Hemoroidy

Přidat zkušenost

Hemoroidy léčí Chirurgie a patří mezi Onemocnění tepen a žil

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis hemoroidů

Hemoroidy jsou jako slepé střevo - má je každý. Problémy s hemeroidy má však „jen“ skoro každý..

Jako hemeroidy jsou původně označovány cévní pleteně v oblasti konečníku. Tato pleteň se skládá z drobných tepének, které do oblasti krev přivádějí, z drobných žilek, které ji odvádějí a spojek mezi nimi. Když je vše pořádku, krev do řitní oblasti přitéká a opět odtéká. Jakmile však dojde k poruše tohoto systému, přichází na řadu slovo hemeroidy tak, jak ho vnímá veřejnost, a sice ve významu potíží s hemeroidy.

Toto onemocnění je velmi časté, avšak k lékaři se pacienti vydávají většinou až když jsou potíže nesnesitelné, či když začínají mít obavu například z nádoru tlustého střeva. Překonání studu či jiného důvodu vedoucímu k nenávštěvně lékaře, se vyplatí, neboť v ordinaci lékaře čeká mnoho možností, jak se nepříjemného problému zbavit.

Rizikové faktory hemoroidů

Rizikovými faktory pro vznik hemeroidů je dědičnost (tenkostěnné rektální žíly), tělesná konstituce (otylost), životní styl - sedavé zaměstnání (na druhou stranu i ve sportech se najde takový, který, co se vzniku hemeroidů týče, není ideální – a to sice cyklistika), strava (strava s nedostatkem vlákniny), malý příjem tekutin (stolice je pak tužší, je větší pravděpodobnost, že poškodí anální kanál), potíže s vyprazdňováním (dlouhé a usilovné „tlačení“ při zácpě, chronické průjmy), u žen bývá nejčastější příčinou pro rozvoj tohoto onemocnění těhotenství, neboť dochází k většímu tlaku v žilách pod „překážkou“ – vyvíjejícím se plodem, tedy i v žilách rektálních. Jako překážka pro správný odtok krve žílami může fungovat např. i nádor v malé pánvi.

Prevence hemoroidů

Pro zmírnění rizika onemocnění hemeroidy je potřeba hlídat, aby přijímaná strava obsahovala vlákninu (vláknina udržuje správnou funkci střev, jejich pravidelné vyprazdňování..), přijímat dostatek tekutin (omezit odvodňovací nápoje jako káva, alkohol) v případě obezity zhubnout (obezita je navíc rizikovým faktorem k mnohem závažnějším onemocněním), dodržovat tělesný pohyb, nosit vzdušné oblečení, dbát na hygienu řitní oblasti..

Příznaky a projevy hemoroidů

Hemeroidy se dělí na vnější a vnitřní.

Vnější hemoroidy


Vnější hemeroidy nacházíme především na zevním povrchu konečníku, či trochu hlouběji (těsně před řitním otvorem). Za normálního stavu jsou rozmístěny cirkulárně kolem vyústění konečníku. Jsou nebolestivé, měkké, nejsou nijak vlhké a nekrvácí.

Potíže se obvykle projevují vznikem většího bolestivého uzle (v podstatě dojde k nahromadění sražené krve v této pleteni, ve které byl porušen systém přítok – odtok krve, nejčastěji vlivem přílišného tlačení na toaletě – zvýšený tlak na cévní pleteně znemožní krevní odtok, krev se hromadí, sráží, vzniká uzel).

Vzniklý uzel se obvykle po několika dnech svraští (krevní sraženina se vstřebá), avšak zbude po něm kožní výchlipka. Tato kožní řasa je sice nebolestivá, může však znesnadňovat hygienu okolí řitního otvoru, což může zpátky zvyšovat riziko vzniku hemeroidů. Proto se často přistupuje k chirurgickému odstranění této kůže.

Druhý možný osud bolestivého uzle je ten, že uzel praskne a sražená krev se z něj vyprázdní. Zde je opět potřeba dbát na hygienu řitní oblasti, neboť je zde riziko zanesení infekce do rány po prasklém uzlu.

Potíže s vnějšími hemeroidy tedy spočívají v bolestivém uzlíku, pacienti často pociťují také tlak v anální oblasti a prasknutí bývá pociťováno jako úleva.

Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemeroidy je bolestivost. Oblast vnějších hemeroidů je bohatě inervovaná (je zde mnoho nervových zakončení, která vedou informaci o bolesti z této oblasti). Na druhou stranu v místě výskytu vnitřních hemeroidů tato zakončení nejsou, proto vnitřní hemeroidy nebolí.

Vnitřní hemoroidy


Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním kanálu.

Typickým příznakem vnitřních hemeroidů je krvácení (jasně červená krev) při odchodu stolice (od drobných nálezů na toaletním papíře po odkapávání krve do toaletní mísy).

Dalším příznakem (obvykle v pokročilejším stadiu onemocnění hemeroidy) je prolaps – vyhřeznutí hemeroidů (jako kdyby po defekaci byl konečníkem vytažen nafukovací balónek naplněný vodou) – žíly naplněné neodtečenou krví vyhřeznou. V počátečních stádiích se obvykle samy zasunou zpět. Časem si je však pacienti musí vracet do konečníku sami prsty.

