Zánět nosohltanu

Přidat zkušenost

Zánět nosohltanu léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Onemocnění horních cest dýchacích

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Přenos, Faktory, Průběh, Vyšetření, Léčba

Popis zánětu nosohltanu

Nasopharynx, slovo nacházející svůj původ v latině, znamená v přesném překladu nosohltan. Naso odpovídá nosu, pharynx potom hltanu. S pacienty trpícími tímto onemocněním – nazofaryngitidou - se setkáme v ordinacích pediatrů - dětských lékařů, obvodních lékařů, ORL specialistů (OtoRhinoLaryngologie, v češtině Ušní, nosní, krční), ale i na interních odděleních jako přidružené komplikace jiných onemocnění. Jedná se o nejčastější a nejrozšířenější virové onemocnění vůbec.

Přenos zánětu nosohltanu a jeho původci

Horní cesty dýchací a zejména nosohltan jsou infekcí postiženy velmi často. Většina těchto infekcí se šíří kapénkovou cestou, tzn. kašlem, kýcháním, přímým kontaktem s infikovaným povrchem sliznic.

Etiologicky se může jednat o virovýbakteriální původ, přičemž viry převažují. Více než 200 různých virů může vyvolat akutní onemocnění dýchacích cest a z nich zejména zástupci těchto rodů: paramyxoviry, pikornaviry, koronaviry, adenoviry a herpesviry. Viry často vyvolávají epidemie, zejména v zimě a časně z jara ( chřipka, respirační syncytiální virus) a na podzim (parachřipka).

Z bakterií je nejvýznamnějším činitelem Streptococcus pyogenes vzácně pneumokoky, Haemophillus influenzae a Moraxella catarrhalis. Bakteriální infekce velmi často nasedá na virovou, onemocnění potom trvá podstatně déle a má těžší průběh. Se sekundární bakteriální infekcí se setkáváme zejména u jedinců velmi mladých a u lidí s nedostatečným stavem výživy.

Rizikové faktory zánětu nosohltanu

Akutní formy onemocnění jsou spojeny s přenosem kapénkovou infekcí, tudíž pobyt v místnosti, dopravním prostředku, v blízkosti kýchajících osob se dá považovat za rizikový faktor.

K němu přistupuje oslabenost organismu, jako věkem, výživou, ale i únavou a přetížením.

Chronické formy vznikají při dlouhodobém působení neinfekčních vlivů a významnou roli hraji odlišná citlivost každého jedince. Těmito činiteli zevního prostředí jsou: expozice kouři, prachu, horku, chemikáliím dále kouření, střídání teplot a dýchání horkého suchého vzduchu (vliv ústředního topení).

Onemocnění častěji také vzniká u osob, které dýchají otevřenými ústy.
Vliv na záněty nosohltanu mohou mít i avitaminózy (onemocnění z nedostatku vitaminů), menopauza a celková onemocnění jako choroby srdce, ledvin, cukrovka, alergie.

Průběh a příznaky zánětu nosohltanu

Jedná se o onemocnění sliznice nosohltanu bez postižení mandlí. Průběh zánětu nosohltanu kolísá od mírného až po život ohrožující v závislosti na vyvolávajícím původci, na podmínkách pro jeho pomnožení a na celkovém stavu jedince.

Nebakteriální zánět nosohltanu (tudíž virový) se projeví začervenalým prosáklým hrdlem. Polykací obtíže mohou být přítomny, ale nejsou podmínkou. Horečka provází tato onemocnění velmi často a bývá vyšší u dětí než u dospělých. Nacházíme zduření podčelistních mízních uzlin. Virový původ podporuje kašel, zánět spojivek a rýma.

Pokud se objeví puchýřky na mandlích a měkkém patře, pak mluvíme o herpangíně. Je enterovirového původu. V případě, že se puchýřky a drobné vřídky nachází i na jiných místech dutiny ústní, jedná se o hepretickou infekci.

