Endometrióza

Přidat zkušenost

Endiometrózu léčí Gynekologie a patří mezi Onemocnění ženského pohlavního ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Příčina, Projevy, Vyšetření, Léčba, Prevence, Pomoc, Podobné příznaky, Komplikace

Popis endometriózy

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění. Částečky děložní sliznice (endometria) se objevují mimo děložní dutinu, kde v normálním případě nemají co dělat.

Objevují se nejen na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři, střevě, ale i vzácněji ve vzdálenějších částech těla jako jsou plíce nebo mozek. Nikdy se nevyskytují v srdci a ve slezině.

Tyto částečky děložní sliznice však reagují na hormonální změny během menstruačního cyklu stejně jakoby byly v děložní dutině. Při každé menstruaci tak krvácejí. Části endometria jsou velmi malé, a tak nedochází k velkému krvácení. Problémy však postupně narůstají, protože se okolo ložisek vytvářejí cysty a jizvy, které mohou vést až ke srůstům.

Bohužel endometrióza může za 30-50% problémů s neplodností.

Příčina a rizikové endometriózy

Endometrióza nepatří do skupiny civilizačních nemocí, protože byla popsána již v polovině 19.století. I když je známa takto dlouho, není současná medicína schopna jistě popsat příčiny vzniku. Existuje několik názorů, jak by mohla vznikat.

Mezi nejstarší a nejvíce uznávanou teorii patří tzv. teorie implantační. Ta je založena na tom, že při menstruaci je děložní sliznice odplavována z děložní dutiny pochvou. Částečky děložní sliznice jsou během menstruace odplaveny i do břišní dutiny. Může zde docházet k jejich zahnízdění neboli implantaci a pak zde dochází ke stejnému hormonálnímu procesu jako na děložní sliznici.

Samotný vznik endometriózy je způsoben několika faktory. Patří mezi ně genetický, hormonální (obviňován je především hormon estrogen) a imunologický faktor.

Příznaky a projevy endometriózy

Příznaky závisí na umístění nálezu, na jeho velikosti a stádiu.

Nejtypičtějším příznakem, která zavede pacientky k lékaři, je dlouhodobá bolest. Bolest pobřišnice v raném stádiu je způsobená enzymy, které působí na nervová zakončení. Pokud už se jedná o tzv. bílou endometriózu, bolest pochází od útlaku jizev a srůstů. Bolesti se často při menstruaci zhoršují.
Pokud jsou ložiska rozeseta v pochvě nebo na děložním čípku, mívá žena bolesti při pohlavním styku. V případě umístění ložisek v močovém měchýři, bývá krev moči.

Existuje přímá spojitost mezi neplodností žen a endometriózou. Nejčastější příčinou neplodnosti jsou srůsty v malé pánvi. Tyto srůsty mohou uzavřít vejcovod a tím znemožnit posunutí vajíčka do dělohy. Také mohou zabránit uvolnění vajíčka z vaječníku a pohybům vejcovodů.

V mnoha případech se endometrióza objeví při laparoskopickém vyšetření neplodných žen. Může se přijít na to, že endometrióza svým umístěním neovlivňuje plodnost a za onu neplodnost mohou jiné mechanismy jako je imunitní systém nebo hormony.

Celkově je udáváno, že endometriózu má 50% neplodných žen a neplodných žen s endometriózou je také asi 50%.

Vyšetření endometriózy

Lékař s vámi nejdříve probere vaše problémy a při podezření na endometriózu vás pošle na specializované oddělení. K potvrzení nemoci je totiž zapotřebí operačního vyšetření, nejčastěji používané laparoskopie.

Laparoskopií lze prohlížet všechny orgány v oblasti břicha a pánve. Pacientka je uvedena do celkové narkózy a je jí proveden malý řez v pupeční jamce, kterým se vsune optický přístroj laparoskop. Ten je opatřen kamerkou a světlem pro přehledné prohlížení orgánů.

Největší výhodou laparoskopie je, že lze provádět chirurgické zákroky bez otevření břicha. Jizvička proto zůstává malá, pacientka je schopná brzy jít znovu do práce a doba hospitalizace v nemocnice je minimální.

Sám gynekolog vám může provést vyšetření zvané hysteroskopie. Umožňuje řádně vyšetřit děložní hrdlo i dutinu a dokáže uvnitř odhalit netypická ložiska. Po dezinfekci pochvy a děložního hrdla je nejdříve zavedeno zrcadlo. Poté je vsunut tenký optický přístroj hysteroskop s fyziologickým roztokem pro zlepšení viditelnosti.

Výhodou hysteroskopie je jednodenní hospitalizace s minimálními komplikacemi. Pacientka netrpí téměř žádnou bolestí.

