Zánět jícnu

Přidat zkušenost

Zánět jícnu léčí Interna - Gastroenterologie a hepatologie a patří mezi Onemocnění trávicího ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Popis zánětu jícnu

Zánět jícnu je chorobný stav spojený s poškozením jícnové sliznice. Nejčastější příčinou takového poškození je refluxní choroba jícnu (gastroesofageální choroba jícnu nebo též refluxní nemoc), při níž dochází ke zpětnému toku žaludečního obsahu (včetně dráždící kyseliny chlorovodíkové neboli solné) do jícnu.

Za normálních okolností je sliznice jícnu proti takovým situacím chráněna hned několika způsoby. Jednak správnou funkcí dolního jícnového svěrače, anatomickými strukturami, kterými jícen prochází a které upravují jeho správnou polohu, samočistící schopností jícnu na podkladě peristaltických pohybů, neutralizačními vlastnostmi slin a určitou přirozenou obranyschopností (rezistencí) jícnové sliznice. Selhání souhry těchto obranných činitelů respektive některého z nich, vede k zpětnému toku (refluxu) žaludečního obsahu.

Jistý vliv mají také některé potraviny (káva, česnek, čokoláda, čerstvé pečivo, cola…) a léky (zejména proti bolesti – nesteroidní antiflogistika jako je Ibalgin, Paralen apod., opiáty, léky na srdce a mnoho dalších), které buď zvyšují žaludeční kyselost (tedy zvyšují produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku), snižují obranyschopnost sliznice nebo zpomalují vyprazdňování žaludku, či omezují peristaltické pohyby jícnu.

Dojde-li k refluxu, rozhoduje o jeho důsledcích délka trvání, složení a množství refluxovaného žaludečního obsahu (míra kyselosti a též obsahu žluči, která se sem může dostat z dvanácterníku-duodena), odolnost sliznice jícnu, samočistící schopnost jícnu a rychlost vyprázdnění žaludku.

Jinými slovy řečeno, onemocnění vzniká na podkladě nerovnováhy obranných a agresivních faktorů, které působí na sliznici jícnu. Nejčastěji k závažnému poškození dochází právě v noci, kdy se žaludeční obsah dostává do jícnu snáze (mimojiné chybí faktor gravitace, jak je tomu během dne ve vzpřímené poloze).

Mezi další zánětlivá onemocnění jícnu patří korozivní ezofagitida a infekční formy zánětů jícnu (mykotická, herpetická, cytomegalovirová ezofagitida).

Korozivní ezofagitida vzniká na podkladě poleptání jícnu žíravými látkami (kyselinami, louhy, sloučeninami fenolu apod.) požitými převážně omylem, nicméně také v sebevražedném úmyslu. Výjimečně se může jednak i o léky, které uvíznou v jícnu a způsobí poškození sliznice.

Mykotická ezofagitida neboli soor, moniliáza či kandidóza je onemocnění vyvolané houbou Candida albicans. Jedná se o infekci, která využívá sníženou obranyschopnost organismu (hovoříme o tzv. oportunní infekci při imunodeficienci). Vyskytuje se u nemocných ve špatném stavu, obvykle léčených antibiotiky, cytostatiky (léky tlumící buněčný růst, užívané v onkologii), imunosupresivy (léky potlačující imunitní systém) či glukokortikoidy (léky tlumící imunitní odpověď – záněty, autoimunitní děje). Vždy je nutné pomyslet na možnou infekci HIV (vyvolávající onemocnění AIDS). Obtíže jsou obvykle nevelké až žádné, může se jednat o náhodný nález.

Herpetická ezofagitida vyvolaná virem HSV (herpes simplex virus) stejně jako cytomegalovirová vyvolaná virem CMV (cytomegalovirus) jsou poměrně vzácné a projeví se obvykle pouze bolestivostí při polykání (odynofagií).

Rizikové faktory zánětu jícnu

Mezi rizikové faktory patří nevhodný životní styl spojený s kouřením (nikotin snižuje napětí dolního jícnového svěrače) a obezitou, dále nepravidelné stravování, nevhodné složení potravy - tučná jídla včetně čokolády, sladké kynuté pečivo nebo dráždivá jídla jako česnek, cibule, máta, mák, cola, káva, alkohol a džusy.

Zvedání těžkých břemen a práce v předklonu a těhotenství vede ke zvýšení nitrobřišního tlaku, a tak přispívá k refluxu.

