Celulitida

Přidat zkušenost

Celulitidu léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace

Příznaky celulitidy

Popis celulitidy

Celulitida není onemocnění v pravém slova smyslu, nepředstavuje totiž žádná zdravotní rizika. Je to spíše estetický problém, který trápí velkou většinu žen (podle výzkumů je to až 90 procent žen). Zajímavostí však je, že celulitidou mohou být postiženi i muži.

Celulitida představuje zdravotní riziko jen pokud je důsledkem nadváhy, se kterou je často spojována. Celulitida se projevuje jako dolíčkovitá kůže v místech, kde se ženám ukládá tuk - tedy především na hýždích a stehnech.

Nazýváme ji pomerančová kůže, protože kůže postižená celulitidou připomíná kůru pomeranče- stejně jako pomeranč na svém povrchu obsahuje drobné prohlubeniny. Celulitida se objevuje zejména, když dochází ke změně tvorby a vylučování pohlavních hormonů.

Pohlavní hormony způsobují změnu podkožního vaziva, které tvoří kapsičky, do kterých se tukové buňky shromaždují. Ty se pak plní toxickými látkami, které by měly odváděny lymfatickými cévami, a vzniká tak hrbolatá a nehezká kůže s dolíčky. I když celulitida není chorobou, může se stát civilizačním onemocněním stejně jako například křečové žíly.

Rizikové faktory celulitidy

Velké riziko tvorby celulitidy představuje především změna hormonů v krvi. Objevuje se tedy například v období puberty, v těhotenství, menopauzy či při užívání hormonální antikoncepce.

Dalším zásadním faktorem, který způsobuje celulitidu je ochabování vazivové tkáně. K tomu může dojít při nevyvážené stravě, nedostatku pohybu nebo malému příjmu tekutin.

Dalším rizikovým faktorem je nedostatečná funkce krevního a lymfatického systému - to je stav, který může být způsobem například nedostatkem pohybu.

Dále i špatná činnost jater přispívá celulitidě, protože dochází ke zhoršenému metabolismu tuků.Uvádí se také, že příčinou celulitidy je též pití kávy, stres, obezita, kouření a alkohol, ale také příliš těsné oblečení, které brání správnému proudění krve.

Je prokázáno, že celulitida může být i dědičná, ale nemusí se nutně vždy projevit, pokud nejsou přítomny ostatní rizikové faktory zmíněné výše.

Přestože celulitida bývá spojována s nadváhou a obezitou, čím dál častěji se také objevuje i štíhlých a zdravých lidí.

Prevence celulitidy

Abychom se vyvarovali vzniku celulitidy, je vhodné si udržovat váhu v normálních mezích a zabránit velkým a rychlým příbytkům na váze. Jezte hodně ovoce a zeleniny, alespoň pětkrát denně jednu porci.

Dále také omezte alkohol, kofein a kouření. Dodržujte pravidelný pitný režim. Pijte alespoň dva litry vody denně.

Důležitá je i tělesná aktivita. Pravidelným cvičením rozproudíte krevní i mízní oběh, zbavíte se tuku a zlepšíte tělesný tonus. Také je dobré dbát na to, abychom dlouho nestáli nebo naopak dlouho neseděli a nenosili příliš upnuté oblečení.

Krevní a lymfatický systém můžeme také podpořit pravidelným saunováním (samozřejmě zakončeným ledovou sprchou či smočení v ledovém bazénu) či domácím otužováním - tedy například střídáním teplé a studené vody při sprchování.

Další věc, kterou pro sebe můžeme udělat, je používat tělové krémy a mléka určené na vyhlazení a vypnutí pokožky na problémových partiích. Důležitý je i způsob, kterým je aplikujeme - je dobré je řádně vmasírovat do pokožky. Tím zlepšíme cirkulaci krve a mízy a snížíme riziko celulitidy. Důležité je toto provádět pravidelně a důsledně.

Přečtěte si článek 8 rad, které vám pomohou se zbavit celulitidy.

Je dobré si však uvědomit, že tento způsob prevence celulitidy je spíše doplňkový a nelze se spoléhat jen na něj. Žádný kosmetický přípravek není zázračný. Zdravá strava, omezení alkoholických a kofeinových nápojů a pohyb jsou daleko důležitější a účinnější prostředky jak celulitidě předcházet.

Příznaky a projevy celulitidy

Příznaky celulitidy jsou dolíčkovitá a hrbolatá kůže v oblastech hýždí, stehen a boků. Celulitida se však také může objevit i na břiše či rukou. Rozlišujeme čtyři stupně celulitidy:

1.stupeň- náznak pomerančové kůže je vidět pouze, když zmáčkneme kůži prsty. Tento stupeň znamená počáteční stádium celulitidy a není problém se jí po pravidelné péči o pokožku zbavit.