Pokud vám bude prokázána endometrióza, lékař s největší pravděpodobností určí i typ vašeho onemocnění. Co tedy může zaslechnout:

V případě, že se jedná o endometriózu peritoneální, budou se částečky děložní sliznice nacházet na pobřišnici. Tento typ je nejlépe rozeznatelný, protože se na pobřišnici vyskytují okem viditelné skvrny. Skvrny mění barvu podle svého stádia - nejdříve jsou červené, poté modré a nakonec bílé.

endometrózy ovariální se ložiska vyskytují na povrchu vaječníků. Ložiska se mohou vnořit do vaječníku a způsobit tak velké cysty zvané endometriom.

Při endometrióze rektovaginálního septa se endometrióza nalézá v přepážce mezi konečníkem a pochvou. Typické jsou tuhé uzlíky, které způsobují velkou a dlouhodobou bolest.

Adenomyóza se vyznačuje rozesetím ložisek uvnitř děložní svaloviny. Mezi typické projevy patří bolestivá menstruace, zvýšené krvácení během menstruace a bolest při pohlavním styku. Často bývá doprovázena peritoneální endometriózou nebo děložními myomy.

Léčba endometriózy

Vhodná léčba je lékařem doporučena po řádném posouzení vašeho stavu a stádia nemoci. Využívá se chirurgické léčby v kombinaci s léčbou hormonální. Lékaři nejčastěji první endometriózu odstraní chirurgicky a poté nasadí hormonální léčbu, aby se endometrióza dále nešířila.

Základem léčby bývá chirurgická operace, která se provádí nejčastěji laparoskopicky (tedy stejnou metodou jako se endometrióza vyšetřuje). Lékaři se snaží laserem odstranit co možná nejvíce ložisek a rozdělit vzniklé srůsty. Úspěšnost operace závisí na uložení a velikosti ložisek.

Při rozsáhlých nebo nepříznivě umístěných ložiskách je nutná operace pomocí řezu na břichu. V těchto případech se doporučuje, pokud však žena netouží po dalším dítěti, odstranit vaječníky kvůli zastavení menstruačního cyklu a tím odstranit symptomy endometriózy.

Hormonální léčba bývá velmi úspěšná, dosahuje 80-90% úspěšnosti. Problémem však je, že až u 50% pacientek se do roku od ukončení léčby problémy opakují. Hormonální léčba dosahuje minimální úspěchu především u endometriózy rektovaginálního septa.

Tyto léky bývají aplikovány do podkoží nebo do svalů. Podávané léky tlumí hormony hormonálního řídícího centra hypofýzy. Zablokování hypofýzy pak zabraňuje vyplavování ženských hormonů estrogenů a endometrium není pravidelně obměňováno. Hladina estrogenů bývá velmi nízká (jako při klimakteriu neboli přechodu) a to způsobuje problémy jako je dočasná ztráta menstruace, úbytek kostní hmoty, deprese, změna nálad, migrény, poruchy spánků a návaly. Nežádoucí příznaky do půl roku od ukončené léčby mizí.

V hormonální léčbě je užívána někdy i hormonální antikoncepce. Ta sníží hormonální podněty ložisek endometriózy a zároveň snižuje bolest.

V některých případech se podávají antidepresiva, protože depresí trpí asi 50% nemocných pacientek. Zároveň řeší i problémy se spánkem.

Někdy lékař může poradit velmi efektivní léčbu a to přerušení cyklu tím nejpřirozenějším způsobem - otěhotněním. Je samozřejmé, že pokud endometrióza způsobila neplodnost, tato rada moc efektivní nebude. Pokud se však otěhotnět povede, ve většině případů dochází ke zmenšení ložiska endometriózy a minimalizovat riziko, že nebudete moc mít potomka.

Nezapomínejte, že pokud je vám endometrióza diagnostikována, neznamená to automaticky neplodnost. Existuje mnoho pacientek, které problémy s otěhotněním nemají a pyšní se mnoha potomky. Proto nepropadejte panice, dobrá psychická pohoda bývá jedním z nejdůležitějších léků.

Neplodnost u pacientky je vždy řešena individuálně a nabízí se několik možností, jak tento problém léčit. Kromě již zmíněného chirurgického zákroku a hormonální léčby se využívá metod asistované reprodukce. To jsou metody, kde dochází k manipulování se zárodečnými buňkami jako jsou spermie a vajíčka za účelem těhotenství.

Prevence endometriózy

Určitě nepodceňujte dlouhodobé bolesti břicha a podbřišku a běžte se poradit se svým gynekologem.

Mnoho lékařů při problémech žen jako je neplodnost nebo dlouhodobá bolest v podbřišku na možnost endometriózy zapomíná. Proto je vhodné se zeptat, zdali by to nemohla být právě ona, co způsobuje vaše problémy.

Jak si mohu pomoci sám

Zkuste vojtěšku, která pomáhá dobré srážlivosti krve a rychlému hojení díky obsahu vitamínu K a železa.

Vitamín E pomáhá odbourávat nadbytečný estrogen a tím působí proti srůstům. Dávkování je však vhodné konzultovat s odborníkem, protože patří do skupiny vitamínů nerozpustných ve vodě a lehce může dojít k předávkování.

