Absces léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Příznaky, Léčba, Jak napomoci léčbě abscesu, Komplikace

Popis abscesu  

Jestliže do tkáně proniknou cizorodé mikroorganismy, tělo, respektive imunitní systém, na jejich přítomnost reaguje zánětem, mikroby totiž napadají buňky, čímž je hubí. Tyto buňky se rozpadají a tím do okolí unikají tzv. cytokiny - látky, která spouštějí zánětlivou reakci.

Do místa infekce jsou přivolávány buňky, jejichž úkolem je cizorodé organismy zničit a ochránit tak tělo před jejím dalším šířením.

Mezi tyto buňky patří především bílé krvinky (leukocyty), které se dostávají do místa zánětu a cizorodé organismy pohlcují. Nahromaděním bílých krvinek v tomto místě vzniká dutina vyplněná vyplněná žlutavou tekutinou – hnisem – která vzniká ze zánětlivým podchodem postižené tkáně – absces.

Aby se zabránilo šíření tohoto zánětu dál, vzniká kolem místa hnisavého rozpadu membrána tvořená tzv. granulační tkání, která může být někdy až několik centimetrů silná. Nazývá se pyogenní membrána. Je polopropustná - do nitra dutiny pustí jen bílé krvinky, ale ty už se nedostávají ven.

Obsah dutiny (abscesu) podléhá rozpadu, což vyvolává nasávání tekutiny a absces se zvětšuje.

Jestliže je absces v blízkosti povrchu tkáně, popřípadě se k němu dostane svým zvětšováním, většinou se tzv. provalí navenek, a to buď široce nebo se vytvoří pouze úzký kanálek – hnisavá píštěl. Dutina abscesu se tak vyprázdní, kolabuje (hroutí se), granulační tkáň vyprázdněnou dutinu postupně vyplní a vytvoří se jizva.

Obecně dochází k rozvoji zánětu nejprve na povrchu dané struktury, která je infikována (pokud se nejedná o nějaké pronikající poranění). Jestliže se infekce šíří do hloubky tkáně, většinou dochází k tvorbě abscesu. Tak vznikají například abscesy při angínách, zánětech plic atd, jsou tedy komplikací původního onemocnění.

Rizikové faktory a prevence abscesu  

Absces vzniká jako odpověď na infekční proces probíhající v těle, proto hlavní obranou před jeho rozvinutím a předcházení jeho vzniku je udržování organismu v zdravé kondici dodržováním zásad zdravého životního stylu. Dostatek kvalitní stravy bohaté na vitamíny a minerály, dostatek fyzické aktivity, vyhýbání se stresu, omezení alkoholu, nekouření, dostatek spánku…

V případě, že již dojde k infekci organismu, je potřeba ji důkladně a důsledně léčit – to znamená příslušnými antibiotiky (v případě, že se jedná o bakteriální infekci) a po dostatečně dlouhou dobu.

Pokud dojde k poranění, je nezbytné jej dokonale prohlédnout, vyčistit a posléze také dbát na průběh hojení tzn. přikládat čisté, nejlépe sterilní krytí rány, udržovat ránu čistotu a poraněné místo nezatěžovat činností, aby se její hojení nekomplikovalo.

Příznaky abscesu  

Obecné známky zánětu probíhajícího v určitém místě jsou v podstatě čtyři: zčervenání, místní zvýšení teploty, otok, bolest.

Další známky abscesu se odvíjí podle toho, kde se nachází.

Při postižení zubní skloviny – její demineralizací (tu nejčastěji způsobuje zubní kaz) se mikroby dostávají do tkáně zubu a pronikají přes dřeň zubu až k jeho kořeni a posléze do dásní, kde způsobí vznik abscesu – v tomto případě se mu také často lidově říká váček. Projevuje se stálou bolestí zubů, která se zvyšuje při kousání, zuby jsou také více citlivé.

