Zánět mozkových blan

Přidat zkušenost

Zánět mozkových blan léčí Neurologie a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis zánětu mozkových blan

Náš mozek a mícha jsou obaleny třemi vrstvami. Tyto vrstvy spolu s mozkomíšním mokem, který vyplňuje prostor mezi těmito obaly, ochraňuje mozek a míchu před otřesy a dalšími venkovními vlivy. Nejvnitřnější obal, který těsně naléhá na mozek a míchu, se nazývá měkká plena mozková. A právě tato vrstva bývá poškozena při onemocnění meningitidou.

U člověka nakaženého meningitidou dochází ke zduření měkké pleny mozkové, což snižuje přívod cukru a kyslíku do mozku. Meningitida, neboli zánět mozkových blan, je velmi vážná infekční nemoc, která může způsobit řadu trvalých následků (slepota, hluchota či epilepsie) a končit dokonce úmrtím.

V dnešní době se můžeme nechat očkovat vakcínami proti meningitidě typu A a C, které nás spolehlivě ochrání. Účinná vakcína proti meningitidě typu B však nebyla dosud vyvinuta.

Rizikové faktory zánětu mozkových blan

Nejčastěji je meningitida v lidském těle vyvolávaná buď viry nebo bakteriemi.

Bakteriální meningitida může být způsobena jakoukoliv člověku nebezpečnou bakterií, která se krví dostane do mozkových blan. Je zajímavostí, že mezi nejčastější původce bakteriální meningitidy patří bakterie, které jsou normální součástí flóry nosu nebo úst člověka.

Obyčejně by tyto bakterie způsobily pouze nezávažnou infekci dýchacích cest. Pokud ovšem máme ale oslabený imunitní systém, mikroby mohou vniknout do krevního oběhu a dostat se tak až k měkkém obalu mozku, kde způsobí zánět. Člověk má tedy větší riziko nákazy meningitidou, pokud je jeho organismus oslaben například po úrazu či nemoci, je oslaben velkou tělesnou námahou nebo stresem. Ohroženy jsou také malé děti, které ještě nemají zcela vyvinutý obranný systém organismu, dále také lidé s oslabenou imunitou a teenageři, kteří žijí nezdravým životním stylem (ponocují, kouří, nepravidelně jí a mají velkou psychickou a fyzickou zátěž).

Bakteriální meningitida je velmi zákeřná, protože rychle proniká do krve a proto může končit i smrtelně. Meningitida způsobená viry je mírnější – nemá smrtelné následky- ale může trvale poškodit nervy a tím způsobit obrny. Virem, který způsobuje zánět mozkových blan je například herpetický virus.

Prevence zánětu mozkových blan

Nejúčinnější ochranou proti meningitidě typu A a C je očkování vakcínou. Toto očkování se vyplatí, protože Vás chrání na několik let. Vakcína Vás přijde na pět set až devět set korun, ale některé pojišťovny na ni značně přispívají (VZP přispívá dokonce pět set korun).

Očkování proti meningitidě se zejména doporučuje mladým lidem, protože jsou v největším riziku onemocnění touto chorobou. Také před bakterií, která způsobuje bakteriální meningitidu (Hemophilem influenzae), se dá očkovat. Od roku 2001 v České republice patří vakcína proti této bakterii mezi standardní. Bohužel účinná očkovací látka proti meningitidě typu C nebyla dosud vyvinuta.

Od nákazy meningitidou Vás může také zachránit zdravý životní styl. Protože oslabená imunita dává mikrobům způsobujícím tuto nemoc příležitost proniknout až k mozkovým blanám a způsobit jejich zánět, pro předcházení meningitidy je také důležité udržovat správný přísun vitaminů, mít dobré stravovací návyky, dopřávat si pravidelný pohyb v přírodě, pravidelně spát a vyhýbat se stresovým situacím.

Riziko nákazy může také zvýšit kouření, a to dokonce i kouření pasivní. V jedné celorepublikové studii se ukázalo, že děti do patnácti let, které mají jednoho z rodičů kuřáka, mají třikrát vyšší šanci meningitidu dostat než děti z nekuřáckých rodin. Pokud jsou kuřáci oba rodiče, je riziko dokonce osmkrát větší.

Pokud jste byli v kontaktu s osobou postiženou meningitidou, je vhodné preventivně užívat po dobu několika dní antibiotika.

Očkováním proti zánětu mozkových blan

Kdy a koho má smysl očkovat? Jaké jsou nejnovější poznatky o očkování proti zánětu mozkových blan? Zeptejte se lékařek v Poradně o očkování.

Příznaky a projevy zánětu mozkových blan

Meningitida je velice zákeřná nemoc v tom smyslu, že zdravého člověka dokáže ohrozit na životě během několika málo hodin.

Rané stádium meningitidy se dá těžko diagnostikovat, protože se velmi podobá obyčejnému nachlazení (například chřipce)- máme horečku a velkou bolest hlavy.

Dále se však onemocnění vyvíjí specificky: ztuhnutím šíjových svalů (nemůžeme uklonit hlavu na prsa). Také se objevuje nevolnost a zvracení. Dále jsme citlivý na světlo (což je dáno podrážděním optického nervu), unavení a zmatení a může se Vám také na tváři objevit rozsáhlý opar.

Jelikož se bakterie šíří krevním oběhem do celého těla, můžeme příznaky vnímat prakticky po celém těle. Můžeme tedy na sobě pozorovat například vyrážku v podobě malých modrých skvrn na kůži, křeče a bolest svalů celého těla a dokonce můžeme upadnout do bezvědomí.

U malých dětí nejsou příznaky meningitidy tak výrazné a můžou se u různých dětí velmi lišit. Například jsou nemocné děti velmi spavé, a nebo na druhou stranou jsou velice neklidné a bezdůvodně brečí. Nemoc u dětí se dále vyvíjí tak, že po jednom až třech dnech dojde k vyklenutí místa na jejich hlavičce, kde nemají ještě srostlé kosti a můžou se objevit i křeče nebo zvracení. U kojenců se meningitida také projevuje studenými chodidly a ručkami a odmítáním pití.

