Zánět dělohy

Přidat zkušenost

Zánět dělohy léčí Gynekologie a patří mezi Onemocnění ženského pohlavního ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Zánět dělohy, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis dělohy

Děloha je nepárový dutý orgán patřící mezi ženské vnitřní pohlavní orgány. Má převážně svalnatou stěnu a je uložen v malé pánvi. Je to orgán tvoru oploštělé hrušky. „Bubák“ této hrušky směřuje nahoru a je skloněn mírně dopředu, zatímco „šťopka“ spolu s užší částí směřuje dolů a je napojena na pochvu.

Děloha prodělává během života ženy velké změny. U žen které nerodily je dlouhá asi 7-8 cm, u žen které už rodily 8-10 cm. Hmotnost kolísá mezi 30-100 g. Děloha má tři části. Píšeme zde o nich proto, že každá část může být postižena zánětem.

První částí je hrdlo děložní ( cervix uteri, jeho zánět je cervicitis), hrdlo je dlouhé asi 3 cm a jeho nejzevnější část vyčuhuje do pochvy (vaginy) a jmenuje se čípek děložní (portio vaginalis).

Druhá část – tělo děložní (corpus uteri), má tvar trojúhelníku, který ve svém spodním rohu přechází do hrdla děložního. Vpředu sousedí s močovým měchýřem, vzadu se střevními kličkami.

Horní část těla se vyklenuje a tvoří dno děložní (fundus uteri).
Tyto tři části dohromady vytváří dutinu děložní, která je ale u netěhotné ženy „spláclá“ a na řezu by vypadala jako štěrbina. Stěna dělohy má tři vrstvy- zevní vrstva je tvořena pobřišnicí (peritoneum, které se na děloze jmenuje perimetrium), svalovinou (myometrium) a sliznicí (endometrium).

Popis zánětu dělohy

Zánět dělohy je z medicínského hlediska příliš široký pojem. Už jsme si popsali dělohu a víme, že má tři části, stejně tak jako její stěna má tři vrstvy. Proto rozebereme ve zkratce každý zánět zvlášť, i když se často jednotlivé záněty překrývají.

Nejčastěji infekce proniká dvěma cestami. Vzestupná cesta (ascendentní), kdy díky snížené obranyschopnosti, hormonální poruše nebo špatné hygieně proniknou bakterie ze zevních rodidel přes pochvu do dělohy. Sestupná cesta (descendentní) je možná při jiném zánětu v oblasti pánve, například při apendicitidě.

Další možné cesty jsou pak krevní a lymfatické rozšíření (rozsev), kdy sem infekce dokoluje z jiného ložiska v těle (například ze zaníceného zubu).

Zánět hrdla (cervicitis)


Je vyvolána různými mikroorganismy – stafylokoky, streptokoky, enterokoky i E.coli. Tyto bakterie mohou ohrozit dělohu po porodu, potratu nebo sexuální manipulaci.

Zánět sliznice těla dělohy (endometritis)


Může být vyvolán po porodu nebo potratu, protože zadržené zbytky tkání a krevních sraženin jsou dobrou živnou půdou pro mikroorganismy. Mikroorganismy se přenesou většinou z už také zaníceného hrdla. Jiným způsobem vniknutí infekce je zanícení otlaků a okolí odumřelé tkáně, která vzniká při používání nitroděložního tělíska.

Zánět svaloviny těla děložního (myometritis)


Navazuje na zánět sliznice po potratu a zpravidla se šíří dál na zevní vrstvu stěny dělohy – pobřišnici. Pobřišnice sama o sobě může být infikována a zanícena (perimetritis) ze vnitř nebo zvenčí při zánětu jiného sousedního orgánu.

Rizikové faktory zánětu délohy

Rizikové faktory spojené s rozvojem zánětu dělohy jsou mnohé. Většinu z nich může žena sama ovlivnit. Mezi rizikové faktory patří časté střídání sexuálních partnerů – promiskuita.