Dásně jsou červené, bolestivé, může na nich být patrné vyklenutí, popřípadě pištěl z provaleného abscesu.

Peritonzilární absces se nalézá v blízkosti krčních mandlí. Je nejčastější komplikací angíny. Projevuje se bolestí v krku, která zesiluje při polykání. Nemocný má problémy polknout jak tuhou tak tekutou stravu, proto i zvýšeně sliní. Je vysoká teplota, nemocný při mluvení „ huhňá“. Pokud absces zužuje dýchací cesty, může působit í dýchací obtíže.

Tvorbou abscesu v plicích může být komplikován těžký zápal plic, vdechnutí (aspirace) infikovaného materiálu z horních dýchacích cest většinou u jedinců s poruchou vědomí, také se může objevit jako komplikace rakoviny plic. Příznaky plicního abscesu se objevují náhle nebo postupně a jsou v podstatě stejné jako u zápalu plic – celkové malátnost, horečka, nevolnost, nechutenství, kašel s vykašláváním hlenů, zápach z úst. Při provalení abscesu do dýchacích cest (průdušek) nemocný vykašlává velké množství hnisavého hlenu.

Mezi místa častého výskytu patří kůže. Zde je znám pod názvem furunkl.

Abscesy kolem řitního otvoru (perianální abscesy) vznikají většinou při zánětu žlázek, které se zde nacházejí. Mohou být uloženy v blízkosti řitě nebo hlouběji pod sliznicí, někdy až mezi svaly dna pánevního. Postižený má vysokou teplotu, třesavku, bolesti v okolí řitního otvoru, které se zvětšují při stolici, pro výraznou bolest se nemůže posadit.

Abscesy mohou vzniknout prakticky v jakémkoli orgánu lidského těla. Infekce je sem zavlečena prostřednictvím krve, kam mohou mikroby, pokud je tělo oslabeno, proniknout. Příznaky jsou ale v tomto případě už většinou závažnější, protože se jedná o celkovou infekci organismu (sepsi). Patří sem horečka, třesavka, zimnice, zchvácení, nevolnost, nechutenství a pak mnoho dalších příznaků, které jsou důsledkem selhávání funkce jednotlivých orgánů, které tento celotělový zánět vyvolává.

Léčba abscesu  

Volba léčby abscesu závisí jednak na umístění a velikosti. Obecně je ale možné říct, že platí zásada: Pokud je někde hnisavé ložisko, je třeba jej vypustit.

Povrchové abscesy se proto léčí chirurgicky – naříznutím povrchu abscesu a jeho vypuštěním. Dutina abscesu se poté proplachuje, aby se odstranily všechny rozpadlé tkáně a nedošlo znovu k hnisání. Poté se do dutiny zavede drén, který jeho případný další obsah odvádí. Rána je sterilně kryta a často se podávají antibiotika. Jedná se o ambulantní výkon a nemocný je po zákroku propuštěn domů.

Pokud je absces uložen v orgánech, např. v plicích, absces se pod kontrolou nějaké zobrazovací metody (CT, ultrazvuk) nalezne a pomocí drénu též vypustí. Antibiotika jsou podávána do žíly. V tomto případě se léčba celou dobu odehrává v nemocnici, jde o závažný stav, který může vést k celkovému zánětu organismu a v nejhorších případech i k smrti.

Jak napomoci léčbě abscesu  

V případě, že se jedná o absces kůže, který je povrchově uložen, je možné napomoci jeho provalení přikládáním teplých obkladů. Při uvolnění hnisu pak zvýšeně dbát na hygienu, aby se vytékající obsah nedostal s čímkoliv do kontaktu, proto ránu dobře a sterilně krýt.

Jestliže nedochází k zlepšování infekčního onemocnění, kterým trpíte (tonsilofaringitida – angína, zápal plic,…) je možné, že se zde vytvořil absces a proto nutné léčbu přehodnotit, vyhledejte proto svého lékaře.

