Zánět žil

Přidat zkušenost

Zánět žil léčí Interna - Angiologie a patří mezi Onemocnění tepen a žil

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky a projevy, Diagnostika, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis zánětu žil

Žíly jsou cévy, které přivádějí odkysličenou krev z tělního oběhu zpět k srdci. Tento zásobník, v kterém se nachází zhruba dvě třetiny celkového objemu krve, je velice důležitý zejména v případě krvácení. Dokáže totiž vyrovnat ztráty až jedné čtvrtiny celkového objemu krve.

Žíly mají sice stejné množství vrstev jako tepny, avšak jejich stěna je mnohem slabší. Proto je rychlost průtoku krve v žilách pomalejší a krevní tlak nižší. Na dolních končetinách jsou pro usnadnění proudění krve k srdci přítomny chlopně, které brání zpětnému toku krve.

Zánět žil je onemocnění, při němž dochází ke zpomalení žilního odtoku, poškození žilní stěny nebo vzniku trombů.

Postiženy bývají nejčastěji dolní končetiny, zvláště pokud je člověk upoután několik dní na lůžku. Krev z dolních končetin je totiž pumpována k srdci pomocí kosterního svalstva nohou a při jeho inaktivaci dochází ke zpomalení žilního řečiště a následným komplikacím.

Na horních končetinách se onemocnění vyskytuje nejčastěji jako následek nitrožilních injekcí.

Zánět žil může mít dvě různé podoby. Dle místa výskytu se rozděluje na zánět povrchových žil (tromboflebitida) a zánět hlubokého žilního systému (flebotrombóza).

Tromboflebitida postihuje zánětlivým procesem povrchové žíly a velmi často doprovází křečové žíly (varixy). Můžeme ji dále rozdělit na formu infekční, která vzniká vniknutím bakterie, a neinfekční, související s drážděním žilní výstelky. Neinfekční tromboflebitida může vzniknout jako následek traumatu, či lékařského výkonu (kanylace, sklerotizace, intravenózní injekce,…).

Flebotrombóza je onemocněním podstatně závažnějším, neboť při něm dochází ke vzniku krevní sraženiny (trombu), která může způsobit až plicní embolii. Ročně postihne toto onemocnění v České republice cca 15 000 – 20 000 lidí.

Rizikové faktory zánětu žil

Podmínkou vzniku zánětlivého onemocnění žil je zpomalení krevního toku a srážení krve.

S trombózou se můžeme setkat i u velice mladých lidí, neboť nadměrné srážení krve může být dáno genetickou poruchou.

Dalším důvodem vzniku bývá poškození cévní stěny po chirurgických výkonech, úrazech, při nádorových onemocněních, ale i jako následek používání různých farmak.

Dále může být jednou z komplikací u obezity, těhotenství, imobilizaci na lůžku, cévní mozkové příhody, infarktu myokardu, zvýšené žilní námahy atd.

Zvláštním, avšak poměrně častým rizikovým faktorem je dlouhé cestování (tzv. cestovní trombóza). S rozvojem dopravního průmyslu dochází stále častěji k ucpání hlubokých žil na dolních končetinách krevní sraženinou. Riziko spočívá v dlouhodobé nečinnosti dolních končetin a nemožnosti změnit polohu. Závažnou komplikací může být utržení trombu do krevního řečiště a zanesení do plic.

Zánětem žil trpí velice často těhotné ženy v druhé polovině těhotenství. To má úzkou souvislost s tím, že se těmto ženám začnou na nohou, v oblasti zevních rodidel a kolem konečníku vytvářet varixy. V těhotenství je totiž nižší napětí žilních stěn, které brzdí žilní odtok společně s tlakem dělohy. Po porodu musíme předcházet riziku tromboembolické nemoci.

Za rizikové povolání, co se týče zánětu žil, se udávají zaměstnání, při nichž trávíte mnoho hodin na nohou. Např. kadeřnice, prodavači, zubaři, atd.

Častější výskyt tohoto onemocnění souvisí také s věkem. Větší riziko postiženi je u lidí starších 50 let.

Prevence zánětu žil

Účinnou prevencí je udržování přiměřené tělesné hmotnosti a pravidelné cvičení, alespoň pár minut denně.

