Zánět slepého střeva

Přidat zkušenost

Zánět slepého střeva léčí Chirurgie a patří mezi Onemocnění trávicího ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Diagnostika, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis zánětu slepého střeva

Ve skutečnosti se jedná o zánět červovitého výběžku (apendix vermiformis) slepého střeva, což je výchlipka na jeho konci.

Apendix je úzký, trubicovitý ocásek, připojený na slepé střevo (caecum). Jeden jeho konec je uzavřen a druhý ústí do tlustého střeva. Měří okolo 10 cm na délku a 1 cm na šířku a zřejmě se jedná o vývojový pozůstatek.

Slepé střevo je uloženo v pravém podbřišku a pro trávicí činnost nemá žádný význam. Je spíše pokládáno za lymfatický orgán, bez kterého se však tělo může snadno obejít.

Akutní apendicitis se rozvíjí velice rychle, proto ho řadíme mezi náhlé choroby břišní, které mohou člověka ohrozit přímo na životě. Vzniká ucpáním apendixu tuhým kusem stolice, cizím tělesem, případně i nádorem.

Zánět apendixu může být dvojí povahy. Buď akutní, jehož příznaky se rozvíjejí během několika dnů, nebo chronický, charakteristický dlouhodobými proměnlivými bolestmi břicha.

Rizikové faktory zánětu slepého střeva

Dříve se říkalo, že příčinou zánětu slepého střeva je polykání pecek a žvýkaček, nedostatečně zuby a jazykem rozmělněná potrava, napadení roupy nebo škrkavkami.

Škrkavky jsou střevní paraziti, kteří se do těla dostanou při požití znečištěné potravy a mohou apendix doopravdy, ale velmi vzácně i ucpat.

Apendicitida také souvisí s našimi stravovacími návyky. V rozvinutých zemí obsahuje strava nedostatek vlákniny a to má za následek zpomalení postupu tráveniny střevem. Může dokonce dojít až k blokádám, které vyvolají apendicitidu.

Ve skutečnosti jsou toto však důvody menšinové. Většinou se jedná o onemocnění naprosto nepředvídatelné, které ohrožuje na životě i jinak absolutně zdravé jedince. Chronický zánět slepého střeva se může objevovat např. u osob, kterým byl již jednou akutní zánět slepého střeva rozehnán.

Prevence zánětu slepého střeva

Vzhledem k tomu, že riziko onemocnění nezávisí na dědičnosti, pohlaví ani věku, lze jej částečně ovlivnit jedině stravou.

V Evropě se jedná o jedno z nejčastějších zánětlivých onemocnění, zatímco v některých částech Afriky a Asie se nevyskytuje takřka vůbec. Proto se domníváme, že jedinou účinnou prevencí je strava bohatá na vlákninu, kterou obyvatelé těchto zemí tak často konzumují.

Udává se, že ke snížení rizika tohoto onemocnění přispívají mléčné produkty, zelenina, ovoce, obiloviny, mandle a ořechy.

Další prevencí je snaha vyvarovat se snížení obranyschopnosti a proniknutí mikrobiální infekce.

Příznaky a projevy zánětu slepého střeva

Uložení apendixu není u každého člověka stejné. V anatomických atlasech je popsáno 6 různých lokalizací, kde může být červovitý přívěsek nalezen, a proto ani příznaky nejsou vždy stejné.

Nejtypičtější pro rozvoj tohoto onemocnění jsou bolesti kolem pupku, které se pozvolna stěhují k pravému podbřišku. Místo největší bolesti se většinou nachází ve dvou třetinách spojnice pupku a výběžku pánevní kosti. Tento bod se označuje McBurneyův a je pojmenován podle amerického chirurga, který jej poprvé popsal.

Doprovodnými příznaky bývají často pocity na zvracení, zvracení, teploty kolem 37,5°C, zrychlený tep, zácpa, nadýmání, nechutenství a citlivost břicha na dotek. Ojediněle se může vyskytovat i menší průjem.

Bolesti se většinou zvětšují při chůzi a jiných otřesech, při kýchnutí či zakašlání. Nemocný vyhledává úlevovou polohu, kterou je většinou leh na zádech s pokrčenými koleny.

Pokud už je zánět v pokročilém stádiu a začíná dráždit i břišní stěnu, objevuje se bolestivé píchnutí při náhlém uvolnění prstů při předchozím stlačení.

Kromě těchto typických syndromů může toto onemocnění probíhat v různých variacích, popř. napodobovat jiná břišní onemocnění. Proto je nutné při jakýchkoliv problémech v oblasti břišní dutiny navštívit lékaře! Apendicitis může být často zaměněn s ledvinovou kolikou, zánětem žlučníku, či gynekologickým onemocněním.

Diagnostika zánětu slepého střeva

Pokud se onemocnění neprojevuje typickými projevy, může být určení diagnózy poměrně složité. Vyšetření se neobejde bez řádné anamnézy (pacient přesně popíše, jakým způsobem se potíže interpretují, jak dlouho trvají a zda došlo k nějakým změnám), prohmataní a proklepání břicha, změření pulsu a teploty a součástí je i vyšetření per rektum (vyšetření prstem přes konečník).

Dále se rozborem krve pátrá po zvýšení počtu bílých krvinek a jiných známkách zánětu. Užívá se i zobrazovacích technik jako je SONO (ultrazvuk), popř. CT (počítačová tomografie), endoskopické vyšetření a rentgen (prostý nebo s kontrastní náplní).

U žen se doporučuje také gynekologické vyšetření, aby se vyloučilo onemocnění pohlavních orgánů. Bolesti v podbřišku mají u žen často příčinu v děloze, vejcovodech nebo ve vaječnících, popř. se objevují v průběhu menstruačního cyklu. Apendicitidu velice často napodobují vazivové uzlíky ve stěně dělohy, cysty a nádory vaječníků a záněty v malé pánvi.

V průběhu těhotenství se může jednat i o potrat a výjimečně je důvodem mimoděložní těhotenství, kdy se oplodněné vajíčko usadí mimo dělohu, např. ve vejcovodu nebo v břišní dutině. Tento stav ohrožuje matku přímo na životě, protože vejcovod je poměrně bohatě zásobený krví a při jeho narušení hrozí vnitřní krvácení.

