Ulcerózní kolitida

Přidat zkušenost

Ulcerózní kolitidu léčí Interna - Gastroenterologie a hepatologie a patří mezi Onemocnění trávicího ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Příznaky a projevy, Průběh, Příčiny, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida je poměrně vzácnější onemocnění tlustého střeva. Většinou jde o dlouhodobě probíhající onemocnění, u nějž je typický střídavý průběh.

Po prvním objevení příznaků nemoci, dochází k období (označovaném jako remise) kdy je pacient bez obtíží. Tato fáze je však následně vystřídána obdobím relapsu, to se střevní zánět opět naplno, projevuje.

Vzácně se může objevit i vážnější, fulminantní průběh (perakutní), při němž nedochází k střídání remise a relapsu, ale jedná se pouze o jediné vzplanutí nemoci, ovšem s dramatičtějšími příznaky.

Tato choroba je zánětlivé onemocnění, způsobující vředy, na sliznici tlustého střeva a konečníku. Ve výjimečných případech je lokalizována i v oblasti konce tenkého střeva.

Většinou začíná postižením konečníku a šíří se po tlustém střevě, směrem nahoru. Někdy bývá zaměňována s Crohnovou nemocí, ale ta (kromě jiných rozdílů) může postihovat celý úsek trávicího traktu.

Toto onemocnění se vyskytuje častěji ve vyspělých zemích, mnohdy proto bývá řazena i mezi civilizační choroby. Nejčastěji je prvně pozorováno ve věku kolem 20-40 let nebo pak později, mezi 50-80 rokem, může se však objevit i u malých dětí. Uvádí se, že ženy trpí touto chorobou o něco častěji než muži.

Příznaky a projevy ulcerózní kolitidy

Obecně lze říci, že hlavními projevy ulcerózní kolitidy jsou průjem, často s příměsí krve, bolest v oblasti konečníku, nucení na stolici, které však není doprovázeno uspokojivým vyprázdněním a bolesti břicha.

Dalšími projevy jsou pak ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, hubnutí a zvýšení teploty. Průjem je při této chorobě velmi úporný a někdy se objevuje i v noci. Stolice může být i více než 20× za den.

Konkrétněji bychom příznaky mohli rozdělit na střevní a mimostřevní.

Střevní příznaky jsou závislé na lokalizaci a vážnosti poškození tlustého střeva. Čím vážnější a rozsáhlejší je střevní poškození, tím výraznější jsou příznaky.

Při postižení konečníku, které bývá přítomno téměř vždy, je nemocný obtěžován velmi častým nucením na stolici. Při defekaci, která je doprovázena bolestí, však odchází pouze malé množství stolice, s příměsí sytě červené krve či hlenu.

Jestliže je postižena levá část tlustého střeva (sestupný tračník, esovitá klička, konečník) je stolice stále řídká, ale mnohem objemnější. Bolesti břicha bývají mnohem silnější a mají až křečovitý charakter. I v tomto případě bývá s příměsí krve, hlenu a většinou i hnisu.

Mimostřevní příznaky mohou být prvními projevy nemoci, nutno však podotknout, že se nevyskytují u všech pacientů. Objevují se jak na orgánech, které jsou v blízkosti tlustého střeva, ale i na jiných, vzdálených částech těla. Tělesné oblasti, které s onemocněním zdánlivě nesouvisí a přesto i na nich dochází k postižení, jsou oči, klouby a žlučové cesty, na nichž druhotně vznikají záněty. Objevují se i afty a různé vyrážky.

Dalším projevem, který může vzniknout druhotně, na podkladě onemocnění, je dehydratace v důsledku nevolnosti a ztrát tekutin průjmem či zvracením. Dehydratace se projevuje i suchostí kůží a sliznic, únavou, malátností a v těžších případech i dezorientací.

Průběh a klasifikace ulcerózní kolitidy

Při ulcerózní kolitidě může být postiženo celé tlusté střevo, nebo jen jeho část, dle postižených oblastí ulcerózní kolitidu dále rozdělujeme. Pokud je postižen celý tračník, mluvíme o tzv.: pankolitidě.

Je-li tlusté střevo zasaženo v úseku od konečníku po jaterní ohbí, jedná se o subtotální formu.

Při poškození konečníku a tlustého střeva, až po slezinné ohbí, jde o levostrannou formu.

Proktosigmoiditida je označení pro stav, kdy je postižen opět konečník a část tračníku, zvaná esovitá klička.

Posledním typem je proktitida, která zasahuje jen konečník.

Jak bylo popsáno již výše, průběh onemocnění je typický, střídáním bezpříznakového období (remise) se vzplanutím nemoci a jejích projevů (relaps).

Onemocnění většinou probíhá mnoho let. Jestliže se relapsy objevují vícekrát za rok, jedná se o tzv.: remitující typ onemocnění. Pokud je mezi relapsy odstup i několikaletý odstup, pak se tento druh označuje jako intermitující.

Někdy projevy nemoci pacienta trápí neustále, po celý rok (chronický typ) nebo je průběh choroby naopak velmi krátký (perakutní), ale za to velice výrazný. Nutno však dodat, že obě dvě tyto formy jsou velice vzácné.

Jakoby nestačilo předešlé dělení, ulcerózní kolitida může ještě probíhat progresivně, kdy se relapsy prodlužují a zhoršují. Opakem je regresivní typ, při němž se relapsy postupně zmírňují a zkracují. Střední cestou, je pak stacionární forma, kdy intervaly mezi remisí a relapsem zůstávají zhruba stejné a pravidelné.

Příčiny ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida se jiným názvem může označovat i jako idiopatická kolitida. Slovo idiopatická znamená, že příčina, proč nemoc vzniká, není zcela známa.

Předpokládá se, že se na jejím vzniku podílí více faktorů, jako je dědičnost, stres, někteří infekční činitelé, složení stravy a porucha imunitního slizničního systému.

Rizikové faktory ulcerózní kolitidy

Stejně jako příčina nemoci, ani rizikové faktory nejsou zcela jasné. Lze ale říci, že osoby, trpící psychickým stresem mívají vyšší výskyt onemocnění.

Dle některých teorií, jí častěji trpí i lidé, kteří mají v jídelníčku mnoho masa, vajec a čokolády.

Jistou roli hraje i dědičný výskyt.

Léčba ulcerózní kolitidy

Jestliže má ulcerózní kolitida nekomplikovaný průběh, provádí se léčba doplňková a farmakologická, která se musí přizpůsobovat stavu pacienta.

Doplňková léčba se volí v období remise a převážně spočívá v úpravě dietního režimu a celkovém posílení organismu. Onemocnění způsobuje velké ztráty tekutin a minerálů, které je třeba doplňovat.

Jídelníček by měl obsahovat spíše nedráždivá jídla. Při tomto onemocnění se doporučuje konzumace bezezbytkové stravy. Vláknina, většinou považovaná za zdravou stravu, je v tomto případě tedy nevhodná.

Důležitý je správný pitný režim, doporučují se především neperlivé minerálky. Podávají se i doplňkové preparáty, jejichž volba záleží na potřebách pacienta.

V období relapsu musí být pacient mnohdy hospitalizován a potrava je mu podávána pomocí žaludeční sondy a infuzí.

Farmakologická terapie spočívá v podávání léků ze skupin aminosalicylátů, kortikoidů, imunosupresiv a střevních dezinficiens.