Komplikace abscesu  

I přes membránu, která je kolem abscesu vytvořena, může infekce přejít do okolí a způsobit tak gangrénu (nekrózu napadené tkáně).

Pokud je organismus oslaben, mohou se mikroby dostat do lymfatických cév a prostřednictvím nich do oběhového systému těla a vyvolat tak systémovou zánětlivou reakci – sepsi.

Diskuse o abscesu  

Další názvy: Hnisavý váček, Zánětlivá hlíza

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Abscesem

Máte zkušenost s Abscesem?

Celkem bolestivé při sedání a pohybu x12x1 (03.04.21)

Malá bulka u zadku, celkem bolestivé při sedání a pohybu. Vyhledal jsem chirurgii, v umělém spánku mi nařízli, dali dren. Ten druhý den vytáhli - neskutečná bolest! Měsíc jsem byl na neschopence.
Znovu se objevil po několika letech, co nejdříve jsem vyhledal chirurgii, zase umělý spánek, dren dva dny v nemocnici. Větší dren vytáhli v nemocnici - skoro bez bolesti. Nechali mi menší dren a po týdnu vytáhli.
Doporučuju - co nejdříve k doktorovi. O to míň to pak bolí.

Bipolární porucha Z.Lasse (23.07.16)

Tato nemoc nepotkala mě, ale moji přítelkyni. Nejsem si plně jist, zda se jednalo přímo o bipolární poruchu, ale všechny aspekty a stavy tomu jen nasvědčují. Já osobně jsem se kdysi o duševní nemoci zajímal, ale nikdy jsem se s nikým takovým nesetkal.

Vše to začalo, když jsme se poznali. Dotyčná osoba se mi zdála velmi plachá, starostlivá, ale pečlivá. Po čase známosti jsme se začali stýkat - psaní si, volání si. Jednoho večera mi zazvonil telefon, kdy jsem onu dotyčnou osobu nemohl poznat. Jiný hlas, úzkost, pláč. Věděl jsem z dřívějška, že prodělala dvě operace s nádorem, ale ten by měl být již definitivně pryč, tady však bylo ještě něco jiného. Asi po dvou hodinách debaty mi bylo sděleno, že tak, jako onoho člověka znám, je pouhá póza. Ve skutečnosti je to jedna velká deprese, doslova řekla nesnesitelná těžkost žití. Dozvěděl jsem se i o pokusu o sebevraždu, sebepoškozování. Nemohl jsem ji poznat. Nicméně jsme si slíbili, že společně to nějak zmákneme. Byla tam cítit stránka důvěry, později již i úsměv a lepší nálada.

Vždy jsem si říkal, že pokud někdy někomu otevřou hlavu, musí tam něco zůstat, což jsem i tušil, ovšem mě vyléčila tato chvíle, kdy jsem zjistil, že to tam je již od dětství. Styl výchovy, životní a pracovní stres, zkrátka mnoho aspektů. Dlouho jsem přemýšlel, co s tím, co s nemocným člověkem. Jelikož s mojí povahou bych se styděl někoho opustit, když vám přizná, že není úplně zdráv, věřil jsem, že společnou silou vše zvládneme.

Asi měsíc probíhalo vše bez problémů. Občasná slova o tom, že tu někdo stejně za dva roky nebude, jsem moc nevnímal. Stačilo té dotyčné udělat radost obyčejným jídlem, zase bylo vše OK. Pak se postupně začalo vše měnit. Najednou tu byla další operace, ovšem podle jejích slov, nic vážného. Nedozvěděl jsem se co přesně to bylo, slíbil jsem, že se po tom nebudu pídit. Čím více se termín blížil, tím byly stavy horší.

Začaly telefony a debaty se slovy „zapomeň na mě, stejně mám rozvrtanou hlavu, dlouho tu nebudu“. Výčitky, že ona dotyčná na mě nemá čas, že se kvůli tomu cítí provinile. Obrat o 180 stupňů. Najednou, když jsme se měli sejít, jako vždy, začaly chodit smsky, telefony, kdy jsem přítelkyni nemohl poznat. Pláč, hysterické záchvaty křiku se slovy „Kdo tě na mě poslal, vy chcete, abych někde skočila z okna?“.

