Dnu léčí Dietologie a patří mezi Onemocnění pohybového aparátu

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Příznaky u momentální mutace Covidu 14.8.22 23:33  Anonymní 30
Koronavir - protilátky po očkování 10.8.22 20:59  Malči 6
Covid, měli jste? 28.7.22 22:38  Borrealis 71
Horší průběh covidu, možné příčiny 1.8.22 12:20  misojogi 14
Jak nyní funguje izolace / karanténa kvůli Covidu? 19.7.22 21:42  lucad77 4
Zdravotní stav po covid očkování 22.7.22 15:23  Esmera02 33

DISKUSE, Popis, příčina a rizikové faktory, Příznaky, Vyšetření, Léčba, Jak si mohu pomoci sám, Komplikace

Popis dny  

Onemocnění dna je typ zánětu kloubů (artritidy) postihující asi 10% populace České republiky. Postihuje nejčastěji muže nad 40 let. Jedná se o metabolickou nemoc, způsobenou nadměrnou koncentrací kyseliny močové.

Svoji přezdívku nemoc králů nebo nemoc bohatých získala v minulosti, kdy jenom lidé z vyšších vrstev měli hodně masa a jiných rizikových potravin pro vznik této nemoci.

Příčina a rizikové faktory dny  

Jedná se o metabolickou nemoc, kdy organismus není schopen v dostatečné míře odbourávat puriny, jenž se vyznačují nadměrnou tvorbou kyseliny močové. Za vše může trávicí enzym urikáza, který oxiduje kyselinu močovou. Bez rozpuštění nebo přeměny této kyseliny na rozpustnou látku nemůže být vyloučena ven z těla. Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky v kloubech, kde mohou uvíznout a ostrým hrotem se do kloubů zabodávat. Nejčastěji jsou postiženy malé klouby na dolních i horních končetinách. Postižen může být i ramenní kloub nebo ušní lalůček. Krystaly mohou způsobovat jak mechanické obtíže, tak i působit na bílé krvinky, čímž zapříčiní vznik zánětu. Ten se potom objevuje jako velmi bolestivý dnavý záchvat.

Mezi rizikové faktory patří přílišná konzumace masa, alkoholu, špatný pitný režim, dlouhodobé užívání diuretik, nadváha a nedostatek pohybu. Ke dně mohou vést i genetické vlohy.

Dalším znevýhodňujícím faktorem je pohlaví, protože dna muže postihuje až dvacetkrát častěji a průměrně dříve než ženy.

Příznaky dny  

Jednotlivé příznaky se liší podle stádia onemocnění

Asymptomatická hyperurikémie

Nezpůsobuje žádné viditelné příznaky, „jenom“ zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi.

Normální hodnoty kyseliny močové v krvi:

  • Muži 220-420 µmol/l
  • Ženy 140-340 µmol/l

Akutní záchvat dny

Nastupuje velmi rychle. Má za následek velkou citlivost a bolestivost kloubu. Prvním postiženým kloubem bývá nejčastěji palec u nohy. Palec napuchne, zčervená, je přecitlivělý na dotyk a kůže je něm leskle napnutá. U nemocného se velmi často objevuje zimnice a zvýšená teplota.

Interkritické období

Následuje po akutním záchvatu dny. Nemocný netrpí žádnými obtížemi a zdá se, že je vyléčen. Interkritické období může trvat 6 měsíců až dva roky. U některých nemocných se intervaly mezi záchvaty sice zkracují, ale ztrácejí na prudkosti.

Chronická tofózní dna

Je charakteristická ukládáním uzlovitých ložisek krystalků kyseliny močové (tzv. tofů) do kloubní chrupavky a okolí kloubu. Opakujícími se záněty a dalším hromaděním solí kyseliny močové a nukleových kyselin dochází k postižení a degeneraci kloubu, jejichž výsledkem mohou být deformace kloubů a omezení kloubní pohyblivosti. Ojediněle se tofy mohou provalit na povrch kůže a způsobit vytékání husté bílé tekutiny.

Vyšetření dny  

Při podezření na dnu Vám lékař odebere moč a krev, aby zjistil koncentraci kyseliny močové. Odběr se provádí samozřejmě nalačno. Den předem by se vyšetřovaný neměl nadměrně pohybovat, neslunit, nepít kofeinové tekutiny a alkohol. Při nejasnostech lze provést punkci kloubu a odebrat z něho tekutiny pro další rozbor. Zde se definitivně určí přítomnost solí a bílých krvinek.

Léčba dny  

V případě, že se onemocnění dnou potvrdí, povede Vás lékař ke změně stravování a životního stylu. Objasní Vám problematiky diety při dně a poradí, jaké potraviny jsou vhodné.

Jaké léky Vám lékař pravděpodobně předepíše? Většinou to jsou léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi. Při akutních problémech se předepisují léky proti zánětu (antirevmatika, analgetika). Někdy mohou být podávány i léky na úpravu pH moči, aby nedošlo k tvorbě močových kamenů.

Nejdůležitější součást léčby je však v rukou pacienta. Základem je pravidelný pohyb, rozumná váha, dodržování pitného režimu a zejména dieta.

Dieta při dně klade důraz na omezení potravin s vysokým obsahem purinů mezi které patří například maso, vnitřnosti (játra, ledvinky), masové extrakty, uzeniny, tučné sýry, sójová omáčka, čokoláda, luštěniny, kakao, špenát, česnek nebo celozrnné výrobky. Níže je uveden přehled potravin s obsahem purinů.
Určitě se vyhněte alkoholu, protože obsahuje vysoké množství purinů.