V pokročilém stádiu prolapsů bývá přidruženým problémem zánět pokožky v okolí řitního otvoru. Neboť při prolapsech je produkován hlen „obohacený“ o zbytky stolice, který způsobuje, že je pokožka vlhká (mluví se o tzv. vlhké řiti) a podrážděná.

Bývají rozeznávány čtyři stupně pokročilosti onemocnění:

1. stupeň – hemeroidy o sobě dávají vědět pouze krvácením

2. stupeň – při stolici dochází k vyhřezávání hemeroidů, které se však sami vrátí

3. stupeň – hemeroidy se po vyhřeznutí sami nevrací (pacient je musí reponovat sám). Vyhřezávají navíc i při činnostech jako je zakašlání, kýchnutí, chůze.

4. stupeň – hemeroidy jsou trvale vyhřezlé, nelze je vrátit zpět. Potíže s „vlhkou řití“

Léčba hemoroidů

Léčbu lze rozdělit do 3 kategorií:
1. konzervativní
2. ambulantní zákroky
3. operace

1. konzervativní léčba

Pod konzervativní léčbou se skrývají zásady prevence nemoci (vláknina, tekutiny, hygiena). K tomu je doporučováno provádět sedací koupele v odvaru z dubové kůry, aplikovat masti, čípky.

2. ambulantní zákroky

Většinu hemeroidů lze přelstít ambulantním zákrokem, který obyčejně nevyžaduje pracovní neschopnost pacienta po zákroku, obejde se bez anestezie a hlavně vyřeší pacientovi nepříjemný problém. Nejčastěji ambulantně prováděné zákroky jsou:

 • koagulace infračervenými paprsky – vhodná jen pro malé hemeroidy, neboť působí pouze do hloubky 3 mm
 • elastická ligatura – nejrozšířenější metoda u nás. V podstatě se provádí podvázání hemeroidu gumovým kroužkem – hemeroid je zaškrcen a odpadá. Po tomto výkonu pociťují pacienti zhruba 2 dny tlak či bolesti v konečníku, pak však potíže vymizí.
 • unipolární elektrokoagulace– uzel se průchodem proudu scvrkne
 • bipolární koagulace – uzel je zničen teplem
 • kryoterapie – zničení uzlu mrazem

3. operace

Existuje mnoho metod, jak operativně odstranit hemeroidy. Při některých se využívá laser, při jiných skalpel. Někdy se odstraňuje pouze hemeoroidální uzlík, někdy i okolní sliznice.. Vhodný postup navrhuje lékař podle situace.

Jak si mohu pomoci sám

Podle druhu potíží si lze pomoci teplou sedací koupelí (překrvení hemeroidů, pocit tlaku) či naopak aplikací ledu (sraženina ve vnitřních hemeroidech).

Komplikace hemoroidů

K hlavním komplikacím léčby hemeroidů patří:

 • Profúzní krvácení – krvácení po obtížné defekaci. Nebezpečí chudokrevnosti při takovýchto častých ztrátách krve.
 • Trombóza vnitřního hemeroidu – přebývající krev ve vnitřní hemoroidální cévní pleteni se srazí a tato krevní sraženina obvykle vyvolá zánět oblasti. Hemeroid se zvětší – dráždí nervová zakončení registrující napětí ve stěně – reakce na toto zvýšení napětí je křeč. Kvůli této křeči svěračů bývá obvykle znemožněno vyšetření hemeroidů pohmatem skrz konečník (per rectum).
 • Strangulace – zánětem postižené zvětšené hemeroidy vyhřeznou z konečníku, avšak dojde ke stahu svěrače – hemeroidům je tedy znemožněn návrat do análního kanálu. Nastává tzv. uskřinutí hemoroidálních uzlů.

Komplikace nemoci se obvykle řeší akutní operací.

Diskuse

Další názvy: hemeroidy, křečové žíly konečníku, zlatá žíla

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s hemoroidy

Máte zkušenost s hemoroidy?

Co mi pomohlo Jiří8 (14.10.21)

Zdravím.

12 let nazpět jsem získal, aniž bych o to žádal hemeroidy. Proktolog mi je odoperoval a 12 let jsem měl klid. Loni v listopadu se mi hemeroidy vrátili. Bolest při stolici, krev ve stolici a po zácpě se mi udělala fisura. Po novém roce( letos) jsem navštívil proktologa. Ten mi potvrdil dva meheroidy a fisuru. Nasadil mi čípky, a nějaké tabletky. Na chvíli mi to pomohlo, ale asi po 2 měsících se příznaky zhoršili.Při každé stolici bolesti a slzy v očích. Opět vyšetření konečníků a verdikt doktora, hemeroidy nejsou na operaci, mám se naučit s tím žít.

