Zánět zvukovodu

Přidat zkušenost

Zánět zvukovodu léčí ORL (ušní - nosní - krční) a patří mezi Onemocnění uší

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis zánětu zvukovodu

Zánět zvukovodu je bolestivé onemocnění ucha.

Pro upřesnění trocha nejzákladnější anatomie ucha: Vnější ucho (boltec) pokračuje dovnitř „dírou“, která se nazývá vnější zvukovod. Vnější zvukovod vede až k bubínku - přepážce tvořené membránou. Za ním začíná další prostor – střední ucho. Záleží tedy na místě zánětu – je-li lokalizovaný vně bubínku, jedná se o zánět vnějšího zvukovodu.
U zánětu za bubínkem (blíž k mozku) hovoříme o zánětu středního ucha.

Zánět zvukovodu vzniká infekcí jeho kůže. Infekce může být virová, bakteriální či plísňová.

Často je příčinou onemocnění ucpání zvukovodu mazem (vlivem nesprávného čištění, viz prevence) s následným usídlením infekce.

Rizikové faktory zánětu zvukovodu

Rizikovými faktory pro vznik zánětu vnějšího zvukovodu je vlhké či prašné prostředí, koupání ve špinavé vodě (voda může vniknout do ucha a nevytéct), aplikace různých kosmetických prostředků (například tyčinka do ucha potřená krémem na obličej.. s cílem lepšího vyčištění ucha), vniknutí jakékoliv částečky do zvukovodu (např. zrnko písku na pláži)..

Prevence zánětu zvukovodu

Hlavní prevencí zánětu zvukovodu je jeho správné čištění. Ve zvukovodu je totiž mazovými žlázkami produkován maz, který ucho chrání a odvádí z něho nečistoty – není-li narušena jeho samočisticí schopnost.

Bez zásahů hygienickými tyčinkami umí ucho posunovat maz ve vnějším zvukovodu směrem z ucha. Správně by tedy lidé neměli uši nijak čistit, pouze tu a tam tolerovat, že jim z ucha vypadne kousek mazu. Což je představa docela odporná!

Proto je vhodné přistoupit na kompromis mezi tím, jak nás vybavila příroda a námi nastavenou estetikou. A sice, ucho čistit pouze mělce. Nešťourat tyčinkou až k bubínku. Vhodné je použití nosních sprejů, které maz změkčí, případně ušních svíček, které maz teplem změkčí a komínovým efektem maz vysají.

Příznaky a projevy zánětu zvukovodu

Zánět zvukovodu se projevuje úpornou bolestí ucha. Ucho je citlivé na dotek.

Nejsou tak časté horečky, jako u zánětu středního ucha (od kterého ho někdy rozezná pouze lékař).

Pacient má pocit zalehlého ucha, z ucha může vytékat sekret rozmanitého vzhledu. Vlivem zánětu mohou natéci uzliny v okolí – projeví se nahmatáním malých bouliček zejména za uchem.

Léčba zánětu zvukovodu

Léčba nemoci spočívá nejprve ve vyčištění zvukovodu (lékař používá speciální škrabky, k výplachu používá relativně silný proud vody). Po vyčištění předepíše kapky, které sníží otok ucha, což pomůže lepšímu provzdušnění zvukovodu – to pomůže léčit zánět.

Uzná-li lékař za vhodné (má-li podezření na bakteriální infekci, předepíše antibiotické kapky či celková antibiotika).

Někdy bývá příčinou zánětu plíseň. Tato příčina bývá obvykle uvažována až poté, co pacientovi nezaberou antibiotika. Pak následuje předepsání antimykotik (prostředků proti plísni).

Nepříjemností léčby zánětu zvukovodu je její trvání. Může trvat až týden, než dojde k odeznění obtíží (na rozdíl od zánětu středního ucha, kde dochází k zásadní úlevě při propíchnutí bubínku).

Jak si mohu pomoci sám

Při zánětu středního ucha si může pacient aplikovat studený obklad na ucho, případně si vzít lék proti bolesti (Ibuprofen..).

Takovou „babskou“, do dnes v některých rodinách používanou, léčebnou metodou je vkládání česneku do zvukovodu. Otolaryngologové jí však nedoporučují (hrozí naleptání zvukovodu, potíže s vyjmutím stroužku..).

Komplikace zánětu zvukovodu

Léčba zánětu zvukovodu obvykle probíhá bez komplikací.

Diskuse

Další názvy: otitis externa, zánět zevního ucha, zánět zevního zvukovodu, otitida

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem zvukovodu

Máte zkušenost s zánětem zvukovodu?

Koloidní stříbro, Levandulový olej éterický Peťa 12345 (14.12.21)

