Furunkl léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak napomoci léčbě, Komplikace

Popis furunklu  

Jak furunkl a karbunkl, tak i kožní absces patří do skupiny onemocnění, jimž se společně říká pyodermie. Pyodermie jsou hnisavá onemocnění kůže nebo taky žlázek, které se v kůži nacházejí (např. vlasový, chlupový) míšek, potní žlázky, mazové žlázky ). Jsou způsobena infekcí mikroby – a to nejčastěji stafylokoky (latinsky Staphylococcus) nebo méně často také streptokoky ( latinsky Streptococcus ).

Bakterie se na lidské kůži normálně vyskytují. Protože lidská kůže, pokud je zdravá, představuje velmi dobrou ochranu – bariéru, tyto mikroby nás v podstatě neohrožují. Jestliže se jim ale podaří přes tuto přirozenou bariéru dostat, můžou pak způsobit infekci, která se projeví třeba jako hnisavý vřídek nebo, v horším případě, mohou zapříčinit i celkové onemocnění organismu. Proto není radno i tak zdánlivě banální onemocnění přehlížet.

Kožní absces - absces obecně je zánětem vzniklá dutina plná hnisu - nažloutlé hmoty, která je tvořena bílými krvinkami a bakteriemi. Abscesy, které se tvoří v kůží se nazývají kožní. Podstata vzniku kožního abscesu je průnik cizorodého mikroba do kůže a podkoží. Kožní absces se může vyskytnout kdekoliv na těle, pokud je ale způsoben infekcí vlasového míšku nebo mazové žlázky, pak se jedná o furunkl případně karbunkl.

Rizikové faktory furunklu  

Furunkl se tvoří, když dojde k porušení přirozené bariéry organismu – kůže. Každé poškrábání by tedy mohlo vést k tvorbě furunklu, ale bohudík, ve valné většině případů tomu tak není, protože kromě této fyzické kožní bariéry má další velmi zásadní roli náš imunitní systém.

Z obojího plyne, že tvorbou furunklů a infekcí vůbec jsou ohroženi lidé, kteří mají jednak sníženou kvalitu kůže, většinou díky jinému kožnímu onemocnění nebo nedostatečné hygieně, a dále ti, kteří trpí nějakým onemocněním, které snižuje přirozenou obranyschopnost lidského těla jako je například cukrovka, podvýživa, nádorová onemocnění, užívání léků, které snižují imunitu, nejčastěji kortikoidů.

Prevence furunklu  

Aby se předešlo tvorbě těchto kožních abscesů, je nezbytně nutné dodržovat základní hygienu – pravidelně se mýt, nosit čisté oblečení, které je volné a zbytečně nedráždí a nezraňuje pokožku.

Při poraněních kůže vždy rány dostatečně dezinfikovat.

Také je dobré dbát na celkovou pohodu organismu, přijímat dostatek vitamínů a minerálů.

Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním (cukrovkou,…), dbejte rad svého lékaře a řádně dodržujte terapii.

Příznaky furunklu

Furunkl nejčastěji vzniká tak, že mikrob pronikne do vlasového (chlupového) míšku (odborně folikulu ) nebo mazové žlázky , svou přítomností zde způsobí zánět, který se začne projevovat tak, že se na kůži v okolí chloupku (vlasu) vytvoří malý, červený uzlík, který zpravidla bolí. Na dotek je postižené místo teplé.

Postupně, jak se zánět šíří do okolí žlázky nebo vlasového míšku, se v centru tohoto původně tuhého červeného uzlíku začne tvořit hnis. Na kůži můžeme toto pozorovat jako zbělení popř. zežloutnutí obsahu uzlíku .

Zvětšování uzlíku je způsobeno další tvorbou hnisu, který se postupně dostává k povrchu kůže. Udělá se hnisavá čepička, která praskne, takže hnis může volně odtékat.

Někdy se stane, že furunkl postupně odezní i bez provalení hnisu.

Furunkly se mohou vytvořit kdekoliv na kůži, ale často je najdeme na hýždích, stehnech, v podpaží a na šíji.

K mnohočetnému výskytu furunklů po těle – tzv. furunkulóze – může dojít v případě, že je oslabený imunitní systém jedince a bakterie mají snadnější průnik do těla. To se může stát například při cukrovce nebo dalších chronických chorobách, které mají za následek snížení imunity.

