COVID-19 léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Příznaky COVIDU-19

Popis nemoci COVID-19  

Nemoc COVID-19 způsobuje koronavirus. Jedná se o virus patřící do podčeledi Coronaviridae, které způsobují onemocnění s různým stupněm závažnosti. Koronaviry mají charakteristické uspořádání povrchové struktury připomínající sluneční koronu. Koronavirus může způsobit zdravotní potíže jako jsou kašel, dáchací problémy a teploty, ale i mnohem vážnější onemocnění – například akutní respirační syndrom.

V současné době se vypořádáváme s pandemií koronaviru způsobující onemocnění COVID-19. Tato nemoc se poprvé objevila koncem roku 2019 v čínském městě Wu-chanu. Nemoc se odtud začala rychle šířit do celého světa, v Česku se první případy objevily 1. března 2020.

Nemoc COVID-19 se šíří snadno a rychle – nejčastěji kapénkami, tedy vzduchem například při kašli nebo kýchání.

Rizikové faktory nemoci COVID-19  

Tato nemoc častěji napadá dospělé, u starších a vážně nemocných lidí pak může mít ve spojení s dalšími chorobami velice vážný průběh a skončit smrtí. Ovšem je třeba zdůraznit, že výzkum této nemoci je teprve na začátku.

Podle vědeckých výzkumů je možné, že někteří lidé nemusí mít žádné příznaky a jsou tedy skrytí přenašeči. Zda u nás onemocnění propukne nebo ne, závisí pravděpodobně na naší obranyschopnosti a na agresivitě a množství přítomného viru.

Prevence nemoci COVID-19  

Abychom onemocnění předešli, je důležité striktně dodržovat hygienu a také si udržovat odstup od ostatních lidí. Jde hlavně o časté a správné mytí rukou, dodržení bezpečného dostupu minimálně 2 metry od ostatních, používání ochranných prostředků (roušky, ochranné brýle a rukavice) a také posilování vlastní imunity.

Do svého jídelníčku bychom měli přidat více ovoce a zeleniny, chodit na procházky a udržovat se zdraví i po psychické stránce.

Jak postupovat, abych nenakazil sebe, ani své okolí:

 • Časté a důkladné mytí rukou a používání dezinfekce
 • Pravidelná dezinfekce předmětů, na které často saháme (např. telefon)
 • Kašlat pouze do rukávu, ne do dlaně
 • Po použití jednorázových kapesníků a roušek je vyhodit
 • Vyhýbat se kontaktu s větším množstvím lidí
 • Nestýkat se s nemocnými
 • Pokud se cítím nemocný, zůstávám doma

Příznaky nemoci COVID-19  

Mezi hlavní příznaky nemoci COVID19 patří dušnost a pocit ztíženého dýchání, vysoké horečky a suchý kašel. Příznaky se však u různých lidí mohou diametrálně lišit, někteří lidé mohou být bez příznaků, nebo mít jen některé. Pro 100% prokázání nemoci COVID19 je nezbytné udělat test, a to výtěrem z dýchacích test, nebo z krve.

Inkubační doba se pohybuje mezi dvěma a čtrnácti dny, v některých případech může být i delší.

Léčba nemoci COVID19  

Většina nemocných zůstává v domácí izolaci, pouze několik procent nemocných vyžaduje péči v nemocnici. Během domácí léčby tlumíme horečku vhodnými léky, přípdně také kašel a další příznaky.

Na nemoc COVID19 nemáme žádné léky, ani očkování. Vědci v několika laboratořích na celém světě se snaží vyvinout jak vhodný lék, tak i vakcínu. Zatím se vyhledávají a testují různé možnosti léčby:

 • Několika pacientům s vážným průběhem nemoci byl podáván lék remdesivir, původně určený na ebolu.
 • Lékaři uvažují také o využití krevního séra od již nakažených pacientů.
 • V Asii zkouší využít také léky na nemoc AIDS.

Nemoc trvá v případě lehčího průběhu asi 2 týdny, po této době bývá člověk bez příznaků a nemoc dále nepřenáší.

Jak si mohu pomoci sám  

Nejdůležitější je pro každého člověka dodržování hygieny, tedy správné a časté mytí rukou, vyvarování blízkého kontaktu s lidmi a nošení ochranných prostředků.

 • Ruce si myjte pravidelně po dobu alespoň 20 vteřin teplou vodou a mýdlem.
 • Nedotýkejte se obličeje, očí, nosu nebo úst pokud nemáte ruce čisté.
 • Jednorázové roušky a kapesníky vyhazujte ihned po použití.

Komplikace nemoci COVID-19  

Nejčastější komplikací je zejména zápal plic, který se vyvíjí kolem osmého dne od prvních projevů. U čtyř až pěti procent nakažených se objevily vážné zdravotní potíže a asi dvě procenta lidí bohužel zemřela.

