Rýmu léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Onemocnění horních cest dýchacích

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Příznaky, Vyšetření, Léčba

Popis rýmy

Rýma je běžné onemocnění, které vzniká z různých příčin. Velice častou příčinou je infekce viry, dále to je především alergická etiologie.

Rýma je výsledek zánětu sliznice dutiny nosní, která však souvisí často se zánětem vedlejších dutin nosních ( sinusy, jsou to dutiny v okolních kostech, ve kterých se může usadit infekce. Takovéto dutiny jsou v kosti horní čelisti, v čelní kosti, v kosti klínové. Do dutiny nosní rovněž ústní slzný kanál, což je důvod, proč nám při pláči teče z nosu tekutina.

Rýma se projevuje výtokem z nosu, který může bát podrážděný, může svědět či pálit.

Základním mechanismem vzniku je zánět sliznice dutiny nosní, která je překrvena a dochází k produkci tekutiny. Tato tekutina může být infiltrována bakteriemi, následně bílými krvinkami, což mění barvu sekretu do bíla. Infikován je rovněž nosohltan a vedlejší dutiny nosní.

Jak už bylo řečeno, nejčastějšími původci jsou viry. Je známo asi 70 druhů rinovirů, dále je to adenovirus, virus parainfluenzy.

Alergická rinitida je rovněž velice častá a vzniká na podkladě časné přecitlivělosti. Významnou roli hrají imunoglobuliny typu E. Pokud pořídíme mikroskopický preparát postižené sliznice, vidíme překrvení a edém ( což je naprosto identické s běžnou rinitidou), ale navíc vidíme příměs eosinofilních granulocytů (typ bílých krvinek, který je přítomen ve větší míře u alergií a u infekce parazity).

Obě výše zmíněné nemoci mají charakter akutní. Nedoléčené rinitidy můžou být podkladem pro vznik chronických zánětů dutiny nosní. Typickým obrazem je chronická katarální rinitida, která právě vzniká na podkladě nedoléčené akutní rinitidy. Sliznice může být poškozena atrofujícím chronickým zánětem, mohou ze sliznice vymyzet žlázky a může dojít k dlaždicové metaplazii epitelu ( metaplazie je změna plně diferencovaného epitelu v epitel jiného typu, původní epitel dutiny nosní je víceřadý cylindrický epitel, který se změní v dlaždicový).

Jiná forma chronického zánětu je hyperplastická. U ní dochází ke zmnožení vaziva, a někdy se vytvářejí nosní polypy.

Nosní polypy však častěji vznikají na podkladě alergické rinitidy ( viz výše). Odpovídají především edému a zbytnění vaziva. Pacient s polypem může mít problémy s obstrukcí dýchacích cest, dále dochází k obstrukci vývodu vedlejších dutin nosních, což vede k zánětu v těchto oblastech.

Typický příznak u sinusitid ( zánětu vedlejších dutin nosních) je rýma, bolest hlavy, citlivé výstupy trojklaného nervu apod. Dalším predisponujicím faktorem pro vznik sinusitid je deviace nosní přepážky, cystická fibróza ( dědičné onemocnění způsobené mutací genu CFTR, který kóduje chloridový kanál, a způsobuje cysty, poškození plic, sterilitu apod.)nebo Kartagenerův syndrom ( nepohyblivost cilií, vláken buněk epitelu, která vede ke stagnaci hlenu, muž postižený Kartagenerovým syndromem je rovněž neplodný, neboť má nepohyblivé spermie).

Příznaky a projevy rýmy

Rýma je doprovázena celou řadou příznaků. Může se objevit celková únava či schvácenost, teplota, úporná bolest hlavy, člověku se špatně dýchá. Velice důležité je velmi často smrkat, aby se zajišťovala nosní průchodnost. Rýma obvykle trvá 5-7 dní, pokud však přetrvává nebo se zhoršují příznaky, je velmi vhodné navštívit lékaře.

Vyšetření rýmy

Návštěva lékaře počíná rozhovorem, ve kterém se lékař táže na aspekty nemoci , poté začíná vyšetřování. To spočívá v zavedení nosního zrcátka, kontrola uší a krku. Zánět se může totiž dostat až do středního ucha. Tam se dostane tzv. Eustachovou trubicí, která komunikuje s nosohltanem. Ústí trubice může být zánětem poškozeno ve smyslu otoku, takže je vchod pro bakteriální infekci zpřístupněn.

Léčba rýmy

Velice vhodným přístupem k léčbě rýmy je aplikace nosních kapek, které udržují nosní průchodnost. Tím zabráníme vzniku komplikací rýmy jako jsou záněty středního ucha, infekce může pokračovat do hltanu, hrtanu apod.

Léčba u akutní rinitidy není nutná, stačí klid na lůžku či aplikace nosních kapek.

Podpůrná terapie spočívá v dostatečném příjmu vitamínů, zvláště pak vitamínu C. Důležitý je také dostatek tekutin. Obecně se doporučuje smrkat co nejvíce.

U alergických rinitid se používají látky tlumicí projevy alergie, u deviace nosní septa je na místě chirurgie, stejně tak jako u nosních polypů apod.

Při podezření na bakteriální infekci, ve kterou se často rozvine rýma virového původu, se může vzít vzorek k mikrobiologickému vyšetření a nasadit antibiotika.

