Hodgkinův lymfom

Přidat zkušenost

Hodgkinův lymfom léčí Onkologie a patří mezi Onemocnění lymfatického systému

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis a projevy Hodgkinovy choroby

Hodgkinův lymfom je maligní onemocnění, které má nejasnou etiologii a patogenezi. Etiologie je příčina onemocnění a patogenezí chápeme mechanismus rozvoje nemoci.

Postihuje převážně mladé lidi a představuje asi 30% všech lymfomů ( druhá skupina lymfomů tvoří tzv.non-hodgkinské lymfomy, například mnohočetný myelom).

Biologické a klinické studie ukázaly, že existují dvě základní varianty tohoto onemocnění:

a) nodulární Hodgkinův lymfom s převahou lymfocytů

b) klasický Hodgkinův lymfom, který rozdělujeme na několik subtypů:

  • nodulárně sklerotický
  • smíšeně buněčný
  • bohatý na lymfocyty
  • chudý na lymfocyty

Na vzniku onemocnění se pravděpodobně podílí několik faktorů. Jedním z nich je infekce člověka tzv. EBV ( virus Ebsteina a Barrové), dále je to porušená imunitní odpověď a genetické vlivy.

Celá problematika ještě není dostatečně objasněna, ale zdá se, že infekce virem EB vyvolá u geneticky predisponovaného jedince s vadnou imunitní odpovědí onemocnění.

Nádor se vyskytuje ve všech věkových kategoriích, včetně dětského věku. Nejčastěji bývá ve 2. - 3. dekádě života. Celkově se incidence pohybuje v rozmezí 2,6-2,9 případů na 100 000 obyvatel. Muži onemocní častěji než ženy, a to v poměru 3:2. V Evropě a v USA jsou dva vrcholy výskytu onemocnění, a to v 30. a v 60. roce života.

Rizikové faktory Hodgkinovy choroby

Jsou neznámé, uvažovalo se o infekcích retroviry a EBV.

Prevence Hodgkinovy choroby

Není v současné době možná.

Přínaky a projevy Hodgkinovy choroby

Onemocnění v první řadě postihuje lymfatické uzliny ( mízní uzliny). Nejčastěji jsou postiženy lymfatické uzliny krční, okolo aorty, v dutině hrudní a v podpaží.

Nádorem postižená uzlina je zvětšená, má setřelou strukturu. Maligní klon buněk pravděpodobně vychází z B- buněk ( typ lymfocytů, druh bílé krvinky).

Po postižení uzlin může postihovat i nelymfatické orgány a kostí dřeň.

Onemocnění často postihne skupinu lymfatických uzlin nejčastěji na krku, potom se šíří do dalších uzlin lymfogenní cestou, dále hematogenní cestou a posléze per kontinuitatem( tedy cestou mizních cév, pak krevní cestou a nakonec přímým přenosem).

Nejčastějším příznakem je nebolestivé zvětšení lymfatických uzlin na krku. Pokud dochází ke zvětšení uzlin v dutině hrudní okolo plic, dochází ke vzniku kašle a námahové dušnost ( po pohybu či jiné tělesné aktivitě dochází k subjektivnímu pocitu dechové nedostatečnosti). Analogicky při zvětšení lymfatických uzlin v dutině břišní dochází ke zvýšení břišního tlaku a k potížím v oblasti trávicí soustavy.

Může, ale nemusí být přítomna hepatosplenomegalie ( zvětšení jater a sleziny).

Celkové příznaky zahrnují teplotu ( je to tzv. teplota Pel- Ebsteinova typu), dále hubnutí, pocení, svědění kůže a vzácněji bolest v oblasti postižených uzlin po požití alkoholu.

V laboratorním vyšetření je vysoká sedimentace, vyšší laktátdehydrogenáza, dále lymfocytopenie ( nedostatek lymfocytů), anémie ( nedostatek červených krvinek) a eozinofilie ( zvýšení počtu eozinofilních granulocytů, což je typ bílé krvinky).

