DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace
Příznaky zánětu zvukovodu
Popis zánětu zvukovodu
Zánět zvukovodu je bolestivé onemocnění ucha.
Pro upřesnění trocha nejzákladnější anatomie ucha: Vnější
ucho (boltec) pokračuje dovnitř „dírou“, která se nazývá
vnější zvukovod. Vnější zvukovod vede až k bubínku -
přepážce tvořené membránou. Za ním začíná další prostor –
střední ucho. Záleží tedy na místě zánětu – je-li
lokalizovaný vně bubínku, jedná se o zánět vnějšího
zvukovodu.
U zánětu za bubínkem (blíž k mozku) hovoříme o zánětu
středního ucha.
Zánět zvukovodu vzniká infekcí jeho kůže. Infekce může být virová, bakteriální či plísňová.
Často je příčinou onemocnění ucpání zvukovodu mazem (vlivem nesprávného čištění, viz prevence) s následným usídlením infekce.
Rizikové faktory zánětu zvukovodu
Rizikovými faktory pro vznik zánětu vnějšího zvukovodu je vlhké či prašné prostředí, koupání ve špinavé vodě (voda může vniknout do ucha a nevytéct), aplikace různých kosmetických prostředků (například tyčinka do ucha potřená krémem na obličej.. s cílem lepšího vyčištění ucha), vniknutí jakékoliv částečky do zvukovodu (např. zrnko písku na pláži)..
Prevence zánětu zvukovodu
Hlavní prevencí zánětu zvukovodu je jeho správné čištění. Ve zvukovodu je totiž mazovými žlázkami produkován maz, který ucho chrání a odvádí z něho nečistoty – není-li narušena jeho samočisticí schopnost.
Bez zásahů hygienickými tyčinkami umí ucho posunovat maz ve vnějším zvukovodu směrem z ucha. Správně by tedy lidé neměli uši nijak čistit, pouze tu a tam tolerovat, že jim z ucha vypadne kousek mazu. Což je představa docela odporná!
Proto je vhodné přistoupit na kompromis mezi tím, jak nás vybavila příroda a námi nastavenou estetikou. A sice, ucho čistit pouze mělce. Nešťourat tyčinkou až k bubínku. Vhodné je použití nosních sprejů, které maz změkčí, případně ušních svíček, které maz teplem změkčí a komínovým efektem maz vysají.
Příznaky a projevy zánětu zvukovodu
Zánět zvukovodu se projevuje úpornou bolestí ucha. Ucho je citlivé na dotek.
Nejsou tak časté horečky, jako u zánětu středního ucha (od kterého ho někdy rozezná pouze lékař).
Pacient má pocit zalehlého ucha, z ucha může vytékat sekret rozmanitého vzhledu. Vlivem zánětu mohou natéci uzliny v okolí – projeví se nahmatáním malých bouliček zejména za uchem.
Léčba zánětu zvukovodu
Léčba nemoci spočívá nejprve ve vyčištění zvukovodu (lékař používá speciální škrabky, k výplachu používá relativně silný proud vody). Po vyčištění předepíše kapky, které sníží otok ucha, což pomůže lepšímu provzdušnění zvukovodu – to pomůže léčit zánět.
Uzná-li lékař za vhodné (má-li podezření na bakteriální infekci, předepíše antibiotické kapky či celková antibiotika).
Někdy bývá příčinou zánětu plíseň. Tato příčina bývá obvykle uvažována až poté, co pacientovi nezaberou antibiotika. Pak následuje předepsání antimykotik (prostředků proti plísni).
Nepříjemností léčby zánětu zvukovodu je její trvání. Může trvat až týden, než dojde k odeznění obtíží (na rozdíl od zánětu středního ucha, kde dochází k zásadní úlevě při propíchnutí bubínku).
Jak si mohu pomoci sám
Při zánětu středního ucha si může pacient aplikovat studený obklad na ucho, případně si vzít lék proti bolesti (Ibuprofen..).
Takovou „babskou“, do dnes v některých rodinách používanou, léčebnou metodou je vkládání česneku do zvukovodu. Otolaryngologové jí však nedoporučují (hrozí naleptání zvukovodu, potíže s vyjmutím stroužku..).
Komplikace zánětu zvukovodu
Léčba zánětu zvukovodu obvykle probíhá bez komplikací.
Diskuse
Další názvy: otitis externa, zánět zevního ucha, zánět zevního zvukovodu, otitida
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.