Dále nedostatečná pohlavní hygiena a to jak ženy, tak i jejího partnera. K infekci může dojít při krvácení (i při menstruačním), protože krvácení alkalizuje pochvu (činí jí méně kyselou) a tím usnadňuje přechod bakterií ze zevních rodidel do pochvy a dále do dělohy.

Infekce se ale může přenést i z jiné části těla krevní (hematogenní), nebo lymfatickou cestou. Proto pokud máte gynekologické obtíže a současně jiné infekční ložisko v těle (jiný zánět, například zubu), informujte o tom svého gynekologa.

Riziko zánětu dělohy stoupá i při používání nevhodných hygienických pomůcek, některých mýdel a pěn.

Jako u všech onemocnění zvyšuje riziko zánětu snížená obranyschopnost. Jak je vidět, tak zánět může přecházet z jedné části na druhou a s narůstajícím časem hrozí i nebezpečí, že se zánět dostane vejcovodem až k vaječníkům.

Prevence zánětu dělohy

Jako prevence zánětu dělohy a zánětu vnitřních ženských orgánů vůbec se uvádí dostatečná osobní hygiena a to nejen u ženy, ale i u jejího sexuálního partnera. Hygiena by měla být prováděna speciálními gynekologickými mýdly, aby nedošlo ke zbytečnému narušení rovnováhy uvnitř pochvy, a nebyl tak umožněn průnik bakterií ze zevního genitálu.

Jako prospěšné se uvádí i používání kondomů, protože mnoho původců infekce může být do pochvy zavlečeno spolu s penisem při pohlavním styku. Kondom pak tvoří nejen bariéru pro spermie, ale i pro mikroorganismy. Je třeba také myslet na to, že mikroorganismy sice nejsou vidět, ale jsou na všem kolem nás a infekce se nemusí přenášet pouze na penisu nebo prstech vašeho partnera (nebo vašich), ale i na různých jiných předmětech.

Příznaky a projevy zánětu dělohy

U zánětu dělohy se setkáváme s tím, že ženy udávají bolesti v podbřišku a v bederní krajině, která je spíše trvalého rázu. Vyskytují se teploty, zimnice a zchvácenost.

Dalším příznakem je slabé krvácení nebo špinění mimo menstruační cyklus.
V těžších případech se setkáváme s hlenovitým až hnisavým páchnoucím výtokem (fluor).

Nemocné udávají bolest nebo nepříjemné pocity při močení nebo vyprazdňování (defekaci).

Pokud je zánět chronický, můžeme pozorovat pouze prodloužení menstruačního krvácení nebo nepravidelné krvácení mimo cyklus. Proto je velmi důležité mít alespoň zevrubný přehled o tom, kdy by menstruační krvácení mělo začít a kdy obvykle končí. Jakékoliv výchylky bez zjevných příčin (silný stres nebo velká námaha) mohou poukazovat na zánět vnitřních ženských orgánů, ale v horším případě i na nádor.

Léčba zánětu dělohy

Záněty dělohy jsou léčeny antibiotiky specifickými pro daný druh bakterie.
Druh bakterie je určen z odebraného stěru, odběr provádí gynekolog sterilní vatovou tyčinkou. Stěr je přeočkován na živnou půdu a bakterie, které na ní pak narostou otestovány na odolnost (rezistenci) k různým druhům antibiotik. Tak jako u všech ostatních chorob, pokud je zánět podchycen včas, je léčba relativně snadná, lehká a levná. Jsou předepsána antibiotika a lokální léčba.

Lokální léčba má podobu čípků nebo různých mastí či výplachů. Ovšem při zanedbání nebo ignorování příznaků, je léčba mnohem komplikovanější.

Vzhledem k tomu, že infekce se může volně šířit z dělohy jak do vejcovodů, tak i zpět do pochvy, je zde velké nebezpečí, že zánět dosáhne takové intenzity, že už na něj léčba antibiotiky bude krátká. V takovém případě se přistupuje k operačnímu řešení. Chirurgický výkon je prováděn s důrazem na zachování dělohy a alespoň jednoho ovaria.

Jak si mohu pomoci sám

V případě podezření na zánět dělohy je nejsnadnější pomoc návštěva gynekologa. Při mírnění příznaků se doporučuje klid a odpočinek, je také možné brát různé druhy léků tišících bolest.