Pod mikroskopem nalézáme v nádoru charakteristický typ buněk. Jsou to buňky Reedové- Sternbergovy ( říká sem jim také zrcadlové buňky či buňky vzhledu sovích očí), které mají dvě zrcadlově postavená jádra. Dalším typem buněk, které jsou nalézány v lymfomu, jsou Hodgkinovy buňky. Tyto dva typy buněk jsou nádorové. V Hodgkinově lymfomu nacházíme celou řadu dalších buněk, ale ty už nejsou nádorové. Podle zastoupení a mikroskopické stavby rozlišujeme již zmíněné varianty Hodgkinova lymfomu.

Nodulární Hodgkinův lymfom s převahou lymfocytů ( starší označení je Hodgkinův paragranulom, další označení je lymfocytární predominance Hodgkinovy choroby) je charakteristický tím, že postižená uzlina má zcela nebo jen částečně setřelou strukturu, která je nahrazena nodulárními ( tvar uzlu) nebo nodulárně- difúzními infiltráty. Nacházíme zde tzv. lymfoidně histiocytární buňky, které mají nepravidelné až laločnaté jádro, proto se jim také někdy říká popcorn cells ( cell je angl. buňka). U tohoto typu lymfomu chybí buňky Reedové-Sternbergovy. Naděje na uzdravení u tohoto typu nádoru je velmi dobrá.

Klasický Hodgkinův lymfom a jeho nodulárně sklerotická varianta je charakteristická tím, že je na něm patrná nodularita, tj. různě velké uzly buněk, které jsou obklopeny silnou vrstvou vaziva. U tohoto typu nádoru vídáme tzv. lakunární buňky, které jsou pozůstatkem fixačního artefaktu při přípravě preparátu nádoru.

Smíšeně buněčná varianta je zvláštní svou buněčnou polymorfií ( nacházíme zde velké množství druhů buněk), a to Reedové-Sternbergovy buňky, Hodgkinovy buňky, epiteloidní buňky, eozinofilní a neutrofilní granulocyty, lymfocyty a plazmatické buňky.

Varianta bohatá a chudá na lymfocyty se liší, jak už z názvu vyplývá, počtem tohoto typu bílých krvinek.

Léčba Hodgkinovy choroby

Strategie léčby závisí na stupni poškození, rozvoje, lokalizace postižených lymfatických uzlin. V počátečních stádiích se využívá radioterapie ( ozařování) všech hlavních skupin uzlin, v nadbrániční lokalizaci tzv. plášťovým polem, u podbrániční lokalizace pak polem obraceného písmene Y. Celková dávka je 35-40 Gy.

U složitějších případů se kombinuje chemoterapie ( dávají se 4 cykly chemoterapie) s radioterapií, aby se zabránilo zpětnému vracení nemoci. U nejtěžších případů se využívá 6-8 cyklů chemoterapie, která je pak doplněna radioterapií. Nejčastěji se používá chemoterapie, která je zkombinovaná následovně: COPP, ABVD, BEACOPP.

COPP : cyklofosfamid, vinkristin, prokarbazin, prednizon

ABVD: adriamycin, bleomycin, vinblastin, dakarbazin

BEACOPP: bleomycin, etoposid, adriamycin, cyklofosfamid, vinkristin, prokarbazin, prednizon

Prognóza onemocnění je poměrně příznivá, avšak závisí na stádiu, histologickém typu apod. Jednotlivé typy lymfomu mají prognózu úplného uzdravení okolo 50-90%.

Jak si mohu pomoci sám

Hodgkinova chroba je onkologické onemocnění, a proto svépomoc není možná.

Komplikace Hodgkinovy choroby

Poměrně dobrá prognóza Hodgkinova lymfomu je zhoršována komplikujícími faktory, které často vyplývají z nežádoucích účinků radioterapie a chemoterapie.

Při aplikaci radioterapie a chemoterapie se mohou vyskytnout v průběhu časového horizontu 15 let druhotné maligní nádory: karcinom prsu, karcinom štítné žlázy a krevní malignity: non-hodgkinské lymfomy, akutní myeloidní leukemie.

Další komplikace je poškození některých orgánů chemo- a radiotepaií: je to zejména poškození srdce, poškození pohlavních žláz, které se projeví ztrátou menstruace a neplodností, dále poškození plic po bleomycinu a nakonec poškození štítné žlázy.

Diskuse

Další názvy: Hodgkinova choroba, maligní lymfogranulom

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Hodgkinovým lymfomem

Máte zkušenost s Hodgkinovým lymfomem?

