Zánět močových cest

Přidat zkušenost

Zánět močových cest léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Onemocnění močového ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis zánětu močových cest

Alespoň jednou za život si každá žena projde infekcí močových cest. Je to onemocnění, které je nejčastěji (až z 80%) vyvoláno bakterií Escherichia coli, což je bakterie, která normálně žije v našem zažívacím traktu. Je to pro člověka prospěšná a vlastně i nezbytná bakterie, která se stará o to, aby se nám ve střevech nepřemnožily našemu zdraví nebezpečné bakterie.

Pokud se ale dostane do našeho močového ústrojí, způsobuje problémy. Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici. Pokud nepijeme dostatek tekutin a měchýř není dostatečně proplachován, bakterie se zde usadí a množí se. V případě že se tento stav neléčí, může infekce prostoupit až do ledvin a způsobit závažnou infekci ledvin.

Rizikové faktory zánětu močových cest

Nejčastější způsob jakým se bakterie dostane do našeho močového systému je z konečníku přes hráz do močové trubice, a to i když dodržujeme přísně hygienické zásady.

Ženy jsou více náchylnější k onemocnění infekcí močových cest, protože konečník a močová trubice jsou u nich velmi blízko u sebe a bakterie musí překonat jen malou vzdálenost, aby se dostaly do močových cest.

Muži trpí infekcí močových cest méně nejen proto, že mají konečník a močovou trubici dál od sebe než ženy, ale také proto, že mají močovou trubici delší než ženy a bakterie proto většinou nestihnout doputovat močovou trubicí až do močového měchýře, kde by se mohli rozmnožit a způsobit infekci.

Kromě nedostatečné hygieny zánět močových cest způsobuje také například zadržování močení, nedostatečný přísun tekutin, ochablé svalstvo po porodu, při těhotenství nebo menopauze.

Riziko infekce močových cest také stoupá při rizikovém sexuálním chování. Nechráněný pohlavní styk, střídání sexuálních partnerů, nedodržování hygieny při sexu či anální sex mohou vést k zánětu močových cest.

Riziko zánětu močových cest je také vyšší u lidí trpících cukrovkou. Důvod je prostý- jejich moč obsahuje větší množství cukru než u normálních lidí a toto sladké prostředí prospívá bakteriím, kterým dává více šancí na přežití a také se mohou více množit.

Další riziko přestavují vrozené vady močového ústrojí. Lidé, které trpí nemocí, která se projevuje zpětným tokem do močového ústrojí, trpí velmi často zánětem močových cest. Abychom tomuto problému zabránili, je v mnoha případech u nich třeba provést operaci na specializovaném urologickém oddělení.

Zánět močových cest se také častěji vyskytuje u lidí, kterým byla v nemocnici zavedena takzvaná permanentní močová cévka. Pokud byla zavedena alespoň na jeden týden, pacient tím téměř získal infekci močových cest, protože bakterie měly během této doby se dostat přes cévku do močové trubice a začít se tam rozmnožovat.

Prevence zánětu močových cest

Zánětu močových cest můžeme předcházet dostatečnou hygienou. Je důležité se po použití toalety vždy utírat směrem dozadu, ženy by měly při menstruaci často a pravidelně vyměňovat tampony a vložky, pravidelně také měňte ručníky a před a po pohlavním styku si odskočte na malou (moč zdravého člověka je totiž sterilní).

Dále je důležité pít dostatečné množství tekutin a pravidelně močový měchýř vyprazdňovat- nezadržovat v něm moč zbytečně dlouho, abychom nedali zbytečně šanci se bakteriím v měchýři rozmnožovat.

Jako doplňková prevence proti zánětu močových cest působí také látky obsažené v brusinkách, je tedy proto dobré čas od času pít brusinkové džusy, jíst sušené brusinky nebo další potraviny obsahující brusinky.

Dále je velmi důležité dbát na to, abychom neprochladli „zespoda“. Nesedáme si proto na chladnější povrchy a dbáme na to abychom měli tělo v teple. Nebezpečné je chodit s holými zády či břichem. Tím totiž ochabujeme organismus a dáváme tak bakteriím větší šanci, aby se množily.

Příznaky a projevy zánětu močových cest

První příznaky zánětu močových cest je bolest v podbřišku. Také je nutnost častého močení ale s produkcí jen malého množství moči. Dále při močení můžeme cítit nepříjemnou řezavou a pálivou bolest, zejména tedy ke konci močení. Moč může mít mírně načervenalou barvu, což je dáno obsahem krvi v moči, která se tam dostane z důvodu podrážděné sliznice močových cest. Dále se může objevit mírně zvýšená teplota.

Při pokročilejším stádiu infekce močových cest se objevuje vyšší tělesná teplota, třesavka, červeně zbarvená moč s větším podílem krve, výtok z pochvy a dále bolest zad v oblasti beder. To většinou znamená, že infekce se z močového měchýře rozšířila dál a zasáhla pravděpodobně i ledviny. Toto je stav, který vyžaduje okamžitou pomoc lékaře, protože vážně ohrožuje naše ledviny a tím i naše zdraví.

Léčba zánětu močových cest

Pokud cítíte bolest při močeni nebo je Vaše moč dokonce červená, neváhejte ihned navštívit svého lékaře. Po odebrání vzorku moči udělá lékař její rozbor, podle kterého zjistí, jestli jsou v ní bakterie způsobující infekci močových cest, kolik a jaké to jsou a na základě toho Vám předepíše antibiotika.

Budete je užívat zhruba 5 dní podle předpisu. Je velmi důležité dobrat celé balení, aby se Vám infekce znovu nevrátila. Pokud Vás bolí i záda v oblasti bederní páteře, lékař bude muset zhodnotit i funkci ledvin. To je možné na základě odebrání krve a její analýzy a také ultrazvuku ledvin, močové trubice a měchýře. Na ultrazvuku lékař zhodnotí tvar a velikost orgánů močového ústrojí.

Během doby, kdy budete brát antibiotika je důležité být v klidu, vyhnout se fyzické aktivitě a také slunečnímu záření. Je vhodné pít hodně tekutin, zejména čisté neperlivé vody nebo urologické čaje, které je nutné si vždy připravovat čerstvé.

Jako doplněk léčby je dobré užívat brusinkové tabletky, které obsahují velmi koncentrované množství léčivých látek obsažených v brusinkách a jsou k dostání v každé lékárně, a nebo sušené brusinky, o kterých se říká, že mají velmi blahodárný účinek na močové cesty. Je vhodné je jíst také jako prevenci proti opakovanému zánětu močových cest.

Jak si mohu pomoci sám

Při léčení infekce močových cest je důležité dbát na pravidelné užívání antibiotik podle předpisu lékaře. Dále je nutné dodržovat pravidelný pitný režim, který je důležitý zejména v letním období. Také je důležité být v klidu a teple. Měli bychom zejména dát pozor, aby oblast podbřišku a zad v oblasti ledvin byla v teple.

V žádném případě byste si však neměli ordinovat antibiotika sami. To může udělat jen doktor na základě analýzy moči. Důležitý je typ, dávka a délka podávání antibiotika- to laik nemůže sám posoudit. Bez návštěvy lékaře bychom nás zdravotní stav mohli jen zhoršit.

Komplikace zánětu močových cest

Pokud zánět močových ledvin podceníme, nenavštívíme včas lékaře a nebo nedodržujeme řádně léčbu, mohou nastat vážné komplikace. Bez řádného léčení antibiotiky se množení bakterií nezastaví, naopak- množí se další a další- a začnou se šířit z močového měchýře nahoru až do ledvin, kde způsobí zánět ledvinných pánviček.

Zánět ledvin je velmi nebezpečný u dětí, starších lidí a těhotných žen, protože u nich je dost velké riziko selhání funkce ledvin. Zánět močových cest tak u nich může způsobit trvalé ochabení a zhoršenou funkci ledvin.

I lidé trpící cukrovkou představují ohroženou skupinu lidí- jejich ledviny jsou postiženy už samotnou cukrovkou, a pokud onemocní i zánětem močových cest (což je u diabetiků celkem pravděpodobné z důvodu zvýšeného obsahu cukru v moči, který prospívá množení se bakterií v močovém měchýři), jsou jejich ledviny ohrožovány dvěma různými nemoci, což velmi negativně ovlivňuje jejich funkci. Ledviny jsou životně důležitý orgán a pokud nefungují, jak by měly, je náš život vážně v ohrožení. Proto je nezbytné při bolestech v oblasti bederní páteře a při teplotách okamžitě navštívit lékaře.

Další velké riziko spojené se zánětem močových cest hrozí u žen, kterým se záněty často vrací a nevěnují tomuto problému příliš velkou pozornost. Vystavují se tak velkému riziku neplodnosti.

Diskuse

Další názvy: infekce močových cest, zánět močové trubice, zánět močového měchýře, cystitida, cystitis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem močových cest

Máte zkušenost s zánětem močových cest?

Betusskka12 (30.08.21)

Byla bych ráda za tip na něco co mi pomůže zánět rozehnat ještě v počátku…?

Tekutina z močové trubice JL2021 (13.07.21)

Konzistentně hustější nažloutlá tekutina z močové trubice, bez štípání nebo pálení při močení, skvrny na spodním prádle při uvolňování tekutiny z trubice.
Nevšímám si žádných fyziologických změn na penisu.

Je lepší zvolit urologa a nebo rovnou na kožní?

Mám větší příjem tekutin s vitaminem C, vzal jsem si i Urinal Akut.

Nějaké doporučení?

katulka125 (30.05.21)

Souhlasím, až s tou d-manozou jsem teprve poznala nějaké zlepšení a konečně účinek nějakých tabletek, takže pokud něco, tak tu d-manozu na 100%

Brusinky na močové cesty Zdena Trav. (12.05.21)

Dlouhou dobu mě trápili neustálé problémy s močovými cestami. musím říct, že „brusinky na močové cesty“ jsou opravdový zázrak. Začala jsem je brát preventivně a pravidelně už nějakou dobu a od té doby se problémy hodně uklidnily. Kromě toho mají i spoustu dalších účinků na zdraví člověka.

brusinky Yvett21 (27.03.21)

d-manosa je důležitá, až po použití přípravku brusinek s obsahem právě d-manosy jsem přestala mít problémy s močovým měchýřem, jako prevence mi to opravdu zabralo

Biseptol společně s Rowatinexem Iveta4595 (21.12.20)

Už pár let jsem se s touto nemocí trápila, vždy mi pomohly jen antibiotika, včera jsem dostala Biseptol a chtěla jsem se zeptat, myslíte, že k němu můžu ROWATINEX?

Uroperfekt Dana Ma. (14.08.20)

Mně se záněty vracely hlavně po koupání, nebo když jsem třeba chvíli seděla na studeném a neuvědomila jsem si to, po sexu, po dlouhém cestování…zkoušela jsem všechny možné doplňky stravy jako prevenci, ale nic mi nepomohlo. Nakonec pro mě nejlíp funguje začít brát Uroperfekt manózu rapid v okamžiku kdy cítím, že mi to začíná, prolévat se urologickým čajem a držet se v teple. Takhle se mi to daří zastavit ještě jenom v rozběhu.

Utipro okcinuls (28.07.20)

Tak mě po letech konečně pomohlo něco nového. Brusinky - úplně mimo, d-manoza na chvilku ano, ale stejně se to vracelo. Tak mi v lékárně dali Utipro, prý že u opakovaných TOP. Tak jsem zkusila, dala jsem si koktejl-všechno dohromady a teď už jedu půl roku na Utipro. Největší strach jsem měla z cesty do Chorvatska, jakmile v horku takhle dlouho sedím, tak konečná, ale super!!! Kašlu na reklamy, stejně je to pořád dokola. Teď tady hledám radu, co s tátou,tak jsem aspoň přihodila svoji zkušenost. Jo a mívala jsem tak 8-10 zánětů za rok. Strašný!!!!

Klasické brusinky nestačily katulka125 (30.06.20)

Mně pomohly až tobolky od nutraday, klasické brusinky mi nestačili musela jsem to nakombinovat s přípravkem D-manoza, aby to bylo účinné, zkoušela jsem toho hodně, ale tohle teda pomohlo a kupuji oboje na tomto jednom eshopu:)

Na močové cesty jedině brusinky Jojina (26.05.20)

Na tohle jsou nejlepší brusinky MAX BRUSINKY 8500 MG CRAN-MAX a urologický čaj

Na zánět močového měchýře mi stačí brusinky Laura6 (23.09.19)

Bože díky za to, že mně to stačí rozehnat brusinkami, to co tady popisujete opravdu klobouk dolů.

Zánět močových cest Polaroid (13.02.18)

Po prošustrování internetu jsem se zhrozila, kolik lidí pravidelně zánětem a nemůžou se ho zbavit. Nejdříve přišly bolesti břicha a poté časté chození na záchod i 5× za půl hodiny. Nasadila jsem teda Urinal Akut, nepomohl… Šla jsem k doktorovi 2× jsem dostala antibiotika, nepomohly.

Co všechno nepomohlo… Pila jsem 4-5l čisté vody denně, nezadržovala moč, pila jsem čaj na močový měchýř, urologický čaj, měla jsem lichořeřnici?, urinal akut, brusinky, antibiotika a ani dieta bez cukru, bez mlíka bez dráždivách potravin nepomohla.

Léčba. - Bylo divné, že se mi zánět nezhoršoval a vůbec ani nezlepšoval. Co nakonec pomohlo, bylo uklidnit nervy - zánět určitě způsobily problémy v rodině a jedna životní změna. Jakmile bylo o změně „zánět“ prostě ze dne na den odešel. Prostě to bylo způsobeno jenom psychikou. Sama sem si to přivolala, takže je dobré na to uplně zapomenou a nemyslet na to, že se vám chce jít na záchod a vyřešit nervy.

Zánět močového měchýře po sexu SimBa(verze 2.0) (19.11.17)

Chtěla bych napsat o mé zkušenosti s touto nemocí. Poprvé jsem ji měla s prvním partnerem a jako první jsem měla pálení při močení vždy hned po sexu. Druhý den naskočila horečka na 38-40. 14 dní jsem doma ležela s antibiotiky. Když jsem se vyléčila, tak mě to přes celou zimu netrápilo, vrátilo se to až k létu. V létě jsem to měla skoro po každém sexu. Nakonec mi ihned a vždy pomohli brusinky & Manosa Akut. Od lékaře jsem nakonec dostala po takovém opakování také antibiotika, která jsem měla brát vždy hned po sexu.

Nyní mám druhého partnera a s ním teď (díky němu) používáme lubrikant. Byla to taková druhá prevence místo kondomu a upřímně pomáhá to zatím na jedničku. Vždy jsem po sexu měla aspoň bolesti, pálení bez krve a to i když jsem neměla zánět. Nyní je to vše na jedničku a protože je zima, tak doufám, že nám to tam zafunguje i v létě.

Každopádně kdyby tu byl někdo, kdo má tento problém poprvé a hledal by řešení na internetu jako poprvé já, ještě zkuste lubrikant, pokud ho již nepoužíváte pokaždé. Nezaručuji, že vám to pomůže na 100 %, ale mně nikdy nepomohlo nic kromě tohoto, brusinky a manosa akut nebo až od lékaře antibiotika. Přesto běžte za lékařem a pak toto můžete zkusit jako prevenci, která třeba zrovna vám pomůže. Po tomto se mi konečně jde na záchod a spát vždy s lepší náladou, protože vím, že jsem v pořádku. ;-)

zánět močových cest KuzleZk (29.08.17)

Tak u mě to nebyla žádná bolest, jen krev v moči. testech z moči, krve, gynekologického výtěru se našla přemnožený Enterococcus.
Nepomáhá: urologický čaj (fuj už ho nemůžu po těch měsících ani vidět), mannosa (drahý cukr na nic), Blockurina a podobný věci s brusinkami vůbec nic.

Léčila jsem se s tím třičtvrtě roku, milion antibiotik od doktora, pak jsem si ze ZOUFALSTVÍ koupila Rowatinex. Paní z lékárny říkala, že to je přírodní lék a nemá s ním zkušenost, ale i když je to přírodní, tak mi to na tenhle druh bakterie pomohlo téměř ihned a dřív než předchozí antibiotika.