Zánět produkující hlen nebo hnis může být vyvolán viry i bakteriemi. Pro infekční mononukleózu svědčí vzestup teploty s polykacími potížemi. Objevuje se zarudnutí a prosáknutí nosohltanu i mandlí. Na mandlích se tvoří povláčky až větší souvislé povlaky. Jsou značně zbytnělé a někdy působí i dýchací obtíže. Ty doprovází i huhňavý hlas. Na měkkém patře nacházíme tzv. Holzelovo znamení - čárkovité červené tečky značící jemné slizniční krvácení.

Někdy jsou prosáklá i oční víčka. Nejen krční, ale i další mízní uzliny jsou zduřené a při objektivním nálezu nacházíme ještě zvětšenou slezinu a játra. Onemocnění je někdy provázeno jemnou vyrážkou červených pupínků po celém těle, obzvláště když jsou nesprávně nasazena antibiotika z řady ampicilinů.

U chronických zánětů hltanu jsou příznaky různorodé a v průběhu onemocnění se mohou měnit. Nemocní udávají pocit cizího tělesa, zahlenění, sucho v ústech. Celkové příznaky jako teplota, únava, schvácenost, zpravidla chybí.

Vyšetření zánětu nosohltanu

Při návštěvě lékaře padnou dotazy na délku trvání, příznaky a teplotu. Tělesné vyšetření se týká vyplazení jazyka a prohlédnutí nosohltanu, prohmatání mandlí a dotazu na bolestivost, změření tělesné teploty a pohledu na spojivky. Často se též provádí odběr stěru na kultivaci.

Léčba zánětu nosohltanu a jak si mohu pomoci sám

Léčba akutních forem těchto onemocnění je většinou symptomatická, tzn. léčí se pouze příznaky, nikoliv příčina nemoci. Bývá shodná s léčbou rýmy.

Opatření zahrnují zapařující (Priessnitzovy) obklady, kloktadla, při teplotě léky snižující teplotu, klid na lůžku, příjem horkých tekutin, pobyt v teple, ovšem ne na suchém vzduchu, potní kůry, při nosní neprůchodnosti užívání nosních kapek.

V případě bakteriální infekce se nasazují antibiotika, po kultivaci cíleně, před výsledkem stěru spíše empiricky, to znamená osvědčená podle předchozích zkušeností lékaře. Zejména u prudce probíhajících zánětů je nezbytné mikrobiologické vyšetření, neboť úspěch léčby závisí na cíleném podání antibiotika působícím na skutečného původce.

Při opakovaných zánětech hltanu se uplatňuje tzv.imunomodulační léčba.
Při dlouhém průběhu je léčba obtížná a často vede pouze k přechodnému zmírnění obtíží. Spočívá ve vyloučení všech faktorů, které mají n vliv na onemocnění, obzvláště kouření a tvrdý alkohol.

Příznivě působí dýchání zvlhčeného vzduchu, Vincentka a dostatek vitaminů řady B. Vhodná je změna prostředí, pobyty na horách a u moře. Doporučováno je zvlhčit vzduch v suché přetopené ložnici. Nedoporučuje se ale kloktat heřmánek, šalvěj a mentolové preparáty, jelikož vysušují sliznici hltanu.

Diskuse

Další názvy: nazofaryngitida, nasopharyngitis, pharyngitis acuta, akutní faryngitida, akutní zánět nosohltanu

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem nosohltanu

Máte zkušenost s zánětem nosohltanu?

Zhoršující se rýma Klárka2703 (19.12.16)

Dnes mi doktor na ORL zjistil virový zánět nosohltanu. Začalo to na začátku listopadu (dnes je 19.12.), kdy jsem dostala rýmu, suchý kašel a bolelo mě v krku. Praktická lékařka to vyhodnotila jako virózu, ale pomocí léků na bolesti v krku a antibiotických kapek do nosu jsem se ničeho nezbavila, ba naopak mě začaly bolet uzliny, proto mi nasadila antibiotika - teď bohužel nevím, jak se jmenovala.

Po cca 2 dnech antibiotika zabrala na vše, ale asi po 4 dnech po dobrání se potíže opět vrátily. Jelikož jsem byla objednaná na 15letou prohlídku k té samé doktorce, při té příležitosti jsem jí sdělila své problémy a ta si nevěděla rady, proč mě stále bolí uzliny a proč už velmi dlouho huhňám.

