Cytomegalovirová infekce

Přidat zkušenost

Cytomegalovirovou infekci léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Příznaky, Prevence, Léčba, Jak si pomoci sám, Komplikace

Popis cytomegalovirové infekce  

Cytomegalovirus patří do skupiny herpetických virů, do které dále patří i virus oparu, virus planých neštovic a pásového oparu, virus Epstein-Barrové (EBV, původce infekční mononukleózy). Viry této skupiny mají jednu podobnou vlastnost – po prvotní infekci zůstanou přítomné v těle a projeví se znovu při oslabení imunity (tzv. „latentní infekce“). Tak jako virus oparu zůstává skryt v nervových buňkách, cytomegalovirus se po prvotní infekci nejintenzivněji množí především ve slinných žlázách, ledvinách a v bílých krvinkách, kde nukleová kyselina viru a tím i jeho genetická informace (genom) zůstává po celý další život. Cytomegalovirus je celosvětově rozšířený virus, který je všudypřítomný, koluje mezi lidmi a populace je jím z velké části promořena. Promořenost světové populace kolísá od 50% ve vyspělých státech až po téměř 100% ve státech rozvojových, kde je vysoká hustota obyvatel a horší hygienické podmínky. Na první pohled se to někomu může zdát znepokojivé, ale opak je pravdou. Vysoká promořenost populace znamená, že lidé mají proti tomuto viru vytvořené protilátky a jsou proti němu odolní. Protilátky se vytvoří po prodělání prvotní infekce (při prvním setkání s virem), která probíhá u většiny lidí bezpříznakově, takže o tom dotyčný jedinec často ani neví. Jen výjimečně se může objevit horečka, zánět dýchacích cest a zvýšená hladina jaterních enzymů, což značí napadení jater. Jakmile však dojde k tomuto rozšíření viru v organismu, aktivuje se imunitní systém a lymfocyty (jeden druh bílých krvinek) začnou tvořit protilátky, které potom jedince chrání před možným budoucím proděláním další infekce cytomegalovirem a organismus je tak již imunní. Taková je situace u jedinců se zdravým imunitním systémem. Problémy však nastávají, když je imunita z nějakého důvodu narušena.

Přenos viru mezi lidmi vyžaduje blízký důvěrný kontakt s osobou, která virus vylučuje ve slinách, moči a jiných tělních tekutinách. Nakazit se lze při pohlavním styku, ale co je velmi důležité, virus se také přenáší z matky na plod a to po celou dobu těhotenství (prochází skrz placentu), při porodu, ale i po něm, protože se může vylučovat do mateřského mléka. Prvotní infekce cytomegalovirem je tudíž nebezpečná především v době těhotenství, kdy infekce vyvíjejícího plodu může způsobit jeho vážné poškození. Dále k přenosu může docházet s transplantovanými orgány nebo krevní transfuzí.

Rizikové faktory cytomegalovirové infekce  

Rizikovým faktorem je jakékoliv oslabení imunitního systému. Je to případ transplantací, kdy pacient užívá léky tlumící imunitu nebo v případě AIDS, kdy je poškozen imunitní systém. Riziko nastává také při léčbě nádorových onemocnění. Pro takto oslabené jedince je rizikový styk s infikovanými osobami, které vylučují virus, takzvanými nosiči, ale například i krevní transfuze.
Riziko pro plod je infekce matky během těhotenství, hlavně prvotní infekce neboli primoinfekce.

Příznaky cytomegalovirové infekce  

Jak již bylo předesláno, infekce u zdravých lidí probíhá většinou bez zjevných klinických příznaků, protože zdravý imunitní systém si s virem lehce poradí. Jiná je však situace v případě jeho oslabení. Týká se to především transplantací orgánů a onemocnění AIDS.

Při transplantaci (přenos orgánu dárce do těla příjemce) se musí u příjemce orgánu provádět tzv. „imunosuprese“, což je záměrné oslabování imunitního systému, který tak nemůže útočit na transplantovaný orgán. Ten je totiž pro tělo cizí a imunitní systém by ho za normálních okolností napadal a tak by došlo k jeho zničení. Na druhou stranu je rizikem imunosuprese vyšší náchylnost k infekcím a závažnější průběh všech infekčních onemocnění. Tak je to i v případě cytomegaloviru, který je buď aktivován v oslabeném organismu, nebo bývá často přítomen i v transplantovaném orgánu či transfudované krvi. Onemocnění pak může mít závažný průběh, objevují se horečky, snížená funkce jater a cytomegalovirová pneumonie (zápal plic) může být i smrtelná.