Komplikace zánětu dělohy

Hlavní komplikací je obtížná diagnostika zánětu dělohy vzhledem k zánětům okolních struktur, i když je pravda, že prvotní kroky jsou stejné, ať už jde o cokoliv.

Zánět dělohy je třeba odlišit od zánětu močového měchýře (cystitis), slepého střeva (apendicitis), závěsného aparátu dělohy (parametritis), zánětu vejcovodu a zánětu vaječníku.

Diskuse


Další komplikací je možnost rychlého přenosu zánětu na okolní struktury a to nejen na ty, co patří k pohlavním orgánům. Generalizovaný zánět se pak může šířit krevní nebo lymfatickou cestou do různých částí organismu (mikroorganismy se dostanou do krevních nebo lymfatických cév, kterými se pak „ vozí“ po celém organismu).

Další názvy: metritis, kolpitida, uteritida, metritida, endometritis, endometritida, myometritida, myometritis, perimetritida, perimetritis, adnexitida, adnexitis, cervicitida, cervicitis, zánět hrdla dělohy, zánět čípku

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem dělohy

Máte zkušenost s zánětem dělohy?

Opakující se zaněty JanaVes (01.02.18)

Opakující se záněty močových cest, dělohy, bolest třísel, podbřišku, zad, sleziny, únava, psychická labilita. Neustále ATB, pouze krátkodobý účinek.

Léčba

Klasická medicína: ATB. Účinek krátkodobý, začarovaný kruh…

Co mi pomohlo

Pomohlo mi: čaj z bylinkářství na pročištění lymfy, oregano na chlamydie, grepové kapky na viry a bakterie, lichořeřišnice - přírodní ATB, česnekové kapsle, Wobenzym, probiotika, brusinky, d-Manosa. Po styku na toaletu a vkládání probiotickych kapslí do pochvy, nenosit tesne oblečení, nepoužívat parfémovaná mýdla a pouze bavlněné spodní prádlo. Je toho hodně, ale opravdu to pomohlo a jsem bez zánětů! Na vyčerpaný imunitní systém a celkové vyčerpání pak ženšen v tekutých kapslích.

Zánět dělohy a operace nemocna (19.07.12)

Asi 3 dny mě bolelo v podbříšku, většinou silné křeče, které stále zesilovaly. Křeče odešly a nastala velká bolest podbříšku pak už celého břicha, která se nedala vydržet. Po převozu do nemocnice měli podezření na slepé střevo, po odběru krve, rentgenu břicha, sonu jsem šla na operaci se slepým střevem, které mi vzali a zjistili, že mám zánět na děloze, který mi také odoperovali. Hospitalizace trvala 7 dní. Byla mi nasazena antibiotika.

Bolest břicha při zánětu dělohy BříškoBolí (20.05.12)

Před měsícem jsem byla léčena na zánět močových cest antibiotiky. Po jejich nasazení jsem začala krvácet (beru HA) a měla jsem silné bolesti. Gynekoložka mi řekla, že mám v děloze trochu tekutiny a že mi nejspíš praskla cysta. HA jsem vysadila a krvácení přestalo. Po měsíci jsem mohla umřít bolesti a s podezřením na slepé střevo jsem šla dobrovolně na pohotovost do nemocnice. Tam si mě nechali se zánětem dělohy. Dostala jsem dvoje antibiotika. V nemocnici bylo všechno v pohodě, ale doma jsem dostala průjem, po dvou dnech pro změnu zácpu. Nemohla jsem se najíst protože už jsem cítila, že netrávím. V noci jsem začala zvracet a antibiotika už do sebe nedostanu. Po sedmi dnech tedy přestávám brát antibiotika. Ještě mě trochu bolí jeden vaječník. Zase jsem začala krvácet ale HA stále beru - nemám bolesti. Nemám ani teplotu. Ale bojím se že mi zánět zase vrátí. Je to jedna z nejnepříjemnějších nemocí co jsem kdy měla.

