Cysty na vaječníku

Přidat zkušenost

Cysty na vaječníku léčí Gynekologie a patří mezi Onemocnění ženského pohlavního ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis cyst na vaječníku

Syndrom polycystických ovarií je onemocnění, pro jehož diagnostikování je třeba, aby bylo přítomno několik faktorů, které se vyskytují společně. Je to heterogenní onemocnění a to znamená, že na jeho vzniku se podílí současně více patologických stavů, ne jen jeden, jak by mohlo být ze samotného názvu špatně pochopeno.

Nejedná se jen o jedno jediné onemocnění, které postihuje jen jeden orgán, ale jeho projevy jsou patrné na různých místech organismu. Sonografickým vyšetřením lze stanovit cysty na vaječnících (kritérium je nález osmi a více cyst, uložených pod pouzdrem vaječníku a jejich průmr by měl být do 10mm), ale jejich samotný nález není diagnózou složitého syndromu, jakým jsou polycystická ovaria. Postupně se ke všem přidruženým patologiím dobereme.

Syndrom polycystických ovarií je jednou z nejčastějších hormonálních poruch (endokrinopatologií) žen v reprodukčním, zralém věku. V naší republice je výskyt tohoto syndromu kolem 5 % žen. Je definováno jako onemocnění s chronickou anovulací (chronicky nedochází k ovulaci) a nadbytkem mužských pohlavních hormonů, androgenů (řecky andros = muž).

Nadbytek androgenů může vznikat i z jiných příčin, například kvůli tumoru s nadprodukcí androgenů, vrozené zvětšení nadledvinek, zvýšené množství hormonu prolaktinu, špatná funkce štítné žlázy nebo kvůli Cushingovu syndromu. Všechny tyto ostatní příčiny je třeba vyloučit k potvrzení diagnózy.

Jeho přesný původ ale zatím není znám. Na jeho rozvoji se podílí souhra více faktorů. Existuje několik teorií ohledně vzniku zde popisovaného syndromu, bohužel každá z teorií má svá slabá místa, protože je nelze uplatnit na každou ženu, která trpí tímto onemocněním. Ve zkratce zde budou jednotlivé teorie rozebrány.

Hormonální příčiny neplodnosti

Pokud se na problém zaměříme nejprve ze stránky hormonální, tak dochází k tomu, že hypofýza je více stimulována a začne uvolňovat větší množství hormonu, který se jmenuje luteinizační. Luteinizační hormon je běžně přítomen v ženském těle, podílí se na správném chodu menstruačního cyklu. Působí na folikulární buňky a stimuluje je k produkci estrogenů a progesteronu. Jeho nadměrné vylučování ale způsobí nadměrnou zátěž těchto buněk, které začnou produkovat mužské hormony, androgeny.

Nadprodukce androgenů, jak již bylo naznačeno, vede mimo jiné například k nadměrnému ochlupení na místech, která pro ženu nejsou běžná – například obličej.

Zároveň se vylučuje méně hormonu, který působí na folikulární buňky a jmenuje se folikuly stimulující hormon, FSH. Ten za fyziologických podmínek stimuluje folikul, což je buněčný obal vajíčka, díky kterému vajíčko dozrává a je připraveno na ovulaci. Ovulace začíná tím, že buňky folikulu po dostatečné stimulaci tímto hormonem prasknou, vajíčko se uvolní a je nasáto do vejcovodů, kde se v ideálním případě má potkat se spermií. Pokud je ale folikuly stimulujícího hormonu málo, folikul a sním i vajíčko nedozrává, vajíčko se z folikulu neuvolní a nedojde k ovulaci.

Rezistentní příčiny neplodnosti

Další teorií je rezistence (odolnost, netečnost) organismu vůči hormonu zvanému inzulín. Je to hormon, který produkují buňky slinivky břišní, uvolňuje se především po jídle a usnadňuje prostup molekuly glukózy (cukr) do buněk. Rezistence znamená, že buňky na inzulín nereagují a glukózu, která představuje jednu ze základních živin buněk, vůbec do nitra buňky nevpustí.

Tato rezistence má souvislost se zablokováním vstupu folikuly stimulujícího hormonu do folikulárních buněk a s tím souvisí ztráta ovulace.

