Bradavice

Přidat zkušenost

Bradavice léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis bradavic

S bradavicemi má zkušenost každý desátý člověk naší populace. Některé zmizí bez další léčby, některé zase dovedou svého hostitele potrápit na dlouhé měsíce.

Bradavice je nezhoubný kožní novotvar, způsobený virovou infekcí. Dermatologové se často setkávají s mylnou interpretací ze strany pacientů. Bradavicemi jsou pak často nazývány růžky kožní, stařecké bradavice nebo různá mateřská znaménka. Tyto útvary však nejsou virového původu a jejich léčba nebo odstranění jsou často založena na jiném principu.

Bradavice jsou nezhoubné nádorky způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Papilomaviry jsou běžně se vyskytující v lidské populaci a většina z nich nevyvolává u člověka žádné onemocnění.

Viry z této skupiny mohou ale způsobovat i závažnější onemocnění, jako je rakovina děložního čípku nebo jiné infekční kožní choroby. Virus HPV obsahuje dvouřetězcovou DNA, stejně tak jako v lidské populaci se vyskytuje i u jiných živočišných druhů. Všechny HPV viry jsou ale vysoce druhově specifické, proto se nemohou mezi druhy přenášet.

Virus je přenosný dotekem a může proniknout do podkoží například malým poraněním. Bradavice mají individuální inkubační dobu od několika týdnů, přes měsíce nebo dokonce roky. Člověk tedy může přenášet bradavice, aniž by sám nějaké měl.

Uvádí se, že příznivým faktorem pro vznik bradavic je také kůže dlouho vystavovaná potu, odtud jedno z nejčastějších umístění bradavic - na ploskách nohou.

Rizikové faktory bradavic

Nejčastěji jsou bradavicemi ohrožovány děti a mladí lidé.

Dále jsou k bradavicím náchylnější jedinci se sníženou imunitou, protože imunita hraje důležitou roli při boji s bradavicemi. Také pacienti s imunosupresivní terapií (po transplantacích apod.) mohou být k nákaze papilomaviry citlivější.

Obvyklá místa přenosu bradavic jsou koupaliště, veřejné sprchy nebo další veřejná místa s vlhkým prostředím. Dále i šatny, koberce a veškerá místa, kde se střídají různé bosé nohy.

Prevence bradavic

Vzhledem k přenosnosti bradavic na veřejných koupalištích a sprchách se doporučuje nechodit naboso, tj. používat koupací nebo sprchovací boty.

Pokud možno, snažte se celkově vyhnout kontaktu s infikovanými jedinci (zvláště sdílení sprchy apod.).

Doporučuje se také hygiena a pravidelná desinfekce obuvi a punčoch. Dodržování hygieny na veřejných koupalištích a bazénech by mělo být samozřejmostí, záleží bohužel jen na provozovateli.

Pokud člověk bradavici sám má, neměl by do vyléčení navštěvovat veřejná koupaliště, aby dále virus neroznášel. Pokud je s již vytvořenými novotvary neodborně manipulováno, může infikovaná krev snadno nakazit své okolí a vytvořit tak další bradavice.

Příznaky a projevy bradavic

Bradavice mohou vypadat různě. Rozlišuje se několik typů, které se vyskytují nejčastěji. Jsou to vulgární, neboli pravé bradavice, bradavice plantární, vyskytující se na ploskách nohou, ploché bradavice, nitkovité a genitální bradavice neboli kondylomata.

Přesnou diagnózu může určit pouze lékař na základě dlouholetých odborných zkušeností. Některé útvary se mohou bradavicím pouze podobat a přitom s nimi nemít vůbec nic společného.

Nejčastěji se setkáte s verrucae vulgares neboli pravými, obecnými bradavicemi. Vyskytují se nejčastěji na rukou, kde vypadají nejprve jako hrbolkovité útvary o velikosti špendlíkové hlavičky. Tyto se dále zvětšují. Později se dostanou nad povrch kůže, jejich původně hladký povrch zrohovatí a dostane bradavičnatý vzhled.

