Horečka Dengue

Přidat zkušenost

Horečku Dengue léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Příznaky, Prevence, Léčba

Popis horečky Dengue  

Horečka dengue je virové onemocnění přenášené komáry rodu Aedes. Je známa už od konce 18. století, kdy nastaly první epidemie v Asii, Africe a severní Americe. Je to nemoc tropických a subtropických oblastí a po malárii je to nejdůležitější komárem přenášená nákaza. Roku 2005 dokonce malárii předstihla a v současné době se stávají velkým problémem hlavně v Indonésii, kde se zdá, že virus zmutoval na odolnější kmen s větším epidemiologickým potenciálem. Každoročně narůstá počet onemocnění a horečka dengue je tak celosvětovým problémem, odhady hovoří o 100 milionech případů horečky Dengue za rok.

Rizikové faktory horečky Dengue  

Rizikem je pobyt v zemích, kde se choroba vyskytuje a nedostatečná ochrana před komáry. V dnešní době je aktuální také riziko pro cestovatele, kteří míří do postižených zemí.

Příznaky horečky Dengue  

První příznaky jsou podobné jako u jiných viróz. Náhle vzniklá horečka je provázena velkou bolestí hlavy, kloubů a svalů, přičemž se někdy nemoc označuje jako „lamač kostí“, kosti a klouby totiž pacienta bolí tak, že se mu zdá jako by měl zlomené kosti. Na kůži se objevuje vyrážka a krevní podlitiny, které většinou začínají na dolních končetinách a rozšíří se po celém těle. Někdy jsou přítomny i bolesti břicha, zvracení a průjem. V pokročilých stádiích se vyrážka mění v červenočerné skvrny a pacient začne strádat a hubnout. U části nemocných se může rozvinout vnitřní krvácení. V případě zhoršení stavu s výše uvedenými příznaky je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud se neobjeví vyrážka, onemocnění se často zamění za chřipku nebo jinou virovou infekci a cestovatelé tak mohou nákazu přivést do svých domovských zemí.
Klasicky trvá onemocnění 6-7 dní s charakteristickým vzestupem horečky před konečným ústupem potíží.

Prevence horečky Dengue  

Prevencí je ochrana před komáry repelenty, moskytiérami a vhodným oblečením (dlouhé rukávy a nohavice). Chránit se je nejdůležitější hlavně v době jejich největší aktivity, což je brzy ráno a večer. Použití repelentů u těhotných žen a dětí je nutné konzultovat se svým lékařem.

Očkování proti horečce Dengue neexistuje.

Léčba horečky Dengue  

Léčba je pouze symptomatická (léčí se jen příznaky), dostatečná hydratace pacienta a snižování horečky. V horších případech s krvácením se podávají transfuse krevních destiček.

Diskuse  

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Horečkou Dengue

Máte zkušenost s Horečkou Dengue?

Horečka Dengue v Indonésii Nicolas2000 (14.04.18)

První příznaky byly jako při klasické evropské horečce, nástup horečky, bolení v krku, bolest hlavy.

Přidaly se velké bolesti kloubů a svalů, horečky stouply přes 39 C. Tato fáze trvala cca 3-4 dny a noci. Oproti ostatním nebyly žádné pupínky či krev nebo zvracení či průjem. To vše bývají obvyklé příznaky.

Obecně je to prý tak, že horečka dengue je způsobena píchnutím komára, který přenáší krev od jiného nemocného člověka. Inkubační doba je 3-4 dny. Pak přichází horečka, která také trvá cca 4 dny/noci podle druhu dengue, průběhu nemoci a podle stavu imunity a odolnosti člověka.

Klesají zejména hodnoty krevních destiček a leukocytů.

Léčba

Návštěva nemocnice byla dobrá především pro správnou diagnostiku. Okamžitě udělali testy a pak je ještě jednou potvrdili - horečka dengue. Ta špatná zpráva je, že na horečku dengue nejsou vlastně klasické léky. Léčil se vlastně jen bakterialní nález v krku antibiotiky. Ale to není proti samotné horečce.

Léčí se vlastně jen symptomy.
Stejně tak neexistuje žádné účinné očkování proti horečce dengue.

Léčba samotná probíhá buď v nemocnici, pokud je potřeba, aby pacient byl pod dohledem a například potřebuje umělou výživu a hydrataci. Anebo pokud dochází ke krvácení či velkému zvracení a průjmům s krvácením.