Tak mě tedy poslala na ORL a ještě před tím jsem k ní měla jít na odběry krve kvůli testům na CRP. Kvůli vážným důvodům jsem tam nemohla zajít. O víkendu jsem jela na skautskou výpravu do hor, kde byla zima a vše se rapidně zhoršilo, mám dráždivý mokrý kašel, bolestivé plíce a průdušky, bolest v krku, rýmu, bolestivé polykání, do včerejška jsem měla zvýšenou teplotu. Mám ležet i přes svátky,tak snad mi bude lépe.

Přeji vám klidné Veselé Vánoce ve zdraví v teple. :)

Zánět nosohltanu Gréta4856 (06.12.16)

Posledních 5 dní jsem cítila, že se o mě něco pokouší. Rýma, občasný kašel, zimnice. Čekala jsem klasickou chřipku, co byla všude kolem mě. V noci jsem se z ničeho nic probudila s neskutečným „knedlíkem“ v krku. Nemožné polknutí či promluvit. Bolest měkkého patra. Jelikož na to trpím i několikrát do roka, tak jsem přesně věděla, o co jde. Hned ráno jsem si šla koupit Septofort, který mi na to neskutečně zabírá. Stačí mi malé balení se 12 pastilkami a za 3 dny je po všem.

Co mi pomohlo

Septofort a dostatek tekutin - nejlépe zázvorový čaj.

Častý zánět nosohltanu nalim1 (09.11.16)

Mám zánět nosohltanu několikrát do roka. Projevuje se lehkou bolestí jakoby na horním patře vzadu.

Co mi pomohlo

Stačilo cca 2 dny stříkat Bioparox a bylo po problémech. Teď, co ho chytráci zakázali prodávat a není žádná náhrada,nevím…

Zánět nosohltanu a usilovné smrkání Bibinka123 (28.04.16)

Vlastně si už ani nepamatuju, kdy jsem měla naposledy klasickou rýmu. A ani nevím, jak často do roka takhle nemocná jsem, ale většinou je to v době, kdy je počasí úplně „aprílové“ aneb když se to venku střídá jak ponožky. U mě zánět nosohltanu začíná většinou pobolíváním v krku, chrapotem a zimnicí. Postupně během dne nebo dvou to přejde do kašle a zahlenění. Pak už to jde do nosu, kdy nesmrkám normální sopel, ale spíš „hleny“ / hustý sopel, který se opravdu těžko smrká a mám občas pocit, že vysmrkám i duši. Do toho mě pobolívá hlava, potím se, třepu se zimou a jsem unavená.

Léčba

Většinou piju co nejvíce čaje a snažím se co nejvíc posilovat imunitu vitamíny. Jinak Tantum verde tabletky, občas i Paralen, podle toho, jak moc hrozně mi je. Sprej do nosu - Muconasal plus a nebo obyčejná mořská voda. Do toho co nejvíc odpočinku a nemoc během týdne odezní.

Med, zázvor, vincentka, ibalgin johnes (25.02.16)

První den lehká bolest v krku na polykání, další dva dny se již bolest stupňuje. Rýma žádná, bez teploty. Posléze (cca den čtvrtý) se nemoc přesune do nosu (bolest v krku zcela ustoupí). Kýchám, huhňám, bolí mě hlava, smrkám, potím se (teplota). Sople zpočátku zažloutlé, pak již spíše bezbarvé - to ukazuje bakteriální původ nemoci.

Moc mi pomohly medové zábaly na krk - napatlám trochu medu - nejlépe lesní od včelaře - na igelit, přiložím na krk, zavážu krk šálou a během dvou až čtyř hodin by se měl med vsáknout. Člověk se trochu uplatlá, nicméně během jednoho dne bolest v krku zcela ustoupí (med je nejsilnější přírodní antibiotikum). Bohužel jsem začala aplikovat až asi třetí den nemoci.

Piju čaj se zázvorem a medem (pozor, med přidat, až se tekutina ochladí min. na 50 stupňů), do nosu aplikuju nosní sprej Vincentku, na krk mi rovněž pomohly tablety Tantum Verde. 3× denně ibalgin 400 mg od začátku nemoci. Do 7 dnů bylo po nemoci. Bez antibiotik!