Pravé bradavice většinou nebolí, bolestivé mohou být v případě výskytu kolem nehtového lůžka, kdy mohou zarůstat pod nehet. Ve finální fázi jsou označovány jako ostře ohraničené okrouhlé nebo oválné útvary se zrohovatělým povrchem. Vyskytovat se mohou samostatně i ve skupinách.

Plantární bradavice jsou vlastně poddruhem pravých bradavic, objevují se na ploskách nohou. Protože je zde velmi ztluštělá kůže, jejich klinický obraz je lehce odlišný. Vlivem tělesné hmotnosti nerostou bradavice na povrch, nýbrž se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže. Tyto bradavice pak mohou být při chůzi velmi bolestivé.

Ve středu viditelných útvarů jsou občas patrné drobné červené až černé tečky, které jsou způsobeny krvácením z drobných kožních kapilár. Tento druh bradavic je na léčbu jeden z nejobtížnějších, neboť má tendenci k častým recidivám (vracení se po vyléčení). Po jejich odloučení je na chodidle patrná kráterovitá prohlubeň, hojící se později.

Mezi obvyklé druhy patří také tzv. ploché bradavice. Vyskytují se hlavně u dětí a mladých lidí. Jsou to malé, okolo 3 mm v průměru, lehce vyvýšené útvary. Nejčastěji je pozorujeme na spáncích, bradě nebo tvářích. Nejsou bolestivé na pohmat.

Dalším druhem jsou tzv. střapcovité bradavice, verrucae filliformes. Tyto pleťově zbarvené nitkovité útvary se objevují nejčastěji jednotlivě, a to v ústních koutcích, nosních dírkách nebo jinde na obličeji nebo krku. Jejich povrch je nitkovitý.

Posledním nejznámějším druhem jsou genitální bradavice, kondylomata. Kondylomata se přenášejí výhradně pohlavním stykem. Postihují vlhké prostředí pohlavních sliznic, kde jsou nejprve menšími narůžovělými útvary, rychle se rozrůstají a splývají do větších květákovitých útvarů. Objevit se mohou jak u muže, tak u ženy, v celé oblasti pánevního dna. Patří u nás k jedné z nejrozšířenějších pohlavně přenosných chorob. Častěji postihuje osoby se sníženou imunitou například v průběhu nemoci nebo těhotné ženy.

Léčba bradavic

Léčba je u těchto kožních onemocnění často zdlouhavá a pacienti si často připadají v boji s bradavicemi bezmocní.

Současná kožní medicína nabízí několik možností, jak různé druhy bradavic léčit. Důležité je v léčbě vytrvat, vše konzultovat se svým kožním lékařem a dodržet veškerá doporučení, která se léčby týkají.

Jednou z nejznámějších terapií je tzv. kryoterapie. Obecně jde o „zmrazení“ bradavice tekutým dusíkem nebo jinou silně podchlazenou látkou. Léčí se takto obecné a ploché bradavice, léčba je přípustná i pro kondylomata.

Zmrazování je krátkodobě bolestivé, není však třeba se obávat, bradavice mají tendenci po zmrazení rychle ustupovat a u menších bradavic často ani není potřeba kryoterapii opakovat. Za několik dnů se vytvoří na zmrazeném místě puchýř, se kterým bradavice sama odpadne.

Další možnost odstranění bradavic je chirurgická cesta. Odstraňují se tak bradavice a kondylomata většího rozsahu, zákrok se provádí většinou v místní narkóze. Menší útvary jako nitkovité bradavice je možné vyoperovat ostrou lžičkou.

Některé druhy bradavic, zejména vulgární bradavice lze odstranit pouze konzervativní léčbou. K tomuto účelu se využívá kyselina salycilová, po jejíž aplikaci zrohovatělé útvary postupně změknou a jsou odstraňovány bezbolestně skalpelem.

