Salmonelóza

Přidat zkušenost

Salmonelózu léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis salmonelózy

Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobuje ho bakterie Salmonela, která se do těla dostává ústy (z potravy, nádobí, špinavých rukou..).

Napadení salmonelou se projevuje střevními potížemi. Pro zdravého silného jedince není toto onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi mohou být starší lidé, nemocní či malé děti - hůře se vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin (průjem, zvracení..)

Ve většině případů tedy není salmonelóza vážně onemocnění, ale je třeba ji nepodceňovat, protože někdy umí být velmi zákeřná, a stát se dokonce příčinou smrti. Bakterie salmonela má totiž velmi nebezpečnou schopnost, a sice pronikat do hlubších vrstev sliznice. Může se dostat do krevního řečiště a být roznesena po celém těle.

Rizikové faktory salmonelózy

Pro vznik salmonely je riziková konzumace syrových či nedostatečně vařených vajec (volské oko, na měkko, na hniličku), masa (salámy, sekaná, uzené).

Dále se může bakterie uchytit např. i na noži, kterým bylo maso krájeno, a je-li později tímto nožem krájena potravina, která neprojde tepelnou úpravou (např.zelenina na salát), může se Salmonela dostat do těla i touto cestou. Stejně tak může posloužit jiné nádobí (prkénko, obracečka..)

Rizikovým obdobím pro onemocnění salmonelózou jsou letní měsíce. Jednak kvůli zvýšené kazivosti potravin v teplém počasí, jednak kvůli grilování, kterému lidé holdují především v teplých obdobích a v neposlední řadě kvůli turistice, která souvisí s ochutnáváním jiných (často právě rizikových) pokrmů a také s nižší hygienou při přípravě stravy (tábory, campování..).

Uchycení salmonely v těle nahrávají také stavy, při nichž na přijímanou potravu působí málo kyselých žaludečních šťáv – chronický zánět žaludku (gastritida), stav po odstranění žaludku (gastrektomii), nebo při užívání antacid (prostředků pro neutralizaci kyselých žaludečních šťáv).

Prevence salmonelózy

Prevenci nemoci představuje důkladná tepelná úprava rizikových potravin (masa, vajíček). Bakterie Salmonela přežije mráz (je pouze neaktivní, po roztátí se aktivuje), zabíjí ji však teploty nad 70°C. Doporučuje se proto, aby každá část potenciálně nakažené potraviny byla vystavena teplotě 75°C po dobu 5 minut.

Důležité je, aby tímto procesem prošla opravdu celá potravina – často se salmonela přenáší špatně ogrilovaným masem, které je zvenku připálené, avšak vevnitř syrové.

K přenosu někdy mohou posloužit poslové – obyčejně mouchy či hlodavci. Jelikož se bakterie Salmonela vyskytuje ve stolici nemocného, stačí, aby moucha usedla na takovýto exkrement a pak na jídlo, které již nebude tepelně upravováno..

Ideální prevencí je tak trochu paranoidní chování a přemýšlení nad tím, jakým ještě způsobem by se bakterie mohla přenést.. (např. mouka při obalování řízků, dále dotkne-li se vyndávaný hotový řízek z pánve syrového, právě vloženého, co třeba vidlička, která píchla nejprve do toho, pak onoho..?)..

Příznaky a projevy salmonelózy

Inkubační doba (tedy doba od vniknutí bakterie do těla po první příznaky onemocnění) je maximálně 48 hodin. Obvykle však kolem 8.

Nemoc se projevuje četnými vodnatými průjmy, bolestmi až křečemi břicha, nauzeou (pocit na zvracení), zvracením, horečkou..

V průjmové stolici se může objevovat krev, hnis, hlen..

Vzhledem ke značným ztrátám tekutin se objevují příznaky dehydratace (apatie, neklid, halucinace, nízký krevní tlak se svými projevy, suchý jazyk, snížený tonus kůže – po vytvoření kožní řasy se kůže narovnává pomalu.. při těžké dehydrataci může dojít až k poruchám vědomí, křečím, zvýšené srdeční činnosti (tachykardii), dokonce i k bezvědomí).

Léčba salmonelózy

Důležité je doplňování tekutin, k jejichž ztrátám v dochází v důsledku zvracení, průjmu a pocení. Ideální je pití minerálky (kvůli obsahu iontů, které se také z těla ztrácí), u těžších případů je nutné pacienta napojit na infuzi s tekutinou obohacenou o ionty.

Medikamentózní léčba spočívá v podávání střevních desinficiencií (desinfikují – zbavují střeva choroboplodných zárodků), adsorbencií (např.živočišné uhlí – váže na sebe špatné látky), antiemetika (proti zvracení).

