Ehrlichióza

Přidat zkušenost

Ehrlichiózu léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Popis, Rizikové faktory, Příznaky, Prevence, Jak si pomoci sám, Léčba, Komplikace

Popis ehrlichiózy  

Lidská ehrlichióza je způsobena velmi malou bakterií, která žije uvnitř buněk a jmenuje se Anaplasma phagocytophila. Způsobuje onemocnění známé jako lidská granulocytární ehrlichióza (LGE). Její starší název je Ehrlichia a od toho také pochází název onemocnění.

Anaplasma (ehrlichia) phagocytophila je obligátně intracelulární bakterie, to znamená, že žije pouze uvnitř buněk. V tomto případě jde o bílé krvinky, převážně tzv. granulocyty, které jsou odpovědné za imunitní obranyschopnost organismu. Bakterie tyto bílé krvinky napadá, množí se v nich, ničí je a tím oslabuje imunitu organismu. Úbytek bílých krvinek bývá zjištěn pomocí vyšetření krve a krevních elementů.

Onemocnění je přenášené klíšťaty, konkrétně druhy Ixodes Ricinus a Ixodes Persulcatus, která jsou také přenašeči bakterie borelia burgdorferi, způsobující Lymskou boreliózu.

Ještě nedávno byla ehrlichióza považována výhradně za americký problém, v poslední době byl však výskyt onemocnění potvrzen i v Evropě, zatím však není veřejnosti jeho existence příliš známá.

Přesně řečeno, existují dva druhy lidské ehrlichiózy, druhé onemocnění je lidská monocytární ehrlichióza (LME) a způsobuje ji Anaplasma (Ehrlichia) Chafeensis. Je přenášena klíštětem Amblyomma americanum, napadá jiný druh bílých krvinek (monocyty) a projevuje se podobně jako její kolegyně. Publikované případy LME z Evropy byly potvrzeny pouze zjištěním protilátek proti této bakterii, což znamená, že dotyčný člověk už někdy onemocnění prodělal. Pro oba tyto typy je používán souhrnný název Ehrlichióza.

Onemocnění je nejčastěji zjišťováno ve Spojených Státech Amerických, kde byly již nahlášeny stovky případů, ale předpokládá se, že jich je mnohem více, protože většina případů zřejmě zůstane neodhalena nebo odhalena ale nenahlášena.

Zajímavé je, že Onemocnění Ehrlichiózou je čtyřikrát častější u mužů než u žen. Postihuje všechny věkové kategorie.

Bylo zjištěno, že tři asi tři procenta klíšťat jsou infikovaná a přenáší tak Ehrlichiózu. Častější už je jen borelióza, kterou je infikováno 17% klíšťat. Z nedávných výzkumů dále vyplývá důležitost vyšetření klíštěte pro určení rizika nákazy. Pokud se totiž zjistí, že klíště, které se přisálo, bylo infikováno ehrlichiózou, je pravděpodobnost vzniku onemocnění 33násobná než v případě nevyšetřeného klíštěte.

Rizikové faktory ehrlichiózy  

Rizikem je nedostatečná ochrana před klíšťaty zejména v oblasti, kde se ehrlichióza vyskytuje. Týká se to hlavně USA, konkrétně Kalifornie, Texasu a také oblasti velkých jezer na severu země.

Příznaky ehrlichiózy  

Předpokládá se, že většina infekcí probíhá bezpříznakově nebo jen pod obrazem lehkého virového onemocnění.

Pokud dojde k projevu onemocnění, začíná nejčastěji několik dní po přisátí klíštěte. Pacienta začne bolet hlava a necítí se dobře. To už by mělo vzbudit podezření na chorobu přenášenou klíšťaty. Nejčastěji jde o klíšťovou encefalitidu, ale někdy odhalí i jiné onemocnění, pro ehrlichiózu svědčí snížený počet bílých krvinek, což se zjistí krevními testy.

K úporné bolesti hlavy se přidává i bolest svalů, stoupá teplota a vzniká horečka a zimnice s třesavkou. Někdy je přítomna i nevolnost a zvracení. V části případů se na kůži objeví i vyrážka, ale není to podmínkou.