Hodkginuv lymfom lulu235 (01.11.20)

Dobrý den, ráda bych se podělila o své zkušenosti s touto nemocí, jelikož jsem taky na začátku své nemoci pátrala a hledala a tohle by mohlo někomu pomoci. V dubnu 2020 jsem si nahmatala náhodou bulku nad klíční kostí. Hned se mi to nezdálo, byla nebolestivá a když jsem se koukala na netu co by to mohlo být, okamžitě mi vyjel Hodkging. Zavolala jsem tedy dr a ten i když byl všude koronavirus a nejrůznější opatření, mi řekl ať raději příjdu. Prohlédl mě a usoudil, že se jedná o angínu, i když jsem žádné jiné příznaky angíny neměla poslal mě domů s ATB. Po dobrání ATB však boule nezmizela, naopak se zvětšila. Poslal mě tedy na sono, kde pouze konstatovali, že se jedná o zvětšené uzliny. Nakonec mě tedy ještě poslal na ORL.Tam už doktorka asi věděla o co kráčí, zhrozila se a poslala mě ihned na CT, kde zjistili že se nejspíš jedná o Hodkgina. Odtud jsem byla odeslána na hematologii a poté na extipaci uzliny,kvůli potvrzení a určení přesneho tipu. Už tehdy jsem ale věděla, že je zle a dr mi to potvrdil. Naštěstí v nemocnici zjistili, že i když byly zasažené uzliny na více místech, nejvíce v mezihrudí se jedná o méně zákeřný tip a dali mi chemoterapii ABVD 4 cykly. Se vším jsem souhlasila, co mi taky zbývalo, 4 cykly tzn. 8 dávek chemoterapie co 14 dnů, první v nemocnicí poté jsem docházela na stacionář .. To co ovšem následovalo, byla moje nejhorší noční můra. Myslím tím chemoterapii. Jsem naštvaná, jak tohle někdo může nazývat léky, ano asi to pomáhá rychle odstranit nádorové bujení ALE to co to s vámi udělá vám nikdo neřekne. A nemluvím jen o šílené nevolnosti, kterou jste nezažili ani po tom největším flamu. Asi týden po chemu jsem byla slabá jak moucha, dokázala jsem jít tak max na záchod a nebyla jsem schopná si ani otevřít láhev s pitím. Pár dní po první chemoterapii, mě začala trápit hrozná zácpa, píšu to narovinu, celou noc jsem seděla na záchodě a brečela bolestí, spolykala jsem snad kde jaké projimadla, ale ulevilo se mi až na druhý den. Další věc, šílené bolesti žaludku - zřejmě po injekcich které jsem si pichlala na tvorbu krvinek - jen jsem ležela shoulena v klubíčku a nevěděla co dělat.. O ztrátě vlasů a chlupů ani nemluvím, to je asi to nejmenší i když na psychice vám to nepřidá.. Jinak psychika totálně v háji, nemohla jsem spát a pořád jsem brečela, pomohli mi až prášky.. Několikrát jsem s „léčbou“ chtěla seknout, brečela jsem, že raději umřu, než abych tam šla znova. Postupem času, mi dělalo zle už jen to, že jsem přišla do nemocnice a cítila ten smrad. Když mi ten jed kapal do žil, bylo mi zle tak že jsem ani nemohla dýchat, vím, že hodně dělá psychika, ale tu bohužel neovlivníte. Brečela jsem, prosila ať už mi to nedávají, ale marně.. Teď už to mám za sebou a čeká mě ještě ozařování.. Už bych v životě na chemu nešla, i kdyby to byla ta poslední možnost.. Ale k něčemu to asi bylo dobré, uvědomila jsem si jaké mám priority a že je na čase myslet především sama na sebe, začnete si vážit svého života a hlavně svého těla, protože, to že tohle všechno zvládlo, je úžasné a jsem mu velmi vděčná, že se i s tou nemocí, ale hlavně s tou chemoterapií dokázalo takhle poprat.