Mezi doporučené potraviny naopak patří ovocné šťávy, mléčné výrobky, některé druhy zeleniny (mrkev, celer, brambory), ovoce (pomeranč, třešně, kiwi) a tmavé i bílé pečivo.

V omezeném množství lze konzumovat kávu, minerálky, slabý čaj, máslo, houby, bramborové knedlíky, zmrzlinu, sladkovodní ryby, vařenou šunku nebo vařené vejce.

Zde uvádíme přehled potravin s obsahem purinů (mg/100g)

Maso, uzeniny: skopové 46, vepřové 48, telecí 48, hovězí 40, kuřecí 40, zvěřina 35-39, králičí 38, anglická slanina 25, šunka 24

Ryby: sardinky 120, sleď 69, kapr 54, pstruh 56 štika 48, losos 22

Vnitřnosti: telecí brzlík 400, játra 95, ledvinky 80, jazyk 55

Mléko, vejce: žloutek 5, bílek 2, mléko 1

Zelenina a luštěniny: zelený hrášek 80, čočka 70, hrách 45, fazole 44, špenát 23, chřest 14, květák 10, celer 10, lískové ořechy 10, mandle 9, zelí červené 8, brambory 6, ředkvička 6, zelí bílé 5, kedlubna 5, červená řepa 5, hlávkový salát 5, houby 5, rajčata 4, okurky 3, mrkev 2, cibule 1

Ovoce: jahody 5, borůvky 2, hrušky 1, jablka 1, švestky 1, hroznové víno 1, pomeranče 1, meruňky 0

Pečivo: kakaový prášek 1900, ovesné vločky 30, celozrnný chléb 14, bílé pečivo 8, žitná nebo pšeničná mouka 0

Dále se doporučuje shodit nadbytečná kila, ale rozhodně nijak drasticky! Poté by se naopak mohla hladina kyseliny močové v krvi zvýšit a chybět některé látky. Proto pravidelně cvičte.

Nezapomínejte na dostatek tekutin - aspoň dva litry denně!

Jak si mohu pomoci sám  

Tradičním přírodním lékem jsou třešně, je jedno jestli čerstvé nebo kompotové. Říká se, že 250 mg třešní udrží dnu v rozumných mezích. Podobně se využívají i jahody. Cenná je i jejich čerstvá nebo mražená šťáva.

Z nejvíce doporučovaných doplňků při dně je bromelin. Omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje snižují hladinu zánětlivých leukotrienů, které poškozují tkáň. Zánět zmírňují vitamin C a E. Flavonoid kvercetin snižuje hladinu kyseliny močové a lépe se vstřebává, užívá-li se zároveň s bromelinem.
Z potravinových doplňku lze dále doporučit aloe vera šťávu z celého listu, lopuch a vojtěšku (alfala). Také lze využít listů kopřiv vnitřně (tobolky nebo čaj zbavují nadbytku kyseliny močové) i zevně (obklady tiší bolest zanícených kloubů).

Při bolestech je dobré opakovaně postižené místo ledovat, chladit.

Komplikace dny  

Při nesprávném léčení dny a zanedbání diety může dojít k onemocnění ledvin. Snížená funkce ledvin způsobuje vznik ledvinových kamenů a v extrémním případě může dojít až k selhání ledvin.

Dále se mohou objevit onemocnění močových cest, bolesti hlavy a bolesti svalů. Mezi časté trávicí potíže patří nadýmání, průjmy, pálení žáhy, pálení v konečníku. Často se objevují ekzémy a třepení nehtů.

Zanedbání dny může způsobit degeneraci kloubu, metabolické poruchy a onemocnění oběhového systému.

Diskuse  

Další názvy: Nemoc králů, Nemoc bohatých, arthritis uratica, pakostnice, podagra

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Dnou

Máte zkušenost s Dnou?

Tiger_cz (30.06.22)

Nejdříve mi našli velmi zvýšenou hladinu kyselinu močové a doktor předepsal Milurit - nebral jsem. Podruhé mi našli velmi zvýšenou kyselinu močovou a doktor mě zdupal, že neberu Milurit - ok, začal jsem ho brát. Asi týden po dobrání balení Miluritu se mi rozjel můj první a poslední záchvat Dny. Bohužel si mě dva dny lékaři přehazovali jako horký brambor, tak jsem začal zjišťovat a koupil jsem si doplněk stravy Enzycol. Nakonec jsem skončil u ortopeda, který mi na záchvat konečně předepsal Diclofenac, který jsem nakonec nepotřeboval, protože mi záchvat Dny odezněl po dvou dnech užívání přípravku Enzycol. Nicméně při velké bolesti je dobré si jednu tabletku Diclofenac vzít, protože bolest odezní rychleji.

Léčba

Enzycol - funguje a raději si připlatím, než abych cpal do sebe prášky. Beru 2 ráno a 2 večer při bolestech. Pokud bolest není, tak mi stačí brát jen jeden denně, abych držel kyselinu močovou v normě. Při čemž ho občas vysadím a třeba 2 měsíce neberu nic.

Milurit, Purinol - funguje a drží kyselinu močovou dole, ale ta při vysazení léku okamžitě vylétne nahoru, proto Milurit neberu.

Diclofenac - funguje na bolesti. Vezmu si jednu tabletku, když mi od bolesti nepomůže Enzycol, což se mi stalo za 5 let asi jen dvakrát. Nicméně mám dobrý pocit, když ho mám u sebe. Je chyba, když si pro něj musíte dojít až v den záchvatu.