Tato čísla však mohou být nepřesná vzhledem k tomu, že neznáme přesný počet nakažených a také z důvodu, že pandemie ještě neskončila a mnoho lidí nemoc ještě prodělává.

Diskuse o nemoci COVID-19  :

Zdroje

Další názvy: COVID-19, koronavirus, coronavirus, nový koronavirus

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s COVIDEM-19

Máte zkušenost s COVIDEM-19?

Ztráta chuti a čichu awas (05.12.21)

Dobrý den ve spolek, Ztratil jsem po jednodenní rýmě chuť a čich jinak mi prakticky nic není krom pocitu, že na mě " něco" leze, nic co by stálo za řeč. Měl bych se jít raději otestovat? Díky za názor.

Nemoc po COVIDU Zdenka62 (20.10.21)

Dobrý den , i mně byla bohužel diagnostikována tato choroba. Mám zatím to štěstí, že nemám závratě a to ostatní s tím spojené. Po prodělaném covidu v říjnu 2020 mi začal tinitus a začalo mé běhání po lékařích. Dnes rok po té mám poškozený sluch v pravém uchu, tlaky a zaléhání uší. Diagnóza hydrops ductus cochlearis. Je to forma Meniérovi choroby bez závratí a zvracení. Když tady čtu příspěvky ostatních nemocných, tak bych měla být ráda a doufat , že se to snad ještě nepřidá , prý se to nedá vyloučit . Pokud ano, myslím si, že je to řešitelné operací. Užívám teď 3× 1 denně BETAHISTIN (bohužel každý lékař má jiné názory na dávkování) a LORADUR na odvodnění. Jelikož jsem oběhla 4 lékaře má 4 diagnózy, tak nevím co si mám vybrat. Je tu prosím někdo s podobnými problémy? Ozvěte se prosím na můj email *** mohli bychom se podporovat a vyměňovat si rady.

Jak se vyhnout těžšímu průběhu covidu? technolog (21.08.21)

Obavy z nemoci nás přinutili si koupit Remdesivir už v únoru, je jen na předpis, ale obvodní lékařka jej na vyžádání vystavila - bez podpory pojišťovny. Státní ústav kontroly léčiv jej uvádí jako obecný antivirový lék, nezařadil jej mezi léky proti covidu, ale nic jiného jsme nesehnali a když k nám přicházeli o výkendech řemeslníci bez roušky, vždy jsme si manželkou (76 a75 let) polovinu vzali.
Neočkovaný syn (46 let) s nímž pravidelně večeříme onemocněl o velikonocích, dostal od nás plnou dávku (2-2-2), v úterý měl 2 pozitivní testy a obvodní lékařka mu jen telefonicky předepsala Remdesivir, v pátek mu klesla teplota. My jsme si pro jistotu brali dle přiloženého doporučení u léku jen (1-0-1) celých 14 dnů. Naše testy zůstaly negativní. V tu dobu jsme nebyli očkováni.
Laické vysvětlení" Kdo dodržuje preventivní pokyny (vitaminy D, zdravá strava), netrpí vážnou chorobou a dokáže si posílit protivirovou imunitu Remdesivirem včas, neumožní covidu rozmnožit se v plicích.

Prosím o pomoc Veruuu Prcek (25.05.21)

právě teď

Dobrý den,

prosím kohokoliv o radu, doporučení na úplně kohokoliv, kdo by dokázal pomoci mojí mámě.

Ve zkratce:

Mámě je 73 let a prodělala covid cca před 10 týdny. Vše bylo zprvu dobré, pouze nechtěla chodit. Cvičila, jedla, pila, ale málo. Poté jí přestal fungovat postupně mozek, což vedlo k tomu, že přestala cvičit, jíst a pít - pouze ležák a nyní leží v nemocnici se zánětem močových cest a nastupuje do LDN. Potřebuje nějak nastartovat mozek zpět, potřebuji od někoho říci, zda je to trvalé, nebo lze pomoci, zaplatíme i léčiteli, hledáme jakoukoli pomoc. Už nás ani nepozná. Máma byla v pořádku předtím, zato táta byl po operaci srdce a covid také prodělal. Ten je v pořádku. Prosím o pomoc. Pište na hanver@seznam.cz, nebo volejte **. Děkuji

VV

Taky to mám.. koliku Mladyy (01.04.21)