Dále se doporučuje vyhnout se tabákovým výrobkům a při dlouhém cestování dělat více přestávek na malou rozcvičku, či procházku. Dokonce, i pokud jste upoutáni delší dobu na lůžku, neměli byste zachovávat klid na 100%. Je důležité alespoň 1 za hodinu procvičit nohy a zlepšit tak cirkulaci krve směrem k srdci.

Budoucí matky by se měly vyvarovat dlouhodobější práci ve stoje a pravidelně cvičit během celého těhotenství i v šestinedělí.

Příznaky a projevy zánětu žil

Tromboflebitis se projevuje zarudnutím a ztvrdnutím žíly v okolí poranění. Tato lokalita bývá teplejší než okolní kůže a na dotek poměrně bolestivá. Kůže poblíž často svědí, ale nikdy nedochází k otoku celé končetiny.

Flebotrombóza má jako hlavní identifikační znak právě otok, bolest a zvýšená náplň žilního řečiště, popřípadě zmodrání končetiny (cyanóza).

Utrhne-li se trombus a doputuje do plic, nastává plicní embolie. Tento stav se projeví dušností, bolestí na hrudníku, kašlem a poklesem krevního tlaku. Pak se rozvine šok a krátce nato dochází ke smrti.

Diagnostika zánětu žil

Onemocnění lze vcelku snadno diagnostikovat, pokud pacient ochotně spolupracuje. Velice důležité jsou anamnestické údaje, při nichž se lékař ptá na podobné onemocnění v rodině, prodělané operace, křečové žíly, hormonální antikoncepci, srdeční onemocnění, a zda pacient kouří.

Vyšetření spočívá v prohmatání otoku (je-li přítomen), zjištění bolestivosti, odběru krve a případně se přistupuje k některé ze zobrazovacích metod, např. ultrazvuku.

Léčba zánětu žil

U zánětu povrchových žil se postižená končetina stáhne elastickým obinadlem a pacientovi je indikována chůze. Postižené místo se chladí studenými obklady a natírá protizánětlivou mastí. V případě, že dojde k současnému zvýšení tělesné teploty, je nutné nasadit léčbu antibiotiky, popř. léky proti srážení krve. Tromboflebitis většinou do několika dnů ustoupí, zatvrdnutí může ještě nějakou dobu přetrvat.

V případě zánětu hlubokého žilního řečiště je již léčba daleko komplikovanější a vyžaduje hospitalizaci a sledování. Kromě bandážování dolních končetin se podávají léky na ředění krve (antikoagulancia). Např. heparin, warfarin a v případě větší krevní sraženiny je nutno zahájit léčbu trombolitiky.

Na začátku léčby je nutný klid na lůžku se zdviženými dolními končetinami (pro lepší odtok krve) a po několika dnech naopak aktivní pohyb pro zrychlení krevního oběhu a zabránění vzniku krevních sraženin.

Pouze v případě velice rozsáhlých tromboflebóz, postihujících velké žíly, se přistupuje k chirurgickému zákroku.

Jak si mohu pomoci sám

Pokud máte podezření na zánět žil, ihned vyhledejte lékaře, neboť každá sekunda může rozhodovat o Vašem životě.

Komplikace zánětu žil

Nejčastější komplikací je již několikrát zmíněná plicní embolie. Trombus utržený z oblasti dolních končetin putuje do pravého srdce a poté do plicních tepen, které ucpává.

Další komplikací může být posttrombotický syndrom, který se objevuje s odstupem několika měsíců. Pravděpodobnost jeho vzniku závisí na věku pacienta, rozsahu žilní trombózy, její lokalizaci a na způsobu léčby. Jeho příčinou je trvale zvýšený žilní tlak, který vzniká uzávěrem žilního systému nebo nedostatečností žilních chlopní. Jedním z příznaků posttrombotického syndromu je otok končetiny. V nejzávažnějších případech je někdy nutné přistoupit k amputaci končetiny.

Diskuse

Další názvy: tromboflebitida, tromboflebitis, flebitida, flebitis, flebotrombóza, žilní trombóza

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem žil

Máte zkušenost s zánětem žil?

Bylinky na zánět žil Truksa (19.10.16)

Na bolest žil i zánět je vynikající domácí bylinná mast. Ale nekupovat v lékárně, to nefunguje. Je tam mnoho chemie, aby to přežilo teplo v lékárně. Udělat doma!