Jak již bylo řečeno výše, imunitní systém si někdy s bradavicemi poradí sám, a proto se může stát, že léčebné zásahy nejsou potřeba. Navštívit kožního lékaře je ale doporučeno pokaždé. Pokud se s účinnou léčbou začnete včas, předejdete rozsáhlým výsevům bradavic a svízelné a zdlouhavé léčbě několika útvarů.

Jak si mohu pomoci sám

Jelikož bradavice jsou částečně záležitostí imunitního systému, je možné že na ně zabírá leccos. Některé staré prameny doporučují oranžovou šťávu z vlaštovičníku, jiní česnek nebo dokonce slimáčí sliz.

Vzhledem k tomu, že bradavice jdou do jisté míry, hlavně u senzitivních jedinců, léčit sugestivně, je možné že alternativní postupy v jistých případech opravdu zabírají.

Důležité je ale pamatovat na to, že neodborná manipulace, zvláště vymačkávání, řezání nebo podobné zásahy mohou mít za důsledek jen další roznesení bradavic do ještě nenakažené tkáně. Tak se může celý proces léčby značně prodloužit a znepříjemnit.

Léčby dermatologem se není třeba bát, i lehce bolestivé zákroky se snadno vykoupí absencí nevzhledných bradavic.

Komplikace bradavic

I když jsou bradavice vlastně banálním onemocněním, mohou způsobit hodně nepříjemných chvilek a to zvláště pokud působí bolest nebo kosmetické problémy.

Větší bradavice mohou způsobit jizvy a proto je radno se co nejdříve odevzdat do rukou lékařů, kteří nejen odstraní již vzniklé novotvary ale zabrání jejich případnému rozsevu a růstu.

Speciální kapitolou jsou zde kondylomata, která jsou přenosná pohlavním stykem a řadí se tak mezi pohlavně přenosné choroby. S kondylomaty je opět dobré navštívit svého gynekologa nebo kožního lékaře, který naplánuje případnou léčbu.

Některé současné vakcíny proti rakovině děložního čípku obsahují protilátky i proti některým virům způsobující nepříjemná kondylomata.

Diskuse

Další názvy: veruky, verrucae

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s bradavicemi

Máte zkušenost s bradavicemi?

Bradavice Dan75 (08.06.21)

Bradavice na plosce nohy jsem rok Podceňoval at při chůzi jsem ji začal cítit,po roce jsem začal aplikovat DMSO,a po dvou týdnech jsem ji výstřihnul,aplikoval jsem na vatu a zalepil,perfektní léčba a rychlá

Plantární bradavice mi dala zabrat KPY (10.07.20)

I rozhodla se bradavice, že mě navštíví zhruba po 20 letech od doby, kdy jsem jí jako malý capart řádně koupala v dubové, nebo vrbové kůře. Já se bůhvíproč rozhodla ji asi půl roku ignorovat, což mi dala řádně sežrat. Zarostla do paty a začal kolotoč lékařského „vypalování“ dusíkem společně s domácí léčbou kolodiem a odstraňování odumřelé kůže. Pálení, štípání, desinfekce všeho s čím přišla noha do styku a praní ponožek na vysoké stupně. Mezitím období, kdy se objevilo dalších 5 bradavic na patě (které šly o dost lépe zničit) + tři měsíce braní tabletek hlívy. O vzteklém nadávání a blbém pocitu, že mám na noze cosi přenosného, ani nemluvím. Tušit, že mi dá tak moc zabrat, pelášila bych k doktoru při prvním náznaku.