Léčba zánětu mozkových blan

Je nutné, aby léčba meningitidy byla zahájena co nejdříve od jejího propuknutí. Včasné vyhledání doktora totiž může výrazně vylepši prognózu nemocného a zachránit mu život.

Standardním vyšetřením pro potvrzení meningitidy je zkouška volnosti pohyblivosti šíje nemocného a lumbální punkce. Lumbální punkcí lékař odebere mozkomíšní mok z oblastí kolem čtvrtého a pátého obratle. Pokud je mok čirý, je pacient pravděpodobně zdravý. Pokud je ovšem odebraný mozkomíšní mok zkalený, trpí zřejmě pacient hnisavou meningitidou. Pro úplnost vyšetření je vzorek odeslán do laboratorního ústavu.

Ihned po určení diagnózy je třeba začít s léčbou. U této nemoci platí, že i minuta času může zachránit lidský život. Protože je pacient při onemocnění meningitidou ohrožen hlavně z důvodu otoku mozku, dostane léky proti otokům.

Dalším důležitým léčivem jsou antibiotika, které zabíjí velké spektrum bakterií a mají schopnost dobře proniknout až do mozku. Antibiotika se mohou podávat orálně a nebo do žíly.

Dále je nutné, aby pacient měl dostatečný přísun vody a minerálů. Během léčby se zhruba po 48 hodinách opakovaně dělá lumbální punkce a zkoumá se obsah mozkomíšního moku. .

Pacient s meningitidou, který je v ohrožení života, leží na jednotce intenzivní péče, aby lékaři mohli kontrolovat jeho životní funkce. Při úspěšné léčbě odezní hlavní příznaky zhruba do čtyř dnů. Avšak alespoň dva týdny se musí dále pokračovat s antibiotiky, aby se nemoc znovu nevrátila.

Jak si mohu pomoci sám

Jelikož je meningitida velice závažným infekčním onemocněním, které může mít za následek až smrt, sami doma si příliš neporadíme. Nejdůležitější je, co nejdříve kontaktovat svého lékaře, který nás diagnostikuje a zahájí léčbu.

Přesto je zde pár tipů, jak si poradit sám před kontaktováním lékaře: Pokud máte podezření, že jste onemocněl(a) meningitidou, můžete si nejdříve vyzkoušet, jak pohyblivou máte šíji.

Pokud máte problém bez bolestí položit hlavu na prsa a navíc jste u sebe objevili příznaky této choroby uvedené výše, je velmi velká pravděpodobnost, že máte meningitidu. Neprodleně proto kontaktujte svého lékaře. Pokud hlavu na prsa bez problémů dáte, neznamená to nutně, že zánětem blan netrpíte. Pokud máte jen sebemenší obavy či podezření, jděte ihned k lékaři.

Nezapomeňte, že u této nemoci jde o minuty. Zamyslete se také nad tím, zda jste v nedávné době netrpěli zánětem ucha, infekcí dýchacích cest či neměli úraz hlavy. Toto jsou faktory, které zvyšují šanci onemocnění meningitidou. Nezapomeňte tuto důležitou informaci ihned nahlásit Vašemu doktorovi.

Komplikace zánětu mozkových blan

Nejzávažnější komplikací je samozřejmě úmrtí. K němu dochází v 5 až 10 procentech onemocnění, a to většinou do jednoho až dvou dnů od propuknutí nemoci.

Další komplikací, která se objevuje u této nemoci, je také například poškození mozkových nervů. Nejobvyklejší je postižení sluchového nervu, které je většinou nevratné a vede k úplné hluchotě pacienta. Vzácnější je poškození zrakového nervu, které může vést k nevratnému poškození zraku. Komplikací jiného typu, ale neméně vážnou, je zánět svalu srdečního.

Na těle, kde se vytvořily v době onemocnění drobné modřiny (vyrážka), mohou za čas vzniknout takzvané nekrózy - neživá tkáň, která se později odhojí.

U dětí může mít prodělání meningitidy za následek také poruchové chování, epilepsii či mírně opožděný vývoj.

Diskuse

Další názvy: meningitida, meningitis, zápal mozkových blán, zánět mozkových obalů, meningokoková meningitida, meningitida typu A, meningitida typu C, meningitida A, meningitida C

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem mozkových blan

Máte zkušenost s zánětem mozkových blan?

Altair845 (08.11.20)

Když my bylo 4 tak jsem se ráno probudil a moc jsem neslyšel, bolela mě hlava a nemohl jsem se zvednout z postele hodinu. Na to jsem byl hospitalizován a prokázalo se, že zánět mozkových blan opravdu mám léčba probíhala asi měsíc v Benešově teď mi je 16 a mám z toho doživotní následky a to ty, že nesmím pít alkohol nesmím na koncerty kvůli nadměrnému hluku a nesnesu hlasité zvuky jinak mám velice silnou migrénu okolo 1 až 2 hodin zvláštní ale je, že jenom když jdu spát nebo se probudím uprostřed noci

Zánět mozkovoých blan mi způsobil nezodpovědný kam Jenda Šmerda (16.03.20)

Někdy v roce 2015 jsme jeli s kamarádem na jednu akci. On je takový strašně lehkomyslný a i když byl nemocný, neřekl mi o tom a ještě si z toho dělal srandu, že na mě třeba kašlal a tak. Trpím na vysoké horečky a po pár dnech se mi rozjely. Týden jsem s čtyřicítkama ležel doma, šestý den jsem najednou byl úplně zdravý. Sedmý den jsem se probudil a taková bolest hlavy, to jsem ještě ani z poloviny nezažil. Nemohl jsem ani o centimetr pohnout hlavou, jak moc mě ta ta hlava bolela. Jeli jsme na pohotovost, lumbálka a 10 dní jsem strávil v nemocnici. Pak jsem neměl 3 měsíce cvičit. Navíc jsem chvíli poté onemocněl salmonelou a strávil dalších 10 dní v nemocnici, takže jsem celý letní prázdniny buď pracoval na zahradě nebo ležel doma/v nemocnici nemocnej. Od té doby mám pocit, že trpím mnohem více stresem a mám blízko k některým poruchám osobnosti.