Při AIDS dochází k dramatickému ubývání lymfocytů a tak oslabování imunitního systému. Cytomegalová infekce je u AIDS nejčastější oportunní infekce (běžná infekce, která je pro zdravé jedince neškodná, ale u oslabených způsobí onemocnění). Nejčastější forma u AIDS je zánět sítnice (cytomegalovirová retinitida), dále může být postižení míšních nervových kořenů (polyradikulopatie), projevující se nejčastěji chabou obrnou (ochrnutím) končetin a poruchami jejich citlivosti, a bolestivý zánět periferních nervů (neuropatie). Pokud je postižen trávicí trakt, má postižený bolesti a potíže při polykání způsobené vředy ve stěně jícnu, při zánětu tlustého střeva (kolitida) trpí průjmy. Dále může cytomegalovirus způsobit i zánět slinivky břišní (akutní pankreatitida) či žlučníku (cholecystitida).

Dalším závažným problémem je cytomegalovirová infekce v době těhotenství. Někdy dochází během těhotenství, nejčastěji v posledním trimestru, k nové aktivaci latentní infekce a tím často i k nakažení plodu během porodu. U zdravých donošených dětí nejčastěji proběhne infekce bezpříznakově. U dětí nedonošených nebo s poruchou imunity však způsobit různá onemocnění, například zápal plic, zánět trávicího traktu či septické onemocnění (těžké systémové projevy). Naštěstí při reaktivované latentní infekci je pravděpodobnost postižení plodu relativně malá- asi 1%.

To, čeho se ale nejvíc bojíme, je prvotní infekce v době těhotenství, která je nejnebezpečnější v době prvního trimestru a ve více než 10% případů může způsobit vážná poškození plodu. Infekce plodu se nazývá tzv. „vrozená, kongenitální infekce“. Pokud se potvrdí, doporučuje se přerušení těhotenství. Vrozená infekce se totiž může projevit odumřením plodu, vznikem vrozených vad mozku, srdce či oka, poškození sluchu a psychomotorickou retardací (celkové zpomalení vývoje). Dále celkovou infekcí novorozence, která má za následek nízkou porodní hmotnost, žloutenku, chudokrevnost, krvácivé projevy, zvětšení jater a sleziny, zánět plic. Alarmující jsou výsledky nedávných studií, které prokázaly, že asi třetina žen u nás nemá proti cytomegaloviru vytvořené protilátky, a proto u nich hrozí výše popsaná rizika.

Prevence cytomegalovirové infekce  

Prevencí je dodržování standardních hygienických zásad, vyšetřování dárců krve a orgánů k transplantaci a vyloučit z dárcovství infikované dárce především u neimunních příjemců. Těhotné ženě s primární cytomegalovirovou infekcí se doporučuje přerušení gravidity. Očkování zatím není, ale probíhají klinické studie.

Léčba cytomegalovirové infekce  

Cytomegalové infekce u zdravých jedinců většinou nevyžadují léčbu, léčíme jen eventuální příznaky, tak jako u jiných viróz. U dětí a oslabených jedinců se používají antivirové léky, nejčastěji ganciclovir. Vakcíny jsou ve fázi vývoje.

Jak si pomoci sám  

Během onemocnění je nutné dodržovat dostatečný příjem tekutin, pokud je vysoká horečka, lze ji snižovat přikládáním studených obkladů do podpaží a třísel. Je však třeba si uvědomit, že zvýšená teplota je reakcí na infekci a pomáhá v ničení viru, takže není třeba, pokud teplota není příliš vysoká, snažit se ji za každou cenu snižovat.

Komplikace cytomegalovirové infekce  

Prvotní cytomegalovirová infekce může někdy i u zdravých lidí způsobit stav podobný infekční mononukleóze (syndrom infekční mononukleózy, cytomegalovirová mononukleóza), který se projevuje horečkami, zduření mízních uzlin a změnou krevního obrazu. Na rozdíl od pravé mononukleózy (způsobené virem Epstein-Barrové) však nejsou bíle povleklé mandle a v krvi chybí specifické protilátky. Mohou být postižena i játra (hepatitida) a proto se doporučuje sledování v hepatální poradně.

Dalšími komplikacemi je zápal plic (intersticiální pneumonie), dále syndrom Gullian-Barré (zánětlivé onemocnění nervových kořenů, které se nejčastěji projevuje poruchami citlivosti a hybnosti končetin), zánět mozkových blan a mozku (meningoencefalitida), zánět srdce (myokarditida) a kožní infekce.