Třetí součástí léčby je dieta – nejprve omezená na pouhé nápoje (sladký černý čaj), přidává se suché pečivo, nemastné kaše, rýže, dušená mrkev, zeleninové vývary, banány.. Naprosto nevhodné jsou tučné a kořeněné pokrmy.

Antibiotika se při léčbě salmonelózy obvykle nepodávají (léčbu by se s jejich užíváním spíše protáhla), zpomalují odstraňování bakterie z těla.
Doporučuje se konzumace probiotik (probiotické nápoje, jogurty s živou kulturou..), aby byla obnovena rovnováha střevní mikroflóry.

Jak si mohu pomoci sám

Pro doplnění iontů ztracených zvracením, průjmem, pocením si lze připravit domácí iontový nápoj: Zamícháme lžičku soli, 5 lžiček cukru se šťávou z jednoho grapefruitu a dolijeme do litru vodou.

Komplikace salmonelózy

Největší komplikací salmonelózy jsou obvykle následky dehydratace. Nejsou-li ztracené tekutiny včas a dostatečně doplňovány, může dojít až k selhání ledvin.

Dalším nebezpečím je vycestování bakterie Salmonely krví do těla, kde může kdekoliv založit metastatická ložiska, zapříčinit zánět kosti, absces měkkých tkání, zánět mozkových blan či jinou nebezpečnou komplikaci.

Bakterie Salmonely se mohou ukrývat ve žlučníku jedince, který se tak stává trvalým nosičem choroby.

Diskuse

Další názvy: salmonela, salmonelosa

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s salmonelózou

Máte zkušenost s salmonelózou?

Nejspíše salmonelóza dewmap (08.02.17)

Jo tak tohle se o mě nejspíše před asi 10-15 lety pokoušelo. Nikdy na to nezapomenu a dodnes nevím, co to bylo, ale obyčejná střevní chřipka to teda rozhodně nebyla. Protože od té doby jsem to nikdy vícekrát naštěstí nezažil.

Veškeré příznaky zde popisovány sedí na salmonelu. Urputné průjmy, ale tak urputné, že jsem chodil na záchod snad každých 10 minut. Ke konci jsem měl již pocit,že kadím svoje vlastní střeva nebo vnitřnosti. A ten nutkavý neutuchající pocit urputně tlačit a tlačit,ale ono nebylo již co. Ve stolici jsem již viděl krev. Tento stav trval týden a půl. Již z vyčerpání a nejspíše dehydratace z neustálého tlačení na záchodě jsem se již chystal k doktorovi.

Nakonec jsem tam ani nemusel jít. Nějako samo se moje tělo s tím popralo a nejspíše tím tlačením na záchodě a i občasným zvracením se mi to podařilo dostat z těla ven. Ale toto nechci již nikdy v životě zažít! Stalo se mi to jednou a nikdy na to nezapomenu :-( Tohle si nikdo nedovedete představit. Tohle zažít bych přál opravdu svému největšímu nepříteli.

Na závěr, z čeho jsem to nejspíše chytil? Pokud si dobře pamatuji, poslední, co jsem pil, než to začalo, byla minerálka 0,7 l ve skle, ta s tím víčkem jako mají piva. Takže usuzuji,že byla nějakym nedopatřením špatně bud vypláchnuta láhev a nebo obsah láhve byl vadný.

Se salmonelou týden v nemocnici kid_hit (22.04.15)

V úterý mi začal silný průjem, ve kterém jsem vylučoval čistě vodu. Dále jsem měl také křeče v oblastech žaludku, zvracení, celkový pocit slabosti a následovala pomalá dehydratace. Rozhodl jsem se nejdříve to zkusit vyléčit doma pomocí klidu. Když jsem se vydal druhý den k doktorovi, byly mi udělány krevní testy, ultrazvuk a výtěr. Okolo 12. hodiny jsem z ranního výsledku krve byl poslán do nemocnice se ztrátou tekutin a podezřením na salmonelu.

Léčba

Týdenní pobyt v nemocnici na infekčním oddělení s dodáváním tekutin pomocí infuze. Dietní režim týden v nemocnici a další týden ještě doma. Probiotika po dobu 2 týdnů od propuknutí nemoci 1-0-1.

Co mi pomohlo

Rozhodně ochota a včasná pomoc lékaře, jak obvodního, tak ošetřující paní doktorky přímo v krajské nemocnici na infekčním oddělení.

Vlezla si do kloubů MAAAMA (20.12.14)

Zánět v levém ramenním kloubu, zánět v levém koleně (koleno nateklo jak balón).

Salmonelu jsem „přechodila“ a ona se krevním řečištěm roznesla do těla.
Příznakem bylo: šílená únava, horečka, jednoho dne jsem nevstala z postele, bolest kloubů v celém těle. Výsledek?

