Zánět dutin

Přidat zkušenost

Zánět dutin léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Onemocnění horních cest dýchacích

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Příčiny, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace

Popis zánětu dutin

Sinusitida znamená zánět vedlejších dutin nosních. Ve většině případů je spojena se zánětem sliznice nosu a pak se nazývá rhinosinusitida. Jedná se o onemocnění časté, především v dětském věku.

Dutinami se myslí opravdové dutiny, vyskytující se v naší lebce, respektive v jejích několika kostech. Jsou vystlány sliznicí a zvětšují se s tím, jak lebka od dětství do dospělosti roste. Jejich funkce není jasná, každopádně se podílejí na tvorbě hlasu, kterému dávají jeho osobitou barvu.

Dutin je několik. Dvě v horní čelisti, dvě v kosti čelní, jedna (respektive 3 vzájemně propojené) v kosti čichové a dvě v kosti klínové.Všechny tyto dutiny komunikují s nosní dutinou (vnitřkem nosu) svými vývody. Všechny jsou vystlány sliznicí stejnou, jaká je v nose.

Nejčastěji jsou na vině viry, které do dutin přestoupí z nosní sliznice. Poté, co poškodí sliznici, dojde k jejímu oslabení a na tuto poškozenou sliznici se snadno uchytí bakterie. Proto většinou rýma vodová přechází v rýmu hnisavou.

Tím, jak se dutiny začnou plnit zánětlivým sekretem, často dochází k ucpání vývodů. V tomto případě se vzdušnost musí obnovit lékařským zásahem.

Dále se zde mohou uplatňovat mykotické (houby) infekce, což je problematika lidí s chronicky oslabenou imunitou (leukémie, HIV/AIDS).

Nejčastěji bývají postiženy dutiny v kosti čichové a dutiny horní čelisti.

Příčiny vzniku zánětu dutin

Jako u mnoha jiných onemocnění i u sinusitid může být průběh akutní nebo chronický.

K zánětu dochází nejčastěji přestupem infekce z dutiny nosní, při rýmě (rhinitida). Dále mohou vznikat při zánětu zubního lůžka, takto se mohou infikovat dutiny horní čelisti, které leží v bezprostřední blízkosti kořenů horních předních zubů ( špičáky, třenové zuby, 1. stoličky). K tomu dochází například při neléčeném zubním kazu. Kost mezi kořenem a vlastní dutinou je zde velice tenká a zánět tudy snadno prostoupí. Tyto infekce mohou mít velice prudký průběh s bolestmi, vysokou teplotou a otoky obličeje.

Speciální formou jsou takzvané letní sinusitidy, které vznikají typicky při vodních radovánkách. Jde o to, že pokud ve vodě uděláte stojku nebo kotrmelec, hrozí riziko, že se Vám voda dostane nosem do dutin. Tyto infekce bývají typicky po koupání v bazénech nebo přírodních koupalištích a mívají velmi prudký průběh.

Ke vzniku sinusitid dochází také často ve spojitosti s alergiemi.

Vzácnější je postižení dutin při zánětu jinde v těle, kdy se patogen může do dutin dostat krevní cestou a sinusitida je pak komplikací původního onemocnění.

V poslední řadě je dobré zmínit ještě infekci traumatickou, kdy se infekce do dutiny dostává po poranění obličeje, nosu nebo oka.

Rizikové faktory zánětu dutin

Mezi rizikové faktory patří především oslabený organismus, fyzické/psychické vyčerpání, nachlazení, dlouhodobý stres, alergie, špatná životospráva, nedostatek vitamínů, poruchy výživy a kouření.

Též dlouhodobější vdechování chemikálií, prachu nebo kouře.

Dobré je upozornit na suché teplo, které vzniká v přetopených místnostech s nízkou vlhkostí vzduchu. Proto je dobré ho na noc zvlhčovat odpařovači.

Dále, jak již bylo zmíněno výše, vážná onemocnění imunitního systému typu leukemie, HIV/AIDS.

Prevence zánětu dutin

Dodržovat zásady správné životosprávy, tedy jíst pravidelně, do jídelníčku zahrnout hodně ovoce, zeleniny, dodržovat pravidelný spánkový režim.
Samozřejmostí je nekouřit, jelikož kouř sám o sobě sliznice dráždí a ty jsou pak mnohem náchylnější k osídlení viry.