Začal jsem pročítat diskuze, co komu pomohlo až jsem narazil tady na diskuzi, kde lidé psali, že jim pomohla žlutá mast. Koupil jsem si pro jistotu malou krabičku žluté masti a Faktu čípky. Čípky jsem si zaváděl vždy na noc a po stolici jsem si umyl konečník a pořádně vytřel žlutou mastí, kterou jsem si zanesl prstem i do konečníku, pokud to šlo. Po 14 dnech jsem začal pociťoval při stolici úlevu, až najednou bolest zmizela. Čípky jsem přestal brát. Teď používám jen žlutou mast. Po každé stolici si umyji konečník a vymažu masti. Zatím to je 2 měsíce co mám klid, tak snad se to nezhorší. Přitom jím to co dříve, akorát jím méně salámu a klobásek, ale každý den si ještě vypiji malou skleničku vody smíchanou s vlákninou psylium.
Modlím se, abych už nemusel k proktologovi.

JaKop3184 (29.08.21)

Mám ho od vojny už cca 18let. Za tu dobu jsem zjisti, že mi nepomáhá žádný přípravek z lékárny, různá vyšetření doktorů a doporučení taky nefungovala. Je fakt, že za tu dobu jsem zůstal na 1. stupni a nikdy se to o moc nezhoršilo max. výtok krve a nějakého sekretu nebo u konečníku nával o velikosti pimpongového míčku nebo denně vlka (zapařená prd..). Když nefungovaly preparáty tak jsem zkoušel krémy, až jsem narazil na kostival s bambuckým máslem, bylo to celkem fajn ale po dovolených se to zhoršovalo, ne všude se dá dodržet hygiena jako doma. Letos jsem si namíchal tuto mast s višnákem 1:1 a fakt velká úleva. Teď už mažu 1× za týden a pouze jako prevenci, obtíže se neprojevují cca 3 měsíce.

pomoc od hemoroidů Alička23 (27.09.19)

Problém s hemoroidy se u mě objevil po porodu. Obtížné vyprazdňování, bolesti při stolici, občasné krvácení, pálení konečníku. Dlouho jsem s návštěvou doktora otálela, ale poté, co jsem vyzkoušela různé babské rady a nic nepomohlo, jsem se k doktorovi přece jen vydala a dobře jsem udělala.

Léčba

Doktor mi předepsal Detralex na posílení žilní stěny, brala jsem nejdříve 6 tablet denně (2 ráno, 2 v poledne, 2 večer), po pár dnech se to snížilo na 4 (2 ráno a 2 večer) a poté nějakou dobu už jen udržovací dávku 2 tablety denně.
K tomu jsem používala na mazání gel z dubové kůry.
Zhruba do měsíce jsem měla po problémech.
Na radu doktora jsem ještě udělala nějaké úpravy v jídelníčku a samozřejmě se začala trochu víc hýbat.

Anální fisura (prasklý konečník) Marketa 12345 (27.06.17)

Připojím se s vlastní zkušeností s tímto bolestivým onemocněním.
Po porodu jsem začala mít problémy se zácpou. Když člověk chtěl jít na velkou většinou se kojilo nebo přebalovalo, takže potřeba musela počkat. Tím jsem si zadělala na pořádně velkou trhlinu. Když už jsem se konečně dostala na záchod ve chvíli kdy jsem cítila potřebu, tak to nešlo. Měla jsem šílenou zácpu, nakonec s pomocí glycerinového čípku jsem se vyprázdnila se šílenou bolestí a s hodně krví. Asi dva měsíce jsem se doma léčila s kde jakou mastičkou (hemagel procto, dubová kůra, factu), vše stálo hromadu peněz a výsledek žádný. Šla jsem k proktologovi, v naději, že se mě uleví. Vyšetření bylo děsný, měla jsem už konečník tak stažený, že nešlo pomalu ani vyšetření prstem. Mudr mě doporučil hemagel a sudocrem. Vůbec k ničemu to nebylo, takže po dalších třech týdnech utrpení Mudr řekl, že udělá dilataci, a když to nepomůže, tak to prej „fikne“, načež mě upozornil, že po operaci se může stát, že budu inkontinentní na stolici nebo na větry. Což mě docela vyděsilo. Příští návštěva proběhla tak, že jsem odešla se šílenou bolestí a slzama v očích, jak mě do konečníku rval dilatator. Dal mi ho domů prý ať trénuji.
Po přečtení různých diskusí, že se operace vůbec nemusí povést, jsem se rozhodla vyhledat jiného lékaře.

Co mi pomohlo

Co mi pomohlo? Hlavně změna lékaře. Vyšetřeni u jiného mudr. bylo sice také bolestivé, ale hned řekl že mě tam rozhodně nebude cpát dilatator, že mě nebude zbytečně trápit. Řekl mi nebojte to spravíme a já mu byla hrozně vděčná že neřekl hned slovo operace.
Napsal mi prášky na posílení žilní stěny DETRALEX a poradil že mam při velké bolesti mazat mastí Factu (ta mi stejně nepomáhá) tak nemažu ničím. Řekl hlavně hodně pít jíst hodně vlákniny, prostě docílit toho aby byla stolice kašovitá. Když máte potřebu jít na velkou tak neodkládat a hned jít. Nevěřila jsem tomu ale za týden mám velikou trhlinu zahojenou bez nějakýho týrání kolíkama a konečník už nemám tak stažený sám povoluje pomalu ale jistě. Doufám že moje zkušenost někomu pomůže.

