Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak napomoci léčbě, Komplikace
Popis syndromu bolestivého ramene
Slovo syndrom obecně označuje onemocnění, které se projevuje souborem typických příznaků a hlavním příznakem u tohoto syndromu je bolest v oblasti ramene často spolu s poruchou hybnosti v rameni.
Bolest v rameni může vznikat z mnoha příčin, které lze v zásadě rozdělit do tří skupin podle toho, kde má tato bolest původ – tedy, co je její příčinou.
Za prvé je to bolest vznikající z důvodu vnitřní poruchy ramenního kloubu.
Dále může být bolest způsobena poruchou tkání, které ramenní kloub obklopují.
Velmi často je také příčina bolestivosti ramene důsledkem potíží, které vznikají někde jinde na těle, tedy mimo samotný ramenní kloub, jedná se o tzv. přenesenou bolest. Takových příčin existuje velmi mnoho. Patří sem bolesti ramena při problémech s páteří, hlavně krční, dále to pak může být třeba onemocnění plic nebo v oblasti bránice.
Zjistit, v čem je tzv. zakopaný pes a určit přesný původ bolestí ramene, je někdy opravdu složité. Proč tomu tak je, při všech možnostech, co dnes medicína má? Bolest je obecně příznakem dráždění nervů, která nás má upozornit, že se v bolavé oblasti děje něco nesprávného a zpravidla také pro naše tělo nebezpečného. Mnoho nervů, které vedou zprávu o bolesti, jsou v oblasti ramene a šíje těsně provázané, také svaly zde mají velmi úzký vztah, proto rozlišit někdy původ bolesti je z důvodu tohoto těsného provázání obtížná. K tomu dále přispívá skutečnost, že postižená struktura se ani nedá přesně zobrazit nebo se jedná o tzv. funkční poruchu, která vzniká bez zjevně patrné příčiny.
Předtím, než se dostaneme k jednotlivým příčinám vzniku bolesti
v rameni, je potřeba alespoň stručně zmínit jeho anatomii, abychom mohli
pochopit jeho funkci.
Rameno – ramenní pletenec – je komplex řady struktur, nejen ramenního
kloubu. Ten je tvořen lopatkou, na které je po její horní zevní straně
uložena mělká jamka ramenního kloubu, která je po okrajích rozšířena
o chrupavčitý lem – labrum. Do jamky zapadá hlavice kosti pažní.
Další součástí ramenního pletence je tzv. akromioklavikulární kloub,
což je spojení mezi zevním okrajem klíční kostí a výběžkem lopatky -
akromiem.
Další kloub, který sem patří, tzv. sternoklavikulární je mezi hrudní a
klíční kostí. Připojuje celý ramenní komplex k hrudnímu koši a skrze
něj k páteři (jedná se jediný spoj prostřednictvím kloubu, jinak je
rameno ke zbytku těla pevně poutáno jen svaly).
Každý kloub má své kloubní pouzdro, vazivový vak, který se upíná po okrajích kloubních ploch.
Okolo ramenního a ostatních kloubů ramenního pletence probíhá množství svalů a také jejich šlach. Často se mluví o tzv. rotátorové manžetě. Říká se tak souboru 4 šlach svalů – rotátorů, které se upínají na hlavici kosti pažní. Jejím účelem je stabilizace hlavice v jamce a také je zodpovědná za pohyb v rameni, pomocí nějž zvedneme paži nad 60°.
Kolem svalů se v blízkosti kloubů nacházejí také tzv. burzy – tíhové váčky vyplněné tekutinou. Jsou zde proto, aby zmírnily tření v místech vystavených značným pohybům, což bezpochyby ramenní kloub je.
Nejčastějším důvodem vzniku bolestí v oblasti ramene je impingement syndrom (syndrom subakromiální tísně) a to zánětlivého nebo degenerativního původu.
Následuje tzv. kapsulitida – zánět kloubních obalů, pak poruchy akromioklavikulárního kloubu.
Do ramene se často přenášejí bolesti z krční páteře.
Při Impingement syndromu dochází v oblasti pod výběžkem lopatky – akromiem k rozmanitým procesům, jejichž následkem je zúžení tohoto subakromiálního prostoru. Nejčastěji vzniká akutním nebo chronickým přetížením v rameni, kdy tíhový váček zde umístěný a šlachy přilehlých svalů narážejí na dolní okraj akromia a tak dochází k jejich traumatizaci. Příčin ale může být řada: zduření burzy při jejím zánětu, prosáknutí, trhlina, prokrvácení při úrazu, degenerativní vápenatění šlach, atd.
Poranění rotátorové manžety dochází často u starších sportovců, kteří se po klidovém období vracejí k sportovní aktivitě. Rotátorová manžeta je zde již degenerovaná změny a tak při prudkém švihovém pohybu nevydrží a trhá se.
Při přetěžování svalů v oblasti ramene dochází k tvorbě drobných poranění, která jsou doprovázena zánětem. Jestliže nedojde k přerušení zátěže a tyto tkáně jsou opakovaně namáhány, šlachy zprvu otékají, postupně ale dochází k jejich ztenčování a mohou prasknout. Při chronickém zánětu šlach také dochází k ukládání vápenatých solí a „kostnatění“ šlachy, všechny tyto degenerativní změny vedou k snížení kvality postižené šlachy.