Pak jsem to vše viděl na vlastní oči, bylo to něco strašného. Měl jsem a mám strašné výčitky svědomí, že jsem k zhoršujícímu se stavu pomohl tím, že vůbec jsem. Do té doby žila pouze prací, přípravami na práci, a to jak říkala, v bezpečí svého bytu před světem. Věděl jsem, jak těžce prožívá víkendy, kdy není po čem sáhnout. Vždy pomohla procházka, film nebo jen tak hodiny sedět na zemi a povídat si. Najednou to bylo pryč. Přestaly naše debaty, psaní si, vídání se, dokonce nebylo možné se dovolat na telefon. Vydržel jsem to asi týden, neboť jsem neměl tušení, co se s tím člověkem děje, zda jí nic není. Navštívil jsem ji v soukromé kanceláři, pak přišel další šok. Nebyla schopna komunikovat, strach z objetí, chycení za ruku. Za skoro dvacet minut přítomnosti a otázek z ní vyšlo jen něco ve slova smyslu - ubližuješ mi.

To bylo naposledy, co jsme se viděli, těsně před operací. Pak vše nabralo takový spád, kdy růže k narozeninám byly deprimujícím faktorem. To, co by kdekomu udělalo radost, bylo špatně. Obava o někoho, to bylo také špatně. Nakonec, když jsme po měsíci navázali kontakt, jsem se dohodli, že veškerou komunikaci ukončíme. Osobní, telefonní, veškerou. Po více jak hodinové debatě to vše skončilo slovy „Nejsem zdravá, zapomeň na mě, chci už jen klid. Ty za nic nemůžeš, promiň mi to“.

Nikdy jsem nezjistil, jakou poruchou přesně trpí, ale ač rád bych, nevím, zda bych s někým takovým vydržel nervově delší dobu i já. Já samotný, který nikdy nebyl na neschopence nebo nemarodil s rýmou, prodělal po všech životních situacích a pracovních stresech nervový kolaps, kdy jsem se probudil na kapačce. V současnosti mě čeká spoustu vyšetření, hlavně kvůli nespavosti a podezření na depresi, kterou odstartovala tato moje zkušenost.

Proto, všichni ti, kteří danou poruchou trpí nebo s nimi trpí jejich blízcí, držím palce. Nevěřil bych, že se s tím někdy setkám nebo to zasáhne psychiku člověka, jako já, který stres a nervy řešil vždy „salámovou metodou“. Zkrátka si nervy po 27 letech vybraly daň i u mě. Nejhorší na tom je, že člověk má hlavu pouze u té jediné osoby, na které mu záleželo. A to s výčitky, že jeho přítomnost mohla vše ještě zhoršit.

Trpím afty velice často Nici7251418 (23.02.16)

Je mi 15 let a mám rovnátka „na pevno“, afty trpím už od malinká ale teď se to ještě víc zhoršilo, zrovna teď mám hnisavý aft na spodní dásní pod jedničkama, kvůli němu nemůžu pořádně pít ani jist, bolest je neskutečná. Na afty mi nejvíce pomáhá potírat je ráno i večer Alpou, to samé platí i na opary, kterými také trpím velice často.

