Chřipku léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky a projevy, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis chřipky

Chřipka je akutní infekční onemocnění dýchacího systému, které se šíří kapénkovou cestou. Jejím vyvolavatelem je RNA virus (čeledi Ortomyxovirů, rodu Influenzavirus), který se pomnožuje a proniká skrz sliznici dýchacích cest. Inkubační doba činí 1 – 3 dny. Výskyt vrcholí v zimních měsících, zejména v únoru a březnu.

Na povrchu viru se nacházejí dvě bílkovinné substance hemaglutinin (H) a neuraminidáza (N), což jsou hlavní nástroje útoku viru (hovoříme o antigenních strukturách nebo determinantách). Obě tyto struktury se mohou vyskytovat v několika variantách a mohou se obměňovat, což je podkladem pro každoroční epidemie.

Existují dva hlavní rody chřipky - virus A a virus B (vyvolávají tedy chřipku typu A či B). Virus chřipky typu C vyvolává pouze ojedinělé případy, většinou spíš u dětí než dospělých. Tyto stavy jsou však klinicky neodlišitelné od jiných (lehčích) virových onemocnění dýchacích cest (rýma a bolest v krku).

Chřipka typu A je závažnější, a to z toho důvodu, že u ní probíhají větší změny buď jen hemaglutininu nebo i neuraminidázy (antigenní zlom neboli shift, podkladem je mutace v určitém místě RNA viru), na než není naše populace zvyklá a s nimiž se obtížněji vyrovnává, než s drobnými změnami jako tomu je u chřipky typu B (pouze malé změny, nazýváme je drifty, jsou též u chřipky typu A). Chřipka typu A je tedy závažnější a je schopná vyvolat pandemii.

Podle právě předpokládaného typu hemaglutininu a neuraminidázy jsou pro každý rok navrhovány vakcíny účinné proti určitému typu chřipky, u níž se předpokládá, že se daný rok s největší pravděpodobností bude vyskytovat. Vzhledem ke změnám, které u těchto virů probíhají, můžeme onemocnět každoročně a ne jednou.

Rizikové faktory chřipky

Mezi rizikové faktory patří kontakt s nemocnou osobou či osobou infikovanou, u níž nedošlo k projevům onemocnění (připomínám, že obvyklá inkubační doba je 2 či 3 dny), dále oslabený organismus, například při jiném probíhajícím akutním onemocnění či při onemocnění chronickém (vrozené defekty imunity či získané – např. infekce HIV, případně již onemocnění AIDS, onemocnění srdce, plic apod.).

Důležitým faktorem je i věk, více ohrožení jsou děti a staří lidé, nicméně chřipka typu A může probíhat těžce i u mladého jinak zdravého jedince.


Prevence chřipky

Jako vhodná prevence je v současné době pokládáno očkování, nicméně ani to není stoprocentní. Očkovací látka je vždy určena pro konkrétní sezónu a zahrnuje ochranu proti odhadovaným 2 kmenům chřipky typu A a jednomu kmeni chřipky typu B. Udává se, že po 7 dnech od vakcinace je chráněno 59 %, po 14 dnech již 80% očkovaných jedinců.

Na našem trhu je k dispozici několik typů vakcín v různé cenové variantě. Dříve se k očkování používal inaktivovaný virus (neschopný vyvolat chřipkové onemocnění). Tyto vakcíny však byly staženy, protože měly nežádoucí účinky (byly reaktogenní). V současné době se užívají k navození imunitní odpovědi u očkovaného vysoce čištěné a štěpené vakcíny (split vakcíny). Další možností jsou subjednotkové vakcíny, které obsahují pouze povrchové struktury viru (hemaglutinin, neuraminidázu) - tyto jsou velmi drahé, s minimem nežádoucích účinků, jsou proto vhodné zejména pro starší osoby.

Dalším vhodným opatřením je zvýšený příjem vitamínů, minerálů a stopových prvků, zejména v zimních měsících a samozřejmě celkově vyvážená a pestrá strava, nevyjímaje dostatečný přísun ovoce a zeleniny.

Očkováním proti chřipce

Kdy a koho má smysl očkovat? Jaké jsou nejnovější poznatky o očkování proti chřipce? Zeptejte se lékařek v Poradně o očkování.

Příznaky a projevy chřipky

Onemocnění začíná náhle z plného zdraví horečkou 38° - 40° C doprovázenou zimnicemi, mrazením, bolestmi ve svalech a kloubech a velkou únavou.

Tento stav přichází často tak náhle, že nemocný si je schopen vzpomenout i na hodinu, kdy přesně obtíže začaly.

Příznaky mohou být obohaceny o bolesti hlavy, bolesti za očima, zažívacími potížemi a dráždivým kašlem, který je poměrně běžný a charakteristický, zprvu suchý, později se může přidat vykašlávání hlenu.

Pozor, k obvyklému obrazu chřipky nepatří rýma a bolesti v krku (angína), nicméně i tyto stavy se mohou u nemocného objevit, většinou tak až třetí den od začátku onemocnění (to souvisí s celkovým oslabením organismu, nikoli však přímo s virem chřipky).