Někdy se může objevit zduření lymfatických (mízních) uzlin, mohou být lehce zvětšena játra.

Tím, že dochází k úbytku bílých krvinek a tím k oslabení imunity, je pacient ohrožován i infekcemi, které zdravé jedince nijak neohrožují a nezpůsobují u nich žádné onemocnění. Nazýváme je tzv. „oportunní infekce“ a jednou z nejčastějších jsou kvasinková onemocnění (kandidózy).

Důležité je ehrlichiózu včas odhalit a co nejdřív začít léčit antibiotiky. Při včasném zásahu je totiž velmi dobře léčitelná. Je také důležité ji odlišit od Lymské boreliózy (což nemusí být vždy snadné), protože borelióza se léčí penicilinovými a makrolidovými antibiotiky, která jsou na ehrlichiózu neúčinná.

Podezření na onemocnění ehrlichiózou by měl vždy vzbudit pacient, který udává nedávný kontakt s klíšťaty, trpí horečnatými stavy a u kterého se náhle objeví příznaky atypické Lymské boreliózy. Ehrlichióza totiž může být lehce za boreliózu zaměněna. Často bývá onemocnění zaměněno také za horečku skalistých hor, kterou způsobuje podobná velmi drobná bakterie jménem Rickettsia. Toto onemocnění může probíhat velmi podobně, odlišení je důležité zejména z důvodu zvolení správné léčby. Bývá to zejména v případě nemocných s oslabenou imunitou, kdy je průběh závažný a může být i smrtelný.

Ehrlichióza je velmi závažné onemocnění pro jedince s oslabenou imunitou, kterým byla odebrána slezina a kteří jsou po transplantaci. V těchto případech onemocnění probíhá velmi těžce a pacienta může ohrozit i na životě.

Prevence ehrlichiózy  

Důležité je hlavně dodržování preventivních opatření k maximálnímu snížení rizika kousnutí klíštětem. Doporučuje se nosit světlý oděv, aby se na něm dala klíšťata lépe rozpoznat, chránit ruce a nohy dlouhými rukávy a nohavicemi, zastrčit si kalhoty do ponožek. Dále používat repelenty (před použitím repelentů u těhotných žen a dětí je třeba poradit se s lékařem nebo lékárníkem). Důležité je se po návratu vždy prohlédnout a klíšťata okamžitě odstranit nepřerušovaným opatrným tahem s použitím kleštiček nebo pinzety. Dále postižené místo vydezinfikujeme, a pokud se v blízké době objeví změna zdravotního stavu jako bolesti hlavy a horečky, je nutné neprodleně navštívit lékaře.

Léčba ehrlichiózy  

Pacienti s vážnějšími projevy nemoci mohou být hospitalizováni a léčeni v nemocničním zařízení a měli by být konzultováni se specialistou na infekční onemocnění, pokud se objeví krvácivé projevy tak s hematologem.

Podávají se antibiotika, nejčastěji doxycyklin a rifampicin. Dieta nebývá nijak omezena a omezení aktivity a klid na lůžku závisí na vážnosti onemocnění.

Jak si pomoci sám  

Snižovat horečku lze přikládáním studených obkladů do třísel a podpaží, důležitý je dostatečný příjem tekutin.

Dále je nutné dodržovat přesně intervaly podávání antibiotik, hrubé nedodržování dávkování může prodloužit léčbu.

Komplikace ehrlichiózy  

Komplikovaný průběh onemocnění vidíme hlavně u pacientů s narušeným či oslabeným imunitním systémem.

Někdy dojde k výraznému snížení počtu krevních destiček, což se nazývá trombocytopenie. Důsledkem mohou být menší krvácení, například do kůže, projevujícími se krevními podlitinami, modřinami či červenými skvrnami.

Závažnou komplikací je vznik tzv. „disseminované intravaskulární koagulace“ (DIC), což je vážná porucha srážení krve, při které se krev začíná srážet přímo uvnitř cév a narušuje tak cirkulaci krve a zásobení orgánů. Může se vyvinout šokový stav a pacientův stav je vážně ohrožen.

Další názvy: Lidská granulomatozní ehrlichióza, Lidská monocytární ehrlichióza

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Máte zkušenost s Ehrlichiózou?

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.