Nemoc má mnohdy těžší průběh, nebo se vyskytují komplikace. V těchto případech je nutná chirurgická léčba, spočívající v odstranění celého tlustého střeva, nebo jeho postižené části a následně vytvořením dočasného či trvalého, umělého, střevního vyústění (stomie).

Jak si mohu pomoci sám

Při onemocnění ulcerózní kolitidou je nezbytná spolupráce s lékařem.
Jestliže trpíte tímto onemocněním, snažte se dodržovat dietní opatření. Ovoce jako např.: jablka jezte vždy oloupaná. Zeleninu, se v jídelníčku, doporučuje omezit a konzumovat jí spíše tepelně upravenou.

Absolutně nevhodné jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou třeba luštěniny. Mezi pečivem si vybírejte spíše bílé, celozrnné totiž obsahuje velké množství nestravitelných zbytků. Vyhýbejte se mléčným, kvasnicovým a čokoládovým výrobkům. Nejezte dráždivá, kořeněná jídla a instantní potraviny. Živočišné tuky raději nahraďte rostlinnými. Potravu si rozdělte do menších porcí a jezte vícekrát denně.

Důležitou roli hraje pitný režim. Vybírejte si neperlivé minerálky, slabé čaje a silně zředěné, ovocné šťávy. Nevhodné jsou limonády, káva a energetické nápoje.

Průběh onemocnění nepříznivě ovlivňuje stres. Najděte si proto dostatek času na odpočinek a vyhýbejte se psychicky náročným situacím. Vhodná bývá i lázeňská léčba.

Komplikace ulcerózní kolitidy

Vážnou komplikací nemoci může být vznik toxického megacolonu. Jedná se o stav, kdy tlusté střevo ztrácí schopnost posunovat tráveninu, která se začne hromadit a následně pak střevo roztahovat. V nahromaděné trávenině jsou obsaženy různé toxické mikroby, které mohou přes oslabenou střevní stěnu způsobovat záněty okolí nebo přestupovat do krevního oběhu a způsobovat celkovou sepsi.

Jestliže dojde přímo k protržení střeva, jeho obsah se vyprázdní do dutiny břišní a dojde tak k zánětu pobřišnice a k velkému krvácení.

U ulcerózní kolitidy hrozí zhoubná přeměna, která se objevuje zvláště u dlouhotrvající pankolitidy.

Další vážnou komplikací je masivní krvácení z konečníku a vznik dysplastických lézí.

Diskuse

Další názvy: colitis ulcerosa, vředový zánět tlustého střeva, zánět tlustého střeva, proktokolitida, proctocolitis, idiopatický zánět konečníku a tlustého střeva, idiopatická proktokolitida

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s ulcerózní kolitidou

Máte zkušenost s ulcerózní kolitidou?

ulcerózní kolitida Scaurus (27.12.20)

Zdravím, mě se tahle bestie probrala ve 27 (před 5ti lety), 14 dnů jsem měl pocit, že se mi někdo šťourá žhavým drátem v břiše, pak se na to přišlo, beru pravidelně Asacol (denně 3×800 mg) a v pohodě. Od té doby jednou menší zhoršení, kdy jsem bral po delší dobu 6× denně Asacol 800 + entocort. Jinak v pohodě. Co se diety týče, tak mi stačí rámcově dodržovat zásady zdravého stravování a nejíst extra pálivá jídla a je to v pohodě. Rozhodně nic vyhroceného.

Boj s ulcerózní kolitidou Theiblucie (07.12.17)

Nemoc ulcerózní kolitidu jsem vypozorovala v roce 2013. To mi bylo 13 let. Což na tuhle nemoc je docela dost nízký věk. Lidi to mívají větší od 40+ a výš. Nemoc jsem vypozorovala častějším chozením na záchod, křeče a hleny ve stolici s krví. Přišli zhruba až po dvou týdnech na to, co mi je vlastně je. To mě docela zarazilo, že až po tak dlouhé době, jelikož jsem chodila na různá vyšetření. Nasadili mi léky Salofalk a Imuran. A jelikož jsem byla hrozně práškama oslabená, tak Nutridrink a podobně. Dnes je mi 17 let a nemoc nijak nepociťuji.Upřímně tahle nemoc není jen tak o práškách (samozřejmě dodržovat prášku je správné), ale když jsem pár týdnů vynechala, nepociťovala jsem žádné změny.

Nemoc je hodně o psychice. Jelikož jsem měla hodně rodinných a školních problémů, tak se nemoc stupňovala. Teď, když jsem psychicky v pohodě, tak je to i fyzicky ok. Vypozorovala jsem, že hned, co mám stres, tak mám hned křeče v břiše. Takže nejlepší rada? Zbytečně se nestresovat a nějak se nad tím pozvnést a co se týká jídla? U každého je to podle mě jinak. Já jím prakticky vše, jen se vyhýbám jídlům, co mě nadýmají, protože co se týče nemoci, trpím hodně na nadýmání. Ale občas si dám i nezdravé a absolutně mi to nic neudělá. Takže asi takhle. A ti, co tvrdí, že se s nemocí nedá žít, tak to není vůbec pravda. Můžou být i horší nemoce na světě. Je potřeba se mít rád.

Vlastní alternativní léčba ulcerózní kolitidy Lukáš H (02.07.16)

Ulcerózní kolitidu mám deset let - od svých dvaadvaceti let.

Především se nespoléhejte pouze na klasickou medicínu. Je třeba kombinovat s medicínou alternativní.
Zde bych to rozdělil na dvě hlavní složky: jídlo a duchovní stránka. Je dobré si uvědomit, že nemoc jako kolitida či rakovina asi nepřicházejí jen tak náhodou, má to nějaký důvod. Jaký, to každý musí usoudit sám, neboť každý má svůj život a své problémy.
Pro začátek je dobré si přečíst nějaké knihy, dnes jich je celá řada, z českých autorů mě napadají pánové Jonáš a Hnízdil.

K potravinám - hlavně neposlouchejte rady, jak nesmíte ovoce a zeleninu. Jak chcete být zdraví, když budete jíst jen pečivo, maso, sýry a uzeniny? Jistě, zelenina v syrovém stavu je těžko stravitelná, ale dá se uvařit, podusit, a hned je lépe stravitelná(rozhodně lépe než flák masa). U ovoce spoustu druhů můžu i v syrovém stavu (měkká broskev, banán, nektarinka, borůvky atd.), a co bych nestrávil syrové, to dám do odšťavňovače (jablka, pomeranče).
Odšťavňovač je vůbec skvělá věc, čerstvé šťávy z čerstvého ovoce (nebo i zeleniny) jsou plné živin a vitamínů, a přitom jsou v tekutém stavu, takže s trávením není žádný problém. K snídani nebo na svačinku tedy žádný gumový rohlík s máslem a sýrem či šunkou, ale šťávičky nebo syrové ovoce.

Ohledně hlavních jídel mám dobré zkušenosti s bezmasou stravou. Maso je obecně těžší na trávení, takže jsem postupně zkoušel vegetariánské (či veganské) restaurace (v Praze jich je naštěstí hodně) a postupně jsem z velké části přešel na vegetariánskou stravu.
Jistě, ze začátku se člověk musí nutit - ale zdraví je dostatečně silná motivace - a dnes už můžu prohlásit, že mi párky, řízky nebo zmrzlina vlastně ani moc nechybí. Tělo si na zdravější stravu prostě zvykne a na těžké a umělé potraviny (plné chemie) ho časem přejde chuť.