20 kg dolů
CRP - více než 300
atrofie stehenní svalu (díky zánětu v koleně)
atrofie svalů ruky
„zmrzlé rameno“

Léčba

Kortikoidy - 3 týdny na infekčním oddělení (myslím, že mi pomohlo, že jsem je nikdy před tím neužívala). Zánět se poměrně rychle léčil, léky od bolesti - injekce Dolmina. Celkové vyšetření těla, ultrazvuk plic, rentgeny, revmatologie atd. Klid na lůžku.

Co mi pomohlo

MUDr. Antonín Bařinka - infekční oddělení psych. léč. Kroměříž

měla jsem pocit, že mně zachránil život


doma:
léčba léky asi 2 násl. měsíce
nenechala jsem si tahat vodu z kolene (zánět samovolně ustoupil asi za 12 měsíců)
Aulin
lék Wobenzym
doplňky k léčbě revmatické artritidy
rehabilitace
cvičení

Je to již 11. let od nemoci. Dodnes mě bolí v levém koleni (píchne při mezním pohybech, lyžování aj.) Stále přetrvává o něco menší stehenní sval oproti pravé noze. V mezních polohách mám omezenou hybnost levé ruky vycházející z ramene.

Ale jinak vše o.k.

Salmonela Žirafka terča (01.10.14)

Salmonela byla pro mě jako bodání nožem. Moc jsem nejedla, ale pít se mi také zrovna moc nechtělo. Nemoc jsem strávila doma, protože jsem se cítila lépe. Salmonela mě trápila ráno, večer a i v noci. Opravdu bych salmonelu nepřála ani největšímu nepříteli. Dostala jsem se z toho a jsem za to ráda.

Příznaky: zvracení, časté chodění na záchod, bolest hlavy a břicha.

Co mi pomohlo

Odpočinek a rodina.

Salmoneloza - dieta Dr.Pavel (12.05.14)

Léčba salmonelózy níže.

Léčba

Piškoty na průjem rozhodnè ne !
Doporučená dieta pro Salmonelózu lékařem:
1. den - Hladovka, jeden den hlady nikoho nezabije, černý neslazený čaj
2. a 3. den - pomalu nasadit rohlíky, minerálka, Coca-Cola černý nebo bylinný čaj, opět neslazený
3. a 4. den - jablka ostrouhané a banány opatrně s minerálkou a Coca-Colou, aby nevznikla velká plynatost, a zase neslazený čaj ne ovocný!

Pokud dieta nepomohla, okamžitě k lékaři, pro pozastavení průjmu je vhodné živočišné uhlí, tablety Endiaron, vývar z ovesných vloček (vločky přecedit). Pokud se objevuje mdloba, nasadit ráno a večer 1 tabletu roznového cukru.

Nezapomeňte dodržovat pitný režim!!

Salmonela léčená v nemocnici Petraxs29 (23.07.13)

Dobrý den,

závidím Vám všem kteří jste salmonelu zvládli doma. Já ji měla loni v létě, lékařka mi řekla, že mám rotavirovou infekci a že mám být doma v karanténě. To bylo ve středu - měla jsem vysoké horečky, průjem, křeče a zvracela jsem. Ve čtvrtek ráno kontrola u lékaře - opět nic. Ležet, pít a brát léky na horečku. Večer horečka 40,1 - v pátek ráno kontrola - odvoz do nemocnice, silná dehydratace, zánět v tělě - CRP přes 300 - což je prý hodně, dehydratací jsem nemohla ani polknout, v krku pocit lopaty písku a to jsem si myslela, jak hodně piju, ale kombinace horečky a průjmů a tělo si nedokázalo poradit.

Po rozhovoru s krajskou hygienickou správou jsem přišla na to, že salmonelu mohou roznášet ptáci a hlodavci. Já jsem si dala neumytou okurku ze zahrádky a nemoc se projevila po 8hodinách a v plné síle. Salmonelu jsem měla v srpnu a v říjnu se projevil důsledek léčby. Nadměrné padání vlasů jako následek podávání všech kapaček.

Léčba

Okamžitě při příjmu kapačka s výživou a draslíkem, antibiotika na zánět a léky na horečky také v kapačkách. Kapaček jsem za týden v nemocnici dostala asi 20. Od pátku na lůžku, ještě v úterý vysoké horečky, veškeré vyšetření, včetně rengenu plic a hlavy. Celková doba léčení 1 měsíc - celková únava a 11kg dole. Dieta: opatrná, vynechat mléčné výrobky a postupně začít jíst normálně pro nabrání sil.

Rady při onemocnění salmonelózou poleno2001 (25.05.13)

Dobrý den.Chtěla bych vám říct pár věcí ohledně salmonely.

Salmonela se u mě začala projevovat jako normální chřipka.Měla jsem toploty,bolela mě hlava,klouby a svaly.Na druhý den jsem začala cítit velké kručení v břiše,měla jsem křeče a velký průjem.Asi po týdnu to pominulo.