Vhodné je se vyvarovat potravinám, které zvyšují tvorbu estrogenu jako je sója, pšenice nebo citrusové plody.

endometrióze najdete informace i na eMimino.cz

Podobné příznaky jako endometrióza může mít


Zánět vaječníků bývá velmi často diagnozován i lékařem a pacientky tak zbytečně dostávají antibiotika.

Komplikace endometriózy


Neplodnost

Diskuse

Další názvy: endometriosa, endometriosis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s endometriózou

Máte zkušenost s endometriózou?

Bolesti - cysty - záněty - endometrioza - klid? akmeemka (11.03.16)

Od dvanácti let mě trápily cysty, nafouklé břicho a šílené bolesti jednou za měsíc, ale řekli že jsem přecitlivělá a ať si vezmu ibalgin.

V 16ti jsem začala brát antikoncepci a cysty zmizely, nastoupily však velmi časté záněty močového měchýře (6× do roka antibiotika)…ve 22 začali fest problémy s břichem - myslela jsem si, že zažívací - po čtvrt roce fest bolestí a 8 ztracených kilo jsem se po kolonoskopii opět dozvěděla, jak jsem zdravá a ať víc relaxuju.

No, každopádně zoufalá situace vyžadovala zoufalé kroky, tak jsem vysadila antikoncepci. A překvapivě nastal klid. Asi na půl roku, pak zase takové malé bolesti a pak větší, a větší a cysty…tak jsem zase otočila své kroky na gynekologii.

Stále jsem poslouchala o tom, jak jsem přecitlivělá, že to je jen bolestivá ovulace (již od třetího gynekologa), podle všeho prostě zase cysty na vaječníku. Postupně se to zhoršovalo, ale já držela - na VŠ si můžete vzít tři, čtyři dny v měsíci „home office“ a nacpat se ibalginem, ale zvolna mi docházelo, že to asi není v pohodě.

Léčba

Přítel už to nakonec nevydržel a při jednom „prasknutí cysty“ mě odvezl do nemocnice. Tam vyjímečně na pohotovosti neseděl cynik + na ultrazvuku bylo už 7 cyst (prej bolestivá ovulace!), takže mě nechali dva dny uležet. CRP (zánětlivost) v krvi mi ale vyskočilo ze 40 na 250, takže mě po těch dvou dnech operovali.

Našli spoustu srůstů, divné cysty a nafouknutý vejcovod, diagnóza zněla zánět vaječníků a že prý už to bude jen dobrý…tenkrát jsem byla ráda, že mi nechali všechny orgány…já bláhová! :)

Bolest po operaci už neustávala…několik dalších hospitalizací tentokrát už ve specializovaném centru v Praze v Podolí, diagnóza už zněla zánět vaječníků a vejcovodů. Všechno se ale děsně táhlo, až do prasknutí jednoho toho vejcovodu (myslím, že porod je proti tomu fakt sranda, navíc časově omezená), pak už to šlo rychleji, další operace, dohadování že zánět už je pryč a nemá mě co bolet, nabízení antidepresiv, mé oblíbené „jste přecitlivělá“ a „to je psychosomatika“…

Na nějaké random kontrole pak doktorku co mě viděla poprvé napadlo, že když ta vyoperovaná cysta byla endometrická, asi by to mohla být endometrióza (a to mě operoval fakt nejlepší tamní doktor a po operaci na přímý dotaz řekl, že určitě nemám endometriozu).

Tedy další změna lokálu (rozuměj doktora a nemocnice), protože co si budem povídat, psychika je důležitá a když s vámi v 25 v bolestech jednají jako s blbečkem, nikdy nevidíte jednoho doktora dvakrát a termín dřív než za dva měsíce si musíte vyplakat, naštve to. Teď mám doktora, co endometriozu zná, sám operuje a vidíme se pouze a vždycky my dva, tak snad se mi konečně dostane komplexní soustavné péče, která bude mít za cíl rozmnožit mě a ne mít ode mě rychle pokoj.

Tolik západní medicína. Přidala jsem k tomu v zoufalství čínskou medicínu (pomáhá třeba rozehnat bolestivé špinění s visanne jednou měsíčně) + vege/bezlepková/bezlaktozová strava (nabrala jsem „jenom“ těch 10 kilo…mě to nepříjde super, ale doktorům jo). Spíš je ale tahle alternativa fajn jako terapie, protože být rok v pracovní neschopnosti a nejistotě není tak skvělej relax, i když máte štěstí jako já a jen koukáte na seriály a nic nemusíte.

Teď jdu na imunologii (jeden z možných důvodů vzniku endometriozy je snížená imunita), magnetickou rezonanci (kdepa se mi endometrioza schovává), spoustu vyšetření alá cholesterol a štítná žláza (zvýšená hmotnost vám přinese nejen faldy) a slavnostně i na poslední operaci, aby se zjistilo, jak jsou na tom orgány, které po mé roční bitvě zbyly, a pak se rozhodneme, zda a jak se to otěhotnění dá ještě odkládat.