Dále bych doporučil - z potravin, které asi v běžné domácnosti nenajdete - oleje, jako je lněný či konopný - na zeleninu, brambory. Lněný je výborný do bílého jogurtu či tvarohu, mimochodem právě to je dle jedné německé lékařky nejlepší lék proti rakovině. Dobré zkušenosti mám s nápoji z aloe vera (obsah kolem 98%, dá se sehnat přes internet či v lékárnách) a větvičky rostliny aloe si klidně přidávám do odšťavňovače k zelenině.

Příznaky a boj s kolitidou PaveleK (01.07.16)

Je mi 40 let. Nemoc mi byla diagnostikována po kolonoskopii před třemi lety.
Krvavá a častá stolice, bolesti břicha, nadýmání.

Léčba

Léčba nasazena 2×2 tablety Asacol 800mg a na večer čípek Salofalk 1g. Opravdu záleží co jíte a jak se cítíte ( psychicky ). Důležité je dodržovat pitný režim hlavně v létě. Jezte často ovoce ( banány, jablka ). Vynechejte celozrné pečivo a jinou stravu , která dráždí střevo. Stresové situace ještě zhorší vaši léčbu. U mne je lečba mírná, ale pokud příjde nemoc je to boj o každou záchodovou mísu a nemůžete si nikde ani vyrazit ven. Každý určitě ví o čem mluvím. Proto jsem rád za období klidu, kdy jsem štastný za stolici jako miminko.

Co mi pomohlo

Zkusil jsem alternativní léčbu doplňky stravy.

1. Každý podvečer jedno jablko
2. Ráno Bifido Jogurt a do něj lžíci Lněného BIO oleje
3. Odpoledne a podvečer před jídlem 2× 3tablety Green Trio ( zelený ječmen, spirulina , chlorela ) zapíjím k sklenicí 100 % rajčatové šťávy.
4. 2-3 dc piva po jídle
5. Testuji v době zánětu tinkturu z Grapefruitového semínka

… mě osobně to velmi pomáhá.

Ulcerozni pankolitida jura82 (26.03.15)

Ulcerozní kolitidu mám už 10 let. Začalo to krvácením z konečníku, které se neustále stupňovalo s častým chozením na záchod. 8 let se nemoc udržovala různými léky s občasnou hospitalizací na gastru díky zhoršení a hlavně velkým úbytkem na váze (nejméně byl úbytek na 58 kg). Moje váha se vždy pohybovala kolem 84 kg při zhoršení nemoci klesala i na 70 kg a tak to neustále kolísalo.

Léčba

Až na minulý rok duben 2014 kdy se nemoc natolik zhoršila, že mi bylo oznámeno, že bude nutný operativní zákrok a až při operaci teprve zjistí rozsah postižení. Nakonec mi bylo odoperováno celé tlusté střevo (subtotální kolektomie) a zůstal mi 15-ti centimetrový pahýl plus vývod (stomie) na pravém boku. Na vývod jsem si zvykl ihned nebyl s ním žádný problém a hlavně přišla i trochu úleva už jsem nemusel chodit každých půl hodiny na záchod a mít strach někam chodit aniž bych jako první co dělal hledal kam si odskočit - myslím, že to všichni znáte.

V listopadu 2014 jsem byl znovu na operaci (dokončení proktektomie, J-pouch) tzn. na zhojený pahýl tlustého střeva mi bylo přišito kus tenkého střeva a bylo vyvedeno k vývodu, který už jsem měl.

V lednu 2015 mi byla provedena pouchografie. Vyšetření je podobné jako kolonoskopie kdy se zjišťuje srůst pahýlu s tenkým střevem. To naštěstí dopadlo v pořádku svěrač mi také funguje jak má a nyní mě čeká v dubnu snad už poslední operace kdy proběhne vrácení stomie. Když to půjde dobře budu bez vývodu, ale tlusté střevo mi už každopádně nedoroste a bylo mi řečeno, že není vyloučeno když to nebude dobře fungovat může dojít k vrácení vývodu zpět a že na záchod budu chodit stejně často akorát mi to bude zadržovat svěrač tak by nemělo docházet k častým nehodám, které jsem měl denodenně.

Co mi pomohlo

Teď nemůžu říct, že by mi něco pomáhalo jediný problém, co řeším, je udržet váhu. Jím prakticky vše krom věcí, které mi nedělají dobře. Piju hodně Nutridrink jím od rána do večera, ale vetšina mi odchází vývodem a stále nepřibírám, ale neshazuji což je hlavní. Uvidím po operaci, až se zbavím vývodu. Co jsem tak zjišťoval z netu v různých diskusích, tak univerzální lék na přibrání neexistuje a na každého funguje něco jiného. Člověk prý může být rád, že si udrží váhu jakou má.

Ulcerózní kolitida georgos (06.12.14)

Dobrý den,
rád bych se podělil o mojí zkušenost s ulcerózní kolitidou. Od svých 17 let jsem měl ulcerózní kolitidu a měl jsem pocit, že můj život je u konce. Měl jsem pocit, že už mě v životě nic dobrého nepotká. Hledal jsem důvody této nemoci a možnou opravdovou léčbu. Zkusil jsem snad všechno od renomovaných lékařů až po ty alternativní.

Léčba

Nakonec jsem lék našel - zdravý životní styl. Začal jsem jíst jen ovoce a občas zeleninu. Začal jsem se řídit knihou od Dr. Davida Kleina - Self-Healing colitis & crohn's (pouze v angličtině, ale pomalu ji překládám do češtiny). Prošel jsem si těžkou detoxikací, týden jsem byl doma s teplotou, únavou. Nyní jsou to 2 měsíce od té detoxikace a jsem naprosto zdravý. Nepřestávejte věřit, existuje lék a je levný. ;) hledejte na internetu informace a hned nevěřte všemu, co vám řeknou doktoři - nemusí to být vždy jediná možnost. Přeji vám hodně síly, přátelé. ;)

Co mi pomohlo

Dva měsíce od té detoxikace nemám žádné příznaky, moje stolice je lepší než kdy dřív, skoro nepotřebuji ani toaletní papír. :) Můj jídelníček je přibližně takový: k snídani si dám přibližně 8 dozrátých banánů, k obědu klidně normální jídlo a večer nějaké ovoce.
Pomohla kniha Self-healing colitis & crohn's a vitariánské stravování (v anglické literatuře raw veganism).

Moje zkušenosti Lachty (10.06.14)

Nemoc se u mě poprvé objevila pravděpodobně o Vánocích 2012. Tehdy ještě nebyla diagnostikována, léčen jsem byl jako s běžnou střevní infekcí. Po týdnu odeznění příznaků. Další vzplanutí se objevilo zhruba rok poté - v listopadu 2013. To už jsem skončil v nemocnici s podezřením na UC. Nemoc byla diagnostikována (postiženo celé tlusté střevo) a nasazena léčba - ATB, Asacol + později Prednison. Po odeznění příznaků jsem byl po týdnu propuštěn do domácího léčení. Bohužel po necelém týdnu jsem skončil opět v nemocnici. Stav se rychle zhoršoval, až jsem nakonec ležel na JIPce na kapačkách. Po dalších 14 dnech se můj stav opět zlepšil a byl jsem propuštěn domů. Stolici jsem touto dobou měl 1×-2× denně, nicméně stále průjem s bolestmi. Také se objevili vysoké horečky. Absolvoval jsem několik vyšetření na různé infekce, nicméně všechno bylo negativní. Nakonec mi s horečkami pomohl obyčejný Celaskon - po více jak měsíci na dietě jsem byl pravděpodobně již úplně bez vitamínů. Po nasazení Celaskonu horečky zmizely během pár hodin. Nicméně stolice se stále nezlepšovala - pořád průjmy s bolestmi. Nakonec jsem zkusil nasadit probiotikum VSL, které je určeno pro pacienty s UC, a během krátké doby se stolice stabilizovala. Po dalších 2 měsících rekonvalescence jsem se vrátil do práce. V současnosti mám více jak rok od UC klid a doufám, že to tak zůstane. Všem přeji úspěšný boj s touto nemocí.