Rizikové faktory cyst na vaječníku

Cysty na vaječnících jsou onemocněním, které je problematické zařadit, jak již zde bylo několikrát zmiňováno, jeho původ je nejasný. Pokud budeme vycházet z teorie rezistence (odolnosti) organismu vůči inzulínu, pak je tato součástí metabolického syndromu X.

Metabolický syndrom je kombinace obezity, vysokého obsahu tuků (lipidů) v krevní plazmě a vysoký krevní tlak (hypertenze). Uvažuje se o tom, že polycystická ovaria a metabolický syndrom X jsou onemocnění velmi těsně spjatá, ne-li totožná. V takovém případě za jednoznačný rizikový faktor lze jmenovat špatný životní styl – špatná skladba potravy, minimální pohyb, nadměrný příjem kalorií.

Prevence cyst na vaječníku

Kompletní změna životního stylu. Do denního režimu zařadit pohyb – a to nejen jednou týdně odběhnout na aerobik, je tím myšleno každodenní pohyb – chůze, jízda na kole, plavání, cokoliv vás baví a cokoliv vám umožní vaše časové možnosti.

A dalším logickým krokem změna jídelníčku – snížit nadměrné množství kalorií, z tuků volit ty, které jsou pro organismus prospěšné a cukry snížit na minimum.

Příznaky a projevy cyst na vaječníku

Většina žen, které mají prokázaný syndrom polycystických vaječníků, má nepravidelný menstruační cyklus, menstruují jen velmi málo (to znamená, že ztráty menstruační krve jsou o hodně menší, než bývala norma) nebo ztrácejí menstruaci úplně (ztráta menstruace se nazývá amenorea).

Protože dochází k hormonálnímu rozvratu, konkrétně ke sníženému množství folikuly stimulujícího hormonu, který má za úkol stimulovat folikuly (vajíčko je uložené v obalu z buněk, celý tento útvar nazýváme folikul. Folikul vajíčko chrání a díky této ochraně může vajíčko dozrát) k tomu, aby docházelo ke správné ovulaci. Protože množství tohoto hormonu je snížené, folikuly a samozřejmě současně i vajíčko nejsou dostatečně stimulovány k dozrávání, přestane žena z tohoto důvodu ovulovat.

Ženy s tímto onemocněním mají dále vyšší riziko potratů, zejména v časných stádiích těhotenství. Udává se u nich i vyšší riziko patologického průběhu gravidity (preeklampsie, eklamp¬sie a gestační diabetes mellitus) a porodnických komplikací, to ale může souviset i s často přítomnou obezitou, která se v některých pracích ukazuje jako silnější rizikový faktor pro výše zmíněné komplikace.

Obezita je doprovodným jevem ve 20–80 % případů. Obezita jako taková je provázená vyšším výskytem gynekologických poruch (poruchy menstruačního cyklu, sterilita, vyšší ri¬ziko porodnických komplikací, eklampsie a gestačního diabetu). Je to z důvodu toho, že obézní ženy mají velké množství estrogenů v souvislosti s přítomností velkého množství tukové tkáně. Ty způsobují vyjmenované komplikace.

Z kožních projevů je častým jevem akné, které nemizí po skončení puberty okolo 20. roku života, ale setkáváme se s ním i ve 3. a 4. dekádě, hirsutizmus (nadměrné ochlupení, hlavně v místech, kde je výskyt ochlupení typický pro muže a to zejména hrudník, obličej (vousy) a tak dále). Dále je v souvislosti s nadbytkem mužských hormonů přítomno vypadávání vlasů typické také pro muže – vysoké kouty, vypadávání vlasů na temeni hlavy.

Určitou souvislost s cystickými vaječníky má i výskyt karcinomu endometria dělohy (endometrium je vnitřní buněčná výstelka dělohy). Tato souvislost je brána ale jako relativní, protože u žen, které většinou mají polycystická ovaria, jsou přítomny ještě další rizikové faktory, jako je hormonální rozvrat nebo například obezita.