Prevence zánětu jícnu

Nemoci je možno předcházet režimovými opatřeními jako je redukce tělesné hmotnosti, zamezení zvyšování nitrobřišního tlaku (tj. omezit těžkou silovou práci jako nošení břemen a práce v předklonu), zákaz kouření a vyřazení z jídelníčku jídla způsobující obtíže(viz výše).

Doporučuje se taktéž spát na nakloněném lůžku (lůžko podložené v hlavové části o 20 cm).

Příznaky a projevy zánětu jícnu

Vedoucím příznakem je zvláštní druh bolesti – pálení žáhy neboli pyróza. Tato bolest je charakterizována jako palčivá bolest za dolní částí hrudní kosti.

Zpočátku se objevuje jen po určitých jídlech (pečená jídla, smažené pokrmy, sladké, alkohol, černá káva), v pokročilých případech trpí nemocný bolestmi po každém jídle, leckdy nalačno a také v noci, kdy se stav zhoršuje po ulehnutí a při snížené tvorbě slin.

Zdrojem bolesti je přímé dráždění sliznice, roztažení jícnu a naopak dočasná stažení jícnu v jiných úrovních.

Dalším příznakem může být pocit uváznutí sousta v krku - obtížné polykání (dysfagie), bolestivé polykání (odynofagie) či pocit cizího tělesa v krku bez prokázané příčiny (tzv. globus).

Bolesti na hrudi mohou být někdy tak nespecifické, že mohou imitovat jiná onemocnění, např. choroby srdce (srdeční infarkt). Řada nemocných si také stěžuje na ztrátu chuti, chrapot, chronický kašel, záněty průdušek i astma, a proto se často nedaří odhalit příčinu nemoci, protože jen polovina nemocných má při gastroskopickém vyšetření (endoskopické vyšetření jícnu a žaludku pomocí kamery zavedené přes ústa) pozitivní nález na jícnové sliznici.

Do souvislosti s refluxní chorobou se dává i zvýšený výskyt zubního kazu na podkladě poškození zubní skloviny kyselými žaludečními šťávami (hovoříme o průniku kyselého žaludečního obsahu do dutiny ústní, tzv. regurgitaci).

Léčba zánětu jícnu

Léčba spočívá u lehčích forem onemocnění ve vyvarování se rizikovým faktorům a podávání ochranných léků, u závažnějších nálezů je na místě léčba chirurgická, následovaná medikamentózně (léky).

Co se týče podávání léků, základem je omezení produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku a zvýšení tonu dolního jícnového svěrače. Jako základní léčiva se podávají tzv. antagonisté H2 - receptorů (př. ramitidin, famotidin) a tzv. inhibitory protonové pumpy (př. omeprazol, pantoprazol). Tato léčba je vždy dlouhodobá.

Doplňující léčbou jsou tzv. prokinetika, látky mající vliv na pohyblivost jícnu a na jícnový svěrač (zvyšují jeho tonus - stah).

Pro zvládání občasných potíží se používají antacida, která snižují kyselost žaludečního obsahu. Jejich výhodou je, že působí velmi rychle, nicméně úleva je krátkodobá.

Existuje určitý vztah mezi bakterií Helicobacter pylori a vznikem žaludečních vředů a zánětem jícnu. Při jeho průkazu se obvykle nasazují antibiotika k jeho vymýcení.

Jak si mohu pomoci sám

Pokud trpíte zánětem jícnu je vhodné se vyvarovat dráždivých jídel a jídel, o nichž sami víte, že Vám nedělají dobře.

Měli byste omezit svou váhu – nebýt obézní, pravidelně se stravovat, nejíst tučná jídla, nejíst v noci a nejlépe ještě 3 hodiny před ulehnutím, omezit příjem alkoholu na minimum a rovněž zanechání kouření má pozitivní vliv.

Taktéž je důležité být racionální v užívání léků proti bolesti (požívat tato léčiva střídmě a s praktickým využitím), nepřetěžovat se v práci, nezvedat těžká břemena, nepracovat v předklonu.

Při akutních obtížích pomůže vypít sklenku se zažívací sodou (běžně dostupná v supermarketech nebo v lékárnách) či mléko (soda i mléko fungují jako látky neutralizující vliv kyselého žaludečního obsahu), účinek je sice poměrně rychlý, nicméně krátkodobý.

Komplikace zánětu jícnu

Komplikacemi esofagitidy mohou být jednak vznik zúžení jícnu (stenózy), dále tvz. Barretův jícen, což je změna označovaná jako metaplazie a považována za prekancerózní stav, tj. stav s možným vývojem karcinomu.