Léčba

Asacol (2×2 tablety 800), VSL (2× týdně). Při akutním stádiu nemoci Prednison, po odeznění akutní fáze Prednison postupně snižován a pak úplně vysazen.

Co mi pomohlo

Domnívám se, že UC se hodně týká narušenou mikroflórou ve střevě - u mě se naplno spustila po užívání tetracyklinových ATB. Takže jím tak třikrát týdně jogurty. Ale chce to skutečné jogurty, kupuji ty ve skleničce popř. Choceňské apod., hlavně ne ty s modifikovaným škrobem. Dá se říct, že se vyhýbám těm, na které běží reklamy v TV. Kromě jogurtů užívám probiotikum VSL. Dále mi pomáhá olivový olej. Nejím smažené a loupu si zeleninu a ovoce s tvrdými slupkami (papriky).

Zkušenosti s ulcerozní kolitidou 20 let ivfka (20.03.14)

U mě se kolitida objevila poprvé cca před 20 lety. Měla jsem hned napoprvé šíleně bolesti břicha, křeče, stolice tak 20× za den a v podstatě to ani nebyla stolice, jen hlen s krvi a ve velkém rozsahu (cca o objemu vejce i víc). Naštěstí oproti jiným zde uvedeným příspěvkům mě moje praktická paní doktorka poslala hned na gastro. Tam mi určili kolitidu, vlastně skoro hned zpočátku to nazývali idiopatická proktitida.

Léčba

Tenkrát mi pan doktor nasadil hned tablety a čípky Salofalk, které velmi dobře zabraly (myslím to bylo 3×2 tablety a čípek přes den i noc). Léčba trvala skoro 2 roky. Od té doby jsem ataku nemoci již měla několikrát a léčba je v podstatě pořád stejná, jen se snažím přijít co nejdříve k doktorovi. První ataku jsem měla cca už 2 měsíce, než jsem přišla na gastro. Teď, jak začnou hleny s krví, hned letím k doktorovi. To se rozjede asi do 14 dní od prvních příznaků křeči a malého množství krve. Marně vždy doufám, že se to zlepší, ale bohužel. Léčba je pak vždy Salofalk tablety a čípky (po úvodní kolonoskopii). Pak je další kolonoskopie po 3 měsících, další, pokud se to zlepšuje po půl roce, a poslední po roce. Celou tu dobu beru Salofalk, teď v poslední fázi před roční kontrolou jen 2×2 tablety a čípek na noc. Vůbec nemám zkušenosti jako ostatní pacienti zde s jinými léky a udivuje mě, že se léčí vždy jen tak krátce při jedné atace a navíc jim nechtějí dělat kolonoskopii a proplácet léky. Dnes jsem se na to ptala lékárnice, jak to, že někteří pacienti si musí Salofalk platit. Ona řekla, že když mám stanovenou diagnózu ulcerózní kolitidu, tak to pojišťovna proplácí. I tu kolonoskopii dělají a neargumentují tím, že je nárok jen 1× za pět let. Vždyť z ní může vzniknout rakovina a léčba by byla pak ještě dražší. Nevím tedy, jak to je, ale v každém případě jsem pak po přečtení níže uvedených příspěvku vděčná za to, jak mě léčí. Jinak teď poslední ataku mi léčí už třetí rok, protože po 2 letech i při současném sníženém užívání Salofalku se mi po užití 2 antibiotik za sebou kolitida znovu rozjela. Bez Salofalku bych se ale z ní asi těžko dostávala. Tak přejí všem, ať mají štěstí na doktory jako já a dostanou se z ataky do remise co nejdřív.

Co mi pomohlo

Jinak samozřejmě platí dodržovat k léčbě dietu (ne luštěniny, vláknina, kořeněné, alkohol…) a opravdu se snažit se nestresovat, to je asi hlavní spouštěč. Taky pozor na antibiotika, jíst probiotika.

Letos to bude 11 let, co s nemocí bojuji calipo65 (25.02.14)

Tuto nemoc mi diagnostikovali v roce 2003. Bylo mi 38 let, začalo to krev ve stolici, později se přidali slabší průjmy s příměsí hlenu a krve. Někdy odcházel jenom hlen nebo krev. Nevěděla jsem, co se děje. Asi po půl roce těchto problémů jsem se rozhodla to řešit kolonoskopickym vyšetřením, kde byl vyřčen tento ortel. Bylo mi řečeno, že jde o zánět střev a konečníku, nemoc je chronická, dá se sice léčit, ale úplně ne.

Letos to bude 11 let, co s nemocí bojuji, a musím říci, že byla doba, kdy jsem měla úplně klid. Nejdéle jsem to vydržela přes dva roky bez léků, bylo to v letech 2010-2013, naivně jsem si myslela, že nemoc se stáhla a já jsem se uzdravila. Opak je pravdou, nemoc se ozvala znovu loni v létě a vlastně trvá dodnes.

Začalo to po těch letech stejně celé od začátku.

Léčba

Loni, kdy jsem se znovu ocitla na gastro, mi lékař řekl, že by to nehrotil odběry - prý jsou v normě. Nasadil zpátky léky: salofalk, na noc čípek a uvidím.

Letos v lednu prudké zhoršení. Šla jsem na rektoskopii, která to potvrdila a beru 2× denně salofalk po třech tabletách. Dostala jsem nějakou novinku, teda alespoň pro mne, rektální pěnu BUDENOFALK a výsledek? Je to skoro stejné. Budenofalk je malá lahvička, kterou když potřesete před upotřebením, tak si do konečníku aplikujete malé množství pěny. Na to, jak lékař říkal, jaký to je zázrak, tak u mě nic moc. Malé zlepšení, ale krev, hleny, nutkání na stolici pokračuje.

V minulosti jsem brala klyzmata Asacol a úplně na začátku ještě jiné klyzma (na název si nevzpomenu). Je to 9 let a to zabralo alespoň tehdy daleko víc než pěna. U klyzmat je blbá aplikace - trvá to věčně a nikdy se mi nepodařilo vymáčknout celou lahvičku. Takže mám období teď kdy bojuji, nemoc se neodstěhovala ode mě tak, jak jsem si myslela, když jsem byla přes dva roky úplně bez léku.

Ještě jsem četla, že na zánět střev je dobrý čaj s puškvorce. Kdysi jsem si ho dělala, jestli pomohl, nevím. Večer jsem si zalila studenou vodou lžičku kořen puškvorce do šálku, ráno scedila, mírně nahřála a pila 3× denně před a po jídle doušek, 6 doušku denně více ne, tak bylo psáno.

Co mi pomohlo

Co mi pomohlo, nevím nic. Je pravda, že hodně záleží na tom, co konzumuji, nikdy jsem nezhubla, jak někteří píšou. Jestli já někdy kvůli teto nemoci začnu hubnout, tak to budu chodit nejspíš podělaná, jinak to nevidím.

