Cysta prsu

Přidat zkušenost

Cystu prsu léčí Gynekologie a patří mezi Onemocnění ženského pohlavního ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory cysty prsu, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak napomoci léčbě cysty, Komplikace

Popis cysty prsu  

Cystou označujeme obvykle patologickou dutinu, která je vystlána buňkami a je vyplněna tekutinou nebo vazivem. Mohou se vyskytovat prakticky ve všech orgánech - v ledvinách, vaječnících, játrech, štítné žláze, plicích, mozku…

Cysty prsu jsou drobné hmatné útvary objevující se v prsou nebo v jejich nejbližším okolí (například v podpažní jamce). Vyskytují se poměrně hojně – nejčastěji u žen, kdy jsou spojeny s hormonálními výkyvy během menstruačního nebo ovariárního cyklu nebo v době těhotenství a menopauzy.

Mohou mít více příčin. Jedná se buď o zánět, dysplazii nebo nádory. Může se ale také jít pouze o tekutinu, která se za nějaký čas zase vstřebá.

Cysty způsobené záněty se nejčastěji vyskytují v době kojení. Při něm dojde snadno k malým poraněním bradavky. Těmito trhlinkami se pak snadno dostane do prsu infekce. Nejprve se projevuje jako zánět bradavky (theilitis), později se může dostat až do samotné mléčné žlázy (zánět je nazýván jako mastitis). V ní může zánět nabývat hnisavé podoby, která se může projevovat různými výtoky z mlékovodu. Infekce je po svém vniknutí do těla detekována buňkami imunitního systému a do místa její lokalizace se dostávají bílé krvinky (leukocyty), které mají za úkol infekci zničit. Zánět je potom obranná reakce těla na tyto cizí látky a jeho součástí je i obnova poškozené tkáně. Infekce je obvykle způsobena bakteriemi z rodu stafylokoků. Cysty se nacházejí uvnitř žlázy nebo pod kůží a v některých případech se mohou i provalit kůží na povrch těla. Pokud jsou drobnější, po nějaké době se většinou samy vstřebávají. I přesto je ale nesmíme podceňovat.

Dysplazie prsu označují poruchy jeho vývoje. Jsou způsobeny hlavně nadbytkem ženských hormonů estrogenů (estriol a estradiol) a nedostatkem hormonů gestagenů (progesteron). Některé typy dysplazií mohou být předstupněm rakoviny - karcinomu prsu. Cysty mají v případě dysplazií různé tvary a konzistenci. Mohu být velké několik centimetrů (cystis simplex, která se vyskytuje v období před menopauzou) nebo naopak menší, zrnovitého tvaru (mazoplazie, jejíž výskyt je obvykle mezi 20 – 30. rokem). U adenosy se pak cysty objevují v podobě malých zrnek, které jsou na prsu šňůrovitě rozestavěny. Tento typ cyst se vyskytuje obvykle mezi 25. - 35. rokem a je poměrně nebezpečný, protože je možné, aby se z nich vyvinul zhoubný karcinom.

Mezi dysplazie patří také různé typy mastopatií, při kterých se vyskytují cysty různých velikostí a tvarů. I u nich je možný následný vývoj v karcinom.

Dysplazie se mohou vyskytovat i u mužů (gynecomastia virilis). Jsou obvykle způsobeny nadbytkem estrogenů. Mohou někdy doprovázet cirhózy jater.

Pokud si žena nahmatá na prsu cystu, obvykle se obává nejhoršího – nádoru. Nádorů se ale v případě prsů vyskytuje několik a ne všechny jsou zhoubné (maligní). Může se jednat i o nezhoubné (benigní) formy jako fibroadenom nebo papilom. Fibroadenom je diagnostikován převážně u mladších žen. Má velmi tuhou konzistenci a obvykle roste pomalu. V určité fázi se jeho růst většinou zastaví. Ve vzácných případech může dojít i k malignímu zvratu, což ale není zpravidla obvyklé. Papilom je další nezhoubnou formou nádoru prsu. Vzniká v mlékovodu nebo v již vytvořené cystě u mastopatií.

Závažnější formou nádoru je ale karcinom. Jedná se o zhoubný nádor, který je v naší populaci poměrně častý hlavně u žen ve věku mezi 40–60 lety. Nezřídka se ale objeví i v jiném věkovém rozmezí. Výjimečně se ale může vyskytovat i u mužů.

Všechna tato onemocnění jsou obvykle zjištěna právě kvůli nahmatané cystě.

Rizikové faktory cysty prsu  

Cysty vznikají hlavně jako důsledek hormonálních dysbalancí, kdy je koncentrace pohlavních hormonů v krvi snížená nebo naopak zvýšená a neodpovídá fyziologickému rozmezí. Proto je vlastně umělé zvyšování hormonů v krvi rizikovým faktorem. Rizikem může být také rodinná predispozice karcinomů prsu. Protože cysty vznikají hlavně v době těhoteství nebo kojení (záněty bradavek a mléčné žlázy), jsou i tato období riziková a žena by v nich měla být zvláště opatrná.