Léčba cyst na vaječníku

V současné době neexistuje žádná terapie, která by uměla přímo léčit onemocnění jako takové. Léčí se pouze příznaky. Lékem první volby je hormonální antikoncepce, i přes veškeré její nežádoucí účinky (více ve článku „Hormonální antikoncepce: Pozor na vedlejší účinky“). Pokud má pacientka jen menstruační cykly bez přítomnosti ovulace, podávají se v druhé části cyklu hormony gestageny Gestageny jsou hormony na bázi progesteronu, který je organismu přirozený, protože vzniká z buněk žlutého tělíska. Žluté tělísko vzniká právě z buněk prasklého folikulu po uvolnění vajíčka.

Důležitá jsou režimová opatření. Obezita způsobuje dosti závažný rozvrat organismu a bylo prokázáno, že výraznější redukce váhy (zhruba o 5 – 10 %) může řadu nepříznivých jevů odstranit. Konkrétně se po redukci váhy mohou obnovit cykly ovulace, čímž se odbourá neplodnost. Dále se zlepšuje metabolismus tuků, snižuje se jejich množství v krvi, snižuje se rezistence orgánů na inzulín.

Jak si mohu pomoci sama

Tento druh onemocnění bývá ve většině případů spojen s obezitou. Redukce váhy velmi významně může ovlivnit celkovou terapii. Redukční režim je rozhodně na místě, mnohem důležitější je ale pohybová aktivita, která má mnohem větší vliv pro navrácení fyziologických hodnot například krevních tuků nebo funkce inzulínu, než samotná redukce váhy.

V případě, že je žena velmi obézní, její BMI (body mass index = poměr váhy k výšce v metrech umocněné na druhou) větší než 35 a samotný redukční režim vede jen k neustálým jojo efektům, kdy ve finále je možný i nárůst váhy, je doporučován chirurgický zákrok. A to konkrétně bandáž žaludku, která při pacientčině kázni může nadobro vyřešit problémy s váhou a s tím spojenými problémy.

Komplikace cyst na vaječníku

U mírných forem tohoto syndromu, nemusí mít postižené ženy žádné poruchy menstruace a mohou mít normálně ovulovat. Spontánní otěhotnění se zpravidla hned nedaří a jsou také více ohroženi rizikem potratů.

U středních forem jsou přítomny menstruační nepravidelnosti, jako je zkrácená menstruace, mírnější průběh nebo v horším případě menstruace chybí úplně. Vyskytují se poruchy ovulace, čili otěhotnění se může stát velmi problematickým.

Nejtěžší forma je charakterizována obezitou, nadměrným ochlupením (hirsutismem), úplnou nepřítomností menstruace (amenoreou) a nejobávanější komplikací je neplodnost.

Diskuse

Další názvy: ovariální cysty, syndrom polycystických ovarií, Stein-Leventhalův syndrom

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s cystami na vaječníku

Máte zkušenost s cystami na vaječníku?

Cysta způsobila potrat rango516 (18.08.17)

Před 14 dny jsem zjistila, že jsem těhotná, ale můj gynekolog měl dovolenou, tak jsem to nějak neřešila a řekla jsem si, že ten týden vydržím. Za 3 dny mě ráno probudila šílená bolest břicha. Krvácela jsem a test byl stále pozitivní. Na pohotovosti se mne potvrdilo těhotenství, o které jsem přicházela, protože mne praskla cysta a ta potrat způsobila.
Na cysty trpím od března tohoto roku, kdy jsem vysadila antikoncepci.

Teď jsem na nemocenské a jak to půjde dál, je ve hvězdách…

Cysty na vaječníku VeronikaMich (21.05.17)