Léčba zánětu slepého střeva

Pokud se na základě výše zmíněných vyšetření potvrdí podezření na zánět slepého střeva, je pacient ihned hospitalizován na chirurgickém oddělení. Nesmí nic jíst ani pít a je mu podána infuze. Chirurg se pak může rozhodnout pro konzervativní nebo operační postup.

Konzervativní přístup znamená pobyt na nemocničním lůžku, přísnou dietu a ledové obklady na břicho. Většinou je lékaři navržen, pokud bolesti ustupují nebo je zánět nepatrný. Až v 50% odezní zánět apendixu bez nutnosti chirurgického zákroku. Zánět však může po nějaké době vzplanout znova.

Daleko častěji se volí léčba operativní, a to i v případě, že diagnóza není zcela jasná, ale zánět slepého střeva nelze vyloučit. Zanícený apendix je odstraněn buď jedním krátkým řezem, nebo laparoskopicky (pomocí malé kamery a tenkých nástrojů). Po laparoskopickém zákroku zůstanou na břiše většinou dvě nebo tři malé jizvy. To, jakým způsobem bude operace provedena, rozhodne chirurg v závislosti na akutnosti zánětu a celkovém stavu pacienta. Většinou se jedná o nenáročný chirurgický zákrok, nevyžadující velkou přípravu.

Po operaci je pacient většinou ještě 1 den nalačno a pak je mu předepsána dieta s postupným přidáváním potravin do jídelníčku.

Po několik týdnů by se neměla konzumovat strava, která by ošetřenou část dráždila. To znamená vyhnout se příliš kořeněným jídlům, pokrmům s vysokým procentem nestravitelných zbytků (citrusy), ořechům a jahodám.

Pokud operace proběhne bez komplikací, měl by pacient hned druhý, popř. třetí den po operaci poprvé vstát z lůžka, aby se zabránilo riziku tromboembolické nemoci, při níž se v krevním oběhu vytvoří krevní sraženina, která může mít závažné následky.

Dále se podávají prostředky tišící bolest (analgetika) a sleduje se odchod moči a stolice. Pokud vše proběhne bez problémů, je průměrná doba hospitalizace 4-7 dní a k dobrému zhojení jizvy je nutno dodržet šest týdnů bez zvýšené fyzické aktivity.

Jak si mohu pomoci sám

Pokud máte podezření na zánět slepého střeva, ihned vyhledejte lékařskou péči. Vzhledem k tomu, že pokud není u akutní apendicitis ihned zahájena léčba, může mít smrtelný dopad, není důvod vyčkávat.

Komplikace zánětu slepého střeva

Pokud akutní apendicitis není včas rozpoznán a léčen, hrozí nebezpečí přestoupení zánětu i na okolní orgány a v horším případě dokonce prasknutí apendixu a vylití jeho obsahu do břišní dutiny. Po prasknutí dojde na chvíli k náhlému ústupu bolestí a dočasné úlevě, ale v tomto okamžiku se začíná rozvíjet závažný zánět pobřišnice (peritonitida), jehož následky jsou často smrtelné. O prasknutí apendixu svědčí velmi tvrdé břicho citlivé na pohmat.

Několik dní po operaci musí pacient zůstat na sledování ještě několik dní v nemocnici. Nezřídka se totiž stává, že dojde ke zvracení, zástavě větrů a stolice, teplotám či bolestem břicha. To je závažnou komplikací a mnohdy musí být proveden ještě jeden chirurgický zákrok.

Častými pooperačními komplikacemi jsou také srůsty, které můžou způsobit špatnou průchodnost střev a u žen také neplodnost.

Velice závažný může být apendicitis v těhotenství. Určení diagnózy je totiž velice často nesnadné, protože děloha překáží ve vyšetření. A neléčený zánět může snadno přestoupit na dělohu a ohrozit tak plod. V takové situaci je nutno přistoupit k operaci skrz konečník (per rektum). Děloha musí být obložena rouškami a chirurg by se jí neměl ani dotknout. Hrozí totiž riziko předčasného porodu.

Poznámky k zánětu slepého střeva

Pokud je průběh zánětu vážnější, popř. dojde až k prasknutí apendixu či poškození pobřišnice, měla by být indikována lázeňská léčba.

Po chirurgickém zákroku se již nikdy toto onemocnění nemůže opakovat.

Diskuse

Další názvy: apendicitida, apendicitis, slepák, zánět červovitého výběžku střeva

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem slepého střeva

Máte zkušenost s zánětem slepého střeva?

Jenny96 (15.02.22)

V září 2021 jsem se jednu noc probudila s šílenou bolestí žaludku (nikoliv v pravé části břicha, ani kolem pupku). Bolesti a křeče byly opravdu silné a hlavně mi na tu bolest nepomohly žádné léky. Zkoušela jsem nejdříve algifen, no-spa kdy bolest mírně přešla ale za 2 hodiny jsem si mohla kapat stejně znova. Myslela jsem že je to třeba žlučník, protože jsem večer předtím snědla topinku s česnekem. Bolest mne držela až do večera, ale už nebyla tak silná. Další den jsem šla k lékaři, odebrali mi krev a zjistili CRP 120. Žaludek jsem měla pár dní podrážděný, za týden CRP v normě.
O 2 měsíce později 10.11.2021 v noci to samé- šílené bolesti kolem žaludku, nic nezabíralo. Znova lékař- crp 8. Avšak k večeru toho dne mi přešla bolest od žaludku k podbříšku, svíjela jsem se v bolestech, bylo to šílené. Ten večer jsme tedy jeli na pohotovost- začala jsem zvracet a měla průjem. Tam mne prohlédli, sono a všechno vyšetření ( CRP 90) ale nic nenasvědčovalo zánětu apendixu. Dali mi lék torecan (lék proti zvracení) trochu se mi ulevilo a já tedy jela ještě ten den domů, což byla velká chyba.
Ráno 11.11.jsem měla bolesti, avšak menší jak večer, ale zdravotní stav nebyl nějak lepší. Šla jsem k lékaři a zde mi zjistili CRP 200. Hned do nemocnice. Tam jsem podstoupila několik vyšetření, znova sono, gynda, odběry- CRP bylo 260!
Tudíž si mne tam nechali. Prohlídlo mně několik doktorů, nevěděli co mi je, spíš jen tušili, že to může být zánět slepého střeva. Ty bolesti k večeru už nebyly takové, byla bych schopná oběhnout nemocnici! Operatér až po otevření zjistil tu spoušť- prasklý apendix, peritonitida, sepse. V nemocnici jsem byla skoro 2 týdny. Pak dlouhá léčba doma až do Vánoc jsem jen ležela. Po Novém roce jsem jela do lázní, kde jsem byla měsíc.
Co z toho vyplývá? APENDIX může klidně bolet i nalevo! Dlouho předtím mně bolelo tam! Bolesti v pravé části břicha a kolem pupku jsem neměla vůbec, ani když mi to prasklo, pouze mne bolelo uprostřed podbříšku. Je to opravdu velmi ošemetné. Opravdu si dávejte velký pozor.