Co mi pomohlo

Bolesti relativně ustaly po půl roce od odoperování všech cyst a špatných orgánů při soustavném:

  • braní Visanne (přibrala jsem 10 kg, budím se každý den mezi třetí a pátou ráno a první tři měsíce jsem jen plakala a podle krve byla těhotná) - chci ji vyměnit za normální antikoncepci branou nonstop, ale protože Vissane způsobuje umělé těhotenství, chce to brát alespoň těch 9 lunárních měsíců…btw, vyrostou vám prsa, ale i s těma hnusnýma tmavýma žilkama ;)
  • převážně bezlepkové diety (vege, bezlaktózové, bez alkoholu - nasaďte na 2 měsíce všechno a pak zkoušejte…asi to pomohlo proti nadýmání = bolest ze srůstů?)
  • cvičení s Mojžíšovou (pomáhá i kdýž začnou křeče rychleji než Novalgin, Algifen a Dicloreum dohromady) - na iDnes najdete cviky, jsou to ty stejný jako na záda ;)
  • lázních (Františkovy. Byla to brutální nuda, ale prokrvíte se, prohřejete, zacvičíte si a uvolní se všechny srůsty i cysty a jsou tam lidi se stejnýma nebo i většíma problémama, což je po „šéf je blbec“ problémech ostatních lidí vzpruha - nárok máte do 3 mesíců po operaci nebo na neplodnost)

Není to tak že bych tašku s analgetikama zahodila, ale můžu dlouho sedět, pít sem tam alkohol a sníst mastné jídlo a omezeně chodit ven bez prášků.

Cílovka je pro mě nastoupit do práce bez bolestí, snad už to bude po operaci :)

Jak fungovala Visane na endometriózu alenaalis (06.10.15)

Ahoj před 6 lety sem navštívila gynekoložku s bolestmi břicha.. Trvalý celý rok. Při menstruaci býky větší. Léčila mě na chronicky zánět levehp vaječníků. 6 let bolesti 24 hod.denně. někdy domů po čtyřech. Jindy jen po dvou. V práci kde mě to chytlo sem si prostě lehla na zem a vydýchávala bolest i před lidma. V autě to stejně zastavit a jít to rozdýchat. Užila sem si své vlastně teď už vím jak tp nazvat. ENDOMETRIOZA. . Ted mám rok po laparoskopii lde mi byl potvrze 4 stupeň endometriozy. Kde sem teď rok brala hormonvisanne. Přemýšlela sem jetli do toho jít. Ale pocit že aspoň na rok nebude bolest mě přesvědčila. Spoutá názoru co sem n netu pročetla .. kdy holky přibraly a atd. Moje zkušenost s visanne. 2 měsíce byly zvláštní zhoršily se mi vlasy a pleť. . Chuť na sex ale zůstala

Neplodnost Hana_JC (14.01.15)

Ahoj, čtu příspěvky ostatních a všichni píší o strašných bolestech při menstruaci. To se mně tedy vyhnulo, ale o to horší jsou následky nemoci, protože se na ni přišlo příliš pozdě.

Na endometriózu mi přišli až po všemožných léčbách spojených s nemožností otěhotnět (po 6 letech snažení). V 32 letech jsem podstoupila diagnostickou operaci na průchodnost vejcovodů (chromopertubace). Do té doby jsem vůbec nevěděla nic o endometrióze, a když mi přišli říci výsledek operace, byla jsem skutečně v šoku.

Mám poškozené úplně všechno - děložní krček (prošel už dvěma plastikami), dělohu, oba vejcovody, tlusté střevo. Jediné, co je stále v pořádku a jediná pozitivní zpráva je, že fungují vaječníky. Nyní jsem podstoupila několik rekonstrukčích operací a tři pokusy o umělé oplodnění (zatím neúspěšné). Zavádění vajíček velice bolí, protože je obtížné se přes poničený krček dostat do dělohy.

Operace mi přinesla zklamání, ale i novou naději. (V centru asistované reprodukce mi také nabízeli IUI a s tou bych bez diagnozy jen ztrácela čas, který mi velice rychle utíká a roky přibývají).

No a tímto svým příspěvkem jsem chtěla jen říci, že ne všechny z nás tpících endometriózou musí mít hrozné bolesti, přesto endometrióza uvnitř ničí stejně.

Co mi pomohlo

Stejně jako hlíva ústřičná (z jiného příspěvku) je pozitivní pro imunitu i soubor vitaminů E+selen+zinek - balení na dva měsíce je 80,–Kč. Navíc podporuje i plodnost.