Pokud je člověk v domácím ošetřování a dochází jen na krevní testy, tak je potřeba hodně pít: alespoň 4 litry vody denně.

Dále je potřeba jíst či pít potraviny, které přispívají k tvorbě krevních destiček jako například ovoce z guavy nebo džus - alespoň 3× denně, dále pak pomáhá extrakt či med z datlí. A pak také papája. Jak samotné ovoce, tak zejména listy, které se vymačkají a udělá se z nich čaj.

Všechny tyto místní potraviny a ovoce znají Indonésané (ale také Malajci, kteří mají účinnost látek z rostlin potvrzenou lékařskými výzkumy). Bohužel doktoři z hogo fogo nemocnice v tomto ohledu zrovna nápomocni nebyli a informace byly získány od místních lidí, kteří jednak mají osobní zkušenost s nemocí a také vědí, jak se některé přípravky či extrakty jmenují v místních lékárnách.

Co mi pomohlo

Hodně pít vodu. Tělo je dehydratované. Pít přád. I během noci. Alespoň 4 l (a více) denně. Většina doktorů vám řekne „hodně pít“. Ale nikdo neví, kolik to vlastně je.

Pro tvorbu krevních destiček. To je jeden z kritických údajů, které se sledují při krevních testech:

  • čerstvý nápoj z ovoce guava - alespoň 3× denně.
  • Ovoce papája.
  • Med a extrakt z datlí - 3 x denně min.
  • čaj z nějaké rostliny - bohužel nevím, jak se to jmenuje. Ale v každé místní lékarně to mají. Je to hnusné a hořké. 3 x - denně.
  • extrakt z listů papáji. Také hnusné a hořké.

Moje Dengue Carribea (30.03.16)

Dostalo mě to v jedné, raději nejmenované, karibské zemi. Jeden den jsem se probudila a cítila smutná, unavená, bez energie, zvracela jsem. Vše jsem to mohla svést na bouřlivou párty předchozí den, ovšem následující noc mě pronásledovaly natolik prazvláštní sny a probudila jsem se s horečkou a vyrážkou na rukou.

Ten den jsem nastupovala do nové práce, tak jsem si dala nějaký ten prášek a snažila se problém ignorovat, dokud nepřejde. Ovšem po práci se mi udělalo tak zle, že jsem navštívila místní pohotovost.

Lékař byl velmi sexy, samý úsměv a vtip, a přesvědčil mě, že pokud horečka nepřesahuje 39, o Dengue určitě nejde. Na moje opakované naléhání mi udělal test na Dengue, který byl negativní (zpozitivněl asi až za týden) a celou věc uzavřel jako alergickou reakci na slunce. Dal mi rychlou kapačku, po které se mi udělalo znatelně líp. Řekl, že pokud se to nezlepší, mám přijít další den.

Další den jsem se probudila se znatelně vyšší horečkou, červenofialovým obličejem, zvracela jsem a cítila znecitlivění obličeje i rukou, brnění. Sbalit si nejnutnější věci s pohyblivými dvěma prsty levé ruky byl výkon, nicméně na kliniku jsem dorazila. Z pětidenní hospitalizace si nepamatuji mnoho, snad jen, že horečka se dotýkala 41 stupňů, tlak 60/30 a můj rekord v denním zvracení šedesátky.

Pátý den jsem počala vše vnímat a bylo mi až na děsnou únavu vcelku dobře, leč příjemnou primářku oné maličkaté venkovské kliniky vyděsil počet mých krevních destiček (29 000), proto mě odeslala sanitkou do hlavního města přes celou zemi. Cesta a především téměř dvacetihodinové čekání na pohotovosti mě vysálo natolik, že se horečka vrátila a krevní destičky klesly pod 15 000, tudíž mě odložili na JIP.

Za pomoci mé drahé kamarádky, latinskoamerické právničky, se mi po dvou dnech podařilo podepsat reverz a odejít na normální pokoj, protože jsem věřila, že pro uzdravení je důležitá i psychická pohoda, a když vidíte dvakrát denně někoho umřít a všude hluk a personálu jste evidentně u řitě a hlavní doktor vám neustále vypráví, že už brzo umřete, je to těžký, zůstat pozitivní.

Moje úžasná kamarádka jim řekla, co mohla, a na základě toho se mi pro následující tři dny na privátním pokoji byla poskytnuta péče, která mi zvedla destičky na 100 000, tudíž jsem mohla odejít.

