Ebolu léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Příznaky, Příčiny, Prevence, Léčba, Komplikace rekonvalescence

Popis Eboly  

Virus Eboly byl poprvé izolován roku 1976 v severovýchodní části Demokratické Republiky Kongo (dříve Zaire), v blízkosti malé řeky Ebola, podle které dostal své jméno. V té době se o tomto onemocnění ještě nevědělo a kvůli nedostatečné sterilizaci jehel v nemocnicích tam tehdy vznikla první epidemie. Od té doby byly objeveny i další kmeny viru a propuklo velké množství dalších smrtících epidemií především v Afrických zemích Demokratická Republika Kongo, Gabon, Uganda a Súdán. Úmrtnost při těchto epidemiích je velmi vysoká (podle kmenu viru 50-90%) a průběh nemoci je často skutečně hrůzný. Poslední epidemie byla potvrzena koncem roku 2007 v západní Ugandě, kdy bylo nakaženo téměř 100 lidí. Ebola je jednou z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo, a proto jsou také reálné obavy z možnosti použití Eboly jako biologické zbraně k teroristickým účelům.

Rizikové faktory Eboly  

Rizikovým faktorem je zejména pobyt na území, kde se virus Eboly vyskytuje. Infekce se přenáší tělními tekutinami a sekrety nakaženého člověka (krev, sliny, ejakulát, pot, slzy), proto je nutné se vyhýbat přímému kontaktu s nimi. Možnost přenosu přes neporušenou kůži nebyla prokázána, přes sliznice však již virus proniká a stačí i velmi malé množství.

Příznaky Eboly  

Inkubační doba Eboly se pohybuje od dvou dnů do čtyř týdnů, nejčastěji je však jen 2-3 dny. Počátek onemocnění je obvykle náhlý, začne vysoká horečka, celková slabost, bolest hlavy, svalů a kloubů, zánět spojivek. Bývají bolesti břicha, zvracení a průjem. Postupně se rozvíjí krvácení, nejdříve do trávicího traktu, a proto může být někdy onemocnění zaměněno za úplavici či tyfus. Jenže postupně začne nemocný krvácet ze všech tělesných otvorů, zvracet krev, na kůži mohou vznikat krevní podlitiny a dochází zároveň k těžkému poškození všech vnitřních orgánů, zejména jater, která ztrácejí svou strukturu a rozkládají se (pitvy zemřelých často odhalily játra, která byla doslova „rozmixovaná na krvavou kaši“). Zároveň se rozvíjí porucha srážení krve, vznikající sraženiny narušují krevní oběh a tak dále přispívají k odumírání orgánů. Pacient tak trpí velkými bolestmi, v konečných fázích může krvácet z očí a trpět epileptickými záchvaty. Zda pacient přežije, záleží na jeho fyzické kondici a kmenu viru.

Příčiny Eboly  

Onemocnění způsobuje virus Eboly, který patří do čeledi Filoviridae. V současné době jsou známy čtyři kmeny viru, které mají jméno podle místa, kde byly objeveny.

Prvním objeveným kmenem viru je Ebola-Zaire, který je zároveň nejnebezpečnější, úmrtnost nakažených je asi 90%. Způsobuje největší počet onemocnění a je považován za nejnebezpečnější virus vůbec.

Dalším kmenem viru je Ebola-Sudan, který je méně nebezpečný a úmrtnost nakažených je okolo 50%.

Ebola-Reston a Ebola-Pobřeží Slonoviny jsou kmeny méně nebezpečné a nepříliš prozkoumané.

Ebola patří také mezi zoonózy (onemocnění zvířat přenosné na člověka), avšak přírodní rezervoár viru ani jeho vektor (přenašeč) zatím nejsou známy. Do lidské komunity určité oblasti je virus většinou zanesen jednou infikovanou osobou. Před objevením příznaků ještě nedochází k šíření viru ve velké míře, ale nakažlivost se zvyšuje s trváním nemoci.

Prevence Eboly  

Obyvatelé afrických zemí často rituálně omývali zemřelé holýma rukama a tak došlo ke vzniku prvních epidemií, protože se také nakazili a většina jich potom také zemřela. Je proto nutné zajistit, aby se zemřelí pohřbívali bezpečnými metodami, které zabrání šíření nákazy. Účinná vakcína zatím neexistuje.

Léčba Eboly  

Žádná příčinná léčba Eboly neexistuje. Podstatou léčby je jen podpůrná terapie. Jelikož jedna z hlavních příčin smrti je dehydratace, je nutné udržovat vodní a elektrolytovou rovnováhu. Dále je nutné udržovat krevní tlak a dostatečně zajistit řádné dýchání.

V případě, že pacient přežije, uzdravování bývá velice dlouhé a komplikované dlouhodobými potížemi a trvalými následky z postižení různých orgánů.

Komplikace rekonvalescence  

Po prodělání Eboly byly hlášeny případy ohluchnutí, oslepnutí, dále poruchy hybnosti, zánět kostní dřeně nebo míchy, záněty očních struktur, osrdečníku, varlat, příušnice a slinivky břišní.

Diskuse  

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Máte zkušenost s Ebolou?

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.