Černý kašel

Přidat zkušenost

Černý kašel léčí Pediatrie a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Příznaky, Léčba, Komplikace, Prevence

Popis černého kašle  

V naší zemi se díky očkování podařilo černý kašel téměř vymýtit. Problémem je nárůst přistěhovalců především z východní části polokoule, kde není vyspělé dětské zdravotnictví, a kteří k nám nákazu importují. Nicméně se jedná o celosvětově rozšířené onemocnění, které vzácně může postihnout i dospělé. Vyskytuje se především v podzimních a zimních měsících. Černý kašel byl v dřívějších dobách velmi obávanou dětskou nemocí, která u většiny nakažených končila smrtelně – udušením. Černý kašel je vysoce nakažlivý a přenáší se kapénkovou infekcí, čili při kýchnutí, smrkání a kašli. Každoročně je na světě zachyceno asi 60 milionů nakažených a z toho 350 tisíc, převážně dětí, zemře.

O tom, že se zdaleka nejedná o vymýcenou chorobu, se dočtete na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Původcem je bakterie Bordetella pertussis. V mikroskopu se zobrazí krátká nepohyblivá tyčinka. Jediným hostitelem v přírodě je pro ni právě člověk. Má jedinečnou schopnost osidlovat výhradně dýchací cesty, jež jsou vystlány speciálními buňkami s řasinkami. Pohyb řasinek je důležitý k očišťování dýchacích cest. Buňky produkují sekret, na něm se zachycují nečistoty z vdechovaného vzduchu a řasinky kmitáním posouvají sekret s nečistotami směrem nahoru k ústům, odkud je vykašláván. Tento mechanismus udržuje dýchací cesty průchodné. Pokud se bakterie v dýchacích cestách kojenců nebo dětí uchytí, dochází v organismu postiženého k řadě specifických odpovědí. Systémové projevy onemocnění, ty, které se objeví mimo dýchací cesty, jsou patrny ve vzdálených orgánech ve chvíli, kdy už bakterie v řasinkách buněk v dýchacích cestách nejsou přítomny. Přítomnost bakterie by možná nebyla takovým problémem, náš organismus zvenku i zevnitř obývají stovky druhů bakterií. Problém je, že bakterie se usadí, rychle se množí a blokuje funkčnost řasinek. Bordetella rovněž produkuje škodlivou látku, tzv. pertussový toxin, specifický jed. Ten neproniká do krve, ale má místní závažné důsledky. Především dráždí sliznici dýchacích cest, vyvolává katarální příznaky a zvyšuje počet bílých krvinek v místě osídlení, tedy v průdušnici a malých průduškách. Toxin má ještě další nežádoucí účinky a to, že zesiluje působení některých hormonů. Způsobuje nízkou hladinu cukru v krvi a zesiluje propustnost nejmenších a nejtenčích cév, tzv. kapilár. Vyšší propustnost vede k úniku tekutiny mimo cévní řečiště a k otoku a snadnějšímu vzniku šoku z úniku tekutiny z cirkulačního systému. Zesiluje se rovněž citlivost na histamin, látku, která je odpovědná za stah hladké svaloviny stěny průdušek. Je znemožněn výdech, dochází snadněji k dušení.

Příznaky černého kašle  

Nejčastější výskyt nemoci je mezi 3.-5. rokem života dítěte. Doba od nakažení do propuknutí příznaků nemoci, tzv. inkubační doba, je u černého kašle asi týden až 14 dní. Onemocnění začíná necharakteristickým kašlem, to je první stadium, které lze ovlivnit antibiotickou léčbou. Druhé stadium nastupuje mezi druhým a třetím týdnem a vyznačuje se záchvatovitým kašlem, typickým pro tuto nemoc. Dítě má záchvat opakovaného kašlání, během záchvatu se nemůže nadechnout. Kašel může být ukončen buď kokrhavým zajíknutím, nebo je dítě tak podrážděno usilovnou námahou, až se rozzvrací. Stav je doprovázen nedostatkem dechu a namodralou barvou rtů z nedostatku kyslíku v krvi. Množství záchvatů se počítá do desítek během dne, častějši se objevují v noci a dítě nevykašlává příliš mnoho hlenu. Toto stadium trvá 4-8 týdnů. Pokud není onemocnění komplikované, není přítomna horečka. Poslední stadium je rekonvalescentní, dítě se uzdravuje, záchvaty kašle mizí. Po prodělaném černém kašli zůstává imunita. Podobné onemocnění jako vyvolává Bordetella pertussis může napodobit i její kolegyně Bordetella parapertussis.

