Varikokéla

Přidat zkušenost

Varikokélu léčí Urologie a patří mezi Onemocnění mužského pohlavního ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Hydrokéla, Spermatokéla, Varikokéla, Rizikové faktory, Prevence, Léčba, Jak napomoci léčbě, Komplikace

Popis hydrokély, varikokély a spermatokély  

Hydrokéla, varikokéla i spermatokéla jsou výhradně mužskou záležitostí. Všechny jsou situovány v šourku (scrotum). Je pro ně charakteristické** městnání nějaké tekutiny** – spermatu, krve nebo peritoneální tekutiny. Jednotlivá onemocnění mají poměrně shodné příznaky.

Hydrokéla  

Je to vývojová vada, která vznikla jako důsledek špatného uzavření břišní stěny po sestupu varlete u chlapců. Během zárodečného vývoje jsou obě varlata uložena za břišní dutinou. Na svém dolním okraji má ale připevněný vaz, jehož druhý konec se ukotven na spodině šourku. Během nitroděložního vývoje a růstu se varle postupně zvětšuje a je zkracujícím se vazem stahováno až do šourku. Při vlastním sestupu pak prochází otvorem mezi břišními svaly. Fyziologicky by se měla tato skulina zavřít růstem břišních svalů. Pokud k uzavření nedojde, může tímto otvorem posléze projít třeba střevní klička nebo peritoneální tekutina. Pokud se do otvoru dostane střevní klička, jde stejnou cestou, kudy šlo varle až do šourku. Tento stav se nazývá tříselná (inguinální) kýla a u malých dětí není neobvyklý. Je ale nutné ho co nejdřívě řešit.

Při správném sestupu se vnitřek šourku tvoří z vyklenující se malé části dutiny břišní. Malý list z dutiny břišní pak zůstává v šourku po sestupu varlete a při fyziologickém vývoji je tato malá dutinka posléze přeměněna. Pokud ale k uzavření a přeměně této dutinky nedojde, vniká do ní tekutina, která se nachází v dutině břišní (tzv. peritoneální tekutina). Protože peritoneální tekutina se neustále obnovuje tím způsobem, že se tekutina z dutiny břišní vstřebává a nová se do ní dostává, náplň v dutince se zvětšuje, protože se nemá kde resorbovat. Po nějakém čase je možné v šourku nahmatat měkkou bouličku – označuje se jako hydrokéla. Zvětšování dutinky se obvykle zastaví při určitém objemu. Je ale možné, aby se zvětšila do mnohem větších rozměrů, kdy pak může způsobovat problémy při pohyby (šourek se více otírá o vnitřní stehno a může se odřít).

Spermatokéla  

Spermatokéla je další vadou, kterou je možné najít pouze u chlapců nebo mužů různého věku. Jedná se o cystický útvar na varlati. Varle je párová mužská pohlavní žláza, kterou je možné najít v šourku. Je tvořeno systémem kanálků, které se postupně rozšiřují a sbíhají do jednoho. V těchto kanálcích probíhá tvorba a vývoj spermií, které jsou nezbytně nutné pro oplodnění vajíčka a tím tvorbu potomstva. Spermie vypadají nejprve jako kulaté buňky, během svého vývoje postupně dosahují podlouhlejšího tvaru a získávají také bičík, díky kterému se mohou pohybovat k vajíčku. Usnadňuje jim také průnik skrz vaječnou mambránu. Postupně se přesouvají v kanálcích až do nadvarlete, což je součást varlete, která se nachází na jeho vrcholu. Teprve po asi 74 dnech spermie uzrají, proplují systémem zbylých kanálků až se dostanou do chámovodu (ductus deferens), který má každé varle pouze jeden. Ten je dovede až k prostatě, skrze kterou vstoupí do močové trubice. Při ejakulaci jsou pak spermie vystříknuty z těla. Ejakulát neobsahuje pouze buňky spermií, ale také bílkoviny a fruktózu.

Při spermatokéle dochází ke hromadění spermatu v kanálcích nadvarlete. Tím, že spermie nepostupují dál a jejich počet v jednom místě roste, dochází k vyklenování stěny kanálku v nadvarleti. Na jednom varleti se těchto spermatokél může vyskytnout i několik a mohou dosahovat až velikosti 1 cm. Příčiny jejího vzniku nejsou úplně známy. Svou roli při vzniku spermatokély pravděpodobně hraje i stres.

Varikokéla  

Varikokéla je další vadou, která se týká výhradně mužů. V tomto případě se jedná o městnání a rozšíření žilních pletení, které odvádějí krev z varlete, nadvarlete a šourku. Tyto žilní pleteně se nacházejí hlavně za varlaty. Každé varle má své cévní zásobování, a proto je varikokéla spíše pouze jednostranná. Časteji se přitom vyskytuje na levé straně. Při rozšiřování žilních pletení dochází zároveň i k městnání krve a tím i horšímu odtoku odkysličené krve zpět do krevního oběhu. Protože krev, která do varlete přichází, se v něm déle zdrží, varle se otepluje, což může mít negativní vliv na plodnost. Spermie totiž pro svůj vývoj potřebují chladnější prostředí. Proto jsou také varlata umístěna mimo tělo, kde je teplota nižší. Kvůli městnání je také zpomalen průtok krve varletem a zhoršuje se jeho cévní zásobení.