Týden jsem měla rýmu a pak jsem si jako vždy šťourla do uší vatovou tyčkou. Z jednoho ucha šla krev, ale odpoledne postupne začalo bolet druhé. Večer už jsem nespala bolestí. Další den jsem vzala Ibalgin a doufala, že do dne bude bolest pryč. Nebyla, ale Ibalgin vždy zabral trochu. Itrkly mi uzliny a nemohla jsem jist díky bolesti pantu. Kapala jsem kapky na bázi stříbra, ale pořád moc nezabíraly. Nechala jsem bolest do víkendu, protože chodím na tradiční čínskou medicinu. Lektor se mi lehce dotkl akupunkturnich bodů a bolest byla sensitelná. Ale musel to udělat asi 3× po hodině. Večer jsem si blbec aplikovala svíčku. Bolesti se zase rozjely, takže Ibalgin. Další den ale začala působit energetika a bolest už se nezhorsovala. Nakonec mi jeden lékař poradil tři kapky čistého eterickeho levandulového oleje jako analgetikum. Nechat vždy cca 5 minut v uchu ve vodorovné poloze. Nešpuntovat vatou. Přes noc na vatu octovou vodu 1:1.Nasledujici ráno bylo o poznání lepší. Bez Ibalginu. Pokračovala jsem 2× denně 2 kapky levandule. A pak na vate koloidní stříbro, čisté koloidní stříbro. Žádné kapky do uší. Začalo se výrazně ulevovat, otok se zlepšil, panty přestaly bolet, začala jsem jist. Dnes 2.den o koloidním stribru a levandulovém oleji a pecka. Byla jsem u doktora včera. Žádný výplach, jen kapky ( kortikoidy).. Mám je v zásobě, ale nepotřebuji. Léčím stříbrem a levandulí a dávám tomu 2 maxinalne 3 dny a bude dobře.

Co mi pomohlo

Levandulový éterický olej, koloidní stříbro, vaticka

Nejhorší bolest, co jsem zazila Judita s (16.10.20)

Díky coroně, obvoďák nepřijímá pacienty osobně, ale jen telefonem, takže mě poslal s velkou rýmou a dutinami sice domů, ale to bylo vše. Přes telefon a mé několikáté urgovaní, že rýma nemizí ani po týdnu ani po 14 dnech, antibiotika nenapsal. Ihned další den se objevil o praskání a takové chrastění v uchu, následně tlak postupovalo to rychle a během pár hodin neskutečná bolest. Samo sebou na večer zrovna, tak jen obklady a ty nepomáhali a nic doma nebylo. Následovala pohotovost, kde mi avšak nepomohli, ihned koukli na bubínek, který ještě nebyl na píchnutí a tom to skončili. A díky mě rýmě, která souvisí s zánětem středního ucha po ničem nepátrali.
To co následovalo v noci byl maraton bezmoci a zoufalství, nikomu bych to nepřála. Nemohla jsem ležet, spát a tak jsem celou noc chodila v kruhu po bytě. Strašné a stále se to ještě horšího. Zánět středního ucha jsem měla v dospělosti, avšak tohle bylo daleko a opravdu daleko horší. Bolela mě pak celá čelist na straně ucha, nemohla jsem jíst, kousat, protože bolel pant. Bolela mě každá chrupavka která spojuje boltec, i lebka bolela na straně ucha. To vše samo osobě a na dotek šílené. Neslyšela jsem na ucho. Druhý den ihned na Orl, kde jsem měla v plánu zajít stejně, abych obešla neschopného obvodního lékaře. Ten mě poslal na CT a z hrůzou zjistil, jak mám zalehlé dutiny následovalo vyšetření ucha, kde diagnostikoval zánět zvukovodu a lehce zánět středního ucha. Sám říkal, že zánět zvukovodu bolí děsně a bohužel od bolesti neuleví hned. Jako například zánět středního ucha, kdy se bubínek píchne. Napsal antibiotika Augmentin a Maxitrol kapičky antibiotické do ucha a také Otobacid další kapky do ucha. Pak také Medrol - cortikoidy. Ostatní věci byli spíše na zánět dutin. Večer přišly horečky 38 C°. Nyní léčím 2 den, ucho je zalehlé a neslyším na něj pořád, ale je zalidněnější, mohu už jíst a kousat.
Bohužel kortikoidy - Medrol mi nedělal že začátku dobře na žaludek, tak jsem zvracela párkrát, toto se, ale srovnalo, jen jak jsem začala více jíst a měla plnější žaludek. Zatím se lepší, ale velmi pomalu, uvidíme jak to půjde dál.
Přesně vím jak mi zánět zvukovodu vznikl.. Díky dutinám jsem si dala vanu, měla jsem již v té době lehce náběh na zánět středního ucha pravděpodobně, praskalo mi v něm při smrkání. Pak mi natekla voda do toho stejného ucha a nedostala se ven a celý zánět zvukovodu se mohl rozjet:(

Co mi pomohlo

Maxitrol kapky, Augmentin antibiotika
Hodně pít

Problémy s uchem Erianna (23.10.17)

V první polovině října jsem byla kvůli bolavému uchu na vyšetření na ušním oddělení, kde mi bylo sděleno, že mám ve zvukovodu nepříjemný zánět způsobený plísní. Dostala jsem antimykotika v podobě kapek: preparát Exoderil. Ten jsem užívala skoro týden, ale zánět nepovoloval, situace se spíše zhoršovala, ucho bylo nateklé a horké.

Zánět jsem zkusila rozhýbat silným magnetem. Vždy po přiložení magnetu k uchu jsem měla pocit, jakoby v zadní části zvukovodu byly nějaké kovové částečky reagující na magnet, které se snažily „vylézt“ z ucha ven. Připravila jsem si inhalaci par s Himalájskou solí, v uchu najednou dost silně zapraskalo a na příští den začal zánět konečně povolovat.

Po opětovném přikládání magnetu bylo ucho už v klidu, nic jej zevnitř nedráždilo. Zřejmě je všude kolem nás již tak silné průmyslové znečištění, že je nutné počítat se spoustou přídatných negativních vlivů. Inhalace Himalájské soli se v tomto případě vyplatila. Kapky samozřejmě beru dál a odkyseluji se malými dávkami MMS. Zůstávám v bdělosti.