Nejsem ekologický ekoterorista, ale ten přípravek z oliv mi fakt pomohl.

Každopádně se nenechte odradit vnitřními pocity, že něco není v pořádku. Mně řekl obvodní, že mi nic není a mně se to nezdálo, tak jsem šla k jinému doktorovi a ten mi následující den volal, že na mě počká v ordinaci a mám naléhavě přijet pro antibiotika. Takže držte si svůj názor.

Zánět močových cest ZoraVranova (02.06.17)

Skoro každý podzim a jaro dostávám zánět močových cest. Snažím se pořádně oblěkat, ale stejně to nepomáhá. Příznaky jsou vždycky stejné, takže už vím, kdy zasáhnout a vzít si něco, co mi pomůže. Nejdříve pociťuji časté chození na záchod, s tím že toho moc nevyčůrám. Později se přidá mírné pálení.

Co mi pomohlo

Vyzkoušela jsem jich už řadu. Loni na podzim jsem se v nějaké diskuzi dočetla o Urinal Lady, který má jinou učínnou látku než obvyklé léky na urologické problémy. https://www.belupo.cz/…-urosal-lady
Po vyzkoušení už po jiných tabletkách nesáhnu. Urinal Lady mi pomohl hned druhý den.

Častý zánět močových cest Alexander54 (28.09.16)

Dlouho jsem se snažil nad zánětem vyzrát prevencí a to tím, že jsem zobal brusinky, borůvky a ostružiny a k tomu všemu doplňoval hodně pitný režim. Je však pravdou, že zánět stejně vždy přišel.

Nakonec jsem si na zánět pořídil Uroval a musím říci, že je to mnohem lepší. Již rok jsem nepotřeboval, aby mi doktorka musela předepisovat antibiotika, a to jsem je měl snad čtyřikrát do roka.

Tak uvidíme snad to bude fungovat i nadále. Uroval již pořizuji společně s ostatními léky jako jsou třeba probiotické kapky pro děti.

Zánět močových cest v těhotenství Veruhola (12.09.16)

Taky mám se záněty zkušenost. Nejvíce jsem na ně trpěla jako malá (aspoň co si pamatuju, mamka mě tahala po všech možných léčitelích, protože už nevěděli, co by mi mohlo pomoci) a v pubertě to pak úplně přešlo. Pak se občas objevil, ale nic dramatického. Nejhorší to bylo později v těhotenství, to jsem měla asi tři náběhy na zánět močáku (možná to bylo i trochu psychické, protože jsem z toho měla hrozný strach, abych nějak neohrozila miminko), ale díky tomu, že už jsem dokázala včas rozpoznat příznaky, se mi povedlo zahájit i včas léčbu.

Nejdřív jsem letěla do lékárny pro urologické čaje, protože antibiotika jsou samozřejmě v těhotenství vyloučená, ale tam jsem zjistila, že jako těhotná čaje vůbec nemohu. To už jsem se pomalu hroutila, ale lékárnice mi dala jakýsi Uroval akut, který mohou i těhotné a zabral do druhého dne (i když jsem tedy užívala ještě následující dva dny, pro jistotu, aby zánět opravdu zažehnal).

Jinak se snažím spíše neustále posilovat imunitu, doplňovat vitamíny, do kaše si místo rozinek dávám sušené brusinky a hlavně se snažím být v pohodě, protože tělo nejvíce oslabují nervy a stres.

Infekce močových cest sandrine2 (12.07.16)

Už leta pořád to stejné, několikrát do roka. Většinou to poznám již den dopředu
a podaří se to „zahnat“.

Pokud ne, tak pomůže jen teplo, klid a léky. Člověk se postupem času naučí, jak
s nemocí zacházet.

Co mi pomohlo

Rowatinex tobolky - jsou to jen silice. Pomáhají velice dobře. Při slabším zánětu mohou pomoci.

Nitrofurantoin při větším příznaku, zabírá velmi dobře. Předepisuje lékař. Dřívě mi bylo předepisováno na gynekologie jako tobolka první záchrany. Raději nosím všude u sebe.

Blokurima - jako prevence se mi osvědčila.

Vysoká dávka vitamínu C - šumák. Pít preventivně. Na zahraničních stránkách doporučící každé ráno nalačno vypít vodu s vymačkaným citronem. Jak píší: Nejlépe citron trošku ohřát v mikrovlné troubě a vymačkat do vlažné vody. Pokud to opravdu dodržuji tak záněty nemám. Bakterie vitamin C nemají rádi a na ochranu stěny v močových cestách je to to nejlepší.

Při záchvatu zánětu vypít sklenici s jedlou sodou

Vital Buchu - byl to učiněný zázrak. Bohužel přestali vyrábět a nemohu sehnat. Pomohlo na dlouhou dobu.

Na zánět močového měchýře pomáhá zvolnit Elena24 (09.04.16)

U mě to je pokaždé stejné, a to, že se to schyluje k zánětu už tak většinou poznám nějakou chvilku dopředu podle takového divného brnění nebo jak to popsat. Během max. jednoho dne pak nastoupí zánět v plné parádě – pálení a řezání při močení, ale i šílená bolest břicha. Když to nechám dojít daleko, tak často i krvácení při močení.

Co mi pomohlo

Pomáhá mi jedině opravdu zvolnit, zalehnout aspoň na jeden celý den do postele do tepla, prolívat se vodou a většinou už mám Uroval Manosa Akut doma, takže sáhnu co nejdříve po něm, abych nenechala zánět rozběhnout a utnula ho hned v prvopočátku. Pokud to člověk nestihne, tak při rozjetém zánětu, kdy už člověk opravdu i krvácí nepomůže nic než antibiotika. A co se týče prevence – snažit se neprochladnout, hodně pít (to je třeba často moje příčina zánětů, že zapomínám pít), pojídat brusinky.

Zánět močových cest - co pomohlo Iris808 (23.02.16)

Je to asi u každého stejné. Pálení při močení a bolest v podbřišku.

Co mi pomohlo:
Blokurima, jednoznačně také lichořeřičnice, hodně pít ledvinové nebo brusinkové čaje. :)

Rychlé rozběhnutí zánětu moje zkušenost (05.01.16)

Zrovna mám zánět. Prochladla jsem 1. 1. venku na procházce bez punčocháčů, jen džíny, abych si posílila imunitu na vzduchu a druhý den se mi to tak strašně rychle rozběhlo, že jsem si sice vzala Urinal Akut, ale bohužel to moc nepomohlo.

Jela jsem s tím do práce, tam jsem stále chodila na WC a měla moč s krví a při močení to pálilo, řezalo, bolelo. Bylo to tak silné, že se ta moč nedala, když jsem šla na WC ani udržet. Na záněty močových cest trpím, mívám ho tak jednou do roka.

Ale ten, co mám teď, měl průběh tak rychlý a intenzivní, že jsem to tak nikdy neměla. Nestihla jsem to podchytit včas léčbou, protože jsem s tím musela jet do práce. Dříve jsem mívala záněty a bolelo mě akorát hodně břicho a chodila často na malou.

Nyní to mám tak, že břicho zas až tolik nebolí, ale při močení to bolí a řeže. Musela jsem jít k doktorce pro antibiotika Nitrofurantoin, protože Urinal Akut a lichořeřišnice moc nepomohly a bolelo to dál. Budu s tím chodit do práce, protože si nemohu dovolit být opět nemocná. Nedávno jsem byla doma s angínou. Jsem zvědavá, jak to v práci zvládnu.

Vyzkouším Uroval Manosa Akut příště. Jinak jsem samozřejmě preventivně brala 4 měsíce každý den tabletky od Swissu kanadské borůvky, ale jak je vidět, moc nepomohly.

Moje zkušenost se zánětem močového měchýře KdyžMůžuPomůžu (22.10.15)

U mě to začalo klasicky v noci. Vzbudí mě šílená potřeba čůrat s bolením bříška, tak jdu na WC a najednou tak neskutečná bolest, že bych to nikomu nepřála. To byla moje první zkušenost. Okamžitě k doktorce pro antibiotika a k tomu brusinky. To zabralo rychle, chvála bohu. Naneštěstí, za nějakou dobu opět.

Ne, že bych na sebe byla tak málo opatrná. Spíš šlo o to, že jsem měla partnera, se kterým jsme si zkrátka v těchle věcech nesedli. Reakce byla taková, že po každém víkendu, kdy jsme měli styk, jsem dostala zánět. Dva týdny pak bylo vše v pořádku díky antibiotikům, ale hned potom další zánět. Naštěstí, musím zaklepat, už je vše v pořádku, naučila jsem se rozpoznat blížící se zánět (během vztahu i po rozchodu), včas nasadila domácí léčení a, chvála bohu, jsem pořádný zánět neměla už dobrých pár let.

Léčba

Doktorka mi vždy podávala antibiotika, ale upřímně jsem se začala více spoléhat na vlastní úsudek a na volně dostupné preparáty, které nejsou pro tělo tak zatěžující, jak alespoň doufám.

Co mi pomohlo

Takže:

 • Brusinky - v první řadě, oblíbila jsem si dražší od firmy SWISS, kdy se při prvních potížích bere jedna tabletka denně - hodně obsažených PAC a dobré vstřebávání mají za následek potlačení zánětu, tedy lepší zbavování se E-coli z močových cest.
 • Vitamín C a lichořeřišnice - Vitamín C v rozpustných tabletkách a s vysokým obsahem je také velice dobrý pomocník. Ano, sice tělo vstřebá jen malé množství vitamínu, ale přesně o to jde. Přebytečný vitamín se vyloučí močí. Vysoký obsah vitamínu C v moči má za následek, že se E-coli množí mnohem pomaleji, tudíž díky brusinkám se jí dobře zbavujete a díky vitamínu C se i množí pomaleji. Útok ze dvou front. :) Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum, zabírá poměrně dobře také na stafylokoky a jiné svinstvo, takže pro případ, že by tam nebyla E-coli sama, jsem si začala ordinovat i toto.
 • čaje
 • hodně pít
 • po každém sexu se dojít vyčůrat
 • někdy za to může partner (neúmyslně) - může mít kožní exémy na rukou nebo tak, které jsou sekundárně infikované různými bakteriemi, které mohou způsobovat i jiné problémy, než jen zánět močových cest

Na zánět močového měchýře berte železo Edgarka78 (20.10.15)

Je to hrůza, přesně, jak to tady všichni píšou. Prochladnutí + sex + zanedbaný pitný režim. Trpím na to 10 let. Všechna vyšetření kromě opakovaných zánětů nic neprokázala. Teď jsem měla dva a půl roku klid, ráj na zemi.

V květnu tohoto roku po vášnivém milování v bazénu se mi to vrátilo a stále se necítím dobře. Teď jsem měla zase antibiotika. Stále cítím pálení, ale kultivace nic neprokázala a uroložka se se mnou chce bavit a posílá mě na gyndu. Myslím, že gynekologicky jsem OK, ale musím to zkusit. Dodržuju všechnu prevenci do zblbnutí: hygiena, pití atd.

Co mi pomohlo

 • Nitrofurantoin. Urovaxom pomohl mojí mámě a několik let má klid.
 • Hodně pít, stačí 3 litry denně.
 • Klid a teplo.
 • Hlavně zvládnout psychiku!
 • Pozor, alergičky, neberte brusinky a nepijte urologický čaj, zejména, pokud máte silné alergie na pyl. To mi imunoložka zakázala! Tohle konzultujte s alergologem. (Osobně mi brusinky vůbec nikdy nepomohly)
 • Doplnit železo! Železo se určitým způsobem podílí na boji proti bakteriím, pokud je někdo anemický, je to blbé.
 • Zkouším Rowatinex.

Muž se zánětem močových cest Karel rebel (28.07.15)

Dobrý den,

já přidám svoji zkušenost se zánětem jen proto, abych upozornil na to, že i muži můžou trpět na záněty močových cest. Já jsem ho dostal při angíně a následném podchlazení.

Léčba

Léčil jsem se dle návodů na internetu - tedy proléváním se čajem, teplem a přípravkem z lékárny - Uroval Manosa Akut. Ten mi poradila moje drahá polovička.

Po odstoupení největších palčivých bolestí jsem pak nosil ještě asi měsíc kočičí pás.

Rady, co dělat po dobrání antibiotik Kajka 1234 (27.07.15)

Záněty močového měchýře trpím léta, vždy se jedná o E-coli. Prošla jsem si samoléčením, antibiotiky, všemi radami, a tak jsem moc dobře vím, co dělat, když to přijde - pálení, močení kapiček a růžové krve, teploty, bolesti zad atd.

Co mi pomohlo

Co ale dělat po dobrání antibiotik, mi řekla až sestřička na urologii potom, co se mi vrátilo pálení a močení krve, i když jsem už v sobě bakterii neměla:

 • zůstat na nemocenské po dobrání antibiotik a pokračovat v podpůrné léčbě, protože sliznice je sice bez bakterií, ale je třeba ji vyléčit/zacelit - týden nestačí! (teplo + sucho; pít vodu; žádný cukr, kyselé či kafe; brusinky; Urovaly Akut apod.)
 • žádná fyzická ani psychická zátěž - klíčové pro doléčení!!!

Tyto dvě rady, vychází z jednoho - když je sliznice dobře doléčená (pěkně zacelená), tak bakterie, která se do močového ústrojí dostane (a my víme, že dostane), tak zde nemá šanci, protože my ji vypláchneme, avšak sliznice, ještě poraněná z minulého zánětu, je pro takovou bakterii živná půda.

A proč člověk krvácí a pociťuje pálení i po tom, co zabraly antibiotika? To je ta poraněná sliznice, která neumí bojovat s tím, že jste třeba měli první kafe, a která vám říká: dneska jsi nedodržovala režim a rozhodně jsi neměla jít do práce!

Doplňuji i další podpůrné rady:

 • v žádném případě se nevystavovat teplotním výkyvům (nezpotit se v klíčových místech - pokud ano - ihned sprcha a do sucha/tepla)
 • tradičně počkat se sexem, chodit na záchod včas, nosit prodyšné věci, utírat se dozadu, prát spodní prádlo na 90, nepoužívat sprcháč na intimních místech - ale sprchovat se!, udržovat suchý konečník, měnit ručník (vypraný také na 90), nevyholovat se…

Léčba chronických obtíží močových cest aivvi (07.07.15)

S opakovanými záněty močových cest jsem se potýkala skoro 7 let. Několikrát do roka, většinou jsem končila ve velkých bolestech na pohotovosti, poslední dobou zabíral Aulin, který mi předepsal gynekolog, takže jsem na pohotovost nemusela. Přesto jsem si na urologii s akutním zánětem vystála frontu nesčetněkrát. Léčba stále stejná - nejrůznější antibiotika, brusinky, Rowatinex.

Imunologická, urologická ani gynekologická vyšetření žádnou příčinu neodhalila. Loni na podzim, kdy jsem měla během měsíce 3 záněty po sobě, jsem odmítla do sebe cpát třetí antibiotika a rozhodla jsem se zkusit alternativní cestu. Kolegyně mi doporučila čínskou medicínu, spolu s doporučenou „čínskou“ lékařkou jsme nastavily léčbu bylinkovými tabletkami a celkově úpravu stravování a životního stylu (vysadit mléko a mléčné výrobky, snídat kaši, večeřet teplé polévky, zaměřit se na vztahové problémy).

První měsíc po nasazení bylinek se problémy ještě objevovaly, ale byly výrazně menší, nemusela jsem si brát nic od bolesti ani běhat na urologii. Teď, když občas cítím, že by mohl zánět přijít, vezmu si bylinkové tabletky (případně v kombinaci s Rowatinexem) a ty ho zatím vždy zahnaly než stihl vůbec začít.

S čínskou lékařkou jsem průběžně v kontaktu, bylinky mi upravuje, aby se vyřešily i další obtíže (bolestivá menstruace, akné, únava…) a jsem maximálně spokojená. Po 7 letech jsem se konečně mohla bez obav vykoupat. Samozřejmě i nadále dodržuji obecné zásady pro prevenci zánětů, ale jsem i psychicky daleko více v pohodě, protože vím, že bylinky když tak pomůžou.