Endometrióza zkušenosti jarkis (17.07.14)

Bolesti v podbřišku jsem měla minimálně 6 let. Stále jsem navštěvovala gynekologa, měla jsem i výtoky, občas bolesti při sexu a hlavně jsem měla silné záněty vaječníků a močového měchýře. Můj gynekolog v Čechách na to nijak moc nereagoval, stále mi dával vaginální čípky a ptal se, zda kouřím, a tvrdil, že používám špatně spodní prádlo a že musím omezit sladkosti. Reagovala jsem na to a vše jsem změnila, ale pořád jsem měla to samý - minimálně jednou do roka zánět a výtoky jsem měla stále! Bála jsem se spát i s mým přítelem a celkově to bylo velmi nepříjemný. Břicho bolelo při určitých polohách nebo když jsem měla plná střeva. Pak jsem se odstěhovala do Německa a tady mi našli, že mám jeden vaječník trojnásobně větší než ten druhej a že musím okamžitě na operaci. Podstoupila jsem i vyšetření střev, po laparoskopické operaci mi primářka sdělila, že mám endometriozu (tady se tomu říká Chameleón).

Co mi pomohlo

Brát bez pauzy antikoncepci, protože menstruace je pro mě špatná. Kvůli menstruaci se mi tvoří další jizvy, cysty i srůsty. Doporučují ženám, co mají endometriozu, ať berou bez pauzy antikoncepci, já ji budu brát pořád. Pokud vám doporučují jít do umělýho přechodu nebo kastraci, to už bych vůbec nedoporučovala. Postupem let se ty bolesti kvůli antikoncepci sníží a srůsty, jizvy a cysty se tím zničí a je šance, že opravdu můžete mít děti. Nemůžu si stěžovat na německé doktory, jsou lepší a rozhodně o téhle nemoci ví víc než v Čechách. Jsou tady na to i specializovaný kliniky. Osobně jednu navštěvuji v Erlangenu.

Na endometriózu pomůže čínská medicína Janynk (18.02.13)

Dobrý den,

náhodou jsem tady narazila na tyto stránky a příspěvky o nemoci zvané endometrióza. Od 12 let (nyní je mi 31), tedy od první menstruace, mám typické příznaky, hrozné bolesti břicha, od 13 let po operaci slepáku dokonce horší. Když jsem brala hormonální antikoncepci, břicho mě téměř nebolelo, ale mívala jsem různé mykózy a záněty močových cest. Když jsem hormonální antikoncepci vysadila, záněty téměř ustaly, ale stále preventivně piji různé čisticí čaje, nepiji kávu a omezuji sladkosti. Také chodím plavat a cvičím, aby mi „břicho“ muselo stále pracovat. Když se mi břicho nafoukne, pomůže mi Coca-cola (ta pravá, slazená).

Co ale chci napsat všem ženám a dívkám s tímto problémem, je RADA. Jednou jsem se dostala k lékařce, která se specializuje na čínskou medicínu a akupunkturu. Moje problémy za pár ošetření u ní zmizely, proto to všem ženám doporučuji. Hlavně mi pomohly jehličky do břicha (nebolí to). Bohužel jsem z jižních Čech a paní doktorka je z Prahy, takže se k ní tak často nedostanu, ale když mám pocit, že „už nemůžu“, neváhám tam jet, nelituju času ani peněz (ošetření stojí 600 Kč) a mně stačí jednou za 2 - 3 měsíce. Dříve jsem k ní jezdila pravidelně měsíčně po dobu asi jednoho roku. Vymizely mi i jiné problémy, které bych nevytáhla snad před žádným jiným lékařem, aby si nemyslel, že jsem simulant.

Teď jsem u paní doktorky nebyla asi půl roku, což je hodně znát. Byla jsem i u jiných „čínských“ lékařů, ale jejich léčba neměla tak skvělý efekt, přesto si myslím, že můžu doporučit jakoukoliv akupunkturu, protože problémy opravdu zmírní. Peněz opravdu nelitujte! Minulý měsíc jsem kvůli bolesti břicha musela zastavit auto (řídila jsem), protože mě to doslova zkroutilo pod volant, takže se opět objednávám na sobotu do Prahy. (Kontakt nevnucuji, ani mi za „reklamu“ nikdo neplatí, ale vím, co vím. Paní doktorka se jmenuje Lenka Romanová a v Praze pracuje v: naturecare.cz

Opakující se bolestivé menstruace Tralalala (14.08.12)

Zhruba od 10let jsem trpěla nevysvětlitelnou bolestí břicha, několikrát jsem byla hospitalizovaná v nemocnici a lékaři nikdy nic nenašli. Tuším ve 12 letech jsem dostala první menstruaci, což bylo to nejhorší, co jsem kdy zakusila (má máma říkala, že se dají přirovnat k bolestem porodním a měla pravdu). Velká asi tak čtyřdenní bolestivost (břicho, záda), zvracení, průjmy, bolest hlavy. K tomu se přidávaly opakované záněty močových cest, takže mě má lékařka léčila zas a znova hromadou antibiotik a vůbec jí nebylo divné, že i 2× do měsíce.