Absces na ďasne u dvojročného chlapca migiuvadlo (08.04.15)

Dobrý deň, chcem sa s Vámi podeliť o skúsenosť s mojím dvojročným synčekom. Stále nám plakal a ukazoval na zubky. Akonahle mu napuchlá pera, tak smě utékali na pohotovosť. Zubky mál už riadne poobíjane, stále padal a pred rokom mu odletelo hodne z predneho zubu. Začal mu aj sivieť, čiže odumierať. Doktor to uzavřel ako naražená pusina, predpisal Tantum Verde na dezinfekciu a Nurofen od bolesti. Potešeny super diagnózou, veď padal stále, sme odišli domov. Hneď ráno už mál opuchnuté líce a zasahovalo to k oku. Fuuuha, no necákali smě a isli znova na pohotovosť. Už mál vytvořené afty a biely povlak na jazyku plus sa pridružila teplota 37,6. Výsledok slintavka. Dĺhodobé bolestivé liecenie. Nechutenstvo, bolest… Chválabohu neboli to antibiotika. Tak smě dávali iba vitaminy a repíkový čaj, ktorý ani nechcel pitť, a Fenistil na odpuchnutie zevraj alergie, ktora so slintavkou nesuvisi. Po týždni sme šli na kontrolu. To už mal vytvorený váčok na ďasne. Hne´d nás poslali k zubarovi a ten mu to vypustil. Prognóza je nejasná, može sa to vracať, možno vytrhnuť zub, ešte, že je mliečny. Uvidíme, ako budeme opuchať, dúfam, že čím skor to bude ok.

Perianální absces monstermagnet (19.08.13)

Absces u zadku se mi objevil už v dětském věku, někdy kolem 4 let. Byl jsem s tím několikrát na operaci, bral jsem všechny možné léky včetně homeopatik, navštěvoval jsem s rodiči léčitele. Nic nepomohlo. V pubertě absces na pár let úplně přestal „fungovat“, ale pak se znovu projevil. Mám ho do dneška a to je mi téměř 30 let, ob den z něj vyteče trošku hnisu a to je vše. Nijak to nebolí, neomezuje mě to tak, jako v dětství. Mohu s tím klidně do rybníka (jako dítě jsem nesměl plavat), sportuji dle libosti. Nechci nikoho děsit, ale myslím, že já už s ním dožiju:) Občas je to trochu nepříjemné při sexu (člověk nesmí dovolit, aby slečna zajela níže), ale to je tak vše. Doufám, že i ostatním z vás, kteří se ho nemohou nijak zbavit, se absces zklidní natolik, aby vás v životě neomezoval.
Přeji pevné zdraví

Léčba

Různá

Co mi pomohlo

Nic

Absces na penisu sandzos (19.01.13)

Provedli mi operaci penisu, obřízku. Rána se zahojila a na předkožce se objevil absces jak 2 hrášky, že to může být nevstřebaný vnitřní steh - dávám na to ichtiol - zatím bez efektu.

Absces v řitní oblasti Moppsik (21.11.12)

Z ničeho nic se mi objevil mezi půlkami malý pupínek. Po 4 dnech ukrutné bolesti (při sedání, ležení na zádech a při chůzi), jsem se odhodlala dojít k doktorovi. Ten mi následně namazal absces nějakou smrdutou mastí a poslala mě na kontrolu druhý den. Tak jen doufám, že mi to vymáčkne a bude pokoj.

Léčba

Vyhledání nejbližší chirurgie, mazání černou mastí a ibalgin

Co mi pomohlo

Mazání černou mastí zklidnilo abcses, ibalgin proti bolesti a horečce,zimnice

Píštěl po abscesu v anální oblasti Zn (19.11.12)

Dobrý den,

mám také zkušenost s abscesem anální oblasti. Po chirurgickém zákroku jsem byla propuštěna domů a lékaři se více o mě nestarali - žádné následné převazy a podobně. V propouštěcí zprávě jsem měla napsáno, že rána se hojí a návštěva ambulance podle potřeby - jak má pacient vědět pár dní po zákroku, kdy je ten správný čas na opětovnou návštěvu. Z diskusí jsem zjistila, že hojení může trvat i 36 týdnů. Mně se na místě abscesu vytvořila píštěl a už půl roku mám problémy - nepomáhají sedací koupele, masti, léky. Soustavně mi z rány něco vytéká. Vím, že bych měla jít k lékaři, ale po předchozích špatných zkušenostech - v době akutního abscesu před operací jsem byla vyšetřena pětkrát za pár hodin různými lékaři - v ambulanci polikliniky, a ambulanci nemocnice, přijímající lékař, noční lékař, ranní lékař - bylo to hrozné a nikomu to nepřeji.