Je mi skoro 17 let a trpím na cysty už skoro rok. Ze začátku to začalo tím, že mě bolelo nalevo v podbřišku. Myslela jsem si že to nic nebude, ale bolesti byly čim dál tím větší, tak mě mamka s taťkou vzali do Hradce do nemocnice, kde jsem byla vyšetřena na gynekologii a tam mi řekl doktor že mám jen 2 cm cystu což nic není a mělo mi to zmizet. Doktoři z Hradce mě po nějaké době přestali hlídat, tedy začala jsem chodit na gynekologii někam jinam, jenže cysta se mi zvětšovala čim dál víc až do 6 cm. Ta bolest se nedala vydržet. Když jsem šla na gynekologii, řekli mi že tam nic nevidí, že je možné že to zmizelo, jenže nezmizelo. Ta cysta mi praskla. Nedalo se to už vážně vydržet, plazila jsem se kvůli tomu až po zemi. Nemohla jsem chodit nic, naši si nevěděli rady, co se mnou a vzali mě hned do auta. Jeli jsme do Hradce, kde mě hned operovali, ale cysta se pořád vrací. Jsem zoufalá a netuším, co s tím mám dělat. Užívám i hormonální antikoncepci, ale stejně to nezabírá a já se bojím, že ve svých 17 letech budu mít jen jeden vaječník.

Ve 13 letech cysta na vaječníku nick name 003 (21.10.15)

Před 2 dny mě bolelo břicho, tak jsem šla na chirurgii, kde mi řekli, že na slepák to nevypadá, a jelikož se mi to o 10 dní zpozdilo, poslali mě na ultrazvuk. Dozvěděla jsem se, že mám cystu na pravém vaječníku. Nevěděla jsem, co to znamená, a jsem z toho ještě dost nervozní, jak to dopadne… Mám z toho docela hrůzu.

Cysty na vaječnících mě trápí už od 17 let Kopejt (06.10.15)

Je mi 36 let, před rokem jsem porodila první dítě. Za sebou mam 3 spontánní potraty. Na ovariální cysty trpím cca od 17 let. V mládí jsem vždy po prasknutí cysty jela do nemocnice, kde mi přiložili ledový pytlík na břicho a do žíly dali analgetika. Po třech dnech „pozorování“ mě propustili domů. Takto jsem byla pozorována cca 2 roky. Žádná léčba, žádná pomoc. Při každém prasknutí cysty neskutečné bolesti.

Následně mi byla doporučena hormonální antikoncepce. Tři roky jsem ji užívala. Po tuto dobu byl relativní klid. Poté antikoncepce vysazena, protože jsem chtěla otěhotnět. Podařilo se po 13 letech. Mezi tím jsem uz cysty se svým doktorem neřešila, protože mi nikdy nebyla nabídnuta adekvátní „léčba“. Pomáhá mi ledový obklad na podbřišek a jeden Ibalgin. Bolest po prasklé cystě musim zaspat.

V roce 2012 mi praskla cysta přes nějakou malou cévku na vaječníku. Zhruba od 11 hodin dopoledne do cca 20:00 hodin večer (než jsem pochopila, že něco je jinak než obvykle) mi do břicha vytekly necelé tři litry krve. Z hrobníkovy lopaty mě doslova vytáhli doktoři na gynekologii na Bulovce.

Rok na to jsem otěhotněla. Do května letošního roku jsem kojila a byl klid. V červnu se mi okamžitě utvořila další cysta. Po šestineděli mi doktpr zavedl Mirenu a nyní po cca 15 měsících uvažuji o jejím odstranění. Cysty se mi tvoří nyní témeř každy měsíc. Uvažuji o ambulantní sterilizaci, protože další dítě již nechci. Myslím, že jen to jediné mi může pomoci.

Bolesti břicha a krvácení princezna32 (12.04.15)

Dva dny jsem měla strašnou bolest celého břicha, začala jsem trochu špinit potom i krvácet. Při čůrání ze me vypadla kulička asi 2×2 cm (jak jsem se později dozvěděla sražená krev z cysty) za 4 dny jsem byla slabá a unavená (mám i anémii možná to nějak souvisí).

Léčba

Lékař mi řekl ze to byla veliká cysta a ať odpočívám.

Co mi pomohlo

  • klid na lůžku
  • hodně pít

Cysta Yveta Novakova (18.10.13)

Před 6 týdny mi byla odstraněna děloha, včera při kontrole u mého gynekologa mi byla zjištěna cysta na vaječníku. Další kontrola je za 14 dní, vůbec nevím, jak je to možné, že se mi cysta udělala tak brzy. A co se mnou bude dál? Proč mám přijít až za 14 dní a neléčím se hned? Mám stále bolesti v podbřišku a jsem unavená, večer mám vždy zvýšenou teplotu.