Léčba černého kašle  

V časné fázi lékaři podávají speciální tekutinu složenou z protilátek proti černému kašli. Postup je vhodný především pro děti mladší dvou let. Včasné nasazení antibiotik zabrání rozvoji prvního stadia ve druhé a významně sníží infekčnost dítěte pro ostatní členy rodiny, kolektivu. Dítě s podezřením na černý kašel je vždy hospitalizováno v nemocnici a sledováno, musí být izolováno a musí se mu zvlhčovat vzduch. Zápal plic se vyloučí na RTG snímku.

Dnes se v rámci povinného očkování podává hexavakcína od 13. týdne věku dítěte, a to ve třech dávkách. Poslední se píchne dítěti nejpozději mezi 3.-4. měsícem od první dávky. Pokud onemocní kojenci, kteří neumějí odkašlávat, nahromaděný hlen se jim z dýchacích cest odsává. Po vyléčení lze dítě opět pustit do kolektivu po dvou kontrolních odběrech, které vyjdou z laboratoře s negativním výsledkem.

Komplikace černého kašle  

Je jich několik, které znesnadňují jak prevenci, tak léčbu. V popředí komplikací stojí velmi snadný přenos kapénkami, což je v dětských kolektivech nejsnadnější způsob šíření nemocí. U kojenců do 5 měsíců věku končí onemocnění v 70% smrtelně. Chvíle během záchvatu kašle, kdy dítě nedýchá, tzv. apnoe, způsobuje namodralou barvu dítěte a může vyvolat křeče, jejichž příčinou je málo kyslíku v mozku. Nedostatek kyslíku pro mozkovou tkáň může funkce mozku poškodit, výsledkem jsou různé neurologické poruchy. V průduškách dochází po osídlení jejich sliznic bakteriemi k odumření sliznice a vzniká zde zánět kolem stěny průdušek, který může skončit až zápalem plic. Během silných záchvatů kašle byl popsán vznik pupečních kýl, hlavně u novorozenců. Silné záchvaty rovněž mohou končit popraskáním drobných cév v oku a krvácením do spojivky, jež se během fáze uzdravování vstřebá. Objevují se i otoky dolních víček. Sliznice průdušek je poškozená, což usnadňuje, aby se na ní zachytily i jiné druhy bakterií, které pak ztěžují průběh černého kašle a mohou vyvolat hlavně poškození plic závažnější, než by bylo jen v případě samotné infekce černým kašlem.

Během těhotenství přestupují různé protilátky z matčiny krve i do krve plodu a chrání jej. Bohužel protilátky proti černému kašli procházejí placentou hůře, proto jsou ohroženy děti již brzo po narození.

V současné době se uvažuje o přeočkování dětí ve věku 10 let, mezi 10.-15. rokem v poslední době se objevuje vyšší výskyt černého kašle. Existuje názor, že kolem 10. roku klesají protilátky, které se vytvoří během očkování, když je dítě ještě kojencem. Problémem je i nerozpoznané nosičství dospělých lidí. U nich nákaza většinou proběhne pod obrazem zánětu průdušek, kašel a jeho komplikace a znaky nejsou tak silně vyjádřeny, dospělí lidé na černý kašel neumírají. Proto se na pertussi u nich kolikrát ani nepomyslí, lidé lékaře v mnoha případech nevyhledají. Každopádně by neměli podcěňovat dlouhotrvající úporný kašel a lékaře navštívit.