Diskuse

Další názvy: rinitida, rhinitis, zánět nosní sliznice, rinorea, rhinorrhoea, alergická rinitida, chronická katarální rinitida

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s rýmou

Máte zkušenost s rýmou?

Pomáhá mi mořská voda a rýmovník MartaZen (18.01.21)

Ucpaný nos, zalehlé dutiny, tekoucí rýma

Co mi pomohlo

Na rýmu mi vždycky pomáhá co nejčastější čištění nosu mořskou vodou (nejraději mám Sterimar) nebo Vincentkou. A taky nedám dopustit na rostlinku jménem rýmovník. Při rýmě si potírám nosní dírky rozmačkaným lístkem nebo si jej kousek do nosu vložím, jinak celoročně sladím čaj sirupem z něj vyrobeným.
https://www.portalprozeny.cz/…nem-rymovnik

Jak zatočit s rýmou? Adam Zahrobný (26.11.16)

Smrkat, smrkat a smrkat. Přes náchylné období dělat průplachy slanou vodou nebo physiomerem. Klidně každý den, ať jsou dutiny krásně čisté a infekce nemá ani šanci se někde zachytit. Pokud už se stane, hlavně zmíněné smrkání a jakkoliv pomoci s vysmrkáváním. Hlavně hleny nepotahávat, z toho jsou těžší problémy!

Kanadská babská rada na rýmu Tomáš Vachuda (23.10.16)

Rád bych se podělil o jeden tip na rýmu. Možná bude vypadat nesmyslně, ale rýmu jsem tak vyléčil už několikrát a troufám si říct, že už ji nikdy mít nebudu. Bohužel ta metoda nefunguje všem, ale asi jen polovině lidí. Tady to je:

Zadržte dech, dejte si tak 10 kliků a vysmrkejte to, co nos uvolnil. Je to babská rada Kanaďana, jehož rodina tak prý rýmu léčí už od nepaměti. Mozek v tom momentě prahne po kyslíku, uvolní dutiny a sníží tvorbu hlenu doufajíc, že se nadechnete nosem.

Když jsem na to narazil, nevěřil jsem tomu. V ten den jsem byl v nejhorším stádiu rýmy a zkoušel jsem vše možné a nic. Pak jsem zkusil tohle, dutiny se okamžitě pročistily a já nevěřil svému nosu. Zbylé příznaky (pálení očí, nachlazení) chvíli přetrvaly, ale díky volnému nosu odezněly velmi rychle.

Takže až budete mít rýmu, doporučuji to zkusit. Přeji vám, abyste byli v té polovině lidí, kterým to zafunguje, protože pak už nikdy nebudete potřebovat žádné kapky ani spreje a ušetříte i na kapesnících.

Chronický zánět nosohltanu Iva143 (01.05.16)

Stálé bolesti v krku různé intenzity mám dlouhodobě již několik let. V případě velkých bolestí v krku si udělám Priessnitzův obklad krku několikrát za den, hodně piju a v případě velké únavy a z nevyspání se kvůli dráždění ke kašli si vezmu Panadol extra. Léky na kašel neberu, jsou opravdu jen na kašel.

Trpím také astmatem, alergiemi a mám chronickou obstrukční nemoc a lék na kašel beru jen v případě zánětu průdušek - nejlepší je Erdomed (je na předpis). Dle mého lékaře je právě chronický zánět nosohltanu častý u astmatu.

Rymastop - ucpaný nos Lenčínek (23.11.13)

Ucpaný nos

Léčba

Ucpané dutiny, nos a bolest hlavy

Co mi pomohlo

Já mám velmi dobrou zkušenost s bylinný sprejem rymastop. Pomohl mi na ucpaný nos a to okamžitě. Pomohlo mi na delší dobu než inhalace mořské vody. Taky cena je příznivá. Doporučuji vyzkoušet

Psí sádlo na opakované rýmy Olga56 (30.07.13)

Velice často jsem trpěla na rýmu, měla jsem jí snad celý rok. Naštěstí mi babička doporučila Psí sádlo. Díky bohu jsem se rýmy nadobro zbavila. Jen při sebemenším příznaku si namažu mastičku kolem nosu a rýma je pryč. Určitě to můžu doporučit všem, koho trápí rýma jako trápila mě.

Herbal med při nachlazení Miruš5 (28.01.13)

Brala jsem plno dalších léků, ale nově jsem zkusila k tomu přidal Herbal med hot drink, který jsem předtím neznala a to je škoda, protože je fakt super! Jsem na byliny, takže i chuť mi padla do oka.

Chronický zánět a punkce Petr Petr (23.01.12)

Už dva měsíce se jí nemůžu zbavit, zkusil jsem snad všechno. Punkci bych uvítal všemi deseti, ale k tomu je bohužel potřeba mít horečku, kterou nemám. Mám před maturitou a nevím, jak to skončí, protože bolest hlavy a ucpaný nos mě úplně deprimuje, k tomu všemu musím dojíždět těmi přetopenýma vlaky a venčit psa, na kterého rodiče kašlou. Furt dokola. Vše je na prd.

Léčba

Únava, ucpaný nos, bolest hlavy, tlak v uších, nespavost, citlivost na světlo po ránu, i suchý kašel

Co mi pomohlo

Sinupret 2×, muconasal plus, nasodren, inhalace všeho pomalu co existuje - od brambor, přes chléb až po různé oleje

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na rýmu

Diskuze o rýmě