Co mi pomohlo na zánět žil laura15 (26.08.15)

Je mi 33 let a před třemi lety jsem měla hlubokou žilní trombózu. Od té doby se mi opakovaly záněty žil. Zánětem se žíly poškozují, ale lze na nemoc vyzrát! Ale chce to disciplínu.

Co mi pomohlo

Pomohla mi dieta: Málo tuku (ne umělé trans-tuky), málo cukru, ne oplatky, croissanty, čokolády, chipsy, ne smažená jídla, hranolky apod. Jídla jen vařená, dušená. Vepřové jen výjimečně, jíst drůbež, ryby. Salámy, párky výjimečně. Ne majonézy, listové těsto. Nepřejídat se. Dieta je přísná, ale pomáhá. Zkrátka musíme se stravovat jako naše babičky.

Léčivá jídla: ostré, pálivé - pálivé papriky, křen, zázvorový čaj. Toto jsou přírodní antibiotika, jsou velmi účinná. Tlumí záněty v těle.

Moje léčba zánětu žil Kapko (05.01.13)

Zánět žil dolní končetiny, otok, ztvrdnutí žil, vše bolestivé, zejména zánět s otokem.

Léčba

Léčba pod dohledem lékaře. Nejprve klid na lůžku, bandážování. Později mírná chůze. dle možnost.

Co mi pomohlo

Medikamenty.
1. Pomůcky: obvaz, elastické obinadlo, kompresní punčochy.
2. Zevně: mast místně na zánět s otokem, UNG. PHLEGMONTON
celkově krém na zánět žil HEPAROID
3. Perorálně: tab. ALESCIN - TEVA (escin alfa 20 mg)
tab. ANTIBIOTIKUM (typ dle lékaře)
tobolky na doléčení GLYVENOL 400

Déletrvající zánět žil evadubi1 (04.06.12)

Již delší dobu asi 3 měsíce s přestávkami jsem navštěvovala obv.lékaře s tím, že mám pocit, že se něco děje s mou pravou končetinou. Nicméně jsem byla asi před 4 lety na operaci žil u pravé končetiny. Po operaci přestali bolesti až v loni se mi u kotníků udělaly zase žilky, které po denní chůzi se zbarvily do modra. Nedoporučuji operaci pokud to není nutné. Zánět žil, který jsem si sama diagnostikovala, jenomže můj lékař stále tvrdil, že to není tak hrozné. Psal mi na to vazelínu, jelikož se udělal zarudlý flek s pupínky a svědil, po pár dnech jsem lékaře navštívila znova a lékař konstatoval zánět žil.

Napsal mi antibiotika Doxibene 200 a mast na zhojení červeného fleku mast je desinfekční. Já jen, že kdyby mi dříve lékař věřil, tak to nemuselo tak daleko dojít. Uvidím co bude dál, je to nepříjemné hlavně to svědění, nesmíte to škrábat. Jděte včas a nenechte se odbít.

nemoc mě změnila život Marta (17.01.10)

Jsem obyčejná máma od tří dětí. Dělala jsem 12 let v prádelně tvrdou práci na příjmu prádla, nohy sice otékaly, ale přikládala jsem to faktu z namáhavé práce.

Pak jsem si časem našla práci klidnější, ale sedavou. V létě jsem měla nohy jako konev, domů jsem chodila už bosá, neuvěřitelné bolesti. Doufala jsem, že je to z tepla, koupila jsem si Lioton ten na chvíli problém oddálil.

No na podzim se to rozjelo na plné obrátky, měla jsem problém přijít domů z práce, nemohla jsem sundat kalhoty přes nohu. Ještě nedávno jsem se těšila, že jsem zhubla 16 kilo a teď opět tohle a váha pomalu rostla, zle se mi pohybovalo a na malou potřebu na záchod jsem neměla pocit jít.

Skončila jsem v nemocnici s diagnozou akutní tromboza hlubokých žil, mám to až nad koleno, dostala jsem sympatickou punčochu, já alergik na umělé vlákna co ani silokny nemohu nosit, to bylo za trest.

Netušila jsem co přijde dál, vzaly mě antikoncepci, měsíčky normál jsem měla 4 dni a minimální špinění a teď 10 dnů a spotřeba hrozná, je mě zle,chce se mě padnout, motá se mi hlava i bez sklenky vína. Nohy jako konev oteklé a teď plné flíčků na holenní kosti, kůže napnutá, údajně je to projev onemocnění s trombozou.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.