Operace cyst MíšaRk (30.05.13)

Dobrý den,

asi na podzim mi našli díky ultrazvuku cystu. V domnění že je na vaječníku mi píchli nějakou injekci (s hormony), ale nepomohlo to. Sledovali jsme cystu dále a čekali, co se bude dít, během toho se udělala druhá, na druhé straně. Navrhovali mi užívat hormonální antikoncepci, která sice problém nevyřeší, ale měla by zamezit vzniku dalších cyst. Nevzala jsem to a rozhodla se počkat ještě 3 měsíce. Cysty nezmizely, nepociťovala jsem sice bolest, ale doktoři mi řekli, že by bylo dobré to odoperovat z toho důvodu, že omezují ostatní orgány.

Do nemocnice jsem šla s tím, že mám cysty na vejcovodech, které už jsou zřejmě nefunkční a že mi je musí dát taky pryč (nemohla bych pak otěhotnět normální cestou). Operace (laparoskopie) probíhala v celkové narkoze a bez problémů. Odstranili cysty z obou stran (prý byly někde mimo, takže se nedaly léčit hormonálně) a všechny orgány zůstaly zachovány.

Cysty měly asi 5cm. Po operaci mi zůstaly na břiše 3 jizvy - na stranách v úrovni vaječníků a pod pupíkem. Zpočátku (asi 5 dnů) mi pořád v břiše a pod žebry něco dost nepříjemně bublalo a klepalo, ale prý je to vzduch někde pod kůží, který tam při laparoskopii musí napustit, stoupal a bolely mě z toho i klíční kosti, po čase to přestane.

Cysta v 16 letech a krvácení MalinkáNikky (19.04.13)

Dnes jsem začala krvácet mimo menstruaci a měla jsem neskutečné bolesti v podbříšku. Zašla jsem si na gynekologii a tam mi doktorka řekla, že mám prasklou cystu. Dala mi nějaké prášky. Je mi 16 a nikdy jsem o tom neslyšela. Doufám, že to zabere, jelikož to strašně bolí.

Cysta na vaječníku a její odstranění injekcí mannanna (09.11.11)

Dnes jsem byla po dvou letech na gynekologii a tam mi doktor oznámil, že mám cystu, naposledy jsem byla v šestinedělí po porodu syna, je mi 26 let, občas mě trápilo akné, ale po porodu jsem nechápala, jak je možné, že mi vypadávají vlasy neúměrně dost. Mám málo vlasů na temeni, i na koutech a musela jsem si dát udělat ofinu, aby to nebylo tak znatelné. Akné třikrát v horším stavu než kdysi, nechápala jsem, ani kožařka nevěděla co s tím, tak mi řekla, ať zajdu na gynekologii zkusit hormonální antikoncepci, která redukuje akné, že to možná bude nadměrným množstvím mužského hormonu.

Cysta je 4 cm velká a píchli mi nějakou injekci do zadku, že prý by měla prasknout a spolu s měsíčky vyloučit, tak ted nevím jak to dopadne, ale nevím, zda to bude bolet to prasknutí cysty a následné odlučování ven.

Vysazení hormonální antikoncepce xy (17.05.10)

Bolest na obou stranách podbřišku, na gynekologii ultrazvukem zjištěny cysty 4 a 5 cm na vaječníkách.

Léčba

V postatě jen užívání vitamínu B6 a doufání, že se s menstruací ztratí, což se také víceméně stalo. Ale každý měsíc se mi tvoří znovu, před pěti měsíci jsem vysadila po šesti letech antikoncepci a stále se mi ještě nenastartoval normální ovulační cyklus. Menstruuju, ale neovuluju. Bohužel se mi také následkem toho dělá akné - po celém obličeji a i ve vlasech, někdy na zádech a v dekoltu.

Jako další pomocnou léčbu piju ženský čaj a snažím se pročistit si tělo syrovou rostlinnou stravou.

Operace cysty na vaječníku daniellla (20.04.10)

Je mi 20 let a jednoho dne mě začalo bolet v pravém podbříšku. Bolest byla ostrá a vystřelovala jakoby pod pupík. Jelikož bolesti stále sílily - a to velice rychle - zašla jsem k obvodní lékařce.