Borelióza a antibiotika paf1 (11.06.18)

Červená boule na stehně, po týdnu/14 dnech horečky.

Léčba

Širokospektrální antibiotika = DUOMOX 1000 - 20 dní.

Pozor na klíšťata! Katka Š.76 (09.06.16)

Před sedmi lety jsem prodělala serózní meningoencefalitidu s komplikací trombóza žilních splavů mozku. Měsíc jsem byla hospitalizována v nemocnici, měla jsem ochrnuté končetiny, nemohla jsem mluvit, dlouho ani polykat. Dlouho poté jsem ještě trpěla vadou řeči a musela jsem docházet na hematologii kvůli léčbě nízkomolekulárním Heparinem. Měla jsem štěstí, někteří pacienti na JIP byli touto nemocí postiženi mnohem hůře.

Virová menigitída začala bolestí hlavy kocůr (15.10.15)

Ráno mne začala bolet hlava, hned sem si vzal Brufen. Moc se mi neulevilo, bral jsem další, navečer se bolest stupňovala, když jsem nemohl dát hlavu na prsa, sedl jsem do auta a jel do nemocnice. Už večer se byl přijat na neurologii u Sv. Anny a dostal léky, infusi proti otoku mozku, příští den mne převezli na infekční oddělení do Bohunic, za dva dny se potvrdilo, že se jedná a virovou menigoencefalitidu.

Léčba, hospitalizace trvala měsíc. Léčba byla bez problémů a zejména velmi dobrá strava - měl jsem dietu a výběr ze dvou jídel. Nemoc je zcela bez následků.

Myslím, že zásadní bylo, že když mi ráno nemoc propukla, už večer jsem byl léčen.

Začalo to jako nenápadná bolest hlavy Gaabkaa (04.10.15)

Dva týdny před tím, než propukla nemoc v plné síle, jsem měla silné bolesti hlavy - migrény, kterými jsem nikdy netrpěla. Nevěnovala jsem tomu pozornost, pořád jsem nacházela odůvodnění, proč bolesti mám (málo piju, těžký den, nová práce..) Poslední den bolest dlouho nepřestávala, nemohla jsem si ničím pomoct, vzala jsem si i ibalgin, hodně zapila, ale vadila mi už i řeč dcerky, televize, světlo, všechno…tak jsem šla spát. Asi v 1 hodinu ráno jsem se probudila a bylo mi ještě hůř. Cítila jsem, jak mi zatuhla šíje a celá zadní část hlavy, „mozek mi plaval“ a věděla jsem, že něco není v pořádku. Sbalila si věci a vyjeli jsme do nemocnice na pohotovost. Tam mě ošetřila lékařka a během tří minut jsem byla z ordinace venku s diagnózou „akutní zánět horních cest dýchacích“. Dala mi antibiotika a injekci proti bolesti. Na ztuhlost šíje nereagovala a na to, že jsem se netrefila do dveří (už jsem měla značné potíže se zrakem) také ne. Jeli jsme tedy zpět domů, nadávala jsem skoro celou cestu, k lékařům běžně nechodím a mám snížený práh bolesti, takže jsem věděla, že tohle nebude jen taková nějaká běžná nemoc. Injekce od bolesti ovšem zabrala a já usnula. Probudila jsem se v 10 hod dopoledne úplně otupělá… ovšem bolest nepřestávala. Čekala jsem co jsem mohla, ale když se blížila 17 hodina a já věděla, že mě čeká zase noc (noci jsou nejhorší), začala jsem panikařit, že musím něco začít dělat. Doktorka na pohotovosti mi napsala "kontrola na ORL při zhoršení potíží - měla jsem totiž uzliny na krku jako tenisáky. Tak jsem jela na ORL v nemocnici, byl víkend a tam mi doktorka udělala podrobné vyšetření a diagnostikovala zánět slinné žlázy, ale přesto se jí to ještě nelíbilo a poslala mě na neurologii. Díky této doktorce a paní neuroložce už pak vše nabralo rychlý spád. CT mozku, RTG páteře, odběry krve, nikde nic nenašli, ale měla jsem příznaky meningitidy, bolesti a pocit ztuhlé hlavy, při zvednutí nohou mě bolela šíleně hlava, byla jsem dezorientovaná, zpomalená, špatné vidění, poruchy paměti. Druhý den ráno mi odebrali lumbální punkci a potvrdili mi meningitidu virového původu.

Léčba

Veškerá antibiotika a antivirotika nitrožilně do doby, než přišly výsledky z laborky, kde zjišťovali původce. Některé virové onemocnění se vyloučily, takže mi mohli snížit četnost léků, nicméně nakonec původce nenašli, můj stav se zlepšoval, takže léky vysadili úplně. Ponechali pouze vysoké dávky vitamínů B. Měla jsem poruchy paměti a rozmazané vidění, vyšetřovali, jestli nemám zasažené zánětem i některá mozková centra a nebo oční pozadí, oční nervy, ale naštěstí vše bylo v pořádku a pak postupem času tyto příznaky odeznívaly.