Zánět zvukovodu - zalehlé ucho, pote bolesti Petra0026 (23.02.17)

U mě to začalo odpoledne. Pociťovala jsem, že mi zalehává ucho, ale při mě rýmě mě to ani nějak nepřekvapilo. Večer se to pěkně zhoršilo, ucho začalo šíleně bolet, bodavá bolest a do toho mi z něj vytékala čirá voda. Celou noc jsem bolesti oko nezavřela, obklady ani léky na bolest nezabrali.

Ráno jsem ihned jela na ORL pohotovost, v čekárně mi to prasklo a vytékal hnis + krev. Hodně se mi ulevilo, doktor poté diagnostikoval zánět, nasadil antibiotika, kapky do uši a pilulky na ředění hlenu.

Hrozně jsem se bála tam jít, ale doktor byl velmi milý a příjemný. Dnes pár hodin po užití léků je mi fajn, nic mě nebolí, akorát teď bude pár dní vytékat z ucha hnis a pak cca týden max dva bude ucho zalehlé.

Takže řada pro všechny: žádné babské rady a ihned k lékaři. Nikde není psáno, že vám musí píchat bubínek.

Úporná bolest ucha Alčák.J. (18.08.16)

Nejprve mi asi týden začaly strašně svědět uši, takže uchošťour. :( Kdybych to byla věděla, bych si nafackovala. Tím uchošťourem jsem si to ucho akorát ucpala. Pak jsem byla s malým na koupališti, kde jsme se s malým potápěli - natekla tam voda a večer to začalo. Začalo mi pobolívat pravé ucho. Druhý den jsem navštívila lékaře, který řekl, že je to zánět středního ucho a napsal antibiotické tablety a antibiotické kapky do ucha s tím, že když se to do 3 dnů nezlepší - hned na ORL.

Bohužel 3 dny jsem nevydržela, v druhou noc jsem myslela, že asi bolestí umřu, seděla jsem v kuchyni a řvala bolestí, jak malá holka. Usnula jsem kolem 1 ráno a ve 3 mě bolest opět vzbudila a ještě ke všemu jsem zjistila, že můj druhý malý synek v postýlce pláče a já ho neslyším. :( Druhý den jsem vyrazila 50 km na nejbližší pohotovost ORL do Kladna. Byla tam moc vstřícná a hodná paní doktorka, prohlédla mě a řekla, že je to zánět zvukovodu, ucho mi propláchla, pak mě vzala pod mikroskop, kde mi připadalo, že mi nějakým minivysavačem vysává ten bordel z ucha - vycuclo to obrovskou mazovou zátku. Okamžitá úleva a už jsem zase slyšela.

Do ucha mi dala gázu s mastičkami a předepsala MAXITROL kapičky do ucha s tím, ať už ty antibiotika na polykání doberu a za dva dny na kontrolu. Bohužel, jak se vyndala ta zátka a vyčistil ten binec z ucha, udělalo se v uchu místo a zánět se pěkně rozjel. Ucho mi nateklo tak, že jsem si tam ty kapky nemohla ani nakapat přes to napuchnutí - bolest opět strašná a opět ztráta sluchu. :( Všechno jsem slyšela jakoby hodně z dálky, televizi vůbec, všichni na mě křičí, abych je slyšela - deprivace. Opět Kladno, opět paní doktorka - výplach, mikroskop, gáza s mastmi a kortikoidy, na polykání PREDNISON. Druhý den opět na převaz. Odpoledne jsem dorazila domů, osprchovala se, vzala si ten Prednison a večer kolem 11 lupnutí v uchu a bolest se o hodně zmírnila - konečně jsem se po 3 nocích vyspala. :) Chrápala jsem do druhého dne do 8, jaká slast.

Včera jsem jela opět na „převaz“ a říkala jsem paní doktorce, že pořád špatně slyším, ale bolest už je snesitelná, už se vyspím. Paní doktorka se podívala do ucha a že je to tam ošklivé, vyčistila vložila gázu s mastmi dala mi opět tabletku Prednisonu a v pátek jedu zase na kontrolu.

Nikdy jsem takovou bolest nezažila - teda jo, u porodu - ale ta po pár hodinách odezněla a měla jsem alespoň nějakou útěchu ve formě miminka. Tohle trvá už 7. den a je to teda hnusná bodavá, tupá bolest, za uchem a na krku mi vyskočili druhý den bolestivé boule, takže jsem nemohla pořádně otevřít pusu a otočit hlavu - už mám 4 kg dole, jak nemůžu bolestí otevírat pusu - občas to tam v uchu zašimrá, ale pak zase bodne, ke všemu nepřidá to zalehnutí ucha a ztráta sluchu. :( Člověk už přemýšlí o blbostech jako kochleární implantát, když to nikdy neprodělal a neví, co to je. Jediné, co mě vždycky uklidní, je návštěva ORL, kde po vyčištění ucha vždy zjistím, že slyším. :) Radost trvá 2-3 minuty, než to zase zalehne. Doufám, že se to brzy uzdraví a nikdy už to nezažiju - uchošťoury letěly do koše, raději si 1× za rok zajdu na ORL nechat si vyčistit uši a bylo mi doporučeno - 2 kapky Alpky 1× za 14 dní do každého ucha na vyčištění. Kamarádka to už měla 3× na pravém a 2× na levém uchu - prý se to vrací - z toho mám největší strach. :(

Ušní sprej na zánět To je tajné (25.07.16)

Mě na to nejvíce pomáhá ušní sprej s kyselinou octovou. První den při aplikaci byla bolest jako kdyby mi někdo vrtal do ucha, ale od druhého dne už mohu ležet na uchu.