Léčba

Urologie (gynekologie, imunologie) - antibiotika, brusinky - čínská medicína - bylinky.

Co mi pomohlo

Uroval Biotic, Rowatinex, čínské bylinky (volně k dostání v některých zdravých výživách, lékárnách nebo na internetu) - Projasnění temné tůňky (zpočátku k tomu + Pilulka hořce).

Zánět močových cest bez příznaků Nina Mateová (13.06.15)

Bohužel patřím k těm lidem, kteří nemají téměř žádné příznaky. Měla jsem jen bolest v kříži, kterou jsem přikládala oslabenému břišnímu svalstvu a přetěžování zad. Dále únavu a časté močení. V podstatě pro mě nic zvláštního. Na horečky netrpím, pálení při močení ani křeče jsem neměla, a tak jsem zničeho nic měla zánět ledvin.

Takže pozor, ne vždy jsou ty příznaky tak očividné.

Včasné řešení zánětu močového měchýře Lucka Janečková (25.05.15)

Dobrý večer, už párkrát mi vaše stránky pomohly, když jsem měla nějaký zdravotní problém, a proto dneska i já s velikým nadšením a zároveň překvapením přidávám svoji zkušenost s léčbou zánětu močového měchýře. Opakované záněty a užívání antibiotik mi dost oslabily celou imunitu, dokud jsem nezjistila, že probiotika při antibiotikách pomáhají. Předevčírem jsem se v noci vzbudila a pocítila mírné pálení, tak jsem si hned vzpomněla na reklamu, co jsem viděla v telce na něco na tyhle potíže, Uroval Manosa Akut! Hned, jak ta reklama skočila, sedla jsem do auta a jela do Dr. Maxe, kde jsem zakoupila. Výsledek je překvapivý, ale žádný zánět se nerozjel.

Zánět je důsledek nikoliv příčina Ilona1234569 (21.05.15)

Je třeba se podívat na příčinu a proč nám naše tělo pořád signalizuje zánětem, že něco není v pořádku.

Záněty močového ústrojí mají přímou souvislost s partnerskými vztahy a se vztahem sama k sobě. Zkusme se podívat na odstranění příčiny a pak tělo nebude muset zánětem na nic upozorňovat. Internet je plný informací: „když není v pořádku duše, není v pořádku ani tělo“, takže je zbytečné se o tom sáhodlouze rozepisovat. Teď zrovna jeden zánět močového měchýře doléčuji a snažím se jít na něj z opačné strany - co že mi tím zánětem tělo chce říct, na co mě upozorňuje. Přeji všem i sobě aby zánět „močáku“ byl pro nás jen pouhou vzpomínkou.

Léčba zánětu močových cest se nesmí podcenit Ilona1234 (25.04.15)

Jednou jsem se v noci probudila a už to bylo, pálení při močení a hlavně po něm bylo nesnesitelné. Hned ráno jsem jela k doktorce, ale ta mi řekla, ať jenom ležím a piju urologický čaj, jelikož nemohla udělat testy (měla jsem menstruaci). Takže jsem týden a půl čekala, než budu moct na testy, ale mezitím mě chytly ledviny, které mi moje mamka léčitelka nějakým zázrakem vyléčila. Stejně jsem ale hned druhý den jela k doktorce a ta mi kvůli těm ledvinám hned dala antibiotikum Biseptol a řekla, že nemůžu kyselé. Tak jsem všechno dodržovala, pila urologické čaje, ale ani po druhem balení antibiotik Biseptol mě pálení nepřešlo (ledviny byly ale od zásahu mamky úplně v pořádku).

Nejhorší bylo, že mi doktorka v moči nic nenašla a mě to stejně pálilo. Ještě jsem k tomu všemu měla reakci na Biseptol a po dobrání druhého balení se mi udělalo hrozně špatně, na zvracení a takové křeče v žaludku, že jsem nemohla ani vstát z postele, a když už, tak jsem musela chodit v předklonu. Doktorka mě poslala na chirurgii a napsala mi prášky proti překyselení žaludku. Na chirurgii mi diagnostikovali gastritidu (ne vředy, ale lehčí zánět žaludku). Všechny krevní testy vyšly v pohodě, ale v moči byly leukocyty. Tomu ale moje doktorka nepřikládala vůbec žádnou důležitost a řekla, že když to bude pořád pálit, tak mě pošle na nefrologii.

Ještě se vrátím k tomu žaludku, na ty prášky jsem se vykašlala, protože už jsem nechtěla polykat něco, po čem by mi mohlo být teoreticky ještě hůř. Táta mi sehnal čaj na trávicí trakt od značky Everest Ayurveda a hned po prvním hrníčku se mi neskutečně ulevilo. Za tři dny byla bolest úplně pryč. No a močák jsem se rozhodla vyléčit si tak nějak sama, protože moje doktorka je sice hrozně hodná, ale věří jenom v pilulky a jako přídavnou léčbu mi celou dobu doporučovala brusinky, které mi vůbec nepomohly (ale každý to má jinak, takže jestli to pomáhá, s chutí do toho).

Léčba

Antibiotika nezabrala, tak jsem se hned pustila do výzkumu, co všechno vlastně funguje a co má jaké účinky. Začnu běžnými opatřeními - během léčby se vzdát sexu, utírat se směrem dolů, pokud je možnost, několikrát denně se omýt a vzít si čisté kalhotky, nosit vzdušné oblečení, aby to větralo a a abyste se nezpotily, to dělá bakteriím obzvlášť dobře (tohle mi doporučila doktorka, řekla, že na jaře klidně sukni s punčochama, hlavně nohy a bedra v teple). Spát ale v teplém pyžamu.

Taky jsem začala držet docela přísnou dietu - nepít mléko a hodně omezit cukry a ovoce (hlavně to kyselé) - bakterie se cukrem živí, takže při konzumaci sladkých věcí se budou hezký množit. Jako alternativu mléka jsem zvolila sojové mléko a místo ovoce hodně zeleniny nebo banány, které nepřekyselují organismus (jsou sice sladké, ale málo přírodního cukru nevadí, hlavně ne čokolády a bonbóny). Taky je skvělé avokádo, hodně zasytí a je to zdravá svačinka.

Koupila jsem čaj na močové cesty od značky Everest Ayurveda, protože ten žaludeční se osvědčil. Pila jsem ho ráno a odpoledne. Potom každé ráno jsem si dala 30 kapek echinacey a s menším odstupem 20 kapek lichořeřišnice. Lichořeřišnice se bere 3× denně a vřele doporučuji kapky, kapsle na mě v podstatě neúčinkovaly (kapky jsou na bázi alkoholu, proto se vstřebají hned v žaludku a hned účinkují, kapsle se vstřebávají až v tenkém střevě, trvá to a ještě se nemusí vstřebat všechno. Pozor! Nebrat kapky s antibiotiky, aniž byste se poradili s lékárníkem. Kvůli tomu, že je v nich alkohol, nemuselo by to spolu dobře reagovat v žaludku. Poslední produkt, který uvedu, je D mannosa, cukr, který tělo nezpracovává, proto je vhodný i pro diabetiky a těhotné ženy. V podstatě neškodně projde tělem nedotčený, až se dostane do močového měchýře, kde zabrání bakteriím, aby se usazovaly na stěně močového měchýře. Je to snad nejšetrnější metoda, jakou se dá zánět léčit.

Nejdůležitější je v léčbě vytrvat i po odeznění příznaků, alespoň 2 týdny, aby se to nevrátilo. A hlavně nepanikařit a věřit, že se vyléčím, duševní klid je při jakékoli nemoci nesmírně důležitý. Já se zatím ještě léčím, po měsíci na brusinkách a antibiotikách jsem přešla na tuhle „přírodní“ léčbu a příznaky jsou po dvou týdnech téměř pryč. Hlavně trpělivost. Přeji všem brzké uzdravení.

Co mi pomohlo

Čaj Kidney Tea od Everest Ayurveda, kapky lichořeřišnice, kapky echinacea, D mannosa, pít hodně čisté vody.

Pálení při čurání doprovázely bolesti zad erika.bacova (13.04.15)

Můj první zánět močového měchýře jsem měla před rokem. Takže jsem na začátku ani netušila, že je to zánět močáku. Pálilo mě při čůrání a nejhorší bylo, že jsem na záchod musela každou chvilku, takže to nebylo nic příjemného. k tomu se mi přidaly bolesti zad, takže jsem se nemohla ani narovnat nebo normálně zvednout z postele.

Léčba

Naštěstí se o mě postarala spolubydlící, že mi zaběhla do lékárny a koupila právě brusinkový čaj a uroval akut, takže do tří dnů bylo po zánětu. Algifenové kapky jsem měla naštěstí doma, užívám je během prvních dnů menstruace, takže na záda zabraly naštěstí rychle.

Co mi pomohlo

teplo, uroval manosa akut, brusinkový čaj, na bolest algifenové kapky

Zánět močových cest - už je to lepší Sabina Ttčková (18.03.15)

Dobrý den,

před dvěma dny jsem opět pocítila pálení při močení a hned jsem sáhla již po odzkoušeném Uroval Manosa Akut. A musím říct, že dnes jsem se vzbudila a mám pokoj, žádné pálení ani řezání, nic. Takže jsem se díky Manose už asi potřetí vyhnula antibiotikům, což jsem šťastná, protože ni nikdy nedělala dobře, ať už to byly ATB na léčbu streptokoka a nebo právě záněty.

Každopádně jsem ještě pořád nepochopila, proč se mi záněty pořád vrací a objevují, protože dodržuji veškeré preventivní kroky. Od oblékání, pití až po přehnanou hygienu. Je to fakt hodně nepříjemná záležitost, ale pořád si říkám, že jsou na tom lidi i mnohem hůř.

Co mi pomohlo

Pomáhá mi Uroval Manosa Akut.

Petržel na zánět močových cest Kamoo (26.02.15)

Na zánět močových cest jsem nikdy netrpěla a teď ho mám během půl roku podruhé, a to z vášnivého sexu s mým partnerem. Jelikož obecně vše nerada léčím antibiotiky, hledala jsem jinou cestu, přírodní. Po zaléčení antibiotiky jsem začala pít odvar z petržele po radě mojí matky, která si takto doživotně vyléčila tyto opakující se záněty a nikdy se jí už neobjevily. Doporučuju.

Léčba

Antibiotika v nejhorším stavu.
Dlouhodobě však odvar z petržele - dooručuju.

Pořád se mi to vrací Niki Lara (20.05.14)

Už skoro rok trpím. Při čůrání mám řezání a pálení a bolí to. Často chodím na wc. Moje čůrání vypadá, spíš jako bych nesla vůbec čůrat - vyčůrám jen pár kapiček a pak to začne hodně bolet a řezat. Když zjistím tenhle příznak, okamžitě jdu k doktorce a ta mi předepíše antibiotika. Beru je týden, přitom hodně piju neperlivé vody a jsem v teple. Když doberu antibiotika, mám klid maximálně 2 nebo 3 týdny a opět se mi to vrátí zpět. Tak jsem šla opět k doktorce a ta mi předepsal antibiotika a napsala mi žádanku do nemocnice na rengen močové trubice, močové cesty, játra a ledviny. Tam mi řekli, že jsem úplně v pořádku, že mi nenašli žádný nález. Tak nevím. Teď jsem měla klid, ale dnes ráno jsem vstala a opět mi to začalo. Dostala jsem antibiotika Ofloxin a doktorka mě poslala na vyšetření ke gynekologovi. Tak uvidím, jak dlouho budu mít klid.

Léčba

Ofloxin a další antibiotika a Urosept čaj.

Co mi pomohlo

Pomohly mi antibiotika, jak tady píšu, ale pouze jen na pár týdnu. Poté se mi to opět vrátilo.

Psychika a prevence jsou nejdůležitější! ZúzaF. (04.04.14)

Jak je tady již mnohokrát opakuje, také jsem dostala po prochladnutí a trochu vášnivějším večeru poprvé zánět močového měchýře. Následovaly bolesti, pálení/řezání, krev v moči, atd. Dostala jsem u urologa po důkladném vyšetření ledvin a bakteriologické kultivaci antibiotika a přestala jsem pít kávu i alkohol, také jsem vynechala na 10 dní sex.
Antibiotika velmi rychle zabrala a za pár dní jsem se cítila zdravá. Dobrala jsem však raději antibiotika až do konce a hned poté jsem pomalu začala pít opět kávu, začala opět sexuálně žít a vše se zdálo v pořádku.
Po dvou týdnech jsem odnesla kontrolní výsledky na urologii a vše v pořádku. Přesto jsem se po přečtení všech těchto diskusí jen bála, kdy to na mě zase přijde.
Několik dní nato jsem prochladla venku při čekání na tramvaj a opět strávila navíc i noc s přítelem. Do večera jsem začala chodit často na wc a v noci mě to na záchodě již opět řezalo, ne však tolik jako při prvním zánětu. Byla ale sobota, k lékaři jsem nemohla. Hned jsem začala pít urologický čaj, polehávala jsem a díky brusinkám, čajům, teplu a jistě i psychické podpoře se mi až do středy, kdy jsem šla k lékaři (dříve tam nebyl) s ranní močí, příznaky nezhoršovaly, spíše naopak. Výsledky moči v pátek potvrdily, že je vše téměř v pořádku a imunita se se zánětem sama vypořádala. Lékař mi navíc potvrdil, že za vracení zánětu může často psychika. Bojíte-li se, že zánět dostanete a jen čekáte, kdy to zase přijde, ono to opravdu přijde. Stejně se psychikou dá vyvolat i nutkání na častější močení.
Nejdůležitější je tedy zůstat psychicky v klidu a nečekat jen, až to zase přijde. Člověk si musí říct, že už to nepřijde, že je v pořádku a nenechá se nemocí vydeptat.
S počátečním lehčím a nekomplikovaným zánětem se tělo navíc samo většinou do 5 dnů popere, je třeba mu jen naslouchat, být v psychickém klidu (žádný stres a přílišné sledování se), polehávat a dostatečně pít. Dejte tělu pár dní na to, aby se s nemocí vypořádalo samo. Největší chybou je rychle běžet k lékaři pro další antibiotika, když to byť jen trochu začne řezat. Antibiotika znovu a znovu budou nabourávat imunitní systém pacienta.
Toto vše se samozřejmě netýká zánětů s velmi silnými příznaky (horečky, krev v moči, třesavka), ale lehčích forem spojených jen s řezáním a nucením na wc.
Věřím, že když jsem se s tím popasovala já, vy můžete taky. Je třeba být vnitřně přesvědčen, že se uzdravíte. Pokud se nemocí poddáte, nezlepší se. A pokud se budete bát, že ji znova dostanete, věřte, že opravdu znova přijde.
Já věřím, že se u mě již opakovat nebude. Pár týdnů raději omezím sex a silné kávy/alkohol, ale zánět močového měchýře NENÍ nemoc, která se bude už jen vracet. Vrací se jen ve 25% případů a věřím, že já ani vy mezi ně již nebudete patřit.

Co mi pomohlo

Klid, teplo, pitný režim, Urinal Akut, urologický čaj urosept, psychická pohoda.