Co mi pomohlo

Být v absolutním klidu, hodně odpočívat, s ohledem na zhoršené vidění nepoužívat mobil, laptop, moc nečíst knihy, na nic nemyslet, dopřát si prostě pořádný odpočinek. Po příchodu do domácí léčby (14 dní jsem byla v nemocnici) mi byl doporučen CETEBE na imunitu 1-0-0, adaptogen šišák bajkalský 1-0-0, kolostrum na imunitu 2-2-0 a po pěti dnech 1-1-0, Q10 60mg 0-1-0, stále vysoké dávky vitamínu B a popíjet zelený čaj. Kdybych tyto přírodní léky a vitamíny nebrala, určitě by se můj zdravotní stav tak nezlepšoval, měla jsem absolutní deficit energie, cítila jsem se jako tělo bez duše, vůbec jsem se nepoznávala, byla jsem slabá, bez energie, bez emocí, bez myšlenek…fakt hrozné. Z toho mi nebylo dobře psychicky, špatně jsem spala a dost brečela…Po nakopnutí těmito léky jsem šla po měsíci léčby do práce, ale stále bojuji s energetickým únikem. Při větší únavě opět zapomínám, nevím co jsem již řešila a co ještě ne, cítím se mírně dezorientovaně v prostoru a v komunikaci a začnu mít mírně rozmazané vidění. Zjistila jsem, že to chce čas, jeden den je horší, ale mozek na to zareaguje a druhý den už ve stejné situaci reaguje výborně, chce to prostě učit se znovu v situacích zachovat chladnou hlavu a mít dostatek energie. Tak to bylo i s řízením. Zrvu jsem jezdila 40 km/h malý úsek. Za chvíli jsem si troufla na 60 km/h a pak na delší kousek, a rychleji až na běžnou jízdu. Ale když jsem unavená, tak už se mi fakt řídit nechce, už to pak nezvládám a nemám pod kontrolou. Hodně stále odpočívám a doufám, že mi bude brzy lépe, slyšela jsem, že je to boj i na půl roku. Všem s touto nemocí držím palce a najděte si potraviny, které jsou pro mozek vhodné, dopřejte mu vše, co si zaslouží, hýčkejte se a rozmazlujte, je to signál, že máte prostě zpomalit a mít se rádi. Alespoň já to tak velmi silně vnímám :)

Borelióza u mě jajapaja79 (16.06.15)

V podkolenní jamce bolest, objevení klíštěte a následné odstranění. Začalo mi být špatně, klepala jsem se, měla jsem bolesti a nepochopitelné vnitřní lekání, i když jen někdo promluvil.

Flek po klíštěti nemizel, byl velký, červený a hodně svědivý a také teplý. Paní obvodní mě poslala domů s tím, že to je zánět či infekce. :( Že je na příznaky brzo! Po 14 dnech už mi bylo lépe, flek mizel.

Pak se mi udělal obr flek (mapa) s bílým středem, byla sobota, tak na pohotovosti stanovili diagnózu borelie. Nasadili atb. na měsíc. Krev potvrdila boreliózu. Krev mi byla odebrána až po pohotovosti u obvodní. Do té doby mi ji nikdo nebyl schopen vzít. :O Hrůza!!!

Teď jsem měla opět klíšťata, jedno asi dva dny přisáté. Po odstranění mám flek a svědí to. Opravdu mám strach, že to zase budu mít. Už budu trvat na odebrání krve hned, ne až po léčbě.

Slova doktora: za pět dvanáct Melani978 (12.05.15)

Týden před Velikonocemi jsem dostala neštovice. Na Velikonoční pondělí jsem se probudila a nebyla jsem schopná vstát z postele, absolutně mi nefungovaly nohy. Jakmile jsem vstala, nedokázala jsem se udržet. Trefit se do dveří byl nadlidský úkol, protože jsem skoro nic neviděla. K tomu hlava k prasknutí, vysoké horečky a sluch na úrovni 150 leté stařenky. Bolest všech kloubů a kostí v těle. Stav, který už nikdy nechci zažít. Otec říkal, že pojedeme do nemocnice až další den. No, nebýt mého milovaného dědečka, který otce dokopal, abychom jeli hned, nejspíše už bych tady nebyla.

Rychlá sanitka mě odvezla do ostravské nemocnice. V nemocnici se rodiče museli rozhodnout, jestli podstoupit riziko injekce do míchy. Mohla jsem být ochrnutá. Mohla jsem být mrtvá, kdybychom přijeli o pár hodin později. Kdo ví, co mohlo být.

V nemocnici, kde byly návštěvy přes okno, jsem strávila na kapačkách cca 10 dní. Celkem jsem v nemocnici strávila 16 dní.

Domácí léčení pak trvalo 2 měsíce, kdy jsem se musela vyhnout slunci a námaze.

Konečná slova: jsem ráda, že žiju, jsem ráda, že chodím, jsem ráda, že s následky, které mi potom zbyly, jsem se poprala.

Teď už jenom mám silné migrény tak dvakrát do týdne, které mám kvůli špatné páteři.

Velké díky patří mému dědečkovi, který už mezi námi bohužel není a velké díky patří taky rodičům, kteří mi o mém špatném zdravotním stavu neřekli, dokud jsem se neuzdravila, protože kdybych věděla, jak to se mnou je, asi bych to psychicky nezvládla, a psychika hraje důležitou roli při všem.

Co mi pomohlo

čas ..... čas totiž hraje velkou roli…čím dřív se dostanete k doktorovi tím líp.

Meningokok a zánět mozkových blan jasmine 1 (02.08.13)

Jela jsem domů sanitkou z nemocnice po umrtvení trojklanných nervů a již v sanitce jsem upadala do jakési agonie,a jednou poprosila o zastavení,chtělo se mě zvracet.

Přijela jsem domů v poledne,moc jsem byla unavená,věděla jsem,že má navečer přijet přítel, ale více jsem nedokázala než si lehnout na zem. Více si nepamatuji, navečer přijel přítel s mým synem, vedle mě lékařka ze záchranky. Pamatuji si to jen mlhavě a pak jsem se probrala až na infekčním oddělení.
Děkuji že žiji,byl to těžký zánět mozkových blan, ze kterého se ještě zotavuji již doma.

Léčba

Ležele jsem v nemocnici na JIP na infekčním oddělení v Ústí nad Labem, žádnou namáhavou práci.

Co mi pomohlo

Děkuji tím svému příteli,synovi za včasnou záchranu, děkuji všem sestřičkám a lékařům z nemocnice z infekčního oddělení, ač to byl velmi těžký zánět, žiji a jsem bez následků.