Zánět zvukovodu a kapky Marťas561 (25.07.16)

Před dvěma dny mi doktoři zjistili, že mám zánět zvukovodu. Předepsali mi Gentadex 4 kapky 4× denně.

Zánět zvukovodu Paboid (13.10.14)

Nejdříve jsem prodělal rýmu s menšími bolestmi kolem ucha. Potom, co rýma odezněla, najednou nastoupila hrozná bolest v uchu. Každý úder srdce mi zadunělo do zalehlého ucha s vystřelující ostrou i tupou bolestí, ale nejhorší bylo, že bolest neustávala. Navštívil jsem tedy ORL, kde mi bylo zjištěno, že jsem přešel lehčí zánět vnitřního ucha a teď mám zánět zvukovodu.

Léčba

Doktorka mi nějakými mikrodlátky vyčistila blízké okolí ušního bubínku a propláchla nějakou pistolkou, dále jsem tam měl i nějaký přístroj (který nic neidentifikoval). Ale po probdělé noci bolest lehce ustoupila a proběhla úleva. Bylo mi předepsáno: ušní kapky Ofloxacin, antibiotika Augmentin 1g, sprej Nasonex a přibral jsem si pack Ibuprofenu. Ale uvítal bych spíše nějaký OxyContin nebo Vicodine, protože brufen bolest neodstraní úplně. Člověk se nemůže na nic pořádně soustředit, nesmí ucho namáčet, ani se ho dotýkat.

Moje zkušenost LucieH89 (02.10.14)

Na zánět zvukovodu trpím pravidelně. Příznaky - zalehnutí ucha, hnis, bolest uší i hlavy.

Léčba

Léčba u několika ORL vždy stejná - výplach borovou vodou a aplikace kousku tkaniny namočeném ve višňáku (obojí přímo na ORL, já sama jsem nemohla nic dělat, jen nenamáčet). Denně opakování asi 3 - 4 dny.

Externí otitida, zánět zvukovodu Helča16 (05.06.14)

V neděli jsem dostala rýmu a ve čtvrtek mě začalo neskutečně bolet ucho. Před uchem jsem si nahmatala velkou bouličku, ale myslela jsem si, že to bude v pohodě. Pak když jsem šla v 10 hodin večer spát, myslela jsem, že tou bolestí umřu. Nevydržela jsem to a šla jsem to říct mamce (nechtěla jsem jí to předtím říkat, protože jsem si myslela, že to přejde), ale bylo to čím dál víc horší a mně už se z toho chtělo i brečet. Mamka okamžitě volala tátovi, ať přijede z práce a že potřebujeme na pohotovost. Takže jsme o půl 1 ráno jeli na pohotovost. Když se doktorka pouze dotkla toho ucha, myslela jsem si, že je to můj konec. Nakonec mi řekla, že je to zánět zvukovodu. Dostala jsem kapky a když jsme přijeli domů, okamžitě jsem si kápla, ucho povolilo, ale nastaly horečky.

Léčba

Doktorka mi dala ušní kapky s Gentamicinem (antibiotika), které jsem užívala 4× denně. Navíc jsem si proti bolesti brala každých 6 hodin Ibalgin 400, který také perfektně zafungoval. Dnes jsem šla na kontrolu, něco mi tam doktorka propíchala, tak to ještě trochu bolí, ale antibiotika mám dobrat a pak hurá do školy.

Co mi pomohlo

Pomohly mi ušní kapky s antibiotikem, Ibalgin 400 a nějaké prášky na horečku.

Léčba zánětu zvukovodu andrewvw (17.07.13)

Dobrý den,

jakožto člověk s výrazně zúženými zvukovody a narušenou samočisticí schopností trpím na záněty zvukovodu velmi často. V mém případě jde zpravidla jen o lehkou bolest, která do pěti dní sama vymizí. Tentokrát však zánět překvapil. Bolest začala nad ránem a na večer již byla k nevydržení. Bolest byla tupá, občas až bodavá. Na druhý den večer jsem již po lehnutí do postele cítil i teplotu, ta však byla pouze lehce zvýšená(37,4°). Komplikací byla nejspíš návštěva ne příliš dobrého doktora, jelikož můj ORL měl dovolenou. Na naprosto zhnisané a špinavé ucho mi předepsal boralkoholové kapky, které do ucha ani nešly nakapat, jelikož se nedostaly přes zhnisanou a napuchlou část ucha. Bolest rušila i spánek, rozhodl jsem se tak užívat Brufen, který velmi pomohl. Bolest zasahovala i do čelisti, po celou dobu nemoci jsem tak byl pouze na stravě ve formě polévek nebo dětských přesnídávek. Po několika dnech ucho povolilo a tak se již kapky daly aplikovat.

Po týdnu již bolest ustupovala, nicméně ucho jsem měl úplně zalehlé. Mezitím se můj doktor stihl vrátit z dovolené a tak jsem šel na kontrolu. Provedl výplach, zpochybnil léčbu druhého doktora a pro příště mi předepsal kapky Garasone a hojivou mast na povrchní ošetření zvukovodu. Po týdnu a čtyřech dnech je již vše v pořádku.

