Kinetóza

Přidat zkušenost

Kinetózu léčí ORL (ušní - nosní - krční) a patří mezi Onemocnění uší

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis kinetózy

Kinetóza neboli nemoc z pohybu není nemoc, pouze nepříjemný stav. Může vzniknout z jakéhokoliv jiného způsobu přemístění těla z místa na místo než chůzí či během – tyto pohyby jsou lidem od přírody dané, proto nevzniká v těle problém s interpretací takového pohybu.

Co si však má myslet centrum pro vyhodnocování přicházejících vjemů, když oči vidí stále stejnou věc (zadní stranu sedačky řidiče), ale v rovnovážném ústrojí ve vnitřním uchu (soubor 3 na sebe kolmých kanálků) se přelévá tekutina a tak je vytvářena informace o pohybu těla. Jak to, že zrakové vjemy se nemění, ale tělo přitom mění polohu?

Existují 2 možné reakce na tuto „nevysvětlitelnou“ situaci.

1. Vyhodnocovací centrum je už na tuto konkrétní situaci zvyklé. (např. letuškám se v letadle obyčejně špatně nedělá). Nedostavuje se tedy žádná reakce.

2. Centrum (centrální nervový systém) je poplašen, proto vysílá nelogické nepříjemné reakce (nevolnost, zvracení..), neboť žádnou lepší reakci nemá zrovna v zásobě. Takto reaguje často i v případě, že se jedná o stejnou situaci, na kterou je organismus zvyklý, ale netradičně provedenou.. (např. první let v bouři pro pilota zvyklého na klidné lety může znamenat přivození kinetózy).

Pro rozvoj kinetózi nemusí být rozpor pouze ve formě tělo se pohybuje, oči registrují klid. Situace může být i opačná – např. stojíme-li na mostě a pozorujeme vodu protékající pod ním, registrují oči změnu okolí (tedy centrum to hodnotí jako pohyb těla), zatímco rovnovážné ústrojí vysílá informaci, že tělo je v klidu – stojí.

Rizikové faktory kinetózy

Rizikovými faktory pro kinetózu jsou všechny možné druhy pohybu (auto, autobus, vlak, jízda na koni, let, kolotoče..).

Dále jsou ke kinetóze náchylnější děti než dospělí. Například při jízdě ve vlaku může někomu navozovat kinetózu sezení na sedadle, které je proti směru jízdy.

Prevence kinetózy

Hlavní prevencí kinetózy je vyhýbat se pohybu, který ji spouští (někdy toto nelze). Když už je nutné absolvovat pohyb, který nám hrozí kinetózou, najíme se před tím jen lehce (prázdný žaludek však není ideální), vyhneme se konzumaci tučných těžkých jídel a alkoholu. Většině lidem při nevolnosti v dopravním prostředku pomáhá sedět tak, aby mohli pozorovat trasu (v autě místo spolujezdce, v autobuse místo vepředu). Máme-li možnost, ideální místo, kam nasměrovat náš pohled pro prevenci kinetózy, je horizont.

Ještě více snižuje riziko nástupu kinetózy pocit, že můžeme pohyb ovlivnit – proto se málokdy dělá při cestování zle řidičům. Jednou z možností, jak eliminovat kinetózu, je při jízdě usnout. Pak totiž naše centrum vyhodnocování vjemů nedostává informaci od zraku, pouze z rovnovážného ústrojí, která tak není s ničím v rozporu.

Pro prevenci kinetózy existuje mnoho různých prostředků – od homeopatik, přes žvýkačky proti nevolnosti, po léky (např. Kinedryl).

Vhodný je také přísun čerstvého vzduchu – proto se doporučuje otevřít okénko, pustit větrák, či dělat časté zastávky s procházkou či proběhnutím se.
Někomu pomáhá poslouchání hudby při cestování (nejlépe hudba do sluchátek a zavřít oči) – spíše než na obalamutění centrálního nervového systému toto pomáhá navození pocitu relaxace. Kinetóza je totiž do jisté míry psychicky ovlivnitelná. Proto jí lze zejména u dětí předcházet především nepřipomínání možnosti nevolnosti a dále zabavením nějakou činností (zpívání, povídání..)

Příznaky a projevy kinetózy

Kinetóza se projevuje jak u koho. Typická je nevolnost, po které často následuje zvracení.. Někdo při kinetóze zvýšeně zívá, mohou se dostavovat bolesti hlavy, typická je bledost, nízký krevní tlak, případně říhání, plynatost, nadměrná tvorba slin, závrať, zalití studeným potem..