Meningitida ze stresu Anna1006 (23.06.13)

Dnes je to přesně rok od té doby, co jsem chytila meningokoka. Minulý rok mi bylo 13. Odpoledne jsem přijela za babi a dědou a šli jsme si sednout na zahradu. Najednou mě prostě mírně začala bolet hlava jako kdybych měla mírnou migrénu. Dala jsem si Ibalgin a pomohlo to. Celý den jsem pila vodu s citronem. Přesně v tuto dobu v noci jsem vstala, protože jsem potřebovala na záchod. Když jsem tak šla, měla jsem divný pocit bolení žaludku. Vážně úplně divné to bylo a navíc to mírné pobolívání hlavy se změnilo v šílenou migrénu. Musela jsem si jít lehnout. Druhý den, to vůbec nechtělo přestat. Spolykala jsem tolik prášků, že vlastně nevím ani kolik. Nakonec jsem odjela v 17:00 domů. Tam jsem to řekla mamce. Jenže ta na mou reakci odpověděla.: „To jsou migrény. To máš určitě z puberty mě taky strašně bolela hlava když jsem byla v tvém věku“. Pak už jsme to neřešili.

Třetí den v pondělí jsem se chystala do školy a byla jsem happy, protože bolest břicha a bolest hlavy byla pryč. Když jsem dorazila do školy, tak samozřejmě tam byl hrozný řev a světlo a já jsem jakoby začala být citlivá na řev a světlo. Samozřejmě, aby toho nebylo málo, tak mě zase bolela hlava a břicho. Domů jsem dorazila 13:00. Hned jsem si šla lehnout a samozřejmě spolykala tunu prášků. Večer mi bylo fajn a tak jsem si dala večeři. Salát. Cítila jsem hroznou únavu a tak jsem šla spát. V noci jsem se vzbudila a zbytek noci jsem strávila u záchodové mísy. Přišlo na mě zvracení.

Ráno mi bylo zase dobře a tak jsem šla do školy. Ten de jsme šli ze třídou na hrad. Když jsme dojeli na hrad tak tam měli houpačky. Mě bylo pořád dobře. Jenže potom mě spolužák praštil do hlavy tou houpačkou a mě se zase udělalo zle. Když jsem dojela domů. Zase jsem si lehla kvůli hrozné unavě. V noci jsem zase strávila u záchodové mísy. Ráno mi úplně nejlépe nebylo ale i tak jsem do školy šla. Nakonec mě učitelka pustila dřív protože jsem ve škole málem přišla o rozum z toho řevu. Doma jsem si lehla a spala. Když asi ve 4 hodiny odpoledne jsem se vzbudila a běžela na záchod.

A tu to vše začalo. za 2 hodiny se to dokázalo čím dál víc zhoršit. Na mojí hlavu ani po hodně prášků nepřestávala bolest. Zvracela jsem taky častěji a častěji. No a asi v 6 hodin večer to bylo tak vážné že už jsem vůbec nemohla zvednout hlavu. Málem jsem omdlela. A vůbec jsem se nemohla hýbat. Dokonce jsme pomalu přestávala vidět. I když mi bylo 13 let tak jsem se rozbrečela, protože tu bolest to je taková bolest, že to ani popsat nejde. Mamka se vrátila z práce v 8 hodin večer a ona už věděla, že něco není v pořádku. Běželi jsme na pohotovost. Tam nám doktorka oznámila, že musím do nemocnice, že mám podezření na zánět mozkových blan.

V nemocnici jsem byla 3 týdny. Nemohli mi zjistit co mi je. Udělali všelijaké testy (i na očním oddělení), ale nic. A mě bylo pořád blbě. Nakonec zbývala lumbálka a až tam mi zjistili, že naštěstí mám tu slabou meningitidu (jestli se nepletu tak je to virová). Ale nevěděla jsem, proč to tak bolelo. Nakonec mi doktoři řekli, že bývají slabé meningitidy kdy to může bolet i víc jak při té smrtelné. I když jsem měla jen tu slabou tak do teď nesmím být moc dlouho na slunci. Někdy mi vypadne sluch. To jsou následky mé meningitidy.

A proč jsem jí chytla? Ten rok jsem byla psychicky oslabená, měla jsem problémy s rodinou a já jsem měla šílený stres. Z toho to bylo. Ze stresu. Lidi, opravdu buďte rádi, že jste zdraví. Kvůli té nemoci jsem si zkazila celé prázdniny. Musela jsem trčet doma. A navíc někdy ani neslyším.

Léčba

Bolest Hlavy
Bolest Břicha
Zvracení Částečné oslepení
Křeče
Ztužení a bolest svalů. Částečné ohluchnutí.

Co mi pomohlo

Hned jsem jela do nemocnice a jelikož ta virová meningitida se léčí hůř, tak jsem brala speciální prášky a 2 týdny jsem byla na kapačkách.

Meningititida typu B luciespk (10.10.12)

Má dcera měla lehkou teplotu, dávala jsem jí paralen a teplota ustoupila. V 5 hod. ráno jsem jí opět měřila a měla horečku, jeli jsme na pohotovost. Tam nám řekli, že je to pouze teplota a poslali nás domů. K večeru se nám horečku podařilo o něco srazit (asi na 38,4°C). Při převlékání jsem zjistila, že má na těle 3 tmavé skvrnky. Volala jsem naší dětské doktorce a ta řekla, že by to mohla být meningoková sepse a ať ihned zavolám záchranou službu. Okamžitě jsem tam volala a řekla jim to, co mi řekla doktorka. Mezitím dcera velmi rychle upadávala do kómatu a skvrny se rozšiřovaly.

Po 20 minutách přijela sanitka, s tím, kde je tu ten případ meningitidy. Dceru jsem jim předávala již v bezvědomí. Co mě tedy naštvalo je, že s sebou neměli příslušné antibiotikum, i když jsem volala, že dcera má pravděpodobně meningokovou sepsi.