Co mi pomohlo

Celkově si nemyslím, že má na nemoc až tak zásadní vliv změna jídelníčku. Ale já jsem se snažil vždy stravovat zdravě. Pokud někdo žere jenom uzeniny, tak mu změna jídelníčku určitě prospěje. Taky si nemyslím, že by lékaři měli předepisovat Milurit lidem, kterým se záchvat Dny nikdy nerozjel, protože u mě zafungoval jako spouštěč.

Ledování dnavého zánětu ? MIlošDNA (15.06.21)

Již cca 15 let trpím občasnými dnavými záchvaty - cca 2× až 3× do roka. Dna se objevuje nejen v palci na noze , ale i v jiných prstech na noze - tam není bolest tak krutá - nebo i v kolením kloubu.
Snažím se dodržovat rozumnou dietu, ale ne na 100% - to bych jedl jen bílé pečivo a zapíjel mlékem. Vyhýbám se vnitřnostem, uzeninám, kuřecímu a králičímu masu. Co se týká např. luštěnin, hub, rajčat atd. které jsou často také označovány jako potraviny obsahující větší množství purinů, tak konzumuji bez omezení a nevyvolávají u mne žádné problémy. Úplný nesmysl je čokoláda - to bych musel sníst několik tabulek najednou aby se zvýšení hladiny kyseliny močové projevilo. Velmi nevhodný je tvrdý alkohol, zvláště ve větším množství - zatěžuje ledviny a to se projeví výrazným zvýšením purinů v krvi. Pivo a víno normálně piji - v rozumné míře.
Pozastavuji se nad doporučeným ledováním - absolutně nevhodné - studené je na každou revmatickou bolest(což v projevech dna je) to nejhorší. Sice na chvíli zmírní pocit palčivé bolesti, ale v důsledku prodlouží dobu léčby akutního záchvatu. Mně se osvědčily zapařovací obklady na postižené místo, klid - nejlépe na lůžku a Diclofenac na mírnění bolesti a zánětu. Dobré jsou také masti na bázi kafru - zlepší prokrvení a uspíší hojení kloubu. Velmi důležité je zvýšení příjmu tekutin - nejlépe voda - při záchvatu nepít žádný alkohol !.
Pokud takto podchytím záchvat hned na začátku obvykle bolest ustoupí do 24 hodin.

Pavel45 milan.fm (08.03.21)

Prosím Pavel 45 kde a jaký ten zelený čaj z Číny objednat. Děkuji Milan

Vysoká hladina kyseliny močové Zetzu (05.08.20)

Dobry den, mám vysokou hladinu kyseliny močové a užívám alopurinol. Bohužel bez zlepšení a navíc mám kopřivku a žaludeční a střevní potíže . Doslechl jsem se, že je na trhu preparát, novy moderní lék, Adenuric, jenže můj lékař mi ho nechce nasadit, asi kvůli ceně. To mi zjistila dcera v lékárně. Můžu lékaře nějak požádat o tzv. Lepší léčbu, když o ní vím?

Dna začala bolestí palce u nohy Balci93 (26.09.18)

O této nemoci jsem až do chvíle, kdy jsem se s ní setkala, nevěděla. Začalo to nevinně, prvně mě začal bolet „polštářek“ pod palcem u nohy. Bolel spíše jen na dotek. Ten samý den večer se bolest maličko stupňovala, při chůzi jsem se došlapu na polštářek snažila vyvarovat. Před spaním již byla bolest citelnější a vzala jsem si prášek na bolest. Ten nepomohl, celou noc jsem nemohla spát a když jsem k ránu vstala na záchod, již jsem se na nohu nemohla postavit vůbec.

Proto jsme v 5 ráno jeli do nemocnice, prst a pod prstem začínalo být nateklé a červené, prvně to vypadalo, že je to jen namožené nebo že jsem špatně šlápla, a poslali mě domů pouze s léky na bolest a mastí. Každou hodinou to bylo horší, nemohla jsem chodit a denně jsem dostávala zhruba 10-15minutové ataky šílené bolesti do prstu na noze. Bolest neuvěřitelná, brečela jsem, řvala jsem bolestí. Prst byl rudý, lesklý, nateklý, nemohla jsem na to ani sáhnout, ani přikrýt peřinou, nic, vše bolelo.

Následovala revmatologie, nespočet krevních testů a odběrů moči, magnetická rezonance, rentgeny (žiji v zahraničí). Nebylo mi diagnostikováno prozatím nic, protože výsledky nebyly stoprocentně na dnu, taktéž jsem mladá žena (25 let), nejím vůbec hovězí maso ani vnitřnosti, masu celkově neholduji, alkohol piji velmi výjimečně, stravuji se zdravě, sportuji a jsem štíhlá, v rodině nemoc také nemáme, proto doktoři byli zmateni. Avšak příznaky, ataky, vše nasvědčovalo dně.

Taktéž i léčba mi byla zahájena léky na dnu, bohužel první týden úleva i s těmito léky (i se silnými léky na bolest) byla žádná, proto mi byl později nasazen kortikoid, který jsem měla brát pouze dokud bolest nepřejde. Bolest po 4-5 dnech braní kortikoidu přešla.

Nyní mám klid, s prášky na dnu ale pokračuji, kontrola na revmatologii po čtvrt roce, znovu krevní testy, uvidí se, zda se atak ještě vrátí, jelikož toto byla první zkušenost.