Co mi pomohlo

Tak myslím, že kromě chemoterapie, zabraly i bylinky konkrétně čaj z kořene pampelišky a z listů gravioly. Jinak co mi pomohlo při nepříznivých účincích chemoterapie :na zácpu lactulosa a přinejhorším fenolax, na žaludek jsem toho vyzkoušela hodně, ale nakonec zabralo pivo.Na spaní stilnox a na psychiku tritico, postupem času to nestačilo takže mi nasadili neurol,podotykam, že jsem nikdy dřív s psychikou problémy neměla.. Jinak užívat si každého dne, kdy vám je dobře, i když těch dnů mezi chemoterapiema je velmi málo..

I Hodgkin se dá zvlánout - Jiřina 36 let JirkaL (05.08.19)

Tuto nemoc mi diagnostikovali v květnu 2019, neměla jsem žádné příznaky, mimo kašle a nadměrné únavy.

S kašlem jsem šla k obvodní lékařce, dostala 2 antibiotika, která nezabírala, tak jsem putovala na RTG vyšetření, které odhalilo nádor v mezihrudí, poté jsem se dostala na Ct vyšetření, kde se prokázalo podezření na lymfom. Následovala extirpace uzliny v nadklíčku a histologie (čekala jsem měsíc na výsledky) a výsledná diagnóza Hodgkinův lymfom - smíšená buněčnost.

V květnu jsem podstoupila Trepanobiopsii, není to tak hrozné vyšetření, kontrolní Pet - Mr vyšetření k posouzení stádia II. A. Následovala první dávka chemoterapie ABVD, tu jsem snesla celkem dobře až na bolest hlavy, která trvala 3 dny. Druhá dávka už byla horší, dostala jsem horečku a zvracela jsem, a hlavně se osypala, následek toxicity, dostala jsem Dithiaden a Xados a vyrážka ustoupila, začaly padat vlasy, tak jsem je oholila a nosím šátek. Třetí dávka už byla v pohodě.

Léky: Milurit - na snížení kyseliny močové
Emend - na potlačení pocitů na zvracení, pomáhá i Kynedril
Dithiaden, Xados - na vyrážku a svědění

Celkem mě čekají 4 cykly chemoterapie (8 dávek), možná radioterapie. Věřím, že tuto nemoc porazím. Co bych doporučila, je myslet pozitivně, nelitovat se, pokud to jen trochu půjde, dělat to, co Vás baví. Není to jednoduché, ale tahle léčba se opravdu zvládnout dá.

Hodginova nemoc IIA Blazin13 (29.10.15)

Bylo to v roce 2005 a bylo mi 25 let. Napuchlá uzlina na krku, přičítaná natáhlému svalu po týdnu snowboardingu. Ihned hospitalizace, odebrání vzorku. Po týdnu převoz do Fakultní nemocnice.

Léčba

8× chemoterapie Beacopp

Co mi pomohlo

Rodina, přátelé, pozitivní myšlení i přístup a musím se přiznat, že i konopí.

Mé zkušenosti s Hodgkinovou nemocí Šárka T. (01.03.14)

Na konci roku 1995 jsem začala být nadměrně unavená, ale svalovala jsem to na fakt, že jsem od léta toho roku začala chodit na karate. Protože jsem nikdy nebyla moc sportovní typ, myslela jsem si, že to je prostě jen nezvyklá zátěž na tělo. Před Vánoci toho roku ale přidaly horečky, prudké noční poty a celková slabost a schvácenost. Nakonec přišla dušnost (nebyla jsem schopná jít i do malého kopečka) a nechutenství: strašně jsem zhubla, ač jsem byla dřív ne tlustá, ale taková boubelatější.

Léčba

2. ledna 1996 jsem byla vyslána na vyšetření do FNKV, kde jsem už zůstala na rok: léčila jsem se půl roku stacionárně a dalšího půl roku ambulantně. Diagnóza - Hodgkinova nemoc, stadium IIB. Bylo mi 25 let, děvče v rozpuku. :-) Měla jsem nádor 16 cm a k tomu metastázy na krku.

Dostala jsem 8 cyklů chemoterapie Beacopp, ve třítýdenních intervalech, trvalo to od ledna do června. Během každého cyklu se mi zvyšoval a zase klesal počet bílých krvinek, tak jsem si sama doma píchala do břicha Neupogen. Nádor se smrsknul na desetinu, ale stále tam byl, a tak v září 1996 jsem nastoupila na aktinoterapii. Z té se mi dělalo strašně špatně od žaludku, bylo to peklo pekloucí.