Pokud se v okolí furunklu zanítí další žlázky, mohou takovéto furunkly splynout do jednoho velkého bolestivého uzlu - karbunklu. Karbunkly se vyskytují především na šíji.

Léčba furunklu  

Jestliže se furunkl po týdenní lěčbě svépomocí neztrácí, je bolestivější, popřípadě se zvětšuje a obtěžuje vás v každodenní činnosti, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

V úvahu přichází dermatolog nebo chirurg, oba ale přistupují k léčbě stejně. V medicíně už dlouhá léta platí latinské pravidlo “Ubi pus, ibi evacuo”, což znamená “Kde je hnis, tam ho vypusť”.

Po dezinfekci a lokální anestezii vám lékař vřídek za sterilních podmínek nařízne a vypustí tak hnis ven.

Následuje důkladná dezinfekce, a to i do hloubky furunklu, protože je potřeba odstranit všechnu hnisavou tkáň, aby se rána dokonale zhojila. Poté do rány přiloží drén a sterilně ji kryje. Dostanete doporučení obvaz sami neodstaňovat a vyvarovat se omývání rány na vlastní pěst.

Také dostanete předepsaná antibiotika, která důsledně užívejte! Bakterie se totiž po takovém zákroku mohou dostat do krevního oběhu a způsobit celkovou infekci!

V následujících několika dnech budete chodit na převazy rány, která se bude nadále důsledně vymývat a dezinfikovat.

Poté, co vám to lékař dovolí, dbejte na důslednou hygienu rány, omývejte, dezinfikujte a sterilně ji kryjte, dokud se zcela nezahojí.

Jak napomoci léčbě furunklu  

Furunkl můžete léčit sami tak, že napomůžete jeho provalení, tedy uvolnění hnisu z vřídku. To ale neznamená, že jej jakkoli mačkáte nebo jinak násilně propichujete! Nechte jej prasknout nebo odeznít samovolně. Tomu velmi napomáhá přikládání teplého obkladu, který urychlí tvorbu hnisavé čepičky.

Namočte čistou látku do misky s teplou vodou, pečlivě vyždímejte a přiložte na postižené místo. Není vhodné, aby obklad vychladl, proto jej opakovaně namáčejte, aby byl stále teplý. Nechte jej působit asi ½ hodiny, postup opakujte 4× denně.

Jakmile vřídek praskne, přiložte čistou gázu. Místo pravidelně omývejte, dezifinkujte a pokaždé kryjte novou čistou gázu, dokud se kůže nezhojí.

Hnisavý obsah furunklu je infekční, protože mimo jiné obsahuje i mikroby, Dbejte na to, aby nepřišel do kontaktu s prádlem, pokud se tak stane, vyperte jej na vyvářku.

Pokud vás postižené místo intenzivně bolí, užívejte analgetika, která vám od bolesti pomohou.

Komplikace furunklu  

Jestliže se vám furunkly často vracejí, je potřeba provést další specializovaná vyšetření, které umožní odhalit příčinu, proč k tomu dochází. Zcela určitě je nezbytné podstoupit řádné interní vyšetření, dále pak vyšetření imunologické.

Bakterie, která furunkl způsobily, se mohou dostat do krevního oběhu a způsobit tak celkovou infekci, která se projeví zvýšenou teplotou a zvětšením lymfatických uzlin, většinou v blízkosti furunklu.

Jestliže se toto stane, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc! Musí se ihned začít s antibiotickou terapií.

Jakmile se bakterie dostanou do krevního oběhu, jsou rozneseny po celém těle a mohou infikovat prakticky každý orgán (kde tvoří podobné abscesy jako na kůži) a způsobit velmi závažné onemocnění - endokarditidu (zánět vnitřní blány srdeční), osteomyelitidu (zánět kostí), artritidu (zánět kloubu), empyém (tělesná dutina naplněná hnisem – často pohrudniční dutina).

Diskuse o furunklu  

Další názvy: Karbunkl, Hnisavý zánět kůže ohraničený, vřídek na kůži, nežit, sršeň, furunculus, furunkulóza

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Furunklem

Máte zkušenost s Furunklem?

