DISKUSE, Popis, Příznaky, Léčba, Komplikace, Prevence
Popis černého kašle
V naší zemi se díky očkování podařilo černý kašel téměř vymýtit. Problémem je nárůst přistěhovalců především z východní části polokoule, kde není vyspělé dětské zdravotnictví, a kteří k nám nákazu importují. Nicméně se jedná o celosvětově rozšířené onemocnění, které vzácně může postihnout i dospělé. Vyskytuje se především v podzimních a zimních měsících. Černý kašel byl v dřívějších dobách velmi obávanou dětskou nemocí, která u většiny nakažených končila smrtelně – udušením. Černý kašel je vysoce nakažlivý a přenáší se kapénkovou infekcí, čili při kýchnutí, smrkání a kašli. Každoročně je na světě zachyceno asi 60 milionů nakažených a z toho 350 tisíc, převážně dětí, zemře.
O tom, že se zdaleka nejedná o vymýcenou chorobu, se dočtete na stránkách Státního zdravotního ústavu.
Původcem je bakterie Bordetella pertussis. V mikroskopu se zobrazí krátká nepohyblivá tyčinka. Jediným hostitelem v přírodě je pro ni právě člověk. Má jedinečnou schopnost osidlovat výhradně dýchací cesty, jež jsou vystlány speciálními buňkami s řasinkami. Pohyb řasinek je důležitý k očišťování dýchacích cest. Buňky produkují sekret, na něm se zachycují nečistoty z vdechovaného vzduchu a řasinky kmitáním posouvají sekret s nečistotami směrem nahoru k ústům, odkud je vykašláván. Tento mechanismus udržuje dýchací cesty průchodné. Pokud se bakterie v dýchacích cestách kojenců nebo dětí uchytí, dochází v organismu postiženého k řadě specifických odpovědí. Systémové projevy onemocnění, ty, které se objeví mimo dýchací cesty, jsou patrny ve vzdálených orgánech ve chvíli, kdy už bakterie v řasinkách buněk v dýchacích cestách nejsou přítomny. Přítomnost bakterie by možná nebyla takovým problémem, náš organismus zvenku i zevnitř obývají stovky druhů bakterií. Problém je, že bakterie se usadí, rychle se množí a blokuje funkčnost řasinek. Bordetella rovněž produkuje škodlivou látku, tzv. pertussový toxin, specifický jed. Ten neproniká do krve, ale má místní závažné důsledky. Především dráždí sliznici dýchacích cest, vyvolává katarální příznaky a zvyšuje počet bílých krvinek v místě osídlení, tedy v průdušnici a malých průduškách. Toxin má ještě další nežádoucí účinky a to, že zesiluje působení některých hormonů. Způsobuje nízkou hladinu cukru v krvi a zesiluje propustnost nejmenších a nejtenčích cév, tzv. kapilár. Vyšší propustnost vede k úniku tekutiny mimo cévní řečiště a k otoku a snadnějšímu vzniku šoku z úniku tekutiny z cirkulačního systému. Zesiluje se rovněž citlivost na histamin, látku, která je odpovědná za stah hladké svaloviny stěny průdušek. Je znemožněn výdech, dochází snadněji k dušení.
Příznaky černého kašle
Nejčastější výskyt nemoci je mezi 3.-5. rokem života dítěte. Doba od nakažení do propuknutí příznaků nemoci, tzv. inkubační doba, je u černého kašle asi týden až 14 dní. Onemocnění začíná necharakteristickým kašlem, to je první stadium, které lze ovlivnit antibiotickou léčbou. Druhé stadium nastupuje mezi druhým a třetím týdnem a vyznačuje se záchvatovitým kašlem, typickým pro tuto nemoc. Dítě má záchvat opakovaného kašlání, během záchvatu se nemůže nadechnout. Kašel může být ukončen buď kokrhavým zajíknutím, nebo je dítě tak podrážděno usilovnou námahou, až se rozzvrací. Stav je doprovázen nedostatkem dechu a namodralou barvou rtů z nedostatku kyslíku v krvi. Množství záchvatů se počítá do desítek během dne, častějši se objevují v noci a dítě nevykašlává příliš mnoho hlenu. Toto stadium trvá 4-8 týdnů. Pokud není onemocnění komplikované, není přítomna horečka. Poslední stadium je rekonvalescentní, dítě se uzdravuje, záchvaty kašle mizí. Po prodělaném černém kašli zůstává imunita. Podobné onemocnění jako vyvolává Bordetella pertussis může napodobit i její kolegyně Bordetella parapertussis.
Léčba černého kašle
V časné fázi lékaři podávají speciální tekutinu složenou z protilátek proti černému kašli. Postup je vhodný především pro děti mladší dvou let. Včasné nasazení antibiotik zabrání rozvoji prvního stadia ve druhé a významně sníží infekčnost dítěte pro ostatní členy rodiny, kolektivu. Dítě s podezřením na černý kašel je vždy hospitalizováno v nemocnici a sledováno, musí být izolováno a musí se mu zvlhčovat vzduch. Zápal plic se vyloučí na RTG snímku.