Přidružil se i zápal plic, takže jsem putovala znovu do nemocnice. V listopadu 1996 bylo vše již v normálu, 3 měsíce jsem odpočívala doma a v únoru 1997 jsem nastoupila do nové suprové práce. Od té doby chodím na pravidelné kontroly. A musím PODĚKOVAT BOHU A VŠEM DOBRÝM SILÁM - nemoc se již neozvala a dala pokoj. Dnes je mi 42 let, mám práci, hodně koníčků, chodím cvičit a běhat, mám laskavé rodiče a dobré kamarády, vystudovala jsem dvě VŠ, ale hlavně ŽIJI. TÍMTO CHCI DODAT SIL VŠEM, KOHO TO POSTIHNE - DRŽTE SE, BOJUJTE, TA NEMOC SE DÁ ZVLÁDNOUT!!

Co mi pomohlo

Podpora rodičů a blízkých, víra ve vlastní moc tu nemoc překonat, zachování klidu, nepanikařit.

Tatínkův boj s nemocí Bio-MIa (17.09.13)

Zprvu zvětšená uzlina na krku,lékařka tvrdila, že je nachlazen, nebo to dělá po angíně, co údajně prodělal. Rok a čtvrt od prvních příznaků v dubnu po chemoterapii špatná chůze na jednu nohu,nemoc napadla kostní dřeň,Řekli nám,že v květnu otec zemře,zemřel až po půlce července.Přístup fakultní nemocnice Olomouc strašný,nepřejte se tam léčit nebo umírat!

  • zvětšená uzlina,postupně teploty,ničím nešly srazit,tak poslední půlrok již hodně vysoké.Stěžoval si na bolesti hlavy a těla a kostí uvnitř,bledost,malátnost,nechutenství,mdloby,postupně i zvracení,poslední tři měsíce (asi) nemožnost jíst-vše vyzvracel a pít..bolest v krku.
Léčba

Uzlina nezmizela a asi po půl roce mu byla vyoperována, později se přidala uzlina na druhé straně krku, taktéž vyoperována, následoval převoz do fakultní nemocnice Olomouc, kde mu objevili uzlinu v třísle. Asi rok od prvních příznaků se ukázalo, že chemoterapie nezabrala, a tak od ozařování bylo upuštěno, Lékař řekl, že je to příliš drahé a zbytečné.

Co mi pomohlo

Nepomohlo nic - tatínek zemřel po roce a půl,při bolesti nohy a špatném našlapování už jsme s mamkou věděly,že zemře, a to asi 3měs. předem.

Hodgkinův lymfom v 15 letech JohnnyD (08.08.13)

Diagnózu mi sdělili na konci ledna letošního roku. Bylo mi 15 let. Od října jsem dost kašlal, odplivával hleny a byl jsem dost unavený. Únava nebyla způsobena nemocí, ale měl jsem toho prostě dost (škola, studentská výměna, cesta do USA), ale nebyl jsem schopen se znovu z únavy regenerovat. V prosinci jsem pak přestal mít chuť k jídlu. Všiml jsem si toho na Vánoce, protože dřív jsem snědl hromadu řízků, ale tentokrát jsem jen uždiboval. V lednu přišlo nepříjemný svědění a noční poty. Šel jsem tedy k obvodnímu lékaři, a ten to po několika odběrech a rentgenech plic poznal a poslal mě na dětskou onkologii v Motole. Tam mi to potvrdili a začal jsem na sobě pozorovat i hlavní příznaky, boule na krku a v podpaží. Po pár vyšetření mi nasadili chemoterapii.

Léčba

Chemoterapie: 2×OEPA (Ta je celkem drsná), 4× COPPDAC (Ta je o něco slabší). Léky: Prednison, Renisan, Zofran. Vedlejších účinků jsem vyzkoušel většinu, ale kromě stavu po první chemoterapii se to dalo zvládnout v klidu.

Co mi pomohlo

Skvělí doktoři, pozitivní přístup, černý humor, rodina a hlavně vidina dovolené po ukončení léčby.

