Cholecystitida

Přidat zkušenost

Cholecystitidu léčí Chirurgie a patří mezi Onemocnění žlučníku a žlučových cest

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Zánět žlučníku, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis žlučníku

Žlučník (vesica fellea) je umístěn na spodní straně jater v malé prohlubni. Je to menší váček velikosti citrónu o objemu zhruba 40-70 cm3. Jeho hlavní funkcí je skladování a koncentrace žluči, takže by se dalo říct, že je to vakovitá nádržka na žluč.

Žluč je produkována v játrech, „jaterní žluč“ je ale mnohem méně koncentrovaná. Žlučník odčerpá z „jaterní žluči“ vodu a zbylou koncentrovanou šťávu skladuje.

Ze žlučníku vychází jeho vývod (ductus cysticus), který se po zhruba třech centimetrech spojuje s vývodem jater (ductus hepaticus communis) a dále pokračují jako žlučovod (ductus choledochus).

V konečném úseku se pak žlučovod spojuje s vývodem slinivky břišní a ústí do prvního oddílu tenkého střeva – dvanáctníku (duodena).

Žluč je produkována v množství cca 0,7 – 1,2 litru/den. Její základní složky jsou žlučové kyseliny, cholesterol a bilirubin ( žlučivý pigment-barvivo).

Žluč je vylučována po jídle na nervový popud. Podílí se hlavně na trávení a vstřebávání tuků, ale také spolu se šťávou slinivky břišní (pankreatická šťáva) neutralizuje žaludeční trávicí šťávy, a tím chrání střevo před poškozením.

Popis cholecystitidy

Zánět žlučníku (cholecystitis) může být spojen se zánětem žlučových cest (cholangitis) nebo také nemusí. Zánět bývá zpravidla vyvolán infekcí nějakým mikroorganismem.

Jsou dvě cesty, kterými se může do žlučníku infekce dostat. Cesta střevní vede z tenkého střeva přes vývody (viz základní popis orgánu), infekce je způsobena hlavně střevní flórou, většinou E.coli, pro kterou není sliznice žlučníku uzpůsobena.

Druhá cesta je krevní, kdy se infekce dostane ke žlučníku přes tepny, které přivedou již infikovanou krev (většinou tyto mikroorganismy - salmonela, streptokok nebo tyfus).

Zánět žlučníku může být také spojen s výskytem žlučových kamenů ( cholelithiasis).

Průběh zánětu závisí na mnoha faktorech: na nebezpečnosti (virulenci) dané infekce, věku nemocného i na jeho aktuálním stavu. Horší průběh bývá u lidí s cukrovkou (diabetem).

Infekce způsobuje poškození stěny žlučníku a vyvolává změny v jeho okolí. Poškození stěny může být tak velké, že dojde k provalení žlučníku „navenek“ do dutiny břišní (perforaci). Zánět se může šířit do okolí nezávisle na tom, zda je stěna žlučníku provalena nebo nikoliv. Žluč, pokud je ve žlučovodech nebo žlučníku obsažena, je zahoustlá příměsí hlenu nebo zkalená příměsí hnisu, rovněž může také obsahovat mikroorganismy, které zánět žlučníku způsobují a odvádět je do střeva. Mikroorganismy jsou pak obsaženy ve stolici a mohou tam být rozpoznány - identifikovány.

Rizikové faktory cholecystitidy

Mezi rizikové faktory patří žlučové kameny, ty mohou být různého původu a složení a způsobují 90 % akutních zánětů žlučníku. Jde o cholesterolové kameny, pigmentové kaménky a smíšené kameny. Některé při zánětu vznikají, jiné ho můžou způsobit.

Hlavní riziko je při pohybu kaménku, pokud se zaklesne v některém zúžení nebo pokud poškodí stěnu žlučníku nebo vývodu. Žlučové kamínky mohou také úplně ucpat žlučové cesty, čímž zabrání odtoku žluči a někdy i šťávy slinivky břišní. Hromadění těchto šťáv může způsobit další poškození.