Léčba

akutní operace- laparoskopie

Co mi pomohlo

Zde pomůže pouze operace. Pokud se jedná o zánět slepého střeva měl by se chladit či ledovat.

Zánět slepého střeva Petr Podlešák 73 (27.11.21)

Přidávám zkušenost, která někomu může být užitečná. Stala se mi ve věku 48 let.

24.11. jsem se nad ránem probudil s divným tlakem v břiše, šel jsem se napít, v kuchyni snědl malý jablko a šel zas spát. Ráno po probuzení už mě bylo špatně. Bolelo mě celé břicho.

Ráno po deváté jsem šel do lékárny pro černé uhlí v domnění, že jsem asi něco špatně snědl. V lékárně už jsem měl problém stát na nohou.

Bolest neustupovala a byla čím dál tím nesnesitelnější. Pokusil jsem se vyzvracet obsah žaludku. Ven šel jen čaj a uhlí. Mohl jsem ležet jen na zádech a jedině s pokrčenýma nohama. Všechny ostatní polohy byly nesnesitelně bolestivé.

Moje žena odpoledne, že mám asi Covid a poslala mi článek, že Covid se projevuje i bolestmi břicha. Je pravda, že jsem 12 dní předtím strávil 3 dny na kongresu s lidmi, kteří měli Covid. Např. 8 hodin cestou autem s kolegou a dva dny na pokoji s jiným kolegou. Oba den po návratu padli s Covidem a těch nemocných s Covidem, kteří byli v blízkosti bylo víc.

V každém případě bolesti byly tak nesnesitelné, že mi žena po půlnoci zavolala záchranku.

Oba saniťáci opět měli domněnku, že je to Covid a odvezli mě na Bulovku. První byl PCR test , vyšel negativní. Pak následoval odběr krve, moči, rentgen a CT. Diagnóza zánět slépého střeva.

V nemocnici jsem dostal horečku a zimnici. Po desáté ráno už mě vezli na operační sál. Ani nevíte, jak jsem se nemohl dočkat operace a narkózy. Operace byla vysvobození z ukrutných bolestí. Okamžitě po operaci bolesti ustoupily, zůstaly jen ty po laparoskopii, ale to už je slabý odvar celého utrpení.

Jsem druhý den po operaci a snad mě pozítří pošlou domů. Nemůžu si odpustit pochvalu celému personálu Bulovky.

Tak profesionální práci lékařů a příjemné služby celého personálu jsem fakt nečekal.

Moje žena mi možná přivoláním záchranky zachránila život, ten zánět byl prý velký.

Kamarádka mi včera vyprávěla, že její známá šla na pohotovost s bolestmi břicha a lékařka ji řekla, to jsou typické příznaky Covidu, dejte si doma paralen a druhý den ji praskl žlučník a zemřela, v 35 letech.

Vždy trvejte na vyšetření a nenechte se odbít.

Na závěr dodám, že jím zdravě, nekouřím, nepiju a ani se moc nestresuju a nemocný jsem nebyl ani nepamatuju.

Za pět dvanáct MasterMajkl (14.05.21)

Jednou v noci jsem se probudil s bolestí v pravé straně pupku. Měl jsem horečku a celkově mě bylo děsně.A měl jsem obavu že to je slepé střevo. Zašel jsem na ambulantní chirurgii kde byla velmi ale velmi nepříjemná paní doktorka.Zachraňovala to sestřička která se snažila být příjemná i za doktorku.Prohmatala mě břicho které v oblasti podbřišku na pravé straně bylo velmi citlive na dotek.A provedla ještě vyšetření konečníku prstem což bylo také bolestivé. Přitom si pronesla poznámku k sestře že mladý nechtěj do školy a vymýšlej si.A Přitom by stačilo jen pár na holou. Bylo mě 13.No nakonec mě poslala do nemocnice na chirurgii. A tam to šlo už rychle. Ještě ten den operace a obrovská úleva.Po týdnu jsem šel domů. Lehká dietní strava a klidný režim.

Zánět slepého střeva Wolffy (12.08.17)