Další možnou komplikací je vznik jícnového vředu (ulcus oesophagi).

Stenóza jícnu vzniká na podkladě poškození stěny jícnu a vzniku jizvy, takovéto jizvy mohou být mnohočetné. Nemocný pak má potíže zejména při polykání.

Barretův jícen je stav, kdy dochází k výměně typu buněk normálně se v jícnu vyskytujících za jiný typ buněk, které se za normálních okolností vyskytují v tenkém střevě. Diagnosticky ho lze potvrdit pouze mikroskopickým rozborem bioptické tkáně (tedy tkáně odebrané z jícnu během endoskopického vyšetření).

Jícnový vřed se nejčastěji projevuje bolestí, obtížným polykáním (dysfagií) a bolestivým polykáním (odynofagií).

Další názvy: ezofagitida, oesophagitis, refluxní ezofagitida, korozivní ezofagitida, mykotická ezofagitida, herpetická ezofagitida, Barretův jícen

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem jícnu

Máte zkušenost s zánětem jícnu?

Jícen Ricka (08.09.20)

U mne se začátek nemoci projevil velkou bolestí uprostřed hrudi (svírání, tlak).Neměla jsem žádné pálení žáhy. To vše trvalo tak cca 10 dní. Přičítala jsem to zpočátku spíše průduškám ,ale začala jsem si všímat, že se bolest stupňuje vždy po vypití kávy a tím mne to nasměrovalo na spojitost se zažíváním a podle příznaků, které jsou zde popsány, jsem šla poměrně najisto k obvodní lékařce s jistou diagnózou a ta mi ji potvrdila. Dostala jsem předepsaný Pantomyl a doporučení ke specialistovy.
Doktor mi udělal sono břicha a předepsal 3× denně Kinito, s tím, že když prášky nebudou účinné, udělá se pak vyšetření sondou.
Už tak po týdnu cítím pomalé zlepšení, snad to tak bude pokračovat. Hodně mi pomáhá vypití hrnku mléka po každém jídle, jogurty až tak moc nezabírají.
Hodně se snažím v práci protahovat (mám sedavé zaměstnání), aby jsem netlačila tolik na žaludek a tím jícen.

Na zánět jícnu změnit stravu Julie1212 (07.07.16)

Zdravím všechny, kteří stejně jako já dostali zánět jícnu. Celý půl rok mě bolel trojúhelník, v noci jsem se budila nemohla jsem spát - měla jsem hrozný tlak na hrudi.

Lékaři mi řekli, že se jedná o stres. Půl roku jsem zbytečně brala antidepresiva, bolest trojúhelníku a tlak se nezlepšoval. Jednou večer jsem začala i zvracet kousky krve, jela jsem na pohotovost, kde jsem musela podstoupit gastroskopii. Zjistili mi akutní zánět jícnu.

Dlouho mi trvalo než jsem našla potraviny, které mi dělají dobře. Dostala jsem léky, nejdříve Helicid, ten mi nedělal vůbec dobře, potom Controlol. Ten mi také nedělal dobře. Nevadilo mi Kinito (není tak silné a nedraží sliznici) a Zulbrex. Tyto léky jsem brala pravidelně 3× denně. Po každém jídle mi stejně nebylo úplně nejlépe, spala jsem na dvou
polštářích a pila vlažný mátový čaj.

Můj jídelníček byl hrozný. Skoro po všem mi bylo tak špatně, že jsem skoro nic nejedla. Jedna známá mi poradila, že také měla zánět jícnu. Začala pít vojtešku, každý den 2× a koupila si konvici s alkalickou vodou, která toto léčí. Moc jsem tomu nedávala a nakonec jsem ji objednala.

Po cca 14 dnů jsem viděla opravdu konečně nějakou změnu, byla jsem tak ráda, když jsem konečně mohla zase něco sníst a nebylo mi špatně. Samozřejmě bílou mouku jsem vyměnila za špaldovou, celozrnnou a žitnou. Kravské mléko za kozí, které má o mnoho více vitamínů. Smažené jsem vyměnila za pečené na olivovém oleji. A hlavně pozor - žádné rajčata a potraviny s vysokým obsahem cukru nebo tuku! Toto vše hrozně překyseluje (na to mi velmi pomohla vojtěška) nově zkouším i ostropestřec.

Neberu už žádné chemické léky. Hlavně nedoporučuji jist česnek, pít kávu, colu, zelený čaj a vše, co obsahuje kofein. To mi dělalo strašně zle.