Botulin Ivan Jindřich (22.01.17)

Měl jsem hemoroidy od vojny. Pak jsem byl na odstranění vnitřních hemoroidů a při odstraňování vnitřních hemoroidů vypalováním jsem utrpěl natržení řitního otvoru. Nehojilo se to a hrozila operace. Na tu jsem pak nemusel, protože jsem si nechal injekčně obstříkat řitní otvor botulinem jako když se odstraňují vrásky. Celkem tři vpichy. Za 3 měsíce opět a pak za 6 měsíců. Od té doby mám klid a pokoj a nevím co jsou to hemoroidy a praskliny. Botulin totiž stáhne okolí otvoru na delší dobu a vše se zahojilo a již neprasklo. Trochu to pálí, ale je to nic proti pálení prasklin a hemoroidů. To je moje zkušenost. Ivan

Problémy s hemeroidy AloIs 1221 (10.01.17)

Svědění,pálení mírne mokvaní po stolici někdy i trocha krve.

Léčba

Ze začátku jsem začal užívat preparáty určené přímo na léčbu těchto obtíží. Jako hemostop a gel z dubové kůry. Gel byl příjemný ulevoval od bolesti a svědění ale z dlouhodobého hlediska nepřinesl ani s hemostopem zbavení obtíží. Proto jsem začal užívat mast sudocrem (mast na opruzeniny) cca 5×denně jsem si to mazal a už po jednom týdnu jsem začal pociťovat zlepšení a do dvou měsíců obtíže vymizeli úplně. Během celé léčby jsem omezil sladké a tučná jídla. Místo toaletního papíru jsem začal používat jen vlhčený toaletní papír (nebo ubrousky) a utřít do sucha toaletním papírem. Po dvou letech se mi to v létě začalo vracet, tak jsem to začal zase mazat sudocremem a do dvou týdnů bylo po obtížích. Teď už to jsou 4 roky a bez problémů.

Co mi pomohlo

Sudocrem, vlhčený toaletní papír (zvýšena higiena), strava, pohyb.

Hemeroidy od dětství Dizzie007 (24.11.16)

První zkušenost s nimi byla ve 12 letech a od té doby mi to otravuje život, nyní již 10 let. Pokaždé si myslím, že je to horší, takže plánuji zákrok a těším se až bude klid.

Hemeroidy Leňulka2633 (08.11.16)

Je mi 23 a mám hemeroidy. Nejvtipnější na tom vše je, že netrpím zácpou, ani průjmy, nesedím dlouho na záchodě ani netlačím. Piju vodu a jím hodně ovoce a již 3 roky každé ráno užívám psyllium (rozpustná vláknina).

Jsem dokonalý příklad někoho, kdo by nejspíše hemeroidy mít neměl. Avšak mám je i přes to. Zatím zkouším samoléčbu, ale ještě měsíc a jdu tedy k doktorovi. Neboť vůbec nevím, co s tím jiného.

Hemoroidy a jejich samoléčba PeterPan38 (26.01.16)

Prišlo to v priebehu niekoľkých rokov a celkom nepozorovane. Občasné zabolenie, skor akoby pichnutie alebo krátky kŕč v oblasti konečníka, trvajúci 2-3 sekundy. Nevenoval som tomu pozornosť. Pred asi piatimi rokmi som sediac na chladnej zemi dostal po 2 dňoch neznestilné bolesti v oblasti konečníka, pálenie pri vyprázdňovaní sa takmer nedalo vydržať. Skúšal som rôzne masti, čípky no nič zásadne nepomáhalo. Boli dni keď sa to ako tak dalo vydržať, no väčšina bola neznesiteľných. Bez IBALGINU 400 v množstve 3 ks denne sa to nedalo zvládnuť.

Skúšaním, čítaním o danej chorobe som prišiel k tomu, že dnes už takmer neviem, že niečo také je, hoci si uvedomujem, že náchylnosť na toto ochorenie mám a povaha mojej práce sedavého zamestnania (hoci aktívne pomerne dosť športujem) tomu napomáha. Takže k čomu som prišiel: upravil som postupne stravu, a to:

1. prestal som jesť plody ako jablká a hrušky, najprv som mal pocit, že problém je len v ich šlupke, ale zistil som proste, že mi na toto ochorenie tak alebo onak robia zle.

2. banány som viacmenej prestal konzumovať, naozaj len výnimočne, tak 5-10 ks do mesiaca.

3. úplne, a tým myslím úplne ,som obmedzil kakaové výrobky a to kakao aj v mlieku (ktoré som zbožňoval hoci mám takmer 40 a bez ktorého som si nevedel predstaviť začiatok dňa), čokoladá, čokoládové jogurty apod. som prestal úplne konzumovať.

4. konzumujem aspoň jeden krát denne ovsenné vločky, pripravené zaliate horúcou vodou, naboptnané cca 20 min a s ovocným jogurtom.

5. prestal som konzumovať tvaroh, ktorý som vzhľadom na to, že robím kulturistiku a silové športy veľmi potreboval.