Léčba

Boralkoholové kapky(?), popř. peroxid vodíku, Garasone kapky

Co mi pomohlo

Proti bolesti Brufen.

Opakované záněty zvukovodu Marcela111 (04.07.13)

Ahoj,
zánět zvukovodu je to nejčastější co mě trápí, už si ani nepamatuji kdy jsem ho měla prvně ale je to asi 6 let nazpátek. Od té doby ho mám cca každý měsíc, nezávisle na ročním období, koupání, čištění ucha, prašném prostředí, virózách nebo jiných obtíží. Jakákoli prevence je u mne již neúčinná. Objeví se kdykoli a náhle. Po celý rok běžně mám nonstop lehké svědění v uších, kvůli zvýšené tvorbě ušního mazu se mi vytvoří zátka, která ucho ucpe a rozjede se zánět.
Jako zdravotní sestra se vyhýbám vkládání česneku do ucha či jakýmkoli jiným předmětům. proto jsem při prvním zánětu ihned nacupitala na ORL po odeslání obvodního lékaře na polikliniku. Tam mě bolestivě cpali do ucha nějaké ty jejich koukátka, nicméně dalo se to vydržet, zkoukli, zdiagnostikovali a nasadili antibiotika v tabletách na týden, pátý den pojídání antibiotik se už nedalo vydržet, silná bolest, neschopnost se najíst ani mluvit+ další střevní potíže z antibiotik atd, zkrátka hrůza.

Po týdnu se to mírně zlepšilo, na kontrolu jsem už nešla, ordinační hodiny mi nevyhovovali při studiu a nechala jsem to zklidnit samo. Takže suma sumárum návštěva polikliniky zbytečná, odeznělo to samo. Cca po měsíci se mi to objevilo znovu a dost akutně, zkusila jsem tedy ORL pohotovost v nemocnici, tam mi na ten samý problém napsali Garasone kapky. Již druhý nebo třetí den se to zlepšilo. Opravdu pomáhají, držím se jich dodnes i po 6ti letech ačkoli vím že je to kombinace antibiotik a kortikoidů které je nebezpečné do sebe cpát. Mezi tím bylo i období kdy jsem to již nechtěla užívat vhledem k možným komplikacím jako následku užívání kortikoidů, navštívila jsem lékaře ještě asi 3×, co lékař to jiná léčba, zkoušeli jsme na smotek gázy Framykoin do ucha- bez efektu, též odeznělo po týdnu. ATB v tabletách.. octové vody. Jednou jsem se uchýlila k česneku - vše bez efektu.

O zánětu zvukovodu bych mohla povídat ještě týden bez přerušení. Před pár týdny mi byl doporučen kysličník do ucha, hmm také pomáhá, hlavně v první fázi zánětu, ucho se vyčistí a pak lze dále léčit. Nelze léčit pokud tam zůstává nějaká nečistota. Nyní již jen samoléčím.

Tzn: uchošťoury jen velice tenké, abych neposunula zátku směrem dovnitř, na odstranění přebytečného (u mne až hnědého) ušního mazu 2× do týdne, pak kysličník čištění jednou za dva týdny při obtížích dokud se zánět nerozjede, a když už ano, tak Ibalgin, hodně ale opravdu hodně tekutin, kombinace s nosním sprejem např Olynth, protože tyto ústrojí jsou propojené, dezinfekce dutiny ústní Stopangin sprejem, ucho nenahřívat sice to uleví ale ve skutečnosti se to zhorší, v tu dobu již žádné uchošťoury na to zapomeňte, a eventuelně aplikace Garasone kapek, ale jsou pouze na předpis( já už jich mám pár doma tak k lékaři nechodím).. a ještě něco, je to podobné jako s chřipkou-léčená trvá týden a neléčená 7 dní. Ale sama nejlépe znám jak je to nepříjemné a bolestivé, proto vždy léčím. Nikdy se toho nezbavím navždy, pořád se to vrací. Přeji všem co mají zánět zvukovodu brzké uzdravení. :) M.Č.

Bolest při zánětu zvukovodu Lida N. (12.01.13)

Dobrý den,

minulý čtvrtek mě začalo bolet právě ucho, a tak jsem šla v pátek na ORL. Doktor mi řekl, že mám zánět středního ucha a předepsal mi antibiotické kapky. Po třech dnech jsem šla na kontrolu a doktor mi řekl, že se to nelepší a předepsal mi antibiotika. Na další kontrole doktor zjistil, že mám v uchu nějaký zánět, tak mi předepsal nějakou mastičku. Ještě v toho dne večer jsem jela na pohotovost, protože strašná bolest nepřestávala a také jsem čas od času cítila strašlivě bodnutí.

Přijela jsem na pohotovost, doktorka mi řekla, že je to zánět zvukovodu, zjistila, že všechno, co potřebuji předepsat, už vlastně mám, a tak mi aspoň předepsala takový velice silný prášek na zklidnění, ale protože už bylo pozdě, tak všechny lékárny už byly zavřené. Takže jsem musela jet domů, protože mi doktorka to ucho na pohotovosti vytřela, takže se bolest docela zklidnila. Když jsem přijela domů, lehla jsem si a zkusila jsem usnout. Asi po půl hodině jsem usnula, ale nesnesitelná bolest mě pořád probouzela. Nakonec jsem se probudila v sedm hodin ráno, tak jsem se vypravila podívat, jestli náhodou není nějaká lékárna už otevřená. Byla!

