DISKUSE, Popis, Příčina a rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Vyšetření, Léčba, Komplikace
Popis strumy
Struma znamená zvětšení štítné žlázy. Zvětšit se může z mnoha důvodů, z nichž nejznámější je nedostatek jódu. Může i nemusí souviset s poruchou funkce štítné žlázy. Toto zvětšení může způsobit lehké potíže jako obtížné polykání, ale i vážnější jako jsou problémy s hormony. Struma, lidově řečeno vole, způsobuje nevzhledné zduření krku a vypoulené oči, což může přivolat psychické problémy.
Příčina a rizikové faktory strumy
Krátce si řekneme pár věcí o štítné žláze. Štítná žláza je orgán ležící v přední části krku před průdušnicí. Její nejdůležitější funkcí je produkce hormonů (tyroxin a trijodtyronin), které se podílejí na energetickém metabolismu, na stálé tělesné hmotnosti, na vývoji centrálního nervového systému, na funkci trávicí systému a na mnoha jiných důležitých funkcích. Aby mohla štítná žláza tyto hormony produkovat, potřebuje nutně jód přijímaný potravou.
Mezi hlavní příčiny zvětšení patří nedostatek jódu, působení strumigenů, autoimunitní záněty, poruchy enzymů nutných k tvorbě hormonů štítné žlázy a nádory štítné žlázy.
Lidský organismus potřebuje dostatek jódu přijímaný potravou. Z tohoto důvodu se u nás jóduje sůl. Při nedostatku se štítná žláza začne zvětšovat, aby byla schopná vychytávat z krve i to nejmenší množství jódu. Zvětšení žlázy je většinou účinné, a proto nedochází k výraznému snížení tvorby hormonů. Tento problém lze vyřešit rychle - zvýšit příjem jódu.
Autoimunitní záněty způsobují reakce našich vlastních protilátek
vůči štítné žláze. Jedním z nich je Graves-Basedowa
nemoc, kde protilátky donutí štítnou žlázu vytvářet více
hormonů. Druhá Hashimtova choroba má opačný problém -
protilátky sníží funkci štítné žlázy. Léčbou obou chorob je
podávání léků.
Může docházet k poruchám enzymů nutných pro tvorbu hormonů štítné
žlázy. Pokud je tato porucha vrozená, začne mozek štítnou žlázu
stimulovat ke zvýšení produkce, čímž způsobí sice zvětšení žlázy,
ale nikoliv produkci hormonů. To se poté řeší podáváním léků.
Za zvětšení žlázy někdy mohou i strumigeny, což jsou látky například v kapustě nebo zelí. Jejich nadměrný přísun může štítnou žlázu sice zvětšit, ale nedochází k poruchám funkce. Řešením je snížit příjem strumigenů nebo případně chirurgicky odstranit.
Nádory štítné žlázy většinou nezvětší celou žlázu, ale jen její část jako uzel. Nezhoubné nádory způsobují zvýšenou funkci a dají se odstranit chirurgickým zákrokem. Zhoubné nádory většinou zachovávají normální funkci štítné žlázy. Při odstranění zhoubného nádoru se podá radiojód proti metstázám. Protože metastazované buňky si ponechávají schopnost vychytávání jódu z krve, vychytají i radiojód a ten je zničí.
Prevence strumy
Prevence je velmi důležitá - je nutné konzumovat dostatečné dávky jódu. Jód najdete především v jodidované soli nebo rybím mase.
Zvýšený příjem je nutný především v těhotenství, protože hrozí nebezpečí poškození plodu, tzv. endemický kretenismus. Kretenismus se projevuje malým vzrůstem, sníženou inteligencí, hluchoněmostí a problémy s motorikou. V České republice se endemický kretenismus nevyskytuje od 20. let minulého století. Jód se přidává nejen do kuchyňské soli, ale i do potravních doplňků a kojenecké stravy.
Dále je nutný zvýšený přísun jódu při laktaci a u dívek v dospívání.
Příznaky strumy
Hlavním příznakem je viditelné zvětšení štítné žlázy. Protože zvětšení může způsobit útlak dýchacích cest a jícnu, mohou se objevit problémy při polykání nebo při dýchání. Dále se někdy objevuje chrapot způsobený útlakem nervů ovládajících hlasivky.
K lékaři mohou pacienta také dovést poruchy funkce štítné žlázy.
Struma se dělí dle funkce štítné žlázy na tři skupiny - struma s normální funkcí, zvýšenou funkcí a sníženou funkcí štítné žlázy. Dále se struma dělí na ložiskovou (je zvětšena jen jedna nebo více ložisek žlázy) a difúzní (struma je zvětšená celkově).
Vyšetření strumy
Pokud pacient přijde poprvé na endokrinologii, je s ním sepsána
anamnéza. Lékař se Vás zeptá na vznik a vývoj potíží, jestli se
podobné problémy neobjevily i v rodině a hlavně zjišťuje případné
projevy snížené nebo zvýšené funkce štítné žlázy. Po zhodnocení
získaných údajů přejde k vlastnímu vyšetření.
K vyšetření štítné žlázy se používá palpační
vyšetření. Nemusíte se ničeho obávat, lékař Vám v podstatě
jenom ohmatá přední stranu krku bříšky prstů. Štítná žláza je
nejlépe hmatatelná při polykání. V případě, že lékař bude mít
podezření na poruchu žlázy, odešle Vás na další možná vyšetření:
punkce štítné žlázy tenkou jehlou, laboratorní
vyšetření z Vaší odebrané krve, ultrazvukové
vyšetření, CT vyšetření, RTG-polykací
akt nebo scintigrafii. Ani jedné z metod se však
nemusíte obávat.
Léčba strumy
U léčby strumy je nutné nejdříve vyřešit příčinu. Pokud lékař zná příčinu, problém snáze vyřeší.
Nejčastější příčinou je nedostatek jódu, proto stačí zvýšit příjem této látky. U některých problémů je nutný chirurgický zákrok nebo léčba léky (uvedeno výše u konkrétních příčin).
Komplikace strumy
Útlak dýchacích cest způsobený zvětšenou strumou může vést k dýchacím obtížím. Útlak jícnu způsobený zvětšenou strumou může způsobovat problémy s polykáním.
Diskuse
Další názvy: Zvětšená štítná žláza, Hypertrofie štítné žlázy, difúzní struma, vole
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.