6. Dvakrát denne (ráno 30 0ml a večer 300 ml) pijem čaj z dubovej kôry, našiel som recept, a to: Varím 300 ml vody s jednou čajovou lyžičkou dubovej kôry 10 min, odstavím z platne a nechám ďalších 10 min pod pokrievkou luhovať. Následne ešte teplý (nie horúci ani nie studený) vypijem. Chuť je to hnus, ale keď si predstavím bolesti, ktoré som mával a prebdené noci, tak vypijem čokoľvek, len aby mi bolo dobre.

7. úplne som prestal jesť šošovicu, či už ako prívarky alebo v polievkách, naopak strukoviny ako fazuľa či už ako zelené lúsky alebo normálna fazuľa mi neškodia, skôr by som povedal, že napomáhajú.

Po každom vypráznení si dám sprchu, zitil som, že nie je dobré teplú - skoro až horúcu (hoci mi veľmi pomáhala a uľavila od bolesti a pálenia - ale bola to pomoc len krátkodobá), ale vlažnú a keď myslím vlažnú, tak naozaj len vlažnú (možno vám táto predstava robí už teraz nepríjemne, ale aj ja som mal takýto prvý pocit tiež, ale skúšaním som zistil že vlažná je naozaj lepšia). Následne používam jemný olejček FINE 6 a po jeho pôsobení cca 1-2 min. nanesiem masť PREPARATION H. Toto robím počas dňa, na noc si občas dám čipku PREPARATION H, na také akoby ustálenie vnútorného prostredia hrubého čreva a konečníka a ranné vyprázdňovanie je úplne hladké.

Auto mám zásadne s vyhrievanými sedačkami a keď cestujem iným autom, dám si vyhrievací vankúš. Pozor ale, nenechávam dlho vyhrievanie, len aby sa priestor príjemne zohrial a sedačka bola príjemne teplá (nie horúca) a vyhrievanie vypínam.

Do auta a aj do práce som si na sedenie kúpil anatomicky vankúš s otvorom v strede, aby počas dlhých hodín sedenia či už v aute alebo v práci netrpel zadok.

Teraz mám už relatívne 1/2 roka pokoj, a konečne zas chodím na toaletu bez strachu z neznesiteľnej bolesti a v noci normálne spím a Ibalgin som nezjedol už ani nepamätám.

Dokonca si občas doprajem aj nejaký ten „prehrešok“ vo forme dobrej debrecínskej klobásky či pikantného čili, a verte či nie neuškodí, ak to naozaj nepreženiete.

Čo sa týka alkoholu, cigariet a kávy neporadím, nakoľko som športovec a tieto neduhy som nikdy ani nevyskúšal.

Odporúčam menej soliť, zistil som pozorovaním, že ak konzumujem viacero jedál solenejších, na druhý deň už pri toalete cítim jemnučné „sviedení“ a viem, že som to so soľou prehnal.

Nepodstúpil som žiadny zákrok vo forme rezania, podväzovania vriedkov, či laserového zákroku, nakoľko v mojom okolí mám kamarátov a kamarátky, ktorí to podstúpili a môžem povedať, že ani jednému sa nijak markantne nepolepšilo, trpia bolesťami a mnohí absolvovali operácie a zákroky už niekoľkokrát.

A na záver: keď som sa zaujímal o toto ochorenie podrobnejšie, zistil som, že aj genetika zohráva veľkú úlohu. V rodine máme či z matkinej alebo z odcovej strany dve vážnejšie rodinné anamnézy. A to vredy na žalúdku resp. dvanástniku a kŕčové žily. Vzhľadom na to, že nepijem alkohol, nefajčím a kávu som ochutnal raz v živote a nechutí mi, tak som nedostal vredy na žalúdku, ale genetika sa prejavila a křčové žily z inej rodinnej línie sa geneticky prejavili na mojom konečníku. Hold gény sú gény a z tým neurobíme nič, môžeme sa len naučiť žiť s nimi.

Můj příběh o hemoroidech Jirka999 (07.10.15)

Napíšu vám zde svůj příběh. Krvácení ve stolici se objevovalo postupně a trvalo několik let, než se stalo běžné u každé stolice a posléze i při močení po dosednutí na mísu. Jo, jsem chlap, ale nemám rád očůranou mísu a podlahu kolem. Už jsem byl docela zoufalý a nepomáhal Hemostop, ani mast, ani čípky Faktu nebo jak se to všechno jmenovalo. Až jednou mne ani nevím proč napadlo si sednout na mísu šikmo, tzn. o 45 stupňů do strany a potom jsem si tak sedal na mísu stále. Nejdřív to bylo nepohodlné, ale zvyknete si. Už po týdnu jsem pozoroval velmi mírné zlepšení, možná po deseti dnech jsem se dostal do momentu, že byla stolice po dlouhé době bez krve. Postupně se to stále vylepšovalo. Pomalu, stejně jako pomalu to přicházelo, tak to i odcházelo. Ale stále se to lepšilo. Týden po týdnu, měsíc po měsíci. Praktikuji to asi dva roky a krvácení jsem měl naposledy tak někdy před měsícem a bylo to spíše jednorázové „zašpinění“. Je mně úplně jedno, jestli se tomu budou odborníci usmívat a neodborníci to budou považovat za nesmysl, protože to nestojí ani korunu, což je v dnešní době dost podezřelé. Ale možná z deseti pochybovačů to alespoň jeden nebo jedna zkusí a třeba po měsíci, dvou sem napíše, zda pocítil(a) rozdíl. Já netvrdím, že to pomůže všem a při všech podobných problémech, ale u mne to prostě funguje a jsem za to moc rád. Ten pocit jít na velkou a být si na 99 % jist, že ve stolici nebude krev, je k nezaplacení. Je mně 52 let.