Hodgkinův lymfom ve stadiu IIB Term (06.08.13)

Zhruba tři týdny trvající noční pocení (s nutností výměny oblečení) a výrazně zvětšená uzlina na krku (náhodně objevená praktickou lékařkou). Diagnóza: Hodgkinův lymfom, stadium IIB.

Léčba

6 x chemoterapie BEACOPP (ambulantně, třítýdenní periodicita) - závěrečné PET/CT ukazuje úplnou absenci aktivního nádoru

Co mi pomohlo

Podpora nejbližších (širší okolí se naopak o nemoci jakoby bálo mluvit) a plné soustředění na vlastní léčbu (snaha dělat si čas co nejpříjemnější, dobře se stravovat, soustředit na to, aby tělo mělo sílu, dopřávat si příjemné a pestré aktivity). Dle slov lékaře je možný návrat choroby po úspěšné terapii zhruba dvacetiprocentní s nejvyšším rizikem v prvním roce, dvou. I v takovém případě je ale možná další léčba a vyléčení.

Můj Hodgkinův lymfom SMichal (03.06.13)

Diagnoza na mé 18 narozeniny. Předcházelo výrazné zduření uzliny v nadklíčku. Až po dotazech doktorů jsem si uvědomil zde popisované příznaky - únava, pocení - příznaky, kterým v kombinaci intenzivního sportování a zaměstnání žádný člověk nepřikládá zvláštní důležitost. Po vyjmutí nádoru z krku zněla diagnoza: onemocnění IV.stupně - a to jak v nadklíčku, tak v oblasti hrudníku - mezihrudí, takže nemožnost operace ani ozáření.

Léčba

Téměř 9 cyklů chemoterapie bez ozařování - vyléčení všech postižených oblastí a v místě nálezu 1 malinká uzlinka, která je díky léčbě zapouzdřena a již téměř 18 let naprosto bez příznaků a více, než 15 let žiji plnohodnotným životem zdravého člověka.

Co mi pomohlo

Jistojistě to byla péče a snaha lékařů,kterým za to vděčím a samozřejmě touha žít a být zdravý a podpora rodiny a okolí. V neposlední řadě také možnost bez problémů o nemoci mluvit a nenechávat se litovat a odmítat soucit okolí.Být aktivní, pokud je to možné a často být mezi lidmi a blízkými přáteli, ať má člověk co nejméně možností a času nad nemocí přemýšlet.

Bojovat při Hodkinově lymfomu salvaja (27.05.13)

Únava, zduřelé uzliny, horečka, po požití alkoholu bolest v uzlinách

Léčba

8 cyklů chemo, 3.stadium

Co mi pomohlo

Chemoterapie, rodina - nebýt sama, fyzická kondice, nedělat z tématu tabu a vidět jen dobrý konec

Hodgkinova nemoc u otce Lukassss (31.03.13)

Dušnost, uzliny, svědění kůže, dušnost, neustále zvýšená teplota

Léčba

Chemoterapie, léky, doplňování plazmy.

Co mi pomohlo

Chemoterapie oslabili mého otce natolik až zemřel. Dává se vinna lékařům, ale ty pouze dělají to co druzí, někdy to zabere a někdy ne.

Blíže neurčený Hodgkin alča45 (03.02.13)

Dušnost, ztráta chuti, zvětení uzlin, úbytek na váze, ztráta vlastů

Léčba

3× punkce, léčba chemoterapií, bez většího výsledku, CT břicha, v posledních měsících také úvaha o transplantaci kostní dřeně od bratra, zkomplikované diabetem dárce i pacieta

Co mi pomohlo

Po roce ambulatních chemoterapií, selhání organismu a smrt.

Blíže neurčený Hodgkin Pavla Vejtrubová (07.10.12)

Dušnost, voda na plicích, tlak v hrudi, nespavost, úbytek na váze 10kg, zvýšené pocení, veliká únava - lymfomy v hrudní a břišní oblasti. Předcházela mononukleóza bez příznaků

Léčba

Začátek léčby:
kortikoidy, 3× punkce plic, zavedení drénu do hrudníku na odvod vody z plic (1 týden), antibiotika, odebrání vzorku kostní dřeně, reakce na heparin, posunití léčby o 10 dní

Průběh léčby:
4 cykly chemoterapie BEACOPP, prednison, antibiotika, 1/2 roku doma, chemoterapie podávaná ambulantně, úprava stravy

Ukončení léčby: únavový syndrom, problémy s žílami, nefungující štítná žláza, únavový syndom, výpadky paměti

Co mi pomohlo

Nepřirouštět si to, vnitřně zabojovat, semknutí rodiny, nebát se o tom mluvit

Únava a chemoterapie při Hodgkinově lymfomu AndreaMed (10.07.12)

Velká únava, svědění kůže, noční pocení, zvětšená uzlina na krku.