Katkattttt (30.01.14)

Zdravím, na záněty jsem trpěla 3 roky, že začátku jen jednou za 2 měsíce, pak každý měsíc a pak jsem měla každý den bolesti a řezání při močení. Na urologii mi moc nepomohli, udělali mi jen testy na chlamydie a podobně srandy a pak mi jen předepisovali další a další antibiotika, ale to tak dál nešlo. Navštívila jsem jinou uroložku a ta mi dala pár cenných rád, se kterými bych se řada podělila. Vše dodržují striktně a jsem už více jak půl roku neužívala ani jedny antibiotika, čili bez zánětu. Kazdy den večer užívat mega BRUSINKY od swiss- ty nejsilnější, dále každý den PROBIOTIKA- mám taky os swiss, ale tady na značce až tak nezáleží, pak taky každý den B-KOMPLEX, ten je výborný na sliznice a věřte, že zánět sliznici poškozuje a je potřeba ji chránit. Dále PIT, to víme asi všechny, na záněty je dobrý PRESLICKOVY, HERMANKOVY a TREZALKOVY čaj, ne urologický- je hodně dráždivý. Nepoužívat ZADNA intimní MYDLA a jen nebarveny neparfémovaný TOAL. Papír. Před velkou se máznout FACTU mastí, ať nevznikají oděrky, kde se namnoží bakterie. Po menstruaci si dva dny zavádět do pochvy čistý bílý JOGURT -taky při začínají mykóze, zánětům. Po sexu se jít VYMOCIT. Udržovat spodek v SUCHU- přikládat si ke konečníku a i pohl. Orgánům kousek toaletního papírů nebo papírového kapesníku a měnit co max tři hodiny, v létě častěji, prostě se NEZPOTIT. Při pocinajim zánětu vypít co nejrychleji dva litry TEKUTIN VODY NEBO SLABEHO CAJE viz výše. Poté si vzít dvě tabletky BRUSINEK, poté TINKTURU Z LICHORERISNICE!!!! - nejlepší, za dvě hodiny bez příznaků zánětu, opravdu doporučují všem, hodně lidem už jsem ji poradila a nemůžou si ji vynachválit. Mám ji od firmy topver, ale je i od jiných značek. Nepoužívat vůbec vložky a slipovky, jen TAMPONY NEBO KALISEK. jist hodně VLAKNINY A OVOCE A ZELENINY. Snažit se neužívat antibiotika, ale zase zánět nezanedbat. Oblékat se TEPLE, ale NEZPOTIT SE. Snad jsem někomu pomohla.

Pořád dokola JanaKana (29.01.14)

Od mého prvního análního sexuálního styku trpím na záněty močových cest. Problém vznikl při neopatrné souloži a zavedení bakterií z konečníku do pochvy. Měla jsem tyto záněty opakované a z celého procesu léčení jsem byla psychicky vyčerpaná. Má první antibiotika mi předepsala dětská lékařka - Biseptol. Začala jsem je brát a do dne bylo po pálení. Začala jsem chodit do školy, přes léčbu antibiotiky také souložila. Zánět se opět vrátil. Začala jsem si dávat pozor na změny teplot, pravidelný přísun vody, začala jsem navštěvovat také bylinkáře, který mi sestavit čaj na míru. Po čtvrtých antibiotikách jsem prošla operací OTIS, která mi rozšířila vrozeně úzkou močovou trubici. Po této operaci trvají záněty půl dne. Ale každý měsíc se opakují. Urolog mi předepsal Nitrofurantoin, který mám stále u sebe. Pokud začnou problémy, tabletku si dám a čekám asi 3 hodiny, kdy nejsilnější bolesti pominou. Tabletku si pak vezmu ještě 3 noci po bolestech. Právě procházím také autovakcínou, která je sestavena na podporu imunity a boj proti mým bakteriím, které mě stálé oslabují a přivolávají zánět.

Co mi pomohlo

Přesličkový čas, Nitrofurantoin, Magnesia - minerální voda, Lichořeřišnice od TOPVETU a stálý příjem tekutin, NEVĚŘTE POTRAVINOVÝM DOPLŇKŮM - BRUSINKY, D-MANOSA apod.
Vymočení a vysprchování po každém milování pro vyplavení bakterií!!!
Teplo a DOLÉČENÍ ANTIBIOTIKY - NEPŘERUŠOVAT LÉČBU!
Po bazénu vyměnit za suché plavky a hlavně NESTRESOVAT SE TOUTO NEMOCÍ, JE OŠKLIVÁ, NEPŘÍJEMNÁ, ALE STÁLE MÁME RUCE A NOHY! POZITIVNÍ MYŠLENÍ - PŮL ÚSPĚCHU.

PvZ (12.12.13)

Tak se i já přidám s podobnou zkušeností, jako mnoho dalších… Takový zánět, že jsem brala antibiotika, jsem prodělala třikrát (za poslední cca dva roky), nebudu tu popisovat příznaky, byly stejné a nesnesitelné, jako se zde píše. U mě byl spouštěčem vždy sex, pokud byl spojený ještě s nějakým dalším faktorem (celkové oslabení, pobyt v chladu, nedostatečná hygiena, málo tekutin).
Několikrát (to už ani nepočítám kolikrát) se mi podařilo nemoc po prvních příznacích „vyhnat“ (píšu v dalším bodě).

Léčba

Antibiotika - poprvé Gyrablock, poté dvakrát Nitrofurantoin. Naopak kapky na bolest (Algifen tuším) mi vůbec nepomáhaly, bolelo to pořád jako čert.
Urologický čaj spíš jako prevence, když už mě to chytlo, pomohlo mi do sebe nalít co nejvíc (postupně i litry) čehokoliv (voda, ovocné i jiné čaje, minerálka, klidně i bílá káva…), toho uro-čaje se (podle mě) moc vypít nedá a hlavně nemám pocit, že by to s ním bylo nějak lepší.
Jak jsem psala, tak mi zánět spouštěl sex, takže teď se snažím velmi pečlivě dodržovat následující pravidla a mám zatím cca tři, čtyři měsíce klid: hodně pít (celkově), před a hlavně po sexu si dojít na wc, držet si břicho a záda (a nejradši celého člověka) v teple, opět hlavně těsně potom. Pokud při sexu cítím pálení, raději toho necháme (to se naštěstí moc často nestává).
Když na sobě zpozoruji první příznaky (pálení při močení), zalehnu do tepla a prolévám se pitím, pokud jsou po ruce brusinky, beru. „Zpřísněný režim“ na teplo (pokud to jde, pořád zabalená v dece) a tekutiny (pořád po ruce hrnek/lahev) dodržuju nejméně dva tři dny a pak to (často) samo odezní. Bohužel ne vždy se mi to podaří podchytit takhle včas.

Co mi pomohlo

Viz výše

Suhrn rad livklas (20.11.13)

 • palenie a rezanie pri moceni aj mimo,
 • biely mutny moc,
 • moc s neprirodzenym zapachom,
 • zvysena teplota,pri zapale mechura okolo 37stupnov,pri zapale obliciek okolo 38stupnov a viac,podla toho to casto viete rozoznat
 • moc s cervenym nadychom znamena krv v moci a zapal je uz v pokrocilom stadiu,treba vyhladat lekara alebo nasadit radikalnu domacu liecbu
 • u zien si treba dat pozor,aby ste si nezmylili mykozu,kvasinkovu infekciu a pod. so zapalom mocovych ciest a pod.,priznaky su casto velmi podobne
Léčba

Co mi najviac zabralo su:

 • urologicke caje
 • uroval manosa
 • velky prijem tekutin(3-5L/denne),idealne cista voda
 • dolezite je nebrat antibiotika pokial to nie je nevyhnutne(pokial zapal nie je v pokrocilom stadiu),prve roky som brala stale jedny ATB za druhymi,predpisovane obvodnou lekarkou,urologom,nefrologom a pod.,ked som ale povedala Dost!,a prestala si po ne chodit do lekarne a zacala prirodnu liecbu,az vtedy sa mi postupne zacal stav zlepsovat,jednoducho povedane,telo si nemoze navyknut na umelo vytvorene alebo dodavane lieky,pretoze si ich za cas zacne pytat znova.

Co mi pomohlo

 • treba si davat pozor aj pri uzivani urol.cajov,nic netreba prehanat
 • taktiez na prijem cukrov,mocovy trakt s traviacim je viac prepojeny ako si myslime
 • niekedy treba fokus hladat aj inde,skuste si skontrolovat aj traviaci trakt,pankreas a pod.,je mozne,ze sa to cele toci v kruhu a jedno sposobuje alebo podporuje druhe.
 • samozrejme ATB mi velakrat pomohli,vzdy si ale pred nasadenim ATB nechajte vykultivovat moc,nech sa zisti,aka bakteria vam zapal sposobuje a na ktore ATB nie je rezistentna a tie nasadit,triafat naslepo je velka chyba,lebo casom mozu ATB mat stale znizeny ucinok az uplne vypovedat sluzbu a vy sa stanete rezistentnymi na ATB
 • velmi odporucam biorezonanciu/pozrite si na nete/,je to zo zaciatku trosku nakladnejsia liecba,ale casom lacnejsia ako napriklad brusnice a pod.,vela ludi ju odsudzuje ako alternativnu medicinu,ale sama som tam chodila nejaky cas a vysledky boli uzasne,je vhodna aj na ine zdravotne problemi
 • hygiena je velmi dolezita,po velkej potreba sa ist idealne oplachnut,po sexe taktiez
 • dostala som aj radu od urologa si dat po kazdom sexe jednu tbl.ATB,ale to by som ich brala denne,takze som to zamietla :),ale poznam ludi,ktori sex nemaju pravidelne a velmi si to pochvalovali
 • taktiez som bola raz liecena urologom dlhodobym uzivanim ATB podla jeho nastaveneho intervalu,brala som ich cca 3mesiace,myslim si ze 3druhy a od najsilnejsich az po najslabsie,ale kazdemu to urolog naordinuje podla potreby,velmi mi to pomohlo,mala som asi 1-2roky uplny pokoj
 • je dobre aj dat pripadne vysetrit vasho sexualneho partnera,i ked on nema ziadne priznaky,ale vam moze zavadzat stale opakujuce sa infekcie
 • samozrejme pravidelne vysetrenia u gynekologa su velkym pomocnikom
 • vysetrenia na chlamydie a najma ureoplazmu tiez odporucam si vyziadat
 • vyziadala som si pred rokmi aj cystoskopiu,ked uz som bola zufala,ale neviedlo to nikam,je to zbytocny zasah do organizmu,pokial vam to neodporuci lekar,tak do toho nechodte
 • dolezite je pit sypane urologicke caje,nie porcovane,v porcovanych je zvacsa uplny odpad a ucinky sa minimalizuju
 • pri silno a bolestivom zapale pomaha si dat do urol.caju trosku,na spicku noza, sody bikarbony,stahuje bolest a zvysuje ucinok caju
 • vyborna je aj postruhana mrkva s medom,ci uz ako prevencia alebo kura pri zapale
 • jedna z nechutnejsich prirodnych medicin je horuce pivo s praslickou,pivo,moze byt aj alkoholicke,idealne budvar,jeho mineralna voda ma priaznive ucinky na mocovy trakt,tym ze sa pivo prevari i tak straca vacsinu alkoholu,k nemu pridat praslickovy caj,nechat vyluhovat a pit teple,chutovo je to tazko zvladatelne,ale ucinok je uzasny,najma pri velkej bolesti a silnom zapale to clovek oceni
 • pri ATB je dolezite dodrziavat cas,doslova na minutu presne
 • tiez popri ATB brat probiotika,ci uz na traviaci trakt/crevnu mikrofloru/alebo na zensku mikrofloru,pretoze mykoza alebo kvasinkova infekcia pri zapale mocoveho mechura nepotesi,to uz je uplne na maslu
 • teple vane sa neodporucaju,ale casto velmi pomozu od bolesti,takze vynimka potvrdzuje pravidlo,a taktiez ked si do vane date za lyzicku sody bikarbony,tak to stiahne bolest
 • pri sexualnom styku treba byt trosku opatrnejsi,ked ste nachylny,treba viac dodrziavat hygienu,byt jemnejsi aspon zo zaciatku aktu,kym sa vsetko patricne neuvolni,je dobre napriklad z casu na cas pouzivat aj lubrikacny gel,ale iba bez arom a podobne,idealne s tea tree olejom
 • casto zapaly vznikaju tzv. traumou mocoveho mechura,to znamena,ze sa mechanicky podrazd,najma u zien,mocova trubica pri sexualnom styku,takze opatrne ;)
 • a co je obrovskym a castym spustacom je psychika,treba si uvedomit,ze 90% zdravotneho stavu si vieme korigovat psychikou,takze ak mate nejaky blok,zlu skusenost,spomienky a rozne ine negativne prepojenia s psychikou a zapalom mocovych ciest,tak si to treba poriadne upratat v hlave a najma si to uvedomit,pretoze casto to vychadza z podvedomia a casto si to ani neuvedomujeme,ze si to „privolavame“

Casto si treba uvedomit,ze v tom nie sme sami,nerezignovat,ale ani sa tym velmi nezatazovat,pretoze castokrat sa treba „zmierit“so stavom a naucit sa s danym problemom zit,netreba byt frustrovany,treba sa o seba starat,problem riesit,ale nesilit to a hlavne zbytocne nestresovat.
Viem,obmedzuje to zivot a clovek si uz obcas aj poplace,lebo uz ho to „nebavi“byt stale chory,ale cim menej sa na to budete sustredit a ruka v ruke si na seba budete davat pozor a priebezne sa liecit a skusat nove moznosti,i alternativne,tak verim,ze to vasmu celkovemu zdraviu a i problemu aspon urcitym percentom prospeje.
Prajem vam pevnejsie zdravie,silu a neopustajte sa :)

Jednou, dvakrát.. Reza713 (15.09.13)

Poprvé mi to chytlo na dovolené v Tunisku, já samozřejmě nevěděla, co to je, takže se mi ta bolest za 24 h rozjela tak neskutečně, že jsem měla problém dojít 5 m na wc. Den předtím jsem byla asi milionkrát na záchodě, ano, bylo mi to divné, ale nic mi nebolelo a pak večer šílená bolest zad, která se pomalu přesunula na bedra a bolest v podbřišku, jako při menstruaci. Sama jsem doktora nechtěla, mám xenofobii a delegátka byla někde pryč. Tak co teď? Takže jsem se s kamarádkou došourala přes celej komplex hotelu (bydlely jsme na konci) k taxíku, který nás zavezl k lékárně. Tam jsem jim to vysvětli a dal mi prášky. Ty zabraly cca do 3 hodin, bolest začala ustupovat, čůrání bylo lepší.

Léčba

Prášky z Tuniska jsem jedla cca 5 dní, ráno a večer. Přijela jsem do Čech a hned jsem běžela k doktoru, ten mi řekl, ať je doberu, nedobrala jsem je a udělal mi rozbor moči a v té mi nic nenašel. Slyšela jsem, že se má dělat i sedimentace. Za 3 týdny jsem močák chytla zase. V sobotu ráno pálení, chtění na wc, tak jsem hned utíkala do lékárny pro čaj a brusinky, takže jsem dostala Urinal Akut. Ale abych vůbec do té lékárny došla, musela jsem si vzít prášek z Tuniska a do 2 hodin mi zabral. Čaje piji 5× denně, Urinal 1× za den a druhý den nepociťuji nic. Takže jsem to snad zarazila včas.

Co mi pomohlo

Prášky z Tuniska Gamoflo, Urinal Akut a urologické čaje.

A pro příště?

Nastuduji si ostatní příspěvky a budu dodržovat základní věci a snažit se tomu předejít.

Ani operace nepomohla LF (03.09.13)

Když všechny vaše příspěvky pročítám, nemáme si nikdo co závidět. Ten můj zánět
močových cest se poprvé objevil v 18 letech, to jsem ještě netušila, co všechno
na mě čeká. Během čtyř let jsem měla něco jako záněty močových cest (ve
srovnání s těmi, co mám teď, nic to nebylo), na které mi zabraly lehké
antibiotika. Oslavila jsem 22 narozky a záněty se začaly objevovat prakticky
pravidelně. Nejdříve co dva měsíce, pak jednou za měsíc a pak jsem brala
antibiotika téměř v kuse, protože jakmile jsem je dobrala, hned následující den
byl zánět zpět.
Psychicky jsem byla úplně v hájí, malé zaštípani při močení a celá jsem se
rozklepala. Už jsem nevěděla, co mám dělat. Dodržovala jsem všechno, co mi řekli doktoři, známí, co jsem našla na netu a žádný výsledek, jen prázdná
peněženka a hlava plná starosti, kde je ten problém.
Přítel se mě snažil podpořit, ale i na něm jsem viděla, že ho to začíná hodně
trápit. Pro chlapa není jednoduché mít vedle sebe ženskou, kterou miluje, ale
milovat se s ní nesmí. Tenhle problem navíc, nám způsobilo cévkování. Stěna mezi
močovou trubici a vagínou je jen 3mm tlustá a udělalo to své. Když jsem byla v
pořádku, během sexu šílená bolest, že nešlo pokračovat a při dalším pokusu jsem
tu bolest měla v paměti, že jsem se pomalu začínala vymlouvat. Skončilo to až
konzultacemi s gynekologem.
Myslím si, že to bylo způsobeno velkou hadičkou, dlouho jsem si při cévkování
stěžovala na bolest. Nikdo to však neřešil, až jedna sestra se zhrozila, že
jsem vždy měla o čtyři velikosti větší :/

Léčba

Přes známé a známé známých jsem se dostala k nejzkušenějšímu urologovi v mém
okolí. Doporučil mi cystoskopii, ke které vůbec nedošlo, jelikož zjistil
zúženou močovou trubici. Pro potvrzení se udělala ještě nějaké vyšetření a do
měsíce jsem šla na operaci.
Téměř dva roky to vydrželo. Nic mi nebylo. Žádná antibiotika, nervy, sexuální
abstinence, proudek jako nikdy před tím. Před necelým měsícem jsem se ráno
probudila a záchod plný krve, no málem jsem se sesypala. Dostála antibiotika a
dovolenou strávila posteli. Týden klid a včera večer zas ten špatný pocit,
který už znáte do detailů a víte, co přijde.
Normálně bych dnes už byla na urologii, ale objednána na spešl vyšetření jsem
až na zítra.
Takže jsem zobla dva prášky, co jsem ještě měla doma, kdyby mě to nečekaně
chytlo, vypila litr tekutiny a zabalila se do deky. Ted ještě vydržet do zítra
a snad se pak uleví.
Po všech antibiotikach, čajích, prevencích už moc nevěřím a přispívá tomu i
moje sestra, které operaci dělali už dvakrát, zobe co se dá, na všechno si dává
pozor a ani po 12letech nemá klid.