Prevence cysty prsu  

Protože některé cysty mohou přerůst až v rakovinu, je prevence velice důležitým opatřením. Každá žena by si měla provádět samovyšetření prsou, kdy si vleže na zádech prohmatává oba prsy a zjišťuje, zda neucítí jakékoli zduření nebo bulku. Je také důležité stejným způsobem prohmatat i okolí prsou a podpažní jamku. Tato samovyšetření by měla být opakována každý měsíc a při sebemenším nálezu by mělo dojít k odbornému vyšetření.

Při výskytu rakoviny prsu v rodině by žena na tuto skutečnost měla upozornit svého gynekologického lékaře.

Po 45. roce je také doporučováno chodit pravidelně na screeningové mamografické vyšetření prsou.

Za preventivní opatření lze považovat zdravou stravu, omezení alkoholických nápojů a kouření. Vhodný je i aktivní styl života, sportování, cvičení apod.

Příznaky cysty prsu  

Hlavním příznakem cyst je bulka nebo uzlíkovité zatvrdnutí různé konzistence a rozměrů v prsní oblasti. Bulky mohou být velice malé a téměř nehmatné, ale mohou nabývat i několikacentimetrových rozměrů. Prsa mohou být také bolestivá, zduřelá, zarudlá. U některých typů karcinomů dochází také ke krvácení z bradavek nebo bělavým výtokům z mlékovodu.

Léčba cysty prsu  

Při zjištění cysty je nutné její odstranění (chirurgicky nebo odsátím jehlou). Vyjmutý materiál je pak poslán na laboratorní testy, aby bylo zjištěno, o jaký typ cysty se jedná. Protože jde obvykle o obyčejné cysty vyplněné tekutinou, jsou pak odsáty (punktovány) jehlou nebo chirurgicky odstraněny. Pokud se ale jedná o maligní nádor, je nutné jeho rychlé vynětí a odeslání pacienta k onkologovi, který nasazuje chemoterapickou léčbu, hormonální a biologickou terapii. Žena při této léčbě o postižený prs přichází, což může být traumatické. Protože i další postup je pro organismus velice vyčerpávající a výsledek často nejistý, je přizván i psycholog, který ženě pomáhá se se situací vyrovnat.

Jak napomoci léčbě cysty prsu  

V případě, že si nahmatáme cystu jakýchkoli rozměrů, je nutné co nejdříve vyhledat lékaře. Vždy je lepší mít jistotu, že se jedná o pouhou cystu než o maligní formu nádoru. Pokud se ale o maligní nádor jedná, je nejdůležitější zahájit léčbu včas, přestože je i dnešní době poměrně drastická. Pro pacienta je proto důležitá důvěra v lékaře, ale také podpora okolí.

Komplikace cysty prsu  

Pokud se jedná pouze o cysty, jde hlavně o komplikace spojené s jejich vynětím. Může dojít k infekci rány, ke zvýšenému krvácení nebo třeba zhoršené hojivosti. Při maligním karcinomu jsou pak obtíže více různorodé a spojené hlavně s chemoterapickou léčbou. Pacient je tělesně i duševně vyčerpán, má zažívací potíže a je unavený. Toto onemocnění je při neúspěšné léčbě smrtelné.

Diskuse  

Další názvy: Bulka prsu, rezistence v prsu, mastitis, theilitis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Cystou prsu

Máte zkušenost s Cystou prsu?

Cysta v prsu Alena 74 (06.01.22)

V članku je popsáno, že pokud najde lékař cistu tak se to musí řešit.Ted jsem prijela z vyšetření a bylo mi řečeno je to jen cista 14×12mm doporučujeme samovyšetření prsu.

U cysty prsou je nejdůležitější prevence marlon (08.01.12)

Dobrý den,

chtěla bych říct všem ženám, aby opravdu nepodceňovaly prevenci a k tomu patří naučit se i samovyšetření prsou. Také se i při běžné prohlídce neotálejte zeptat gynekologa, aby vám prováděl vyšetření prsou. Pokud se mu něco nebude zdát, tak vám provede i ultrazvuk, mamograf. V ČR se mamograf provádí od 45 zdarma, ale pokud jste si něco našla, můžete si mamograf ve výjimečných případech i zaplatit!

Já se s problémy prsou potýkám od 30 let, můj dřívější gynekolog měl k vyšetření prsou laxní přístup, takže jsem jej změnila a nový byl odborník na svém místě a poslal mě i do onkologické ambulance, kde jsem nyní pacientkou. Mám totiž dysplazii (krom jiného). Je mi teprve 40 let.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.