Proběhlo to strašně rychle. Ve středu k večeru mě z ničeho nic začaly chytat křeče od žaludku až k podbřišku. Nebrala jsem na to moc ohled a myslela jsem si, že jsem jen něco špatného snědla. Večer jsem si šla lehnout a od 00:30 rána začalo peklo. Vzbudila jsem se s pocitem na zvracení, a s křeči tak velkými, že mi pomohlo jen stočit se do klubíčka. Ani to ale nepomohlo úplně. Do hodiny křeče ustály a já jsem šla opět spát. Další den se to opakovalo co dvě hodiny. V klidu jsem koukala na televizi, bylo mi fajn, a z ničeho nic opět křeče, pocit na zvracení a do toho se ještě přidala zimnice. Takhle to šlo celý den, dokud pro mě nepřijela kamarádka a nedotáhla mě kolem 22:00 do nemocnice. (Sama bych se do ní nedokopala, ani kdybych byla na smrtelné posteli).
Doktor mi břicho prohmatal a poslal mě na sono + mi odebrali krev. Na sonu zjistili zánět tlustého střeva, přes který nešel slepák vůbec vidět. Výsledky krve ukázaly lehce zvýšený zánět. Doktor mě poslal se zprávou zpět domů s tím, že se mám ráno přijít ukázat na kontrolu. Přes noc mě opět budily křeče, pocit na zvracení a zimnice. Dopoledne jsem vyrazila znovu do nemocnice a pak už to šlo všechno rychle. V 10:00 mě přijali, do 11:00 jsem podstoupila znovu prohlídku a rentgen a ve 12:00 jsem už ležela na pokoji. Po 17 hodině jsem se dostala na řadu s operací. Ve 20:30 jsem se už zcela probudila z narkózy na pokoji a úleva to byla neskutečná. Teď, den po operaci jen ležím na lůžku, nemůžu jíst (ale ne že bych nechtěla. Hlad mám teda pořádný), nemůžu se skoro hýbat a musím zůstat v nemocnici do pondělí do rána, kdy bych měla být propuštěna domů.

Léčba

Operace a následná dieta.

Co mi pomohlo

Jednoznačně operace, klidový režim a dieta.

Slepák má podobné příznaky jako ovulace! Karin F. (21.07.17)

Přidávám svoji zkušenost, protože ji tu dosud nikdo nenapsal a přijde mi dost důležitá pro to, aby to holky/ženy s příznaky rozjíždějícího se slepáku vzaly v potaz jako možnost.

Včera večer jsem měla bolesti přesně v tom místě, kde je slepák (ve 2/3 trasy mezi pupíkem a pravým pánevním trnem), které byly podobné zaraženým větrům. Byla přítomna i pichlavá bolest při zmáčknutí a následným uvolnění (ne nijak ostrá a silná, ale byla), ten den jsem byla velmi nadmutá, břicho jak meloun bez toho, abych jedla nějaké nadýmavé potraviny, dále malátnost, motání, lehké pocity na zimnici, současně lehká bolest konečníku při dosednutí. Chybělo nechutenství a zvracení, stejně tak zesílení bolesti při pohybu a poskakování, přesto jsem se začala bát, že je to slepák.

Až později jsem si uvědomila, že se právě nacházím ve 14.dnu cyklu a že to bude ovulace. Napovídaly tomu všechny příznaky, které obvykle mám, akorát nikdy v takové síle jako včera.

Co mi pomohlo

Vydržela jsem do rána a bolest výrazně ustala. Samozřejmě kdyby se stupňovala, nebo se přidaly další příznaky slepáku, na pohotovost bych se vydala.

Zřejmě chronický zánět apendixu Tygris (18.08.15)

Dobrý den, asi 14 dní mám v pravém třísle bolest tlakového rázu - jako když tam mám něco, co tam nepatří a nevejde se tam. Někdy také píchavá bolest. Začalo to bolestí v nadbřišku, pocitem na zvracení a únavou. Mám za sebou gynekologické vyšetření, sono chir. i gyn. Vše negativní. Očekává mě odběr krve - laboratoř.

Apendix je prý štíhlý bez známek zánětu. Bolest prominuje do pravého boku, ledviny, zad a do třísla a pravého kotníku. Připadá mi to jako kýla nebo skříplé střevo. Samo to přijde, samo odejde. Bolí to ráno - po probuzení nebo po jídle, v zaměstnání. Nechá mě to usnout bez probouzení. Trošku mi pomáhá tlak - masírování onoho místa v pravém podbřišku.
Snad rozhodne laboratoř.

Podrážděné slepé střevo Klaaarka03 (30.12.14)

Dobrý den, doufám, že někomu svým příspěvkem pomohu :)
Na začátku prosince mě začaly trápit bolesti břicha (levá strana). Myslela jsem si, že je to jen namožené, bolesti nebyli pravidelné, nic nenasvědčovalo něčemu vážnějšímu. Po polovině prosince se bolest začala stěhovat do oblasti pupíku. Byla to bodavá bolest, jen párkrát denně. 23.12 mě bodalo pod pupíkem při zakašlání, zasmání, smrkání, ve zkratce při činnostech vyžadujících zatnutí břišních svalů. Bodání po dni ustalo a pak se opět začalo objevovat jen namátkou. Ráno dne 29.12 mě vzbudila strašná bolest v pravém podbřišku. Návštěva pohotovosti byla okamžitá. V krvi bylo vše v normě, takže lékař diagnostikoval podráždění slepého střeva, ať ležím a jím jen suchary, nezdál se mu můj případ na operaci. Dnes, 30.12, se ovšem bolesti rapidně zhoršují, ale nemám žádné jiné příznaky (zvracení atd). Někdy se mi udělá nevolno, ale protože nic nejím až na pár sucharů, nezvracím. Ráno pojedu do nemocnice, protože se zánět mohl rozvinout a proč riskovat, že? Pro informaci, je mi 16 let.

Léčba

Ledování, dieta, možná v blízké době operace.

Co mi pomohlo

Prozatím nic.

Dejte si pozor, děvčata blablublablan (27.11.14)

V červenci letošního roku mě začalo mírně pobolívat v podbřišku. Občas uprostřed, občas více vpravo nebo u puku, prostě tak různě. Nevěnovala jsem tomu moc pozornost, jen občas jsem kvůli toho sezobla nějaký ten ibalgin. Neřešila jsem to asi taky proto, že jsem byla měsíc mimo domov. Když jsem přijela, začalo mi to být už takové divné, a tak jsem šla na gyndu (měla jsem podezření, že to je způsobenou antikoncepcí, kterou jsem užívala teprv chvíli). Na gyndě mi pan doktor řekl, že to bude nějaká kvasinková infekce a předepsal mi Clostrimazol. Ten jsem si přes víkend zaváděla, ale bolesti byly náhle skoro nesnesitelné. Začala jsem krvácet, i když jsem vůbec neměla. Šla jsem proto v pondělí znova na gyndu, kde byla jiná doktorka, která mě vyšetřila a řekla, že mi nic není. Po týdnu, kdy mě břicho bolelo trochu intenzivněji než předchozí měsíc, mě taťka dokopal k obvodnímu. Ten mi vzal crp (bylo 36) a vyptával se mě všemožně a nakonec mě poslal na chirurgii s podezřením na zánět slepáku.