Taky to mám.. koliku.. zrovna jsem dnes ráno přečetl knihu elixír života od Johna W. Armstronga.. doporučuji.. nebo chci jen říct že plno doktorů nevědí co dělají.. plno prášků jsou chemikálie a byznys.. doktoři chtějí vše řešit chyrurgicky nebo ozařováním apod..i když se s tím nějakým výrůstkem dá žít.. nebo to vyléčit přírodní cestou..zaděláme si tím na jiné nemoci.. možná proto i jsme tuhle „záhadnou nemoc bez neznámých příčin neznámé úplné léčby“ jak všude čtu chytli.. vakcíny existují už tak sto let od průmyslové revoluce kdy se svět úplně úchylně změnil.. začali toho lidé využívat bohatnout a nandali do nás a do našich předků nepotřebné vakcíny .. jak se můžeme přesvědčit v dnešní době covidu tak ti samí lidé o tom vědí a zavádějí umělou nemoc „covid“ tzn. další vakcíny ..a udělají další své pacienty ..a mrtvoly.. proto můj názor a zároveň léčba bude taková že na prášky co mi předepsal doktor vezmu maximálně na měsíc a vykašlu se na ně.. do toho beru chlorelu psylium probiotika a to mi dělá dobře .. do toho zkusím homeopatii.. co se týče knihy kterou jsem přečetl tak v ní se píše o léčbě pitím vlastní moči a vody z kohoutku a půstu bez jídla kdy všechny nemoci zmizí i když doktoři už nedávali naděje na přežití..toto je má zkušenost.. co se mě týče tak tuhle metodu mám v plánu zavést abych byl zcela nezávislý na tomto úchylném systému.. asi se odstěhuji někam do lesa k moři budu se živit tím co vypěstuji a léčit to co mám, vodou případně močí pokud voda a půst nezabere .. stejně jsem to měl v plánu i když jsem tuto nemoc neměl .. cítím s nemocí i bez ní že je to duševně i fyzicky nezbytné .. nakonec mě samotnému duševně na mém fyzickém zdraví tolik nezáleží ale chci tu být pro ostatní a ukázat vám co si myslím.. a pomáhat vám.. i kdybych musel v této civilizaci plné smradlavých aut, chemikálií a zbraní zůstat .. mír a lásku ahoj

odstranit příčinu Miloslav Tetour (24.03.21)

Dobrý den přeji umím odstranit příčinu covidových prstů vysvětlení je složitější

Muž 73 let Ing.Ladislav Váňa (19.03.21)

Stále i po 5dnech jsem slabý, nemám chuť k jídlu, avšak stále piju (vodu, pivo, kávu). Vyskytl se jednu noc i průjem. Užívám léky Celaskon, Bkomlex, Zinkorot, anopirin, Vigantol.

Můj průběh, chlap 58 let Pepa58 (07.02.21)

1.den zničehonic velká ryma s kýchanim. Od 3.dne se střídají teploty od 37,2 do 38,7. Pak diagnostikován Covid.6.den teploty nejsou, zato je mi tak nějak „blbě“. 9.den se zda, ze to už bude dobré. Chci zdůraznit, že jsem neměl ani kašel ani jsem neztratil čich! Manželka na rozdíl ode mně neměla horečky. Zato jí prvních 6 dnů bylo blbě - taková vyčerpanost. Ale 10.den se zda že už to bude i u ní jen lepší. Hlavně to chce postel, klid a nespěchat.

Nepodceňujte COVID Daanna (29.10.20)

Jsem zdravá a vždy jsem byla, nepatřím do rizikové skupiny. Mám pár let do důchodu. Začalo to únavou a slzením očí. Během pár dnů se náhle přidal dráždivý kašel současně se ztrátou čichu. Na testy jsem se dostala hned a výsledek jsem měla během 24 hodin. To už jsem ležela jak zmlácená v posteli a klepala se zimou. Sice bez teplot, ale s příznaky, které jsem doposud neznala: ztráta čichu, ztráta chuti - jako byste jedli samé bláto, změněné vizuální vnímání - některé barvy mě dráždily, hučení v uších, hmatem nepoznáte, čeho se dotýkáte…naprosté selhání smyslů. Dezorientace.
Dále: vysušená kůže (i když jsem pořád pila), motala se mi hlava, na toaletu jsem došla jen přidržováním se stěn. Celé tělo jako zmlácené. Třeba mě bolely palce u nohou, jako by byly ve svěráku. A k tomu ten neustávající kašel. Asi po 10 dnech začal průjem. Za další 3-4 dny se to vše začalo obracet…jen ten kašel přetrvává. Jsem už 6. týden v pracovní neschopnosti.
Nepřeju to nikomu, ani tomu, kdo tvrdí, že je to jen „chřipečka“. Dejte na sebe pozor. Zákeřnost COVIDu je v nepředvídatelnosti.

Léčba

S praktickou lékařkou jsem komunikovala na dálku. Odvážila se mi předepisovat jen Codein, abych se vyspala.
Cpala jsem se C a D vitamínem.

Co mi pomohlo

Codein určitě potlačí kašel, jinak nevím, zda na můj průběh existuje konkrétní lék.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.