Dalším rizikovým faktorem je infekce určitými mikroorganismy na jiném místě v těle, ty se pak mohou krví z hlavního ložiska přenést a usadit ve žlučníku.

S mírnou nadsázkou se dá také říct, že rizikovým faktorem je věk nad 40 let a ženské pohlaví, protože zánět žlučníku se vyskytuje u 40-ti % žen nad čtyřicet let.
Zvýšený výskyt je také u žen po porodech a u obézních lidí. Faktem také je, že mírný zánět může proběhnout bez zřejmých příznaků a bolestí, bez povšimnutí.

Prevence cholecystitidy

Hlavní prevence je směřována ke kvalitní, vyvážené a pravidelné stravě. Riziko se také snižuje při prevenci žlučových kamenů (hlídání příjmu cholesterolu v potravě).

Příznaky a projevy cholecystitidy

Hlavními příznaky jsou teplota (do 38°C) a náhle vzniklá bolest v pravém nadbřišku. Bolest vystřeluje až pod pravou lopatku a do zad. Bolest je zprvu nárazovitá – kolikovitá (žlučníková kolika = silná bolest v podjaterní krajině)a přichází ve vlnách, později je ale trvalá.

U poloviny nemocných je onemocnění spojeno se zvracením a nevolností. Pokud se zánět šíří na jiné orgány nebo na stěnu dutiny břišní, můžeme pozorovat vyšší teploty a třesavku.

Léčba cholecystitidy

Léčba je dána aktuálním stavem pacienta. Obecně jsou dvě cesty: konzervativní – neinvazivní léčba a operační léčba.

Neinvazivní léčba zahrnuje zákaz příjmu potravy ústy (perorální příjem; per os), podávání spazmolytik (léky tlumící stahy žlučníku) a ledové obklady.

U těžších případů se podává infúze a je zavedena nazogastrická sonda (NS je hadička zavedená nosem do žaludku, kde je možné odsávat obsah nebo podávat tekutou stravu nebo léky).

Antibiotika většinou nejsou v této fázi předepsána, protože snížení příznaků infekce může vést k zastření důležitých příznaků nebo k jejich pozdnímu projevu.

Naopak jsou předepsána, pokud je rozhodnuto o chirurgické léčbě, při zhoršení stavu nemocného. Chirurgická léčba spočívá ve vyjmutí poškozeného žlučníku.

Vyjmutí probíhá laparoskopicky (malými otvory přes stěnu břišní, bez velkých znatelných jizev) nebo otevřením dutiny břišní (při větším postižení okolních struktur). Chirurgická léčba následuje po jasném určení diagnózy, zvážení celkového stavu pacienta nebo při významném zhoršení jeho stavu.

Jak si mohu pomoci sám

Zánět žlučníku je vážné onemocnění a proto by naše kroky měly v první řadě vést k odbornému lékaři. Sami pak můžeme dodržovat dietu s menším obsahem tuků a přikládat si studené obklady. Záchvaty bolesti v počátečních fázích přicházejí po požití tučného nebo těžkého jídla, proto dodržování pravidel zdravého stravování může mírnit počáteční příznaky.

Komplikace cholecystitidy

Komplikace při léčbě zánětu žlučníku jsou dány rozsáhlostí zánětu. Velké záněty můžou končit protržením (perforací) stěny žlučníku. To vede k vylití jeho obsahu do dutiny břišní (cca u 10ti % akutních zánětů) nebo do jiného dutého orgánu (žaludek,dvanáctník), po vylití do žaludku je možné najít žlučníkové kameny ve zvratkách, pokud byste v nich takový kámen našli, neváhejte a vezměte si ho sebou k lékaři. Lékař z jeho tvaru, velikosti a barvy může mnohé zjistit.

Zánět se ale může šířit i bez protržení, pouze skrz stěnu žlučníku. V takovém případě jsou ohrožena játra, může dojít také k zánětu pobřišnice (peritonitida).

Pooperační komplikace se objevují hlavně u pacientů vyššího věku (nad 60 let), obézních, diabetiků a pacientů s akutním zánětem slinivky břišní.