Na chirurgii (byl pátek odpoledne) byli všichni opravdu „příjemní“ a tvářili se na mě, jako bych byla otravný hmyz. Pan doktor mi dvakrát prohmátl břicho a oznámil mi, že to bude jen nějaká gastritida a aby se neřeklo, poslal mě i na ten ultrazvuk. Tam byl další super „příjemný“ doktor, který mi ultrazvukem pošudlal po břiše a opět mi oznámil, že mi nic není (jak by mohlo, když mi tím ultrazvukem ani nezajel do míst, kde mě bolelo).

No vrátila jsem se proto zase zpět za obvodákem a ten mi předepsal antibiotika kvůli zvýšenému crp. Ty jsem brala týden a bolesti ustaly. Ovšem po dobrání hned druhý den mi začaly zase teploty (37,5°C) a bolesti. Chystala jsem se znova k doktorovi, ale v pondělí už mi nic nebylo, tak jsem nešla. No celý srpen a a začátek září jsem lítala sem a tam od doktora k doktorovi s tím, že mi nic není a bolesti byly průběžně pořád horší a horší. Řekla jsem si, že to asi bude tou antikoncepcí, a tak jsem jí po třech měsících vysadila - bolesti mě opravdu asi na 14 dní přestaly. Jenže to bylo asi ticho před bouří.

Jednou v noci asi tak ve 2 ráno mě vzbudily naprosto ukrutné bolesti. V křeči jsem se dobelhala na wc, kde jsem omdlela. V průběhu dopoledne jsem omdlela ještě asi tak 4× a horečka mi vylezla na nějakých 39,5°C. Já si ale říkala, že k doktorovi prostě nejdu, protože mi stejně zase řekne, že mi nic není a naopak jsem chtěla jít večer na brigádu. Mamka mě ovšem donutila jít, a tak jsme šli opět k obvodákovi. Ten mě vyšetřil a do zprávy mi napsal, že jsem plačtivá od bolesti (já se držela), ale on to odůvodnil tím, aby si to už na té chirurgii konečně uvědomili. No na chirurgii mi řekli „No když už jste tady teda opakovaně, tak si vás tady necháme na pár dní na pozorování.“ To byla polovina září. První mě poslali na ultrazvuk, kde byla konečně nějaká pořádná doktorka, která mi ultrazvuk udělala opravdu poctivě a zjistila tam, že mám útvar na vaječníku. Poslali mě teda ještě na gynekologické vyšetření, kde pan primář hned věděl, co se děje. Crp jsem měla v tu dobu nějakých 150 a ještě ten den asi o dvě hodiny později jsem jela na sál.

Po operaci mi pan primář řekl, že je škoda, že jsem se mu nedostala pod ruce dříve a že jsem přišla opravdu za pět 12, že jsem mohla umřít na sepsi. Měla jsem chronický zánět slepého střeva, který se kvůli neléčení rozšířil na vaječníky a vejcovody a měla jsem zánět pobřišnice. Museli mi udělat výplach břicha, protože jsem měla všude nažloutlý hnis a zánět se pomalu začínal tvořit i na střevech. Museli mi vzít teda slepák, vaječník a vejcovody (jeden vaječník mi nechali, protože ještě nebyl uplně postižený). Mám jizvu jako po císaři a v mých 20 letech už vím, že nikdy nebudu moc mít děti přirozenou cestou. A ani nevím, jestli budu mít dost kvalitní vajíčka na to, aby to těhotenství uměle.

Léčba

Operace, trojkombinace antibiotik podávaných do žíly, pak lázně.

Co mi pomohlo

Tohle byla nejhorší zkušenost v životě, se kterou mám následky až do konce života. A to jen proto, že jsem se nechávala odbývat. Proto holky nepodceňujte bolesti břicha, ať se vám nestane to, co mně.

vanna (16.01.14)

Břicho mě začalo bolet nejdříve kolem pupíku. Pokládala jsem ji za následek přejedení a nechala jsem to být. Když bolest neustávala myslela jsem si, že má gynekologický původ a může souviset s menstruací, kterou jsem zrovna měla. Postupně se bolest přesunovala do pravého podbříška a stupňovala se. Čtvrtého dne neustálých bolestí, na které nezabíral Ibalgin, jsem chtěla jet ke gynekoložce. Nakonec mě ale rodiče zavezli rovnou do nemocnice.

Léčba

Doktor si mě prohlédl, prohmatal břicho, které na dotek velmi bolelo a udělal několik testů. Odebrali mi krev, provedli test moči a poslali mě na ultrazvuk. Po něm mě hned hospitalizovali a ještě ten samý den poslali na akutní operaci. Diagnóza ovšem nebyla ani těsně před ní známá. Nejdřív mě operovali laparoskopicky. To ovšem nestačilo. Mé slepé střevo bylo totiž už proděravělé, byla v něm stolice, hnis a zánět se začal rozšiřovat do pobřišnice.
Pooperační bolesti byly snad ještě větší než před ní. Samozřejmě jsem nemohla nic jíst a místo toho jsem dostávala infuze. Podávali mi také antibiotika. Několik nocí po sobě jsem pravidelně zvracela vodu a čaj a proto mi zavedli nosem do žaludku sondu, která měla zvracení zabránit. Na jejím konci byl pytlík, který se měl naplňovat obsahem mého žaludku. Sondu mi dali někdy dopoledne, nechali ji přes noc a další den odpoledne vyndali. Nijak zvlášť nepomohla. Zvracení ale postupně ustávalo a můj stav se den ode dne zlepšoval. Šla jsem ale ještě jednou na ultrazvuk a rentgen břicha, jelikož hrozila další operace. Ta naštěstí nebyla nutná. 7. dne hospitalizace jsem dostala poprvé najíst a 10. dne mě pustili domů s doporučením lázní, lehké diety, měsíce klidu a 2 měsíců nezvedání těžkých předmětů.