Co mi pomohlo

Prevenci psat nebudu, i po dodrzovani vseho, co kde kdo kdy napsal, stejne jsem zanet dostala
Antibiotika, ale pokazde a kazdemu zabiraji jinak
Povzbuzeni blizkych lidi

Opakovaný zánět močového měchýře Kerolájnka (22.08.13)

Od 6/2011 se mi zánět opakuje, čím dál častěji. Měla jsem ho 6/2012, 9/2012, 12/2012, 4/2013, 7/2013, 8/2013, který trvá už tři týdny. Tento poslední zánět je ale doprovázen horečkami, bolesti v bedrech, únavou.

Léčba

Na každý zánět jsem dostala prášek Cotrimoxazol, který mi vždy pomohl, teď ovšem ne. S bolesti na boku jsem jela na pohotovost, kde mi píchli algifenovou injekci a řekli, ať přijdu ráno. Ráno mi udělali sono a rtg. Nic nenašli a já šla zase domů. Postupem dne se to pořád zhoršovalo a já o půlnoci jela opět do nemocnice s tím, že je to ještě horší a že čůrám krev. Doktor mě seřval, proč tam jezdím o půlnoci, že urologa tam nemají a ať si přijdu ráno. S další injekci v zádech jsem odcházela domů. Ráno jsem jela na urologii, kde mi vzali cévkováním moč a krev. Našli mi v ní zánětlivý nález a já dostala antibiotika Zinať. Beru je druhý den, ale bedra mě bolí víc a mám horečku. Pojedu opět do nemocnice s tím, že se mi to zhoršilo a jsem zvědavá, co mi na to dají teď.

Zánět močového měchýře a nitrofurantoin Sim1997 (28.07.13)

Všechny to známe, jdete si v pohodě na záchod a ono to pálí. Tak vyjdete, umyjete se a dobrý. Ale ouha, za tři minuty znova a to už ani to umytí nepomáhá, tak se snažíte vydržet aspoň 5 minut bez potřeby jít na WC.

Léčba

V prosinci jsem se celý den svíjela bolestí v posteli. Bohužel jsem na intru a zánět začal v pátek, tudíž jsem musela přečkat celý víkend, než se konečně dostavilo pondělí a já mohla letět k doktorce. Dostala jsem Nitrofurantoin. V lékárně jsem ještě zakoupila Leros na ledviny a močové cesty a pak už jenom teplo, klid, spánek.

Co mi pomohlo

Včera na dovolené mi zánět začal znovu, naštěstí jsem si prozíravě přibalila Nitrofurantoin, takže okamžitě po prvních boloestech jednu tabletku. Sotva jsme přijeli domů tak Leros. Ten mi pomáhá snad víc, než ty tabletky. Doporučuji ráno po probuzení, odpoledne a na noc, aby se dobře spalo.

Akutní zánět močových cest VIKHY (22.07.13)

Před několika lety jsem poprvé zjistila, co to je prožívat akutní zánět močového měchýře. Z minuty na minutu nemoc propukla a já nemohla opustit toaletu. Krev v moči mě šíleně vyděsila. Za hodinu už jsem byla na pohotovosti, kde se mi po koňské injekci ulevilo za pár minut. Dále léčba pokračovala antibiotiky. Za půl roku opět stejná situace. Nejhorší bylo vydržet čekat na pohotovosti na příchod urologa (proseděla jsem to pochopitelně na wc). Injekce, antibiotika a za měsíc kontrola. Na kontrole jsem podstoupila cévkování, které do druhého dne způsobilo další zánět. Cévkování už nikdy. Vždy, když ho lékař vyžadoval, tak jsem odmítla.

Když jsem po delší době opět pocítila nepříjemné pálení, rovnou jsem sáhla po Urovalu akut, který se rozmíchá ve sklence vody. Zabral hned. Také jsem si sedala do lavoru s teplou vodou, aby se mi podařilo plný močový měchýř trochu vyprázdnit. Snažím se zakrývat ledviny (hlavně v zimě je mít v teple). Skoro nikdy nepiji tvrdý alkohol, dbám na hygienu. Momentálně teď sedím s hrnkem urologického čaje Leros a polykám druhou pilulku Cranberry MaxAkut. Kapky algifen mi také v minulosti hodně pomohly, ale ty jsou jen na předpis, takže je teď nemám. Nemám ani Uroval akut, protože je jedna ráno a pohotovost byla zrušena. Před sedmou vyrážím na urogynekologii a očekávám pomoc!

Léčba

Doporučuji návštěvu lékaře - antibiotika, algifen. Preventivně jednou za čas urologický čaj a brusinkovou kúru. Ledviny v teple, a nesedět na studeném.

Co mi pomohlo

Urinal akut - prášek, který se rozmíchá ve sklence vody.
Antibiotika
Algifen - kapky
Urologický čaj
Brusinková kúra na tři měsíce

Autovakcína a E. coli Strejda Uff:) (12.05.13)

Po skoro roce a půl brání všech možných ATB, kde zprvu byla vždy z močové trubice udělaná kultivace, mě stále dokola vycházela E coli. Tato potvůrka zlobila pálením po vymočení a to postupně ustupovalo až do dalšího močení. Situace se vždy zhoršila po výronu semene. A tím chci říct, že se nejednalo o sex, ale masturbaci. Takže rozhodně nemohlo dojít k přenosu od partnerky, která už trpí skoro rok bez sexu. S postupem času se seznam citlivých ATB zmenšil jen na Furantoin, který se bral už tak nějak dlouhodobě průběžně, ale nejedná se o ATB a jen čistí močové cesty. Takže od celasfosporinu přes tetracykliny a další mňamky jsem byl doporučen na imunologii.

Tam se udělalo ještě jedno kolečko stěrů a šla se dělat výroba vakcíny. Vzal jsem si tu píchanou pod kůži, kdy po 4 měsících výroby jsem začal s aplikací. Každá lahvička se liší poměrem bakterie v roztoku. Nyní jsem u lahvičky A3, která je předposlední, píchá se 2× týdně a je v poměru 1×100. A světě div se, začíná mě být opravdu lépe. Není to nic raketového a den po píchnutí mám celkem nevzhledné malé červené pupínky (boláčky) hlavně na rukou a obličeji, ale zabírá to. Autovakcína se bere další 4 měsíce a já jsem za polovinou (první půlku se nic nedělo) ale řezání už ústává a cítím se i na více než polehávání v posteli s tunou urologického čaje.

Takže milé slečny a pánové. Jde to a pomáhá to. Byla to snad jediná pozitivní věc po tunách ATB, wobenzymu, lyzatu na E coli, Urovaxomu atd… Objednejte se a věřte, že to zabere autovakcínu michají přímo z té potvory, co máte a pak si s ní poradí vaše imunita. Není mě ani 30 a už jsem se rok trápil.

Chronická prostatitida tomáš1964 (25.04.13)

Mám potíže s zvětšenou prostatou a navíc se k tomu přidala i chronická nebakteriální prostatitida - chronická pánevní bolest. Nemusím zde zdůrazňovat jak nepříjemné a deprimujíci tato diagnoza pro může je.

Bolesti trvají celý den, propagují do pod bříška a do zad. Urologové si se mnou nevěděli rady.

Co mi pomohlo

Co mi pomohlo ?

 1. Správná dieta - žádné cukry, alkohol, mléko, káva.
 2. Pyl z žita - v ČR se to jmenuje Polenal forte 100tbl. (z lékárny).


Užíval jsem 5 měsíců.

 1. Koloidní stříbro - používal jsem 2 měsíce.

Chronická prostatitída spojená s chronickou pánevní bolesti velmi polevila. Po této přísné životosprávě se cítím o 80 % lépe. Věřím, že natrvalo.

Zánět močových cest a vliv na psychiku Chicony.s (16.04.13)

První zánět močových cest jsem měla v 18-ti letech. Dnes po osmi letech, jsem vyčerpaná z osmiletého zánětového kolotoče s pokaždé stejným scénářem. Začíná to nepříjemnými pocity pár hodin předem a zhruba během dvou hodin se rozjede tak neuvěřitelná bolest, pálení a řezání, že se jen modlím, aby nějaká chytrá hlava vymyslela opravdu účinkující lék.

V prvních hodinách nemůžu vyjít z domu, na toaletě jsem každou sudou minutu, přibudou křeče v podbřišku a krev v moči, to vše doprovázené potoky slz. První dva dny nemohu nikam vyjít, nic plánovat. Záněty jsem zpočátku mívala každých 14 dní, pak jednou měsíčně, teď cca jednou za dva - tři měsíce. Pokaždé velmi invazivní a rychlý průběh.
V moči pak lékař nachází zánětlivé bakterie, zvýšené hodnoty, krev, ale stalo se i že taky vůbec nic a přesto jsem měla stejně silné potíže.

Nejhorším na nemoci je celé to její prožívání. Ta zhoršená kvalita života. Zásah do osobního a samozřejmě intimního života, a to je nálož na psychiku. Jsem protivná, náladová, v neustálém očekávání dalšího zánětu. Spím v pyžamech, kdepak košilky na ramínka a z tenkého materiálu! Kdepak sukně a kozačky. Dobře i psychicky mi je jen tehdy, když beru antibiotika. To je záruka, že během těch 5 dní další zánět nedostanu. Neodvažuji se s touto nemocí plánovat a zakládat rodinu (nezpůsobily-li opakované záněty už neplodnost). Vždyť jsem nebyla půl roku bez antibiotik ani nepamatuji! Navíc se dá předpokládat, že se situace po porodu ještě zhorší, protože s imunitou těhotenství a porod pěkně zacloumá.

Léčba

Mám přísně nařízeno při dalším zánětu naběhnout k urologovi - ten je však 15 km vzdálený a cesta autem nebo snad autobusem v akutním stavu nepřipadá v úvahu. I ke svému obvodnímu lékaři (15 minut pěšky) mě musí někdo dovézt a musím jít HNED na řadu, ať jsem co nejdřív zpátky doma na záchodě. Kdo nezažil, nemůže pochopit. Jak tohle budu řešit, nevím.

Kvůli snaze se vyléčit jsem se podrobila už řadě vyšetření. Zpočátku mi obvodní lékař předepisoval jedny antibiotika za druhými (Biseptol přestal brzy účinkovat, pak Gyrablock, Ciplox, Nitrofurantoin - brala jsem několik měsíců). Jeho rad doteď dbám - od října do oteplení nosím podkolenky a na ně teplé ponožky. Spím pouze v pyžamu, nohavice zastrčené do tlustých ponožek, pod pyžamem košilku. Do práce chodím ve třech vrstvách - košilka zastrčená ve spodním prádle, triko v kalhotách, přes to mikina. Vzhledem k tomu, že chřipku, angínu či jiné nachlazení jsem neměla roky, těžko jsou záněty způsobeny prochladnutím. Dávám si opravdu dobrý pozor. Sukně visí jen smutně ve skříni. Brusinkové a urologické čaje piji max 3 týdny, pak 2 týdny pauza a znovu. V potravinových doplňcích - Uroval, Urinal, Uromax, Urovaxom, Rowatinex, Wobenzym, Swiss brusinky, Urologický komplex, Brusinkový sirup - mám už nastrkané tisíce! Bez trvalého výsledku.

Absolvovala jsem vyšetření ne nefrologii, kdy mi do žíly pustili kontrastní látku a zjišťovali kvalitu moč. cest a ledvin - vyšlo v pořádku. Na urologii jsem absolvovala na vlastní žádost cévkování a kultivaci moči. Moč je sterilní, vše v pořádku. Objednala jsem se na gynekologické vyšetření a výtěry - vše v pořádku. Nechala jsem si udělat testy na plicní i pohlavní chlamydie - vše v pořádku. Tak se tedy ptám, kde je příčina a kdy se začne léčit?

Bývalý přítel mě přivedl (jako možnost dalšího řešení) k homeopatce - ta mi po důkladném rozhovoru a irisdiagnostice sdělila, že záněty močových cest jsou psychická záležitost. Spouštěčem je kvalita partnerského vztahu, sociální kontakty a PAK teprve prochladnutí apod. Dovedlo mě to k zamyšlení. A i když jsme se s partnerem po čase rozešli (a já byla po té neuvěřitelný rok bez zánětu!), s dalším vztahem přišly záněty opět, spouštěčem často bývá i sex (že by další partnerská výměna?

Co mi pomohlo

Na akutní zánět pomáhá rychle nasadit antibiotikum a podpořit je dostupným doplňkem - Urinal, Uroval. Pomáhájí litry čaje, žádné sladkosti a kyselé. A pak už jen silná vůle, aby to třeba časem přešlo.

Řezání a pálení při zánětu močových cest Klára543 (18.03.13)

Záněty močových cest jsem začala mít zhruba ve dvanácti letech a už se mě nepustily. Začínalo to vždycky stejně - pálení, řezání, později místo moči čistá krev. Stačilo málo - sednout si ve škole na dřevěnou židli, aniž bych si dala něco pod zadek (to, že se topí nehrálo žádnou roli), posadit se v čekárně na koženou lavici - při každé neopatrnosti jsem na to doplatila velkými bolestmi.

Léčba

Doktoři mi pravidelně předepisovali antibiotika, kapky proti bolesti a další podpůrné léky, které mi měly ulevit. Nezřídka jsem dostávala jakousi injekci do zadečku, která zabrala o něco rychleji než antibiotika.

Co mi pomohlo

Nakonec mi doporučila kamarádka jako prevenci uroval, ale příliš jsem tomu nedávala, protože takových přípravků jsem vyzkoušel už nespočet. Nakonec mě ale překvapil - obsahuje brusinky, které (což asi všechny, které záněty trpí, moc dobře vědí) jsou na léčbu zánětů močových cest nejlepší. Mohu říct, že za poslední dva roky užívám pouze uroval, preventivně piji alespoň jednou denně urologické čaje, snažím se celkově hodně pít nesladké tekutiny, všude nosím podprdelník, občas když je nejhůře sáhnu po kapkách proti té bolesti; a za ty dva roky jsem zatím nebyla ještě na pohotovosti či u lékaře pro antibiotika.

Lichořeřišnice na zánět močových cest Fíbí 106 (14.02.13)

Letos mi bude 28 let. Na záněty močových cest jsem nikdy netrpěla, až vloni v červenci (zřejmě poté, co jsem zůstala v mokrých plavkách). Snažila jsem se o samoléčbu pomocí urologického čaje - bohužel bezúspěšně. Po 14 dnech šíleně nepříjemných pocitů při a hlavně po čůrání jsme byla nucena vyrazit na urologii.V moči mi vyšel masivně stafylokok - na močové cesty ne až tak obvyklá bakterie. Dostala jsem dvoje ATB a po dobrání byla v pohodě. Jako prevenci do budoucna jsem zvolila Giga brusinky od Green Care, tabletku denně.