Diskuse

Další názvy: zánět žlučníku, zanícený žlučník, cholecystitis, akutní cholecystitida, chronická cholecystitida, akutní zánět žlučníku, chronický zánět žlučníku, cholangitida, cholangoitida, cholelitiáza

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s cholecystitidou

Máte zkušenost s cholecystitidou?

Cholecystitida M.Matal1 (20.02.15)

Někdy jsem míval bolesti břicha a měl i občas silný průjem, po kterém jsem občas upadl do bezvědomí. Jednou to bylo nějaké silné. Z bezvědomí mě probudil chlad z podlahy v koupelně. Všiml jsem si, že jsem při pádu urazil hlavou umělohmotnou výpust nachystanou na pračku. Doplazil jsem se po čtyřech do postele. Za několik dní ale hlava bolet přestala. Tak jsem usoudil, že nic poškozeného pádem v hlavě snad není.
Když to břicho někdy bolelo, tak silně, že ani nebylo možné určit, odkud bolest vychází. V roce 2011 mě ultrazvukem zjistili žlučové kaménky velikosti 20mm.

Léčba

Těch zdravotních problémů bylo mnohem víc a cholecystitida nepatřila mezi hlavní a velké zdravotní problémy. Musel jsem začít nejprve operací rakoviny a na žlučové kameny jsem vyzkoušel Golden Yacu. Golde Yaca během 6 měsíců rozpustila všechny žlučové kameny a kontrolní vyšetření po 6 měsících ukázalo, že žlučníkové kameny jsou všechny pryč.

Co mi pomohlo

Pomohla mě ta Golden Yaca 3× denně 2 tablety. Golden Yaca je i na žlučníkové kameny. Ale nyní po čtyřech letech ultrazvuk ukázal, že se žlučníkové kameny opět začaly tvořit. Zatím jsou malé. Průměr jen 10mm. Žlučník je už zakrnělý, malý a nefunkční. Nakonec to operaci žlučníku stejně podstoupím. Golden Yaca pomůže, ale jen na určitou dobu. A Golden Yaca umí odstranit žlučové kameny, ale ne příčinu tvorby těch žlučových kamenů.

Žlučníkový záchvat Romca333 (07.07.14)

Měla jsem několikrát do roka žlučníkový záchvat, vždycky jsem si vzala prášky na bolest, ale naposled už jsem musela na pohotovost.

Léčba

Na pohotovosti jsem dostala lék na bolest, doporučení na sono vyšetření. Tam zjistili kameny, tak jsem vyřídila předoperační vyšetření. Jsem půl roku po operaci, které jsem se bála, ale opravdu není to nic strašného.

Co mi pomohlo

Na nemoc mi pomohla operace, nic mě nebolí a jíst můžu po půl roce úplně všechno, nijak se neomezuji.

zřejmě netypický průběh eva johnson (16.09.12)

Jsem žena, je mi 63 let. Už delší dobu mám 2mm malý kamínek ve žlučníku a donedávna jsem stran toho nikdy neměla žádné významné potíže. Až letos v červnu a opakovaně teď v září se mi najednou, z pocitu plného zdraví, udělalo zle. Přišla velká plynatost, průjem, teplota 37.5°C-38°C a velká zimnice. Bolesti břicha nebyly žádné, jen nepříjemný pocit nafouklého břicha. Tento stav pokaždé trval 2 dny a po tuto dobu jsem, kromě chvil strávených na toaletě, jenom spala. Ve chvílích bdělosti jsem nebyla schopna téměř ničeho, snad jen donést hrníček s čajem k ústům, napít se a znovu hned zase upadnout do spánku. Třetím dnem se vše začalo lepšit, dostavovala se chuť k jídlu a pocit slabosti ustupoval.

Léčba

Žádné jídlo. K pití jen silný černý čaj s malou kapkou medu.

Co mi pomohlo

Myslím, že mi pomohlo nejíst a pít jen ten silný černý čaj s malou kapkou medu.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.