Léčba

Na nic nečekejte a jděte na kožní. Babské rady u plantární bradavice dle mého názoru zaberou úplně na začátku, poté už bradavice zaroste hlouběji do paty a budete se trápit. I teď, po cca deváté aplikaci dusíku a léčbě kolodiem jsem s radostí zašla na kožní očekávajíc potvrzení, že je ta mrcha pryč, ale ouha - ještě nějaké stíny bradavice jsme našly, tentokrát snad naposledy. Myslím si, že se hodně lidem bradavice vrací přesně z tohoto důvodu - vypadá, že je pryč,ale kousek zaroste a po čase se zjeví znovu..Neukončujte tedy léčbu sami a nechte si nožku pořádně zkontrolovat.
Tabletky hlívy ústřičné brané 3 měsíce podpořily imunitu, ale bradavice nezmizely, je však dost možné, že celou léčbu aspoň urychlily.
Zašla jsem si na imunologické vyšetření. Doporučuji to všem, kteří bojují s takovouto virovou infekcí dlouho. Může vám chybět třeba jen nějaký vitamín, který by ale v léčbě dost pomohl.
Nepodceňujte hygienu a desinfekci. Já například po každém sprchování desinfikuji vanu, aby se touto lahůdkou nenakazil přítel. Při stříhání kůže po kolodiu používám vždy rukavice, nůžky už nepoužívám na nic jiného, mám speciální nádobku na koupel paty, ne kyblík, který pak použijete na další věci. Ponožky a ručníky peru na 60stupňů atd.. Buďte ohleduplní a nechoďte s bradavicí na bazény, koupáky, sauny, wellness, solárka..

Co mi pomohlo

Snad už jsem v cílové rovince. CCa půl roku kombinuji léčbu dusíkem u kožní, domácí aplikaci kolodia, po cca 2-3 dnech důkladné namočení vody v kyblíku s teplou vodou (alespoň 10 minut) a opatrné odstříhávání bradavice STERILNÍMI nůžkami. Velký pozor, neopatrným dotýkáním se nůžek okolní kůže si můžete bradavici roznést. Ze stejného důvodu bych nepoužívala na odstranění bradavice pemzu. Zkusila jsem a někdy okolo té doby vyrašily ony další mrchy. Nejdůležitější je opravdu vše včas řešit. Plantární bradavice je díky svému zarůstání do paty opravdu za trest.
Vyplatí se také pořídit antibakteriální (ne pouze deodorační) sprej do bot, který ničí viry a bakterie a je tak vhodná prevence. Také se víc věnovat pedikůře (já na to například kašlala, jak byl rok dlouhý) A v neposlední řadě - bez pantoflí už k bazénu, do sauny apod. ani krok :-)

3 věci, které pomohly na bradavice ves111 (08.05.18)

Obsypaná noha bradavicemi, téměř dva roky, neustálé zhoršování.

Léčba

Zkoušel jsem vše možné, neustále se to ale jen zhoršovalo..

Co mi pomohlo

Pomohla mi kombinace těchto tří věcí, za tři měsíce bradavice téměř zmizely:

Hlíva ústřičná jako doplněk stravy, jedna tobolka denně
Kyselina mravenčí, potírat bradavice podle potreby
Fenarova mast, taktéž potírat bradavice

Kombinuje k. mravenci a f. mast, namažte bradavice a zalepte náplastí bez polštářku.

Zanedbaná bradavice na noze Jarda123456 (17.09.17)

Několik let jsem měl bradavici na plosce nohy. Jednou za čas jsem se vždy donutil jít na kožní, vymražovalo se dusíkem ale nikdy to moc nezabralo. Nakonec měla asi 2×4 cm.

Léčba

Pak jsem se rozhodl že se jí musím zbavit. Asi půl roku jsem pravidelně chodil na dusík, po cca 2-3 týdnech. V mezidobí mazal Duofilm, Verumal. Výsledek nula. Bolelo to děsně, dva dny po dusíku jsem vždycky kulhal ale vůbec se nic nechtělo odloupnout. Zkoušel jsem v zoufalství bradavici řezat žiletkou ale nakonec to začne krvácet a nejde to dál. Na chirurgii mě naštěstí odmítli, že jsou po chirurgickém odstranění škaredé jizvy a může se to vrátit.