Docela to šlo,až do konce listopadu, kdy jsem si zánět močáku uhnala podruhé (tentokrát zřejmě po opakovaném trochu vášnivějším sexu). Tentokrát jsem k panu urologovi cupitala asi po týdnu obdobných příznaků, jaké jsem měla i v létě. Tentokrát rozbor moči prokázal E. coli - nejčastější druh bakterie v močových cestách. Dostala jsem opět 2 balení ATB a plno rad.

Pokračuji v braní brusinek a navíc jsem začala preventivně brát lichořeřišnici. Pan doktor říkal, že jí můžu brát pořád,akorát po třech měsících, že doporučuje udělat zhruba měsíční pauzu. Je to sice krátká doba, ale už teď na ní nedám dopustit. Také hodně piji. Dřív jsem dala sotva 1,5 l denně. Teď si to hlídám a vypiji i 3 l - je to mnohem lepší, i když se musím šíleně nutit.

Ani jednou (musím poradně zaklepat) jsem nezažila takový zánět, kdy bych čůrala krev, měla horečky apod., ale i ten „mírnější“ průběh je tak strašně nepříjemný a omezující, že budu dělat i nemožné, abych se nemoci vyhnula. A moje heslo je „bez lichořeřišnice ani ránu“.

Zánět močového měchýře a uroval manosa Mary333 (23.01.13)

Se zánětem močového měchýře jsem se poprvé setkala v 16 letech. Předepsaná ATB jsem dobrala a dbala na rady lékaře - teple se oblékat, neprochladnout, pít hodně tekutin, dodržovat hygienu ale nepřehánět to s ní, a tak dále.

Další návštěvou mě infekce poctila již za dva týdny po dobrání a tak to pokračovalo další dva měsíce. I přes dodržování všech pravidel se mě zánět močového měchýře držel. Týden ve škole - dva týdny doma - tři dny ve škole - dva týdny doma a tak různě.

Doktorka mě tedy poslala na vyšetření k nefroložce. K mému údivu mi zakázala sušené brusinky a citrusy, doporučila výrazně omezit vitamín C. To vše kvůli kyselosti. V sušených brusinkách zůstávají kyseliny, které stejně jako vitamín C, dráždí náchylné močové cesty. K tomu nasadila preventivně uroval manosa.

Léčba

Doktorka mě tedy poslala na vyšetření k nefroložce. K mému údivu mi zakázala sušené brusinky a citrusy, doporučila výrazně omezit vitamín C. To vše kvůli kyselosti. V sušených brusinkách zůstávají kyseliny, které stejně jako vitamín C, dráždí náchylné močové cesty. K tomu nasadila preventivně uroval manosa.
Výrazně mi to pomohlo a i když záněty z mého života do teď zcela nevymizely, znatelně jsem je tímto omezila.

Brusinky při zánětu močových cest Kristýna84 (29.12.12)

Na záněty trpím již 11 let. Za spoustu z nich jsem si mohla svou vlastní hloupostí, nepila jsem dostatečné množství tekutin, sedala jsem si na studený a málo se oblékala. Potíže jsou stejné jako u všech ostatních. Až když jsem si opravdu vzala k srdci rady lékařů, že musím dodržovat preventivní opatření, problémy začaly ustupovat.

Co mi pomohlo

Pomohlo mi:
Chodit teple oblékaná a dokonce spím i v pyžamu, nosím i spodní košilku
Po sexu se jít vyčůrat
Hodně pít
Brusinky a různé bylinky jako prevence
Přestala jsem se koupat, pouze se sprchuji

Držm vám všem palce, ikdyž je to celoživotn boj!

Zánět močového měchýře a léčba D-manosou luc90 (07.11.12)

V období posledního půlroku se mi dvakrát objevily problémy s pálením při močení. Lékař diagnostikoval zánět močového měchýře.

Léčba

Vždy jsem léčila antibiotiky. Při druhém zánětu však nezabrala ani dvě
balení Ofloxynu. V obchůdku s bylinami mi byl doporučen přípravek D - Manosa s propolisem. Začala jsem Manosu užívat v období, kdy byl zánět již akutní. Problémy ustoupily druhý den! Bylo však nutné pokračovat v užívání ještě dalších 5-6 dnů. Zánět se zatím znovu neobjevil, ale krabičku Manosy mám v pohotovosti při ruce.
Skvělá je šetrnost (na rozdíl od antibiotik) a především účinnost.

Přeji všem pevné zdraví!

Prochladnutí a zánět močových cest EditaVoj (18.10.12)

Tak právě si po 7 měsících znovu procházím zánětem močových cest. Koukám, že nás není málo. Před 3 lety se mi objevil asi můj první zánět močových cest. Přisuzovala jsem to, že je to tím, že po domě chodím jen v ponožkách a asi jsem se nachladila.

Léčba

Poprvé mě tedy léčili antibiotiky s tím, že mi doktorka řekla, že nemám chodit bosky, mám mít záda v teple a nemám sedět na studeném atd. Asi po 3 měsících se mi to objevilo zase a to jsem poctivě plnila veškeré rady i co se týkalo sexu a podobně. Na internetu jsem vyhledávala, co vše ještě dělat jako prevenci a poctivě jsem vše plnila a bez výsledku, pořád se mi to ten rok vracelo a vždy léčeno antibiotiky.

Před rokem jsem dostala nečekaně zánět, když jsem byla mimo město, kde mám obvodní lékařku, a tak jsem zašla do lékárny zda by mi s tím nepomohli. Zabral mi Rowatinex, který je tu několikrát zmíněn. Vždy se mi to podařilo hned při prvních příznacích zastavit těmito kapkami. Zdálo se, že by to mohlo být i zažehnáno a teď jsem v tom znova po 7 měsících klidu. Už mě to nebaví. Nic méně neztrácím naději. Kdybych si Rowatinex vzala večer mám dnes klid, ovšem na rozjetý zánět mi pomáhají pouze antibiotika, ale snad tomu dopomůžou i kapky Lichořeřišnice Větší.

Nyní je ale změna,pokud se mi znovu objeví valím na urologii. Všem děkuji za rady a jsem ráda, že na to nejsem sama. Musíme být silné, jsme přece ŽENY.

Co mi pomohlo

Rowatinex, antibiotika Gyrablock 400, Lichořeřišnice Větší, brusinkový čaj

Zánět močového měchýře po sexu Patrishka (13.10.12)

Dobrý den,

mám 25 let a záněty močových cest trpím přibližně od 17tich. V 17 jsem to poprvé dostala pravděpodobně z vášnivého sexu plus nachlazení. Záněty se mi neustále vracely, dokud mi urolog nepředepsal antibiotika až na 2 týdny plus urovaxom na 3 měsíce. Pak jsem měla chvíli klid. V období od 20 do 24 let jsem zánět neměla skoro vůbec. Myslím že to bude tím, že jsem si dávala pozor abych neprochladnou a také jsem neměla stálého přítele, takže k sexu docházelo jen výjimečně. V lednu 2011 jsem nastydla a dostala nenormální močák, který jsem neléčila antibiotiky, pouze čaji. Ten mě sice přešel, ale o měsíc to bylo zpět a pak zas a zas až nakonec jsem si zašla k urologovi.

Ten mi předepsal ofloxyn 2 balení a pak ještě tři měsíce Tripin - každý den jednu tabletku. Pomohlo! Cítila jsem se ok až do listopadu 2011. Po vášnivém sexu v jakuzzi jsem „back on the track“. Od té doby se mi vlastně záněty vracejí pravidelně a stále po sexu. Naposledy když mi vyšetřovali moč, tak mi nic nenašli.

Co mi pomohlo

Ofloxyn - ale léčba musí trvat minimálně 2 týdny! Po antibiotikách je dobré brát slabou dávku antibiotik každý den další tři měsíce. Hodně pít - čaje a čistou vodu. Česnek, cibule, ovoce, čerstvá zelenina - na imunitu. Pozor ze sexem - nestřídat partnery, před a po se vymočit, a používat lubrikační gely. Mně to pomáhá - nejlepší lubrikant s tea tree olejem protože ten má i dezinfekční účinky.

Po vyléčení močáku počkat ze sexem alespoň měsíc. Pokud pijete alkohol tak horké červené víno a pivo! Pivo pročišťuje ledviny i močový měchýř. Jinak klasika: lichořeřišnice kapky - toto je asi nejlepší homeopatikum, brala jsem i brusinky ale nezdá se mi že by to pomáhalo.

Cystitida jasmine11187 (10.10.12)

Tak to jsme na tom všichni stejně, jak tak koukám. U mě se objevily záněty močového měchýře asi před třemi lety. Dělala jsem tu chybu, že jsem nikdy nedobrala antibiotika až do konce. A protože mi dávala doktorka pořád ty samé, tak už pak ani nezabíraly. Takže mě poslala na urologii, kde mi udělali stěr z močové trubice (což je mimochodem lahůdka) nic zvláštního tam nezjistili, ale že mě tedy doléčí a nasadil mi jiná antibiotika. Pak to bylo asi 3 měsíce v pořádku, ale permanentně jsem cítila pálení, jakmile jsem dostatečně nepila. A jednou, to zrovna byla šílená tropická vedra, mě začalo bolet v boku, a samozřejmě neustálé problémy při močení, takže jsem šla rovnou na urologii, kde mi ale řekli, že jsem asi nastydla a dali mi ibalgin.

Ještě ten den v noci jsem se probudila s horečkou a záda nepřestaly bolet. Byl to zánět ledvin, kdy jsem neustále měla horečku a asi třikrát mi měnili antibiotika. A od té doby(asi dva roky) jsem měla naprostý klid, přestalo permanentní pálení apod. Až teď mám zase náběh na zánět (příznaky tu všichni známe), takže zítra běžím k doktoru a všechno poctivě doberu.

Řešením zánětu močového měchýře je strava Hanipeš (03.10.12)

Příznaky nemoci jsou stejné jako u ostatních, stálé nutkání na močení, někdy bolest. Zhoršení po sexu. V nejhorším odbdobí zhruba jednou měsíčně.

Léčba

Vždy antibiotika, potom rozbor moči: „Jste zdravá“ a za měsíc znova. Gynekolog dělal stěr na chlamydie, ale nic nenašel. Jeden urolog nenašel zúžení trubice, druhý ano, ale na operaci jsem nešla. Jinak prý houbovitá hmota v močovém měchýři. Že by kvasinky? To mi nikdo neupřesnil. Asi bych musela na další vyšetření jako kamarádka. Té po několika letech našli kvasinky.

Co mi pomohlo

Pomohla mi změna stravy. množství čerstvé zeleniny, ovoce, ořechů, džusů, citronády, česneku. Jde o to ozdravit celé tělo a udělat uvnitř prostředí, ve kterém se bakteriím nedaří. Mimochodem wobenzim se jmenuje takto díky enzymům, které obsahuje(nezkoušela jsem ho). A jak se dá dočíst: Bohatým zdrojem enzymů jsou syrové potraviny – především zelenina, ovoce či naklíčená semena.

Pomohlo mi přečtení knih o stravě od Normana Walkera. Konvenční medicína totiž zapomíná popsat příčiny nemoci, řeší jen odstranění příznaků. Bakterie lépe přežívají v kyselém prostředí. Jaká strava způsobuje kyselé prostředí a jaká naopak zásadité se tam můžete dočíst. Zkráceně je dobré jíst tepelně neupravenou zeleninu, ovoce, oříšky, semínka a výborné jsou čerstvé zeleninové džusy. Nevhodné jsou sladkosti, mléčné výrobky, maso, pečivo.

Je to hodně motivující a uděláte si svůj obrázek. V podstatě se jedná o vitariánství a je to hodně přísné, což já bohužel nevydržela déle než měsíc, ale za ten měsíc se mi kromě močových cest srovnala menstruace, kůže a zmírnily se bolesti kolene (po operaci). Samozřejmě výsledky jsou tím lepší, pokud člověk dovede svou stravu řídit i nadále. Nebo alespoň svou stravu vylepší.

Zánět se mi po půl roce vrátil, ale dokázala jsem se ho pomocí jídla a džusů zbavit bez antibiotik. Myslím, že velkou roli hrají také kvasinky v močovém měchýři a aby se jich člověk zbavil, je potřeba opravdu dlouhá dieta. Je to běh na dlouhou trať, ale za ty výsledky to stojí. Držím palce.

Jako další podpůrné prostředky mám lichořeřišnici, kapky renol, čaj lapacho a uro čaje.

Zánět horních močových cest Karolína81 (12.09.12)

Již od 15ti let se u mě každý podzim rozjel zánět močových cest. Pokaždé u praktického lékaře řešeno antibiotiky. Minulý rok se to objevilo opět na podzim jako vždycky s tím rozdílem, že to ale nezmizelo. Moje lékařka mi co měsíc dávala antibiotika na týden a říkala, že je to normální. Vždy jsem dobrala, chvíli klid a pak opět šílené bolesti. Do toho mononukleoza. Až po té mi lékařka sdělila, že bych možná měla navštívit urologa.

Přes známou jsem urologa navštívila a ten se zhrozil, jak je možné že mě k němu neposlali už daleko dřív. Ten největší problém totiž je opakovaný zánět léčený vždy týden, bakterii antibiotika nezabijí v takovémto množství ale akorát díky nim se stává rezistentní a obtíže se vrací nebo nemizí.

Léčba

Můj urolog zrentgenoval ledviny a močové cesty, provedl cystoskopii (obdoba cévkování), zjistil množství puchýřků na sliznici. Nasadil mi na první týden silnější ATB a v okamžité návaznosti jsem přešla na ATB Biseptol, který beru každý den už 3 měsíce.

Co mi pomohlo

Ještě zdaleka nejsem u konce svého boje s močákem. Nicméně ta šílená bolest ustoupila.

Poradím vám to samé, co už zde bylo psáno

 • nezadržovat moč (četla jsem zde od jedné slečny, že ji doktor naopak řekla ať moč zadržuje, aby se myslím že urologický čaj dostal do záhybů). Můj urolog naopak říkal, že neustále se musí měchýř prolívat a tzv. ředit, aby bakterie nebyla schopna se udržet na stěnách.
 • opravdu pít hodně hodně hodně obyčejné vody. Sladké ani kyselé nepomáhá
 • být v suchu a neprostydnout
 • myslet na močák, když jste na záchodě a po vykonání velké se utírat ze zadu a ne ze předu
 • Při čůrání nebýt v předklonu. Nejlepší je se opřít aby byl průtok co možná nejčistčí a i když to bolí vyprázdnit močový měchýř ÚPLNĚ!
 • Musím říct, že na zmírnění velké bolesti akutně mi pomáhaly kapky ROWATINEX, urolog mi řekl, že navíc k antibiotikům nejsou škodlivé neboť jsou to v podstatě bylinky a tee tree oil.
 • Dále pak k tomu zobu swiss brusinky, i když nemyslete si, že vás samotné brusinky vyléčí, to absolutně ne!
 • A hlavně. Nejdůležitější je nepodceňovat. Nebrat to jako normální, že to máte protože je chladno a že se to opakuje. Normální to není! Proto tomu hlavně věnujte pozornost a pokud to za rok dostanete víckrát neváhejte a najděte si urologa, od toho tu je a to je přesně jeho parketa!

Pár rad na zánět močových cest Tercuska (27.06.12)

Dobrý den,

nebudu zde popisovat všechny své peripetie protože z vašich příspěvku vidím, že je nás mnoho. Trápím se asi 3 roky a teď konečně začínám mít pocit, že se to lepší. Mám skvělou uroložku, řídím se jejími radami a ráda bych se s vámi podělila, třeba vám něco z toho pomůže. Hlavně se nenechte odbývat - mě takhle moje lékařka dokázala půl roku tvrdit, že mi nic není aniž by mě poslala alespoň na odběr moči. Až moje gynekoložka se zhrozila, protože už jsem neměla jen zánět močových cest, ale pěkně rozjetý gynekologický zánět a náběh na zúženinu. Ta mě nakonec po několika kúrách nitrofurantoinu nasměrovala k mojí současné uroložce, která mi moc pomohla.