Přijeli jsme do nemocnice a dcera šla na intenzivní péči, kde se zpočátku zdál její stav stabilizovaný. Druhý den došlo k dalšímu zhoršení, především k dýchacím potížím a byla převezena na ARO. Byla 20 dní v umělém spánku a na přístrojích, včetně různých druhů dýchacích přístrojů. Po 20 dnech se probrala. Bála jsem se, že nebude v pořádku - oči dávala v sloup a byla stále strašně slabá a k tomu měla černé všechny končetiny. Takže opět hrůza, že příjde o ruce a nohy. Velké štěstí bylo, že se meningokok nedostal do mozku. Po 39 dnech na ARU nás přeřadili na chirurgii.

Tam jí museli dát pryč, resp. nechali odpadnout zcela zčernalé a nekrotické 3 prsty na levé ruce a 4 na levé noze. Na levé noze má pouze palec. S tou nožičkou jsou stále potíže, paleček má tendenci byt neustále pod nohou, tím pádem se jí špatně chodí. Byla na operaci, jelikož má tu nožičku zjizvenou, tak se narovnání palečku nezdařilo a stále se jí kroutí. Po roce ta noha není v pořádku, připadá mi, že neroste. Jednu nohu má velikost 24, druhou 18. Nožičku masírujeme, stále dojíždíme do nemocnice na svícení nohy a teď konečně jdeme k ortopedovi.

Držte nám všichni palce, ať jí ta nožička poroste a aby v budoucnosti mohla normálně chodit. Tak toto je moje stručně podaná zkušenost.

Lucie

Potíže při zánětu mozkových blan Janďulák (24.09.12)

  • bolest hlavy
  • naběhlé uzliny
  • ztuhlá šíje
  • horečka
  • potíže s chůzí a koordinací pohybu
Léčba

Jsem studentka vysoké školy, na jaře letošního roku jsem se připravovala na státnice z vedlejší specializace a těšila se, že za odměnu, že studuji a pracuji, pojedu někam na týden na dovolenou odpočívat. Těšila jsem se do dne, kdy jsem kvůli neskutečným bolestem hlavy skončila na infekční klinice se zánětem mozkových blan.

To takhle jednou „vesele“ přišla spolubydlící: „Mám pásový opar“, ale neřešila, chodila do práce, fungovala úplně běžně. A já jako malá neměla neštovice. Za 2 týdny mě začala bolet hlava, pořád mi nic nedocházelo a přisuzovala jsem to únavě. Další den jsem unavená ležela v posteli a z pupínku, který mi vyskočil na krku, jsem byla vylekaná, že mám něco v posteli, co mě poštípalo. Druhý den už jsem ale měla jasno - neštovice - tady a teď? Ve 23 letech?

Šla jsem k obvodnímu lékaři, ten mi řekl, že to hravě zvládnu, že jsem sportovec a bude to o.k. NEBYLO. Když něco takového dostanete, čtete na netu, co dělat a jak si pomoct. Náhodou jsem si přečetla o komplikacích, které se projevují nejvíce u dospělých. Jedním z nich byl také zánět mozkových blan. Když jsem po čtyřech dnech měla uzliny jako tenisové míčky, byla jsem pupínkatá od hlavy až k patě, nemohla jsem dojít téměř ani do koupelny, přítel mě naložil do auta a i když v našem okresním městě funguje o víkendu nemocniční pohotovost, odvezl mě raději do krajské nemocnice.

Do konce svého života mu to nezapomenu. Bez jakékoliv časového prodlevy mě vzali na JIP, udělali lumbální punkci, nasadili kapačky a už to bylo. Hlavou Vám proběhne jen letmo myšlenka - budu mít následky? Bude v mém životě něco jinak? vždyť jsem na vysoké, vždyť pracuji, vždyť téměř denně sportuji - budu zase normálně žít?

Co mi pomohlo

Jen díky včasnému zásahu, díky skvělé péči, kapačkám a práškům a hlavně - díky mému příteli, zase chodím do práce, do školy a trošku už dokonce i sportuji. Včera ráno mě zase hlava začala bolet - však ten tlak na temeni znáte. Říkám si, „uber na tempu“, poučilo mě to dost, kéž by to pro každého mělo pouze takové následky jako je občasná bolest hlavy a poučení, že druhý život už nebude.

Meningitida po kousnutí mravencem Iva Moravcová (28.05.12)

Já tuto nemoc chytla po inkubační době 21-28dní po kousnutí červenými mravenci. Probíhala nesnesitelnou bolestí hlavy i po užití Ibalginu, ale bez zvracení se ztuhlostí šíje, jež se u mě jakožto ženy s vadou páteře počítá i bez virového nakažení. Lékařka z pohotovostní služby si proto nebyla jistá, ale kvůli půlroční dcerce mě nechala pro jistotu odvézt. Bylo to prý za 5min.12.

Dělali mi lumbálku, brala jsem léky, nesměla k telce a na slunko, tak jsem nosila klobouk a dívala se na obrazovku jen v odrazu ve skle. Mělo to asi svůj dopad, neb jsem trpěla častými bolestmi hlavy a pravidelně užívala šumivý CALABRON, jež mi hodně pomáhal. Trvalo to několik let, ale pomalu se obtíže snižovaly. Přecitlivělost na slunce mi však zůstala - pociťuji tlakovou bolest v temeni hlavy při delším nošení brýlí a to hlavně i slunečních.

Hnisavý zánět mozkových blan Hanamax11 (26.05.12)

Před rokem asi zhruba touto dobou jsem pořád bojovala s oslabenou imunitou, to znamená že jsem měla rýmu, bolelo mě v krku atd. Jednoho dne jsem začala mít hroznou zimnici, úplně jsme se třepala a nemohla jsem to zastavit. Myslela jsem si proto, že na mě přišla nějaká hnusná viróza, kterou samozřejmě za dva dny vyležím. Lehla jsem si proto doma, vzala paralen a čekala, že to přejde. Asi po 4 hodinách hnusného bolení za krkem a zad se mi začlo chtít zvracet, dostala jsem průjem. O něco později to bylo tak hrozné, že už jsem ani nedošla na záchod. K tomu jsem samozřejmě měla skoro 40 teplotu.