Prevence černého kašle  

Prevencí je dodržování pravidelného očkování. Pokud dítě onemocní, kašle, je dobré navštívit pediatra. Ne každé opakované záchvaty kašle musí ihned znamenat černý kašel. Pozornost by měla být zvýšena ve chvíli, kdy se kašel prohlubuje a je spojen se zvuky připomínajícími kohoutí kokrhání. V tu chvíli by již dítě mělo být hospitalizováno a následné odběry by měly určit, zda se jedná o pertussi. V prvním stadiu je kašel necharakteristický, pokud se ale kašel začne objevovat v noci a jeho charakter vám připomíná výše popsané znaky, okamžitě jeďte na dětskou pohotovost a popište příznaky, nezapomeňte si s sebou vzít očkovací průkaz. V současné době se očkuje tzv. Hexavakcínou, to znamená, že v jedné aplikaci dítě dostane ochranu proti šesti nemocem, které by mohly končit u dětí smrtelně. Zahrnují záškrt, tetanus, černý kašel, žloutenku typu B, inavzivní onemocnění vyvolané Haemofilem influenza typu b (vyvolává zánět příklopky hrtanové a její silný otok, dítě se udusí) a přenosnou dětskou obrnu, která rovněž končí udušením z ochrnutí dýchacích svalů. Prevence se týká i chování matek. S novorozenci do 6 týdnů by opravdu neměly navštěvovat nákupní centra, velké rodinné oslavy a jezdit přeplněnou MHD.

Rada od odborníka

Poradit se s odborníkem o očkování proti černému kašli je určitě na místě. Rád s vám bude konzultovat výhody i nevýhody očkování proti černému kašli.

černém kašli v těhotenství najdete informace na eMimino.cz

Diskuse  

Další názvy: Dávivý kašel, Pertusse

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Černým kašlem

Máte zkušenost s Černým kašlem?

Bordetella Parapertussis Milovnice kyslíku (02.07.20)

Naprosto příšerná zkušenost. Nemoc začínající velice nenápadně, horšící se týden od týdne. První týden velice jemné pokašlávání, lehká únava. Druhý týden trošku výraznější kašlík, lehká bolest hlavy, bolest svalů, nechutenství. Třetí týden kašel podobný průduškovému, velká únava a ještě větší nechutenství. Co se týká kašle samotného, nejhorší v noci. Na začátku čtvrtého týdne se objevil otok kotníků a zarudlé skvrny na nártu. Šla jsem k lékařce, dle poslechu zánět průdušek, CRP 84, nasazen Augmentin. Během týdenní léčby zhoršení všech příznaků : kašel zjm. v noci tak urputný, že již nešlo spát ani vsedě, místy až dušení. Horečky, schvácenost, bolesti kloubů, kotníky jako balony, obrovské nechutenství. V jednom okamžiku jsem si myslela, že se udusím. Najednou jakoby se mi ucpaly dýchací cesty a vzduch nebylo možno přijmout. Slyšela jsem své sípání a zvuk dušení . Velká panika. Ihned jsem volala lékařce, odběry , rtg plic. CRP 105 a rentgen čistý, poslala mne tedy na infekční kliniku do Motola. Protože v té době již řádil covid, domnívali se lékaři, že je to ono a udělali test. Negativní. Vzali taky krev na hemokultury a tam vylezl černý kašel.
Ihned po příchodu mi dali kyslíkové brýle a taky 4× denně po půlhodině inhalace Ventolínu s nějakými příměsemi. Výsledek odběru byl znám až za tři dny a mezitím CRP vylezlo na 127. Měla jsem neustále 38 teploty, tak mi dávali ibalgin, posléze novalgin. Mj. jsem dostávala stoptussin, acc long a nějaká atb, která nepomáhala. Po zjištění, že je to černý kašel, mi nasadili Klacid a vše se začalo velice pomalu zlepšovat.
Bohužel se mi ale s černým kašlem též projevila sarkoidóza plic, s tím souvisely ty oteklé kotníky a skvrny na nich, tzv. erythema nodosum. Po 6 dnech mne z nemocnice propustili do domácího léčení, ale musela jsem docházet ambulantně na různá vyšetření.
Je to čtvrtý měsíc, co začaly mé obtíže, a ještě teď mám, co se černého kašle týká, určité dozvuky. Vykašlávání čirého hlenu, zjm. po ránu. Při smíchu či zadýchání tendence se rozkašlat až do lehčího dávivého kašle. Stále mne bolí klouby, už ale ne tak moc, ač to může souviset i se sarkoidózou.
Každopádně, nikdy nezapomenu, jak jsem se dusila a jak velkou radost jsem měla, když mi v nemocnici dali kyslík a inhalace. Ono totiž v průběhu těch 5 týdnů bez léčby, resp. 3 týdny bez léčby a 2 se špatnými atb, jsem postupně pomalu přestávala dýchat. Já měla pocit, že tělo nepřijímá kyslík. Do nemocnice jsem se dostala ve stavu, kdy už bych si nejraději někam lehla a umřela. Jako to zvířátko před blížící se smrtí. Kyslík a léčba správnými atb velice pomohli. Rekonvalescence skutečně zdlouhavá a i v ní přítomna velká únava. A abych nezapoměla, též jsem měsíc užívala na noc codein. Co dodat ? Nemoc bych nepřála ani nepříteli, byla to taková cesta do temnoty a nedostat se na infekční kliniku, asi by možná už neměl kdo tyto řádky psát.