Co mi pomohlo

Operace, následná léčba v nemocnici, klid, pravidelný a nenáročný pohyb. Do budoucna asi pobyt v lázních.

Moje zkušenost Cemi (02.01.14)

Asi v 11-ti letech jsem opravdu hrozně trpěla. Tak 2 měsíce mě v levém podbřišku něco pobolívalo. Pak to tak na nějakou dobu přestalo, a pak zase. Když jsme šli do dětské nemocnice byli dost nepříjemní. 2× jsem V 11-ti byla na gyndě! Z gyndy mě zase poslali zpátky do špitálu. Posílali mě sem a tam jako ping-pongový míček. Nakonec mi chytráci řekli, ať si skočím na záchod!
Opravdu už jsme nevěděli co dál. Pak mi moje dětská doktorka řekla, že slepák může být zkroucený v nějaké divné poloze, a to způsobit bolest vlevo. I jinde na internetu jsem pročítala diskuze - stejné zkušenosti.
Jednoho dne doma už jsem to opravdu nemohla vydržet. O půl noci mě naši vezli do špitálu (kde mě teda konečně přijali) a druhý den jsem šla na operaci. Dozvěděla jsem se, že prý tam byl slabý zánět. Ale až do teď mám klid takže všechno v pohodě.
Takže teda má rada: Nenechte se od doktorů odbýt! Buďte klidně vlezlí (u mě byly všechny testy negativní) a uvidíte. Takových případů už prý bylo hodně. Neměla jsem ani horečky, ani jsem nezvracela. Jen ta bolest, skoro jsem nemohla chodit.

Léčba

Jako léčbu mi doporučili studený obklad na břicho, ale to mi fakt moc nepomáhalo.

Co mi pomohlo

Nakonec pomohla až operace (vyndání apendixu).

Akutní apendicitida PvZ (13.12.13)

Zánět jsem prodělala jako malá (cca v osmi letech), ale dosud (je mi 20) si ho pamatuji do posledního detailu.
Začalo to (v pátek) ve škole, kde jsem se cítila divně, zpočátku jsem jen neměla chuť k jídlu, nesnědla jsem z oběda téměř nic (a to jsem z domova byla naučená přísně dojídat). Pak mě začalo i pobolívat břicho, lehala jsem si (v družině na koberci) na levý bok a krčila nohy (choulila se do klubíčka). Také mi, spíše než že bych měla horečku, byla zima a třásla jsem se, byla jsem i bledá v obličeji.
Rodiče mě odpoledne/večer naštěstí hned odvezli do nemocnice, kde si pamatuji jen krátké vyšetření, za hodinu nebo dvě jsem šla na sál. Po operaci jsem měla ještě cca 1-2 dny problém se vůbec otočit na posteli, za 3-4 dny jsem dokázala dojít cca 50 m na wc (s přestávkami - na chodbě byly naštěstí židle, jinak bych tam nedošla). V nemocnici jsem byla ještě týden a další týden pak v klidu doma. Pak jsem se pomalu vracela do školy, samozřejmě s klidovým režimem.
Na břiše mám jizvu, ale není moc výrazná, jinak žádné následky nemám.

Léčba

Okamžitá operace.

Co mi pomohlo

Operace a klidový režim.

Rychlý případ Pibito (28.09.13)

Ve čtvrtek ráno jsem se vzbudil a pobolívalo mě břicho (v horní části uprostřed). Normálně jsem se nasnídal a došel si na velkou (konzistence normální). Břicho pořád pobolívalo, intenzita se trochu zvětšovala. Myslel jsem, že se jedná o žaludeční obtíže, předchozí večer jsem snědl poměrně hodně chilli omáčky. Lehl jsem si do postele a snažil se najít polohu, kde by břicho nebolelo, to se mi ovšem nedařilo. Během dopoledne se mi začala točit hlava a přidala se zimnice, břicho stále bolelo a připadal jsem si hodně nafouknutý, plyny vůbec nevycházely. Zhruba v poledne se mi udělalo dost špatně a zvracel jsem. Během odpoledne jsem byl ještě jednou na velké (konzistence stále normální) a ještě jednou jsem zvracel. Bolest břicha se mi také postupně přemístila z horní části břicha dolu na pupek (uprostřed). Zkusil jsem prohmatat břicho a na pravé dolní části mě bolelo v jednom místě při zmáčknutí. Během odpoledne zimnice odezněla, pocit slabosti ale zůstal a pravý podbřišek vždy při zmačknutí bolel. Proto jsem kolem 17 hod. odjel do nemocnice, kde mě doktor vyšetřil. Během cesty autem se mi udělalo lépe, břicho mě již téměř nebolelo, při zmačknutí podbřišku se stále bolest ozývala, ale už ne tolik intenzivně.

Doktor měl podezření spíše na zánět a objednal mě ráno na laboratorní vyšetření moči, krve a na sono. Odjel jsem domu a ulehl. Ovšem břicho opět začalo více bolet a nemohl jsem najít žádnou pohodlnou polohu. Při prohmatu pr.podbřišku se bolest zintenzivněla a začala být bodavá, bolest mnou projela jak při zmačknutí, tak po uvolnění tlaku. Navíc mi v pr.podbřišku začalo „pulzovat“ (cítil jsem v tom místě tep). Takže jsem se sebral a asi v 23 hod. dojel na chirurgii na Bulovce, kde mě doktor prohmatal (podbřišek bolel jen při zmačknutí, ale už dost intenzivně), bolest pupku a pocit nafouknutí víceméně odezněl (jízda autem mi zase udělala lépe). Doktor mi odebral krev a společně s močí je poslal do laboratoře a poslal mě na sono, odkud jsem se vracel zpět se zprávou v ruce. Závěr zprávy zněl „appendicitis acuta“. Mezitím dorazily i výsledky z laboratoře, závěr jasný, půjdu pod kudlu. Zřízenec mě odvezl na pokoj, kde jsem dostal kapačku (antibiotika), a sestra mi oznámila, že půjdu na sál ráno v 5.15 hod.