Co mi pomohlo

A jak jsem se té potvory nakonec zbavil? Bylo to poněkud pracné ale v podstatě bez bolesti. Doteď nechápu že jsem to nezkusil dřív. Stačilo jen cca 2 týdny dělat následující proceduru. Vždy večer nejdřív na půl hodiny nohu do horké vody, co se dá snést. Potom nůžtičkami opatrně odstříhávat z bradavice rozmočenou kůži. Každý den se tak dá trochu odebrat. Když už to nejde dál tak nic, natřít Duofilmem nebo podobným roztokem (měl jsem silné salicylové kolodium na předpis) a pokračování příště. To stříhání odumřelé kůže je docela pracné, první dny jsem nad tím seděl snad hodinu, ale pak se to rychle zlepšilo.. Asi za 2-3 týdny jsem byl po několika letech bez bradavice.

Takže pokud máte odolnou bradavici na noze, zapomeňte na dusík, nespoléhejte na babské rady typu lak na nehty,česnek atd. a zkuste tohle. Tohle funguje.

Jak na bradavice na jiných místech těla, to nevím. Teď jsou to asi 2 roky a noha je OK, žádné následky, bradavice se nevrátila.

Klasické bradavice The Sušenka (09.03.16)

Nijak mě bradavice neomezují, ale jelikož se mi vyskytly na chodidlech, tak je to prostě estetická vada a nevypadá to vzhledně (ač jsou poměrně drobné). Nijak nebolí, jen občas jdou cítit (co se týká nahmatání, ne zápachu :D).

Léčba

Nebyla jsem si jistá, zda to bradavice jsou, tak jsem si dnes zašla za dermatoložkou, která mi mé obavy potvrdila. Zvolila kryoterapii, vypálila je mi tekutým dusíkem. Mohu říci, že jsem během (a hlavně po) zákroku viděla všechny možné barvy a tvary. :D Troufám si říct, že vydržím hodně, ovšem byl to šok, už jenom kvůli toho chladu (-200 stupňů celsia není tak úplná sranda), tak jsem jim tam v ordinaci zbledla a odpadla. K mému údivu, nejsem ani zdaleka výjimkou. Jen doufám, že zákrok byl úspěšný.

Co mi pomohlo

To se ještě uvidí, ale snad již zmíněná kryoterapie.
Nepatlat si na to.
Nedrbat si do toho.

Citron a ocet - lék na bradavice krivulak (11.01.16)

Vysypaly se mi bradavice po chodidlech, nemohl jsem se jich zbavit, dokonce ani kryoterapie nezabírala. Bylo to jak chodit po připínáčkách. To trvalo čtyři roky, už jsem nevěděl, kudy kam, proto jsem zkusil babskou radu.

Koupil jsem tlustostěnný citron, oloupal kůru a tu namočil přes noc do octa. Druhý den jsem vystříhl z namočené kůry přesný tvar bradavic, přiložil a přelepil flastrem. Druhý den bradavice nabyla, nakypěla. Pak je potřeba vzít nůžky, nemilosrdně ostříhat nadbytečnou kůži a pokud možno se dostat k černým kořínkům. Když se vám povede ke kořínkům dostat, vystřihněte znovu nový tvar z kůry a přiložte, teď už to bude trochu pálit.

Vyměňujte kůru každý den, klidně i dvakrát denně, hlavně je vždy potřeba odhalit kořínky. No a mě se touto léčbou podařilo vyhnat čtyřleté bradavice přitažené z vojny, na které už nepůsobila ani kryoterapie, během TÝDNE!

Bradavice na ruce Honza-78 (01.09.15)

Dobrý den, já zkusil ten česnek v octě. Na týden namočíte česnek do octa a pak přikládáte na bradavici, musíte to vydržet tak 10 dní, mně to zabralo po 9 dnech, tak po 5 dnech se mně sloupla asi milimetr tlustá část z bradavice a po 9 dnech už byla celá černá, tak jsem ji zkusil vydloubnout nehtama. Musí se udělat pod ní mozol (puchýř), dokud se neudělá, pokračujte v léčbě, přikládání česneku, nejlépe jednou denně, každý večer. Musíte to vydržet, pálí to, aby se udělal mozol (puchýř), a pod ním je nová kůže, po vyloupnutí to vypadá jak kráter.

Problémy s bradavicemi stopie (04.01.15)

Bolestivé uzlíky na ploskách nohou.