Černý kašel a dušení se Jarica Zabova (18.10.16)

Po příletu z Tuniska jsem onemocněla černým kašlem. Už je to ale dobré. Dostala jsem dvoje antibiotika, trápily mě horečky, bolesti hlavy a kašel 3 měsíce.

Důležité je ležet a odpočívat. Dobrý je i Panadol. Už nikdy více. Jsem pořád unavená. Je mi 56 let.

Zkušenost s černým kašlem tomasl (20.01.15)

Před třemi lety (jaro 2012) - nerozpoznaná nákaza černým kašlem.
Léčba proběhla dobře, okamžitá úleva, ALE:
Po roce velké problémy s dýcháním, jako kdyby byla část plic nefunkční, ucpaná. Jako nejvhodnější se zdálo odsátí hlenových zátek (sliznice v plicích je destruována toxiny, a proto nedokáže odnášet hlen pryč z plic, začíná se to zvolna hromadit).
Fibroskopie byla výsledkem skvělá, ale zážitek to byl dost hrozný.
Po dvou letech opět po nějaké infekci z okolí a také díky dost dlouhým letům (klimatizace) jsem na tom skoro stejně - nedokáži vykašlat, v noci se dusím, tak opět zamířím na odsátí.
Pokud máte možnost se oočkovat či přeočkovat, určitě, už kvůli malým dětem.
Toto onemocnění opravdu není banální a pokud jednou zažijete, do konce života nezapomenete.

Léčba

Léčba - širokospektrální ATB, asi týden.

Co mi pomohlo

Pomoc spíše ohledně následků, odsátí hlenových zátek.

Černý kašel v 50 letech Jakava (02.12.14)

Již 4 měsíce mám kašel, který se zhoršuje. V červnu jsem přechodila dle mého zánět nosohltanu a celé léto mě trápily občasné záchvaty kašle. Většinou ve stresových situacích. V říjnu se mi opět vrátil zánět nosohltanu a již horší průběh kašle. Užívala jsem antibiotika a po 14 dnech jsem PN ukončila. Po měsíci opět prudké záchvaty kašle, chrapot a návštěva lékaře nezbytná. Diagnoza: pravděpodobně černý kašel. CRP 15, výtěr nic moc neukázal, rtg plic čisté. Užívám antibiotika Fromilid 500 = Clacid 2 balení, zatím mám vybrané 1 a kousek a je to mírně lepší. Už se alespoň nedusím a mohu se nadechnout, aniž by propukl dusivý kašel. Kašel je suchý, bez vykašlávání. Už ať je to za mnou.

Léčba

Fomilid 500 po 12 h 1 tbl. 2× balení á 14 tbl.

Boj hlavně s neznalostí u lékařů Nováková Stanislava (15.10.14)

Černý kašel jsem v dětství prodělala v l5 měsících, po oslabení organizmu jsem onemocněla dětskou infekční obrnou (v té době se ještě neočkovalo, rok 1954.
Když syn začal letos v srpnu (má 2l let, je očkovaný proti černému kašli) podivně kašlat, mysleli jsme, že se nachladil po promoknutí na nějakém koncertu. Po 14 dnech jsem začala v pátek 8.srpna kašlat, tak podivně, že jsem měla pocit, že vyzvracím vnitřnosti. Ustalo to, v noci silné zhoršení a v sobotu jsem už jela na pohotovost do Kroměříže. Vysoká horečka, zvracela jsem jakoby pěnu a bolestivě kašlala až k zadušení. Měla jsem úporný až dávivý kašel jakoby z plného zdraví.
Nezabírá na to žádný přípravek, Stoptussin apod. Noc prokašlete a prozvracíte.
Vykašláváte množství zpěněných slin - až pěnu.

Dostala jsem antibiotika a protože jsem den předtím byla na oslavě, kde se mi jedna kamarádka po mém zakašlání svěřila, že takhle u ní začal černý kašel, na který před rokem skončila v nemocnici. Upozornila jsem na to i na pohotovosti.
Lékařka řekla, že pokud to je, tak se to léčí antibiotiky.