Co mi pomohlo

Bohužel až nasazení kortikoidů.

Zelený čaj na dnu Pablo42 (26.01.18)

Rád bych se zde podělil také se zkušenostmi, které mám s touto nemocí. Kdo nezažil bezesnou noc a hroznou bolest palce u nohy, nepochopí, co je to za šílenou bolest.

Po delší době jsem dostal tento záchvat. Léky na tuto nemoc neberu. Po brouzdání na internetu jsem vyzkoušel třešňový džus, celer a jahody. Samozřejmě celodenní dieta a bolest se stále stupňovala. Nic nepomohlo, ale zde jsem narazil na jeden článek od „Pavla45“. Píše zde o zeleném čaji. Hned jsem letěl do obchodu. No spíše pajdal jako veterán z první světové války.
Léčbu jsem nasadil okamžitě a asi po 6 hodinách začala bolest ustupovat a do večera jsem začal normálně chodit. Opravdu vyzkoušejte a podělte se o své zkušenosti, jestli to opravdu funguje. Byl by to opravdu zázrak.

Neexistuje univerzální rada Kocek (21.06.17)

Nejhorší je, že opravdu každý trpí v případě dny na něco jiného. Mně třeba sladkovodní ryby nevadí, ale tátovi kamarádky působí šílený potíže. Takže doktor nám sice poradí co a jak, ale málokdy se bohužel dokáže trefit přesně do našich potřeb. Celý roky piji jako náhradu nealkoholické pivo a to je prý taky špatný :(

Doporučené potraviny? stiglitz (10.05.17)

Nebudu se zde rozepisovat, kolik záchvatů mám za sebou, ale jednu zajímavou věc napíšu. Mléko je doporučovaná potravina. V roce 2010 jsem dostal záchvat, takže mléko na stole nechybělo denně.
Záchvat trval a trval, když už to bylo pátý týden, a já měl vyčerpanou všechnu dovolenou, musel jsem na nemocenskou. Nemohl jsem nic, byl jsem vězeň, tedy psychika v háji, nic nezabíralo. Dostal jsem se do péče revmatologie v Liberci, kde mi paní primářka řekla klíčová slova.
Bezpurinová dieta neexistuje, zhubněte, hýbejte se, nehřešte, ale hlavně snažte se vysledovat, co Vám to spouští. Vyčerpaný a na dně jsem rezignoval na dietu. A nějakou dobu jsem nepil mléko. Záchvat ze dne na den zmizel, ale to jsem si to ještě nespojoval. Asi po měsíci jsem vypil půl krabice mléka.

V noci mě vzbudila příšerná bolest. Mléko tedy již nikdy! Je zajímavé, že jogurt třeba mohu, sýry též. Ale když si například namažu chleba máslem, mám problém. A i několikrát jsem potom zkusil mléko, abych si vše potvrdil, a vždycky jsem se málem dostal do záchvatu. Když to stihnu včas, pak Indometacin. A nepít mléko!

Dna - zkušenosti čerstvého nemocného PIMOS (05.04.17)

Věk 55, 178/100kg. Je to 9 týdnů, co po nechtěnému úderu do kloubu palce u pravé nohy jsem zjistil, že mám DNU. Vyšetření krve - kys. močová „450“. Otok po úderu zmizel, červený a citl.kloub nikoli. Před měsícem druhý, intenzitou však první, „záchvat“, bolest kloubu, sloní chodidlo…atp. už je to tu dostatečně popsáno.
Strava dříve - minimum sladkého, hodně kyselého, uzeniny 2× do týdne, smažené či pečené maso 1× za 10 dnů, 2× týdně německý hrubý métský salám. Denně rajčata, papriky, okurky, celkem asi 350-500g. Často čočka, fazole, květák, kysané zelí. Hodně kořením, pepř, chilli, sója s česnekem… Piji pivo 2-3 denně, 1L zel.čaje,100% rajč.šťáva, žádné kafe.

Léčba :

Strava nyní - skoro stejná, vyloučen métský salám, pouze šunka nejvyšší kvality a v malém množství, méně kořením, ostatní jídlo obdobné jako předtím.
Každý den ráno a večer, někdy i v poledne si dávám 30 kapek Tužebníku, v den „záchvatu“ jsem snědl celý třešňový kompot (0,7L) a bolesti a otok kloubu palce pravé nohy zmizely během 12 hod. Také jsem hodně vypil zel.čaje (2,5 L).

Žádné léky na DNU neberu. Hodně jsem se inspiroval na tomto webu. Děkuji.

Tužebník na záchvaty dny Pavlapetr (06.10.16)

Můj muž měl kruté bolesti když dostal záchvat Dny, nejedl nic, co se nesmí a bral prášky od lékaře. Letos v únoru to trvalo 3 týdny a bylo to z domácího kysaného zelí.

Byla jsem zoufalá, narazila jsem na známou, co se zabývá bylinkami a poradila mi tužebník - 3× denně 15 kapek do vody a vypít. Mezi tím urologický čaj,jedná se o vyčištění kloubů. Fantazie! Splaskly otoky, přestalo bolet a ta radost! Jí také často třešňový kompot. Od té doby nemá problém, kombinuje tužebník a zakázané pivo i tlačenku.

Ze srdce doporučuji.