Protože to vypadalo opravdu děsně, manžel zavolal sanitku, která si mě okamžitě odvezla. Z jízdy si pamatuji už jen střípky. Příjezd do nemocnice vůbec. Probudila jsem se až na JIP pokoji. Co se mi v ten moment prohnalo hlavou už si vůbec nepamatuji, vím jen, že se mě doktor ptal, jak se jmenuji. To jsem naštěstí věděla. Poté mi řekl, že jsem zachráněna.

Léčba

Kromě prášků jsem 30dní dostávala do žíly atb, každých šest hodin.

Obrna lícního nervu při zánětu mozkových blan LUCIE KOTLAROVA (29.02.12)

Začalo mě bolest za levým uchem, měla jsem mírnou bolest hlavy. Pak jsem měla dva dny silné bolesti hlavy, které byly nesnesitelné, tak jsme jeli do nemocnice a zjistili, že mám obrnu lícního nervu. Sanitkou mě pak převezli na infekční oddělení, kde mi udělali lumbální punkci a tím zjistili zánět mozkových blan.

Léčba

Musela jsem mít klidový režim a denně jsem dostávala antibiotika do žil a různé injekce a léky kvůli té obrně. Pak jsem měla ještě rehabilitace.

Co mi pomohlo

Dnes je to měsíc, ale stále mám bolesti hlavy. Musela jsem jít na neurologii, kde mi předepsali prášky na hlavu, které trošku pomohly, ale pořád jsem hodně unavená, že nejsem schopná celý den něco udělat.

Jak u mě probíhal zánět mozkových blan cynt (10.02.12)

Před rokem a půl jsem prodělala zánět mozkových blan. Začalo to naprosto z ničeho nic. Měla jsem nesnesitelnou bolest hlavy. Na migrény netrpím. Byla jsem velmi unavená a celkově oslabená. Dva dny jsem jen ležela, nemohla jsem vůbec jíst, později ani pít, protože jsem všechno vyzvracela. Když jsem koukala na televizi tak mi hrozně moc slzely oči, vadilo mi denní světlo, v lýtkách jsem měla chvílema strašné křeče. Nakonec jsem omdlela při cestě na toaletu. Pak jsem jela ke své obvodní doktorce (nebyla jsem ani schopná si zavázat tkaničky - ztuhlá šíje a záda). Lékařka mi řekla, že mám nějakou virózu, že jich je teď hodně a předepsala mi antibiotika. Jenže po tom, co jsem nebyla schopná ve svém těle udržet ani ta antibiotika, mě rodiče odvezli do nemocnice.

Zde jsem už nebyla schopná absolutně ničeho. Dostala jsem kapačku a sanitkou jsem byla okamžitě převezená do jiné nemocnice a uložená na jednotku intezivní péče. Tam se mi ještě během asi dvou objevil zánět spojivek. Vzhledem k tomu, že jsem přijela celkem pozdě a moje nemoc byla podle slov doktorů ve velice vážné fázi, bylo rodičům sděleno, že se mě pokusí zachránit, ale že je také možná i smrt. Přes ohromnou spoustu bolestí jsem ale jako zázrakem (díky tamějším doktorům, doktorkám) přežila. A za další zázrak doktoři považují to, že jsem prakticky bez jakýchkoli vážnějších následků a to i přes to, že jsem umírala na lůžku.

Měla jsem co dohánět ve škole, to je prvada, protože rekonvalescence je velice dlouhá ale také důležitá. Půl roku jsem do školy nechodila, nesměla jsem sportovat, minimálně sledovat televizi i počítač, nečíst. Jediné, co jsem mohla, bylo potichu poslouchat rádio, nebo mluvené slovo. Z této nemoci jsem si odnesla pouze menší výpadky paměti, při stresových situacích jsem natolik vypjatá, že ze sebe nevydám ani slovo, únava. Myslím, že mému srdci to taky trošku pomohlo ke zhoršení, ale lehká srdeční onemocnění je u v naší rodině genetické.

Léčba

Dostala jsem kapačky jako výživu, do žil mi byl také dán lék proti otoku mozku. Nemohla jsem pít, ale žízeň jsem měla, proto jsem cucala ledy (to bylo moc příjemné). Následovala lumbální punkce, což obnášelo odběr mozkomíšního bohu velkou jehloou zasunutou do mých zad v oblasti kříže. Po lumbální punkci jsem musela ležet bez polštáře asi den až dva jen na zádech a nesměla jsem vstávat. A nakonec po propuštění z nemocnice jsem měla více jak půl roční rekonvalescenci a pořád jezdím na neurologické kontroly.

Co mi pomohlo

Život mi zachránila lékařská pomoc, bez ní bych tu už nebyla a to je mi teprve 16 let.

Stav po léčbě zánětu mozkových blan markéta kroková (28.10.11)

Jsem šest týdnů po propuštění z nemocnice a nebyla mi zjištěna příčina zánětu mozkových blan. Odběr mozkomíšního moku byl pozitivní, jen vše další negativní. Nyní jsem u své obvodní lékařky, ta mi zjistila silný zánět močového měchýře, dostala jsem antibiotika a řekla mi, že jsem to pravděpodobně měla z toho. Skoro po dvouměsíčním nicnedělání jsem ještě pořád unavená a během dne si musím jít lehnout když pocítím tlaky do hlavy, někdy závratě.

Meningitida a její léčba AnnaKubešová (26.02.11)

Před třemi týdny jsem si večer šla lehnout, nic mi nebylo a najednou z ničeho nic mě začala bolet hlava tak moc, že to nešlo vydržet. Nemohla jsem ohnout hlavu, zvracela jsem, vadilo mi světlo. Tak jsem šla na pohotovost, kde mi dali nějakou kapačku na bolest hlavy a poslali mě domů, ať si prý druhý den zajdu k obvodní lékařce. Měla jsem všechny příznaky meningitidy a opravdu mě poslali domů.