Za dva dny se stav tak zhoršil, že mě manžel dovezl zpět do Ostravy, kde střídavě bydlím k obvodnímu lékaři. Tam mi dali jiné antibiotika, že zřejmě zvarcím z nich. Marně jsem zase upozorňovala na možnost černého kašle. Po opětovném zhoršení jsem jela na plicní oddělení fakultní nemocnice Ostrava, kam docházím pro problémy s plícemi - byla mi pro opakované pneumotoraxy provedená pleuroktomie.

I tam jsem na černý kašel marně upozorňovala, dokonce mě nechali čekat 3,5 hodiny v čekárně, kde byli pacienti např. s onkologickým onemocněním. Každý si ode mě odsedal, když jsem se „dusila kašlem“. Sestřička na mou prosbu, ať mě proboha už vezmou na řadu, že někoho nakazím řekla „Ale černý kašel není zas tak nakažlivý a my jsme specializované pracoviště, tady se čeká.“ Opět jsem dostala jiné antibiotika.

To už jsem se obávala, zda to vůbec přežiju. Sotva jsem slabostí chodila, nejedla jsem, zvracela tu podivnou pěnu a jenom trnula, kdy se mi „podaří“ se už nenadechnout, jaké jsem měla křečovité stahy hrudníku. Po další návštěvě praktického lékaře a mou dost důraznou žádost mi konečně vzali krev, kde za pár dní se projevilo, že mám nezřetelné příznaky, že jsem s černým kašlem přišla do styku a musí se odběry opakovat. Po mé zkušenosti na plicním na fakultce mě lékařka poslala na jiné plicní odděelní, kde už mi hned při vstupu dali roušku s tím, že je to ochrana pro jiné pacienty. Okamžitě mě vzali k lékaři. Pak mě poučili, jak to bude probíhat, na co musím být připravená - že budu kašlat hodně dlouho atd. Na odběry doporučili vzít celou rodinu. I u syna a manžela, který mezitím rovněž začal kašlat, se také černý kašel potvrdil. U nich ten parapertusis, u mě pertusis. Bylo to nakonec nahlášeno na hygienu.

Dnes jsem byla na, doufám, poslední kontrolní odběry. Včera jsem byla opět na kontrole na fakultce, kde opět nad tím mávli rukou. Na mé stížnosti, že kašlu hodně v noci, když si lehnu (to je také projev toho černého kašle), mi pan primář řekl, že mám asi rýmu a jak mi to stéká v noci do krku, tak mě to dráždí.
No a to byla poslední kapka. Už tam nepůjdu a hledám si nového plicního lékaře.

Že jsem to přežila i s tím postižením plic? No, asi mám „silný kořínek“. Ale nepřálo bych to ani nejhoršímu nepříteli. Tak přeji, ať se vám toto onemocnění vyhýbá obloukem.

Léčba

Zabírají jedině velké dávky antibiotik. Při akutním ústupu na doléčení vhodná inhalace.

Černý kašel Cassiela (09.06.14)

Je to asi 3-4 roky, co jsem se touto nemocí nakazila na dětském táboře, bylo mi cca 18 let. Měli jsme tam dívenku, která prakticky po příjezdu začala kašlat a nic na to nezabíralo. Po návratu z tábora, který trval 12 dní, jsem začala mít stejné příznaky - příšerná únava, kterou jsem však přiřkla fyzickému vybití na táboře s dětmi, a začala jsem nenápadně pokašlávat. Zprvu sem tam zakašlání - suché, dráždivé a postupně během dalších pár dní se kašel začal šíleně zhoršovat, nestíhala jsem se během záchvatů ani nadechnout. Vzhledem k tomu, že jsem tou dobou studovala na zdravotnické škole, s podezřením na tuto nemoc jsem šla rovnou k lékaři. Tam se mi napřed vysmáli a když si pak poslechli jeden ze záchvatů, ani se už nenamáhali s nějakými testy a rovnou předepsali léky a musela jsem nosit roušku. Bohužel jsem mezitím stihla nakazit i jednoho člena rodiny, u kterého těsně předtím diagnostikovali virózu, přesto předepsali z nepochopitelných důvodů ATB a k tomu příliš slabá antibiotika. Silná pak po správné diagnóze už nezabírala, takže člověk mě blízký prakticky na rok kvůli nemoci ztratil hlas - jestli se to usadilo na hlasivkách kvůli nevhodné předešlé léčbě, to už popravdě netuším. Ale podotýkám, že u každého nemoc probíhá trochu jinak a co se týče času rekonvalescence. I ty časy jsou silně variabilní. Já se z následků nemoci dostávala rok, někdo to může mít i kratší dobu.