Co mi pomohlo na zánět nosohltanu Sisi747 (16.09.15)

Začínající bolest levého ucha, postupně intenzivní bolest. Později napadání i pravého ucha a nosu.

Léčba

Antibiotika Augmetin, kapky Tobradex, kapky do nosu Olynth.

Bolest v krku Sceaty (26.04.15)

Ucpaný nos, bolesti při polykání až neschopnost přijmout stravu a dodržování pitného režimu, po pár dnech zahleněný nos, schvácenost, únava, spavost, vyčerpání. Nemám nikdy teplotu, vždy mám jen 36 stupňů a něco.

Co mi pomohlo

Zábaly na krk s Alpou Francovkou, klid a topení vypnuté, teplé čaje, sirup Mucosolvan několikrát denně, Mucosolvan pastilky nebo Tantum Verde, Paralen Grip ten nový brát dvakrát denně, za den jedna mandarinka, kiwi nebo jablko, a čaje na kašel a průdušky, chřipku a nachlazení. Rozhodně se dá obejít bez antibiotik. Oblékám se tak, aby mi nebylo ani teplo ani zima, obojí mi způsobí, že se mi znovu rozjede zánět v krku. Do pěti dnů přísného režimu jsem zdravá. Z antibiotik mi zabral Duomox, jiná antibiotika mi můj obvodní lékař ani nedává.

Chronický zápal hrdla trek (26.08.14)

Neviem, kde presne nastal v detsve problém, ktorý naštartoval tohto tichého zabijaka menom chronická faryngitída. Isté je, že rokmi sa toho ťažšie zbavujem a tak isto mi aj dlhšie trvá, kým sa z toho dostanem aspoň ako tak. Problémy so suchými sliznicami v nosohltane a aj v samotnom hrdle mám po celý rok a preto si ich musím zvlhčovať či už masťami alebo sprejmi typu Vincentka. Tým, že mám suché sliznice, tak sú oveľa náchylnejšie na vírusy, baktérie. A tak isto sú veľmi citlivé na studený vzduch. Preto prežiť zimu to sú pre mňa také galeje. U mňa to začína bolesťou hrdla, zatekaním hlienu a následne mi to chytí aj priedušky a je vymaľované. Väčšinou sa jedna o vírus a preto nejaké teploty, bolesti kĺbov a únavu nepociťujem. Len samotné liečenie trvá neskutočne dlho a dá sa povedať, že ako tak zdravý som vždy až koncom jari, keď už ani vzduch neni taký studený pre mňa na dýchanie. Chronická faryngitída tak ako mnoho iných chorôb vie riadne znepríjemniť život a ja s ňou bojujem neustále. Mám mnoho otázok typu „čo by mohlo pomôcť“, čo ešte vyskúšať na zlepšenie", ale chýbajú mi odpovede, ktoré hľadám stále. Možno, že chybu robím aj ja niekde a niektoré veci by sa dali robiť inakšie a lepšie. Priznám sa, že mám obavy do budúcna ako sa to bude vyvíjať. No ale držme si navzájom všetci palce, aby to bolo dobre. :-)

Léčba

Čím roky pribúdajú, tým sa ťažšie zbavujem týchto problémov, keď má postihnú. Liečba a súčasne aj pnka trvá niekedy aj cez dva mesiace, kým mi to ako tak ustúpi. V prvom rade musím byť v teplé a vyvarovať sa dýchaniu studeného vzduchu, ktorý je v zimnom odbobí vonku. No a potom len kloktať slaný roztok a slnečnicový olej niekoľko krát za deň. Pijem veľa tekutín a snažím sa striedať čaje a čistú vodu. Počas leta si vždy urobím zásobu nejakých bylín na čaj. Zbieram hlavne bázu, lipu a začiatkom jesene aj šípky a z týchto si potom celú zimu robievam čaj. Pijem aj prieduškové zmesy namiešané v lekárni. Taktiež si dávam olejové zábaly alebo ak je po ruke tuk z kachny okolo hrdla a na priedušky. A do nosa používam vincentku a na noc na premastenie suchších slizníc mastičky do nosa (panthenose,rinopanteina a občas si kvapnem aj slnečnicový olej). Antibiotík som pojedol tiež už hodne a teraz už som v štádiu, keď zvažujem, či si ich nasadím, pretože aj tak mi nie vždy pomohli, keďže skôr mám vírusovú nákazu ako bakteriálnu. Preto si radšej dám najprv urobiť rýchly test u doktorky a ak je to vírusového charakteru, tak lieky neužívam.