Několik měsíců jsem ještě fungovala jako na baterky, leč tolerance mého zaměstnavatele mi umožnila již dva týdny po propuštění začít aspoň trochu pracovat. Závěr? Nejezděte do zemí třetího světa, nemáte-li kontakty… Pouhé pojištění občas nepomůže.

Dengue v Mexiku Kamil Prouza (26.08.14)

Bolest hlavy, horečka, bolest zad, nohou a rukou, únava, motání hlavy.

Léčba

Nezbývá než čekat, až začnou krevní destičky znovu přibývat. S největší pravděpodobností tomu bude po šestém dni nemoci, tak nepanikařte. Já panikařil a hrozně moc mně pomohla tahle stránka. Pořádně si to přečtěte. Podrží vás to.

Co mi pomohlo

Čekání a hlavně HOOOOOOODNĚ pít!!! Pořád.

Dengue v Peru woman in peru (13.02.14)

V loni jsem prodělala v Peru vysoké horečky, které nastoupily v momentě, neměla jsem teploměr, ale odhaduji na dobrých 40°C. Obrovské bolesti hlavy, totální malátnost a nepoužitelnost (bylo mi úplně jedno, co se mnou bude), motání hlavy, zimnice a velké bolesti celého těla.
Po asi čtyřech dnech nastoupila vyrážka po celém těle, která svědila a na nohou jsem měla červené tečky, které vypadaly jako štípance (ale nebyly to). Pálil mě hrudník a hrdlo, asi od horečky, celá jsem byla vysušená, i kůže. Celé to ustoupilo po 7 dnech. Ke konci jsem měla mírné krvácení z rodidel, ale myslela jsem si, že je to menstruace (většinou má ale u mě bolestivější a silnější průběh). Nebyla jsem si úplně jistá, co to vlastně bylo, ale žila jsem v představě, že jsem prodělala úpal s úžehem, až teď, co jsem si přečetla příznaky, které tu lidé popisují, jsem si jistá, že to byla Dengue. Sluníčko jsem vždy snášela dobře. :-)

Léčba

Přešlo to samo, nevyhledala jsem lékařskou pomoc, byla jsem sama a bylo mi řečeno, že se to nedá léčit a musí to přejít samo.

Co mi pomohlo

Pomohlo mi pouze na chvilku snížit teplotu Naproxenem, ale vždycky odpoledne se to zase vyhouplo, snažila jsem se pít pouze hodně tekutin a hydratační roztok. Nejedla jsem nic, nebyla chuť, až ke konci ovoce a rozvařená rýže.

herpes neni zadna zivotni tragedie slunecnice62 (04.10.13)

Jako malé dítě od 6 let jsem neustále měsíc co měsíc trpěla opary rtů a ječným
zrnem (které souvisí s oparem). Tzn. už jako dítě jsem měla v těle usazený
HSV-1. Bohužel, stává se, že tento virus může vyvolat HSV - 2 (vaginální),
zvláště u dětí, kdy si dítě rozškrábe opar na rtu a přenese ho na jiné části
těla. Bohužel, dneska už nezjistím, jak jsem přišla k viru typu 2 a bohužel
toto virové onemocnění je tak rozšířené, že je těžko dohledatelné, kdo koho
vlastně nakazí.

Takže žiji s typem 1 a typem 2. Porodila jsem dvě děti a naštěstí výsev symptomů se u mne projevuje velice sporadicky a v klidné fázi.

Nesvědí to, neboli to, neprovází mne u toho ostatní příznaky jako je únava,
horečka atd. Bohužel, je to přenosné onemocnění, které se přenáší při
pohlavním styku (genitální). Ale to neznamená, že žena nemůže žít normální šťastný život, že si nemůže najít partnera a že musí „zapomenout“ na
sex. Může žít plnohodnotným sexuálním životem. Musí se ovšem dodržovat určitá
pravidla. Především informovat svého partnera že jste herpes positivní. Někdo
uteče, někdo se nad tím zamýšlí a zjistí si pro a proti. A ten pravý, který má
trochu rozumu v hlavě a bude vás mít rád neuteče, ale řekne „OK, vím jaké
jsou rizika, ale mám té rád, takže to riziko podstoupím“. Herpes virus
není životně nebezpečný a pokud se člověk vyvaruje hlavně stresu, vír může
„spát“ celý život aniž by se probudil. Další pravidlo je - nikdy
neprovozovat sex při výsevu puchýřků. I po odeznění raději počkat 10 - 14 dnů
až je kůže naprosto klidná, čistá, tím se sníží riziko přenosu na partnera.
Pokud jste alergické na latex a nemůžete používat kondom, můžete mít sex i bez
něj, ale žádnou divočinu, při které pak máte do červená naběhlé stydké pysky a
je dobře před stykem použít lubrigent nebo spermicidin gel - hodně snižuje
vniknutí infekce do těla. Neprovozovat samozřejmě anální sex (muži to milují).
Samozřejmě pokud najdete partnera, který toto riziko podstoupí, můžete plně
provozovat hezky sex, protože jste vlastně nakažení oba.