Jako doručovatel pošty Radek 3 (22.06.16)

Pro svůj každodenní stres jsem si blížící situace nevšímal. Protože jsem se neomezoval v konzumaci potravin a alkoholu (jsem jen pivař). Nadále jsem přijímal každodenní povinnosti. Pak se mi ale přihodilo, že jsem doručil balík a chtěl vyspat formulář pro doručení a nebyl jsem schopen se od balíčku zvednout z kolenou.

Byl jsem vždy sportovně založený a běhaní, veslování jsou moje hobby. Pak mi mamka řekla, že děda umřel na dnu. A mamka to má po něm. Taky dna. Děda nikdy nepil alkohol, ale miloval rybolov a uzeniny. To byla jeho smrt. Co používal za léky, nevím, ale pamatuji si ho jako rozmrzelého, citlivého na dotek a nemajícího rád malé děti, co dělají hluk.

Já mám od obvoďačky Milurit, ale nepoužívám ho. Rád piji pravidelně pivo, a tak mi přijde používání chemických prášků jako sebevražda. Pomalu se mi ale dostavují bolesti (pravidelně) břicha, konečníku a i krvácení. Pohyb nemám skoro žádný.

Dna v 25 letech Pavel Crha (26.04.16)

Dobrý den, je mi 25 let a trpím dnou - před rokem jsem měl první dnový záchvat. V té době jsem ještě nevěděl, o co jde, trpěl jsem asi 4 dny doma a potom jsem navštívil lékaře a ten mě informoval a dostal jsem sérii injekcí a lék Milurit. Spolu s tím jsem užíval i Aloe vera gel 98 % a spravilo se mi to hodně rychle. Teď po roce se mi dnový záchvat vrátil a asi nebude poslední, protože jak jsem četl, dna se vrací a je nárazová.

Asi dna. Pomohlo vynechat brambory Lenka ji (05.02.16)

Jestli mám dnu, nevím, na vyšetření jsem nebyla. Ovšem co jsem měla, byly jakési putující bolesti - rameno, kyčel, kotník, zápěstí, kloubky na nohou na rukou. Byly to jakési náhlé záchvaty, při kterých neexistovala poloha, která by alespoň trošku od bolesti ulevila.

Jako astmatik nemohu brát zázračné „růžové štěstí“ - Ibalgin, který by pomohl. Co jsem našla, byla rada nejíst brambory. Přestala jsem jíst brambory, záchvaty zmizely. Zmizely vcelku rychle, když povážím, že jsem tyto záchvaty měla 1-2 x týdně. O Vánocích jsem opět začala brambory jíst + vánoční rozežranost a klouby se začaly ozývat. Nakopnout se do další „bramborové abstinence“ není pro mě už tak lehké, jako to bylo u té první. :)

Pomoc při akutním záchvatu dny Krutas (30.01.16)

Poprvé jsem měl záchvat dny ve 35 letech. Poslední příznaky s lehčím zánětem na palci před měsícem po 3 letech. Máme dnu v rodině.

Léčba

Poslední příznaky jsem měl při léčbě respiračního onemocnění (vysoké teploty, antibiotika). Jsem trochu lajdák na pravidelné užívání Purinolu, ale snažím se dodržovat zásadu „všeho s mírou“. Vyhýbám se čočce a zvěřině. Jakmile se objeví příznaky (bolest kolem kotníku, prsty na noze, achylovka), zvýším příjem tekutin, vyšší dávku Purinolu, vitamíny C, E, třešňový kompot v záloze.

Co mi pomohlo

Při lehčích stavech mi pomohl Diclofenac Duo nebo Nimesil. Při akutním záchvatu pomůže lék COLCHICUM-DISPERT. Jde o lék na lékařský předpis na bázi kolchicinu. Léčebná kúra je vlastně mírná otrava a projeví se průjmem (dostatek tekutin!), ale pacient pocítí během několika hodin okamžitou úlevu.

Dna - nekonečné labůžo ALKÁČ (14.01.16)

Je mi 41, dnou trpím 10 let. Poprvé před 10 lety zánět prostředníčku na noze, otekl, ukrutná bolest, myslel jsem, že exploduje. 6 týdnů na neschopence. Pak 3 roky klid. Poté občasné otékání palců a prostředníčků na střídačku, 1-3 dny bolestí, neřešil jsem to a nějak v práci přežil.

Před třemi lety se přidaly kotníky, kolena, lokty, klouby na prstech… Do té doby denně na pivku (5-10 kousků), kromě masa jsem snad do huby nedal nic jinýho. Jinak přežírání, pálení žáhy, pálení při močení.

Před 3 lety jsem skončil zkroucenej jak had na kapačkách. Od té doby, když cítím, že to přichází, naleju do sebe litry vody, teplo, klid a Diclofenac Duo. Vysadím maso a alkohol a čekám, až mi zase otrne.

Léčba

Diclofenac duo - když jde do tuhého. To je však řešení konečného důsledku. Nejím uzené, bez kterého jsem si dříve neuměl život představit, nepiju kafe ani kakao apod. POHYB, hodně tekutin. 3 měsíce v roce abstinuji, omezím uzeniny a maso, piju čaj z otropestřce. Po tuto dobu a chvíli po ní mám od dny pokoj.

Co mi pomohlo

Nepřežírat se, nechlastat, neprochladnout, hejbat se a jíst střídmě a zdravě.

Pomoc a prevence dny Pavel45 (17.12.15)

Bolest palce u nohy, jednou levá, podruhé pravá, akutní záchvat.

Léčba

Diclofenat, Milurit.

Co mi pomohlo

Zkoušel jsem kde co, čaje na Dnu, vřes, přeslička atd., Enzycol. Nic od bolesti a červeného kloubu na obou nohách nepomohlo.