KasperkoXXX (29.05.15)

Při vyprazdňování jsem měl strašné bolesti, které během akce neohrožovaly, tak jsem vyhledal pomoc. Zjistil jsem, že mám hemoroidy. Měl jsem velké problémy, používal jsem různé masti a byliny a pomohl mi lék, vlastně olej, který se nazývá Fine6.

Za bolesti břicha mohly hemoroidy Ryan93 (09.01.15)

Je mi pouze 20 let a začal jsem mít nějaký bolesti břicha a celkem časté nutkání na stolici (falešné). Vyzkoušel jsem všechny možné rady jako třeba jíst vlákninu, zdravé koupele, vitamíny, cvičit, ale nic nepomohlo. Břicho bolelo stále a já se akorát bál, že když někam vyjdu, tak se mi bude chtít na záchod. Pak mě napadlo, že za to může stres, jenže ono to bolelo, i když jsem byl doma v klidu a teple. Jak říkám. Tupá bolest břicha, malinko i bolest konečníku, hlavně svědění konečníku. To jsem si myslel že je naprosto normální, ale není. Pocit nevyprázdnění.

Léčba

Šel jsem k doktorovi, který mě vzal vzorek moči a stolice - naprosto normální. Pak mě poslal na chirurgii kde mi akorát prohmatali břicho a řekli mi, že jsem zdravý (tvářili se, jako bych snad simuloval, jako by mělo znamenat, že když mi je 20, že prostě nemůžu být nemocný) a poslali mě k psychologovi, který mi vůbec nepomohl, břicho bolelo i u něj. Po čtyřech měsících bolestí břicha a nutkání na stolici mě poslali k proktologovi na anoskopii. Zní to špatně a hodně lidí to z důvodu studu odkládá, ale já jsem tam šel co nejdřív, protože mě to hodně štvalo. Vyšetření proběhlo bez bolesti a zjistili mi 2 velké vnitřní hemeroidy a podrážděný konečník. Následovala Baronova ligace (podvázání hemoroidů), ze které má většina lidi strach a podle toho, co sem četl, i hrozné bolesti. Můj zákrok trval asi 35 sekund a byl naprosto bez bolesti. Najednou, po tak krátkém zákroku se cítím konečně fajn.

Co mi pomohlo

Rozhodně neodkládat doktora. Strava, pohyb atd. u mě byly zbytečné, až doktor pomohl.

hemeroidy Mišulala (11.03.14)

Pálení, svědění, malá boulička, vyprazdňování příšerné. Stalo se mi to ve 21 letech, netušila jsem, o co jde, nikde jsem s tím nebyla.

Léčba

Léčba u mě neprobíhala nijak specificky, nechtěla jsem s tím nikam jít. Hemeroid mi zřejmě po měsíci praskl, vyteklo poměrně pěkná stopa krve a od té doby klid. :)

Co mi pomohlo

Nepodlehnout jí.

Vnější hemoroidy - bolestivý otok myperfectday (30.10.13)

Tak přidávám také svoji první zkušenost s hemoroidy (je mi 30 let), konkrétně s vnějšími. Do nedávné doby jsem ani nevěděl, že je mám, vůbec žádné problémy, jen občas nečekané „píchnutí“ v konečníku (něco jako křeč).

Cca před týdnem jsem zpozoroval, že mě trochu pobolívá konečník z vnější strany, byla to taková nateklá boulička (žíla), která trochu pobolívala. Po pár dnech boule ještě víc natekla a bylo to dost bolestivé a nepříjemné (skoro jsem nemohl chodit, sedět atd.).

Léčba

Z internetu jsem se dočetl, že je možné tuto věc nechat „být“ (boule se časem vstřebá), nebo si ji nechat u doktora laicky řečeno „naříznout“ a obsah bouličky (sražená krev) vytáhnout, člověku se prý hned uleví. Mně se stala ještě další varianta, a to ta, že mi zduřená boule nepozorovaně praskla a obsah se potom dostal skrz tuto prasklinu ven. Byla to neskutečná úleva! Je však třeba dávat si pak pozor na nějaký zánět nebo infekci, takže nejlépe sprchovat po každé potřebě a udržovat konečník v čistotě.

Tato zkušenost mě také utvrdila v tom, že musím změnit životosprávu, zejména jídelníček, jelikož mám sedavé zaměstnání a s tím asi nic neudělám, i když sportovat chodím docela často.

Držím všem palce.