U některých nemocných se může vyskytnout nechutenství, zvracení, průjem či zácpa. Onemocnění obvykle trvá 5 – 7 dní, poté ustupuje, i když únava může přetrvávat ještě několik dnů až týdnů (měsíc).

Léčba chřipky

Léčbou je převážně klid na lůžku a symptomatická terapie, tedy jsou podávány léky snižující horečku (antipyretika) a bolesti (analgetika), tlumící kašel (antitusika) a je nutný zvýšený příjem tekutin.

Při těžkém průběhu mohou být podána antivirotika. Antivirotika jsou látky účinkující proti viru – specificky se na virus váží a blokují ho, nedokáží ho však přímo zničit jako tomu je u některých antibiotik při bakteriálních infekcích. Blokací působení viru však umožňují organismu infekci lépe zvládnout a s virem se vypořádat.

V současnosti je k dispozici několik takovýchto přípravků, nicméně jsou účinné jen proti některým virovým infekcím. Mezi antivirotika užívaná proti chřipce patří amantadin (Viregyt) či rimantadin (novější než amantadin, ale u nás není dostupný), anebo modernější přípravky jako je oseltamivir (známý pod názvem Tamiflu). Tyto léky působí na různých úrovních útoku viru, zkracují dobu léčby a zmírňují příznaky onemocnění.

Jak si mohu pomoci sám

Klasicky probíhající chřipku bez komplikací zvládnete vyléčit sami doma. Důležitý je klid na lůžku, dostatek tekutin, nejlépe minerálních vod, vyšší příjem vitamínů ve formě ovoce, případně pomocí doplňků (např. Supradyne) a léky proti horečce a bolestem, které celkově uleví (Paralen).

Léčba trvá obvykle týden. Po odeznění onemocnění není vhodné sportovat, protože organismus je stále oslabený a mohli byste tak usnadnit podmínky pro získání a rozvoj jiného infekčního onemocnění.

Komplikace chřipky

Komplikace chřipky mohou být tak závažné, že u oslabených osob mohou skončit i smrtí.

Velmi obávanou komplikací je rozšíření infekce na další orgány – zánět plic (primární chřipková pneumonie) a postižení mozkové tkáně (chřipková enfcefalitida). Tyto stavy nejsou sice příliš časté, nicméně jsou velkým ohrožením života jedince.

Při oslabení organismu se taktéž mohou uplatnit bakteriální infekce (hovoříme o tzv. superinfekci).

Komplikací je i stav rezultující z celkové závažnosti onemocnění – dehydratace (odvodnění v důsledku horečky a pocení) a svalové křeče. Proto je tolik nutný pitný režim a příjem minerálů.

Diskuse

Další názvy: influenza, chřipka typu A, chřipka typu B

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s chřipkou

Máte zkušenost s chřipkou?

Přepadla mě chřipka hanady (03.04.18)

Z hodiny na hodinu neskutečná únava, horečku střídala zimnice a hrozně boleati zad, hlavy kloubů. Celková slabost, že jsem nedokázala zvednout se z postele.

Co mi pomohlo

Paralen, čaj z čerstvého zázvoru, spánek, na bolesti zad pomohla i nahřívací dečka.

Skolila mě chřipka tono (19.10.15)

Bylo mi tenkrát asi tak 45 let, najednou zimnice a bolesti kloubů, hlavy, pak horečka 40. Mám poruchu imunity - Ig deficit, a tak to se mnou cvičilo asi deset dnů. Bylo mi stále hůř a hůř. Došlo to tak daleko, že jsem poslala manžela pro hroznové víno, že mám na něj chuť. Měl takovou radost, že už snad začnu něco jíst. Jenže kdepak, bylo to tak zlé, že jsem z posledních sil napsala dopis, ve kterém jsem ho prosila, aby se postaral o naše děti, protože se bojím nejhoršího. Po zlomové noci začala ta hrůza pomalu odcházet, ale trvalo nejméně 3 měsíce, než-li jsem vyšla schody k našemu bytu bez zadýchání. Zanechalo to ve mě takovou vzpomínku, že od té doby se rok co rok nechávám očkovat a jsem bez potíží.

Co mi pomohlo

Klid, teplo, bylinkové čaje, Nurofen a stálé povzbuzování manžela a dětí, že to musím zvládnout.

Zaručená pomoc na chřipku Dominique55 (18.10.15)

Nejdřív bolest v krku, pak rýma, zvýšená teplota, bolest těla, svalů, od suchého kašle přechod v vykašlávání hlenů. Únava počas celé nemoci a ješte nějakou dobu po.

Co mi pomohlo

Horské slunce, čaj s citronem a medem, jablko s mrkví citronem a medem, čichani strouhaného česneku, napařování a kloktání vody s 100% tea tree olejem. 2× denně vitaminy Spektrum, sirup Imunovit, spánek, odpočívání, vypotit se, nelézt do vody, ticho, tma, vybrečet se a až nakonec Paralen Grip, protože ten jsem měla asi až 3. den, co pro něj přítel dosel.

