DISKUSE, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace
Popis cyst na vaječníku
Syndrom polycystických ovarií je onemocnění, pro jehož diagnostikování je třeba, aby bylo přítomno několik faktorů, které se vyskytují společně. Je to heterogenní onemocnění a to znamená, že na jeho vzniku se podílí současně více patologických stavů, ne jen jeden, jak by mohlo být ze samotného názvu špatně pochopeno.
Nejedná se jen o jedno jediné onemocnění, které postihuje jen jeden orgán, ale jeho projevy jsou patrné na různých místech organismu. Sonografickým vyšetřením lze stanovit cysty na vaječnících (kritérium je nález osmi a více cyst, uložených pod pouzdrem vaječníku a jejich průmr by měl být do 10mm), ale jejich samotný nález není diagnózou složitého syndromu, jakým jsou polycystická ovaria. Postupně se ke všem přidruženým patologiím dobereme.
Syndrom polycystických ovarií je jednou z nejčastějších hormonálních poruch (endokrinopatologií) žen v reprodukčním, zralém věku. V naší republice je výskyt tohoto syndromu kolem 5 % žen. Je definováno jako onemocnění s chronickou anovulací (chronicky nedochází k ovulaci) a nadbytkem mužských pohlavních hormonů, androgenů (řecky andros = muž).
Nadbytek androgenů může vznikat i z jiných příčin, například kvůli tumoru s nadprodukcí androgenů, vrozené zvětšení nadledvinek, zvýšené množství hormonu prolaktinu, špatná funkce štítné žlázy nebo kvůli Cushingovu syndromu. Všechny tyto ostatní příčiny je třeba vyloučit k potvrzení diagnózy.
Jeho přesný původ ale zatím není znám. Na jeho rozvoji se podílí souhra více faktorů. Existuje několik teorií ohledně vzniku zde popisovaného syndromu, bohužel každá z teorií má svá slabá místa, protože je nelze uplatnit na každou ženu, která trpí tímto onemocněním. Ve zkratce zde budou jednotlivé teorie rozebrány.
Hormonální příčiny neplodnosti
Pokud se na problém zaměříme nejprve ze stránky hormonální, tak dochází k tomu, že hypofýza je více stimulována a začne uvolňovat větší množství hormonu, který se jmenuje luteinizační. Luteinizační hormon je běžně přítomen v ženském těle, podílí se na správném chodu menstruačního cyklu. Působí na folikulární buňky a stimuluje je k produkci estrogenů a progesteronu. Jeho nadměrné vylučování ale způsobí nadměrnou zátěž těchto buněk, které začnou produkovat mužské hormony, androgeny.
Nadprodukce androgenů, jak již bylo naznačeno, vede mimo jiné například k nadměrnému ochlupení na místech, která pro ženu nejsou běžná – například obličej.
Zároveň se vylučuje méně hormonu, který působí na folikulární buňky a jmenuje se folikuly stimulující hormon, FSH. Ten za fyziologických podmínek stimuluje folikul, což je buněčný obal vajíčka, díky kterému vajíčko dozrává a je připraveno na ovulaci. Ovulace začíná tím, že buňky folikulu po dostatečné stimulaci tímto hormonem prasknou, vajíčko se uvolní a je nasáto do vejcovodů, kde se v ideálním případě má potkat se spermií. Pokud je ale folikuly stimulujícího hormonu málo, folikul a sním i vajíčko nedozrává, vajíčko se z folikulu neuvolní a nedojde k ovulaci.
Rezistentní příčiny neplodnosti
Další teorií je rezistence (odolnost, netečnost) organismu vůči hormonu zvanému inzulín. Je to hormon, který produkují buňky slinivky břišní, uvolňuje se především po jídle a usnadňuje prostup molekuly glukózy (cukr) do buněk. Rezistence znamená, že buňky na inzulín nereagují a glukózu, která představuje jednu ze základních živin buněk, vůbec do nitra buňky nevpustí.
Tato rezistence má souvislost se zablokováním vstupu folikuly stimulujícího hormonu do folikulárních buněk a s tím souvisí ztráta ovulace.
Rizikové faktory cyst na vaječníku
Cysty na vaječnících jsou onemocněním, které je problematické zařadit, jak již zde bylo několikrát zmiňováno, jeho původ je nejasný. Pokud budeme vycházet z teorie rezistence (odolnosti) organismu vůči inzulínu, pak je tato součástí metabolického syndromu X.
Metabolický syndrom je kombinace obezity, vysokého obsahu tuků (lipidů) v krevní plazmě a vysoký krevní tlak (hypertenze). Uvažuje se o tom, že polycystická ovaria a metabolický syndrom X jsou onemocnění velmi těsně spjatá, ne-li totožná. V takovém případě za jednoznačný rizikový faktor lze jmenovat špatný životní styl – špatná skladba potravy, minimální pohyb, nadměrný příjem kalorií.
Prevence cyst na vaječníku
Kompletní změna životního stylu. Do denního režimu zařadit pohyb – a to nejen jednou týdně odběhnout na aerobik, je tím myšleno každodenní pohyb – chůze, jízda na kole, plavání, cokoliv vás baví a cokoliv vám umožní vaše časové možnosti.
A dalším logickým krokem změna jídelníčku – snížit nadměrné množství kalorií, z tuků volit ty, které jsou pro organismus prospěšné a cukry snížit na minimum.