U novorozenců či při cytomegalovirové mononukleóze může dojít ke snížení počtu krevních destiček (trombocytopenie) a červených krvinek (anemie).

Diskuse  

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Cytomegalovirovou infekcí

Máte zkušenost s Cytomegalovirovou infekcí?

Cytomegalovirová infekce u 4leté -kytka- (07.01.18)

Dcera mi 4 měsíce zvracela i z vody. Teploty, slabost, únava.
Vyšetření obvoďačka = nic.
Ambulantně nemocnice = nic.
Hospitalizace = nic. Odeslání k psychologovi.
Až po roce a půl odhaleny vysoké titry na IgG CMV, když dceři při dalších potížích dělali další vyšetření.k

Na CMV ovšem v akutní fázi nikdo vyšetření neudělal, a to jsem se dětské ptala, jestli to nemůže být mononukleoza.Udělala jen vyšetření na EBV a prý ne. A ještě dceru poslala s nemocí v aktivní fázi do školy. Prý když má jen 37 C a tu a tam ublinkne, tak jí vlastně nic není.

CMV tu nejen nedokážou lékaři diagnostikovat (bodejť, když si přečtete ten prima článek o tom, jak je to neškodná infekce a jak je fajn se jí nakazit, což je mimochodem lež jako věž, CMV představuje trvalou zátěž pro imunitní systém),ale ani léčit. Pro těžké případy se má totiž léčit ne ANTIBIOTIKY, jak tu několikrát zaznělo, ale antivirotiky. Gancyclovirem, třeba. Ale ten je drahý, tak se radši řekne, že na to nic není.

CMV - Málem kaput Jiřinn (21.07.17)

Cítil jsem se unaveně delší dobu, a to i s návaly horka. Teplota ani moc nahoru nešla, spíše 37°C apod. Konec roku 2016 cca listopad/prosinec. Leden 2017 byl již lepší, ale konec ledna, cca 2 dny jsem měl horečky 38,6°C a horkost. Toto provázelo nechutenství, pocení, nesnesitelnou bolest za očima při mírném pohybu. Malé skvrnky jako zarudlé kořínky chloupků na rukách a nohách. Únava, která se táhla již od listopadu se prohloubila a i když člověk spal, tak pořád to bylo málo.

ačátek Února 2017 byl s teplotami 39°C, kde nezabíraly žádné prášky na teplotu. Jelikož si celý únor nevybavuji (následně horečky 40,3°C) a Paralen, Brufen, Panadol apod to ještě zhoršovaly, pomáhaly zábaly dostat teplotu na 37,6°C. Také pomohly trochu zamrazené borůvky. Konec února 2017 již byl stráven v nemocnici na kapačkách. Infuze s vitamíny a Novalginem pomohly dostat teploty dolů a započala chuť k jídlu. Během února šlo 13 kilo váhy dolů. Problémy byly jak v hodnotách jaterních, slinivky, také žlučník, krevní obraz velmi špatný a zvětšená prostat. Dehydratace od neustálého pocení a bolest a nechuť žaludku. Únava spočívala v tom, že každé místo kde se dalo ulehnout a spát bylo dobré. Strávit 1-5 min činností znamenalo 2-3 hodiny následného spánku.

Ke konci února mi byly podány cca 3 dny antibiotika, která mě naprosto oddělala a nakonec pomohla až nemocnice. Opatrnost na velmi silně zduřelé vnitřní orgány jako slinivka, játra na případné vnější nárazy. Nenosit nic těžkého tak do 3 kil. Bolest kloubů, páteře byly mírné.
Dále po návratu z nemocnice zablokování zad, a silná bolest kloubů v kolenech a záda. Neskutečný bolest zad cca 3 týdný (nemožnost zývat, kýchat, plně se nadechnout).

Léčba:
(po návratu z nemocnice se teplota opět vrátila na cca týden na 38°C, následně asi 3 měsíce náhodé bolesti v oblasti Jater a slinivky)

následně: naprostá jaterní velmi přísná dieta

Dr Max prášky (lze volně koupit)
Silymarin 1-2× denně
Pyridoxín 3× denně

čaje:
Měsíček, řepík,
jaterní čaje

Spánek, odpočinek, klid, žádné emoce, stres, nervy nic.

žádné prášky na bolest, ani brufen nic co zatěžuje játra.