Léčba

S bradavicemi na ploskách nohou jsem se setkala jako malá - přinesla jsem si je z bazénu a byla to noční můra. Měla jsem plosky i paty přímo obsypané, neustálým vystřiháváním už jsem měla v kůži malé krátery. Když jsem šla na kožní, doktorka mi řekla, že tak velkou plochu mi neošetří. Nezabíraly přípravky od ní ani z lékárny. Pomohlo mi, až když jsme s našima jeli k moři - bradavice úplně zmizely. Nedávno jsem si je po několika letech opět přinesla - vlastní blbostí, jelikož jsem si obula naboso cizí boty. V lékárně jsem si koupila tyčinku dusičnanu stříbrného - Lapis neboli Čertův kamínek. Překvapuje mě, že nikde na netu k ní nejsou žádné recenze - zabírá parádně. Bradavice nevystřihávat (myslím, že tím jsem si je v dětství tak rozšířila, protože pokud je rozkrvácíte, nakazíte i kůži v okolí), jenom jsem je dvakrát denně potírala, na bradavici se vytvoří černý stroupek (pozor, než zaschne, barví, ale jde lehce smýt) a ten po několika týdnech odpadne. Asi po třech čtyřech týdnech odpadl i s bradavicemi - zůstala po nich v kůži malá dírka. Bradavice na ploskách pěkně bolely, nemohla jsem došlápnout, ale asi pátý šestý den už ano - takže bradavici znecitliví. Výborná věc, i když trochu dražší - v lékárně za 130 Kč.

Co mi pomohlo

Mořská voda, tyčinka Lapis.

Bradavice obecná - na ruce Vendy94 (02.06.14)

Také jsem se setkala s bradavicí. Objevila jsem malou bradavici oválného tvaru na kloubu ukazováčku pravé ruky - v té době jsem s bradavicí neměla zkušenosti, takže jsem ani původně netušila, o co jde. Poté jsem navštívila kožního lékaře a bradavice mi byla vypálena dusíkem. Puchýř byl obrovský, praskl mi v noci, opravdu to nebylo příjemné. Hojení se zkomplikovalo, natekla mi ruka, tím, že to bylo na kloubu, tak jsem skoro nemohla hýbat prsem. Po měsíci a půl se mi rána zhojila, měla jsem však ošklivou jizvu a zanedlouho mi vylezla bradavice znovu a ještě větší. Druhé vypalování už bylo do jizvy, což bylo velmi nepříjemné. Bohužel zdravotní personál nebyl schopný bradavici odstranit ani napodruhé, bradavice mi vylezly kolem ještě větší jizvy dokonce dvě. Momentálně jsem po chirurgickém zákroku a za 10 dní (už jsem 4 dny po) mi budou vytahovat 5 stehů. Myslím, že moje pravá ruka bude vskutku úžasná s tou dlouhou ošklivou jizvou, která se mi vytvoří. Opravdu NEDOPORUČUJI vypalování bradavic dusíkem!

Bradavice na nohou vu (08.03.14)

V dětství jsem měla problém s bradavicemi na obou nohou. Tehdy jsem je byla všechny najednou vyřezat a několik let jsem měla pokoj. Přibližně za 7 let se mi na pravé patě objevila jedna bradavice. Bohužel jsem včas neléčila a do 2 let byla bradavic plná pata. Minulý rok na podzim jsem je byla všechny vyřezat. Rány byly opravdu hluboké a pata byla citlivá cca 3 měsíce. Naneštěstí jsem však patu neměla ještě plně doléčenou a musela jsem zase začat dojíždět do školy (VŠ). Celý den ve venkovních botech zajistil vlhké prostředí (a navíc mám problémy s nadměrným pocením) a problém byl zpět. Po cca 100 dnech hojení ran se mi nádherně čistá pata začala opět plnit bradavicemi. Jsem z toho nyní zoufalá, protože se věnuji tanci, jezdím tančit na soutěže apod. a o řezání bradavic nyní nemohu ani uvažovat. V létě zase jedu k moři, takže myslím, že bych nemohla dovolenkovat s ranami na patě.