Jediné, co pomáhá jak na bolest (mimo Diclofenatu), tak hlavně preventivně pít pravý zelený čaj, (žádné seno z hypermarketu) kupuji přímo z Číny. Je dobré mít doma i práškový čaj Matcha, ten je absolutně nejsilnější. Úleva je cítit už po prvním silném hrnku čaje!

Od té doby, co několik let piji zelený čaj nemám problém, dříve jsem měl několikrát ročně akutní záchvat a kloub u palce nohy pořád červený. (I mimo záchvat.)

Dietu nedržím, nepomáhá, (půst trošičku pomůže), nic jsem nezměnil kromě pití zeleného čaje a můžu jíst a pít všechno, klouby nebolí, červené je vůbec nemám.

Pomáhá, jak už tady někdo zmiňuje, pohyb a příjem tekutin - nejlépe zelený čaj, pro mé tělo je to hotový zázrak, ale to se nikde nepíše. Určitě vyzkoušejte zelený čaj! Dá se objednat v Česku, ale nejlevnější je to z Číny.

Dále, pokud už cítít,e že vás klouby pobolívají, nesmíte prochladnout, jelikož to mám potvrzeno jako otužilec, záchvat dostanete vždy v noci, když teplota těla klesne a začne krystalizovat sůl kyseliny močové v krvi, proto je důležité teplo, když hrozí vznik akutního záchvatu.

Pokud už záchvat vznikl, pomůže Diclofenat a pít hodně a hodně zeleného čaje.

Pohybem proti dně Jirka Bureš (07.12.15)

V 35 letech první dna. Váha 88 kg a pohyb žádný. Občas pívečko a slivovička. Uzeniny na denním jídelníčku. Začínám brát pravidelně léky.
Začal jsem sportovat a život se mi změnil k nepoznání. Dnes je mi 50 a cítím se skvěle. Vážím 71 kg. Nejím vůbec uzeniny a nepiju kávu.

Teď Vám poradím, co mi pomáhá na dnu. Když cítím, že to na mě jde, tak si vezmu dva prášky (jinak je vůbec neberu) a jedu se projet na kole (60 km) nebo se jdu proběhnout (15 km) a krystalky kyseliny močové se nějak rozpustí. Myslím si, že je to zrychleným krevním oběhem. Mějte se hezky a nebojte se pohybu.

Dna - "skvělá nemoc" dobrodošli (02.06.15)

Zkusím to popsat v bodech.
1. Je to metabolické onemocnění.
2. Bohužel nejhorší je to pro ty, co jedí velká množství (ač se snažím sportovat a nejsem bečka, jsem schopen spořádat neuvěřitelné množství masa).
3. Pozor na chronicitu, tzn. nenechat to rozjet, čím dřív začnete reagovat na bolest, tím lépe. Dokonce už to poznávám dopředu, těžko popsat, ale prostě to začíná být cítit už dříve.
4. Genetika - no dělá to dost, děda to měl. Jen perlička - já měl první záchvat ve 26. Což si myslím, že měl málokdo.
5. Topografie - zajímavé, že metatarsofalangyální skloubení jsem měl postiženo jen jednou. Nejčastěji nárt, kotníky i koleno.
6. Strava - opakuji, jde o metabolismus. Spíš by se mělo říct, co jíst, než co nejíst. Zelenina, ovoce je pěkná věc, jenže obsahují dost kyselin. A při acidóze ledviny kyselinu močovou nevyloučí vůbec snadno. Tudíž se moc neomezuji v tom, že bych něco z jídelníčku vynechal, ale snažím se nepřežírat.
Napsat by se dalo ještě spousty věcí jako stres, únava apod.

Léčba

Je to různé.
Mně zabírá Millurit 300. Užíval jsem stovku, ale pro mě zbytečné.
Při akutních záchvatech Nimesil či Aulin - stejná účinná látka. Někomu pomáhá Diclofenak. Rozhodně nedoporučuju Ibuprofen. Problémy se žaludkem bych nepodceňoval a účinnost minimální.

Co mi pomohlo

Nepřejídat se.

Dna začala bolestmi kloubů Verka203 (27.05.15)

Manžel hodně trpěl na bolesti kloubů, až jsem ho jednoho dne dokopala k doktorovi, který mu řekl, že má nemoc „dna“. Doporučil mu na to Enzycol, tak to teď bere a vypadá to, že to i zabírá. :)

Palec u pravé nohy Boffin (03.04.15)

Z ničeho nic mě začal bolet kloub u pravé nohy. Nejdříve to byla bolest malá, ale po 3 dnech jsem se nepostavil na pravou nohu, cukalo mi v noze a pravděpodobně se mi to zanítilo. Strašná bolest. Tak uvidím, co bude dál. Snad se z toho dostanu.

Jak na ni! Dotík1 (27.12.14)

Je to opravdu zlá nemoc, která když se dostaví, tak bolí dost hodně! Není to nemoc, kterou bychom měli v jednom kuse, je nárazová.

Léčba

Snažím se vyhýbat v jídelníčku takovým věcem, které poznám, že mi vadí a přivodí bolesti. Beru na to prášky a cvičím, pokud to jde!

Co mi pomohlo

Na dnu mi pomáhá, a to hodně, MILURIT 300. Měl jsem slabší, ale trpěl jsem stále. Jím vše, neberu prášky každý den ale ob den a s úspěchem se daří. Také se stane, že to s jídelníčkem dlouho přeháním a hodně hřeším (jedná se hlavně o maso)!