Příznaky a projevy cyst na vaječníku
Většina žen, které mají prokázaný syndrom polycystických vaječníků, má nepravidelný menstruační cyklus, menstruují jen velmi málo (to znamená, že ztráty menstruační krve jsou o hodně menší, než bývala norma) nebo ztrácejí menstruaci úplně (ztráta menstruace se nazývá amenorea).
Protože dochází k hormonálnímu rozvratu, konkrétně ke sníženému množství folikuly stimulujícího hormonu, který má za úkol stimulovat folikuly (vajíčko je uložené v obalu z buněk, celý tento útvar nazýváme folikul. Folikul vajíčko chrání a díky této ochraně může vajíčko dozrát) k tomu, aby docházelo ke správné ovulaci. Protože množství tohoto hormonu je snížené, folikuly a samozřejmě současně i vajíčko nejsou dostatečně stimulovány k dozrávání, přestane žena z tohoto důvodu ovulovat.
Ženy s tímto onemocněním mají dále vyšší riziko potratů, zejména v časných stádiích těhotenství. Udává se u nich i vyšší riziko patologického průběhu gravidity (preeklampsie, eklamp¬sie a gestační diabetes mellitus) a porodnických komplikací, to ale může souviset i s často přítomnou obezitou, která se v některých pracích ukazuje jako silnější rizikový faktor pro výše zmíněné komplikace.
Obezita je doprovodným jevem ve 20–80 % případů. Obezita jako taková je provázená vyšším výskytem gynekologických poruch (poruchy menstruačního cyklu, sterilita, vyšší ri¬ziko porodnických komplikací, eklampsie a gestačního diabetu). Je to z důvodu toho, že obézní ženy mají velké množství estrogenů v souvislosti s přítomností velkého množství tukové tkáně. Ty způsobují vyjmenované komplikace.
Z kožních projevů je častým jevem akné, které nemizí po skončení puberty okolo 20. roku života, ale setkáváme se s ním i ve 3. a 4. dekádě, hirsutizmus (nadměrné ochlupení, hlavně v místech, kde je výskyt ochlupení typický pro muže a to zejména hrudník, obličej (vousy) a tak dále). Dále je v souvislosti s nadbytkem mužských hormonů přítomno vypadávání vlasů typické také pro muže – vysoké kouty, vypadávání vlasů na temeni hlavy.
Určitou souvislost s cystickými vaječníky má i výskyt karcinomu endometria dělohy (endometrium je vnitřní buněčná výstelka dělohy). Tato souvislost je brána ale jako relativní, protože u žen, které většinou mají polycystická ovaria, jsou přítomny ještě další rizikové faktory, jako je hormonální rozvrat nebo například obezita.
Léčba cyst na vaječníku
V současné době neexistuje žádná terapie, která by uměla přímo léčit onemocnění jako takové. Léčí se pouze příznaky. Lékem první volby je hormonální antikoncepce, i přes veškeré její nežádoucí účinky (více ve článku „Hormonální antikoncepce: Pozor na vedlejší účinky“). Pokud má pacientka jen menstruační cykly bez přítomnosti ovulace, podávají se v druhé části cyklu hormony gestageny Gestageny jsou hormony na bázi progesteronu, který je organismu přirozený, protože vzniká z buněk žlutého tělíska. Žluté tělísko vzniká právě z buněk prasklého folikulu po uvolnění vajíčka.
Důležitá jsou režimová opatření. Obezita způsobuje dosti závažný rozvrat organismu a bylo prokázáno, že výraznější redukce váhy (zhruba o 5 – 10 %) může řadu nepříznivých jevů odstranit. Konkrétně se po redukci váhy mohou obnovit cykly ovulace, čímž se odbourá neplodnost. Dále se zlepšuje metabolismus tuků, snižuje se jejich množství v krvi, snižuje se rezistence orgánů na inzulín.
Jak si mohu pomoci sama
Tento druh onemocnění bývá ve většině případů spojen s obezitou. Redukce váhy velmi významně může ovlivnit celkovou terapii. Redukční režim je rozhodně na místě, mnohem důležitější je ale pohybová aktivita, která má mnohem větší vliv pro navrácení fyziologických hodnot například krevních tuků nebo funkce inzulínu, než samotná redukce váhy.
V případě, že je žena velmi obézní, její BMI (body mass index = poměr váhy k výšce v metrech umocněné na druhou) větší než 35 a samotný redukční režim vede jen k neustálým jojo efektům, kdy ve finále je možný i nárůst váhy, je doporučován chirurgický zákrok. A to konkrétně bandáž žaludku, která při pacientčině kázni může nadobro vyřešit problémy s váhou a s tím spojenými problémy.
Komplikace cyst na vaječníku
U mírných forem tohoto syndromu, nemusí mít postižené ženy žádné poruchy menstruace a mohou mít normálně ovulovat. Spontánní otěhotnění se zpravidla hned nedaří a jsou také více ohroženi rizikem potratů.
U středních forem jsou přítomny menstruační nepravidelnosti, jako je zkrácená menstruace, mírnější průběh nebo v horším případě menstruace chybí úplně. Vyskytují se poruchy ovulace, čili otěhotnění se může stát velmi problematickým.
Nejtěžší forma je charakterizována obezitou, nadměrným ochlupením (hirsutismem), úplnou nepřítomností menstruace (amenoreou) a nejobávanější komplikací je neplodnost.
Diskuse
Další názvy: ovariální cysty, syndrom polycystických ovarií, Stein-Leventhalův syndrom
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.