Léčba

Operace probíhala klasicky řezem pod celkovou narkózou, doktorka, která operaci prováděla, mi říkala, že laparoskopicky zde operují jen mladé ženštiny, u kterých je možnost, že jde o zánět vaječníků (nebo tak něco, tuto informaci berte s rezervou, přesně si to nevybavuji). Jinak anesteziologický koktejl byl namíchán přesně na míru, z narkózy jsem se probral v okamžiku, kdy mě zřízenec vezl ze sálu zpět na pokoj, perfect timing.

Po operaci jsem celý zbytek dne strávil na lůžku, dostával infuze, sem tam nějakou injekci (proti bolesti jen jednu, potom mě to už nebolelo, dalo se bez problémů usnout), vykonávat potřebu jsem musel do bažanta (sestra vyhrožovala, že pokud bych se do určité doby nevymočil, dostal bych cévku, naštěstí to šlo v pohodě do bažanta). Večer mi sestra dala pryč infuzi, mohl jsem začít pít normálně čaj. Druhý den ráno (v sobotu) jsem již vstal z postele a normálně chodil. Ráno jsem dostal injekci na ředění krve, první „jídlo“, které jsem dostal, byl bujón k obědu.

Bolesti již kompletně odezněly, takže jsem už jen odpočíval(chvála výrobcům tabletů a notebooků) a chodil ven na procházky. V neděli ráno jsem poprvé po operaci šel na velkou a aroma výsledku mého snažení mě téměř srazilo do kolen (to snad ani není moje!). Rána sama od sebe nebolela, jen když jsem kašlal nebo se smál. K jídlu jsem dostával pořád bujón a různé kašičky, které mi chuťově nepřipomínaly nic, co znám, a na jejichž složení jsem neměl odvahu se zeptat. V pondělí ráno jsem opět dostal injekci na ředění krve a ještě před snídaní přišel doktor, podíval se na jizvu a zeptal, zda je vše v pořádku a jestli chci jít domu. Po kladné odpovědi a po snídani, která byla konečně pevné konzistence (rohlík, veka, máslo a taveňák) mi sestra přinesla propouštěcí zprávu a já mohl odejít domu. 6 dní jsem dodržoval „šetřící dietu“ (jídlo převážně v kašovité formě, nic, co se hůře tráví nebo nadýmá atd.), po týdnu jsem se dostavil zpět na chirurgii na vyndání stehů a byl pochválen, jak krásně se mi jizva hojí.

Nejhorší z celé anabáze je 6ti týdenní klid, který teď (píši 2 týdny po operaci) musím dodržovat - nesmím zvedat nic těžšího než 5kg, což je pro mě, člověka závislého na posilování, opravdovým peklem. Ale aspoň pomalu opět začínám běhat, jinak na 5-10km procházky jsem chodil každý den hned od propuštění z nemocnice.

Co mi pomohlo

Operace. Tady asi moc jiných možností není, případ byl asi natolik akutní, že se doktor ani nesnažil to nijak rozehnat. Spíše bych tu zopakoval ty nejdůležitější body pro ty, kterým se nechce číst ten traktát, který jsem vyplodil.

Příznaky:

  • bolest břicha, postupně přecházející z horní části břicha dolu
  • zvracení, zimnice, slabost, plynatost(nafouknutí, ale plyny nevycházejí)
  • bolest pravého podbřišku po zmačknutí (zpočátku žádná, potom při zmačknutí, nakonec jak při zmačknutí, tak při uvolnění tlaku)

Operace:

  • klasicky řezem (jizva asi 5 cm)

Pooperační péče:

  • 3 dny v nemocnici (pátek ráno operace, sobota, neděle, v pondělí ráno propuštění)
  • týden po propuštění odstranění stehů
  • 6 dní po prupuštení dieta
  • 6 týdnů po prupuštění nezatěžovat břišní svaly (nezvedat nic těžšího než 5kg)

Od prvních bolestí po operaci 11 hodin Veronika P. (21.08.13)

V pondělí kolem 17-18 hodiny mne začalo bolet kolem žaludku, měla jsme nutkání na zvracení. Kolem 22 h mi bylo tak zle, bolest kolem žaludku, následně se přesouvající i do pravého podbřišku, že jsem nemohla najít úlevovou polohu. 00:30 mne odvezla RZ do nemocnice. Tam krev, moč do laboratoře, UTZ, rengen - nikde NIC nenašli, CRP jsem měla JEDNA.

Léčba

Naštěstí se to doktorovi nezdálo (břicho extrémně bolestivé) a ve 4 ráno mne otevřeli - výsledek - akutní zánět slepého střeva, střevo bylo plné hnisu. Takže od prvních bolestí k operaci uběhlo cca 10-11 hodin.

Co mi pomohlo

Laparoskopiská operace, následně klid na lůžku, analgetika.

Chronické slepé střevo PavkoDuric (05.08.13)

Musím říct, že asi 8 měsíců jsem si vytrpěl opravdu peklo. Jednoho dne z ničeho nic mě opravdu začalo bolet břicho jako u žaludku. Myslel jsem si, že jsem něco špatného snědl, tak jsem to neřešil a myslel jsem si, že se z toho vyspím. Druhý den ráno tomu nebylo tak bolest byla v levém podbřišku. Ano opravdu v levém, protože podle doktora se chronický apendix může projevit až na 51 místech, není místo kde se může projevit, ale většinou je to pravý podbřišek. Do toho jsem měl teplotu každý den do 38°C, úbytek na váze, a opravdu celý den pichlavou bolest.