Léčba

širokospektrální antibiotika - přesný název už si nevybavím

Co mi pomohlo

Pokud možno alespoň rok omezit fyzickou aktivitu, což vzhledem k tomu, že člověk bez záchvatu pak už nevyšel ani schody, je dle mého názoru dobrý nápad. Pomáhala mi inhalace lístků máty ve vařící vodě v umyvadle, co nejčastější pobyt na čerstvém vzduchu, ideálně les, a pokud možno se co nejvíce vyhýbat stresovým situacím.
Při bolestech břicha, které následovaly po záchvatech mi hodně pomáhala zahřívací láhev a bylinkové čaje, abych se alespoň trochu vyspala. Vzhledem k zátěži pro organismus je potom tělo poměrně slabé a náchylné pro další nemoci, tudíž je dobré obohatit stravu o spoustu vitamínů. Z této nemoci jsem se zotavovala poměrně dlouho. Ale co zabírá nejvíce, je nepodceňování příznaků a hlavně jako prevence kontrola protilátek proti tomuto kašli a v případě nedostatečné hladiny přeočkovat.

černý kašel alex6 (30.09.13)

Černým kašlem jsem onemocněla ve čtrnácti letech. První se projevoval jako běžné nachlazení. Horečka, únava či jiné známky přítomny nebyly, docházelo ale k silným záchvatům kašle, které se jen stěží daly zastavit. Kašel nebyl suchý, popsala bych ho spíš jako neustále odkašlávání. Asi po týdnu, kdy nemoc nepolevovala, jsem zašla k doktorovi, který mi předepsal ATB. Ty mi nezabraly, a tak mi předepsal další.

Vyslovil i domněnku, že se možná jedná o černý kašel. V místě mého bydliště stejný kašel postihl i více dětí. Druhé ATB taky nezabírala. Zvýšenou teplotu jsem stále neměla, ale kašlala jsem už přes tři týdny. Jednoho dne se mi k tomu přidala bolest břicha, teplota už byla zvýšená a já tak musela být hospitalizovaná. V nemocnici ovšem na původ břišní bolesti nepřišli a kašel mi přišlo, že ani neřešili. Dostala jsem tedy kapačky, asi pět dní jsem si pobyla na lůžku, kde mě ve spánku přepadaly záchvaty kašle, a pak mě pustili. Kašlala jsem stále i doma, ale od toho návratu to už postupně ustávalo. Můžu však říct, že i tři měsíce na to se třeba po hlasitém smíchu dostavoval lehký záchvat kašle.

Černý kašel u astmatičky Pipi98 (18.03.13)

Dobrý den.

Před měsícem jsem měla zánět průdušek a byla jsem léčena Klacidem, který pomohl. Po měsíci opět hrozný kašel. Ani jsem se nemohla nadechnout, kolikrát jsem byla fialová v obličeji. Nejdřív, že to bude viróza, tak jen Mucosolvan, ale ten nepomohl, tak paní doktorka řekla, že už se jí tam objevila holčina s černým kašlem, ale nepotvrdil se, takže mi vzala krev. Byla jsem 3 týdny doma a brala Klacid a po 2 týdnech jsem šla na druhou krev na černý kašel a výsledky vyšly pozitivní. Takže celá rodina musí dojít na krev.

Po ATB mi dala ještě Prothazin. Už jen pokašlávám, ale jsem téměř zdravá jen chci říct, že kašel nepodceňujte. I když jsem astmatička už od 5 let.

Co mi pomohlo

ATB Klacid
Prothazin+laktobacily

Černý kašel nerozpoznaný hned Martinka87 (28.02.13)

Černý kašel jsem prodělala v roce 2008, kdy se tato nemoc začala teprve rozšiřovat, ale nikdo o ní nevěděl a neměl s ní žádné zkušenosti. Paní doktorka mě po prvních příznacích (silný kašel s hleny) léčila na zánět průdušnice. Po 3 druzích antibiotik během 2 týdnů se kašel zhoršoval a s nemožností se nadechnout se mi točila hlava. Byla jsem proto přijata do Vojenské nemocnice, kde jsem byla hospitalizována 10 dní. Tam si mysleli, že mám astma, ale pak mi našli vysoký zánět v krvi a dali mi další, už 4. antibiotika v 1 měsíci a propustili mě domů.