2.stupeň- drobné nerovnosti jsou vidět i bez stlačování kůže nejprve na vnější straně stehen a to při sezení na tvrdém povrchu nebo při zatnutí svalů.
Tento stupeň znamená mírně pokročilou celulitidu (neléčenou celulitidu prvního stupně) ale i tato fáze celulitidy se dá po důsledném léčení odstranit a nebo alespoň zmírnit.

3.stupeň- dolíčky jsou vidět vždy, bez ohledu na to, zda sedíme či stojíme.
Tento stupeň je pokročilé stádium celulitidy. Při důsledném dodržování léčby se dají její projevy zmírnit.

4.stupeň- hrubé nerovnosti, které jsou důsledkem neléčené celulitidy a jsou už nezvratné. Tento stupeň celulitidy je již neléčitelný.

Léčba celulitidy

Při léčbě celulitidy se musíme zaměřit na odstranění přebytečné vrstvy podkožního tuku, posilnění vazivové tkáně a také prokrvení pokožky. Základem úspěchu při odstranění celulitidy nebo alespoň jejímu zmírnění je vyvážená strava.

Je vhodné dbát na vyvážený přísun a výdej energie. Jídelníček by měl obsahovat množství čerstvého ovoce a zeleniny abychom zajistili přísun vitaminů a minerálů a vlákniny. Také je dobré omezit průmyslově zpracované potraviny. Alkohol, kouření a sladká a příliš tučná jídla bychom měli omezit na nutné minimum.

Další důležitá věc je dodržování pitného režimu- je vhodné vypít 2-3 litry tekutin denně. Nejvhodnější je obyčejná neperlivá neochucená voda nebo neslazené čaje a šťávy ze zeleniny či ovoce bez přídavku cukru.

Při léčbě celulitidy je také nevyhnutelné myslet na pravidelný pohyb. Ten nás zbaví přebytečného tuku, rozproudí nám krev a lymfu a pomůže nám tak dostat z těla ven škodlivé látky a toxiny, které jsou příčinou celulitidy. Je vhodné také provádět zpevňovací cviky pro oblasti postižené celulitidou.

Dalším způsobem, jak rozproudit těle krev a lymfu je saunování nebo sprchování se střídavě teplou a studenou vodou. Další velmi účinnou metodou jsou lymfatické masáže, což jsou speciální masáže prováděné v odborných centrech, které se v poslední době v České republice velmi rozšířily.

Jejich účinnost v boji proti celulitidě spočívá v tom, že obnovují a pročišťují průchodnost lymfatického systému. Takto obnovený lymfatický systém může opět správně fungovat a odvádět z buněk kůže a podkoží odpadní škodlivé látky, které dávají vznik celulitidě. Lymfatická masáž o 45 minutách Vás vyjde zhruba na 500- 1200 korun a wellness centra, která ji provádějí, většinou uvádějí že je třeba alespoň 10 masáží po jednom týdnu.

Pokud ale trpíte stupněm jedna či dvě celulitidy, tyto drahé masáže můžete zcela nahradit domácí masáží problematických partií a budou mít pro Vás stejný efekt. Je dobré si pořídit speciální žínku či hrubou rukavici a promasírovat se krouživými pohyby každý den po koupeli či sprše. Tuto proceduru je také dobré obohatit o používání speciálních krémů pro pomerančovou kůži.

U pokročilejších stádií celulitidy je vhodné se obrátit na odborná střediska, kde provádějí lymfatické masáže a pravidelně je navštěvovat. Je také dobré tyto masáže prokládat domácími masážemi a také samozřejmě nezapomínat na vyváženou stravu a pravidelný pohyb. Jen tak je možné celulitidu zmírnit a nebo ji u mírnějších stádií zcela odstranit.

Léčba celulitidy vyžaduje trpělivost. Nečekejte, že během týdne uvidíte velké výsledky. Chce to vytrvalost a důkladnost a během pár měsíců uvidíte opravdu potěšující výsledky - zdravější a pevnější kůži.

Komplikace celulitidy

Pokud na sobě jednou příznaky celulitidy spatříte, je dobré jim hned věnovat pozornost a snažit se je odstranit. Čím dříve se jim začnete věnovat, tím snadněji se jich zbavíte. Pokud se však tomuto problému nevěnujeme a necháme celulitidu pokročit až do stádia čtyři, nejen že se viditelných příznaků celulitidy už nikdy nezbavíte, riskujete také řadu dalších problémů spojených s celulitidou.

Jako příklad můžeme uvést špatné prokrvování končetin (zejména dolních), křečové žíly, bércové vředy či bolestivé otoky. Všechny tyto nemoci jsou zapříčiněny celulitidou, která sama o sobě není nemoc, ale může dát vznik nemocem.

Diskuse

Další názvy: pomerančová kůže, celulitis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s celulitidou

Máte zkušenost s celulitidou?

zkušensoti jak se zbavit celulitidy Jaranožka (24.02.21)

Dobrý den, diskuzi na tohle téma jsem tu nikde nenašla, proto bych se ráda zeptala na vaše zkušenosti jak se zbavit celulitidy.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.