Léčba

Při první návštěvě lékaře jsem byl poslán na sono, a byly mi udělány základní odběry. Doktor nevěnoval pozornost slepáku, protože ten většinou bolí na pravé straně. Veškeré výsledky byly negativní (tuto větu jsem slyšel opravdu dlouho), tak jsem byl poslán na gastroenterologické vyšetření, byla udělána gastroskopie i kolonoskopie. Vše negativní. Ze zoufalství jsem šel na MR a musel jsem před tím pít nějakou kontrastní látku. Negativní. Poté už se jeden chirurg odhodlal, že jediná možnost je revize dutiny břišní. Takže jsem šel na operaci, nastoupil jsem den předem, dostal jsem klyzma, kanylu a infuzi. Druhý den jsem šel na operaci. Revize nic neukázala, ale byl mi odebrán právě slepák, hned jak jsem se probudil z narkózi bolest pravého podbřišku po operaci byla obrovská, ale bolest na levé straně nikde. Takže to bylo chronické slepé střevo. V nemocnici jsem byl 6 dnů, vzhledem k úbytku na váze jsem měl kapačky a bolest byla opravdu po operaci velká, takže jsem dostával analgetika.

Co mi pomohlo

Ledový obklad, Ibalgin, jinak operace

Rychlý průběh zánětu slepého střeva kuzzle (17.03.13)

U mě to proběhlo velice rychle. Nejdříve mě z večera začal bolet žaludek a bylo mi na zvracení. Pak mě žaludek přestal bolet a bolelo mě jen celé břicho, v noci jsem se neustále budila, od bolesti se mi ulevilo pouze v poloze na boku a při stočení do klubíčka, připadala jsem si nafouklá, ale žádnou plynatost jsem neměla, ráno už mě tedy bolelo typicky v pravém podbřišku, při stlačení břicha vlevo se bolest vždy tak nějak „stáčela“ doprava.

Léčba

Cca po 16 hodinách od prvních příznaků mě operovali, v nemocnici jsem si pobyla 6 dní, byla jsem v klidu, ale zároveň jsem dbala na to, abych každý den chodila alespoň 30 minut, spíše 40. Tím jsem ani nějak moc neochabla. První dny vás čeká samozřejmě dieta, klid, spousta spánku, ale po těch 6 dnech jsem už mohla jíst vše, s mírou, ale vše, klidně i vepřo knedlo zelo, ale na to stejně člověk nemá po tom zákroku chuť.

Co mi pomohlo

Pomohla mi jednoznačně operace a klid a takové zdravé vracení se do normálu, po 10 dnech jsem sice chodila každý den 40 minut na čerstvém vzduchu (20 dopoledne a 20 odpoledne), ale vůbec jsem se nebála si lehnout, když jsem se cítila unavená, každý den po operaci je znát, máte víc a víc síly.

Bolesti v podbřišku a zánět slepého střeva TomášP. (12.02.13)

V roce 2008 během dopoledne na lezecké stěně jsem pociťoval mírné bolesti v pravé části podbřišku, které se do odpoledne stupňovaly. Začínal jsem být unavený a bolesti neustávaly, proto jsem raději v odpoledních hodinách odjel na pohotovost.

Léčba

Lékař po pár prohmatáních a vyšetření usoudil, že se nejspíše jedná o akutní apendicitidu a byl jsem ihned hospitalizován. V 21:00 jsem byl převezen na sál a operace trvala až do 23:50 - normálně prý trvá něco okolo hodiny. Proto mám také 11 cm dlouhou jizvu - normální je prý 5-6. Na JIPce jsem strávil další tři dny a poté čtyři dny na lůžkovém odd. Jinak si nemohu na nic stěžovat, naštěstí mě apendicitida už nemůže potkat.

Co mi pomohlo

Operace a poté klid.

Bolesti při zánětu slepého střeva Pav0914 (05.08.12)

Začalo to bolestí kolem pupku, jako by šlo o bolest žaludku, ale jinou než znám např. po přejedení. Považovala jsem tuto ne příliš hroznou bolest za následek špatné stravy. Toto trvalo asi 12 hodin, proto mi bylo divné, že bolest nepostupuje do střev. Poté ale bolest postoupila do celé oblasti břicha, především podbřišku. Pak už jsem jela na pohotovost.

Léčba

V nemocnici mě vyšetřili prohmatáním břicha a vyšetřením přes konečník. Poté jsem byla poslána na gynekologické vyšetření, RTG snímek břicha a nakonec ultrazvuk, po kterém hned následovala operace. Tzn. že projevy trvaly jen asi něco přes 24 hodin a i tak byl stav dost akutní. Proto při podezření neváhejte a ihned vyhledejte lékaře, není na co čekat. Operovaná jsem byla kolem jedné hodiny v noci, dostala jsem infuzi, injekci proti bolesti a led na ránu. Kvůli akutnosti byla operace provedena klasickým řezem, ne laparoskopicky. Hned ráno jsem mohla vstát a jít s doprovodem na wc. 1 den jsem byla o hladu, pouze na infuzi. Další den už lehká strava, kterou jsem snášela hned dobře. V nemocnici jsem byla 6 dní. Léky proti bolesti nebyly potřeba, bolest nebyla velká, spíš jde o nepříjemný pocit napínání rány na břichu.

Apendix lukasojd (10.12.09)

Já si myslím že jsem měl chronický zánět apendixu. Často jsme sportoval ale musel jsem toho nechat jelikož jsem trpěl strašnými bolestmi. V oblasti pravého boku, ale hlavu jsem si z toho nedělal několikrát jsme to i rozehnal doma. Jen že jednoho pěkného dne apendix udeřil bez varování. Začalo to tím že mi bylo blbě pak jsem nemohl dělat vůbec nic bolelo mě celé břicho a bylo mi strašně blbě vyzvracel všem co jsme za ten den snědl. Večer už jsem ležel v křečích a otec mě vzal do nemocnice kde mě přijali na infekční a pak mě odkázali na chirurgické oddělení kde mě vyšetřili a řekli že se jim to nezdá a že zítra ráno mám přijít na kontrolu. Na infekčnim mi teda dali něco proti zvracení ale myslím že to fungovalo tak hodinu a prozvracel jsme celou noc. A druhý den jsme se už probudil s bolestmi na pravém boku a v nemocnici mě přijali a hned operovali.

Léčba

Tak operace proběhla uspěšně na začátku do mě dávali antibiotika .Akorát jsem se první 4 dny nemohl postavit. Po té začli laserovat ránu. A 9 den mě pustili domů a ted si to natírám indulonou.

Co mi pomohlo

No u apendixu asi ta operace. A infuze. A hodně taky laser.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.