COVID-19 léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Covid 19, mám volat doktorovy, nebo počkat na hygienu? dnes v 08:40  Hoa Mai 26
Kvůli covidu nemohu pracovat dnes v 08:11  malina83 21
Odmítnutí testu včera v 23:35  Lunapark 208
Pozitivní dítě ze školky dnes v 09:13  Fiialka 28
Covid doma 19.1.21 23:32  mroe 16
Mohu jít na poštu vybrat peníze když mám prodlouženou karanténu? včera v 11:22  spinkánek 65

Příznaky COVIDU-19

Popis nemoci COVID-19  

Nemoc COVID-19 způsobuje koronavirus. Jedná se o virus patřící do podčeledi Coronaviridae, které způsobují onemocnění s různým stupněm závažnosti. Koronaviry mají charakteristické uspořádání povrchové struktury připomínající sluneční koronu. Koronavirus může způsobit zdravotní potíže jako jsou kašel, dáchací problémy a teploty, ale i mnohem vážnější onemocnění – například akutní respirační syndrom.

V současné době se vypořádáváme s pandemií koronaviru způsobující onemocnění COVID-19. Tato nemoc se poprvé objevila koncem roku 2019 v čínském městě Wu-chanu. Nemoc se odtud začala rychle šířit do celého světa, v Česku se první případy objevily 1. března 2020.

Nemoc COVID-19 se šíří snadno a rychle – nejčastěji kapénkami, tedy vzduchem například při kašli nebo kýchání.

Rizikové faktory nemoci COVID-19  

Tato nemoc častěji napadá dospělé, u starších a vážně nemocných lidí pak může mít ve spojení s dalšími chorobami velice vážný průběh a skončit smrtí. Ovšem je třeba zdůraznit, že výzkum této nemoci je teprve na začátku.

Podle vědeckých výzkumů je možné, že někteří lidé nemusí mít žádné příznaky a jsou tedy skrytí přenašeči. Zda u nás onemocnění propukne nebo ne, závisí pravděpodobně na naší obranyschopnosti a na agresivitě a množství přítomného viru.

Prevence nemoci COVID-19  

Abychom onemocnění předešli, je důležité striktně dodržovat hygienu a také si udržovat odstup od ostatních lidí. Jde hlavně o časté a správné mytí rukou, dodržení bezpečného dostupu minimálně 2 metry od ostatních, používání ochranných prostředků (roušky, ochranné brýle a rukavice) a také posilování vlastní imunity.

Do svého jídelníčku bychom měli přidat více ovoce a zeleniny, chodit na procházky a udržovat se zdraví i po psychické stránce.

Jak postupovat, abych nenakazil sebe, ani své okolí:

 • Časté a důkladné mytí rukou a používání dezinfekce
 • Pravidelná dezinfekce předmětů, na které často saháme (např. telefon)
 • Kašlat pouze do rukávu, ne do dlaně
 • Po použití jednorázových kapesníků a roušek je vyhodit
 • Vyhýbat se kontaktu s větším množstvím lidí
 • Nestýkat se s nemocnými
 • Pokud se cítím nemocný, zůstávám doma

Příznaky nemoci COVID-19  

Mezi hlavní příznaky nemoci COVID19 patří dušnost a pocit ztíženého dýchání, vysoké horečky a suchý kašel. Příznaky se však u různých lidí mohou diametrálně lišit, někteří lidé mohou být bez příznaků, nebo mít jen některé. Pro 100% prokázání nemoci COVID19 je nezbytné udělat test, a to výtěrem z dýchacích test, nebo z krve.

Inkubační doba se pohybuje mezi dvěma a čtrnácti dny, v některých případech může být i delší.

Léčba nemoci COVID19  

Většina nemocných zůstává v domácí izolaci, pouze několik procent nemocných vyžaduje péči v nemocnici. Během domácí léčby tlumíme horečku vhodnými léky, přípdně také kašel a další příznaky.

Na nemoc COVID19 nemáme žádné léky, ani očkování. Vědci v několika laboratořích na celém světě se snaží vyvinout jak vhodný lék, tak i vakcínu. Zatím se vyhledávají a testují různé možnosti léčby:

 • Několika pacientům s vážným průběhem nemoci byl podáván lék remdesivir, původně určený na ebolu.
 • Lékaři uvažují také o využití krevního séra od již nakažených pacientů.
 • V Asii zkouší využít také léky na nemoc AIDS.

Nemoc trvá v případě lehčího průběhu asi 2 týdny, po této době bývá člověk bez příznaků a nemoc dále nepřenáší.

Jak si mohu pomoci sám  

Nejdůležitější je pro každého člověka dodržování hygieny, tedy správné a časté mytí rukou, vyvarování blízkého kontaktu s lidmi a nošení ochranných prostředků.

 • Ruce si myjte pravidelně po dobu alespoň 20 vteřin teplou vodou a mýdlem.
 • Nedotýkejte se obličeje, očí, nosu nebo úst pokud nemáte ruce čisté.
 • Jednorázové roušky a kapesníky vyhazujte ihned po použití.

Komplikace nemoci COVID-19  

Nejčastější komplikací je zejména zápal plic, který se vyvíjí kolem osmého dne od prvních projevů. U čtyř až pěti procent nakažených se objevily vážné zdravotní potíže a asi dvě procenta lidí bohužel zemřela.

Tato čísla však mohou být nepřesná vzhledem k tomu, že neznáme přesný počet nakažených a také z důvodu, že pandemie ještě neskončila a mnoho lidí nemoc ještě prodělává.

Diskuse o nemoci COVID-19  :

Zdroje

Další názvy: COVID-19, koronavirus, coronavirus, nový koronavirus

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s COVIDEM-19

Máte zkušenost s COVIDEM-19?

Nepodceňujte COVID Daanna (29.10.20)

Jsem zdravá a vždy jsem byla, nepatřím do rizikové skupiny. Mám pár let do důchodu. Začalo to únavou a slzením očí. Během pár dnů se náhle přidal dráždivý kašel současně se ztrátou čichu. Na testy jsem se dostala hned a výsledek jsem měla během 24 hodin. To už jsem ležela jak zmlácená v posteli a klepala se zimou. Sice bez teplot, ale s příznaky, které jsem doposud neznala: ztráta čichu, ztráta chuti - jako byste jedli samé bláto, změněné vizuální vnímání - některé barvy mě dráždily, hučení v uších, hmatem nepoznáte, čeho se dotýkáte…naprosté selhání smyslů. Dezorientace.
Dále: vysušená kůže (i když jsem pořád pila), motala se mi hlava, na toaletu jsem došla jen přidržováním se stěn. Celé tělo jako zmlácené. Třeba mě bolely palce u nohou, jako by byly ve svěráku. A k tomu ten neustávající kašel. Asi po 10 dnech začal průjem. Za další 3-4 dny se to vše začalo obracet…jen ten kašel přetrvává. Jsem už 6. týden v pracovní neschopnosti.
Nepřeju to nikomu, ani tomu, kdo tvrdí, že je to jen „chřipečka“. Dejte na sebe pozor. Zákeřnost COVIDu je v nepředvídatelnosti.

Léčba

S praktickou lékařkou jsem komunikovala na dálku. Odvážila se mi předepisovat jen Codein, abych se vyspala.
Cpala jsem se C a D vitamínem.

Co mi pomohlo

Codein určitě potlačí kašel, jinak nevím, zda na můj průběh existuje konkrétní lék.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.