Léčba kinetózy

Kinetózu v zásadě nelze léčit. Existují cvičení, která mohou zvýšit odolnost jedince proti kinetóze.

Také mohou pacienti navštívit specializované kliniky zaměřené na odstraňování kinetózy. Výsledek této léčby však není úplně jistý.

Neobtěžuje-li pacienta kinetóza příliš, obyčejně si vystačí s prevencí projevů před jednotlivými jízdami ve svém „rizikovém“ prostředku.

Proti kinetóze se tradičně užívá Kinedryl (Nokinal) – podáváme nejlépe 30 minut před jízdou (v případě nástupu potíží během jízdy či delší jízdě, užíváme i během jízdy). Další možností jsou žvýkačky proti nevolnosti Travel Gum (také vhodné užít 15 – 30 minut před jízdou.

Jak si mohu pomoci sám

Při objevení se potíží typických pro kinetózu (nevolnost..) je nejlepší užít některý z dostupných prostředků proti nevolnosti a zvracení (Kinedryl, Nokinal, Travel Gum..).

Prokázané účinky proti nevolnosti a zvracení má také zázvor. Proto pomáhá cucání zázvorových bonbónů, žvýkání zázvorových žvýkaček, popíjení zázvorového čaje či žvýkání čerstvého zázvoru (zázvorové výrobky – včetně sušeného zázvoru lze nejlépe sehnat v obchodech s čínskými potravinami).

V rámci možností je vhodné zvýšit si přívod čerstvého vzduchu, požádat o zastavení (i proto si mají lidé, kterým se dělá špatně v autobuse sedat dopředu – jednak aby měli lepší výhled na trasu, jednak aby mohly okamžitě informovat řidiče o své nevolnosti a potřebě zastavit).

Při rozvíjejících se projevech kinetózy není na místě být optimista a domnívat se, že to se „rozdýchá“.. je lepší sehnat si pytlík, pro případ, že se naše středisko pro vyhodnocování vjemů rozhodne, že na takový rozpor ve vjemech se reaguje zvracením.

Komplikace kinetózy

Kinetóza může v některých případech plynout z jiného onemocnění. Je-li podezření na takovou příčinu (obvykle objeví-li se kinetóza v situacích, ve kterých se dříve neobjevovala), je pacient podroben důkladnějšímu vyšetření.

Jinou komplikací kinetózy je, že u některých jedinců mohou její příznaky přetrvávat i po skončení vystavení jedince kinetózu spouštějící situaci (i několikadenní nevolnosti po návratu z plavby..).

Diskuse

Další názvy: nemoc z pohybu, cestovní nevolnost, mořská nemoc

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s kinetózou

Máte zkušenost s kinetózou?

Trpím kinetózou Sonasa12 (06.04.18)

Při cestě do hor téměř vždy vím, že co můžu očekávat. Jedna zákruta za druhou a už je to tady. Sedět vepředu a sledovat cestu zpravidla nepomáhá. Projevy: zívání, motání hlavy, nízký tlak, nedostatečné prokrvení končetin - brnění později znecitlivělost končetin rukou i nohou, zvracení. A tak si říkám, že proč zrovna já? Jak to, že na tuto reakci zmatených procesů v mozku nereagují všichni? No, každopádně to nikomu nepřeji.

Kinetóza v dospělosti decapitated (24.07.16)

Kdyby to tak v dětském věku přestalo! Ale naopak, je to horší a horší.

Zajímavé je, že je mi podstatně hůř, když cestuji autem ráno, než poté během odpoledne či večer.

Zhoršení je rapidní u požívání alkoholu a následná ranní kocovina, je pak úplný konec. I když sedím v autě vepředu s otevřeným oknem, nic nepomáhá. Snad jen ten kinedryl, ale po tom jsem zase hrozně ospalá, což při služební cestě nepřipadá v úvahu.

Nevolnost elabela (22.08.14)

Nejprve mne začne bolet hlava a pak žaludek pomale postupuje nahoru, až je hodně nevolno a vyskočí to ven do sáčku. Takto postupuje kinotéza u většiny lidí.

Léčba

Před cestou beru Kinedril.

Co mi pomohlo

Zatím to nepřestalo.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.