Šla jsem druhý den ke své lékařce, která mě hned poslala na neurologii, kde si mě hned nechali, udělali CT mozku, lumbální punkci a poté okamžitě sanitou převezli na JIP infekčního oddělení.

Léčba

Několik dní jsem byla připojená na různé přístroje, dostávala jsem do žil antibiotika proti oparu, proti otoku mozku, na bolesti a ostatní ani nevím, co bylo a to několik dní vlastně nepřetržitě. Šestý den jsem byla z JIP přeložená na normální oddělení, kde jsem dál dostávala antibiotika, antivirotika po dobu 11 dnů.

Co mi pomohlo

Asi mi pomohla ta spousta kapaček, ale jsem teprve 3 týdny od počátku nemoci, takže se cítím stále hrozně unavená, nic nedělám, opravdu vůbec nic. Nikdy jsem se takhle vyčerpaně ještě necítila. Jsem zvyklá sportovat, žít, ale zatím nejsem schopná zvládat běžné denní činnosti, vařit, mýt nádobí, uklízet. Léčba prý bude trvat několik měsíců. Půl roku mám přísný klidový režim, žádný sport, namáhavé činnosti, nic.

Meningokoková meningitida karinvalkova (09.09.10)

Ani nevím, z čeho přesně sem ji měla. Nejprve mě bolela asi 8 dní v kuse hlava. Nedalo se to vůbec vydržet. Naše mamka mi řekla, že to je asi hodně hnusná migréna. Že ona na ně taky trpí, a tak ví, jak odporná bolest hlavy to je. Jela jsem tedy do nemocnice, kde mi paní doktorka nechala vykapat dvě kapačky přímo na migrénu. Pomohlo to, ale jen z té části, že jsem už neměla migrénové záchvaty. Myslela jsem, že odezní i ty bolesti hlavy, ale nestalo se tak a za další 2 dva dny sem byla v nemocnici znova.

Byl tam tentokrát mladý pan doktor a ten se mimo jiné zeptal, jestli sem za poslední dobu nepřišla do kontaktu s klíštětem - no a od toho se vše další odvíjelo. Udělali mi lumbální punkci a potvrdilo se, že mám zánět mozkových blan. Byla jsem sice jen 5 dní v nemocnici, ale za tu dobu do mě nasypali takových prášků a asi 17 kapaček, že teď když jsem 3 den doma, si přijdu jako na horské dráze. Všechno je najednou nějak moc rychle.

Připadám si hrozně zpomalená, unavená, zmatená, nesoustředěná a roztěkaná. Pořád bych pokud možno spala. Z čehož vyplývá, že člověk není zdravý, jak ho propustí z nemocnice, ale co se týká téhle zákeřné nemoci, až doma pěkně hezky v klidu se člověk tak po 3 - 4 týdnech úplně vyléčí a doléčí.

Léčba

Neustálá bolest půlky hlavy. Přecitlivělost na světlo a zvuky, bolest svalů, nemohoucnost ohýbat hlavu. Člověk je hrozně unavený, stahaný a pořád by spal. Potřebuje klid, šero a ticho.

Co mi pomohlo

Prášky a čípky na bolest hlavy. Po 6 ti hodinách podávání antibiotik a antivirotik po dobu nezbytně nutnou k zaléčení. Nejméně však 5 dní. Provedení lumbální punkce.

Částečné ochrnutí nohou A.B. (16.05.10)

Když mi bylo osm let,tak jsem byla doma, protože jsem měla neštovice. Maminka k tomu byla ještě nějak nachlazená a můj organismus to už neunesl. Když jsem se druhý den probudila, tak jsem cítila, že mě nohy nedrží jako obvykle (podlamovaly se mi a za chvilku jsem se na ně už nemohla vůbec postavit). Bylo to hrozné! Začala jsem zvracet a cítila se celkově úplně jinak než dříve. Mamka zavolala mému panu doktorovi, který po chvilce přijel, a když mě vyšetřil, tak řekl mamce, že musím ihned do nemocnice.

Tam si mě vzaly sestřičky a hned mi začaly dělat různá vyšetření. V nemocnici jsem byla 9 dnů a pomalu jsem se tam pokoušela stavět na nohy. Nejdřív jsem s nimi cvičila na posteli, pak jsem si pomalu sedala, stoupala a nakonec pomalu s nějakou pomůckou chodila. Byl to dobrý pocit, když jsem cítila, že mě ty nohy zase dokáží udržet.

Doma jsem pak byla necelé dva měsíce. Půl roku jsem navíc nesměla cvičit. Nemoci jsem se sice zbavila, ale další skoro dva roky jsem jezdila do nemocnice na neurologii na vyšetření a na EEG, kde se zjišťuje, jestli v té hlavě je všechno v pořádku. Jezdila jsem tam dlouho, protože na tom EEG pořád viděli něco, co by tam nemělo být.

Nakonec to bylo vše v pořádku a já jsem byla ráda, že to konečně bylo za mnou. Ale následky té nemoci budu mít až do konce života. Bolí mě víc hlava než ostatní lidi a když jsem byla na poslední kontrole u pana doktora, tak mi řekl, že můžu mít o hodně horší kocovinu než ostatní. Musím si na tu hlavu prostě dávat celkový pozor.

Když jsem přestala chodit, tak mi dokonce hrozilo, že už se na nohy vůbec nepostavím a zůstanu na vozíčku. Ale společně se sestřičkami v nemocnici jsem to zvládla a za to jsem strašně moc ráda.

Doufám, že vám tenhle článek třeba nějak pomůže a nebo aspoň budete vědět, že nejste sami, kdo tu nemoc má nebo kdo jí zažil a že nás je víc.

Vaše Adéla

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.