DISKUSE, Popis, Příznaky, Vyšetření, Léčba
Popis rýmy
Rýma je běžné onemocnění, které vzniká z různých příčin. Velice častou příčinou je infekce viry, dále to je především alergická etiologie.
Rýma je výsledek zánětu sliznice dutiny nosní, která však souvisí často se zánětem vedlejších dutin nosních ( sinusy, jsou to dutiny v okolních kostech, ve kterých se může usadit infekce. Takovéto dutiny jsou v kosti horní čelisti, v čelní kosti, v kosti klínové. Do dutiny nosní rovněž ústní slzný kanál, což je důvod, proč nám při pláči teče z nosu tekutina.
Rýma se projevuje výtokem z nosu, který může bát podrážděný, může svědět či pálit.
Základním mechanismem vzniku je zánět sliznice dutiny nosní, která je překrvena a dochází k produkci tekutiny. Tato tekutina může být infiltrována bakteriemi, následně bílými krvinkami, což mění barvu sekretu do bíla. Infikován je rovněž nosohltan a vedlejší dutiny nosní.
Jak už bylo řečeno, nejčastějšími původci jsou viry. Je známo asi 70 druhů rinovirů, dále je to adenovirus, virus parainfluenzy.
Alergická rinitida je rovněž velice častá a vzniká na podkladě časné přecitlivělosti. Významnou roli hrají imunoglobuliny typu E. Pokud pořídíme mikroskopický preparát postižené sliznice, vidíme překrvení a edém ( což je naprosto identické s běžnou rinitidou), ale navíc vidíme příměs eosinofilních granulocytů (typ bílých krvinek, který je přítomen ve větší míře u alergií a u infekce parazity).
Obě výše zmíněné nemoci mají charakter akutní. Nedoléčené rinitidy můžou být podkladem pro vznik chronických zánětů dutiny nosní. Typickým obrazem je chronická katarální rinitida, která právě vzniká na podkladě nedoléčené akutní rinitidy. Sliznice může být poškozena atrofujícím chronickým zánětem, mohou ze sliznice vymyzet žlázky a může dojít k dlaždicové metaplazii epitelu ( metaplazie je změna plně diferencovaného epitelu v epitel jiného typu, původní epitel dutiny nosní je víceřadý cylindrický epitel, který se změní v dlaždicový).
Jiná forma chronického zánětu je hyperplastická. U ní dochází ke zmnožení vaziva, a někdy se vytvářejí nosní polypy.
Nosní polypy však častěji vznikají na podkladě alergické rinitidy ( viz výše). Odpovídají především edému a zbytnění vaziva. Pacient s polypem může mít problémy s obstrukcí dýchacích cest, dále dochází k obstrukci vývodu vedlejších dutin nosních, což vede k zánětu v těchto oblastech.
Typický příznak u sinusitid ( zánětu vedlejších dutin nosních) je rýma, bolest hlavy, citlivé výstupy trojklaného nervu apod. Dalším predisponujicím faktorem pro vznik sinusitid je deviace nosní přepážky, cystická fibróza ( dědičné onemocnění způsobené mutací genu CFTR, který kóduje chloridový kanál, a způsobuje cysty, poškození plic, sterilitu apod.)nebo Kartagenerův syndrom ( nepohyblivost cilií, vláken buněk epitelu, která vede ke stagnaci hlenu, muž postižený Kartagenerovým syndromem je rovněž neplodný, neboť má nepohyblivé spermie).
Příznaky a projevy rýmy
Rýma je doprovázena celou řadou příznaků. Může se objevit celková únava či schvácenost, teplota, úporná bolest hlavy, člověku se špatně dýchá. Velice důležité je velmi často smrkat, aby se zajišťovala nosní průchodnost. Rýma obvykle trvá 5-7 dní, pokud však přetrvává nebo se zhoršují příznaky, je velmi vhodné navštívit lékaře.
Vyšetření rýmy
Návštěva lékaře počíná rozhovorem, ve kterém se lékař táže na aspekty nemoci , poté začíná vyšetřování. To spočívá v zavedení nosního zrcátka, kontrola uší a krku. Zánět se může totiž dostat až do středního ucha. Tam se dostane tzv. Eustachovou trubicí, která komunikuje s nosohltanem. Ústí trubice může být zánětem poškozeno ve smyslu otoku, takže je vchod pro bakteriální infekci zpřístupněn.
Léčba rýmy
Velice vhodným přístupem k léčbě rýmy je aplikace nosních kapek, které udržují nosní průchodnost. Tím zabráníme vzniku komplikací rýmy jako jsou záněty středního ucha, infekce může pokračovat do hltanu, hrtanu apod.
Léčba u akutní rinitidy není nutná, stačí klid na lůžku či aplikace nosních kapek.
Podpůrná terapie spočívá v dostatečném příjmu vitamínů, zvláště pak vitamínu C. Důležitý je také dostatek tekutin. Obecně se doporučuje smrkat co nejvíce.
U alergických rinitid se používají látky tlumicí projevy alergie, u deviace nosní septa je na místě chirurgie, stejně tak jako u nosních polypů apod.
Při podezření na bakteriální infekci, ve kterou se často rozvine rýma virového původu, se může vzít vzorek k mikrobiologickému vyšetření a nasadit antibiotika.
Diskuse
Další názvy: rinitida, rhinitis, zánět nosní sliznice, rinorea, rhinorrhoea, alergická rinitida, chronická katarální rinitida
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.