Vše co odbourávají játra omezit. Tedy i hormony a další telem vylučované látky jako stresový hormon apod.

Co mi pomohlo a průběh:
Měsíc únor celý v horečkách (není moc vzpomínek díky horečce)
Březen-červen včetně velmi pomalu se snižující projevy infekce. Ještě nyní velmi silná únava (lze usnout kdekoliv a jakkoliv), neustálá dieta, občasné bolení Jaterního obalu a nadlimitně mírně zvýšené hodnoty virové infekce. Občasné návaly horkosti, občasné výpadky paměti (zhoršení paměti), snížená koncentrace (v prvních měsících nulová koncentrace a nulová krátkodobá i mírně dlouhodobá paměť).
Pomáhá větší odpočinek, mnoho spánku, velkého klid a odpočinku, no stress, výše zmíněné bylinky a vitamíny a prášky. Jaterní dieta. Nic nenosit těžkého, a nenamáhat se koukáním na televizi či jinou obrazovku. Nevyvíjet žádnou aktivitu, která čerpá zbytečně energii.

Zážitek:
Myšlenka na to, že to nepřežiji

Aktuální stav po necelých 6 měsících: Únava, dieta, bylinky, zlepšení krátkodobé paměti, občas zvýšená teplota 37,2°C

Cytomegalovirus je jeden z nejhorších zážitků KamilN (22.06.16)

Absolutně nevím, kde jsem to chytl, ale prodělal jsem si před 3 měsíci cytomegalovirus.

Musím říci, že to byl opravdu jeden z nejhorších zážitků. Cca 14 dní jsem se divně potil a nebo měl divné návaly od žaludku. Pak přišla únava, nesnesitelná bolest hlavy v okolí očí (nad víčky - každé pohnutí očima vzhůru bylo fakt nesnesitelné). Teplota do 37,5 (naštěstí). Byl jsem tak unavený, že jsem cca dalších 14 dní jen ležel. V práci téměř nepoužitelný. Byl jsem rád, že jsem vždy došel z práce a to jsem dělal 2× přestávku (mám to 30 minut pěšky od domu). Lékařka udělala rozbor krve - našly se protilátky na CMV a prý i na mononukleózu, která se k tomu prý často přidružuje.

Neměl jsem zvětšené uzliny ani kašel ani ucpaný nos.

Léčba

Léčba je paradoxně jednoduchá, ale zdlouhavá. Antibiotika se prý nechtějí předepisovat kvůli tomu, aby si tělo vytvořilo protilátky samo. Zbývá proto jen ležet a mít dietu (úleva játrům). Na radu lékařky jsem si obstaral LEGALON (později i Silymarin) a zásobu čaje z ostropestřce + vitamín C v šumivých tabletách.

Schválně jsem také vysadil jakýkoliv tlumič bolesti hlavy - Ibalgin. U jídel jsem preferoval těstoviny/rybu. Hlavně žádné smažené.

Úleva do 14 dnů od propuknutí. (Celkově 14 dní divný pocit, že se něco děje, 14 dní ležení, 14 dní mírnější únava, nyní už snad ok = protilátky vytvořeny, jaterní testy v normě).

Co mi pomohlo

Klid, celková dieta, čaj z ostropestřce, Legalon (Silymarin), vitamín C v tabletách, B-Complex forte.

Cytomegalovirus Lucrezie (14.08.15)

Měla jsem velmi náročný konec školního roku, velké zkoušky a velké přípravy na závěrečný koncert. Únavu jsem tehdy přikládala náročnému programu. Pak jsem po tom měla obyčejnou rýmu a bolení v krku, které jsem bez problému vyléčila bylinkami. Pak začaly prázdniny a já chytla klíště.

Asi tři dny po tom jsem dostala svou první cytomegalovirovou migrénu. Pak se přidaly bolesti kloubů, kostí a svalů, příšerná únava, problémy s vyprazdňováním, nejdříve to nešlo, pak průjem. Nejhůře jsem snášela bolesti hlavy. Veškeré příznaky šly v cyklech, dva dny mi bylo hrozně pak tři dobře. Pak čtyři špatně a dva dobře. Pak mne to složilo definitivně. Začaly mne totiž horečky a k tomu bolest hlavy se nedala vydržet.