Co mi pomohlo

Kľud a teplo na lôžku.
Pitie bylinných čajov (báza, lipa, šípky, prieduškové zmesy)
Vyššie spomenuté kloktanie.
Najviac mi pomáha more a teplo. Viem, že keby sa dalo presťahovať niekam k moru za teplom bolo by to oveľa lepšie. Párkrát aj keď som vycestoval nie najzdravší k moru na dovolenku, potiaže ustúpili a cítil som sa fajn.

Zánět nosohltanu asalak (04.05.14)

Jím zdravě, sportuji, dostatečně spím… Pokud něco z toho začnu porušovat, strhne se lavina, která se přemění v zánět nosohltanu. Nejprve to začíná stres a časovou frustrací např. z nadcházejících zkoušek (kvůli tomu moc nespím + nestíhám se správně stravovat a omezuji tekutiny). Následující den jsem unaven, ale mám nějaký harmonogram, tak si dojdu zasportovat, cítím se dobře > následující den to bohužel přichází.
1. den: ucpaný nos
2. den: zarudlé oči, hustá rýma
3. den: pálení očí, hustá rýma, pálení v krku + dělání se puchýřků na horním patře
4. den: rýma, bolest v krku + puchýřky v okolí mandlí, zduřelé mandle, oteklý bolavý krk, bolest přechází i do ucha, lehce kašel
5. den: minimální rýma, bolest v krku + puchýřky v okolí mandlí, otok mandlí ustupuje, lehce kašel
6. den: bolest v krku ustupuje, puchýřky přetrvávají
7. den: minimální bolest v krku, puchýřky přetrvávají - pouze mění barvu z červené na světlou červenou/bílou
následující dny: žádná bolest v krku, ale puchýřky přetrvávají, u mě i rok

Léčba

zvýšení pitného režimu min. 3 litry teplých/vlažných tekutin- převážně čaj se zázvorem nebo nastrouhaný kořen zázvoru zalitý vodou
paralen/brufen na bolest
zábaly krku
kloktání solí/florsalminem
pití vincentky
B komplex, vitamin C

Co mi pomohlo

čas a klid

Zánět nosohltanu po angině tynka7894 (06.01.14)

Zánět nosohltanu jsem nikdy neměla, cca před 8 týdny jsem měla angínu na kterou mi daly antibiotika po dobrání týden dobrý, cca 2 dny zpátky mě začalo bolet v krku, bylo to jako když člověk polyká žiletku, všechny svaly mě bolely, příšerný kašel a celková únava. Ihned jsem usoudila, že se mi vrátila angína ale po návštěvě lékaře řekl, že to je zánět nosohltanu a napsal mi prášky na kašel a ATB.

Co mi pomohlo

Čaj s citronem cca 2 litry, ATB Xorimax 250 - jsem alergická na Penicilin, Stopex tablety - a suchý dráždivý kašel a opravdu důsledný klid na lůžku.

Doprovodné příznaky zánětu nosohltanu penelopa (16.07.13)

Začíná to celkovou nevolností a nepříjemným pocitem v nosohltanu. Pak otok sliznic a velmi nepříjemná řezavá bolest v nosohltanu, pocit jakoby angíny, ale jinde. Po pár dnech to poleví, ale začnou se tam tvořit hleny. Někdy velmi husté, barevné. Pak začne rýma, tlak v dutinách, zalehlé uši. Asi za 3 dny se to zmírní a přesune se to do oblasti krku. Pak trochu do průdušek. Nejdřive suchý kašel, který se do 3 dnů změní ve vlhký. Vykašlávám. Celkově pak ještě několik dnů pocit jako chřipka, kašel a rýma. Někdy ještě i dlouho kašlu.