Hned jakmile jsem přijela domů jsem si přečetla příbalový leták a připravila jsem si vodu s práškem a vypila jsem to. Po třičtvrtě hodině prášek zabral, ale zklidnil bolest jen trochu. Za tři dny jsem naspala asi 10 hodin a nemůžu přes den usnout. Doufám, že bolest co nejdříve přestane a budu moct zase vstoupit do normálního režimu.

Přírodní kapky CUE Tomáš L. (12.10.12)

Učím plavání a v poslední době jsem si začal nadměrně po plavání čistit uši vatovými tyčinkami. Občas jsem měl pocit, že mi v uších zůstává voda. Ve snaze ji odstranit, jsem si uši téměř denně vytíral. A naopak jsem si spíš uškodil, před dvěma měsíci mě začalo bolet levé ucho, ale nevěnoval jsem tomu zvýšenou pozornost, po týdnu to odeznělo, ale bylo po pár týdnech zpět a mnohem intenzivnější. Ale ještě pořád jsem se neodhodlal navštívit ORL.

Před týdnem mi to samé začalo v uchu pravém, bolest gradovala a tak silně, že už mě to budilo i ze spaní. Začal jsem se konečně zajímat, vyzkoušel nakapat slivovici, vkládat heřmánkový obklad a naposledy ohřát česnek v olivovém oleji a nakapat pár kapek na noc. Nicméně druhý den byla bolest tak silná, že jsem se dokopal jít k ORL lékařce v obavě, že mám zánět středního ucha. Zánět zvukovodu - po vysvětlení, co to je oddych, úleva.

Doporučila mi si hlavně ucho v nejbližších dnech nemáčet. Po otázce na mé povolání jsme se oba pousmáli a chtěla mi předepsat antibiotické kapky Maxitrol. Zeptal jsem se na alternativu přírodní bylinnou, pověděla mi o kapkách CUE, nicméně se slovy, že v mém případě a nutnosti rychlejšího uzdravení by mi určitě doporučila ATB. V lékárně po prostudování krabiček obojího jsem sáhnul po přírodním produktu, nakapal na noc a dnes se cítím o mnoho líp než včera.

Takže můj závěr je takový: při podobných případech asi určitě vyhledat lékaře, aby zjistil, kde je problém. Do ucha se sami sobě nepodíváte. Pak dostat návrh léčby, určitě se zeptat na alternativu (komu není jedno do sebe neustále rvát farmako produkty a ATB) a pak se rozhodnout. A to už je na každém z nás. U mě ta volba byla jednoduchá.

Svědění uší při zánětu zvukovodu Claire001 (06.10.12)

Před pár měsíci jsem měla poprvé zánět zvukovodu a když to tady tak čtu, tak jsem ráda, že jsem ho měla/mám tak jak ho mám - nikdy mě ucho nebolelo a ani teď mě nebolí, ale na začátku mě uši svědily a cítila jsem že tam něco mám, nějakou tekutinu když to tak řeknu a opravdu.

Šla jsem na ušní a tam mi řekli že mám zánět zvukovodu, takže mi to tam trochu vyšetřila a předepsala kapky, vždycky pomohly, ale říkala, že se to bude často vracet a má pravdu. Před pár dny jsem dobrala kapky a řekla mi, že už je to v pořádku a teď se mi to opět vrátilo, ale nevadí mi to, uši mě nebolí, ani bych nepoznala, že něco mám, kdybych s tím neměla zkušenosti. A každý den když se jdu sprchovat si musím dávat vatu do uší, aby se mi tam nic nedostalo.

Léčba

Myslím že nejlepší je jít na ušní a tam vám pomůžou, přece jen já bych se víc spolehla na ušním než na internetu. Na internetu vám neřeknou jak hodně to máte a co byste s tím měli dělat, to vám řeknou jedině na ušním.

Zánět zvukovodu a octová voda trs (22.06.12)

Taky trpím na opakované. Jeden den je ucho „divné“, citlivější, pak se během pár hodin rozjede obstojná bolest. Bolí ucho, jeho okolí, uzliny i čelist při kousání.

Léčba

Mám ozkoušeno, že pokud se to podchytí ve fázi citlivosti, pomůže většinou výplach octovou vodou. Pokud ne, tak k ORL - pokud je ucho nateklé, vloží proužek s mastí. Mně zabírá Garasone. Plus klasický Ibalgin na bolest. Bývá to veselých pár dní, ale jde to přežít - pokud ovšem zánět zůstane jen ve zvukovodu. Jakmile vleze do středního, bývá to prý horší.

Co mi pomohlo

Výplachy octovou vodou, kapky Tropex (přivezené z Irska - bez předpisu, nicméně pomáhají jen ze začátku, na rozjetý zánět nestačí), antibiotické kapky Garasone, Ibalgin

Vložka do ucha při zánětu Kolouš (09.06.12)

Ve čtvrtek dopoledne malá bolest v uchu, která se postupně zvětšovala, ucho začínalo napuchat a pod ním se vytvořila na dotek tvrdá bulka. Stoupající teplota až na 38,9.