Nitrofurantoin mi zabíral vždycky jen po tu dobu, co jsem ho brala, takže hned jak jsem vysadila potíže se vrátily. Nakonec usoudila že je to otázka imunity a poslala mě na urologii.

Vše začalo špatně vyléčeným zánětem ledvin, kdy mě moje lékařka po 7 dnech antibiotik poslala do práce a odmítla mě nechat ještě dál doma. Pak následovaly 3 roky utrpení, které vyústily v další zánět ledvin. Tentokrát jsem to už s (novou) obvodní lékařkou řešila jen ve smyslu neschopenky a vše ostatní řídila uroložka. Byla jsem hospitalizována, tři dydny na ATB a ještě pak 2 týdny doma, v posteli.

Teď se konečně cítím fit a doufám že jsme to vyhnali.

Ale člověk opravdu musí za odborníkem, když mě obvodacka poslala do nemocnice, lékařka se mě akorát ptala jestli sem prý nebyla na potratů a že v moci nic nemám. na ten samy výsledek mi hned další den uroložka řekla že je to jasný zánět ledviny…pokud máte opakovaně potíže, pořiďte si svého urologa, jinak se budete točit v kolečku antibiotik a bolesti.

Léčba

Tohle jsou pravidla prevence, která dodržují a opravdu to pomáhá, jen se tím musíte opravdu dlouhodobě řídit:

 • opakuje se mi infekce e.coli - ta přichází že střev - ATB na ní nezabírá - jediné, co vám pomůže ji udržet jen ve střevech je SUCHO a VZDUCH - toho docílíte tím, že si budete dávat mezi půlky poskládaný toaletní papír - po půl roce bakterie „zapomenou vyšlapanou cestičku“ - já vím že je to divné, ale fakt to zabírá
 • každý den jednu kapslí Mega brusinek od Swiss - jsou ve speciální tobolce,která se rozpouští až v močovém traktu a tedy působí tam, kde má - vydá za 1,5 kila čerstvých brusinek
 • pokud berete antibiotika - denně berte Lactobacily - obnovují mikroflóru, kterou antibiotika zabíjí
 • denně aspoň 3 litry tekutin - tzn. voda z vodovodu (minerálky mohou způsobovat ledvinové kameny) nebo slabý třezalkový, přesličkový či heřmánkový čaj
 • volnější, vzdušné oblečení, bavlněné prádlo
 • po pohlavním styku vyčurat, nebo se i opláchnout vodou
 • nepoužívat žádné sprchové gely na tuhle oblast, zabíjíte si tím mikroflóru a necháváte cestu volnou pro střevní bakterie které umýt nejdou - jediný sprcháč, který je šetrný je LACTACYD - ale i ten výjimečně
 • no a pak taková ta klasika - papuče, nesedat na studené, nezůstávat v mokrých plavkách, nenechat odhalená záda

Při akutních potížích:

 • suché teplo - ne vana, zbytečně se podráždíte
 • hodně tekutin, ne urologický čaj - dráždí, je močopudný, je pouze součástí prevence
 • můžete ještě začít brát D-Manosu s propolisem - je to přírodní alternativa antibiotik
 • na bolest nejlépe zabírá algifen, uvolňuje hladké svalstvo, lépe než ibalgin, tak si ho nechte předepsat
 • nejezte nic kyselého ani sladkého - dráždí to močové cesty

Co mi pomohlo

Pomáhá mi výše uvedené, stoprocentní to samozřejmě není, je to běh na dlouhou trať ale jak říká moje uroložka „MY TO VYBOJUJEM!“
Všem preju hodně štěstí a doufám, že jsem vám aspoň trochu pomohla.

Zánět močových cest po sexu ping pong (12.06.12)

Dobrý den,

už 3 roky se trápím zánětem močových cest. Původní zánět vznikl po rizikovém sexu, kdy po týdnu se objevily na žaludu červené tečky. Okamžitě sem zašel na kožní, kde mi udělal stěr z žaludu a po výsledcích mi doktor sdělil, že jde jen o jakési kvasinkové onemocnění, dostal jsem mastičku. Problémy se zarudlým penisem nepřestavaly a kožní doktor nehodlal dál nic dělat. Proto sem navštívil urologii, tam po stěrů z močové trubice mi našli e.coli a další viridující koky. Dostal jsem celou škálu antibiotik, kterými jsem se měl přeléčit a chodil neustále na preventivní stěry, bohužel nic nezabíralo a pan doktor si už neveděl rady.

Zašel jsem proto na jiné urologické pracovište a sdělil svůj příběh s nemocí. Doktor mě poslal do venerologického centra na stěry, byla mi objevena ureoplazma a následovala léčba antibiotiky. Po vyléčení ureoplazmy ale zarudnutí trubice a žaludu zůstalo. Doktorka mi na můj problém odpověděla, že z venerologického hlediska jsem v pořádku a další kroky musím udělat na urologii. Tak sem se znova vrátil na urologii, kde mě chtěli nejdříve odbýt, ale nakonec objednali na další stěry. Léčba je velice zdlouhavá, čekací doba na objednání, stěry další kroky jsou velmi pomalé, kromě toho nestále do sebe rvu antibiotika, penis mam zarudlý a opuchá.

Parnerka měla kvůli mě také obtíže, dostala antibitika a byla výlečena. Sex máme s ochranou. Mě bohužel nic nezabírá a tak mi nezbyvá než dál chodit na vyšetření a snad jednou se jim to podaří vyléčit.

Urinal manosa drink na záněty močových cest Culík1992 (01.06.12)

Dobrý den,

děkuji všem, že tady do diskuze píšou co jim pomohlo, protože o lichořeřišnici jsem například vůbec nevěděla. Trpím zánětem už tři roky, je mi 20, a pokaždé zánět dostanu z něčeho jiného. Při prvním zánětu jsem vůbec nevěděla o co jde, myslela jsem si že jsem se jen praštila nebo něco, o nějakém zánětu jsem neměla tuchy - a ten byl taky nejhorší, došel až do ledvin. Tehdy jsem byla v nemocnici snad 15 dní. Když jsem ho dostala podruhé tak jsem hned při prvních příznacích plachtila na pohotovost, poprvé jsem si se slzičkama prožila cévkování a začali do mě valit nitrofurantoin. Když jsem sestru na kontrole poblila, tak panu doktoru došlo, že to nebyla nejlepší volba, ale nechal mi ho a dal mi k němu nějaká probiotika. Od té doby v pohodě, jen si je nesmím zapomenout vzít.

Pak mi ještě několikrát nitrofurantoin zabral, ale naposledy už ne, a to už jsem měla za sebou dlouhou kariéru urologických čajů a brusinek a přesto jsem to zase dostala. To už jsem začala sama pátrat a ptát se v lékárně a shodou okolností paní v lékárně měla podobný problém a doporučila mi urinal manosa drink. On je sice malinko dražší ale nejenže ho do sebe lejete spolu s vodou ale hodně rychle zabírá.

Léčba

Teď momentálně sedím na záchodě, v kuchyni mě čeká uro čaj Urosept - který doporučuju protože není tak hnusný jako většina uro čajů, a přítel má bojový úkol - sehnat v lékárně lichořeřišnici a uroval manosa drink. Tak doufám, že se to obejde bez antibiotik za poslední půlrok 4té!

Opakované záněty ledvin rostlinka (29.05.12)

Před 2 měsíci zažila svůj první zánet ledvin. Teď jej mám podruhé a po každé vždy stejně rychlý průběh. Příznaky se vždy objevili cca ve 22:00 a do hodiny jsem už byla na kapackach a antibiotikach na 7 dní. Poprvé to stačilo, ale na podruhé se nasadili jiné antibiotika,které nakonec po provedení kultivace vyšlo najevo,že jsou nevyhovující. Tak si zítra vyzvedávám nová antibiotika a uvidím, co se bude dít dál.

Léčba

Nutkani na moceni, rezani, bolest, paleni, svedeni kuze, lehka bolest v podbrisku

Co mi pomohlo

Cotrimoxazol, kapacka ( Fr 500ml + 1amp.Novalgin + 1amp. Mesocain), Nitrofurantoin, klidovy rezim

Rozhánět zánět močových cest se nevyplácí Lufinka (18.05.12)

Jednoho večera jsem šla na záchod s výrazným nucením močit. Bylo z toho pár kapek, pálilo to a řezalo. Nejdřív mě napadlo, jestli to není tampónem. Odstranila jsem jej, ale bylo to zbytečné. Jelikož jsem doma neměla naprosto nic proti urologickým potížím, začala jsem se hodně prolívat vodou, vzala jsem si i kapky Spasmofyt. Do rána se to zlepšilo, dokonce jsem asi i 4 hodiny spala. Ráno jsem si v práci dala Uroval akut a do večera byl celkem klid. Další den už jsem jen časatěji chodila na WC, ale problémy ustaly. V noci mě však začala příšerně bolet záda. Domnělé přeležení ráno nepřešlo, dokonce jsem cítila slabost, malátnost a nakonec se přidalo i nechutenství a zvracení. To už jsem vyrazila na pohotovost.

Léčba

Doktorka mi diagnostikovala zánět močových cest spolu s počínajícím zánětem ledvin. V moči mi našli obrovké množství bílkovin i krve. Dostala jsem na týden antibiotika Doumox a na uvolnění a zahnání bolesti Algifen Neo. Cesta pěšky z olomoucké nemocnice do Tesca do lékárny byla očistec! Každý krok mě bodal v zádech i břiše, neměla jsem sílu a cestou jsem znovu zvracela, byť jsem ani neměla co. Léky nakonec zabraly, na postiženou ledvinu jsem každý den aplikovala hřejivou náplast Voltaren. Ovšem každý den mě v podvečer začala zasažená ledvina bolet. Na tři dny jsem si tedy dala skutečně klid a antibiotika dobrala. Po celou dobu jsem dodržovala zvýšený pitný režim. Vynechala jsem limonády, kávu, cokoliv. Pila jsem čistou vodu, občas jsem ji naředila nějakým sldakým džusem. Ono pít litry čiré vody taky pořád nejde.

Co mi pomohlo

Po dobrání antibiotik mi bohužel obvoďák v moči opět našel spoustu breberek, a tak jsem dostala na 10 dnů další léky - tentokrát chemoterapeutika a za úkol pít dvakrát denně urologický čaj. Nabádal mě, že se mám pokusit vydržet s potřebou na toaletu co nejdéle, aby se močový měchýř dostatečně opláchl a tekutina se dostala i do nějakých záhybů. Momentálně jsem zhruba v polovině léku, tak doufám, že budu po těch chemoterapeutikách o.k. Antibiotika mi prý ani zabrat nemohla, protože „breberky“ způsobující zánět močových cest jsou údajně na antibiotika odolná. Všem tedy doporučuji toto konzultovat s lékařem, protože se domnívám, že ta antibiotika jsem do sebe nemusela vůbec cpát.

Prevence opakovaných zánětů močového měchýře Kamtcha (20.04.12)

Opakovaně se mi vracel zánět močových cest, klasické pálení při močení a bolest v podbřišku.

Co mi pomohlo

Na opakované záněty se mi osvědčil Uroval Akut - při akutních stavech a letos jsem přidala preventivně a dlouhodobě Uroval Manosa. První rok za sebou a zatím bez nemoci!

Zánět močového měchýře po sexu KittynaC (10.04.12)

Tak to je hrůza, když tu čtu, kolik lidí prožívá to, co já. A to z mého okolí každý jen kroutí hlavou, co mi pořád může být. Zánět močového měchýře mám zhruba 10 let. Dříve 1-2× za rok, každý měsíc a teď, co mám nového přítele, byl třičtvrtě roku klid. Až poslední měsíc se znovu ozval. Bohužel je to vždy spojené se sexem. Začínám mít strach, že už to nikdy nepřejde.

Léčba

Mým nejlepším přítelem jsou kapky Rowatinex kterých mám několik - v každé kabelce. Čaj urosept a urologická směs od Leros jsou poživatelné a v začátku mi to vždy pomůže. Poté už jen antibiotika. Zvažuji koupi Wobenzymu i přes tu cenu. Kdyby to pomohlo, tak klidně prodám, co mám, protože takhle se žít nedá.

Dlouhodobé záněty močových cest Martina122 (31.03.12)

Již několik měsíců jsem trpěla záněty močových cest projevující se pálením, nepříjemnými pocity v podbřišku.

Léčba

Moje gynekoložka mi po opakovaných návštěvách, kdy mi doporučovala více pít, užívat brusinky, udělala nakonec výtěr na bakterologické vyšetení, prý jsem měla E.coli a nasadila mi antibiotika. Nicméně po 14 dnech od léčby jsem měla problém znovu. A gynekoložka mi pak už nebyla schopna nic víc pomoci a říkala, že antibiotika jsem dostala a že už tam nemůžu mít žádnou baktérii.

Co mi pomohlo

Po provedení DNA testu jsem dostala nová antibiotika a byla vyléčena.

Dlouhodobé záněty močových cest Mirush (24.02.12)

Opakované záněty, mnohokrát do roka, neúčinná léčba antibiotiky, pálení, řezání, bolest v podbříšku, bílkoviny v moči, krev výjimečně

Léčba

Při prvotních bolestivých příznacích bez možnosti nasazení léků. Kupte si kapky lichořeřišníce větší (stojí okolo 6O Kč), na lžičku si nakapte tak 30 kapek, spolkněte a zapijte je půl litrem vlažné vody, další dávkování je napsáno na obalu, hned při prvním močení se Vám neskutečně uleví, tobolky lichořeřišnice takový účinek neměly.

Jako prevenci, i při začínajícím zánětu:dostatek tekutin, nezadržovat moč, vzít si Ibalgin nebo jakýkoliv prášek nebo kapky na bolest (př. Algifen, Spasmex - na předpis), dále Brusinky (mně pomáhají jen americké mega brusinky, dávkování 1-0-1, v letáku je pouze jedna tableta denně, ale to je při častých zánětech málo), intimní partie si před spaním potřít tea tree oilem (1 kapka) smíchaným s trochou antimykotické masti (př. Clotrimazol) - chvilku to chladí, nijak nebolí, ale pomáhá to proti zavlečení bakterií do močového měchýře (nebo si kupte cokoli na intimní partie s přídavkem tea tree oilu).

Léčba, vyšetření - zde už je nutný lékař (praktický doktor, urolog, gynekolog)

 • při těžkém zánětu nasazení antibiotik, často Nitrofurantoin, ten většinou zabírá, dále lék proti bolesti, sami berte ještě třeba brusinky nebo pokud máte dost financí, tak si kupte Wobenzym na podporu imunity (navíc zesiluje účinek antibiotik).

Požadovat imunologické vyšetření, stěry na ureoplazmata, chlamydie, gynekologické vyšetření, zda tyto bakterie nejsou i tam. Pokud je v moči bakterie E. coli, chtít předepsat Urovaxom, pokud nepomáhá, dožadovat se autovakcíny (vyrobena přímo z bakterií, které se vyskutují ve vašem moč. měchýři). Cystoskopie i chirurgické rozšíření močové trubice byly u mě zbytečné, ale cystoskopii je dobré provést kvůli zjištění stavu sliznice, rozšíření močové trubice je na 95 % na nic, po cystoskopii hodně pít a brát bud lichořeřišníci nebo silnou dávku brusinek, možná Vám lékař i na nějakou dobu napíše antibiotika

Co mi pomohlo

Při zánětům mi hodně pomohly kapky lichořeřišnice, ty jsou jako malý zázrak, pomáhají do půl hodiny, s prvním močení se Vám velice uleví. Dále mi na čas pomohl Urovaxom.

Důvodem častého opakování zánětů může být i oslabená imunita, proto je důležité zajít za praktickým lékařem a poprosit ho o napsání na doporučení k vyšetření, může to ledasco osvětlit.

Přeji Všem i sobě brzké uzdravení. Pěkný den, snad moje zkušenosti trochu pomohou.

Zánět močových cest a kvasinkové infekce zuzzana (19.02.12)

Na záněty močového měchýře jsem začala trpět minulý rok, bohužel mým vlastním přičiněním. Radši Vám nebudu ani povídat, proč jsem jím prvně onemocněla, poněvadž bych se musela cítit trapně nad svou hloupostí.