Léčba

Zvlhčovat sliznici, brufeny na zmírnění zánětu, klid, teplo, pitný režim, vitamíny, kloktání, v případě potřeby ATB

Co mi pomohlo

Moře, klid na lůžku aspoň 3 dny, potit se, nenamáhat se. Dělat průplachy nosohltanu mořskou vodou (i doma si udělat) - často, brufeny - užívání 3 dny ráno, odpoledne, večer. Vitamín C-se šípky, B komplex, pangaminy, Vit.E, Echinacea, rakytník. Je dobré nasadit na čas Wobenzym. Ráno kloktat olej, čistit kartáčkem i jazyk. Desinfikovat kartáček. Hodně pít. Domácí kompot ze zázvoru, citronu a medu. Na průdušky švýcarská psí mast. Kaloba - přírodní kapky z lékárny na viry a bakterie.

Klacid při zánětu nosohltanu Vakalik (25.12.12)

Začne to pnutím v krku, velkou rýmou, pak ucpání nosních dutin a bolest na jedné straně v krku, kašel.

Léčba

Pomáhají mi antibiotika Klacid, pít kolem 3 litrů čaje s citronem a střídat se zázvorovým čajem s citronem, ležet a být v teple.

Co mi pomohlo

Inhalace mořské soli
Léčba bez antibiotik

Nepříjemný pocit při polykání při zánětu nosohltan Michaela H. (25.08.12)

Já měla pouze nepříjemný pocit při polykání (jako byste polykali žiletky), oslabenost a v krku mě bolelo asi týden - jenom trochu.

Léčba

Antibiotika, klid

Co mi pomohlo

Antibiotika Zinnat, Brufeny

Pitný režim při zánětu nosohltanu Zuzkaaaaa (28.03.12)

Pálení v hrdle, bolest měkkého patra, nepříjemný pocit při polykání, huhňavý hlas, oslabenost. Protože jsem hlasový profesionál, každý z příznaků mi znemožňuje pracovat. S nemocí se snažím poprat sama, už vím, co zabírá. Jakmile nasadím léčbu, začínají se uvolňovat hleny - hodně pít a smrkat.

Co mi pomohlo

Centrum, Paralen Grip, Bioparox (do nosu i do úst), Solmucol, pitný režim.

Chronický zánět nosohltanu Pinkie 2 (09.11.11)

Zánět nosohltanu mám chronicky a to již několik let. Začne to vždy zduřením uzlin, pálením v krku - suchým krkem, bolesti hlavy, huhláním a celkovou únavou, někdy i zvýšenou teplotou, bolesti kloubu.

Léčba

Pravidelně inhaluji Vincentku, piji hodně teplého bylinkového čaje, zvýším dávku léku na alergii (beru denně 1 Aerius, zvyšuji na 2 denně), stříkám 4-krát denně Bioparox, pokouším se ležet, což ovšem není jednoduché, a nebýt v přetopeném prostředí. I tak jsem ale alespoň 3-5 dní úplně nepoužitelná.

Nejlepším lékem je pobyt u moře - to mohu odjet nemocná a za den nebo dva jsem jako rybička. Ovšem kdo dnes může často jezdit k moři.

Co mi pomohlo

Vincentka, Aerius, Bioparox, teplé čaje, klid a ležet, moře.

Pravidelný zánět nosohltanu GCharlotte (11.09.11)

Já mívám zánět nosohltanu teď už pravidelně každé tři roky. Na podzim a na jaře. Nejdřív mě začne bolet v krku, dostanu teplotu a rýmu a špatně se mi polyká.

Léčba

Léčím to Stoptusinem. Ten pomůže na bolest v krku a pak i na kašel. A Ibalginem, který pomůže na bolest hlavy, kapky do nosu nepoužívám, protože pak od nich bolí sliznice v nose.

Co mi pomohlo

Hodně pomůže pravidelně všechno vysmrkat, pít teplý citronový čaj.