V případě výskytu epidemií chřipky se doporučuje nezdržovat se v místech zvýšené kumulace lidí (kina, divadla, plesy) a v případech, kdy není zbytí omezit zde pobyt na co nejkratší možnou dobu.

Doma potom vlhčit vzduch, zbavit se alergenů.

Příznaky a projevy zánětu dutin

Onemocnění většinou začíná jako rýma, ze začátku vodnatá, postupně dochází k její změně v hnisavou, přidávají se teploty kolem 38˚C, u dětí mohou být vyšší. Dále se objevují příznaky typické pro chřipkovitá onemocnění, tedy celková únava, nechutenství, bolesti svalů.

Postižený začíná huhňat a zhoršuje se kvalita čichových vjemů, která může vést až k přechodné ztrátě čichu. Může se přidat pálení nebo bolest v krku.

Vyskytují se bolesti hlavy, někdy celé poloviny hlavy, dle postižené dutiny, resp. dutin. Dále je pro sinusitidy typická bolest v oblasti postižené dutiny při poklepu. V případě bolestivosti při poklepu v souvislosti s rýmou je diagnóza téměř jistá. Dále můžeme zkusit další příznak a to poskakování nebo předklon. V obou těchto případech totiž bývají tyto úkony provázeny bolestí v oblasti zánětu.
Bolest bývá nejintenzivnější především v odpoledních hodinách.

V případě, že chybí rýma ale oblast dutiny je bolestivá na poklep, je nutno myslet na nerozpoznaný zubní kaz, který se může projevit jako přenesená bolest, případně může jít o komplikaci kazu, kdy zánět zubu na dutinu přestoupil. V takovémto případě je proto dobré vyhledat zubního lékaře a o tomto ho informovat.

V dětském věku je riziko přechodu infekce do tzv. latentní (skryté, neprojevující se) fáze, kdy klasických příznaků bývá velice málo nebo chybí úplně. Upozornit by nás na to mohly ale jiné příznaky. U dětí se mohou objevit častější smrkání, kdy sekret bývá hlenohnisavý, také je dobré si všímat toho, jak dítě spí. Při této formě je totiž často možno všimnout si nočního kašle a chrápání. Děti též častěji dýchají ústy. Je dobré si též povšimnout okolí nosu, kdy se v oblasti vchodu může dělat chronicky ekzém. Toto celé pak může být provázeno opakovanými akutními sinusitidami.

U chronických sinusitid, které mohou být následkem nedostatečně vyléčené akutní infekce se mohou vyskytovat některé výše uvedené příznaky, ale většinou nebývají doprovázeny zvýšenou teplotou. Bývá dlouhotrvající hnisavá rýma, trvale ucpaný nos, v noci časté chrápání. Také často dochází k chronickému zánětu hltanu a dýchacích cest.

Léčba zánětu dutin

V případě sinusitid se léčí podle příčiny. U virového původu je to hlavně klid a dále podpůrná terapie zaměřená na posílení imunity organismu. Uplatňují se též nesteroidní protizánětlivé léky ke zmírnění příznaků.

bakteriálních infekcí spočívá léčba v podávání antibiotik. Dále je potřeba, pokud dojde k ucpání vývodu dutiny, nebo se vytvořenému sekretu nechce samovolně odtékat, udělat punkci dutiny. Při něm je pomocí tlusté jehly propíchnuta stěna dutiny a odsán její obsah. Často je potřeba tento výkon opakovat pro zajištění úplného vyléčení zánětu. Zákrok se může zdát velice dramatický, ale v rukou zkušeného odborníka nejde o nic výrazně nepříjemného.

Dále se doporučuje prohřívání paží horkou vodou (30 min při 45˚C), ideálně v předklonu. Při této proceduře dochází k lepšímu prokrvení sliznic a uvolňování sekretu. Po tomto procesu by měla následovat potní kůra, která přináší též zlepšení stavu.

Pokud je podezření, že za šíření infekce je zodpovědná nosní mandle, je dobré ji odstranit. Dělá se takzvaná adenektomie.