Furunkly na hlavě Kacer Cheb (31.10.19)

Ahoj, také bych se s vámi chtěl podělit o své zkušenosti. Furunkly ve vlasech se mi dělají od roku 2009. Sníženou imunitu nemám, ani netrpím rakovinou ani cukrovkou. Lékaři mi nepomohli, píší jen atb. Již mám rezistenci na vše. Dříve se mi objevovaly 3× za rok, nyní jsem ve fázi, kdy mám krční uzliny permanentně nafouklé a furunklů plnou hlavu. Ke kadeřníkovi už nechodím, protože se to nedá. Při stříhání mi praskají a vytéká z nich hnis, je to odporné a bolí to. Začaly mě bolet klouby, což je podle mě napadení zlatým stafilokokem, kterého mi našli při kultivaci. Zdůrazňuji že mi doktoři nepomohli a nepomáhají, nikoho to nezajímá, nikdo neřeší rezistenci a jejich rady jsou změna životosprávy, ale při pokusu vysvětlit, že 14 let cvičíte, nic neberete a jíte zdravě a oni stále melou svoji rezignujete. Tak jsem sám na své náklady zapátral o možnosti autovakcíny. Naštěstí jsem přemluvil obvoďáka, který mi napsal žádanku C na výrobu autovakcíny. Byl jsem pro ni na Bulovce tento týden. Kožní test mám za sebou a byl negativní. Od pondělí začínám píchat. Dle množství lahviček to bude tak na 4 měsíce. Doufám že mi to pomůže, jestli ano, tak se vámi podělím o rady a kde se dá autovakcína získat. Všem držím palce, je to peklo.

Léčba

Atb, konopna mast, betadine, sirova mast, autovakcina

Co mi pomohlo

Trochu sirna mast jinak nic

Furunkl bych nepřála ani nepříteli mon111111111111111 (24.06.19)

Ráda bych se podělila o své zkušenosti s nežitem (furunklem), nebo možná to byl zánět Bertoliniho žlázy. Ono je to možná jedno. Projevy jsou stejné. Zničeho nic se mi přes noc udělal bolák na vagině. Dole na pysku. Během jednoho dalšího dne byl velký skoro jako vejce. Bolelo to neskutečně, normálně jsem bolestí brečela. Když jsem si ale četla na netu jaké jsou problémy s vyřezáváním toho atd. snažila jsem se to pořešit doma. Tři dny to bolelo jako čert. Nemohla jsem ujít ani deset kroků. Pátý den to prasklo. Proto jsem se chtěla podělit o své zkušenosti s těma nešťastníkama, kteří to teď řeší. Je to něco, co bych nepřála ani nepříteli.
Takže zezačátku jsem celou tu bouli potírala tea tree olejem, pila heřmánkový čaj (proti zánětu) a koupala se v koupacím heřmánku. Koupel v hodně teplé vodě to bylo jediné co fungovalo proti té nejsilnější bolesti. Je to divné když je to zánět a ten se má naopak chladit. Ale toto pomohlo od bolesti a navíc urychlilo průběh zánětu. Dávala jsem si taky kapky z lichořeřišnice, vitamín C a prostě všechno co posílí imunitu (měla jsem doma i drago imun a lila to do sebe jako divá). Jak se ta kůže a tkáň nafukovala do rozměrů vejce strašně bolela a byla poškozená i kůže samotná, tak jsem to natírala hemagelem. Aby se zacelily ranky. Ale možná by stačila zinkovka nebo něco, co zmírní bolest napnuté kůže. Třetí den jsem si tam začala mazat Višňovského balzám (taková ta černá mastička). Mazala jsem to několikrát denně. Trochu to pálilo ale dalo se to přežít. Čtvrtý den, když už jsem myslela, že bolestí zdechnu, protože už ani ten ibalgin, který jsem si dávala na noc a který aspoň trochu zabral, nezabíral, to prasklo, když jsem seděla. Okamžitá obrovská úleva! Jak to praskne, chce to ještě pořádně vymačkat, ať tam nic nezbyde. Mačkala jsem to celý den a do toho se na radu gyndařky koupala v koupeli s octem (myslím 5 lžic na litr) a desinfikovala to iodisolem. Krásně se to začalo hojit a od té doby o tom nevím. Myslím, že by to mohlo fungovat na nežit kdekoliv na těle. Lepší když to praskne samo, kde to potřebuje, než když vám to řežou atd. Doufám, že tímto alespoň někomu pomůžu a držím pěsti při boji s tím neřádem. Monika

