Strumu léčí Interna - Endokrinologie a metabolismus a patří mezi Endokrinologická onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Příčina a rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Vyšetření, Léčba, Komplikace

Popis strumy  

Struma znamená zvětšení štítné žlázy. Zvětšit se může z mnoha důvodů, z nichž nejznámější je nedostatek jódu. Může i nemusí souviset s poruchou funkce štítné žlázy. Toto zvětšení může způsobit lehké potíže jako obtížné polykání, ale i vážnější jako jsou problémy s hormony. Struma, lidově řečeno vole, způsobuje nevzhledné zduření krku a vypoulené oči, což může přivolat psychické problémy.

Příčina a rizikové faktory strumy  

Krátce si řekneme pár věcí o štítné žláze. Štítná žláza je orgán ležící v přední části krku před průdušnicí. Její nejdůležitější funkcí je produkce hormonů (tyroxin a trijodtyronin), které se podílejí na energetickém metabolismu, na stálé tělesné hmotnosti, na vývoji centrálního nervového systému, na funkci trávicí systému a na mnoha jiných důležitých funkcích. Aby mohla štítná žláza tyto hormony produkovat, potřebuje nutně jód přijímaný potravou.

Mezi hlavní příčiny zvětšení patří nedostatek jódu, působení strumigenů, autoimunitní záněty, poruchy enzymů nutných k tvorbě hormonů štítné žlázy a nádory štítné žlázy.

Lidský organismus potřebuje dostatek jódu přijímaný potravou. Z tohoto důvodu se u nás jóduje sůl. Při nedostatku se štítná žláza začne zvětšovat, aby byla schopná vychytávat z krve i to nejmenší množství jódu. Zvětšení žlázy je většinou účinné, a proto nedochází k výraznému snížení tvorby hormonů. Tento problém lze vyřešit rychle - zvýšit příjem jódu.

Autoimunitní záněty způsobují reakce našich vlastních protilátek vůči štítné žláze. Jedním z nich je Graves-Basedowa nemoc, kde protilátky donutí štítnou žlázu vytvářet více hormonů. Druhá Hashimtova choroba má opačný problém - protilátky sníží funkci štítné žlázy. Léčbou obou chorob je podávání léků.
Může docházet k poruchám enzymů nutných pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Pokud je tato porucha vrozená, začne mozek štítnou žlázu stimulovat ke zvýšení produkce, čímž způsobí sice zvětšení žlázy, ale nikoliv produkci hormonů. To se poté řeší podáváním léků.

Za zvětšení žlázy někdy mohou i strumigeny, což jsou látky například v kapustě nebo zelí. Jejich nadměrný přísun může štítnou žlázu sice zvětšit, ale nedochází k poruchám funkce. Řešením je snížit příjem strumigenů nebo případně chirurgicky odstranit.

Nádory štítné žlázy většinou nezvětší celou žlázu, ale jen její část jako uzel. Nezhoubné nádory způsobují zvýšenou funkci a dají se odstranit chirurgickým zákrokem. Zhoubné nádory většinou zachovávají normální funkci štítné žlázy. Při odstranění zhoubného nádoru se podá radiojód proti metstázám. Protože metastazované buňky si ponechávají schopnost vychytávání jódu z krve, vychytají i radiojód a ten je zničí.

Prevence strumy  

Prevence je velmi důležitá - je nutné konzumovat dostatečné dávky jódu. Jód najdete především v jodidované soli nebo rybím mase.

Zvýšený příjem je nutný především v těhotenství, protože hrozí nebezpečí poškození plodu, tzv. endemický kretenismus. Kretenismus se projevuje malým vzrůstem, sníženou inteligencí, hluchoněmostí a problémy s motorikou. V České republice se endemický kretenismus nevyskytuje od 20. let minulého století. Jód se přidává nejen do kuchyňské soli, ale i do potravních doplňků a kojenecké stravy.

Dále je nutný zvýšený přísun jódu při laktaci a u dívek v dospívání.