Z dalších léků, které může lékař zvolit jsou to především mukolytika (léky na zkapalnění hlenu), antihistaminika (léky proti alergii), případně lokální kortikosteroidy (léky zmírňující zánětlivé projevy).

U opakovaných zánětů se změnami na sliznici a vývodu dutin někdy k vyléčení přispívá chirurgický zásah.

Komplikace zánětu dutin

Jak již bylo řečeno výše, sama sinusitida bývá komplikací „rýmy“. Komplikace sinusitid se pak dělí na místní, tj. lokalizované do blízkého okolí dutin a na vzdálené.

Ke vzdáleným komplikacím patří záněty středoušní dutiny, což je komplikace poměrně častá, především v dětském věku. Dále může infekce přejít na dolní cesty dýchací, kdy, pokud to je komplikace chronických sinusitid, mohou být projevy infekce dýchacích cest (průdušnice, bronchů) výraznější než sama sinusitida.

Z místních to mohou být například slizniční cysty. K jejich tvorbě dochází tehdy, když se ucpe vývod slizniční žlázky. K tomu může docházet právě drážděním sliznice při zánětu. Tyto cysty potom mohou tlačit na nervy v dutině a vyvolávat tak nepříjemné pocity tlaku nebo dokonce bolest. Léčí se tak, že se cysta punktuje. Potom ve většině případů dochází k úplnému odstranění těchto problémů.

Při uzávěru východu dutiny vzniká riziko zadržení hlenovitého obsahu uvnitř dutiny, ten se zde množí a vzniká tzv. mukokéla. Nejhojněji je tomu tak v případě dutin čelních. Tento proces sám o sobě většinou nebolí, ale tím, jak obsah tlačí na struktury kolem sebe může dojít k tomu, že tlakem oslabuje okolní struktury a může se skrz ně provalit. U dutin čelních a dutin v kosti čichové se tento obsah pak většinou provalí do očnice a tlakem na oko ho posune. Toho si dotyčný delší dobu nemusí všimnout.

Tento problém se řeší chirurgickým odstraněním obsahu a opětovným zprůchodněním vývodu dutiny.Vzácně se mukokéla může infikovat a pak probíhá jako akutní sinusitida s komplikacemi přestupu zánětu např. právě do očnice.

V dnešní době již vzácnou komplikací je přestup zánětu na okolní kosti, ale je to komplikace vážná s bouřlivým průběhem.

Z dalších vážnějších komplikací sem patří komplikace očnicové. Jedná se o tzv. orbitocelulitidu a flegmonu očnice. V prvním případě přestoupí zánět na okostici očnice, bývá postiženo i pojivo v okolí bulbu a oční víčka. častěji se s tím můžeme setkat u dětí. Mají pak základní příznaky sinusitidy a k tomu se přidává otok a zarudnutí víčka, nejvíce ve vnitřním koutku, bulbus může být lehce odtlačen na vnější stranu. V krajních polohách při pohledu do stran může vznikat dvojité vidění. K tomu se často přidává zánět spojivek.

Tento stav se může zkomplikovat buď vznikem abscesu nebo neohraničeným šířením zánětu do okolí oka. V tom případe pak vzniká flegmona očnice, což je velice vážný, oko ohrožující stav, kdy se zánět může šířit až do lebeční dutiny.

Tento stav vypadá tak, že jsou víčka většinou zarudlá obě (ale nemusí být), oko je vytlačováno z důlku ven, takže je povystoupeno ze své normální polohy dopředu, chybí schopnost pohybů okem do stran a oko je velice bolestivé (ještě více na dotyk). Důležitou známkou je též horečka.

Častější komplikací bývá přestup infekce na dolní cesty dýchací, projevující se jako zánět průdušek nebo zápal plic.

Někdy dochází na sliznici dutiny nosní nebo dutin vedlejších k tvorbě polypů, které pak svojí velikostí mohou bránit v dýchání nosem a musí se chirurgicky odstranit.

Nakonec je nutno se zmínit o komplikaci, která představuje život ohrožující stav, ale která je v dnešní době antibiotik díkybohu vzácná. Jedná se o přestup infekce do žil, kterými odtéká krev z mozku, na obaly mozku, případně na mozek.