O dva roky později mi pro bolestivost menstruace odstranili apendix a ještě téhož roku jsem byla 2× hospitalizovaná na infekčním oddělení kvůli toxoplazmóze. Snad ještě ten stejný rok mi začaly z ničeho nic tuhnout a kroutit končetiny, nemohla jsem dýchat křivila se mi ústa a brněly mě zuby a ruce, bolest na hrudi. Z rozboru krve přišli lékaři na neurologii, že mám totální nedostatek magnézia. Diagnostikovali mi manifestní tetanii. Takže potíže při menstruaci, kdy moje obvodní lékařka kvůli rodičům pro školu napsala papír „pro bolestivost při menstruaci 2 dny omluvena“ jsem pokračovala s tetanií a záněty močového měchýře zhruba do 18let.

Pak jsem se seznámila se svým milým manželem, přidal se k tomu pohlavní styk a dalších 14 dlouhých let se u mě střídaly záněty močových a gynekologických cest. Tetanie mě přešla asi ve 24 letech. A to jsem přistoupila poprvé na hormonální antikoncepci, ale vydržela jsem to brát jen rok, o menses jsem ani nevěděla, že mám, ale už jsme si plánovala miminko a říkala jsem si, čím dříve to vysadím tím očistec těla před miminkem bude lepší.

V roce 2007 a 2010 jsem přes to všechno bez komplikací ihned otěhotněla a porodila 2 zdravé holčičky. I když u obou těhotenství mě skolil zhruba ve 22.týdnu nemalý gynekologický zánět, měla jsem silná antibiotika, kontrakce v zádech a ležela jsem na špalkách asi 14 dní. Od snad prvního přiložení miminka jsem dostala zánět prsou a ty mě trápily dokud jsem nepřestala kojit, takže antibiotika a antibiotika. To samé i u druhé dcery, kde na mě antibiotiky můj gynekolog nešetřil a v témže roce mi našla jiná gynekoložka, protože můj měl dovolenou, chlamydie. Přestala jsem kvůli lékům kojit, dcera měla 10měsíců.

Stačilo pár měsíců asi 3 a měla jsem zpátky záněty převážně gynekologické sem tam močového měchýře. A když se vrátíme k roku 2010 po kojení a léčbě na chlamydie a 3m klidu a míru se mi začala točit hlava, hvězdičky před očima, pořád pocit na zvracení, menstruace se zase stala velmi bolestivou (po první dceři mě bolest prakticky opustila). Začala jsem trpět návaly jako v menopauze, snad každý měsíc jsem domů chodila s igelitkou vaginálních globulí a různých hnusných mastí.

Zase jiný gynekolog mi nasadil na tři měsíce antikoncepci a měla jsem klid, co se týče všech potíží, ale jakmile jsem antikoncepci dobrala, tak zhruba za měsíc bylo vše zpátky. Hustý hlenovitý výtok, nekonečná bolest břicha a zad, břicho mi otéká jako bych najednou ze dne na den byla v 6 měsíci těhotenství (při každém zánětu), ke konci roku jsem dokonce cítila pohyby, což jak se ukázalo po operaci způsoboval krvácející hlen.

Paní gynekoložku osvítilo a napadlo se jí podívat na mou nekonečnou lékařskou dokumentaci, začala mi vynechávat menstruace, bolest břicha byla celodenní i tak jsem chodila na procházky se psem a dětmi a domů jsem přišla odrovnaná, skákal mi tlak a levý vaječník byl ke konci přitažený k děloze. Snad jen to vedlo mou lékařku konečně nechat mi napsat papír na operaci. (Byla jsem třeba na kontrole na gynekologii a za týden už jsem byla na pohotovosti kvůli neskutečné bolesti břicha a tam na gynekologii diagnostikovali velký zánět). Začaly se mi tvořit cysty. 2012 po měsíci dlouhého čekání jsem podstoupila laparoskopickou operaci.
Našli: krvácející hlen v celém břiše, endometriózu pod pravým vaječníkem a ložiska v malé pánvi, myslím, že mám 4stupeň, ale doktorka spíš mluví okolo jak o tom.

Léčba

Po operaci jsem se cítila, jako bych se znovu narodila bez bolesti, úplně mi břicho splasklo a cítila jsem se skvěle (asi tak tři týdny) než mi nasadila paní doktorka léčbu. Teď beru hormon Visanne (který budu brát do konce života, když prý budu mít štěstí tak do 45 let, kdy nastoupí pravá menopauza), začátek byl velmi bolestivý. Trpím návaly, pocení, bolí mě břicho, které se při každém zánětu nafoukne, tuhnou mi při chůzi nohy už mám za sebou od operace 4 gynekologické záněty (to máme teprve srpen) a ten poslední byl zmutovaný - kvasinka s něčím. Pořád mám pocit na zvracení a točí se mi hlava a mám pocit jako by mi oči chtěly vylézt z důlku. Už jsem zase měla cistu nad pravým vaječníkem.