Vzhledem k tomu, že studuji zpěv, jsem šla k paní doktorce na foniatrii, která mi zpětně nechala udělat krevní testy na černý kašel, které tuto hroznou nemoc potvrdily. Kašlala jsem 6 měsíců, hlavně po ránu a při fyzické námaze a po další rok jsem byla pravidelně nemocná na horní cesty dýchací. Úplně jsem se uzdravila až studiem vysoké školy v přímořském městě, cca 1 rok a půl po prodělání této nemoci.

Léčba

2 týdny silný kašel s hleny, poté 10 dní dávivý kašel i přes den - nemožnost nadechnutí se, v pozdějších stádiu kašel se zvracením 1 týden; kašel po ránu a jakékoli fyzické námaze dalších 6 měsíců od 1.příznaků

Co mi pomohlo

4 druhy antibiotik

Dlouhodobý kašel a černý kašel 240680 (06.02.13)

Dobrý den,

přítelův syn k nám přijel s dusivým kašlem. Říkala jsem si, že to bude chřipka. Za čtrnáct dní přijel znovu a stále stejný kašel. Poslala jsem ho k lékaři, ale nešel. Prý je to jen kašel. To jsem začala pokašlávat i já. Kapky nepomáhaly, tak jsem šla k lékaři. Dostala jsem nějaká antibiotika, že je to chřipka. Po týdnu mi sice bylo líp, ale kašel tu byl stále. Paní doktorka si asi myslela, že se mi nechce do práce, takže mi jen prodlužovala marodění a jinak mi nepředepsala jediný lék, žádné vyšetření, nic. Začala jsem tušit o co jde.

Zašla znovu za doktorkou a zažádala si o testy na černý kašel. Za týden byl výsledek a pozitivní. Paní doktorka mi řekla, že se s tím ještě nesetkala. Napsala mi antibiotika, která vůbec nezabrala a dala mi je jen na 16 dní. Nechápala jsem, proč se nepodívala do nějaké odborné literatury. Z internetu jsem měla o černém kašli více informací než ona. Mezi tím to ode mne chytila i čtyřletá dcera. Obě jsme po týdnu užívání antibiotik dostaly 39 teploty. Jela jsem opět ke své doktorce a ta mě poslala na plicní, že to není normální. Tam na mě koukali co tam dělám, že to normální je.

Každopádně mi změnili léky, které hned druhý den začaly zabírat. Každopádně i na tom plicním jsem dostala roušku, aby to ode mě nechytili. No a přítelův syn byl s černým kašlem doma jen týden a jeho paní doktorka ho poslala do školy se slovy, že kdyby to od něj měli spolužáci chytit, tak už by to chytili. Nechápu tedy jak je možné, že mě čeká ještě minimálně měsíc marodění. Nesmím ani do krámu a on si může chodit do školy a roznášet černý kašel. Není to poněkud nezodpovědné? Vždyť může nakazit nějaké miminko třeba v autobuse.

Léčba

Naštěstí jsem si stanovila diagnózu včas. Takže léčba probíhá snad úspěšně. Musím ale podotknout, že mi přijde velmi smutné, že paní doktorku vůbec nenapadlo co by mi mohlo být. Kdyby mě neposlala na plicní, kde mi kompletně změnili léčbu, věřím, že bych s tím marodila klidně i půl roku.

Co mi pomohlo

Pomohl mi Klacid a na noc jsem dostala Prothazin, abych se alespoň trošku vyspala. Oboje zabírá výborně.

Černý kašel v létě Kiki15 (22.07.12)

Zrovna teď černý kašel mám a je to strašné. Pořád se dusím a pokaždé to skončí až zvracením. Kvůli tomu jsou v háji celé prázdniny. Už beru druhá antibiotika, ale zdá se mi, že je to spíš horší a vůbec se to nezlepšuje. Už fakt nevím co mám dělat!