Léčba

Večer na pohotovosti měl pan doktor docela laxní přístup, vložil vložku napuštěnou kapkami Maxitrol a tytéž kapky jsem měla potom kapat do ucha 3× denně. Měla jsem si v lékárně koupit prášky na sražení horečky a proti bolesti. Nic mě ovšem nezabíralo, horečka byla pořád vysoká, tak jsem vydržela do soboty a jela na pohotovost znovu.

Sloužil jiný pan doktor a léčba byla úplně jiná. Ucho vyčistil, 2× vypláchl, vložil vložku Višnovski a píchl injekci proti bolesti. Předepsal antibiotika, prášky proti bolesti. Také kontrolu na druhý den. Díky němu se mě neskutečně ulevilo a člověk mohl aspoň trošku fungovat.

Co mi pomohlo

Vložka Višnovski, antibiotika Augmentin, proti bolesti - Aulin

Tea tree olej při léčbě zánětu zvukovodu Jol (17.05.12)

Začalo mě svědit a bolet ucho a udělala se mi za ním tvrdá na dotek bolestivá bulka. Bolelo mě celé ucho na dotek, začala jsem proto vytírat zvukovod Tea tree olejem a už druhý den zmizela bulka a bolest při doteku a předklonu. Dnes 3. den mě ucho už jen lehce svědí a nebolí ani čelist při kousání.

Zánět zvukovodu u dítěte tynaaa (10.11.11)

Dcera (12 let) měla po koupání (doma ve vaně) zalehlé ucho, zalehnutí přešlo ale začalo ji bolet, navštívili jsme orl a tam jí udělali výplach (vypláchli žlutý zánět) a dali jí na proužku trojí mast a předepsali pamykon (na orl jsme byli v pátek). Celý víkend byla v pohodě, v neděli večer došla s tím, že jí to bolí víc a víc okolo ucha, nahmatala jsem jí i zvětšené uzliny, v pondělí jí opět na orl. Lékařka dala nový proužek s mastí a udělali jí CRP - to měla negativní, ale i tak jí předepsali celkové ATB. Bere je po 8 hodinách, na bolest ibalgin 200. Ibalgin jí stačí dvakrát denně, každý den chodí na orl na nový proužek s mastí, ten má do večera a pak kapeme pamykon, dle orl po třech dnech zánět ustupuje a dle dcery i bolest se zmírňuje.

Léčba

Každý den návštěva orl - mast , po 8 hodinách antibiotika a dle potřeby ibalgin a po vytažení proužku z ucha pamykon.

Co mi pomohlo

Zatím se léčí čtvrtý den a léky zabírají.

Léčba zánětu zvukovodu Višňovského vložkami Zdena Š. (25.08.11)

Začalo mě bolet ucho, bolest se stupňovala a jelikož byl víkend, k ORL lékaři jsem se dostal až začátkem týdne. Jelikož ucho nebylo ošetřeno již dříve, tak jsem si prožil tři dny a noci bolesti.

Léčba

Na zánět (zevního) zvukovodu je v první řadě nejlepší (a nejstarší metoda) tzv. Višnovského vložka. ORL lékař vám do ucha strčí zapáchající vložku. Sice na to ucho moc neslyšíte, ale nutno říci, že se vám po pár hodinách uleví. Vložka se sundává za 24 hodin (zvládnete to sami, např. sterilní pinzetou). Pokud je zapotřebí nová vložka, musí vám ji nasadit opět ORL lékař. Po každé vložce bolest odeznívala. Po třech vložkách (třech dnech) velmi zánětem zanícene ucho povolilo, i zalehnutí ustalo. Po odstranění (poslední) vložky je již dobré kapat kapky (doporučuji Ofloxacin, rozhodně nedoporučuji Garasone - jsou to velmi slabé kapky což si nemyslím jen já).

Nedoporučuji konat přílišnou námahu, aby se vám nezačalo ucho potit a tekutina z vložky nezačala vytékat, rovněž je zapotřebí ucho nemáčet.

Doporučená a účinná léčba: vložka Višněvský společně s antibiotiky, po vložce kapky a dobrat antibiotika. Rovněž se doporučuje po vložce ucho propláchnout, což opět činí ORL lékař, buď automatickým přístrojem nebo ručně stříkačkou. Doporučuje se stříhačka. Není to nic bolestivého. Spíše je to taková (ne)příjemná masáž ucha.

Co mi pomohlo

Kapky Garasone, antibiotika Amoksiklav (těžko se snáží, mnoho vedlejších příznaků - u mě se vyskytla vyrážka a svědění, průjmy)

Kafr při zánětu zvukovodu heloi (11.08.11)

Dobrý den,

také mám zrovna zánět zvukovodu a takovou neutuchající bolest jsem ještě nezažila. Včera jsem k léčbě antibiotiky, kapkami a prášky proti bolesti přidala do malé vatičky zamotané tak 3 - 4 krystalky kafru. Dostane se v lékárně, ale není to obvyklý lék, musí vám ho připravit. Abyste ho pak uchovali léta, musíte do pevně uzavřené nádobky s ním vložit několik kuliček nového koření, jinak vám vysublimuje a ztratí se. Mě to výrazně pomohlo, také už asi začaly fungovat kapky a antibiotika.

Léčba zánětů zvukovodu kyselinou boritou Annalol (11.04.11)

S ušima a tímto problémem mám starosti již od dětství. V pubertě to naštěstí ustalo a v dospělosti zase vrátilo. Když jsem přišla prvně do ordinace, bylo mi řečeno, že mám zánět zvukovodu což prý bolí, dlouho se léčí a rádo se to vrací. A lékař měl bohužel pravdu. U mě to vzniká z častého čištění ucha.