Furunkl - nekonečný problém Tinashe (04.06.15)

Dobrý den,

v září minulého roku se mi objevily dva obrovské vředy na čele, myslela jsem, že je to akné, a já jsem člověk, který to nenechá jen tak. Pořád jsem si na to sahala, a jelikož jsem pracovala s penězi, zavlekla jsem si tam infekci. Otekl mi celý obličej, neviděla jsem ani na cestu, na pohotovosti mě odmítli s tím, že to není naléhavé, to byla sobota, takže jsem musela počkat do pondělí, než bude otevřeno u obvodního doktora.

Mezitím jsem vypadala fakt hrozně, u doktora mi řekli, že jsem přišla za 5 minut 12 jelikož jsem měla zduřelé i příušní uzliny. Okamžitě mi byly nasazený ATB, bohužel nezabíraly. Po dvou dnech jsem opět šla k doktorovi, nasadili mi další ATB plus ty staré jsem měla dobrat taky, byla jsem odeslána na kožní, RTG a chirurgii. Na chirurgii mi to konečně ošetřili, a vysadili jsme prvotní ATB, byl mi zjištěn stafylokok, co dva dny jsem chodila na kontroly.

Po týdnu jsem už byla v pořádku, ATB jsem dobrala. Odjela jsem do zahraničí, kde stále jsem. Jenomže každý měsíc se mi udělají další a další furunkly, karbunkly. Žiji v zemí, kde není moc dobrá lékařská péče a je i drahá. Byla jsem u doktora jednou, ani nevěděli, co s tím. Párkrát se mi v tom porýpali a nasadili ATB, sice se to zahojilo, ale jak už jsem psala, každý měsíc se mi udělá minimálně jeden, další různé po těle, hýždě, hruď, podpaží, rameno, stehno, koleno, pánev.

Většinou jsem si to čistila sama pomocí teplých obkladů a desinfekce, ale už jsem opravdu bezradná, je to každý měsíc a já mám jizvy po celém těle, je to velice bolestivé a mám strach, aby se mi infekce nerozšířila na jiné orgány.

Pomoc? klikaoddveri (08.06.14)

Před 11 dněma se mi udělal malý zarudlý pupínek. Myslela jsem též, že jde o beďara, ale nikoliv. Druhý den jsem ho zkusila umrtvit, zmáčknout a propíchnout nic z toho nešlo. Při návštěvě u gynekologa mi bylo sděleno, že jde o furunkl a ať si dělám řepíkové obklady a nic neropichuji. Dnes jsem si přečetla debatu na jedné stránce, tak jsem si to opět zkusila propíchnout a šla mi z toho pouze krev, možná jen trošku hnisu při prvním vpichu. A bylo mi ještě doporučeno to mazat Framikoinem, tak jsem to dnes zkusila.

Opakující se furunkl Majsner (22.07.13)

Od roku 2011 mám opakující se furunkl cca po 2-3 měsících. K dnešnímu dni je to 12., vždy se vyskytuje jen jeden a to kdekoliv na těle. Zadní strana stehen, lýtko, obě předloktí, ukazováček, krk, nos, místo pod nosem (nad horním rtem), na bradě, na tváři, atd. Dvakrát poslán na rozbor, výsledkem nepřekvapivě Stafylokok aureus. Vždy se jedná o velmi rychlý nástup obtíží. Ze začátku (1-2 dny) se tváří jako běžné akné, následuje rychlé šíření do hloubky kůže a do stran. Po 4 dnech většinou cca centimetrový vrcholek s čepičkou a silně zarudlé a bolestivé okolí velikosti pětikoruny.

Léčba

V několika případech řešeno jenom provalením, desinfekcí (Betadine mast nebo Fucidin mast), případně potírání slabým roztokem hypermanganu, u větších krytí Višňákem, následně opět desinfekce. Většina ale řešena chirurgicky + antibiotika, v jednom případě týdenní hospitalizace a operace v celkové anestezii. Žádné z chirurgických řešení nebylo zrovna moc příjemné (zejména opakované desinfekce - výplachy injekčně pomocí peroxidu a opakovaná zavádění drénů). Zatím jsem bral Amoxiklav a injekčně Gentamicin, nyní beru při obtížích Cotrimoxazol (objevila se rezistence na peniciliny a amoxicilin). Veškeré testy zatím negativní, všechno v normě (krev, výtěry, cukr, CRP - zánětlivé parametry, moč, zubní, atd.). Nyní čekám na výrobu autovakcíny a další postupy konzultuji s imunologem.