V nemocnici mi řekli, že mám určitě encefalitidu, i když příznaky začaly neobvykle brzy po kousnutí klíštětem. Nikdo se nad tím nepozastavoval. V nemocnici mi hned udělali lumbální punkci, kterou těžce nesu ještě třetí týden po vpichu. Pustili mne domů, že mi nic není a že nic není ani v mozkomíšním moku. Doma jsem pak začala chřadnout více a více.

Postlumbální syndrom nabral obrátky a nezabíral mi ani Algifen a Tramal. Ty příšerné bolesti se nedaly vydržet. Pocit jako by mi měla vyhřeznout děloha a křeče v nohách, bolesti hlavy neustoupily a naopak jsem začala mít problémy s očima (krajní pozice očí vůbec nešly). Začaly mně zaléhat uši, poněvadž jsem nesestoupila z postele pro bolesti již 14 dní. Uši mi zaléhají pořád, protože mám na maděru páteř. Bylo mi ale pořád špatně a teploty.

Nechala jsem se hospitalizovat znovu. Chtěli mi dělat další lumbální punkci. Tu jsem odmítla a přes odpor doktorů mi na moje přání udělali plošnější testy. Druhá lumbálka by mě asi už zabila. Až na moje přání zjistili, že mám tuto nemoc.

Je mi už lépe (měsíc od prvních příznaků) nicméně kvůli špatně provedené (či nešťastně provedené) punkci jsem odkázaná na půl dne ležení, moc mne bolí páteř, migrény mám pořád, zaléhání uší též, o bolesti očí nemluvě. Do kupy se dávám jen velmi pomalu, nemohu moc chodit, protože mne pořád vystřeluje bolest z místa vpichu. Na sonu mi našli zvětšenou slezinu a játra + zvýšené jaterní testy.

Léčba

Essetial forte, žvýkání přírodních semínek ostropestřce mariánského, velká dieta, docházka na masáže (akupresura a akupunktura kvůli abnormálnímu postlumbálnímu syndromu, velké pozitivní hovory s blízkými)¨, psychicky je velmi důležité se „,sebrat“ a začít bojovat!

Co mi pomohlo

Ostropestřec, Essential, čaje z pampelišky sedmikrásek kopřivy (detox), láska bližních!

CMV malá dáma (23.05.15)

Bolesti kloubů, svalů, únava, bolestivost a citlivost v okolí žaludku a prodělaný slabý zánět slinivky se zvětšenými uzlinami, návalová chuť na sladké… Cukrovku prý nemám, obvoďačka vše bagatelizovala. Až pan doktor Veselý nebyl líný mi udělat testy a našel CMV. Poradil Megaenzym 90 tablet za cca 260,–. Je většinou na objednávku v lékárnách. Obsahuje nějaké enzymy. Prvních 14 dnů 2× denně a teď 1×. Po 2 týdnech mě přestaly budit v noci bolesti kloubů a asi po měsíci znatelný ústup bolestí svalů a kloubů…úleva.

CMV k.suchankova83 (10.11.14)

Já jsem prodělala tuhle šílenou infekcí letos a byl to nejhorší zážitek v mém životě. První příznaky byly silná dlouhodobá bolest hlavy, oční tiky, které mi zůstaly do teď, a obrovská únava. Vše se začalo stupňovat. Měla jsem veliké komplikace. Cmv mononukleóza, kolitida, zánět průdušek a nervových kmenů. Měla jsem obrovské bolesti rukou a pomalu jsem chřadla. Nemohla jsem chodit. Podrobila jsem se všem možným testům, kolonoskopie, s podezřením na kolitidu. Lékaři byli bezradní. Do toho teploty, nejdříve jen večer, pak celodenně. Nemohla jsem jist, vše mě doslova prohnalo. Následovala přísná dieta. Moje jaterní testy připomínaly cirhózu a kvůli zvětšené slezině jsem se nemohla pomalu ohnout. Zhubla jsem osm kilo za čtrnáct dní. Až po tom, když se mi konečně asi po měsíci ulevilo, přišly výsledky z imunologie - CMV promoinfekce. Nepřejí to nikomu tohle zažít. Myslela jsem, že je to konečná.