Dostala jsem antibiotika, při další návštěvě mast s kortikoidy a nakonec jsem chodila asi týden na aplikaci kyseliny borité do ucha a to mi také nakonec zabralo.

Léčba

Mast s kortikody, antibiotika, kyselina boritá

Opakovaný zánět zvukovodu Jiri28 (15.03.11)

Zánět zvukovodu se mi vrací v průměru každé 3 roky. Dodnes jsem nevypozoroval možnou příčinu. Bolest ucha, která se u mě přenášela na bolest čelisti a uzlin na krku (uzliny ale nezvětšeny). Teploty od bolesti i 38,5°C.

Léčba

Návštěva lékaře 6 hodin od prvních bolestí. Byl mi vložen do ucha proužek s mastičkou, s tím, že zvukovod je již značně oteklý. Na mou připomínku, že již s tímto onemocněním mám zkušenosti a můj stav se bude zhoršovat, kde mě pomohou jen antibiotika, mě bylo řečeno, že uvidíme zítra. Po další probdělé noci jsem došel s teplotami a bolestmi k lékaři, ten mi již antibiotika předepsal. Kdyby mě je předepsal hned, zánět byl již evidentní, mohla se doba léčení daleko více zkrátit.

Po 48 hodinách mě antibiotika konečně zabrala, lituji každého, kdo si tímto musí projít. Chodil jsem k lékaři 6 dní v kuse a ti jen žasli, jak sem s tím mohl chodit dlouho před léčbou.

Co mi pomohlo

Zabrala až antibiotika, vložené proužky s mastí od ORL-lékařů, mě přišly jako naprosto neúčinné. Možná chvilkovou úlevu zajistí ten studený obklad. Ibuprofen zabere tak na 3 hodiny, doporučena dávka je 1 za 5 hodin.

Zánět zevního zvukovodu rob197 (07.12.10)

Po několikadenní bolesti (pocit tlaku a strašného píchání) levého ucha a následnému „prasknutí“ a vytékáním hnisu jsem se rozhodl navštívil nemocnici. Lékař mě prohlédl a předepsal antibiotika a do lékařské zprávy napsal, že se jedná o akutní hnisavý zánět středního ucha. Měl jsem s tím ležet 3 dny, ale bolest neustupovala, a tak jsem se rozhodl navštívit soukromou ordinaci. Následoval výtěr, výplach a různé zkoumání. Po pár dnech vyšlo najevo, že mám zánět zvukovodu i středního ucha naráz.

Na doporučení jsem běžel do jiné nemocnice a tam se mě ujali. Vysání hnisu z ucha, vyčištění, vypláchnutí. Dostal jsem antibiotika. Nezabrala. Další, také ne. Každý den jsem jezdil do nemocnice na vysání hnisu ani to nepomohlo. Ještě nad to všechno jsem dostal pneumokokovou bakterii a měl jsem vysoké horečky. Takže jsem dostal další léky (názvy si již nevzpomenu) a každý den jezdil na prohlídky a čištění. 3 týdny jsem tohle musel absolvovat.

Koncem třetího týdne se bolest utišila, ucho splasklo a vytekla poslední várka hnisu. Teplota sklesla a já měl obrovskou radost. Opravdu tuhle nemoc nikomu nepřeji.

Peroxid vodíku pro léčbu zánětu zvukovodu Bábina (11.04.10)

Při každén mytí hlavy se neubráním tomu aby mi voda nenatekla alespoň trošku do uší. Protože moje levé ucho strádá už od dětských let, a věřte, že je to dlouho,vyzkoušela jsem špunty, vatu,prostě kde co a nic nepomohlo. Několikrát mi i ucho píchali - a bolesti to byly. Až mi nekdo poradil po umytí hlavy kápmout 2 kapky peroxidu do ucha. Když to udělám hned. Stačí dvě kapky.

Léčba

Pokud už je nemoc opravdu v běhu je dobré kapat dvě kapky peroxidu 3krát za den. Ze zkušenosti vám mohu říct, že pokud tam zánět je a peroxid začne šumět, je to šílené, bublá to a lochtá, ale léčí. Trvá to asi tak 5 -6 dní. Pokud ale peroxid jem z ucha vyteče, zánět tam není a je třeba hledat jinou pomoc.

Co mi pomohlo

Vážnost nemoci:střední ale má tendenci se vracet
Délka nenoci: 5-6dní
Cena léku: asi 2O,– Kč - ale vydrží na dlouho a lze ho použít i jinak
Obtížnost léčení:1

Zánět zvukovodu u dítěte stana (25.01.10)

Zkušenost u syna 21 měsíců. Dítě je nervózní, dosti vzdorovité, stále si škrábe hlavu a okolí ucha i krk. Špatně pije! Špatně jí. V noci se často budí a chce pít, slintá a cucá si prsty. Nerado si lehá na záda. Nemá teplotu. Doporučuji při všem maminkám jet hned na ORL, protože málokterý pediatr to pozná, spíš zamění se zánětem středního ucha!

Co mi pomohlo

Po dvou dnech váhání (syn byl bez teploty), jsme jeli na ORL. Pan doktor předepsal antibiotické kapky. Hlavně to chce trpělivost, dítě je protivné min. týden.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.