Rizikové faktory syndromu bolestivého ramene
Bolest v rameni se může rozvinout z rozmanitých příčin, nejčastěji je to ale přetěžování ramene, třeba při sportu nebo jiné namáhavé činnosti. Dochází k tvorbě drobných poranění svalů, šlach a kloubních struktur, které vyústí v akutní, při stálém dráždění chronický zánět, který vyvolává pocity bolesti.
Jestliže provozujete zaměstnání, jehož důsledkem je vznik bolestí v rameni, změňte jej.
Obtíže také zpravidla následují po úrazu ramene.
Stejně tak jako ostatní klouby těla i ramenní kloub podléhá degenerativním změnám způsobujícím artrózu kloubu.
Prevence syndromu bolestivého ramene
Jako obvykle vychází z vyhýbání se rizikovým faktorům.
Rameno zbytečně nepřetěžujte, dbejte na jeho dostatečnou regeneraci po namáhavé činnosti (štípání dříví).
Omezte trvalé přetěžování paže nošením a zvedáním těžkých břemen.
Cvičte, abyste upevnili páteř a osvojili si správné držení těla. Velmi vhodné je například cvičení pilates.
Příznaky syndromu bolestivého ramene
Hlavním příznakem je, jak už bylo zmíněno, bolest a postupné omezování pohybů v rameni. Tato bolest může být přítomná stále nebo může být vyvolána jen určitým pohybem, zpravidla se objevuje v noci. Někdy se objevuje otok.
I přes to, že některá onemocnění pro své podobné příznaky mohou činit problémy při určování správné diagnózy, řada z nich má přece jenom do určité míry typické známky.
Při impingement syndromu je typicky bolestivé upažení a to nejčastěji v rozsahu 60–120°. Je to proto, že v tomto rozmezí pohybů je v oblasti ramenního kloubu poměrně těsno a dochází-li k jakémukoliv zduření, objeví se při upažování taková bolest, že jej často vůbec nelze provést. Potíže narůstají postupně, síla v rameni se snižuje, časem se bolest objevuje i v klidu. Typicky rameno bolí v noci, zvláště při jeho zalehnutí.
Poranění rotátorové manžety často předchází dlouhodobé bolesti pod akromiem, při zatlačení je citlivý velký hrbol kosti pažní, při vzniku trhliny je též pohyb paže omezen a to v rozsahu 60–120°při upažování.
Při postižení šlachy bicepsu (tendopatie m. biceps) je bolestivost na přední straně kloubu, především při předpažování.
Jestliže dojde k omezení kombinace pohybů upažování (abdukce) zevního vytáčení (zevní rotace) a následně i předpažování (flexe), jedná se o tzv. kapsulární vzorec. Toto omezení nás upozorňuje na zánět kloubního pouzdra. Postižený jedinec pociťuje značné bolesti a to zpravidla v noci.
Léčba syndromu bolestivého ramene
Spočívá jednak v odstranění zátěže, která bolest způsobila – klidu ramene.
Dále podávání léků na zmírnění bolesti (analgetika) a příznaků zánětu (nesteroidní antirevmatika), a to jak v tabletové, tak v masťové formě.
Je zahájena rehabilitace, jejímž cílem je zachování hybnosti ramenního kloubu, k tomu se využívá nejen fyzioterapie, ale také tzv. fyzikální terapie - magnetoterapie, terapeutický laser, ultrazvuk a terapie proudem.
K operačnímu řešení se přistupuje jako ke konečné možnosti, ale jen v některých případech. Nemocný musí být motivovaný, protože doba po operaci je následována dlouhodobou rehabilitací, jejíž úspěch spočívá jen v jeho motivaci a aktivnímu přístupu k fyzioterapii.
Jsou to stavy jako těžká artróza v pažním kloubu, výrazně omezující jeho hybnost, spontánní ruptura šlachy bicepsu u mladých jedinců brzy po příhodě, chronický zánět subakromiální burzy, kalcifikující tendinitida, která nereaguje na terapii a další.
Jak napomoci léčbě syndromu bolestivého ramene
Jestliže vás bolí rameno, protože jste si více zasportovali nebo štípali hromadu dřeva, stačí, když jej necháte na nějakou dobu v klidu, po pár dnech klidu je ale vhodné rameno pomalu rozcvičovat, aby „neztuhlo“.
Můžete si na něj namazat jeden z mnoha volně prodejných přípravků v podobě masti, která vám uleví od bolesti.
Účinný je také ledový obklad - na rameno na 10 minut přiložte v pytlíku rozdrcený led
Vyhýbejte se spaní na postiženém rameni, podložte si jej polštářem
Komplikace syndromu bolestivého ramene
Jestliže není rameno zbaveno nadbytečné zátěže, dochází k postupnému omezování pohybů v ramenním kloubu, jejichž podkladem jej vznik srůstů v okolí kloubu a tzv. kontraktur (trvalé postavení kloubního pouzdra v určité poloze) pouzdra - rozvíjí se tzv. adhezivní kapsulitida neboli „zmrzlé rameno“ provázené omezením pohyblivosti ramene. Je omezen jak aktivní (ten, který sami vykonáváte) tak pasivní (paže je uchopena a je s ní pohybováno bez aktivní práce svalů) pohyb a to zejména upažení, vytočení paže zevně, a předpažení (tzv. kloubní vzorec). V tomto případě je prvním krokem léčby snaha rozcvičit a posílit ramenní kloub, v případě neúspěchu se pak přistupuje k operaci.
Další názvy: Syndrom ztuhlého ramene, Impingement syndrom, syndrom subakromiální burzy, periarthritis humeroscapularis
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.