Co mi pomohlo

 • Nepomohly vůbec žádné čípky ani masti (Faktu, Dobexil…) - šlo o jiný druh onemocnění (myslím, že se tomu říká trombotizovaný hemeroid - tzn. hemoroid, do kterého se dostává krev, ale nemá kam odtékat, proto se tam tvoří ta boule, která nesmírně bolí při každém pohybu).
 • Pokud jde o zmírnění bolesti, pomáhal mi Ibalgin 400 nebo pár panáků alkoholu.
 • Nakonec si tělo pomohlo samo - zduřený „uzlík“ mi praskl sám od sebe, obsah vytekl a byla to neskutečná úleva z minuty na minutu.
 • Pokud by mi to samo neprasklo, další den jsem to chtěl jít řešit tím ambulantním zákrokem (naříznutí a odstranění obsahu), protože to opravdu neskutečně bolelo.

Asán z hathajógy na hemoroidy SovaKarel (25.06.13)

Na hemeroidy vyzkoušejte asan z hathajogy Pluh:
K provedení této polohy nejprve ulehneme do polohy mrtvoly a po chvilkovém odpočinku postupujeme stejně jako při provádění sarvángásanu (svíčka). Zdvihneme natažené nohy, za nimi následuje i trup, až se nohy začnou překlápět z nejvyššího bodu zdvižení za hlavu.

Překlápění pokračuje plynule dál za hlavu bez zastavení pohybu, až se špičky prstů u nohou dotknou země. Tím je poloha pluhu dokončena. Paže jsou natažené, dlaně obrácené k zemi. Název polohy je docela výstižný, její tvar vskutku připomíná pluh, nohy jako by vyrývaly brázdu v zemi.
Před provedením této polohy je vhodné vleže mírně vydechnout, abychom si při překlápění nohou za hlavu nestlačovali v plicích vzduch, a při dokončení polohy začneme v ní lehce dýchat. V konečné fázi polohy zůstaneme nejméně 10 vteřin, a to podle toho, jak je nám příjemná, a postupným prodlužováním výdrže můžeme dosáhnout po určité době asi dvouminutové délky výdrže.

Pokud nám to bude možné, můžeme během výdrže také trochu prohlubovat dýchání,
ale jen velmi opatrně; nesmíme mít při tom žádné pocity tlaku. Vědomí během výdrže můžeme udržovat v oblasti solar plexu. Nepůsobí-li nám halásan (poloha pluhu) žádné obtíže, budeme jej zdokonalovat tím, že se vynasnažíme dosáhnout nohama co nejdále. Pro obměnu výdrže použijeme podle chuti jiné polohy rukou. Bud' si je složíme za hlavu, anebo je natáhneme směrem ke špičkám nohou.

Vidíme, že v této variantě se halásan (poloha pluhu) poněkud podobá obrácenému padahastásanu (čáp). Proto jej také nedokáží ti cvičenci, kteří při předklonu ve stoji nedosáhnou rukama na zem, což platí zejména o některých mužích. Naopak, pokrok v předklonu se projeví také pokrokem ve schopnosti provést halásan (poloha pluhu). Kdo tedy halásan (poloha pluhu) provést nedokáže, nemusí jej vůbec cvičit,
věnuje-li dost času padahastásanu (čáp).

Může si ale provést po sarvángásanu (svíčka) nebo po viparita karaní (obrácená poloha) překlopení nohou za hlavu do polohy, která pro něj bude ještě snesitelná. Kdyby měl obavu, že jej nohy převáží k násilnému většímu překlopení, může cvičit blíže stěny a v případě potřeby se nohama o stěnu opřít a tím nadměrnému překlopení nohou zabránit.

Léčba

Na hemeroidy vyzkoušejte asan z hathajogy Pluh:
K provedení této polohy nejprve ulehneme do polohy mrtvoly a po chvilkovém odpočinku postupujeme stejně jako při provádění sarvángásanu (svíčka). Zdvihneme natažené nohy, za nimi následuje i trup, až se nohy začnou překlápět z nejvyššího bodu zdvižení za hlavu.
Překlápění pokračuje plynule dál za hlavu bez zastavení pohybu, až se špičky prstů u nohou dotknou země. Tím je poloha pluhu dokončena. Paže jsou natažené, dlaně obrácené k zemi. Název polohy je docela výstižný, její tvar vskutku připomíná pluh, nohy jako by vyrývaly brázdu v zemi.
Před provedením této polohy je vhodné vleže mírně vydechnout, abychom si při překlápění nohou za hlavu nestlačovali v plicích vzduch, a při dokončení polohy začneme v ní lehce dýchat. V konečné fázi polohy zůstaneme nejméně 10 vteřin, a to podle toho, jak je nám příjemná, a postupným prodlužováním výdrže můžeme dosáhnout po určité době asi dvouminutové délky výdrže.
Pokud nám to bude možné, můžeme během výdrže také trochu prohlubovat dýchání,
ale jen velmi opatrně; nesmíme mít při tom žádné pocity tlaku. Vědomí během výdrže můžeme udržovat v oblasti solar plexu. Nepůsobí-li nám halásan (poloha pluhu) žádné obtíže, budeme jej zdokonalovat tím, že se vynasnažíme dosáhnout nohama co nejdále. Pro obměnu výdrže použijeme podle chuti jiné polohy rukou. Bud' si je složíme za hlavu, anebo je natáhneme směrem ke špičkám nohou.
Vidíme, že v této variantě se halásan (poloha pluhu) poněkud podobá obrácenému padahastásanu (čáp). Proto jej také nedokáží ti cvičenci, kteří při předklonu ve stoji nedosáhnou rukama na zem, což platí zejména o některých mužích. Naopak, pokrok v předklonu se projeví také pokrokem ve schopnosti provést halásan (poloha pluhu). Kdo tedy halásan (poloha pluhu) provést nedokáže, nemusí jej vůbec cvičit, věnuje-li dost času padahastásanu (čáp).
Může si ale provést po sarvángásanu (svíčka) nebo po viparita karaní (obrácená poloha) překlopení nohou za hlavu do polohy, která pro něj bude ještě snesitelná. Kdyby měl obavu, že jej nohy převáží k násilnému většímu překlopení, může cvičit blíže stěny a v případě potřeby se nohama o stěnu opřít a tím nadměrnému překlopení nohou zabránit.

