DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak napomoci léčbě, Komplikace
Popis furunklu
Jak furunkl a karbunkl, tak i kožní absces patří do skupiny onemocnění, jimž se společně říká pyodermie. Pyodermie jsou hnisavá onemocnění kůže nebo taky žlázek, které se v kůži nacházejí (např. vlasový, chlupový) míšek, potní žlázky, mazové žlázky ). Jsou způsobena infekcí mikroby – a to nejčastěji stafylokoky (latinsky Staphylococcus) nebo méně často také streptokoky ( latinsky Streptococcus ).
Bakterie se na lidské kůži normálně vyskytují. Protože lidská kůže, pokud je zdravá, představuje velmi dobrou ochranu – bariéru, tyto mikroby nás v podstatě neohrožují. Jestliže se jim ale podaří přes tuto přirozenou bariéru dostat, můžou pak způsobit infekci, která se projeví třeba jako hnisavý vřídek nebo, v horším případě, mohou zapříčinit i celkové onemocnění organismu. Proto není radno i tak zdánlivě banální onemocnění přehlížet.
Kožní absces - absces obecně je zánětem vzniklá dutina plná hnisu - nažloutlé hmoty, která je tvořena bílými krvinkami a bakteriemi. Abscesy, které se tvoří v kůží se nazývají kožní. Podstata vzniku kožního abscesu je průnik cizorodého mikroba do kůže a podkoží. Kožní absces se může vyskytnout kdekoliv na těle, pokud je ale způsoben infekcí vlasového míšku nebo mazové žlázky, pak se jedná o furunkl případně karbunkl.
Rizikové faktory furunklu
Furunkl se tvoří, když dojde k porušení přirozené bariéry organismu – kůže. Každé poškrábání by tedy mohlo vést k tvorbě furunklu, ale bohudík, ve valné většině případů tomu tak není, protože kromě této fyzické kožní bariéry má další velmi zásadní roli náš imunitní systém.
Z obojího plyne, že tvorbou furunklů a infekcí vůbec jsou ohroženi lidé, kteří mají jednak sníženou kvalitu kůže, většinou díky jinému kožnímu onemocnění nebo nedostatečné hygieně, a dále ti, kteří trpí nějakým onemocněním, které snižuje přirozenou obranyschopnost lidského těla jako je například cukrovka, podvýživa, nádorová onemocnění, užívání léků, které snižují imunitu, nejčastěji kortikoidů.
Prevence furunklu
Aby se předešlo tvorbě těchto kožních abscesů, je nezbytně nutné dodržovat základní hygienu – pravidelně se mýt, nosit čisté oblečení, které je volné a zbytečně nedráždí a nezraňuje pokožku.
Při poraněních kůže vždy rány dostatečně dezinfikovat.
Také je dobré dbát na celkovou pohodu organismu, přijímat dostatek vitamínů a minerálů.
Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním (cukrovkou,…), dbejte rad svého lékaře a řádně dodržujte terapii.
Příznaky furunklu
Furunkl nejčastěji vzniká tak, že mikrob pronikne do vlasového (chlupového) míšku (odborně folikulu ) nebo mazové žlázky , svou přítomností zde způsobí zánět, který se začne projevovat tak, že se na kůži v okolí chloupku (vlasu) vytvoří malý, červený uzlík, který zpravidla bolí. Na dotek je postižené místo teplé.
Postupně, jak se zánět šíří do okolí žlázky nebo vlasového míšku, se v centru tohoto původně tuhého červeného uzlíku začne tvořit hnis. Na kůži můžeme toto pozorovat jako zbělení popř. zežloutnutí obsahu uzlíku .
Zvětšování uzlíku je způsobeno další tvorbou hnisu, který se postupně dostává k povrchu kůže. Udělá se hnisavá čepička, která praskne, takže hnis může volně odtékat.
Někdy se stane, že furunkl postupně odezní i bez provalení hnisu.
Furunkly se mohou vytvořit kdekoliv na kůži, ale často je najdeme na hýždích, stehnech, v podpaží a na šíji.
K mnohočetnému výskytu furunklů po těle – tzv. furunkulóze – může dojít v případě, že je oslabený imunitní systém jedince a bakterie mají snadnější průnik do těla. To se může stát například při cukrovce nebo dalších chronických chorobách, které mají za následek snížení imunity.