Je na tuto situaci výborný prášek, který vás během 2 hodin zbaví palčivé bolesti a zase se běhá jako srnka!

Prášky se jmenovali APO-DICLO. Oni je ale zrušili a jsou to ty samé jen pod jiným jménem, a to se jmenuje Diclofenac AL Retard.

Prášek se bere tím způsobem podle toho, jaká je bolest, já mám vyzkoušeno, že při záchvatu Dny beru okamžitě dva prášky (bolest odezní za 2 hod), a pokud bolest přetrvává, beru každý den po té po 1 kuse prášku do té doby, co to bolí!

Mám s tím velké zkušenosti. Opravdu to dělám už 6 let a nemám se dnou žádný problém. Prášky mi předepsala moje obvodní doktorka, takže jsou normálně v lékárnách. Vyzkoušejte, uvidíte.

Rozporuplné informace kloky_1 (09.09.14)

Nejprve jsem měl za to, že mám něco s cévami, k čemuž se stejně již delší dobu schyluje. Protože praktický lékař v daný den ordinuje až odpoledne, snažil jsem se to řešt hned dopoledne - cévní (lékař dovolenou) - posláno na chirurgii - odtud sestrou doporučena sousední ortopedie. Tam skvělý závěr po vyšetření ortopedem, že mám propadlou klenbu. Léčení - mast na 4 dny, zavázat. Dvě hodiny na to praktický lékař diagnostikoval dnu. Příznaky? Stupňující se bolest vycházející z hlouby středu chodidla, zespod nártu. Bolestivá samotná váha špičky nohy. Mírný otok a mírné zarudnutí.

Protože jsem měl minulý týden poprvé akutní problémy, začal jsem se pídit po informacích. Bohužel jsem zjistil, že podávané informace jsou značně rozporuplné. A rozhodně nevím, čemu věřit. Různé hodnoty purinů u stejných surovin, jiné hodnoty z českých podkladů, jiné z cizích. Např. velmi často jsou uváděny hranice do 50 bez omezení, 50-150 omezeně, nad 150 vynechávat. Další doporučení maso velmi omezovat. Proč, když je většina do 50? Jakou mají takovéto rady logiku? Různé přístupy k braborám, luštěninám, diutetikům apod. Poradí někdo, jak se v těch protichůdných informacích orientovat?

Léčba

Milurit, proti bolesti Aulin.

Co mi pomohlo

V zásadě nevím, řekl bych určitě Milurit. Již dříve mi zabral na ledvinové kameny, čaj na dnu, višňové šťávy. Po dvou dnech odeznívalo.

Míra utrpení Kamila Medová (27.06.14)

Vysvětlovat, jak je nemoc dna nepříjemná a ztěžující život, je asi zbytečené. Rovnou budu psát o tom, co mi pomohlo.

Léčba

Zprvu jsem najela na změnu jídelníčku. Ano, můžu říci, že to pomáhá, bohužel strašlivě pomalu alespoň v mém případě. Co zmírnění problémů opravdu pomohlo, byl přípravek Enzycol. Poté, co jsem ho začala užívat, jsem věděla, že funguje. To prostě poznáte. Nyní nejsem doléčená a myslím, že už ani nebudu. Každopádně jsem v mnohém lepším stavu.

Co mi pomohlo

Enzycol

Čerstvá dna SlámaHraboš (27.06.14)

Tak se mi před pár dny celkem brutálně rozjela dna na pravé ruce. Vzhledem k tomu, že opravuju barák a ještě dělám na lisovně, tak mi to celkem otrávilo život. Tak teď se toho budu muset zbavovat. Začal jsem léčbu a klidový režim, snad se z toho brzo dostanu.

Léčba

Nasadil jsem klid, teplo a zkouším nějaké bobule „diklofenak“. Prý na to celkem pomáhá Enzycol, ale s tím zatím nemám zkušenosti, takže nevím.

Co mi pomohlo

Nastavený režim pomáhá, dieta zde uvedená taky. Ale zatím to není ono, uvidím co přijde dál.

Dna LuboN (30.04.14)

Bolesti kolenních kloubů.

Co mi pomohlo

Krystalky způsobené dnou mi pomohl na doporučení kamaráda rozpustit příprave Enzycol. Bolest se postupně zmírnila.

Dna, moje nekolikata zkusenost RobLubomir (06.01.14)

Moje prvni (bolestna) zkusenost tedy klasicky v metatarsal-phalangeal kloubu/joint
se vsemi typickymi priznaky prisla pred 5ti lety (vek 58)Indomethacin 50mg asi 25 tablet (3denne) me uz po dvou dnech brani z nejhorsiho dostaly. Bolesti v mem pripade byly az neunosne. Nyni v lednu 2014 jsem citil podobne priznaky prichazejici nemoci jako paleni zahy, zazivzci a traveni problemy, mirna oteklost spodni casti nohou, a urinary problemy/hlavne v noci tak asi 2-3tydny pred vypuknuti onemocneni. Metatarsal-phalangeal kloub uz to nepostihlo ale nemoc vypukla (asi ve 12-24 hodinach)v miste Tarsometatarsal kloubu nebo Transverse tarsal kloubu a s pouzitim Ibuprofen 200mg (600mg denne dospeli)coz je mirnejsi anti inflamatory lek nez predchoze jmenovany - na predpis. Priznaky - otekly nart a kotnik.