Rizikové faktory hydrokély, varikokély a spermatokély  

Hydrokéla je vývojová vada a její přítomnost nebo nepřítomnost není možné prakticky ničím ovlivnit. To samé platí prakticky i pro spermatokélu. Varikokélu patří do určité míry také mezi onemocnění cév a cévní stěny. Současně s ní se nacházejí tato onemocnění i jinde v podobě křečových žil nebo hemorhoidů. Proto pokud se na těle tyto útvary vyskytují, je riziko, že se objeví i varikokéla. Jedná se o onemocnění, pro které je dědičná predispozice.

Prevence hydrokély, varikokély a spermatokély  

Ze tří zde uvedených vad lze uplatnit preventivní opatření pouze proti varikokéle. Žilní městnání se totiž může objevovat i na jiných částech těla – například jako hemorhoidy nebo v podobě takzvaných křečových žil, které se vyskytují nejvíce na nohou. Proto by si měli muži, kteří těmito nemocemi trpí, nechat vyšetřit šourek.

Léčba hydrokély, varikokély a spermatokély  

Pro správnou léčbu je nejprve nutné odlišit, zda se jedná o hydrokélu, varikokélu, spermatokélu nebo nádorové onemocnění. Protože jsou tyto útvary v šourku na pohmat poměrně podobné, je důležité udělat další vyšetření. Diagnostika se stanovuje obvykle pohmatem a ultrazvukovým vyšetřením.

Léčba je v případě hydrokély většinou konzervativní a pacienti jsou obvykle pouze sledováni. Pokud je ale tato vada obtěžuje, je možné obsah hydrokély odsát. Často se ale peritoneální tekutina do šourku vrátí, a proto je nutné zákrok opakovat. Další možností léčby je uzavření otvoru v břišní dutině do šourku, kterým tekutina vtéká.

varikokély je také možný operativní postup. Při něm se postižené žíly vyjmou nebo přeruší. To je možné učinit buď klasicky otevřením pacienta nebo laparoskopicky, kdy se do břišní stěny udělají pouze malé otvory. Je obvykle volen méně invazivní laparoskopický postup, který je pro pacienta snesitelnější. Další možností je sklerotizace, při které je do postižené žíly vpravena speciální látka. Ta přilne ke stěnám cévy a při jejich kontaktu se žíla jakoby zalepí.

Co se týče spermatokély, je léčba prakticky stejná jako u hydrokély. Lékař by ale před přistoupením k odtranění cyst měl pacienta neprve poslat na vyšetření spermiogramem. Pokud se zjistí, že postižený nemá dostatek spermií a plánuje založit rodinu, není vhodné tyto cysty odtranit. Při volbě umělého oplodnění mohou být tyto spermie injekčně odstraněny a použity pro oplodnění vajíčka (tzv. oplodnění ve zkumavce). Oplodněné vajíčko je pak vloženo do dělohy matky.

Jak napomoci léčbě hydrokély, varikokély a spermatokély  

Pokud se pacient rozhodne pro operaci, je vhodné, aby se po ní vyvaroval práce, při které se musí zapojovat břišní svaly, a aby nosil elastické netěsnící prádlo. Zároveň by také mělo být zamezeno infekci, která by se do rány po operaci eventuelně mohla dostat.

Komplikace hydrokély, varikokély a spermatokély  

Komplikacemi mohou být v pooperační době typické obtíže jako krvácení, infekce nebo zhoršené hojení rány. Po nějaké době také může dojít k návratu onemocnění a nutnosti podstoupit operaci znovu.

Diskuse  

Další názvy: Hydrokéla, Spermatokéla, vodní kýla, hromadění spermií, stáza krve v šourku, cysta varlete

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Varikokélou

Máte zkušenost s Varikokélou?

Sklerotizace možnost při varikokéle arklee (03.04.13)

Během posledních pár týdnů tupá bolest v oblasti slabin, pohmatově široká a tvrdá žíla, opticky již dobře viditelná. Varikokéla potvrzena při prohlídce na URL (sono a pohmat- na levé straně masivní varikokéla- rozšíření cca 5mm). Bylo doporučeno operativní odstranění (laparo/řezem nakonec zvolena třetí možnost - sklerotizace).

Léčba

Sklerotizace žilního svazku (ambulantně, katetrizace - cca 30 min, bezbolestné). Po operaci se objevila tromboflebitida v žíle v místě zavedení kanyly (tato by měla být pouze dočasná a nevyskytuje se ve všech případech).

Co mi pomohlo

Operace

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.