Bradavice vypadající jako červený pupínek Ellar (20.06.13)

Všechno začalo tak, že měla červený pupínek, který jsem si ovšem zbrousila pemzou
no a potom začal tvrdnout a já nevěděla, co to je. Po roce se mi udělala ještě jedna na ruce a na noze.

Léčba

Zašla jsem si na kožní a tam mi potvrdili, že jsou to bradavice. Tu největší na noze mi vystřihla doktorka nůžkami. Poté jsem si koupila v lékárně na přepis Verrumal. natírala jsem všechny tři a po týdnu odpadly. Půl roku jsem měla klid. Ale teď se mi jich zase objevilo pár na noze a ještě jedna malá tečka na palci-to nevím jestli je bradavice. Tentokrát natírám a nic moc pořád se tam drží.

Co mi pomohlo

pomohl akorát verumal

Genitální bradavice H129N (08.03.13)

V oblasti třísel jsem se řízla při holení, v ráně časem zhrubla kůže a poté se objevily měkké, jemné výrůstky v barvě pleti. Bylo to asi 4 měsíce poté, co jsem měla nechráněný pohlavní styk s infikovaným partnerem. bradavice v podstatě nic nedělaly (pálení, bolest). Podchytila jsem onemocnění zřejmě v čas, než by se rozšířilo.

Léčba

Návštěva dermatovenerologické kliniky. Lékařka mi poskytla veškeré informace. bradavice ošetřila tekutým dusíkem. Tato léčba trochu pálí, nicméně bradavice poté zčernaly a začaly ustupovat. V průběhu léčby je nutná abstinence sexu, vyhýbání se veřejným sprchám, koupalištím, sauně apod., kde by mohlo dojít k rozšíření viru. Během léčby je také nežádoucí se holit ve slabinách z důvodu možnosti rozšíření bradavic.

Co mi pomohlo

Tekutý dusík. Aplikace od odborníka.

Bradavice na patě B.K.15 (01.02.13)

Už leta mám na patě bradavici. Dvakrát mi ji vyřezávali, ale nikdy pořádně nezmizela. Nyní je v klidu, už není vystouplá, ale pořád tam je, a já nevím, jestli se mám dál pokoušet se jí zbavit.

Léčba

Dvakrát vyřezáváno.

Co mi pomohlo

Vlastně nic, pořád tam je.

Bradavice pod nehtovým lůžkem Sylwie (10.10.12)

Začalo to asi v době, kdy mi bylo 16let. Na noze se mi udělala tvrdá zrohovatělina a já nevěděla co to je. Žila jsem s ní asi 4 roky a nikam se nerozrůstala. Až mi přítel řekl, ať ji nechám vypálit dusíkem. Stalo se. Od té doby se mi bradavice na chodidle jen rozrůstaly. Moje kožní lékařka mi je dusila a dusila, ale vždy to končilo pouze placením 30Kč poplatku. Horší to je teď. Na pravé ruce pod nehtem mi praskla kůže, odlezla polovina nehtu a už rok a půl žiju s tou potvorou na palci ruky. Je bolestivá a vypalování dusíkem jsem už odmítla, jelikož mi ji paní doktorka 6× vypálila a já každý tento den skončila v posteli a celý ho prospala. A probrečela bolestí.

Na to mi doktorka řekla, že to je ještě dobrý, když mi bolest vyskakuje jen do zápěstí, že jiným vystřeluje až do ramene. Dnešního dne se mi bradavice rozrostla pod celé nehtové lůžko a já už nevím, jak dál. Na noze mám stále 4 bradavice a na rukách se mi udělaly další dvě na ukazováčku a na prostředníčku. Za chvíli mě asi sežerou.

Tak jsem si řekla DOST! Ode dneška zkusím česnek, sůl,lak a všechny jiné rady. Jen ať se jich už konečně zbavím. Bolí to jako čert a já jsem stále jen zoufalá.