Typickými příznaky pro postižení měkkých mozkových plen jsou tzv. meningeální příznaky. Patří sem neschopnost dotknout se bradou hrudníku, kdy je pokus provázen bolestivostí, člověk se neposadí s propnutými koleny, v pozdějších fázích dochází k záklonu hlavy a propnutí zad. Dále dochází ke stahům svalů.

Jsou silné bolesti hlavy, nutkání na zvracení a zvracení. Bývá také přecitlivělost na světlo a hluk. Toto je při zánětlivém původu doprovázeno horečkou. Při postižení mozku se pak přidávají symptomy podle toho, na jakém místě je mozek postižen.

Diskuse

Další názvy: sinusitida, sinusitis, zánět vedlejších nosních dutin, akutní sinusitida, chronická sinusitida, akutní zánět dutin, chronický zánět vedlejších nosních dutin

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem dutin

Máte zkušenost s zánětem dutin?

Chronicky zánět Milan 23 (21.11.18)

Dobrý den,
píšu spíš o pomoc, trápí mě zánět dutin už 3,5 roku. Podstoupil jsem 3 operace při poslední mi i rozřízli dáseň, jestli to není od zubu a nic. Antibiotika asi 4 krát. Jsem zoufalej, občas to i smrdí, opravdu už nevím co dál. Nikdo mi není schopen pomoci, nepište mi proplachování dutin nebo sinupret, to mam dávno za sebou. Jinak budu rád za každou pomoc.

Zánět hrtanu Dace (06.10.16)

Projevoval se bolením a škrábáním v krku, kašel, teplota.

Moc mi pomohl Bactoral a klidový režim. Dala jsem na radu lékárnice a dobře jsem udělala.

Punkce Eranik (22.11.14)

Zánět dutin, příznaky s tím spojené. Nikdy nechoďte na punkci. Obejděte víc doktorů, jen né punkci. Já jich mám 13 a dál jsem souhlasila jen s antibiotiky. S dutinami už mám velké problémy napořád. Pozor na delší braní kapek do nosu. Byla jsem 5 let závislá, když jsem si cca 2 x denně nenakapala, bolela mě pak hlava k nesnesení. Odvykala jsem měsíc. Strašný. A také pozor na rentgen, podstatně zvyšuje pravděpodobnost rakoviny či ji dokáže o přivodit. To raději antibiotika bez RTG, těch se tělo zbaví. Hodně štěstí.

Sinusitis Aneztuzka (05.11.14)

Bolest vedlejších dutin nosních, hnisavá rýma, zvýšená teplota.

Co mi pomohlo

Mně pomohl Sinupret, inhalace heřmánkového čaje, teplo (nahřátý plyšák do mikrovlnky na hlavu), hodně pít (zázvor, citron, med, hřebíček).

Micky_mouse (26.09.14)

Ucpaný nos, bolest hlavy, únava, horečky.

Léčba

Dlouho jsem přecházela různé nachlazení a rýmičky. Není to nic hrozné, normálně jsem chodila do práce a fungovala jsem jako vždycky. Je pravda, že jsem se nachlazení nemohla zbavit a po nějakém čase se k tomu přidaly i horečky a strašná únava. Nedalo se svítit, musela jsem se sebou začít něco dělat. Antibiotika jsem nechtěla. Už jenom z toho důvodu, že bych musela ležet dlouho doma a nemohla bych do práce. Hledala jsem tedy jinou alternativu a našla Senzycol. Na stránkách www.maxivitalis.cz jsme se dočetla, že to mimo jiné působí také na nejrůznější záněty. Začala jsem ho tedy používat a za chvíli jsem byla zdravá jako rybička. Horečky ustoupily okamžitě. Rýmu jsem sice ještě chvíli měla, ale i ta postupem času odešla. Nejvíce mě na Senzycolu přilákalo to, že to je doplněk stravy. Tudíž jsem do sebe necpala žádné chemie, ale přírodní přípravek, který mi opravdu pomohl.

Co mi pomohlo

Senzycol.