Dnes se v rámci povinného očkování podává hexavakcína od 13. týdne věku dítěte, a to ve třech dávkách. Poslední se píchne dítěti nejpozději mezi 3.-4. měsícem od první dávky. Pokud onemocní kojenci, kteří neumějí odkašlávat, nahromaděný hlen se jim z dýchacích cest odsává. Po vyléčení lze dítě opět pustit do kolektivu po dvou kontrolních odběrech, které vyjdou z laboratoře s negativním výsledkem.
Komplikace černého kašle
Je jich několik, které znesnadňují jak prevenci, tak léčbu. V popředí komplikací stojí velmi snadný přenos kapénkami, což je v dětských kolektivech nejsnadnější způsob šíření nemocí. U kojenců do 5 měsíců věku končí onemocnění v 70% smrtelně. Chvíle během záchvatu kašle, kdy dítě nedýchá, tzv. apnoe, způsobuje namodralou barvu dítěte a může vyvolat křeče, jejichž příčinou je málo kyslíku v mozku. Nedostatek kyslíku pro mozkovou tkáň může funkce mozku poškodit, výsledkem jsou různé neurologické poruchy. V průduškách dochází po osídlení jejich sliznic bakteriemi k odumření sliznice a vzniká zde zánět kolem stěny průdušek, který může skončit až zápalem plic. Během silných záchvatů kašle byl popsán vznik pupečních kýl, hlavně u novorozenců. Silné záchvaty rovněž mohou končit popraskáním drobných cév v oku a krvácením do spojivky, jež se během fáze uzdravování vstřebá. Objevují se i otoky dolních víček. Sliznice průdušek je poškozená, což usnadňuje, aby se na ní zachytily i jiné druhy bakterií, které pak ztěžují průběh černého kašle a mohou vyvolat hlavně poškození plic závažnější, než by bylo jen v případě samotné infekce černým kašlem.
Během těhotenství přestupují různé protilátky z matčiny krve i do krve plodu a chrání jej. Bohužel protilátky proti černému kašli procházejí placentou hůře, proto jsou ohroženy děti již brzo po narození.
V současné době se uvažuje o přeočkování dětí ve věku 10 let, mezi 10.-15. rokem v poslední době se objevuje vyšší výskyt černého kašle. Existuje názor, že kolem 10. roku klesají protilátky, které se vytvoří během očkování, když je dítě ještě kojencem. Problémem je i nerozpoznané nosičství dospělých lidí. U nich nákaza většinou proběhne pod obrazem zánětu průdušek, kašel a jeho komplikace a znaky nejsou tak silně vyjádřeny, dospělí lidé na černý kašel neumírají. Proto se na pertussi u nich kolikrát ani nepomyslí, lidé lékaře v mnoha případech nevyhledají. Každopádně by neměli podcěňovat dlouhotrvající úporný kašel a lékaře navštívit.
Prevence černého kašle
Prevencí je dodržování pravidelného očkování. Pokud dítě onemocní, kašle, je dobré navštívit pediatra. Ne každé opakované záchvaty kašle musí ihned znamenat černý kašel. Pozornost by měla být zvýšena ve chvíli, kdy se kašel prohlubuje a je spojen se zvuky připomínajícími kohoutí kokrhání. V tu chvíli by již dítě mělo být hospitalizováno a následné odběry by měly určit, zda se jedná o pertussi. V prvním stadiu je kašel necharakteristický, pokud se ale kašel začne objevovat v noci a jeho charakter vám připomíná výše popsané znaky, okamžitě jeďte na dětskou pohotovost a popište příznaky, nezapomeňte si s sebou vzít očkovací průkaz. V současné době se očkuje tzv. Hexavakcínou, to znamená, že v jedné aplikaci dítě dostane ochranu proti šesti nemocem, které by mohly končit u dětí smrtelně. Zahrnují záškrt, tetanus, černý kašel, žloutenku typu B, inavzivní onemocnění vyvolané Haemofilem influenza typu b (vyvolává zánět příklopky hrtanové a její silný otok, dítě se udusí) a přenosnou dětskou obrnu, která rovněž končí udušením z ochrnutí dýchacích svalů. Prevence se týká i chování matek. S novorozenci do 6 týdnů by opravdu neměly navštěvovat nákupní centra, velké rodinné oslavy a jezdit přeplněnou MHD.
Rada od odborníka
Poradit se s odborníkem o očkování proti černému kašli je určitě na místě. Rád s vám bude konzultovat výhody i nevýhody očkování proti černému kašli.
O černém kašli v těhotenství najdete informace na eMimino.cz
Diskuse
Další názvy: Dávivý kašel, Pertusse
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.