Léčba

Začala jsem užívat Hlívu ústřičnou. Ta by mi měla zlepšit imunitu oslabenou stresem.

Bradavice a opary z plavání Ladin_Ladin (12.09.12)

Dcera aktivně plave na sportovní škole. V dětském kolektivu si neustále bradavice předávali a několik roků jsme nebyli schopni ji pomoci.

Léčba

Vyzkoušeli jsme Verumal, vypalování dusíkem, vlaštovičník, Duofilm, ale nic nepomohlo dlouhodobě. Po poradě s kožní lékařkou jsme nechali chirurgicky bradavice odstranit. Bolestivý zákrok který bohužel vedl jen k vyraznému narustu počtu bradavic. Na jedne noze až 60. Bylo to k uzoufání.

Co mi pomohlo

Pomohlo až Kozí kolostrum. Celově se tím posílí imunita a tělo si s bradavicemi již poradilo samo. Nejen že již nema žádné bradavice, ale jako „vedlejší efekt“ přestala trpět opary a je celkově zdravější. První balení jsme dostali darem. Přišlo nam to docela drahé, ale po několika marných pokusech s nefunkčními náhražkami jsme se vrátili k osvědčenému.

Na bradavici s křídou mamkasima (11.04.12)

Vyléčila jsem bradavici tehdy asi pětiletému synovi na chodidle a manželovi na kloubu prstu u ruky

Léčba

Dostala jsem radu - nastrouhat školní křídu na jemném struhadle a smíchat vždy trochu křídy s troškou vody na kašičku. Nanášela jsem ji na bradavice vždy ráno a večer ve vrstvě, hned přelepila polštářkovou náplastí. Postupně se odděloval ostrůvek bradavice od okolní zdravé tkáně, potom zčernal a sami majitelé si ji pinzetou postupně (bezbolestně) vytrhali. Nejdříve žmolky, potom černé nitky - kořeny bradavice. Dokud nevytáhli všechno a dokud kůže nevypadala, že je zdravá a hojí se, tak jsem s křídou stále pokračovala. Chci jen podotknout, že pinzetu jsem nikomu do ruky nedávala, prostě to tak oba cítili, že to musí pryč. Trvalo to asi měsíc. Je to levné, bezbolestné, nezůstává jizva.

Mnohočetné bradavice Aneta112233 (17.03.12)

bradavice

Léčba

Ošetření laserem

Co mi pomohlo

Já měla bradavicemi poseté celé ruce, nejvíc kolem nehtů. Na dusík jsem tedy nešla, protože by mi to i hrozně zničilo nehty, cibule, česneky. Nic nepomáhalo. Nakonec jsem si zašla do centra estetické medicíny a dala peníze za laser. Ráno přijdete, oni vám spočítají cenu (je to kolem 400 Kč za cm čtvereční), která není extra nízká, ale opravdu se vyplatí zaplatit. Potom vám postižená místa namažou krémem, zalepí náplastí a pustí pryč. Po asi čtyřech (už si nepamatuji) hodinách vás zavolají zpátky. Odlepí, namíří na bradavici a vystřelí.

Bolí to asi jako rána kuličkovkou, ale opět říkám, stojí to za to. Do dvou týdnů bradavice zmizí a už se neobjeví. Dříve jsem s nimi měla neustále problémy, během pěti let se pořád někde objevovali, ale po zákroku už nikdy víc. Někdo říká, že tam třeba musí dvakrát, ale víc jsem nikde neslyšela.

Tak přeji hodně zdaru s bojem a dodávám, že těch pár stovek se za pěkné ruce a žádné otravné bradavice opravdu vyplatí.

Jak odstranit bradavice cibulí? Dudrmajz (27.11.10)

Bradavice

Co mi pomohlo

Zkuste cibuli, tři dny přikládejte syrovou cibuli na bradavici, nejlépe přes noc. Zavažte obvazem nebo obinadlem. Nejdéle do týdne vypadne. 100% mám vyzkoušeno. Nevýhodou je jen nepříjemný zápach ale vydržte.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na bradavice

Diskuze o bradavicích