Další dítě neplánujeme, byla bych nejraději, kdyby mi odstranily vaječníky i s dělohou. Třeba budu mít klid. Potřebuji tu být a starat se o rodinu a ne pořád někde polehávat nebo se kroutit a trápit. Léky proti bolesti neberu a aspoň když už si nějaký musím vzít tak aspoň ten ještě zabírá. Nekonečné záněty milostnému životu také neprospívají, můj zdravotní stav není záležitostí měsíce ani roku. Už toho mám po krk, od dětství tahaná po doktorech, dokonce mě během dospívání strčili i psychiatrovi. Můj manžel je skvělý, před pár dny jsme slavili výročí 14let spolu a z toho 8 let svoji.

Co mi pomohlo

Nepomáhá mi nic, myslím že Visanne je strašně silný, na ORL mi bylo sděleno, že mi odrovnává štítnou žlázu zároveň s krkem. Od února tohoto roku po operaci jsem měla už 4× akutní zánět horních cest dýchacích a poprvé v životě a snad naposledy mi píchl lékař ucho. To byl děs běs, teď tu sedím s šátkem na hlavě a brouzdám po internetu a hledám jak si nechat pomoct. Pokud je jedinou možnosti nechat si odstranit vaječníky tak půjdu do toho, nerada bych aby mi skolabovala štítná žláza, nebo se mi za pár let někde objevil zhoubný nádor, protože mě léčí hormony, což máme mimo jiné v rodině.

Bolesti po porodu a po endometrióze Ifík (19.06.12)

Já jsem také ve svých 25 letech měla tu čest s endometriozou. Již od mlada jsem měla vždy hrozně bolestivou menstruaci, pro kterou jsem nemohla vydržet ve škole. Za den jsem do sebe nacpala víc jak 6 Ibalginů a stejně jsem měla velké bolesti. Od 17 let mě vždy jen v noci pobolívala záda. Tyto bolesti zad byly s odstupem času čím dál silnější. Bolesti se objevovaly nejdříve jen asi týden před menstruací a během menstruace, později každou noc.

V 25 letech jsem v noci místy musela spát v sedě, abych bolest vydržela. Prošla jsem všechna v té době dostupná vyšetření, kdy nikde mi nebylo nic zjištěno. Od gastroenteorologa jsem vyfasovala léky na hlavu, že si to asi vymýšlím. Po změně gynekologa jsem byla poslaná na laparoskopické vyšetření, kde mi byla odhalena a odstraněna endometrioza. Následně jsem si prošla hormonální léčbou (umělý přechod) při které jsem přibrala 12 kg, kdy můj gynekolog mi sdělil, že můžu být ráda, že jen 12, protože některé ženy přiberou i 20 kg. Po půl roční léčbě jsem měla být v pořádku. A skutečně, bolesti ustaly.

Jenomže mě gynekolog vystresoval, protože mi řekl, že nemůžu mít děti. Internet v té době ještě nebyl, proto jsem si o této nemoci nastudovala různou literaturu a vyměnila gynekologa. Do tří měsíců jsem přirozeně otěhotněla a porodila dítě, kterému je v současné době 6 let. Již asi půl roku znovu v noci pociťuji stejné bolesti jako tenkrát a úplně se bojím jít k lékaři, znovu si vším projít opravdu netoužím.

Co mi pomohlo

Já osobně jsem si na tuto nemoc nenašla žádnou pomoc. Nic mi nepomáhalo.

Hlívou proti endometrióze RadkaDolezalova (27.05.12)

Mám diagnostikovanou endometriózu, byla jsem na 2 operacích, při druhé žádné viditelné ložisko nenašli. Přišla jsem totiž na to, co mi pomáhá. Běžně dostupné doplňky stravy s hlívou ústřičnou. Obsahují betaglukany, které výrazně podporují imunitu, proto si tělo dokáže projevy endometriozy samo odstranit.

Beru 1× denně tabletku hlívy ústřičné 300 mg, + echinacea + rakytník.

Kdybych měla popsat výsledek, bolesti se zmenšily o 95%, takže doporučuji všem. Žiju v pohodě a bez umělých hormonů.

Bolestivá menstruace při endometrióze Makalka86 (08.12.11)

Mám bolesti při menstruaci již několik let. Můj bývalý gynekolog mi řekl, že to může souviset se zády, že mám ochablé pánevní svalstvo. Bolesti ale byly stále větší a dokonce i přešly na nohu a byly při menstruaci a asi týden po ní. Minulý týden jsme se s manželem stěhovali a já dostala tak kruté bolesti, že mě odvezla záchranka a zjistili mi, že mám na pravém vaječníku myom. Šla jsem na operaci a vaječník mi dokonce zachránili. Je to půl roku, opět jsem šla na preventivní prohlídku, kde jsem lékaři řekla, že bolesti mám pořád. Poslal mě na vyšetření do nemocnice a podezřením na endometriózu. Na magnetické rezonanci zjistili, že mám ložiska endometriózy na vaječníku a na poševní klenbě a ten myom se našel tehdy jen náhodou.