Z

Perianální absces u kojence sona.bendova (16.08.12)

Když byl malému měsíc, našla jsem mu perianální absces. Poslali nás do nemocnice, kde nás hospitalizovali a v narkóze mu hnis vypustili. Po 14ti dnech se nám to vrátilo, tentokrát jsem požádala o ambulantní řešení, protože se mi zdálo u takhle malého dítěte opakování narkózy děsné. Po týdnu po ambulantním ošetření opět recidiva, vrátili jsme se do nemocnice a tentokrát mi řekli, že mu operovali píštěl. Denně jsem to ošetřovala fakt poctivě betadinou, čistící ubrousky nepoužíváme (jen na cestách), myjeme v umyvadle.

Je 14dní po poslední operaci a zítra máme jet na kontrolu. S hrůzou jsem při dnešním koupání zjistila, že se mu to dělá znova. Děs! Už se bojím jet i na kontrolu, že ho budou chtít narkózovat. Pokaždé je dýchavičný, neklidný a 14dní se dáváme po návratu z nemocnice dokupy psychicky i fyzicky (neustálé nošení v nemocnici - cizí prostředí, cizí lidi, pořád mu někdo něco dělá u zadečku, odběry atd.). Nikomu bych to nepřála, je to stresující, únavné a psychicky náročné.

Léčba

Hnisavý pupínek (furunkl) u řitního otvoru - u mimča těžko postřehnutelné příznaky (pláč je celkem běžný).

Co mi pomohlo

Operace v celkové narkóze, konzultace proktologem a endoskopie. Nepomohlo zatím nic!

Absces v řitní oblasti Lovi (26.06.12)

Mám poměrně čerstvou zkušenost s abscesem. Vše začalo jako klasické příznaky vnitřních hemoroidů, dle toho jsem také zahájila léčbu (masti, čípky, koupel v dubové kůře, sprchoví studenou vodou), příznaky neustupovaly, naopak a přidávala se nesnesitelná bolest celého sedacího ústrojí. Navštívila jsem praktika, který mě ani nevyšetřil, jen vyslechl, předepsal potravinové doplňky na žíly a když to bude prý moc bolet, mám si vzít analgetika. Večer jsem dostala horečku, zimnici, nešlo se mi vůbec vymočit, nemohla jsem ani ležet bolestí a analgetika nezabrala.
Navštívila jsem pohotovost, nejdříve internu, kde mě vyšetřili pohmatem, potvrdili hemoroidy a poslali na chirurgii.

Tam se vyšetření šíleně bolestivé vyšetření pohmatem opakovalo, opět potvrzení hemoroidů, předepsání silných léků na bolest a s informací, že nechápou proč mám tak strašné bolesti mě poslali domů. Další den, jsem už bolestí doma omdlela, tak jsem byla dovezena na další chirurgii, kde paní dr. ihned rozpoznala velmi rozvinutý absces v řitní oblasti doplněn furunkly a karbunkly. Vůbec to od začátku hemoroidy nebyly! Ihned chirurgicky ošetřila, vypustila /i pro ní/ neskutečné množství hnisu, zavedla dren a dala mi antb. každý den chodím na výměnu drenu, další vypuštění,pročištění a kontrolu. Velmi se mi ulevilo a snad už bude jen lépe. Prý jsem přišla za 5min 12, než by došlo k možné sepsi.

Léčba

Chirurgický zákrok ambulantní. Vyčištění abscesu, proplach, dren, krytí. Analgetika a antibiotika.