Pokud se v okolí furunklu zanítí další žlázky, mohou takovéto furunkly splynout do jednoho velkého bolestivého uzlu - karbunklu. Karbunkly se vyskytují především na šíji.
Léčba furunklu
Jestliže se furunkl po týdenní lěčbě svépomocí neztrácí, je bolestivější, popřípadě se zvětšuje a obtěžuje vás v každodenní činnosti, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.
V úvahu přichází dermatolog nebo chirurg, oba ale přistupují k léčbě stejně. V medicíně už dlouhá léta platí latinské pravidlo “Ubi pus, ibi evacuo”, což znamená “Kde je hnis, tam ho vypusť”.
Po dezinfekci a lokální anestezii vám lékař vřídek za sterilních podmínek nařízne a vypustí tak hnis ven.
Následuje důkladná dezinfekce, a to i do hloubky furunklu, protože je potřeba odstranit všechnu hnisavou tkáň, aby se rána dokonale zhojila. Poté do rány přiloží drén a sterilně ji kryje. Dostanete doporučení obvaz sami neodstaňovat a vyvarovat se omývání rány na vlastní pěst.
Také dostanete předepsaná antibiotika, která důsledně užívejte! Bakterie se totiž po takovém zákroku mohou dostat do krevního oběhu a způsobit celkovou infekci!
V následujících několika dnech budete chodit na převazy rány, která se bude nadále důsledně vymývat a dezinfikovat.
Poté, co vám to lékař dovolí, dbejte na důslednou hygienu rány, omývejte, dezinfikujte a sterilně ji kryjte, dokud se zcela nezahojí.
Jak napomoci léčbě furunklu
Furunkl můžete léčit sami tak, že napomůžete jeho provalení, tedy uvolnění hnisu z vřídku. To ale neznamená, že jej jakkoli mačkáte nebo jinak násilně propichujete! Nechte jej prasknout nebo odeznít samovolně. Tomu velmi napomáhá přikládání teplého obkladu, který urychlí tvorbu hnisavé čepičky.
Namočte čistou látku do misky s teplou vodou, pečlivě vyždímejte a přiložte na postižené místo. Není vhodné, aby obklad vychladl, proto jej opakovaně namáčejte, aby byl stále teplý. Nechte jej působit asi ½ hodiny, postup opakujte 4× denně.
Jakmile vřídek praskne, přiložte čistou gázu. Místo pravidelně omývejte, dezifinkujte a pokaždé kryjte novou čistou gázu, dokud se kůže nezhojí.
Hnisavý obsah furunklu je infekční, protože mimo jiné obsahuje i mikroby, Dbejte na to, aby nepřišel do kontaktu s prádlem, pokud se tak stane, vyperte jej na vyvářku.
Pokud vás postižené místo intenzivně bolí, užívejte analgetika, která vám od bolesti pomohou.
Komplikace furunklu
Jestliže se vám furunkly často vracejí, je potřeba provést další specializovaná vyšetření, které umožní odhalit příčinu, proč k tomu dochází. Zcela určitě je nezbytné podstoupit řádné interní vyšetření, dále pak vyšetření imunologické.
Bakterie, která furunkl způsobily, se mohou dostat do krevního oběhu a způsobit tak celkovou infekci, která se projeví zvýšenou teplotou a zvětšením lymfatických uzlin, většinou v blízkosti furunklu.
Jestliže se toto stane, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc! Musí se ihned začít s antibiotickou terapií.
Jakmile se bakterie dostanou do krevního oběhu, jsou rozneseny po celém těle a mohou infikovat prakticky každý orgán (kde tvoří podobné abscesy jako na kůži) a způsobit velmi závažné onemocnění - endokarditidu (zánět vnitřní blány srdeční), osteomyelitidu (zánět kostí), artritidu (zánět kloubu), empyém (tělesná dutina naplněná hnisem – často pohrudniční dutina).
Diskuse o furunklu
Další názvy: Karbunkl, Hnisavý zánět kůže ohraničený, vřídek na kůži, nežit, sršeň, furunculus, furunkulóza
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.