Léčba

Přísná bezezbytková dieta, probiotika

Cytomegalovirus v těhotenství terez5 (03.11.14)

Já jsem virus prodělala na začátku 8 . měsíce těhotenství, ale vůbec jsem neměla tušení, že se jedna o tuto nemoc. Byla jsem jen hrozne unavena, což jsem si pripisovala k těhotenství a měla jsem zvysenou teplotu. Myslela jsem, že mám jen chřipku. Po týdnu to nějak odeznelo. Na konci těhotenství jsem ale měla špatné pásy a musela jsem porodit o 2 týdny dřív císařským řezem. Několik hodin po porodu moje dcera byla prevezena akutne do dětské nemocnice do Brna s trombocitopeniií, nedostatkem krevních destiček. Naštěstí se vše samo upravilo a po dalších podrobných testech se zjistilo, že je jinak úplně v pořádku. Dnes jí jsou 2,5 měsíce a je zdravá bez následků. Jen každý měsíc do Brna dojíždíme na infekční oddělení, kde dceru sledují. Chtěla jsem, abyste věděli, že to může dopadnout i dobře.

Cytomegalovirus I.D. Ivana40 (12.05.14)

Pracuji jako zdravotní sestra. Zhruba před třemi měsíci jsem v práci chytla komplikovanou smíšenou infekci růže, pásového oparu a impetiga, jenž se mi projevilo zmokváním, zbytněním a zarudnutím obou uší. Po přeléčení třemi různými antibiotiky (bez efektu) se u mě projevila těžká toxoalergická reakce, byla jsem tedy oslabena.L ékař mi odebral krev (kreví obraz,biochemii a imunologii). Nemusím dodávat, že nevyšly zrovna dobře. Nejhorší ovšem byly výsledky CMV (cytomegaloviru). Hodnoty CMV-IGg byly 710, kdy rozmezí je 0-6. Hodnota CMV-DNA byla 19 150, kdy meze jsou 0-1!!! Cítím se unavená spím i 14 hodin denně. Nyní u mě zřejmě nastává II.stadium nemoci, včera jsem se osypala, jako kdybych měla neštovice.

Léčba

Zatím užívám vitamíny a volně prodejné léky na podporu imunity. Na vyšetření v Infekční poradně jsem objednána, tak uvidím, co bude dál.

Únava při cytomegaloviru Jitka 2 (11.01.12)

Onemocněla jsem jím před pěti lety. Začato to tím, že jsem se cítila pořád unavená. Zkrátka jako důchodce a to mi bylo 24 let. Do toho jsem měla neustále zvýšenou teplotu.

Léčba

Ostropestřec a Essentiale forte. Sama jsem se dozvěděla o houbovém Quartetu. Vyzkoušela jsem ho a můžu jen doporučit. Sice na měsíc 600 kč, ale za to mi to stálo.

Co mi pomohlo

Houbové Quarteto a ostropestřec

Cytomegalovirus v těhotenství JančaD (24.02.11)

V prvních třech měsících jsem se cítila unavená a měla jsem asi týden zvýšenou teplotu (37,5°C), další průběh těhotenství byl naprosto v pořádku. Porodila jsem holčičku a kolem třetího měsíce jsme zjistili, že jsem v těhotenství prodělala cytomegalovirovou infekci. Janičce je teď 10 let a je ležící, neslyši, nevidí, má epilepsii a teď je již krmena PEG sondou.

CMV u novorozence a postižení ivarypy (01.02.11)

Bohužel jsem vůbec netušila, že taková infekce vůbec existuje. Neměla jsem vůbec žádné příznaky, jen jsem byla utahaná. Ale vzhledem k tomu, že jsem od pondělí do pátku dělala 12 hodin, tak mi to přišlo normální. Pak jsem otěhotněla a únava byla ještě větší.

Těhotenství proběhlo bez jediné komplikace a přesně v termínu se nám narodila Anika - zdravá. A v šesti týdnech začala jedna rána za druhou. Anýsek je neslyšící, centrální porucha zraku, adnátní CMV infekce mozečku s četnými kalcifikacemi, těžká DMO, spastická kvadruparéza, epilepsie, mikrocefalie, těžká mentální retardace, luxace a subluxace kyčlí.

Teď jsou jí 3roky, je jenom ležící, ale ani za nic si nedokážu představit život bez ní.

Iva.

Léčba

Žádné příznaky nebyly, jen únava.

CMV hepatitida PetrXY (30.01.11)

14 dnů trvající horečky gradující z počátku ve večerních hodinách, později celodenně 38,2°C - 38,6°C, únava, ospalost (spal jsem po příchodu z práce i 12 hodin denně), špatné jaterní testy a příznak zánětu v krevním obrazu.

Léčba

Klid bez fyzické námahy (bohužel žádný sport), jaterní dieta, ostropestřec a Essentiale forte.

Co mi pomohlo

Ostropestřec - čaj, 1l denně.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.