Vlhký kašel u černého kašle Dashen (06.08.11)

Náš osmák se vrátil z třídenního výletu, bolelo ho ucho. Na ORL nenalezeno nic. Pak začal kašlat až do dávení, kdy rudl a nemohl popadnout dech s příznačným zakokrháním v závěru. Měl dva dny teplotu 37,7 - 38°C. Na pertussi jsme nepomysleli, léčili to jako nachlazení s těžším kašlem. Byly prázdniny, u lékaře nebyl. Během 14 dnů kašel ustal a sem tam během dne i noci mírně zakašlal.

Během 14 dní jsem začala kašlat i já (věk 65) a osmákova teta - vozíčkářka (38 let). To už jsem poznala, že se nejedná o běžný kašel a od počátku tvrdila, že je to pertusse. Nemohla jsem zaklonit hlavu a dopít čaj z hrnečku. Udusila bych se. Neexistovalo se předklonit, následoval ihned dávicí kašel. Bojovala jsem o dech, obě jsme vykašlávaly hleny i jakousi vodu s pěnou, které byly hlavní součást zvratků. Teplotu jsem měla jen mírně zvýšenou, dcera jeden den 38°. Vydávané skřeky při dávení traumatizovaly nás i rodinu. Subjektivně jsem to vnímala jako bych uvnitř těla měla gumovou duši na kolo, zevnitř vlhkou, která se při záchvatu jakoby slepí k sobě. Stěny se přisají a nedovolí nadechnout. Kašlem jsem se snažila lepicí hlen uvolnit rozlepit tu duši a nadechnout se.

Jako čtyřleté dítě jsem černý kašel prodělala, postižená dcera nebyla nikdy vzhledem k diagnóze očkována. Průběh onemocnění jsem charakterizovala naprosto atypicky a navštívili jsme tři různé doktory. Všichni svorně tvrdili, že černý kašel vypadá jinak (suchý kašel, teploty nad 40°atd.).

Léčba

I přes léčbu antibiotiky první, druhé i třetí volby (Fromilide UNO, Amoksiklav, Ciprinol) stav stále stejný, přesvědčila jsem plicaře k odběrům na pertussi. Sérologie potvrdila pertussis. Ciprinol u dcery vyvolal nežádoucí reakce - mykóza a ty ještě řešíme. Já už se cítím poměrně dobře. Žádné dušení, dávení, ale bolí mi za hrudní kostí - prý porušené vazivo namáhavým kašlem. Vozíčkářka ještě kašle, ale nedáví se, o dech nebojuje.

Dlouhodobá léčba černého kašle Lavella (03.04.11)

Začalo to tak, že jsem chodila často k praktickému lékaři kvůli přetrvávajícímu kašli. Vždy jsem dostala kapky a šla domů. Až jednou, kdy jsem se začala dusit tak, že jsem zmodrala až upadla do bezvědomí, ihned rodiče volali záchranku a byla jsem převezena na dětskou JIP. Rodiče doktorům říkali, že sestra byla v kontaktu s černým kašlem a čeká na výsledky, ale ani jeden lékař tomu nevěřil a u mě černý kašel vyloučili.

Asi týden jsem zůstala na jipce a dostávala kapačky, různé prášky, prodělala několik testů včetně rentgenového snímku a nic. Stavy se v nemocnici několikrát denně opakovaly. Lékaři mě poslali k psychologovi. Zhruba po tom týdnu mě pustili do domácí péče, kde se stavy opakovaly a rodiče nevěděli, co se mnou.

Pak začalo období, že když jsem zakašlala, hned jsem omdlela a po chvíli se zase probrala. Asi po dvou týdnech jsem byla hospitalizovaná na dětském oddělení, kde už konečně provedli odběr na černý kašel a výsledek byl pozitivní. Dostávala jsem antibiotika, ale stavy se opakovaly. Dávali mi různé léky, ale nemoc se se mnou táhla už tak dlouho, že mi nepomohly. Až když mi po nějaké době dali léky (nějaké vdechovací), tak teprve kašel a stavy spojené s ním začaly ustupovat, ale velmi pomalu.

Stav se párkrát po té ještě zopakoval a teď už to nějaký ten měsíc bude. Kašle jsem se zatím úplně nezbavila. Nikdy bych to už nechtěla zažít.

Sestra nakonec měla výsledky také pozitivní,dostala antibiotika zůstala asi tak dva týdny doma,a byla zdravá.U každého to probíha jinak.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na Černý kašel

Diskuze o Černém kašli