Zánět dutin Reivo (26.03.14)

Dlouhodobě mám celkem slušnou rýmu. Jednou se mi to ale zvrhlo v opravdu moc nepříjemný zánět dutin. Smrkal jsem jak o závod, ale stejně se mi to dostalo do uší, nejdřív levé a pak pravé - moc hezký zážitek, když nevíte co s tou hlavou máte udělat, aby ta bolest ustoupila.

Léčba

Na doporučení jsem si v lékárně koupil přípravek Nasodren. Každý den jsem si jednou stříknul do každé nosní dírky podle návodu. Hodinu v kuse jsem pak měl u nosu kapesník, ale po pár dnech jsem byl zase provozuschopný. Na to, že je to dle složení vlastně jenom kořen bramboříku s vodou a žádná chemie, je to dost rychlý. I přes to, že mi nemoc ustoupila, jsem si to poctivě dostříkal a musím říct, že od tý doby mám od podobně silný rýmy klid.

Punkce při zánětu dutin Monmny (31.05.13)

Nikdy nedělat punkci, pak už je to narušené a záněty hrozí do budoucna pořád. Antibiotika a babské rady, voda-sůl. Nahřátí paží.

Sinusitida a punkce Helčus (16.01.13)

Leden 2012 teploty, bolest hlavy, vadilo mi světlo. Už jsem poznala, že se nejedná o obyčejnou rýmu. Jednalo se o zánět horních dutin, pomohla mi antibiotika a drátkování (7×). Po roce jsem opět po přechozených rýmách pociťovala bolesti hlavy, čelisti a zubů, špatné smrkání, ztráta čichu, teploty. Už jsem věděla, co mě čeká, nebo jsem si jen myslela že vím.

Tentokrát se jednalo o zánět vedlejších i čelních dutin, když už mi nezabírali ani druhý antibiotika, rozhodla jsem se pro punkci, aktuálně jsem 3. den po první punkci obou dírek a mám závratě, pulsující bolesti celé hlavy a reaguji stále na světlo, užívám už jen sprej do nosu Avamys a za týden jdu na kontrolu, podle mě mi budou opět dělat punkci.

Jen se modlím ať to nemám do budoucna chronické, teď si to přetrpím a budu v pořádku. Všem přeji hodně štěstí v této nepříjemné nemoci a těm co se bojí punkce tak jako jsem se bála já držím palce a vážně se není čeho bát, jsou opravdu horší věci.

Zkušenost se zánětem vedlejších nosních dutin BlankaT (31.03.12)

Ucpaný nos, bolest hlavy, bolest zubu prostupující až do ucha.

Léčba

Zřejmě to bylo způsobeno neléčeným kazem. Bolest to byla strašná, myslela jsem, že mi pukne hlava. Nemohla jsem spát, smrkat a ani hýbat. Stalo se mi to v pátek večer, tak jsem ani nemohla běžet do lékárny pro nějakou první pomoc. Sáhla jsem do železných domácích zásob a připravila si vodu s mentolem k inhalování, čínskou mastí mazala hlavu a nasadila wobenzym. Druhý den ráno mi přítel sjel pro Nasivin a v neděli už jsem mohla nějak fungovat.

První pomoc při sinusitidě a následné léčení Marta_Netusil (28.12.11)

Osobně nerada marodím, a tak většinu nemocí přecházím, což rozhodně není správné, ale nemůžu si pomoci. Sinusitidu jsem měla kvůli tomu chronickou. Někdy mě dokonce bolely dutiny a hlava až k prasknutí. Jako první pomoc mi pomáhá tygří mast a inhalace páry, popřípadě nasivin (ale ten nemám tak často v lékárničce). Na dva týdny nasadím Wobenzym a snažím se být hodně doma. Což znamená do práce a z práce hned do postele. Marta

Bolest očí při zánětu dutin Dodinka (08.12.11)

Dcera byla ráno ještě zcela fit, v poledne horečka 39°C a stěžovala si nejprve jen na bolest očí, později na bolest čela. Nechutenství, po lécích na snížení horečky několikrát zvracení a bolest břicha. Následující den teplota až přes 40°C, v nemocnici RTG vyšetřením zjištěn zánět dutin na jedné straně. Překvapil mě rychlý nástup a nejprve jen bolest očí.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o zánětu dutin