Zánět dělohy a slepé střevo dašula (13.03.12)

Bolelo mě v podbřišku, v noci jsem měla bolesti, že jsem nevěděla, jak si lehnout, ráno výtok. Šla jsem na gynekologii, vzali mě krev, zvýšené CRP. Prohlídka nic moc neukázala, poslali mě na chirurgii s podezřením na slepé střevo. Tam na ultrazvuku a rentgen, kde nic zvláštního neviděli. Šla jsem druhý den na kontrolu na chirurgii - CRP vylétlo, ultrazvuk nic neukázal.

Bolest ale byla pořád, teplota také vylétla, slepé střevo vyloučili. Znova jsem šla na gynekologii, už notně zchvácená, zkušený lékař poznal zánět dělohy, dokonce mě chtěl i vyndat tělísko, které tam mám necelý rok. Asi by to bylo zbytečné ho vytahovat. A poručil ležet, nadále brát antibiotika, které jsem už měla nasazené třetí den. Na další kontrole po třech dnech CRP šlo dolů, teploty žádné, je mi lépe. Brzy půjdu do práce

Léčba

klid na lůžku,antibiotika

Co mi pomohlo

Antibiotika

Dlouhodobý zánět dělohy Denisa22 (08.11.11)

Před třemi lety jsem přišla o dítě, od té doby jsem trpěla bolestmi v podbřišku. Stále jsem byla léčena antibiotiky s tím, že nebylo jasné, o co jde. Po laparoskopii byl zjištěn chronický zánět dělohy, jela jsem do lázní, ale neměla jsem žádnou ženskou proceduru a výsledek byl nulový. Mám velké bolesti, přišla jsem už o dvě práce a o 10kg na váze. Pořád ale nikdo neví, co se mnou. Chodím na kontroly a menses mám tak 2 - 3krát za měsíc. Doufám, že to jednou bude lepší.

Léčba

Bolesti v podbřišku. Někdy víc na levé straně, někdy na pravé, ale i přímo pochva mě bolí.

Co mi pomohlo

Dvakrát laparoskopie, momentálně léky NOSPA.

Zánět dělohy a děložního čípku gashinka (11.12.10)

Asi dva týdny mě bolelo v krku, první týden jsem zároveň kašlala a dostala rýmu, a tak jsem si bolest v krku spojovala jen s nějakou virózou. Ostatní problémy ustaly, ale i další celý týden mě nadále bolelo v krku, stále jen na jednom místě, nepomáhal Stopangin, zábal, nic. A tak jsem se vydala k obvodní lékařce, která diagnostikovala bakteriální zánět v krku, provedla i výtěr z krku, jehož výsledek byl negativní na streptokoky apod.

Lékařka mi na zánět v krku nasadila antibiotika. Po 2. tabletě mě rozbolel žaludek a po 3. se bolest ještě stupňovala. Mezitím mne začalo opravdu prudce bolet v podbřišku, bylo mi na omdlení, polévalo mě horko, a tak jsme jeli na pohotovost.

V nemocnici zjistili, že jsem měla alergickou reakci na podaná antibiotika a přijali mě s podezřením na zánět slepého střeva. Poté mě však ještě poslali na gynekologické vyšetření a na vnější i vnitřní ultrazvuk a při tom vnitřním lékařka zjistila, že se pravděbodobně jedná o zánět dělohy a děložního čípku, který jsem dostala kvůli tomu zánětu v krku, který se mi krví přesunul dolů.

Léčba

Byla jsem hospitalizována, 6 dnů mi byla podávána 3× denně antibiotika přímo do žíly. Po dvou dnech se navíc vyskytlo pálení a svědění v oblasti mezi stydkými pysky, a tak jsem dostala navíc mast a zaváděcí tablety. V nemocnici jsem měla zůstat 10 dnů, ale po 7 mě pustili do domácího léčení.

Co mi pomohlo

6 dnů mi byla podávána nitrožilně kombinace dvou antibiotik - název nevím. Obzvlášť pro dívky a ženy, které ještě neměly děti je nutný pobyt v nemocnici, odpočinek a hlavně být v teple a poctivě brát antibiotika.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.