Rok po zjištění kolitidy, teda v roce 2004, jsem onemocněla rakovinou prsu, myslela jsem si, že za to může pravě tato nemoc. Léky jako salofalk - lékař mě ujišťoval, že ne, nemá to s tím nic společného. Teďka když užívam 6 salofalku denně, tak mě šíleně pálí žáha, úplně ze všeho. V psychické pohodě zrovna nejsem. Mám různé problémy v rodině, což mi nepřidá a nakonec jsem bez práce.

O práci jsem přišla při mém onkologickém onemocnění, kdy jsem dostala invalid. důchod, který mi byl před lety odebrán. Jsem přece zdravá, ne? Vyléčená a nějaká kolitida nikoho nezajímá, na to mi důchod nenechají .Asi tak dopoledne jsem vcelku v pohodě odpoledne mě začne bolet břicho a k večeru běhám po záchodě. Nejednou, kdy zrovna záchod nebyl volný, jsem musela rovnou do koupelny. Nepočká to ani o minutu déle. Jsem z toho nešťastná, nemám práci a jak se říká, mládí v prd… a do duchodu daleko.

Do toho různé stresy i doma, příklad: včera jsem se pohádala se synem a běhala jsem už od rána. Když někde musím z domu, tak raději ani neobědvám, ale nezhubnu, a to bych taky potřebovala. Moc nesouhlasím s tím, jak tady někdo psal, že snad pomáhá marihuana a vůbec i obyčejné cigarety. Ty u mě spíše stolici vyvolávají. Je pravda, že když jsem měla tu fázi klidu, tak jsem trpěla i na zácpy.

Děkuji za pochopení. Přeji zdraví.

Ulcerózní proktokolitida Katulec (02.04.13)

Je mi 24 let, před 3 roky jsem začala krvácet ze střev. Po kolanoskopickém vyšetření mě tedy poslali domů s odpovědí, že mé krvácení způsobuje stres. Tehdy jsem krvácela pouze týden. Po roce jsem už v kuse krvácela 2 a půl měsíce, opět jsem šla do nemocnice, ale už do krajské, zde mi udělali rektoskopii a magnetickou resonanci a opět nic nenašli. Nedali mi léky a pustili mě domů s tím, že pokud by se to nelepšilo, mám přijít.

Před 3 měsíci jsem začala opět krvácet, ale mnohem silněji a objevil se i průjem, kdy jsem na záchod chodila i 20 krát denně. Skončila jsem opět v nemocnici. Dnes mi tedy oznámili diagnózu. Ulcerózní proktokolitida 4. stupně. Doktor mi řekl, že horší už to být nemůže.

Léčba

Beru tedy salofal 500 6 tablet denně a k tomu jsem dnes dostala helides a to co mě nejvíc trápí a kvůli čemu sem píši jsou kortikosteroidy Metypred 16 mg. Ty mám brát 3 tablety denně. Ale já mám z nich panickou hrůzu, jsem mladá a nechci po nich přibrat, radši bych je nebrala a obrátila se na nějakého léčitele a alternativní medicínu.

20 let s ulcerózní kolitidou a alternativa scodoa (07.01.13)

V srpnu 2012 jsem se dostal k paní, která mi na základě Irisdiagnostiky řekla, že nemoc je způsobena špatnou činností jater. Zřejmě po prodělané žloutence nebo kousnutí klíštětem (třeba i v dětství) o kterém jsem nevěděl. Napsala mi, co musím vynechat z jídelníčku, směs bylin na čaj (4 x sáček z lékárny z cca. 20 Kč) a čípek z jedné celkem běžně dostupné rostliny. Začal jsem se řídit jejími radami a za 3 DNY (!) potíže začaly ustupovat a po 3 týdnech jsem byl zcela bez potíží. To trvá dodnes. Pravda, musím v určitých intervalech ten čaj opakovaně pít do doby, než se játra zcela urovnají a dodržovat dietu. Ale s tím, co jsem zažíval dřív, se to nedá srovnat!! Klysmata už nepotřebuji a Asacol jsem si sám postupně snížil z 3 x denně na 1 jednu za 2 dny a v blízké době ho chci vysadit úplně! Proto nevěřte lékařům a hledejte jinou léčku a především zdroj potíží! MOŽNÁ (jsem jeden z mnoha případů a jinde se to třeba skutečně nedá léčit jinak) to nebude nevyléčitelné a hlavně asi ani dědičné… Jak vidím z dalších příspěvků na netu, asi jsou za tím skutečně ta játra, která svojí nesprávnou činností (zvýšenou produkcí) způsobují poškození buď žaludku, tenkého, nebo tlustého střeva.

Léčba ulcerózní kolitidy léčitelem Karmeli (16.11.12)

Zdravím,

já začala pozorovat že něco není v pořádku v 15 letech. Hrozně mě trápilo nafukování břicha a pocit plnosti po jakémkoli množství jídla i pití. Změnila jsem tedy trochu svou životosprávu - začala jsem snídat a jíst menší porce. Nedlouho poté jsem začala hubnout, z ničeho nic, během měsíce jsem měla dole 5 kilo a byla jsem 2 body pod hranicí podvýživy podle metody BMI (body mass index).

Reakce okolí mě srazila ještě níž než jsem byla, začali mě považovat za začínající anorektičku, takže si asi dovedete představit, že moje psychika byla totálně v háji. Další věc - jela jsem na zájezd do Francie, cestou v noci v autobuse mě chytly křeče, které jsem nikdy předtím nezažila a doufám, že už ani nezažiji. Myslela jsem, že tam umřu. Možná bych to neprožívala tak zle, kdybych ležela doma v posteli, ale v noci v autobuse na prostoru 40×40cm, kde jsem se nemohla položit, změnit polohu, nic, to bylo opravdu peklo na zemi.

Následující den byl snad nejhorší v mém životě co se týče fyzického pocitu. Měli jsme celodenní prohlídku Paříže a mě bylo tak strašně zle, že jsem měla pocit, že se každou chvíli zhroutím na zem a už nevstanu. Tehdy jsem z toho samozřejmě byla vyděšená a zjistila jsem, že můj pocit, že něco není ok, je správný.

Léčba

Moje obvodní doktorka mi dala Sab Simplex, mám pocit že jsou to kapky pro malé děti na problémy s nadýmaním. Samozřejmě účinek nulový, poslala mě tedy na gastroenterologii. Tam mi doktorka dávala jedny léky za druhými s tím že uvidíme co zabere. Bylo jich spousta; Duspatalin, Benefibra a k tomu mi dělala vyšetření na okultní krvácení apod. Když se nic nedělo, nabídla mi vyšetření střeva a tam se zjistilo, že mám kolitidu. Takže se nasadil Asacol 2×2 denně, pak jsem ještě dostala Aktiferin na krev.

Co mi pomohlo

Těžko říct jestli léky pomohly, protože jsem pár měsíců po diagnostikování zašla za léčitelem, na kterého jsem měla velice dobré reference a začala jsem s alternativní léčbou. Dostala jsem směs čínského dřeva, ze které jsem si dělala odvary. Nejdřív říkal, že to budeme léčit přes slinivku nebo slezinu, už přesně nevím a po 2 měsících trochu změnil složení směsi, že to zkusíme přes játra. A tohle už opravdu začalo pomáhat. Výrazné zlepšení jsem zaregistrovala asi rok a půl po té co jsem k němu přišla.