Tlaky v jícnu Uzdravená (07.04.15)

Zdravím všechny, kteří mají problémy s tlakem v jícnu. I já jsem si něco podobného prožila - nenadálý tlak uprostřed hrudi, polykání citlivé (avšak ne vždy!), ale kupodivu žádné pálení žáhy, jen občasné mírně problematické říhání. Trvalo to několik dní!

V rodině maminka rakovina žaludku, ostatní příbuzní problémy s jícnem. Diagnózu jsem si stanovila sama a snadno. :-( Následovala návštěva internisty a v mezidobí, které mi zbývalo do endoskopie, brouzdání na internetu.

Léčba

A pak tento spásonosný odkaz:
http://www.projekt-endoskopie.cz/…systemem.pdf → pro ty z vás, kteří nemáte čas na dlouhé studium, doporučuji stranu 9!

Co mi pomohlo

A vy, kteří máte čas jen na rychlou radu, odpověď je překvapivá. Rada zní: nebolela vás v poslední době záda? Pokud ano, začněte okamžitě cvičit, cvičit a zase cvičit!

Věřte nebo ne, všechny problémy zmizely a diagnózy byly liché! Úleva přišla skoro okamžitě a dnes jsem byla na té endoskopii a dopadlo to výborně! Žádný nález!

Chronický zánět jícnu Jankaaa (19.01.13)

Dobrý den,

je mi 21 let. Nikdy jsem neměla nadváhu! Vážím 58kg a měřím 167 cm. Odmalička jsem byla z domova zvyklá zdravě jíst. Pravidelně snídat, jíst ovoce, zeleninu, tmavé pečivo. Nikdy, jsem neměla ráda ŽÁDNÉ uzeniny, perlivé nápoje ani jsem nekouřila ze smažených jídel mi bylo vždy těžko, takže jsem se jich vyvarovala. Jediná moje neřest ve stavě byly sladkosti, ale ty také nejíme každý den.

Už od dětství mě občas pálila žáha. Vše však vyvrcholilo před dvěma lety, kdy jsem kvůli pálení žáhy a bolesti na hrudníku nemohla spát a skoro nic jíst.
Můj obvodní lékař mi napsal OMEPRAZOL a poslal mě na gasstroskopii, kde mi diagnozu potvrdili.

Léčba

Dnes to se mnou vypadá tak,že jsem zpřísnila jídelníček. Nejím kynuté těsto, kořeněná a smažená jídla, česnek, čerstvou cibuli a citrusy. Každé ráno vypiji sklenici vlažné vody a 20 minut před snídaní beru jeden OMEMPRAZOL,bez kterého to bohužel zatím nejde.

Samozřejmě si někdy zahřeším a dám si smažáka, nebo čerstvé houstičky - domácí od maminky. Ale s těmi léky, mi není špatně nikdy a můžu sníst co chci. Jsem při stresu náchylnější k žaludeční neuroze a snadno přijde zvracení a nevolnost. Začíná se spekulovat o tom,že tato nemoc souvisí s dětskou mozkovou obrnou - mám spastickou formu a jícen může být díky tomu prý náchylnější, ale nevím.

Co mi pomohlo

Velká úleva přišla určitě po užívání léků (OMEPRAZOL) - z počátku jsem brala dva za den. Důležitá je ráno sklenice vody a dostatečný pitný režim po celý den. Bezpochyby je potřeba být v co největší psychické pohodě a přehnaně nepřemýšlet nad tím, co smím jíst a co ne. Já si např. nedovedu představit život bez kávy, piji ale kvalitní překapávanou. SVÁTEČNĚ si i zakouřím - pořád jsem byla přes zdravý životní styl a nic z toho. Ale rozhodně tuto nemoc nepodceňujte, umí pěkně potrápit.

Začátek a průběh zánětu jícnu SECMO (30.09.12)

Nemoc u mě propukla zhruba ve 4:00 ráno. Vzbudila mě silná křečovitá bolest břicha. Původně jsem myslel že mě chytl žlučník takže jsem nasadil algifenové kapky. Za hodinu jsem měl jít do práce takže už jsem ve spánku nepokračoval.
V práci se ale křečovitá bolest břicha začala vracet a to v intervalech a v takové síle že jsem nebyl schopen zůstat stát na nohou.

Bolest břicha přetrvávala celý den, léky na žlučník zabírali zhruba na hodinu až dvě. Přestal jsem konzumovat jakoukoli stravu a do večera se můj stav zhoršil až tak že jsem neměl klidovou polohu a křeče břicha se stali permanentními.