Jak probíhá zánět nosohltanu Macav (22.04.11)

Zánětem nosohltanu onemocním minimálně pětkrát za zimu a několikrát do roka. Vždycky začne škrábat v krku, to trvá 2-4 dny, pak se přidá rýma, teče z očí, zalehlé uši, přidá se kašel - zpočátku suchý, pak začnu vykašlávat trochu hlenu. Celé to trvá 4-7 dní. Bez teploty.

K lékaři už nechodím. Stejně mi jen řekne kloktejte si solí, vypoťte se a hodně pijte. Většinou chodím normálně do práce nebo zůstanu dva dny doma. Protože ráda sportuji, hrozně mě to štve, protože pak jsem dva týdny mimo.

Léčba

Priznitzový zábal, česnek, zázvorový čaj s medem, vitamín C - v častých dávkách, měla by pomoci křenová kašička, ale ještě jsem nezkoušela, neměli křen. Kloktání soli.

Co mi pomohlo

Zdá se mi, že nepomáhá nic. Ale mám pocit, že pro to něco dělám.

Léčba chronického zánětu nosohltanu u moře Daliborrr (28.03.11)

Dobrý den,

chronický zánět nosohltanu mám od dětství, celý život z českého počasí a chlorovaných bazénů. Jediné, co kdy pomáhalo, bylo moře, proplachování mořskou vodou a slunce.

Trpím vydatným chronickým zánětem nosohltanu, který mi značně zhoršuje kvalitu života již od dětství. Začátek se podle mého datuje od nucených plavání na základce, při kterých nás učili plavat tím, že nás tyčí topili a odstrkávali od kraje bazénu. Voda byla přechlorovaná a já měl vždy spálený nos a onemocněl jsem. Pak mi už jen stačil český lid a české šedivé deštivé studené počasí a ranní vstávání, aby se mi to připomnělo.

Odfrkávám celý život, neprůchodnost a hrozný hnis, který radši nevidět, podle všeho úplně zažraný do tkáně. Kdykoli to steče do krční sliznice, onemocním, když to z té krční sliznice zmizí, uzdravím se. Žádná rýma nezmizí úplně, jen se to vrací do stavu toho potlačeného chronického zánětu. Když se podaří vysmrkat víc, začnu zvracet, protože hlen je tak hustý, že zůstane jaksi v krku napůl cesty, tak se pak v hororovém zápasu radši zastavím a rozdýchávám to, že jsem přežil.

Léčba

Docházel jsem na krční a inhaloval vincentku - žádný úspěch.

Na homeopatika bych v tomhle moc nesázel, už vůbec ne na ta slabá a univerzální nesestavená na míru, jaká se prodávají v lékárnách.

Čínská medicína - docházel jsem k čínskému lékaři, dával mi nálevy, bobulky a akupunkturu - musím říct že jsem cítil, že to na rýmu skutečně funguje a aktivuje to patřičné dráhy atd., ale bohužel to nefungovalo na můj problém. Ten lékař to chtěl léčit jako klasickou rýmu, podle něj v tom nebyl rozdíl, nechtěl slyšet že můj problém je jiný a hlubší.

Moře a slunce - jako malý jsem pravidelně jezdil k moři a také jsem byl zdravý. Když jsem byl nemocný, tak jsem se u moře dočasně uzdravil, čím jsem starší, tím méně se uzdravím - spíš to jen poleví, nicméně moře funguje, ale musel bych se tam odstěhovat. Jen doufám, že je ještě úplné uzdravení přestěhováním možné - v dětství vím, že by to šlo.

Průplachy mořskou solí - asi to konečně zkusím i když se bojím, že se pozvracím z těch hlenů, které tím vyženu. Součástí toho uzdravujícího moře totiž bylo i nechtěné proplachování mořskou vodou

Co mi pomohlo

Moře, slunce a průplachy mořskou vodou.

Zánět nosohltanu - vlhký vzduch boubina (19.01.11)

Právě s touto nemocí bojuji třetí den a ještě nejméně týden to potrvá. Alespoň jednou ročně to schytám. Je fakt, že nejlepší léčba je teplo, klid a vlhký vzduch v pokoji + Paralen nebo Ibalgin, nosní kapky, zábaly krku, kloktání a tuny kapesníků a když se rýma zarazí, tak je dobrá koupel předloktí v horké vodě (20 minut) a samozřejmě inhalace.