  • Musela jsem ovšem držet dietu a to pro mne nebylo zrovna nejlehčí,protože jsem pořádný mlsoun:)))

1.den)veka+voda
2.den)rohlík,veka,piškoty+minerálka
3.den)rohlíky,veka,piškoty+džus
4.den)vývar,hořká čokoláda,rohlík+džus,voda
5.den)polévka z vloček,rohlíky+voda
6.den)banán,vývar,jogut+minerálka
7.den)postupně jsem začala jíst úplně normálně a nezdravě jako jsem vždycky jedla:))

Tak doufám že jsem vám alespoň s něčím „pomohla“ a musím říct že jsem shodila 3 kila,takže dobrý:)))

Tak hezký den přeji,
Valentina

Kontroly při salmonelóze nymfa654 (08.08.12)

Tato nemoc musí být pod kontrolou lékaře. Musí být udělány stěry kontrolní vyšetření, dieta, antibiotika a rehydratační roztoky po ustání průjmu, dále probiotika doplnění vitamínu a duležitých látek a nepodceňovat tuto dost vážnou infekční chorobu, neboť může sednout i na žlučník a někdy končí ve vážných případech i smrtí.

Salmonela Jaroslav (07.11.09)

Dobrý den,salmonu jsem prodělal nedávno před dvěma týdny.Mohu-li po zkušenostech poradit?
Projev salmony u mne je následující a to cca po 8 hodinách konzumace kuřecích řízků které jsem podcenil a v jednom kousku jsem nalezl nedostatečně propečený kousek a skonzumoval jse ho!
Bohužel po cca 48 hodinách proběhly vysoké teploty 39,5 st. bez zvzacení,ale silné průjmy takřka vodní průtok!
Při návštěvě lékaře udělal jen výtěr a poslal mne domů.
Navštívil jsem naší babi a dostal jsem černé uhlí,paralen a černý čaj s magnesia minerálku na doplnění iontů.
první den jsem jen čaj a magnesii,druhý čaj minerálku a piškoty s rohlíkem,černé uhlí a paralen.
třetí den čaj piškoty rohlík a vývar zeleninový s rozvařenou rýží nevypranou s cukrem,čtvrtý den PROVIT Drink probiotik na přírodní kultury a rovnováhu střev.flory kaše brabmborová nikdy nemastit!! postupně banány rohlíky polévky nemastné a nekořeněné!!
Dnes si dám občas Probiotik jogurt,drink a podobně snídám normální stravu na vydličku a už bez problémů jím vše :o) co jsem jedl před problémem.
Chce to jen dodržet týden minimálně dietu jo a schodil jsem 6kilo taky dobrý né?
Hezký den všem
Jaroslav České Budějovice

Léčba

Dobrý den,salmonu jsem prodělal nedávno před dvěma týdny.Mohu-li po zkušenostech poradit?
Projev salmony u mne je následující a to cca po 8 hodinách konzumace kuřecích řízků které jsem podcenil a v jednom kousku jsem nalezl nedostatečně propečený kousek a skonzumoval jse ho!
Bohužel po cca 48 hodinách proběhly vysoké teploty 39,5 st. bez zvzacení,ale silné průjmy takřka vodní průtok!

Co mi pomohlo

Navštívil jsem naší babi a dostal jsem černé uhlí,paralen a černý čaj s magnesia minerálku na doplnění iontů.
první den jsem jen čaj a magnesii,druhý čaj minerálku a piškoty s rohlíkem,černé uhlí a paralen.
třetí den čaj piškoty rohlík a vývar zeleninový s rozvařenou rýží nevypranou s cukrem,čtvrtý den PROVIT Drink probiotik na přírodní kultury a rovnováhu střev.flory kaše brabmborová nikdy nemastit!! postupně banány rohlíky polévky nemastné a nekořeněné!!
Dnes si dám občas Probiotik jogurt,drink a podobně snídám normální stravu na vydličku a už bez problémů jím vše :o) co jsem jedl před problémem.
Chce to jen dodržet týden minimálně dietu jo a schodil jsem 6kilo taky dobrý né?
Hezký den všem
Jaroslav České Budějovice

nevím,zda jesem léčena dobře Ronová (13.09.09)

Nejsem de facto léčena vůbec. Pouze jsem dostala před 4 týdny Hylak / ocet za 150 Kč/. Nyní po měsíci mám pocit zánětu v žaludku. Lékařka mi nedala nic, dkyž sjem řekla,že jsem měla křeče a že ustaly až když jsem si udělala nápoj z Aulinu / protizánětlivé analgetikum, takže nevím, zda jsem léčena dostatečně. Do nemonice se mi samozřejmě nechce. Držím dietu.

Léčba

dieta

Co mi pomohlo

dieta, Aulin

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o salmonelóze