Léčba

8 cyklů chemoterapie BEACOPP.

Co mi pomohlo

psychická pohoda, rodina a přítel

Únava při Hodgkinově lymfomu ost (15.06.12)

Hubnutí, strašná únava - ráno po celnočním spánku jsem si připadal jak po šichtě v dolech, celkově pocit, jak když ze mně veškerou energii vysáli upíři, hrozné cca 1 hodinu trvající bolesti v oblasti břicha po požití alkoholu, hrozné bolesti zad, protože mi přemnožené lymfocyty napadly jeden hrudní obratel, který se v průběhu té nemoci zmenšil ze 3cm asi na polovinu.

Léčba

Půl roku chemoterapií, prednizon. Celkově jsem byl doma přes rok.

Co mi pomohlo

Možná můj trochu fatalistický přístup, snažil jsem se to brát jak to je a co nejmíň se stresovat - to je u toho důležité. Jsem už skoro 20 let v remisi, i když jsem měl docela pokročilé stádium. Držím palce všem a všem přeju uzdravení.

Maminčin boj s Hodgkinovým lymfomem bobshina (06.05.12)

Suchý kašel, zvětšená uzlina na krku

Léčba

Od roku 2006 série několika chemoterapií, ozařování a následně ještě jedna experimentální léčba a transplantace kmenových buněk.

Co mi pomohlo

Moje maminka je to nejcennější, co mám a vidět, že jí nic nepomáhá, mě hrozně ničí. Teď jsem těhotná a moc ji tu potřebuji mít, ale bohužel začíná mít problémy i s chůzí a další léčba už není možná, neboť zatím nic nového nevynalezli. Snad se další léčby dočká.

Hodgkinův lymfom a jeho průběh vylecena_pacientka (15.04.12)

Teploty, svědění kůže, unáva, pocit na omdlení

Léčba

Po omylné léčbě angíny a poslání domů s tím, že mé výsledky jsou vlastně lepší jsem neotálela a navštívila nemocnici. Po absolování nespočtu vyšetření objevily na RTG hodgkinuv lymfom a za pár dní jsem podstoupila první chemoterapii. Poté následovalo dalších 5 a také ozařování. Teď už zbývá jen strach, že by se to mohlo všechno vrátit a znova opakovat. Ale i to s odstupem času slábne.

Co mi pomohlo

Chemoterapie, ozařování,rodina, kamarádi a neslábnoucí víra v dobrý konec.

Hodgkinův lymfom po porodu spoldi (26.01.12)

Po porodu našeho syna v únoru 2011 se mi na krku objevily nebolestivé tvrdé boule. Nejprve jsem tomu nevěnovala pozornost, protože péče o syna byla v tu chvíli na první místě a navíc jsem si myslela, že se mi po těhotenství zbláznila štítná žláza. Nikdy by mě nenapadlo, že existuje nějaký lymfom a co vůbec ne, že mě může něco takového, jako je rakovina potkat. Jenže se to stupňovalo: svědění kůže, noční pocení, šílený kašel a dušnost po ujití pár metrů. To už bylo po čtyřech měsích. Během této doby se můj lékař soutředil na léčbu kašle, že si ničeho jiného nevšiml, nebo nechtěl. Těžko říct.

A tak když už ani antibiotika nezabírala, zkusila jsem změnu lékaře. V pondělí jsem se zaregistrovala u mé nynější lékařky a v ten samý týden ve čtvrtek jsem ležela na hematoligické JIPce. Do té doby mi nikdo nic konkrétního neřekl. Jen že je to vážné a musím být neprodleně hospitalizována. Diagnózu mi řekli až po dvou dnech strávených v nemocnici a ihned mi nasadili chemoterapii. V nemocnici jsem strávila 8 dní a po té mě propustili domů. Na chemo jsem dojížděla ambulantně. 8 cyklů chemoterapie mi pomohlo a já po konečném vyšetření PET-CT jsem v pořádku.