Z mého pohledu je to jasné - pomohl mi léčitel a jeho čínská medicína. Nechci říct, že doktorka ne, uznávám ji jako odborníka, který dlouhá léta studoval (podle mě) nejtěžší školu jaká může být, ale má zkušenost mi zkrátka ukázala, že léčitel a jeho léčba ušitá na míru mojí osobě a nemoci byla úspěšnější. Ještě pořád jeho odvary mám, teď už ne každý den, připravuji je jen o víkendu, v květnu to budou 4 roky co jsem k němu přišla a v lednu 4 roky co kolitidu mám. Asacol mi doktorka vysadila asi před půl rokem, jelikož jsem dlouhodobě bez potíží. Neví, že se zároveň léčím tímto alternativním způsobem a ani se jí to nechystám říct, spousta doktorů to podle mě neuznává a když jsem jí to neřekla na začátku, tak teď už to ani nemá cenu.

Pokud by někdo chtěl zkusit podobný způsobe léčby, mohu to jen schválit, ale nechodila bych k léčiteli bez doporučení. Je určitě hodně podvodníků, šarlatánů, kteří vám předepíšou obyčejný čaj a naúčtují si za to tisíce. Já o tom svém slyšela neuvěřitelné věci od lidí, které znám a kterým věřím, nehledě na to že se u něj kdysi léčila i moje sestra jako dítě, takže strach že bych narazila na podvodníka jsem neměla.

Hodně štěstí všem!

Kouření při ulcerózní kolitidě Romana D.G. (07.08.12)

Příznaky a průběh typický, několik měsíců krev ve stolici (léčba Salofalk čípky). Náhlé zhoršení - pouze krev a úplné vyčerpání v roce 2004, kdy u mě byla konstatována (kolonoskopií) colitis ulcerosa - zánět celého tlustého střeva.

Léčba

Dostala jsem Prednison 60mg. Hledala jsem tedy alternativy. Prednison nikdy vice. Jine leky maji stejne hruzostrasne vedlejsi ucinky nebo nepomahaji.

Hledala jsem až jsem našla. Přes sdružení pacientů jsem získala ověřené typy od lidí, kteří touto nemocí trpí a pomohlo jim koureni.

20 let s ulcerózní kolitidou Scodoa (13.07.12)

Dobrý den,

ulcerózní kolitidu mi diagnostikovali ve 23 letech po tom, kdy si mě přes rok lékaři přehazovali a nikdo nevěděl co mi je. Bylo to v roce 1993 po návratu z vojny. Měl jsem silné bolesti břicha, nucení na stolici mnohokrát za den a hlen s krví ve stolici, nebo spíš místo stolice. Každé jídlo bylo utrpení, protože následně jsem musel rychle na záchod a např. červená na semaforu znamenala, že jsem to někdy ani nedoběhl. Teprve asi po roce jeden lékař konečně určil co mi je.

Bylo to ulehčení, protože jsem se bál, že mám rakovinu a nechtějí mi to říct. Takže po všech letech koupelí a jiných nesmyslů mi nasadili Asacol a klyzmata (už nevím jaká) a dalo se to do normálu. Pak jsem měl většinou klid. Asacol 3× denně mě držel. Asi 2× ročně – zpravidla jaro a podzim – se to z ničeho nic prudce zhoršilo. Ale klyzmata Salofalk to vyřešila jedním balením. To bylo ještě za doby, kdy Asacol a Salofalk byli zdarma, nebo jen za malý doplatek.

Jedná se skutečně především nemoc způsobenou stresem, ale rady musíte být v klidu nepomáhají. Je to lidskou povahou a velmi silný je i aktuální vliv okolí. Já osobně hledám příčiny v dětství a dospívání. Mohou tam být situace, které takovou nemoc předurčí mnoho let dopředu. V dospělosti pak stačí jen nějaká nepatrná spouštěcí situace, kterou si v dané chvíli ani neuvědomíte. Pokud jste trémista, máte v sobě a nic s tím neuděláte. Můžete upravit životosprávu – zde zase velmi individuálně, každý si časem musí zjistit, co mu vadí a co ne. A i to se v průběhu života mění. Co mi vadilo dřív, mi už dneska nevadí a naopak. Někdy mi stačí jen nějaká vůně (speciálně u mě rozpustné kávy), nebo i vědomí, že teď je WC nedostupné a je mi zle.

Je to o neustálém sledování se, což u okolí vyvolává dojem, že jste hypochondr. Totéž platí o únavě. Někomu, kdo takovou nemoc sám nemá, nevysvětlíte, jak to, že v jednu chvíli jste úplně čilí a během pár minut pak silně unavení a zničehonic i usnete. Mě se to v aktivní fázi nemoci stává. Hraju si s dětmi a najednou neudržím oči. 10 minut spánku a zase můžu fungovat dál. Bohužel se po tom člověk necítí líp a odpočatý, jako zdravý člověk, ale cítí se prostě jen normálně. Tohle nechápe ani manželka, která už se mnou žije 15 let.

Další průvodní jev, o kterém se tu zatím nikdo nezmiňoval, jsou kožní vyrážky. Nejčastěji na krku, ve vlasech a na předloktí. Kožní si s tím ale většinou úspěšně poradí.

Léčba

Asocol 3 x 1 při jídle - trvale – udržovací léky. Nic jiného jsem nikdy nebral, takže srovnávat nemůžu. V klidové fázi jsem několik let vydržel i dávkováním 2× ráno při jídle. Klyzma Salofalk – při zhoršení. Jedno balení – 7 dní. Teď, při ceně 800,– za balení, se snažím vzít třeba 2 a třetí pak ob jeden den. Někdy to stačí, někdy ne.

Klyzma – Asacol - v době nedostatku Salofalku na českém trhu, mi v lékárně nabídli Asacolová klyzmata. Navíc snad dokonce i bez doplatku! Také fungovala, ale bylo třeba vybrat celé balení. Aplikace je u nich s ohledem na nesmyslný tvar nádobky mnohem horší a nikdy se mi nepodařilo vymáčknout celý obsah.

Klyzma české výroby – nevím značku. Taky to pomohlo, ale účinnosti Salofalku to nedosahovalo. Tvar nádobky i aplikátoru je tak příšerný, že už jsem další pokus neučinil.

Co mi pomohlo

Krom léků nikdy nic. Zkoušel jsem všechny ty zaručené rady s banánovou dietou, lněným semínkem, koloidním stříbrem atd. Nic – prostě to je asi fakt na celý život.

Závěr: Dá se s tím žít. Někdy je to horší, někdy lepší. Teď mám už asi 2 roky potíže, které se stále vracejí a o klidové fázi se už nedá mluvit. S ohledem na potřebu léků a klyzmat mě to měsíčně vyjde dost přes 1000,– Kč - s nemocí za kterou nemůžu. Musíte se o sebe starat sami a být opatrní především na to co jíte. Vyloučeno je vše ostré, kyselé prostě takový nemastný neslaný jídelníček. Je to dost nuda a občas mám chuť na tlačenku s cibulí a octem, na kyselou okurku.