Léčba

Vhodna individualni dieta plus anti Inflamatory leky podle severity vaseho pripadu. Ledove zabaly mista podle trvajici bolesti a intensity. Hodne vody ke snizeni kyseliny mocove v krvi. Ale hodne…

Co mi pomohlo

Co se tyce prevence spravna dieta (a stesti v predisposici) je asi klic jak vas to nepostihne nikdy(?) s trochou stesti. Asi jeden (muz) z 10 ti po 50 ti letech
veku se s tim setka a leci. Moje rodice a sourozenci tim trpi vsichni v mensi ci vetsi mire.

Moje zkušenost Eligius (18.12.13)

Lectori salutem!

Jak se zdá není třeba omezovat příjem purinů za každou cenu. Ale je potřeba se naučit řeči svého těla.

Univerzálním lékem na dnu je, podle mne, dostatek pohybu! S pohybem se ovšem musí začnout včas.
Kdo se dost pohybuje má přirozenou potřebu správně dýchat, pít správné nápoje v potřebném množství a jíst věci, které neškodí. Pohyb zároveň posiluje krevní oběh a výměnu látkovou.

Mně osobně stačí tři půlhodinové procházky denně, vegetariánská strava, frťánek bezinkového likéru a jedna tobolka hořké okurky (Momordica, doplněk stravy „Karela“ po ránu) - a je vystaráno. A ještě něco: raní sprchování nohou studenou vodou.
Pivo nepiji, ale věřím, že sklenka Plzně denně nemůže být na škodu. A ještě pozor na léky! Myslím, že většina z nich škodí zatěžováním ledvin a jater. Za to bych se nebránil léčivým masážím končetin a aromaterapii.

Protidnavá terapie může být ale individuální, ona také dna nevzniká u všech ze stejných příčin. Vysoká hladina kyseliny močové jistě není příčinou nemoci, ale jen projevem tohoto celkového onemocnění.

Pevné nervy a hodně zdaru přeje Eligius.

Bolesti při dně Honza1234 (11.09.12)

Bolest kloubů, břicha, schvácenost

Léčba

Je to hrozná potvora a je velmi zrádná, hlavně si dávejte opravdu pozor, na jednotlivá doporučení! Pozor, strašně moc skutečností na českých webech a u českých lékařů je zkreslených a některých i špatných! Sám jsem na to doplatil tak neopakujte stejnou chybu. Již měsíc trpím střídavě jako zvíře, a to i v břiše, nikdo si s tím moc neví rady, dvakrát mě odvezla sanitka, zánět močového měchýře.

Až u jedné revmatoložky jsem nalezl pochopení - proto pokud máte komplikovaný průběh onemocnění, jděte s ním za odborníkem a nenechávejte to jen na praktickém lékaři, ten je mnohdy krátký, a to mě donutilo detailně studovat i zahraniční weby. Opravdu je nutné mít vyzkoušeno, které potraviny jsou pro vás nejdráždivější. Jednomu vadí maso, druhému pivo a pozor i na cukry! Já třeba vím, že po pivu jsem problém neměl, ale po přemíře masa ano (vyhoďte ho, když je v lednici a nikdo z rodiny už ho nechce jíst.

Velice důležité je dávat pozor na ovoce (pozor - v letáčcích je všude napsáno, že ovoce a šťávy je úplně bez omezení což je špatně) - konkrétně pozor na cukr - fruktózu a potažmo i glukózo-fruktózový sirup, který je bohužel dnes nacpán ve velkém množství potravin a hlavně NEALKOnápojů! Jelikož fruktózu tělo obtížně zpracovává, na rozdíl třeba od glukózy. Fruktóza se v játrech štěpí na produkty, které zvyšují hladinu kyseliny močové v krvi (vědecky dokázáno) a podporuje zánět, dalším faktorem fruktózy je vznik inzulinové rezistence a podpora obezity, což nám již tak nepřidá! V některých odborných článcích jsem nalezl i skutečnosti, že při velké konzumaci slazených nápojů je vyšší riziko onem. dnou až o 80% a dokonce je vyšší, než u pravidelných konzumentů alkoholu! Je pravdou, že jedno jablko asi nemá vliv a může být spíše prospěšné, ale neudělejte chybu jako já, že jsem začal v dobré víře dělat v odšťavňovači ovocné a zeleninové šťávy a kupovat třešňový džus - pozor, můžete si velmi uškodit. Tyto poživatiny opravdu jen s mírou! Šťávy jsou na fruktózu horší, než když ovoce sníme celé. Na internetu jsou tabulky, s obasahem fruktózy, ale hodně má např. ananas, banán, ale pozor i na bílé zelí a přemíru rajčat. Většina zeleniny je ale jinak velice vhodná a samozřejmě veškeré mléčné výrobky a abyste se zasytili tak po dobu záchvatu i to nezdravé bílé pečivo!!!

Dejte taktéž pozor na železo (špenát je nevhodný ne z hlediska purinů, těch tolik nemá), ale železa má více a železo taktéž podporuje zánětlivé reakce. (já v dobré víře po krvácení užíval doplněk stravy se Železem a bylo to).

Obě tyto chyby mám na sobě osobně vyzkoušené a stály mě tři těžké dnavé záchvaty, zkažené léto zpestřené tunami léků.

Co mi pomohlo

Indometacin, diklofenak (oboje ve vysoké dávce), jakýkoliv lék s allopurinolem po odeznění záchvatu, popř. účnnější febuxostat, teplo, režimová opatření

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.