Pořád jsem byl v přesvědčení, že jde o žlučník, nasadil jsem tedy dietu. Noc byla k nevydržení, křeče neustávaly a ráno jsem se cítil slabý a nevyspalý. Sáhl jsem ze zoufalosti do lékárny pro Ibalgin. Ten zabral, udělalo se mi dobře, bohužel jen asi na 2 hodiny. Na naléhání mé ženy jsem po pátku a víkendu, kdy jsem strávil v posteli a bolestí jsem nebyl schopný vstát souhlasil že zajdu k doktorovi. Křeče břicha v pátek a o víkendu byli tak silné že jsem prakticky celé tři dny strávil v posteli spánkem. Nesnědl jsem jediné sousto jídla, nechutenství bylo tak silné že se ani po 4 dnech kdy jsem nic nejedl nedostavil pocit hladu. V pondělí jsem se vydal na vyšetření. Neuvěřitelná bolest břicha vyhladovění ze mě dělalo doslova chodící mrtvolu. Těšil jsem se že vyšetření objasní příčinu mích těžkostí. Proběhlo SONO. Bez výsledku. Návštěva chirurgie, prohmatávání břicha odběry. Vše bez nějakého rozumného vysvětlení co by mi mohlo být.

Byly mi nasazeny nějaké léky a byl jsme odeslán domů. Stav se konečně trochu zmírnil, ale bolesti a nechutenství nadále přetrvávalo. Na doporučení jsem začal hodně pít, dále jsem pokračoval s dietou a začal brát léky na křeče žaludku. /buscopan,novalgin,ortanol/. Tyto léky trochu zmírnily mé potíže, ovšem úleva od křečí se nedostavila tak jak bych čekal. Po dalších dvou dnech jsem naléhal na doktory, protože se můj stav nelepšil. Proběhlo další vyšetření a to kontrolní sono, chirurg, odběry, výtěry. Zase bez jakéhokoli nálezu.

Po domluvě mě další den čekalo gastro. Konečně po 10 dnech neuvěřitelných křečí nechutenství ztrátě tělesné hmotnosti slabosti se na gastru zjisti co je příčinou bolesti. Diagnoza zněla ZÁNĚT JÍCNU. Vysadil jsem všechny předchozí léky a nasadil léčbu tablety HELIDES a to 2× denně. Nadále dodržovat dietu nejíst nic kyselého, mastná jídla, kafe, luštěniny.

Léčba

DIETA, HELIDES.

Zánět jícnu u abstinenta j.tes (07.08.12)

Předem chci říci, že jsem zapřísáhlý abstinent a nekuřák. Sladká a kynutá jídla nejím. A přesto jsem dostala zánět jícnu prvního stupně. Začalo to tak jednoho dne po obědě, kdy jsem měla zeleninovou polévku (druhé už jsem nemohla sníst) a pocítila jsem velký tlak v žaludku (trojúhelník). Celý den mě to obtěžovalo, ale musela jsem odpracovat den v práci. Měla jsem do sedmi. Po šichtě jsem nasedla do automobilu a stěží jsem dojela domů. Tlak se změnil na křeče, které nepřestávaly a bolest se stupňovala. K tomu se mi motala hlava, chtělo se mi zvracet.

V deset hodin večer jsem již měla zimnici a zvracení už probíhalo. Břicho jsem měla nafouklé a tvrdé naomak. Křečovitost byla vžy v intervalech a po vyzvracení bolest na chvilku ustoupila. V jedenáct jsem to již nevydržela a jela jsem na pohotovost, kde už jsem jen zvracela a držela se za břicho, protože křeč už nebyla v intervalech, ale už byla pořád. Dali mi injekci,udělali rentgen a ultrazvuk a nechali si mě tam. Měla jsem 2 dny kapáky a nesměla jsem nic jíst. Nejvíce mě však naštvalo, když Vám někdo říká, že nesmíte pít alkohol a kouřit. Nic z toho opravdu nedělám, ale připadala jsem si tam jak největší alkoholik.

Pak mě pustili a byla jsem na sondu do žaludku, kde mi řekli, že mám zánět jícnu. Doktor mi předepsal Helides a vše se zlepšuje. Mám mít dietu takže nic kyselého, kynuté věci, čerstvé pečivo, luštěniny, maso nejlépe vařené na vodě a omezit tuky.