Lékaře nezajímám. Diagnóza je jasná, navíc mi před 4 lety zjistili Bechtěrevovu chorobu. Paní doktorka na revmatologii mi řekla, že zánětlivá onemocnění se přitahují, takže Bechtěrev pro ni při ulcerózní kolitidě není překvapením.
Při jakýchkoli potížích je to lékařům hned jasné. Způsobuje je buď jedna, nebo druhá nemoc. Do GIT poradny je skoro zbytečné chodit. Na chodbě čeká 20 pacientů, kteří jsou už měsíc také objednaní na stejnou hodinu jako já a na každého má paní doktorka tak 5-10 minut. V těch několika málo minutách většinu času kouká do počítače a ani nevím, zda mě vůbec poslouchá. A proč by taky měla? Pacientů má dost, nejbližší jiný lékař 50 km, tak proč se nějak snažit. Stejně nám není pomoci.

Když mi bylo opravdu zle a byl jsem tam týden co týden, tak jsem požádal o kolonoskopii. Bylo mi ale sděleno, že ta se dělá 1 x za 5 let, takže nárok mám až za dva roky. Tak co všechny ty řeči našich politiků a politických lékařů o volbě kvalitního lékaře a prevenci rakoviny? Pokud by tam bylo rakovinné bujení, 2 roky - za které mám na vyšetření nárok - ani nepřežiju.

Závěr, pravda, moc optimistický není. Musíte mít na paměti, že zdraví není za odměnu a nemoc není za trest. Jen mi přijde nespravedlivý přístup ke kuřákům, narkomanům a dalším, kteří si své zdraví ničí sami a pořád jim –často i proti jejich vůli – chce někdo pomáhat. Vám nepomůže nikdo. Lékaře i léky si draze platíte, zájem z jejich strany minimální a pochopení okolí také moc nečekejte. Většinou, zvlášť když jste mladí, vás považují za hypochondra, lenocha a zbabělce, protože neděláte to co oni. Neponocujete, nepřejídáte se a nepřepíjíte, takže musíte čelit řečem o zdravé výživě. A když se zmíníte o nemoci, zpravidla slyšíte – „Vidíš a k čemu ti ta životospráva je?“ Nechápou, že to není prevence ale nouzové řešení.

Ale hlavu vzhůru. Tady v tom fóru vidíte, že je nás spousta a každý je chvíli nahoře a chvíli dole. Bál jsme, že se nestihnu neoženit a nikdy nebudu mít děti a vidíte, už jsem tu s tou nemocí přes 20 let! Tak se šetřete, pokud to jde, nedělejte si z ničeho zbytečně těžkou hlavu (Říkám si: je lepší, když si odpočinu, ne všechno vždycky vyřeším a zvládnu, ale budu se svými blízkými. Než se tu nervovat a opustit je navždy. Ale ono to vždycky nejde.. ). Takže odpočívejte a radujte se, protože jak jsem řekl na začátku – nejvíc to ovlivňuje vaše psychika.

Jeden z Márfyho zákonů praví:
Pacient je zdravý, dokud se nezačne nemoci bát. Nebo. To že lékař vaši nemoc pojmenuje, ještě neznamená, že ví co s ní.

Hezký den.

Klyzma Saloflk při ulcerózní kolitidě VS man (24.04.12)

Dobrý den,

ulcerózní kolitida mi byla zjištěna asi před 12 lety poté, co si mě všichni lékaři přehazovali jako horký brambor a jednu z doktorek napadlo poslat mě na kolonoskopii. Příznaky své nemoci si dovolím nazvat jako velmi bolestivé. Od velmi silných bolestí břicha po bolest kloubů a návštěv toalety i 30krát denně.

Navštěvoval jsem doktora, kterého jsem přezdíval „to je ta nemoc“. Této odpovědi se mi totiž dostávalo při jakémkoli postěžování. Ve finále jsem skončil v nemocnici, to už jsem si myslel, že umřu ve svých 31 letech. Pak jsem asi 9 měsíců nepracoval, ale jen z důvodu, že jsem si to mohl dovolit a těšit se ze své roční dcery. Našli jsme s manželkou kliniku, ve které mají docela jiný přístup k pacientům. Do té doby jsem například nevěděl, že existují i klizmata Salofalk, nevím, třeba můj předchozí pan doktor šetřil státní rozpočet.

Od té doby mám víceméně klid, chce se to HLAVNĚ NESTRESOVAT, ale ono se to snadno řekne, nesmím jíst nic ostrého a kořeněného, také si všímám, že můj stav se odvíjí i od změn počasí nebo ročního období. Teď je mé dceři 6 let a já od té doby mám relativně pokoj.

Takže bojujte!

ps:podlé mého názoru, má na svědomí nemoc hlavně psychika člověka, někdo se zblázní a ti silnější z toho onemocní ul. kolitidou.

Léčba

Asacol 400 3 tablety 2* denně, hodinu po jídle nebo půl před jídlem. V akutním vzplanutí medrol a klyzmata salofalk.

Co mi pomohlo

Na nemoc mi docela pomohla marihuana, uklidnila mě a i když mám akutní vzplanutí a absolutní nechuť k jídlu po vykouření se mi zlepší nálada do mírně optimistické a dostanu hlad, dokonce i bolest na tu chvíli odejde.

Můj život s ulcerózní kolitidou Niki Veselá (17.04.12)

Mě je 15 let, v červenci mi už bude šestnáct a ulcerózní kolitida mě provází rok a půl (v mých čtvrnácti to začalo). Nejdříve jsme nevěděli co nemoc způsobilo, ale všechno bylo vyhnáno psychickým nevyvážením - hlavně stresem ze školy, kde jsem byla psychicky i fyzicky šikanovaná. Rozhodně tohle mojí nemoc opravdu ovlivňuje. Malé psychické problémy a okamžitě chodím denně i 15× na toaletu s krvavými průjmy.

Nemoc se mi vrací docela často, ale už si na ni zvykám. Teď jsem se zrovna vrátila z nemocnice, kde jsem si pár týdnu poležela. Sice jsem se toho moc nedozvěděla, ale ulcerózní kolitidu, mám zatím po celém tlustém střevě, tak doufám, že se to nezhorší. Teď se mi pomalu začínají vracet mírně stresy, nevyspalost, stále noční můry a postupné bolesti břicha. Člověk si na to asi musí navyknout.

Zkoušela jsem si najít brigádu, ale žádnou jsem nenašla (už je požadovaná střední škola, kterou já teprve studuji). Když jsem nakonec dostala příležitost, byla jsem tam jenom jeden den. Druhý den jsem totiž měla obrovské bolesti, začala jsem krvácet a musela jsem ihned do nemocnice. Nosit těžké věci, při této nemoci se asi nevyplácí. To mě zajímá jak to budu dělat, až budu chtít jít na vysokou a budu si shánět peníze, to bude zajímavé. Asi se vydám na dráhu amatérského spisovatele (což není tak od věci, když píšu).

Mám trochu problémy s váhou, pořád kolísám mezi 40-42 kg, což je na některé prášky a jejich neustále měnění, prostě dost málo. V období, kdy mě nemoc zase chytne, dokážu zhubnout i na 39-36 kg, zatímco výšku mám 157 cm. Někdy i tohle docela ovlivňuje - rozhodně doporučuji se nějak pořádně, ale zdravě vzhledem k nemoci, krmit, protože tohle je potom už opravdu na seknutí jak šiřoká tak dlouhá.