Co mi pomohlo

Višňák pomohl vytáhnout hnis, ale nezastaví šíření infekce - takže potom důkladně desinfikovat + sterilní krytí a většinou antibiotika. Doktoři jsou celkem laxní, nejraději jenom řežou. Kožní lékař nepomohl vůbec, snad jen tím, že mi předepsal Fucidin mast, která mi však nepřipadá o mnoho lepší než volně prodejný Betadine. Pokud je furunkl v obličejové části, z daleka se vyhýbám běžné chirurgické ambulanci a jdu na ORL oddělení (se specializací na chirurgii hlavy). V jednom případě mi na léčbu stačila antibiotika Cotrimoxazol (napsána lékařem preventivně „do zásoby“) a mazání Fucidinem a furunkl sám odezněl (a za 14 dní se objevil horší a jinde). Ačkoliv vždy ošetřujícím lékařům sděluji příznaky a předpokládaný průběh, moc mě neposlouchají a řeší případ po svém (k mojí škodě) - viz. upozornění na pravděpodobnost rezistence antibiotik (což mělo za následek týdenní hospitalizaci v nemocnici + 4 týdny léčby ATB).

Zlatý stafylokok a tvorba furunklů monchichi (18.03.13)

Tak bych ráda pokračovala ve svém příběhu s furunkly. Kromě těch, o kterých zde píši se mi udělala velká spousta dalších. Velikých i malých. Dokonce i na břiše. Musela jsem to vyřešit chirurgickým zákrokem. Lékař mi udělal stěry a poslal do laborky. Byly pozitivní na Stafylokoka aurea, takže už od ledna beru autovakcínu. Žádné další furunkly se mi zatím nedělají, ale mám v krvi streptokoka, tak nevím, jestli to může souviset s předchozími častými furunkly.

Dělali mi i stěry z krku, tam se streptokok neprokázal, bohužel ale zase našli infekci Helicobakter, který se tam dostal z žaludku. Od výskytu furunklů na mém těle mě provází další a další potíže a lékaři jsou laxní.

Opakovaná infekce kůže tom ber (07.02.13)

První: na horní straně stehna.
Druhý: v tříslech.

Léčba

První jsem nechal týden být a počkal až praskne. Poté jsem mazal betadine a dobře kryl gázou, aby se bakterie nerozšířila. Zhruba týden po prasknutí se rána zcela vyčistil, zacelila a je v pořádku.

Druhý se objevil 3 týdny po prvním, tentokrát v tříslech. Byl mnohem větší (velikosti vlašského ořechu) a bolestivější. Pravděpodobně i hlubší, protože po 4 dnech nebyl stále vidět hnis, pouze zvětšující se zarudnutí. Mohlo to mít souvislost s nachlazením (oslabením imunitního systému).

Praktický lékař mě okamžitě poslal k chirurgovi, ten místo otevřel podélným řezem, vyškrábal lžičkou, pak odřízl okolní kůži a tkáň, opět vyškrábal, zase trochu ořezal, vyškrábal atd. Zákrok nebyl extra bolestivý, ale kdybych přišel dřív, mohla zbýt menší jizva.

Co mi pomohlo

První: odezněl sám.

Druhý: chirurgický zákrok.

Bolavý furunkl při menstruaci Simča20 (27.01.13)

Furunk mi poprvé začal v období menstruace, když jsem ještě používala vložky. Opravdu velmi nepříjemná bolest, nevěděla jsem ovšem, co to vůbec mám. Při ohybu nohy i při chůzi mne hodně bolel. Trvalo to hodně dlouho, asi cca 2-3 týdny, než se vyléčil, často mi z něj tekl hnis, snažila jsem se ho trochu vymáčknout, ale bolelo to jako čert. Mám po něm jizvu, která je lehce vidět, ale není to tak hrozné. Po druhé jsem toto zachytila dříve a poradila si.