Příznaky strumy  

Hlavním příznakem je viditelné zvětšení štítné žlázy. Protože zvětšení může způsobit útlak dýchacích cest a jícnu, mohou se objevit problémy při polykání nebo při dýchání. Dále se někdy objevuje chrapot způsobený útlakem nervů ovládajících hlasivky.

K lékaři mohou pacienta také dovést poruchy funkce štítné žlázy.

Struma se dělí dle funkce štítné žlázy na tři skupiny - struma s normální funkcí, zvýšenou funkcí a sníženou funkcí štítné žlázy. Dále se struma dělí na ložiskovou (je zvětšena jen jedna nebo více ložisek žlázy) a difúzní (struma je zvětšená celkově).

Vyšetření strumy  

Pokud pacient přijde poprvé na endokrinologii, je s ním sepsána anamnéza. Lékař se Vás zeptá na vznik a vývoj potíží, jestli se podobné problémy neobjevily i v rodině a hlavně zjišťuje případné projevy snížené nebo zvýšené funkce štítné žlázy. Po zhodnocení získaných údajů přejde k vlastnímu vyšetření.
K vyšetření štítné žlázy se používá palpační vyšetření. Nemusíte se ničeho obávat, lékař Vám v podstatě jenom ohmatá přední stranu krku bříšky prstů. Štítná žláza je nejlépe hmatatelná při polykání. V případě, že lékař bude mít podezření na poruchu žlázy, odešle Vás na další možná vyšetření: punkce štítné žlázy tenkou jehlou, laboratorní vyšetření z Vaší odebrané krve, ultrazvukové vyšetření, CT vyšetření, RTG-polykací akt nebo scintigrafii. Ani jedné z metod se však nemusíte obávat.

Léčba strumy  

U léčby strumy je nutné nejdříve vyřešit příčinu. Pokud lékař zná příčinu, problém snáze vyřeší.

Nejčastější příčinou je nedostatek jódu, proto stačí zvýšit příjem této látky. U některých problémů je nutný chirurgický zákrok nebo léčba léky (uvedeno výše u konkrétních příčin).

Komplikace strumy  

Útlak dýchacích cest způsobený zvětšenou strumou může vést k dýchacím obtížím. Útlak jícnu způsobený zvětšenou strumou může způsobovat problémy s polykáním.

Diskuse  

Další názvy: Zvětšená štítná žláza, Hypertrofie štítné žlázy, difúzní struma, vole

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Strumou

Máte zkušenost s Strumou?

Cysty ve štítné žláze TaBlazniva (02.07.15)

Na třináctileté preventivní prohlídce mi má doktorka pohmatem zjistila, že mám nějak zvětšený krk. Nechala mi udělat rozbor krve a ten ukázal, že mám zvýšené množství protilátek, načež mi vypsala žádanku na ultrazvuk. Nějak extra jsem to s rodiči neřešila a ono to vyšumělo. Před měsícem jsem však řešila s obvodní zánět v příušní a podčelistní žláze a doktorka mě opět poslala na ultrazvuk (tentokrát se na to nezapomnělo). Na ultrazvuku mi zjistili, že mám oba laloky štítné žlázy zvětšené a mám v ní malé cystičky. Má obvodní mě poslala na přerovskou endokrinologii, kde mi včera pan doktor Bouchal předepsal půl tabletky Euthyrox 50 mg každé ráno min. půl hodiny před prvním jídlem.

Léčbu nasadil už teď, aby se ty cysty náhodou nezačaly zvětšovat a aby se tam popřípadě zachytil začínající zánět.

Asi poslední rok mě trápila silná únava a občasné bolesti hlavy. Nikdy by mě nenapadlo, že to bude mít souvislost se štítnou žlázou. Nikdo v rodině jí netrpěl, možná tak babička z mamčiny strany má cukrovku druhého stupně, ale většina naší rodiny umřela buď na rakovinu, nebo mrtvici.

Bylo mi oznámeno, že léčba je celoživotní, což mě mrzí, že už od čtrnácti let jsem vázaná na každodenní braní prášků.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.