Příznaky mám stejné jako vy všichni, tudíž mi přijde zbytečné je opakovat. Jen se mi to sem tam zkomplikuje nabalením kvasinkové infekce. Nic příjemného.

Léčba

Mám odzkoušené brusinky, bylinný čaj (černý bez + kopřivy), wobenzym a nohy v teple. Pokud by se Vám nechtělo investovat do enzymového preparátu, určitě alespoň vyzkoušejte čaj. Je to opravdový zázrak, jen se jím musíte prolít opravdu par excellence.

Kombinace podpůrných léků při zánětu močových cest Delores (14.02.12)

Svého času jsem měla klasické problém. Takové chronické návraty - pořád na záchod, pocit jakoby pálení, silný pocit nepohody a nejistoty, kamkoliv jsem šla, bála jsem se jít i do divadla.

Léčba

Zkoušela jsem lecos, ale v podstatě až když jsem to zkombinovala, tak mi to skutečně pomohlo, navíc s podporou enzymů.

Co mi pomohlo

Kombinuji urologický čaj, název si nepamatuji, ale zkoušela jsem různé z lékárny. Pak brusinky, osobně používám swiss brusinky Mega nebo Maxi a pak Wobenzym. V téhle kombinaci jsem se toho zbavila a navíc mám pocit, že mám lepší obranyschopnost celkově.

Půlroční zánět močových cest Verii (11.02.12)

Je mi 16 let a už v tak brzkém věku trpím zánětem močových cest. Příznaky jsem měla na začátku úplně ty samé. . Ale už to došlo do takového stadia, že si myslím, že už se nevyléčím. Je to hrozné, když musíte sedět sedm hodin ve škole a nedat na sobě nic znát, jenom sedíte, jste otrávena a každou přestávku vás nemine návštěva WC. Tímto onemocněním trpím půl roku. Na začátku to bylo nesnesitelné, teď už je to o trošku lepší, ale někdy to tak rozbolí (štípe, pálí, řeže, bodavý pocit), že si jdu napustit horkou vanu a ležím vní.

Léčba

Při prvních příznacích jsem došla k mé praktické lékařce, ta mi předepsala antibiotika. Přiznávám, že mi to pomohlo od takové fakt nesnesitelné bolesti, ale při poslední tabletce mě to opět nesnesitelně rozbolelo. Při kontrole a rozboru moči mi řekla, že jsem v pořádku, tak jsem si řekla, že to bude asi ve mě, že si to přivolávám sama, ale nebylo to tak.

Co mi pomohlo

Na to mi asi na 100% nic nezabralo zkoušela jsem rowatinex a NIC, Urinal akut i když to bolest utlumilo, ale také nic. Právě mám Swiss brusinky a taky žádná sláva, vyzkoušela jsem spoustu urologických čajů, které piji neustále. Popradský urologický čaj a Apotheke tyto čaje jsou nejlepší, utlumily mi pálení při močení.

Letní zánět močových cest sluneckosedmitecne (27.01.12)

Záněty močového měchýře se u mě vyskytují asi 1× až 2× do roka od mých 17 let, je mi 23. Začátek se projevuje velmi nepříjemným pocitem v močové trubici i mimo močení. Je to něco mezi pálením a svěděním, kdy máte tendenci neustále křížit nohy. Ostatní příznaky jsou stejné jako v ostatních příspěvcích.Poslední zánět byl vloni o Vánocích a během jednoho dne to dospělo do takové fáze, že jsem se o půlnoci vzbudila s nucením na močení, sedla na záchod a od té doby nebyla schopná odsud vstát až do 5 ráno přičemž jsem měla pořád pocit plného měchýře ale nebylo v něm nic, každá kapka byla utrpení.

Paradoxem je, že se u mě záněty vyskytují spíše v létě - po nošení mokrých plavek (proto se převlékám hned když vylezu z vody)- nikoli v zimě (kromě jednoho), nebo také po nějakém větším stresu.

Léčba

Pokaždé jsem se snažila být hrdinkou a léčit se brusinkami, nicméně vždy zabrala nakonec až antibiotika, taky jsem užívala tříměsíční kůru UroVaxomem, kterou mi doporučil urolog, nicméně týden na to naprosto zavrhl gynekolog. Tuto léčbu jsem ale dokončila. Urinal nezabral vůbec, to je pouze reklamní trik. Momentálně si ob dva měsíce dělám měsíční kůru brusinkami, preventivně a na doporučení jedné známé lékařky zabývající se homeopatií jsem si koupila lék: Gelsemium sempervirens 30CH, vzhledem k tomu, že se u mě vyskytovaly záněty v závislosti na stresu, beru 2-3× týdně 5granulí. Zatím ťuk ťuk.

Co mi pomohlo

Jakmile ucítíte, že něco začíná, doslova se přepijte uročajem. Vypijte i 3 litry během dvou hodin, budete sice permanentně sedět na záchodě, ale lepší to vyčůrat na začátku, než trpět o to hůř a déle.

Léčba zánětu močových cest americkými brusinkami Marzb (08.01.12)

.

Léčba

.

Co mi pomohlo

V této chvíli čekám, až mi vychladne urologický čaj, a tak krátím chvíli hledáním nejvhodnější prevence proti této potíži. Žádný paták preventivně neberu, až když cítím, že to na mě zase leze, vezmu si buď tabletku amerických brusinek, či rovnou z dvě tabletky homeopatik, které mi naštěstí pomůžou, a tak do 1-2 hod. jsem opět OK a mám na chvíli klid.

Antibiotika bych znova mít nechtěla, tak to řeším takto. Když ani z jedněch zmíněných tablet u sebe nemám, vezmu si Ibalgin, který je protizánětlivý a byť si jsem vědoma, že mě nevyléčí, alespoň příznaky utlumí a já to řeším dodatečně. Říká se, že váhy problémy s močovými cestami mají, ale nechci se na to vymlouvat. Rozhodně je to krutý úděl žen - byť mužští tím příležitostně trpí také. Musíme to vydržet.

Vyléčení zánětu močových cest je možné radus66 (19.09.11)

Trpěla jsem asi tři roky chronickým zánětem močových cest, všechny ty příznaky, co jsou zde popsány, ani se k nim nechci vracet.

Léčba

Klasicky antibiotika, která pomůžou, když se právě berou, ale za týden je to zpět. Je pravda, že někdy jsem nestihla jít k doktorovi a vyléčila jsem si to sama (na pár dní) kapkami Rowatinex. Samozřejmě to neřeší problém dlouhodobě, brzy se to zas vrátilo.

Co mi pomohlo

Dnes bych řekla, že jsem vyléčená (ale známe to, nelze to říct na 100%). Pomohlo mi několik faktorů:
1. Věnovala se mi doktorka (gynekoložka) dlouhodobě a nikoliv, jak to často bývá, že Vás odbydou antibiotiky a pošlou domů s hláškou: zastrkujte si triko.

2. Doktorka mě léčila asi 14 dní antibiotiky a pak dalších asi pět týdnů jsem brala 1 antibiotikum denně.

3. K antibiotikům jsem brala Wobenzym asi tři měsíce, balení 800 tablet.

4. A nejdůležitější: Po dobrání antibiotik jsem se začala dlouhodobě léčit (3 měsíce) lékem NefroVaxin (bakteriální lyzáty, které Vám zvyšují imunitu proti bakteriím, které Vám způsobují zánět). Existují ještě jiné přípravky na stejném principu, vím, že kamarádka také brala a také jí to zabralo. Pak jsem měla asi pauzu 1 měsíc a proběhla další tříměsíční kůra. Dnes, po roce, si jí dám preventivně zase.

Takže to určitě zkuste : Wobenzym + Nefrovaxin dlouhodobě. Wobenzym je trochu dražší, ale opravdu nejlepší.

Doufám, že Vám to zabere jako mně.

Zánět močového měchýře a zkušenost s antibiotiky Katy_14 (06.08.11)

Od té doby, co mě začal trápit močový měchýř si vždy při chřipce řeknu, že je to lepší než kdybych měla zánět močového měchýře. Kdo nepoznal tuto nemoc, tak prostě neuvěří. Nevím, jak to prožívají ostatní, ale já teda dost mizerně. To, že si ani nemůžu bolestí sáhnout na břicho bych přežila, to, že čůrám a tečou mi slzy, také přežiji, ale to, že vylezu ze záchoda a v močové trubici mám nepopsatelný pocit, který mi vyvolává zimnici a potím se, i když venku je 30°C, tak to teda nepřežívám ani omylem.

Nejhorší na tom je, že ze začátku jsem měla nemoc jednou za rok, pak dvakrát do roka, ale teď se ten interval pořád zkracuje. Příznaky nemoc jsou přesně ty, co se všude píší, ale kdo tuto nemoc zná, tak pozná sám, že to na něj jde - jako teď právě na mě. Co mě uklidňuje je věc, že pokud přežiji první den nemoci, který je vždycky nejhorší, tak zbylé dny už prakticky většinou nevím, že zánět mám. Ale ten první den ten stojí za to.

Léčba

Léčba je jasná, antibiotika a nic jiného. Nejhorší je, když jdete s touto nemocí do nemocnice. Nejen že vás naprosto zbytečně vycévkují, ale ještě vám předepíší antibiotika typu Augmentin nebo Amoksiklav a vy pak ještě měsíc potom trpíte na nedostatek vitamínu B, máte průjmy a záněty jazyku včetně výtoku z pochvy. Nejlepší je zajít si k vašemu obvodnímu lékaři, který to spolehlivě vyřeší lehčími prášky jako Biseptol nebo Rovamycine.

Co mi pomohlo

Na nemoc mi bohužel pomůžou jen a pouze antibiotika. Závidím těm, co na ně působí třeba pouze Urcyston. Na mě ne. Pokud nemoc jednou začne, jiná možnost než antibiotika už není. Brusinky prý také pomáhají, ale když jsem je jedla každý týden, tak jsem stejně do půl roku ten zánět měla také. Jak už psala jedna uživatelka, tak také začínám mít strach ze sexu. Je to totiž bohužel nejčastější příčina tohoto šíleného zánětu. Čůrat před a po mi sice pomáhá, ale jakmile se s přítelem trochu utrhneme z řetězu, je to tu zas.

Nucení na močení při zánětu močových cest Skoupilka (04.08.11)

Zánětem močových cest trpím už asi dva roky a je to to nejhorší, co mě kdy mohlo potkat, stále jen sedím u lékařky. Jím antibiotika a probiotika a piji urologický čaj a stejně se mi to do tří týdnu vrátí zpátky. Už nevím, co mám dělat, nutkání k močení je stálé, mám bolesti.

Zánět močového měchýře a léčba Unidroxem cathyblackova (28.06.11)

Dobrý den,

zrovna prožívám jeden ze svých nejhorších zánětů močového měchýře. Bolí mě v podbřišku a to opravdu hrozně, neustále se mi motá hlava. Vymočím, co vypiji a ani to tolik nebolí. Jen ten močový měchýř se stále ozývá. A když ne on, tak se mi motá hlava nesnesitelně. Lékařka mi předepsala Unidrox - jednu tabletu s postupným uvolňováním na 4 dny. Necítím žádné zlepšení. Kdyby se mi aspoň nemotala tolik ta hlava.

Léčba

Piji urologický čaj, dobrou vodu (neperlivou s příchutěmi), jím Gs brusinky forte, vitamín B. Nic nezabírá.

Zánět močového měchýře a léčba antibiotiky bara11 (06.01.11)

Dobrý den,

tahle nemoc je to nejhorší, co mě mohlo potkat. Trápím se s ní už víc než 8 let. Zrovna i teď, když to píšu, mám zánět a to jsem ho měla před 14 dny a byl léčený antibiotiky. Pálení a nutkání na močení neustává a když vím, že musím jít čůrat, tak se mi chce plakat. Moc děkuji za to, že mám skvělého manžela, který mi při tom velice pomáhá, protože starost o domácnost jde stranou.

Léčba

Na léčbu jsou nejlepší určitě antibiotika. Mám dobrou zkušenost s Urinalem, je ale třeba to zachytit včas. Také být v teple a hodně pít, i když pak člověk musí často navštěvovat toaletu, ale musí se to dostat s těla ven. Tuto nemoc nikomu nepřeji a pokud už jí dostane, tak hodně štěstí při léčbě.

Zánět močového měchýře a zkušenost s léčbou indul (23.10.10)

Dobrý den,

jsem jedna z těch co několik let opakovaně trpí záněty močového měchýře. Čtu tady hodně článků a soucítím se všemi ženami, které tohle prochází také. Nikdo, kdo nezná, jaké to je, asi nedokáže pochopit, jak moc člověku tahle otravná bakteriální záležitost ničí život.

Začalo mi to zhruba před třemi roky a zatím nikdo nenašel žádný způsob, jak mi pomoci a taky žádný důvod, proč se mi to neustále vrací. Jednou jsem i skončila v nemocnici se zánětem ledvin, kdy po několika zánětech (léčených antibiotiky) měla horečky a bolest ledvin a břicha, jakou jsem ještě nezažila. Od té doby jsem měla na necelý rok klid.

Teď mám 2 roky partnera, který si se mnou zažívá téměř každé tři měsíce drama s pohotovostí, Urinalem, čaji atd… V posledním půl roce mám i problém po sexu. Bohužel rady jako - čůrání před a po styku, ihned umývat nepomáhají. Bakterie se vždy ozvou, ať dělám co dělám. Takže výsledkem je, že nemám chuť na sex, spíš z něho mám strach.

Brala jsem preventivně tabletky Vital Buchu, potom brusinky s kopřivou, samozřejmě Urinal, celé tři roky nosím teplé košilky, teplé ponožky, většinou i v létě uzavřenou obuv, vše je k ničemu. Jsem objednaná na imunologii a hlavně k soukromému urologovi, u kterého prodělám veškerá vyšetření a půlroční kůru, která by mě měla vyléčit.

Takže mi držte palce, chraňte si svoje močové měchýře! I.

Léčba

Jsem sledována na urologii a u obvodního lékaře - zatím bez výsledku. Momentálně přeléčuji další zánět a pak prodělám cystoskopii a další vyšetření. To mi nabídl až soukromý lékař, nikdo předtím.

Co mi pomohlo

V akutních případech Urinal. Jinak ale ani brusinky, ani Algifen.

Infekce močových cest kousavejpavoucek (28.08.10)

V knihách či na internetu s tématem zánětu močových cest se vždy dočteme o stejných příznacích. Bolest, pálení a řezání při močení, schvácenost, někdy teploty. Vždy když mě to chytne, jsem naprosto odrovnaná. Nejsem schopna myslet na nic jiného než na to, aby už ta bolest odezněla. Když už potřebuji si v noci odskočit, bolest je natolik silná, že dál spát již nemůžu, a tak jen sedím a koukám na televizi a snažím se oddálit další návštěvu toalety. Takže další příznak kromě již zmiňovaných je také to, že člověk není zrovna dvakrát schopen vykonávat každodenní činnosti jako práce, úklid, vaření atd…(samozřejmě že záleží na průběhu).

Já jsem ráda, když se můžu zavrtat pod peřinu se spoustou vody a antibiotik. Můj manžel si tímto také prošel tudíž chápe jak mi je, a tak mi vaří čajíky a pomáhá mi, jak to jen jde.

Léčba

Zánět močových cest mám většinou tak čtyřikrát až pětkrát do roka. Trpím tímto onemocněním přes 10 let. Bohužel prvních pár let mě lékaři léčili pouze urologickým čajem, přestože bolesti trvaly i 14 dní.

Po třech letech jsem se dostala na urologii. Spousty vyšetření včetně cystoskopie. Řady léků, antibiotik, léku na podporu imunity, brusinek, diety atd… Říká se, že jakmile žena tímto onemocněním jednou projde, je velmi náchylná k opakovaným zánětům. Antibiotika jsou tím jediným, co opravdu pomůže, ale ne navždy. Ať se snažím jakkoliv, stejně se záněty opakují.

Co mi pomohlo

Co mi na nemoc pomohlo? Hodně pít, být v teple, minimální námaha a odpočívat a samozřejmě léky.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.