Přeji všem brzké uzdravení.

Zánět nosohltanu - průběh knirek (22.12.10)

Začne mi to vždy divným pocitem v krku, pak přijde takové pálení až šimrání. První noc se nevyspím, mám pocit dokonale vysušeného krku. 2-3 dny mám zánět jenom v krku, pak začne stoupat nahoru. Krk se plynule zlepšuje, zato nosní dutiny jsou plné. Mám to v očích, v hlavě, prostě všude. Nic na to nepomáhá, prostě se to musí vyležet. Je pěkně mrzuté, že při prvních příznacích vím, že budu týden až 10 dni prostě mimo.

Doktor mi akorát radí kloktat. Asi má pravdu. Očkovaný proti chřipce jsem každoročně, zánětu to je evidentně jedno. Teplota lehce zvýšená, hodně smrkám. Pak začnu smrkat nažloutlé smrkance a to je příznak toho, že je nemoc definitivně pryč.

Léky na zánět nosohltanu hanatoma001 (18.05.10)

Zánětem nosohltanu neustále trpí můj 5letý syn. Doprovází ho teploty, kašlání a rýma.

Léčba

Léčíme zavodňováním, medem, vitamínem C, kašel kapkami a jako posílení imunity a prevenci proti zánětu Curenzym.

Co mi pomohlo

Bylinky, med, APO curenzym a celaskon.

Zábal na krk Marod (26.04.10)

Dobrý den,

už druhý týden léčím zánět hrtanu, jsem na antibiotikách, která mi naštěstí pomáhají, a všem doporučuji si je vyžádat předepsat hned po zjištění onemocnění. Měl jsem bolení v krku a v pozdější fázi i na plicích, špatné dýchání (jak nosem, tak ústní dutinou), teploty a silné zahlenění dýchacích cest

Pomohla mi antibiotika, šalvějový čaj a prášky proti bolestem, bez kterých jsem se ani nenapil(Panadol, Brufen, Saridon). Zábal na krk - nejlépe s plátky studeného citronu.

Doufám, že budete mít stejně dobré výsledky jako já.

Obvyklá nemoc Jenn17 (02.02.10)

Zánět nosohltanu mám od malička. A velmi často. Dalo by se říci, že několikrát za zimu. Tuto nemoc u mně doprovází slabá horečka, škrábání v krku, suchý kašel, potíže z dýcháním, polykáním, dále rýma a zalehlé uši. Také velmi nepříjemně „huhňám“. Mám takový divný pocit v krku (tak trochu skoro angína).

Léčba

Tuto nemoc lze léčit tím, že si dáte paralen, nebo ibalgin, vypotíte se a budete pít horké čaje. Léčí se skoro stejně jak rýma. A kdo má peníze, může si koupit i nějaké dražší prášky. Důležité je hlavně mít krk v teple.

Co mi pomohlo

Já osobně si dám prášek a potím se v posteli. Den - dva nejdu do školy, abych nenakazila ostatní. Stačí kýchnout či dokonce jen promluvit.

chronický zánět nosohltanu andryjka (28.12.09)

Tímto onemocněním trpím velmi často. Je to velmi deprimující, neboť během zimy jej mívám cca 5× až 6× a pravidelně ještě v létě. K lékaři už ani nechodím, příznaky poznám dokonale - nejprve pálivá bolest v krku, bolavé mandle, poté se mi začne tvořit hustá rýma a teče mi z očí a bolí uši které mám plné rýmy… Ze začátku když jsem se s tím ještě snažila chodit k lékaři tak mi vždy naordinoval: kapky do nosu Sanorin, do krku stříkat Jox a brát Paralen (aniž bych měla teploty), výtěr krku provedl jen jednou, s negativním výsledkem. Díky tomuto častému opakování mám celou zimu odřený nos a stále huhňám… Přemýšlela jsem zda by nepomohlo odstranit mandle. Pokud ano, zvažuji to.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na zánět nosohltanu