Co mi pomohlo

Na hemeroidy vyzkoušejte asan z hathajogy Pluh:
K provedení této polohy nejprve ulehneme do polohy mrtvoly a po chvilkovém odpočinku postupujeme stejně jako při provádění sarvángásanu (svíčka). Zdvihneme natažené nohy, za nimi následuje i trup, až se nohy začnou překlápět z nejvyššího bodu zdvižení za hlavu.
Překlápění pokračuje plynule dál za hlavu bez zastavení pohybu, až se špičky prstů u nohou dotknou země. Tím je poloha pluhu dokončena. Paže jsou natažené, dlaně obrácené k zemi. Název polohy je docela výstižný, její tvar vskutku připomíná pluh, nohy jako by vyrývaly brázdu v zemi.
Před provedením této polohy je vhodné vleže mírně vydechnout, abychom si při překlápění nohou za hlavu nestlačovali v plicích vzduch, a při dokončení polohy začneme v ní lehce dýchat. V konečné fázi polohy zůstaneme nejméně 10 vteřin, a to podle toho, jak je nám příjemná, a postupným prodlužováním výdrže můžeme dosáhnout po určité době asi dvouminutové délky výdrže.
Pokud nám to bude možné, můžeme během výdrže také trochu prohlubovat dýchání,
ale jen velmi opatrně; nesmíme mít při tom žádné pocity tlaku. Vědomí během výdrže můžeme udržovat v oblasti solar plexu. Nepůsobí-li nám halásan (poloha pluhu) žádné obtíže, budeme jej zdokonalovat tím, že se vynasnažíme dosáhnout nohama co nejdále. Pro obměnu výdrže použijeme podle chuti jiné polohy rukou. Bud' si je složíme za hlavu, anebo je natáhneme směrem ke špičkám nohou.
Vidíme, že v této variantě se halásan (poloha pluhu) poněkud podobá obrácenému padahastásanu (čáp). Proto jej také nedokáží ti cvičenci, kteří při předklonu ve stoji nedosáhnou rukama na zem, což platí zejména o některých mužích. Naopak, pokrok v předklonu se projeví také pokrokem ve schopnosti provést halásan (poloha pluhu). Kdo tedy halásan (poloha pluhu) provést nedokáže, nemusí jej vůbec cvičit, věnuje-li dost času padahastásanu (čáp).
Může si ale provést po sarvángásanu (svíčka) nebo po viparita karaní (obrácená poloha) překlopení nohou za hlavu do polohy, která pro něj bude ještě snesitelná. Kdyby měl obavu, že jej nohy převáží k násilnému většímu překlopení, může cvičit blíže stěny a v případě potřeby se nohama o stěnu opřít a tím nadměrnému překlopení nohou zabránit.

Studená voda místo toaletního papíru při hemoroide pepa gas (13.04.13)

Nejednoduší způsob jak se zbavit problému s hemoroidy, je chodit pravidelně - buď ráno nebo večer na stranu. Po vyprázdnění doporučuji používat místo papíru chladnou vodu a umýt si zadek!

Svědění a pálení při hemoroidech Roman44 (04.04.13)

svědění, pálení

Co mi pomohlo

Pomohl mi aplikátor anurex, super věc na doma, nemusel jsem nikde po doktorech a mám konečně pokoj, fakt to funguje, ne jako čípky a tabletky, které musíte jíst pořád.

Pálení a svědění při hemoroidech Barbora55 (08.02.13)

Pálení, svědění

Co mi pomohlo

Tak vidím, že hemostop vede. Taky mi na to pomohl.

Boulička při hemeroidech Jarka3 (31.08.12)

Pálení, svědění, nepříjemný pocit, malá boulička.

Co mi pomohlo

Pomohlo mi jíst ovoce a zeleninu, vysadit kořeněná jídla a cvičit - kegelovy cviky. Brala jsem hemostop, který mi poradil lékárník - gel i tobolky a za měsíc se potíže úplně ztratily.

Výrůstek v konečníku Kamill (05.04.12)

Objevil se mi na konečníku malý výrůstek, svědivý a pálivý, bylo to velmi nepříjemné. Vyprazdňování byl hrozný zážitek!

Co mi pomohlo

Pomohl mi hemostop gel. Zkoušel jsem i jiné, ale ty pálili, hemostop nikoliv. Používal jsem taky hemostop tobolky a brzy bylo po problémech.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na hemoroidy

Diskuze o hemoroidech