Senná rýma

Přidat zkušenost

Sennou rýmu léčí Imunologie/Alergologie a patří mezi Onemocnění imunitního systému

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis senné rýmy

Senná rýma neboli pylová alergie je stav, kdy přecitlivělý imunitní systém přehnaně reaguje na neškodné podněty, v tomto případě pylová zrna, ale i jiné alergeny jako je prach, roztoči, zvířecí srst či některé potraviny.

Senná rýma je v tomto ohledu tak trochu nesprávné označení. Nejen že alergie není na seno jako takové, ale hlavně na rostlinné pyly, ale k této alergii se přidružuje přecitlivělost na další škálu látek. Proto skoro polovina alergiků neunikne „senné rýmě“ ani v zimě, kdy do styku s pyly prakticky nepřijdou. Zde se ozve alergie na ostatní látky jako prach a zvířecí srst.

Sezonní pylová alergie je nejrozšířenějším typem alergie vůbec. Jen u nás jí trpí asi pětina populace.

Tělo alergika z neznámých důvodů reaguje na běžné látky jako by byly nebezpečné. Přehnanou imunitní reakcí ale dosáhne pravého opaku-reakce sama je na obtíž. Nemocnému způsobí rýmu, vyrážky, nebo bolesti.

Za přemrštěnou odpověď na alergeny mohou protilátky IgE, které se obyčejně v těle vyskytují pouze v malém množství. Když protilátka IgE v krvi alergika přijde do styku s daným alergenem, například s pylovým zrnem, aktivovaná IgE začne mobilizovat zásoby dráždivého mediátoru histaminu, který způsobuje známé příznaky jako kýchání, zarudnutí očí a mnoho dalších.

Mnohdy k alergické reakci nedojde hned po prvním setkání s alergenem. Často si imunitní systém „uvědomí“ že se mu daná látka nelíbí až po několikátém vystavení danému antigenu. Do té doby to vypadá, že jedinec alergií netrpí.

Alergie je částečně dědičně podmíněná. U dítěte, kde je alergický jeden rodič, je šance na projevení alergie 30%. V případě, že jsou alergici oba z rodičů, bude mít potomek také alergii s 60% pravděpodobností.

Rizikové faktory senné rýmy

Pyl, který ohrožuje alergiky, produkují tzv. větrosnubné rostliny, opylující se vzdušnou cestou. Mezi ně patří hlavně trávy, stromy a plevele. Naopak barevné rostliny se silnou vůní nejsou tak častým původcem alergií, protože mají příliš velká a těžká zrna. Ta jsou pak přenášena na jiné rostliny hmyzem, a tudíž nejsou pro alergiky nebezpečná.

Ve střední Evropě začíná pylová sezóna s časným začátkem jara. Odstartují ji pyly stromů, s nástupem léta se přidají trávy a s přechodem k podzimu převezmou velení výtrusy plísní. Vrchol pylové sezóny připadne na přelom mezi jarem a létem, tedy na červen a dobu kolem něj.

Z travních pylů jsou nejobávanější luční druhy, jako je jílek, bojínek nebo srha. Další alergeny skrývají například parkové směsi trav. Pyly stromů se v ovzduší vyskytují od března do května. Nejznámějšími producenty pylu jsou zde různé druhy bříz, lísky, jasan, dub, platan a jilm.

Spousta z těchto alergizujících druhů je vysazovány uměle kolem silnic, takže se alergiím nevyhnou ani lidé žijící v městech. Pozornost alergiků si rozhodně zaslouží i plísně, které se vyskytují na povrchu shnilého dřeva nebo ovoce, nebo celkově jiné houby vyskytující se v přírodě. Plísně a houby způsobují alergie hlavně na konci léta a na začátku podzimu, v období sklizně.

Prevence senné rýmy

Základem prevence pylové alergie je snaha vyhnout se kontaktu s alergeny. Doporučuje se vyhnout pobytu v přírodě v rizikovém období (začátek léta).

Nejvyšší koncentrace pylových zrn je v ovzduší v podvečer, proto se nedoporučuje vycházet ven v tuto denní dobu. V noci mějte zavřené okna, aby pyl nevnikal do pokoje.

Sluneční brýle zabrání vniknutí pylu do očí. Sprchujte se každý večer, smyjete tak z vlasů a těla pylová zrna, která by vás v noci zbytečně dráždila.

Dovolená je alergikům doporučena u moře, slaný vzduch působí dobře na dýchací cesty a koncentrace pylů je v těchto oblastech nižší než ve vnitrozemí.

V současné době patří mezi známou prevenci léčba vakcínami, kdy alergik dostane sérii vpichů s účinnými látkami, které ho budou chránit celou sezónu.

Příznaky a projevy senné rýmy

Sezónní pylová alergie se projevuje celou škálou příznaků. Od mírnějších příznaků podobných rýmě se můžeme setkat i s těžkými, život ohrožujícími stavy jako jsou astma nebo anafylaktický šok.

Obvyklé příznaky připomínají zánět horních cest dýchacích. Odtud také název „senná rýma“. Pokud dráždivý mediátor histamin podráždí sliznici nosu, prakticky okamžitě dochází ke kýchání, které se může sdružovat i do záchvatů několika kýchnutí. Není výjimkou, že alergik tak i dvacetkrát za sebou kýchne.

Dále se může objevit svědění v dutině ústní, toto nastává, když se alergeny z nosní dutiny přes nosohltan dostanou i do úst.

Pokud pacienty svědí uši, je tomu tak kvůli nervovému propojení s nosohltanem.

Postižená sliznice nosohltanu produkuje zvýšené množství tekutého hlenu, proto alergikům prakticky neustále teče z nosu.