Lékařka měla podezření na zánět slepého střeva nebo zánět vaječníků, vzala mi krev a moč a poslala na testy. Výsledky testů už jsem se od ní ale nedozvěděla, jelikož dva dny poté v sobotu byla bolest už velice silná, a tak jsem radši zašla na chirurgickou pohotovost s tím, že to bude nejspíš zánět slepého střeva.

Doktor mě prohmatal s tím, že si není jist, jestli to je opravdu slepé střevo. Pro jistotu mě poslal na gynekologii. Tam mi na sonu zjistili, že mám na pravém vaječníku cystu o průměru 5 cm. Říkali, že je divné že by takhle velká cysta tolik bolela, ale že si mě tam nechají a budou mě operovat. Druhý den jsem jela na sál, kde mi laparoskopicky cystu odstranili, a o 3 dny později jsem šla domů.

Co mi pomohlo

Víceméně mi pomohli pouze doktoři a nejspíš 6. smysl pana doktora na chirurgii. Kdyby ho neměl, tak jsem přišla zbytečně o apendix a nejspíš bych musela podstoupit pak i druhou operaci, aby konečně odstranili cystu.

3 roky bez antikoncepce Eva (21.12.09)

Dobrý den, ráda bych se s Vámi podělila o osobní zkušenost s cystou.
Je mi 32 let, mám 12ti letého syna a 2 UPT za sebou. Poprvé se mi cysta vytvořila před 4mi lety v místě mezi vaječníkem a střevem. To, že se vůbec utvořila zřejmě zapříčinilo vysazení hormonální antikoncepce jenž jsem do té doby jedla téměř nepřetržitě cca od 16ti let. O tom, že cystu v břiše mám jsem se bohužel dozvěděla až po té, co mi praskla a v důsledku toho jsem byla hospitalizována v nemocnici na Vinohradech. Bolest to byla opravdu příšerná, v první chvíli jsem měla pocit, že možná umírám na prasknutý zánět slepého střeva. Bolest přetrvávala cca 3-4 hodiny a zlepšila se až po podání léků a antibiotik. Po 3 dnes jsem byla z nemocnice propuštěna domů. A po týdnu mně čekala kontrola u gynekologa. Ten mi v tu chvili, stejně jako následující půlrok, ukazoval útvar - jakousi tmavou skvrnu na monitoru z vyšetření sonem. Prasklá cysta se nechtěla velmi dlouho vstřebat.
Na radu kamarádky jsem začala užívat ječmen a chlorellu a po 3 měsících cysta skutečně zmizela.

Nyní mám opět cystu na levém vaječníku ve velikosti cca 5-6ti cm. Začalo se mi dělat akné ve spodní části obličeje ( podél spodní čelisti ), bohužel i v horní polovině zad a v dekoltu. Odpudivé hnisavé vřídky mně neskonale trápí. Antikoncepci teď neberu, nedělala mi dobře ( bolesti hlavy, mírné deprese - i když kdo ví, možná byly způsobeny přítomností cysty. ) Hýbu se naprosto pravidelně 4-5× týdně sportuji - celý život. Měřím 170 cm a vážím 62kg tzn. nadváhu nemám, cysty se mi přesto tvoří. A já to přikládala tomu, že jsem jedla antikoncepci dlouhou dobu. Teď už vím, že je to tím, že jí nyní nejím.

Léčba

občasná, ne moc velká bolest na levé straně břicha vystřelující až do třísla mimo periodu. V době periody 1× za 2 měsíce velmi bolestivá menstruace s nutkáním na zvracení a velkou bolestí břicha, nechutenství.
Akné a občasné furunkly. Vypadávání vlasů a zvýšený růst chloupků na bradě a tvářích.

Co mi pomohlo

Na nevstřebanou cystu mi pomohla chlorella a ječmen, nicméně na nově vytvořenou zatím tyto dva preparáty vliv nemají, jak říkám - zatím. Cystu mám cca 3/4 roku a oba dva preparáty užívám teprve měsíc. Tak uvidíme.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.