Léčba

Momentálně mi vysadili Helicid a Salofalk, a tak se teď držím jenom na Medrolu, Sukfasalazinu, Calcichiew a Imuranu. Hodně mi pomáhá Medrol - jeho účinek nastoupí několik hodin, maximálně 2 dní hned po užívání. Sulfasalazin - doplňuje se s Medrolem, takže spokojenost. Calcichiew - to mám na kosti, protože při nemoci trpím bolesti kloubů, i když je to možná spojené s dospíváním, takže mi to pomáhá se s touhle bolestí vyrovnat. A poslední je Imuran - jeho účinek jde postupně, beru ho už měsíc a pár dnů. Trochu se tohohle léku bojím, když si o něm čtu jak po něm začnou vypadávat vlasy, nastanou nějaké ty nežadoucí příznaky, ale rozhodně je lepší, se moc nestresovat, je to zbytečné. Když to má pomoct, tak ať.

Co mi pomohlo

Rozhodně kromě léku - klid a dobré čaje. Hodně to pomáhá. Hlavně nachvilku vypnout. Nestresovat se věci, za které to nestojí. V mém případě škola (momentálně testy), noční můry, strachy z nežádoucích účinků léků. Hodně pomáhá i dobré jídlo, sice jsem žádnou dietu nedostala, ale nějak se to snažím dodržovat.

Devět let s ulcerózní kolitidou XYYYY (05.04.12)

Je mi 23 let a s ulcerózní kolitidou se léčím již 9. rokem. Opakované hospitalizace a stálé střevní obtíže mi vždy znemožňovaly normálně fungovat. Příznaky: krvavé průjmy nebo zácpy, bolesti břicha.

Nejdříve jsem prodělala tříletou léčbu Prednisonem, ale při nižších dávkách se mi nemoc ihned vrátila. Navíc jsem začala otékat, vypadávaly mi vlasy a měla jsem vyrážku na slunci. Následně mi byly nasazeny imunosupresiva, začala jsem být však opakovaně nemocná. Nyní již několik let beru salofalk v max. možných dávkách. Nemoc se mi občas znovu objeví, ale nikdy ne tolik, abych musela být hospitalizovaná. Chce to hlavně pevné nervy a klid.

Léčba

Snažím se potlačit svou cholerickou povahu a učím se být flegmatik.

Co mi pomohlo

Klid v duši. Lněné semínko vařené ve vodě, scedit, hustý sliz vypít 1-2× denně půl hrnku. Bylinkové čaje: heřmánek, máta (možná mi to prostě jen chutná - placebo)

Dvoufázový průběh kolitidy Od (29.02.12)

Ulcerózní kolitýdu mám od roku 2011.Projevuje se ve dvou fázích.
1. fáze je, že je vše v pořádku stolice je pravidelná
2. fáze občasné průjmy a objevuje se mi i krev. Ale záleží to na druhu stravy. Někdy je mi špatně od žaludku.

Léčba

Beru ASACOL 400 a čípky ASACOL. A celkem to zabírá.

Léčba ulcerózní kolitidy kortikoidy alíček11 (13.02.12)

Pět let se léčím s ulcerózní kolitidou, teď jsem 4 měsíce po porodu, od doby, co jsem otěhotněla, ji mám v akutním stavu. Běhala jsem 17×-20× za den a noc na záchod, měla jsem průjem s krví a hlenem. Nedej bože, abych byla někde a nemohla si hned na wc dojít, to by asi dopadlo. Každé jídlo mě během několika málo minut prohnalo, v té konečné fázi mi vadila už i voda.

Léčba

Je to 11 dní co jsem začala užívat kortikoidy Prednison, začínala jsem na 60mg a každý týden je o 5mg snižuji,léčba je na 12týdnů. Už teď jsem ale úplně hotová, ráno je mi dobře, můžu dělat všechno, ale okolo třetí hodiny odpoledne začnu mít hrozné problémy s psychikou, nemůžu se plně soustředit, jsem nervozní, roztěkaná, mám výpadky paměti, mám pocit jako bych špatně viděla, cítím se hrozně unavená, ale když jdu večer spát, nemůžu usnout.

Co mi pomohlo

Zatím mi pomohly kortikoidy. Brala jsem k nim ještě Entizol, dále beru Asacol, Loseprazol, KCL.

Životní styl při ulcerózní kolitidě Luboš O (04.10.11)

Zdravím všechny,

onemocněl jsem v roce 2008 ulcerózní kolitidou, klasický průběh: krev ve stolici, bolesti břicha, hubnutí ze 115kg na 82 - 85kg. Užívám léky, které se na tuto nemoc běžně předepisují. Změnil jsem jídelníček a vše je dobré, hlavně se nestresuji a nenervuji. Má to na tuto nemoc velký vliv. Podle mého názoru nemoc způsobuje jídelníček a životní styl.

Zánět střeva u šestiletého dítěte Máma36 (03.07.11)

Dobrý den,

naše šestiletá dcera má v každé stolici již skoro rok a půl krev, krevní sraženiny a kousky sliznice. Objevuje se také hlen až hnis. Začalo to opruzením konečníku a fissurou ani, kterou našli při rektoskopii. Pozdější kolonoskopie ukázala silný zánět tlustého střeva s místy zdravé sliznice. Původně se řešil Crohn, ale krevní rozbory, biopsie i magnetická rezonance jej nepotvrdily. Léčí se na ulcerózní kolotidu, ale symptomy nejsou úplně charakteristické - nemá průjem ani bolesti či teplotu.

Bere Imuran a Salofalk. Docházíme také na kliniku čínské medicíny, jediné byliny (i v podobě klyzmat) trochu zabírají. Krev zatím nemizí, stolice je formovaná. Snažíme se vylučovat možné parazity nebo infekce, protože v závěru biopsie se píše, že je třeba vyloučit infekční původ, ale testy vycházejí negativně. Před třemi lety také prodělala boreliózu, která byla přeléčena antibiotiky.

Krásné léto!

Léčba krve ve stolici s pomocí aloe kacka254 (28.05.11)

Měla jsem na stolici krev, hleny. Užívala jsem Salofalk. Celkem mi pomáhal, ale krev se stále objevovala. Nemoc trvala asi tři roky. Před půl rokem mi manžel koupil aloe vera gel. Vypila jsem dvě láhve a příznaky vymizely. Při kontrolní kolonoskopii zjistili, že jsem zcela zdráva. Vůbec jsem tomu nechtěla věřit a netvrdím, že pomohla zrovna aloe, ale třeba Vám aspoň zlepší zdravotní stav. Hlavně musí být člověk v klidu a nestresovat se. Ale copak to v dnešní době jde?

Krev ve stolici při ulcerózní kolitidě Pikolo (28.05.11)

Je mi 55 let a před čtyřmi lety mi poprvé zjistili krev ve stolici. Krev byla dost očividná. Při kolonoskopii mi našli ulcerace v tlustém střevě a odebrali vzorek.

Po týdnu jsem dostala výsledek. Od té doby to je jednou nahoře, pak dole, jednou lepší a pak horší. Nález je Proctitis ulcerosa. Po chvíli, kdy je to lepší přijde tří až čtyřdenní krvácení a pocity nevolnosti a pak to zase přejde. To se opakuje minimálně dvakrát měsíčně. Ve zdravém období mám stolici dvakrát až čtyřikrát denně, hlavně do oběda. Zvýšené teploty nemám, ale mám pocity nevolnosti a nechuti.

Léčba

Na léčbu beru Salofalk čípky 500mg, při remisi jednu za 2 - 3 dny, při zápalech denně - večer. Jednou za čtvrt roku také probiotickou kúru (probiofix a podobně). Dietu nedržím, jsem docela pivař.

Co mi pomohlo

Vím, že se to asi nemá, ale pomáhá mi borovička.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na ulcerózní kolitidu

Diskuze o ulcerózní kolitidě