Komplikace po gynekologické operaci smoulinkaoo (24.11.11)

U mě začala endometrióza otokem na břiše. Lékaři mi řekli, že to vypadá na nádor a určili mi termín operace. Po operaci jsem čekala na výsledky a dozvěděla se, že mám endometriózu. Pět měsíců po operaci jsem zase začala mít problémy a začala mi jizva po operaci otékat, a tak jsem zase navštívila chirurgii. Tam mi vytáhli dva vnitřní stehy, které se měly rozložit. Ale otok klesl, ale obrazila se bulka, stejně jak tehdy.

Endometrióza a její léčba Tompik (09.07.10)

Dobrý den,

od konce základní školy mě neustále bolelo břicho a při menstruaci jsem měla šílené bolesti, které neustupovaly ani po lécích na bolest. Můj gynekolog říkal, že to budou střeva. Takto to trvalo asi 6 let kdy jsem prošla milionkrát nemocnicí s podezřením na zánět slepého střeva.

Pak jsem změnila gynekologa a on po popsaných bolestech, kterými trpím, vzal podezření na endometriózu. Ta se také po laparoskopické operaci potvrdila. Pak jsem absolvovala další operaci, protože mi ani ne půl roce opět našli nebezpečnou cystu a přirostlé střevo ke stěně břišní. Jenže ani po této operaci nepřišla úleva, naopak bylo mi ještě hůř bolesti se stupňovaly a nakonec jsem měla pořád stavy na omdlení a zvracení.

Až můj gynekolog měl pocit, že si vymýšlím a že to není možné. Ostatní doktoři také nic nenašli, takže ze mě byl v podstatě blázen a chtěli mi dát antidepresiva. Byl opět dobrý čas na změnu gynekologa. Ten další mi našel vejcovod omotaný kolem vaječníku a celé to bylo s cystami. Musela jsem podepsat papír že souhlasím s odstraněním vaječníku, když to nepůjde jinak. Takže jsem nastoupila během 11 měsíců na třetí operaci.

Vaječník se bohužel nepodařilo zachránit a bylo mi řečeno, že ty předchozí dvě operace byli úplně k ničemu, že mě nic doktoři neudělali a jen mě zbytečně otevřeli. Docela hrozné zjištění.

Léčba

Po prvních dvou operacích mě chtěli léčit hormonálními preparáty určenými na endometriózu. Tyto však musí schválit revizní doktor, podle kterého na to nemám nárok a 2× skoro za sebou mi obě léčby zamítl.

Co mi pomohlo

Vyhrála léčba antikoncepcí Jeanine, což shledávám jako dobrý krok. Beru ji v kuse 1 x za 6 měsíců vysadím. Bolesti se zmenšily (ale nezmizely). Srůsty se zmenšily také. I přesto všechno trpím denně bolestmi, také při styku to je někdy dosti bolestivé.

Bohužel se musím ještě léčit s úzkostmi, které vyvolaly dost časté bolesti a stavy na omdlení (což není zrovna levné ani jednoduché překonat). Rada pro všechny dívky a ženy trpící touto většinou hodně zákeřnou bolestí, se kterou málokterý doktor umí alespoň v rámci možností bojovat: určitě neuškodí hledat a hledat nové gynekology a měnit je dokud nenajdete toho pravého, který alespoň ví, o čem je tato nemoc a umí v rámci možností pomoci. Nebýt nevědomosti mého prvního gynekologa z malého města, nikdy bych takto nedopadla ve svých 27 letech.

Léčba endometriózy Pitik (30.06.10)

Dobrý den,

měla jsem endometriózu - bolesti břicha, špinění či krvácení kdykoliv mimo menstruaci. Gynekolog měl dlouho podezření na gynekologické záněty a cpal mě různými antibiotiky, které nepomáhaly. Jinak všechny stěry, cytologie a další gynekologická vyšetření nikdy nic neprokázaly.

Nakonec pro podezření na apendix jsem šla na laparoskopickou operaci, kde objevili všude rozeseté malé tečky velikosti špendlíkové lavičky. Po rozboru se potvrdilo, že je to endometrióza.

Léčba

Léčba byla dosti krkolomná, pan gynekolog spíš asi zkoušel, co zafunguje. Už si ani nepamatuji, jakými druhy hormonů a antikoncepcí jsem se musela denně cpát. Je to nemoc závislá na hormonech, je třeba je brát.

Co mi pomohlo

Nakonec jsem došla na specializované pracoviště, kde jsou na toto onemocnění opravdu odborníci. Paní doktorka mi předepsala Jeanine, který jsem měla brát vždycky bez přestávky po 3 měsíce, a pak udělat týdenní pauzu. Bolesti pomalu ustupovaly a kromě jiných pozitivních efektů, které antikoncepce přináší, jsem také měla menstruaci jen jednou za 3 měsíce.

Po dvou letech jsme se rozhodli pro miminko a hned po dvou měsících jsem přišla do jiného stavu.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.