Co mi pomohlo

Pouze chirurgické ošetření

Absces v třísle po zánětu lantis (22.06.12)

2 týdny po zánětu dásně se mi vytvořil absces asi kvůli letním horkám (35°C) v třísle nad stehnem levé nohy.

Léčba

10 minutový zákrok chirurga na ambulancii + dren + antibiotika pro jistotu, vyřešili radikálně situaci.

Co mi pomohlo

Studené, ledové obklady zmírňovaly bolest i otok, ale nezbavily abscesu

Absces v krku slza (12.03.12)

Před lety měl můj syn absces za krční mandlí. Začalo to angínou, která trvala týden. Lékařka poslala syna do práce bez odběru krve. Byl v práci asi 3 dny a začalo to znovu. Dostal antibiotika na pohotovosti. Ty nezabraly, tak dostal silnější. Já jako jeho máma jsem mu šla pro neschopenku k zastupující lékařce a když jsem ji popsala, jak nemoc probíhá, upozornila mě, že by to mohl být absces, abychom byli opatrní, případně jeli hned do nemocnice. Do té doby jsem nevěděla, co to je.

Večer jsme byli znova na pohotovosti a tam nám bylo sděleno, že je to absces a že má syn hodinu života, kdyby usnul, tak by se udusil. Ihned jsme jeli do nemocnice, kam to máme 30 km, syn se po cestě dusil, k tomu byla ještě hrozná mlha. Protože to bylo večer, vyrušili jsme paní doktorku. Nikomu nepřeji takové zacházení! Druhý den synovi chirurgicky odstranili krční mandle. Takže pozor, bolest v krku, vypadající jako angína může být absces a může mít špatné konce.

Pomalé hojení při perianálním abscesu Pětsetpadesátpět (28.02.12)

Je mi 16 let a i já momentálně řeším tenhle problém. Je to strašné. Léčím se už od října a stále to není v pořádku. Měla jsem zavedený dren a 14 dní jsem ležela v nemocnici a brala antibiotika. Neustále sprchuji to místo, neustále si měním převazy na které si dávám Debriecasan aquagel, který má pomáhat při lepším hojení. Ale stále to nesrostlo, protože to stále hnisá. Už nevím, co s tím a doktoři také ne, pravidelně mi to proplachovali kysličníkem (tu bolest při proplachování bych nepřála nikomu). Už mi dělali i exkochleaci a zlepšil se jen úbytek hnisu, ale stále tam ten hnis je. Mám uvolnění z tělocviku na rok a nesmím žádné fyzické činnosti, při kterých bych se zapotila.

Absces mandlí kykyrýda (01.01.12)

Dobrý den,

před lety jsem prodělal těžký absces mandlí. Po celoročně se opakujících angínách jsem si nemohl dovolit zůstávat doma, tedy jsem je +/- přecházel. Lékařka mi nakonec přestala předepisovat antibiotika. Mandle mi nakonec natekly tak, že jsem tři dny nejedl, takřka nepil a v noci nespal strachem, že se udusím. Na pohotovosti mi oznámili, že jsem přišel za pět dvanáct, mohlo to prý mít fatální důsledky.

Léčba

Dvoutýdenní hospitalizace s každodenními dilatacemi a čistěním mandlí. Po týdnu recidiva, tatáž léčba (tentokráte už bezbolestná) následovaná tonsilektomií.

Co mi pomohlo

Tonsilektomie, analgetika.

Absces na stehně Poola (02.12.11)

Dobrý den,

je to velmi nepříjemné, byla jsem na chirurgickém zákroku, když se mi vytvořil pod prsem. Teď se mi vytvořil mezi sedací částí a stehnem. Byla jsem na odběrech, ale nic se nenašlo.

Léčba

Dva chirurgické zákroky nic neukázaly. Vytvoří se během tří dní a má tři centimetry.

Co mi pomohlo

Ichtyolová mast, obklady z horkého mléka, strouhaný brambor - obklady, sedavé koupele v řepíku. Paralen a Ibalgin od bolesti.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o Abscesu