Co mi pomohlo

Co mi určitě pomohlo byl krém proto opruzeninám pro dětičky. Obsahuje - panthenol a alantoin, uklidňuje a pomáhá utišit podráždění. Olivový a mandlový olej, který chrání pokožku a její ochrannou funkci. Je vážně super, za necelé dva dny byl hned pryč a byla jsem moc ráda. Při menstruai nepoužívat vložky, ale tampon. Samozřejmě nenosit těsné prádlo a třeba spát v noci bez něj.

Nám ho znova, ale jinde monchichi (29.10.12)

Tak bych ráda napsala jak dopadla má léčba furunklu, o kterém jsem psala před nedávnem. Nahřívání, naslédné prasknutí a čištění s denzinfekcí vedlo ke zdárnému zhojení a zůstala jen velká jizva, ještě mírně ohraničená tím tvrdým, ale jen trošku a ztrácí se. Bylo to místo v podpaží spíše dole.

Ale udělal se mi další a to hned na protilehlém místě nad podpažím. Už je to spíše na ruce v té měkké části. Nevím zda je možné, že jsem si infekci přenesla sama, ale občas mi protekl přes noc obvaz a měla jsem nečistotu i zde, tak bych se nedivila. Takže jsem zase na začátku, nahřívám, ale trvá to už mnohem déle. Nechce se mu ven a řekla bych, že je hlouběji než ten předchozí. Velikost je téměř stejná. Bolí jako čert a už mi dochází trpělivost.

Furunkl velikosti vlašského ořechu Monchichi (05.10.12)

Furunkl mě též poctil svou návštěvou. Mívám ho kolem gumičky u kalhotek většinou ve dnech menstruace, ale není nikdy tak velký a hrozný, abych ho musela nějak řešit s lékařem nebo tak. Vždycky se provalí a pak zhojí nebo se vstřebá. Ale asi před 9. dny se mi jeden usídlil v podpaží. Řekla bych, že jsem si ho způsobila holením, protože se mi začal klubat hned dva dny po něm. Narostl do rozměrů velkého vlašského ořechu a celou dobu bolel. Ruku jsem měla nepoužitelnou, protože mě to táhlo při každém pohybu.

Potom jsem se na internetu dočetla o pomoci si nahříváním a skutečně hned druhý den nahřívání se provalil. Co všechno vyteklo zde nebudu popisovat, to si můžete představit, ale ohromně se mi ulevilo. Ještě po chvílích odtéká, pokaždé omyji, dezinfikuji Jodisolem, sterilně kryji a doufám, že všechno dělám dobře a dojde ke zhojení.

Furunkly v obličeji Andyna6 (20.07.12)

Já bohužel na furunkly trpím 10 let v oblasti obličeje, na těle ne! Jinak mám do toho akné na tváři(mírné) a na zádech(silné). Byla jsem už hodněkrát u kožní a ta mi dala akorát jednou antibiotika a po době se mi to vrátilo. Kožařka mi řekla, že to není hrozné a že to nemám řešit. Mám každý měsíc nový furunkl, většinou na sanici, tváři a u nosu, bolí to a dost se toho bojím.

léčba furunklu Spicoli (17.01.12)

Stejné příznaky.

Léčba

Potírat 3× denně na čistou pokožku.

Co mi pomohlo

Furunkly lze poměrně dobře léčit Višněvského balzámem a nebo dnes již také kvalitni konopnou mastí.

Léčba furunklu obklady a Framykoinem jajinka72 (08.08.11)

Bohužel zkušenosti s furunkly mám. Tak jednou za dva roky se mi furunkl objeví. Někdy praskne a vyteče plno hnisu, někdy k tomu bohužel nedojde a zase zmizí a objeví se později. V obou případech je to velmi bolestivé, protože se mi to objevuje v místech, kde jsou nohavičky spodních kalhotek, takže při chůzi se tře okraj spodního prádla o furunkl.

Teď momentálně ho mám opět a při pročítání diskuzí a rad, jak se toho zbavit a jak postupovat při léčbě, jsem narazila i na tyto stránky. Většinou se mi to objevuje v letních měsících, asi je to způsobeno i větším pocením. Teď mě to trápí už asi tři týdny, dnes jsem to poprvé namazala Framykoinem, tak počkám, co to udělá. A také zkusím ty teplé obklady, ale mám pocit, že už se to zase ztrácí, aniž by to prasklo a vytekl hnis.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.