Dalším příznakem je ucpaný nos, neboť zduřelá sliznice neprůchodní nosní vývody. Od ucpaného nosu mohou plynout další potíže, jako je například bolest hlavy.

Pokud se pylová zrna dostanou do očí, způsobí zde známé zarudnutí, pálení a slzení. Tomuto příznaku se dá alespoň částečně zabránit nošením větších slunečních brýlí.

Léčba senné rýmy

Kromě vyhýbání se alergizujícím faktorům mají dnes alergici naštěstí i jiné možnosti léčby senné rýmy. V lékárně lze zakoupit hned několik různě volně prodejných léků (např. zyrtec, zodac a jiné).

Další možností jsou léky na dekongesci, tj. odstranění zduření sliznic a tedy uvolnění ucpaného nosu. Prodávají se ve formě sprejů a nosních kapek. Tyto léky jsou známé také jako úlevové, protože zmírňují následky alergické reakce, ale neřeší jejich přímou příčinu. Jejich nevýhoda spočívá v tom, že účinkují na relativně krátkou dobu.

Další léčba, opět ve formě kapek a sprejů spočívá v zabránění tvorbě dráždivého histaminu, tudíž by po užívání těchto léčiv neměla alergická reakce vůbec vzniknout. Léčba antihistaminiky je nejrozšířenější terapií alergické rýmy, podávají se jak sezónním tak celoročním pacientům.

Dále se užívají steroidy k potlačení zánětu nosní sliznice. Steroidní léčba je pomalejší, účinky nastupují během jednoho týdne. Proto není vhodná jako akutní úlevová terapie.

Posledním typem léčby alergie je dlouhodobá léčba, která má za úkol vyvolat u pacienta určitou toleranci k alergenu. Tento způsob léčby se nazývá hyposenzibilizace a jeho účinnost je vysoká, okolo 80%.

Jak si mohu pomoci sám

Kromě veškerých přípravků na zmírnění následků alergické rýmy se uvádějí rady a doporučení, jak se nejlépe vyhnout kontaktu s alergeny.

Kromě toho se samozřejmě doporučuje posilovat imunitu vitamíny, dostatečným tělesným pohybem a správnou stravou, neboť je to právě imunita, která sehrává v alergiích zásadní roli.

Vystavování se dráždivým látkám jako je cigaretový kouř může průběh alergie jen zhoršit a proto se alergikům doporučuje, aby nekouřili, je dokonce známo, že děti kuřáků, přicházející denně do styku s cigaretovým kouřem jsou k alergiím různého druhu daleko náchylnější.

Pyly ze svého domu se dají vypudit jen častým luxováním a otíráním ploch vlhkým hadříkem. Nejmenší koncentrace pylů je venku přes poledne, přibližně mezi 10 a 15 hodinou. Tato denní doba je na vycházení ven daleko vhodnější než podvečer.

Pokud někdo z rodiny trpí alergiemi po celý rok, plocha pro usazování prachu a množení roztočů se zmenší odstraněním koberců, závěsů a přehozů. Vlhkost v bytě se doporučuje lehce pod padesátiprocentní nasycení vodními parami. Příliš vysoká vlhkost podmiňuje množení roztočů, příliš nízká vlhkost dráždí sliznice vysoušením.

Komplikace senné rýmy

Sezónní alergie je většinou táhlou a protivnou obtíží. V těžkých případech alergie však tělo může vyvolat i natolik prudkou reakci na antigen, že se může jednat o život ohrožující stav.

Mezi tyto stavy se řadí astmatický záchvat, kdy se postiženému zúží dýchací cesty natolik, že nemůže správně dýchat a může dojít až k bezvědomí.

Dalším stavem, který mohou způsobit alergeny je tzv. anafylaktický šok. Na základě prudkého poklesu krevního tlaku zde selhává oběh a současně jsou ucpány dýchací cesty. Při tomto stavu je nemocný ohrožen na životě. Anafylaktický šok je většinou reakcí na těžší alergeny, jako je např. hmyzí bodnutí. Dá se úspěšně léčit hormony jako je adrenalin.

Diskuse

Další názvy: sezonní pylová alergie, polinóza, pollinosis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s sennou rýmou

Máte zkušenost s sennou rýmou?

Senná rýma - co mi pomohlo miska.887 (06.02.17)

Mně se senná rýma projevuje hlavně tím, že mě neskutečně pálí oči, teče mi z nich a jsou zarudlé. Nic moc mi nepomáhalo. Zkoušela jsem různé nosní a oční kapky. Zkoušela jsem i různé léky. Nakonec mi v lékárně doporučili allergodil, tak jsem ho zkusila. Musím říct, že je to nejlepší, co jsem na sennou rýmu měla.

Senná rýma gler3 (06.06.15)

Z osobní zkušenosti:

léky na alergii jako Aerius, Zodac, Zyrtec, Xyzal nebo Claritine (všechny ozkoušeny několik týdnů) nijak nezmírňovaly projevy alergie, už vůbec ne sennou rýmu.

Po vysazení prášků jsem začal jenom zobat kapsle s rybím olejem a k tomu chlorelu a ahoj, je to o 80 % lepší.

Senná rýma Bára Brambora (15.05.14)

Senná rýma mně trápí už od dětství. Nemám díky bohu žádné velké projevy, ale je to nepříjemné.

Co mi pomohlo

Co já jsem všechno vyzkoušela! Nejvíc mi vyhovuje nosní sprej aloe vera od fytofontany. Nevím, jestli je to tou aloe (kterou používám na spoustu problémů) nebo mořskou solí, ale parádně mi uleví a mnohem lépe se mi dýchá.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.