Pokud Vás trápí bolest břicha nenechávejte to tak dlouho a nesnažte se s tím bojovat samotní, protože si to jen zhoršíte. Jděte hned k doktorovi.

Léčba

HELIDES

Dieta při zánětu jícnu sunny6 (22.10.11)

Začalo to před rokem. Z ničeho nic se mi udělalo špatně a začala jsem zvracet krev. Letěla jsem na pohotovost. Po gastroskopii, která trvala asi 15 minut a byla velmi nepříjemná mi řekli, že mám špatný žaludek a jícen že je zanícený a poškozený. Měsíc a půl jsem nejedla, při každém polknutí jsem měla pocit, že mi tam někdo řeže kudlou. Bylo to strašné. Dostala jsem léky helicid, vůbec mi to nepomohlo, a tak jsem chodila dál k lékařům. Po zhruba dvou měsících jsem začala jíst, ale je to pořád stejné.

Nikdy jsem nejedla moc kořeněná jídla a alkohol samozřejmě ale jen občas, takže v tom problém myslím nebyl. Mám dietu, ale nemám pocit, že je to lepší a beru léky Lanzul a Pangrol každý den. Při každé prohlídce mi říkají to samé - dieta a žádný stres, ale zlepšení stále není. Je pravda, že musíte jíst po menších dávkách a častěji, ale občas mi prostě neděla dobře žádné jídlo. Nejlíp mi je po ránu.

Jeden doktor mi zakázal všechny mléčné výrobky a kuřecí a sladké nejíst. A také rajčata (řekl mi, že je ani myši nejedí). Samozřejmě jím vše, ale snažím se. Také nesmíte džus a ovoce, prý to dráždí.

Jak to vzniklo M.Š. (06.02.10)

Podstoupil jsem stomatologickou operaci implantace zubů do celého horního oblouku čelisti. Při tom jsem dostal antibiotikum DALACIN C a protizánětlivý COXTRAL. Od prvního dne užívání DALACINu jsem dostal úpornou škytavku, po dobrání celé dávky se mi zastavilo trávení, škytavka trvala 12 dní, nejdl jsem týden.

S prudkými křečemi v dutině břišní a hrudní jsem byl hospitalizován na interním oddělení nemocnice. Před tím jsem nikdy neměl problémy s trávením, nikdy jsem nekouřil, nepil alkohol, pouze jednu kávu denně, žádnou kofolu.

Léčba

Vyšetření: TK, EKG, RTG břicha, UZ břicha, krevní obraz, jaterní testy výsledky byly negativní. Při gastroskopii byla zjištěna oezofagitida (zánět jícnu) III. stupně.

Odebrány vzorky pro biopsii, nyní čekám na výsledky. Po gastroskopii jsem zase postupně začal jíst a škytavka skončila. Tu úpornou škytavku nikomu nepřejí, 12 dnů jsem nespal.

Léčba: HELICID20, dieta bez kávy, kakaa, česneku, alkoholu.

Postupně se to zlepšovalo, v prvním týdnu jsem cítil potíž při vpravování polknutého sousta přes jícen do žaludku, v dalším týdnu se to nadále zlepšilo a cítím jen mírný tlak v jícnu bez bolesti.

Co mi pomohlo

Zatím jsem 2 týdny po návratu z nemocnice, až budou výsledky z histologického vyšetření, tak se ozvu. Doufám, že mně neoznámí karcinom jícnu, ten se nedá léčit, to už bych se musel rozloučit.

Refluxní ezofagitida Nick-No (01.02.10)

Špatně od žaludku spojené s celkovou únavou a nechutenstvím. Žádné pálení žáhy (to prakticky, až na jednu jedinou zkušenost, neznám vůbec) - jen jakési cukání a pocit škrábání uprostřed hrudníku v oblasti dolních žeber.

Večer jsem chodil spát ve 20hod a probouzel už ve 4hod - nemohl jsem spát. Motala se mi hlava, pocit na zvracení a dlouho mi trvalo vstát - obléknout se a jít do práce. (Cesta do práce mi z domova trvá 15min a chodím na 8.hod)

Léčba

Po vyšetření sono - žádný nález.
Po vyšetření endoskopem - Esofagitida I.st
Nasazen Lanzul cps 30mg 1-0-0 na 4 týdny

Co mi pomohlo

Nejvíc mi pomohla „babská rada“ - každý den po ránu panáka extrapanenského olivového oleje a večer pití (čaje) z kotvičníku. Podstatné zlepšení už během týdne.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.