Léčba

8 cyklů BEACOPP chemoterapie. Prednison a antibiotika jako prevence infekce. Dostatek tekutin a jako doplněk stravy jsem užívala železo, protože jsem měla anémii.

Co mi pomohlo

Dobrá psychická pohoda, podpora rodiny a přátel a být něčím zaměstnaná. A věřte, že v tu dobu naše 4měsíční miminko nenechá člověka myslet na špatné věci.

Kamarádka má Hodgkinův lymfom MíšshenkaaA (21.01.12)

Moje kamarádka, znám se s ní už od 1. třídy, onemocněla v 16-ti letech touto nemocí. Jednou jsem si s ní psala na chatu, zeptala jsem se jí, co se děje, protože s námi už dlouho nejela do školy, pokaždé jsme jezdili spolu naše parta, a ona už týden mezi námi chyběla, tak jsem se jí zeptala co se děje, odpověděla mi, že je v nemocnici. Nenapadlo mě nejdřív nic hrozného, ale poté mi řekla, že si ji tam nechají, protože mají podezření že má Hodgkina. Nevěděla jsem co to je, ona ještě ale taky ne. Nakonec se jí to potvrdilo v polovině listopadu roku 2011. Byla to pro mě hrozná rána, vůbec nic jsem o tom nevěděla, netušila jsem, jak moc je to děsivé a bolestivé. Bála jsem se této nemoci, ale nenapadlo mě že ona.

V říjnu minulého roku už byla šíleně pohublá, bledá, vypadala jak nemocná, ale myslela jsem si, že zhubla schválně, protože byla trošku silnější, obdivovala jsem ji, jak jí to sluší, potom v listopadu si stěžovala kamarádce na velkou bouli na krku a na teploty, noční pocení a podobné věci. Už je to měsíc a půl léčby a já vůbec nevím, jak to bude a jak se to vyvine. Už teď probíhá několik chemoterapií, bude mít i další a bude mít také radioterapie. Někdy vypadá opravdu zničeně a potom zase se směje a je to jako dřív. A už nemá vlásky, nejspíš bere antixiolytika, protože si vůbec neuvědomuje závažnost tohoto onemocnění. Tlumí jí to.

Teď jí pustili domů. Často ji navštěvuji, když je v nemocnici a mám strach, že to je naposledy a že už se to nikdy nevrátí to, co bývalo.

Léčba

Podstoupila už asi 4 cykly chemoterapií a bude mít ještě několik dalších plus radioterapie. Už jí vypadaly vlasy. Je to rychlé. Chvíli je v nemocnici na jip či dětské onkologii a někdy ji pustí domů na pár dní, ona sama o sobě nic nepociťuje, jen ji to bolí, ale sama se netrápí, je utlumená, aby to nemohla prožívat.

Co mi pomohlo

Co jí pomáhá? Přístup rodiny, přátel a přítele, se kterým je dva roky, co mi pomohlo se poprat s tím, že je má jedna z nejlepších kamarádek nemocná a nikdo neví jak to bude? Moje rodina, kamarádi, přítel, také zaběhnout se do běžného života a zapomenout tak na to. Nebýt s ní často, abych si zvykla na to, že tu být nemusí. Tolik si to nepřipouštět a nepřemýšlet o tom, neutápět se v tom.

Dva roky po zaléčení Hodgina Awukid (03.01.12)

Nikdy už to není jako před nemocí, ale vozíčkáři jsou na tom určitě o mnoho hůř. Tak vy, komu diagnostikovali tuhle chorobu, nezoufejte. Život rozhodně nekončí. A to ani v případě, že máte jako já pokročilou formu, na kterou dostanete 8 cyklů BEACOPP a návdavkem ještě radioterapii. Jsem už 9. měsíc zpět v práci

Hodgkinův lymfom - zkušenost lulubird (10.12.10)

Pocení, hubnutí, únava, svědění kůže.

Léčba

6 cyklů chemoterapie.

Co mi pomohlo

Chemoterapie.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.