Jan Tomandl (20.02.15)

Chřipka mě napadla vždy v létě a pak mi rodiče řekli, ať spím a nedívám se na elektronický věci.

Co mi pomohlo

Pomohlo mi, že jsem spal a nehrál na ničem elektronickým.

Moje zkušenosti se chřipkou FknPriest (18.01.15)

Jednoho krásného dne jsem se vzbudila s šílenými bolestmi hlavy a závratí. Jakožto člověk trpící PMS jsem měla za to, že přijdou dřív měsíčky - na večer mě ale opravdu nehorázným způsobem začaly bolet záda, lícní kosti, klepala jsem se jako ratlík, a to jsme v práci měli přes 29 stupňů. Začala jsem se motat, střídalo se pocení se zimnicí.

Léčba

Asi nejlepší zkušenosti mám s Valetolem. Člověka po něm všechno bolí o dost míň, jen ta malátnost, ale s tou jsem si poradila vypocením a půl litrem čaje každé dvě hodiny.

Co mi pomohlo

Valetol, hodně tekutin, klid.

Nejlépe předejít Senndy (09.03.14)

Chřipka mě dostala vždycky dvakrát do roka, většinou jaro a podzim. Únava, teplota, bolely mě ruce, nohy a jindy různě kašel, rýma, plný nos, pořád dokola…

Léčba

Pak jsem zkusila dělat něco se sebou preventivně, narazila jsem na nějaký článek o hlívě ústřičné, tak jsem se o ni začala zajímat víc, že to je vlastně takový všelék.

Co mi pomohlo

Hlívu jím na různé způsoby, ale vždycky se to nedá, tak jsem přidala i z lékárny, že prý je nejsilnější. Beru ji pravidelně asi od loňského podzimu a zatím jsem měla jen jednu malinkou rýmičku, i když v naší rodině měli chřipku snad všichni.
Konečně jsem taky začala chodit brzo spát, protože kvalitní spánek prý taky dělá divy.

Chřipka Elena1425 (06.10.13)

U mě to začalo úplně jinak než psali přede mnou. Začalo to minulý víkend, kdy jsem byla na Kamence (U Vítkova) a jela jsem na kolo. Když jsem se vrátila, zpocená jako pes, tak ještě hodinu jsem seděla, a to se zrovna větralo. Potom jsem se šla osprchovat a začala jsem mít teplotu. Žádná bolest hlavy, prostě teplota a já to poznala, protože jsem byla divná, malátná a jednu dobu jsem byla nemocná pořád, tak už znám ten pocit. Od druhého víkendu už mi bylo špatně, tak jsem to proležela, ale pak zase šla do školy.

No a teď je další víkend a já byla ještě nachlazená. Jeli jsme v pátek ze třídou na největší vodní elektrárnu v ČR (Dlouhé stráně) a šli jsme se podívat na horní přehradu. Já jsem byla málo oblečena, no a teď ležím v posteli, je mi zle, ale teplota nikde. Jen bolest v krku, pálení v krku, zhoršené dýchání a polykání, velká rýma, malátnost, nevolnost, pocení v noci a nespavost. Vůbec nemůžu spát ale jsem strašně unavená.

Léčba

Pít černý čaj s medem nejlépe domácím, zázvorový čaj, dostatek tekutin, ležet v posteli, Ibuprofen nebo Paralen a teplá polévka nejlépe vývar. V žádném případě nesmíte užívat alkohol v silném množství. Můžete čaj s kapkou rumu, ale toť vše. Pokud ve stáří nechcete mít problémy se zdravím, tak chřipku byste neměli rozchodit, ale proležet!

Co mi pomohlo

Čaje, dostatek tekutin, kapesníčky :D, postel, teplý vývar. :P

Přírodní léčba chřipky Marian1 (14.02.13)

Chřipka přišla náhle. Už večer mi bylo divně, ráno horečka, malátnost a celková slabost. Po třech dnech horečka ustoupila a už jen kašel, rýma a stále celková únava.Za týden jsem byl zase zdravý.

Léčba

Nevěřím příliš klasické medicíně, takže léčba probíhala ležením, pocením, pitím čaje s citrónem a medem popř. zázvor a to ve velkém:).

Co mi pomohlo

ležet a odpočívat, čaj,citón, med, zázvor, Pink-grep.

Léčba chřipky vocier (18.04.11)

Náhlá bolest hlavy a kašlání, vzestup horečky na 38 - 38,5 C°, občas 39°C (nejvyšší naměřená teplota 39,8°C), noční pocení, zimnice. Kašlání, smrkání, nevolnost a horečka 2 týdny. Poté uzdravení, ale ještě jsem byl asi dva týdny unavený.

Léčba

Nasadili mi lék Erdomed, což je lék usnadňující vykašlávání a Sinecod, který podporuje kašlání, a vitamín C (volně prodejný lék). Také jsem zkusil můj specifický babský recept na chřipku (velmi účinný).

Co mi pomohlo

Erdomed, Sinecod, Vitamín C, různé přírodní čaje a autosugesce.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na chřipku

Diskuze o chřipce