Léčba

v mém případě se naštěstí výskyt puchýřků objevil snad několikrát, a to jen na
jeden dva dny. Nebolestivý, bez dalších příznaků. Může se stát, že při
menstruaci, nebo při jakémkoliv vaginálním onemocnění, kdy musí používat vložku
a nemá možnost si vložku vyměnit, dojde k zapaření, což je velice vhodný
okamžik pro osypání se puchýřky.

Co mi pomohlo

Klid, pohoda, žádný stres, každé ráno užívám vitaminy

  • rybí tuk, C, D, betacaroten, zinek, selen, B12 a vitaminy na posílení imunity.

Pokud se jednou za čas projeví symptomy, mám acyclovir. Kdo trpí opary
neustále, je dobře brát antivirotika každý den.

Dengue v Indonézii david fiala (02.01.13)

Nakazil jsem se v Indonézii asi v národním parku na západě Jáwy. Horečka, ztráta vědomí, převoz do nemocnice v Yogya carta. Skvělá péče, super personál. Po celou dobu pobytu nízký počet destiček, kolem 100 000. Lékaři spíše čekali jak se s tím tělo popasuje, stále jsem dostával kapačky, antibiotika, vitaminy, lék na krev.

Na Bali jsou zkušení lékaři, co dengue umí léčit. Je dobře pít hodně gvava džus, zvyšuje počet trombocytů. Což jsem po propuštění pilně dělal. Pak se doporučuje kurkuma a její indonézka sestra. Jméno nevím. Ale stačí kontaktovat léčitele z Bali, jsou velmi ochotni pomoci a mají bohaté zkušenosti. Už se cítím lépe, ale vracím se předčasně domů pro velkou únavu.

Také je dobře nebrat moc vážně zprávy o dengue na internetu. Člověk by mohl podlehnout skepsi a to nepřidá.. Měl jsem vyrážku, extrémně nízký tlak, kolaps, horečku, málo trombocytů, bolesti, deprese. To když jsem se podíval na internet. Po 10 dnech se cítím nesrovnatelně lép.

Přivezl jsem si horečku Dengue z Indonésie xkei (05.04.12)

Bolest kloubů, horečka, malátnost, slabost

Léčba

Dostal jsem antibiotika na normální chřipku, protože lékařku na pohotovosti očividně moc nezajímalo, že jsem přijel předchozí den z Indonesie, spíše se mi vysmála, že bych musel na Bulovku. Každopádně po první tabletě jsem se cítil lépe v tom smyslu, že smrt už nebude jediné vysvobození. Jinak jsem pil co nejvíce vody a ležel. Antibiotika jako takové dost unavují a po jejich dobrání jsem se cítil úplně ok asi 7 dní. V prvním rychlém testu krve jsem měl málo bílých krvinek, což má být prej příznak. Diagnozu jsem se dozvěděl až 20 dní po příjezdu a to už jsem byl fit.

Nákaza horečkou Dengue v Thajsku nandyia (18.03.11)

Ahoj,

v Thajsku jsem chytila horečku Dengue, večer na pláži v Ko Phi-Phi mě poštípali komáři. Příznaky začaly po návratu domů (asi 14 dní po poštípání)- Zimnice, bolesti kloubů, opuchlé klouby na rukou, vyrážka na celém těle, svědění, horečka 38,9°C. Vysévala se po celém těle, postupně se slévala do jednoho velkého červeného fleku. Na svědění nic nezabírá.

Co mi pomohlo

Paracetamol nebo Ibalgin na bolest kloubů, dostatek tekutin, odpočinek.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.