DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace
Popis klíšťové encefalitidy
Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. Virus klíšťové encefalitidy, patřící mezi tzv. flaviviry, je přenášen zejména klíšťaty, popřípadě komáry a nebo alimentární cestou (požítím nedostatečně tepelně zpracovaného kravského, kozího nebo ovčího mléka).
Rizikové faktory klíšťové encefalitidy
Mezi rizikové faktory tohoto onemocnění řadíme pobyt v přírodě bez patřičné ochrany kůže (dlouhé nohavice, dlouhý rukáv, vysoká obuv atd.) a použití repelentu.
Dalším rizikovým faktorem může být věk pacienta. U pacientů nad 60 let je průběh nemoci horší a komplikovanější, zvyšuje se riziko obrny končetin, v nejčerněších případech i ukončení této nemoci úmrtím.
Prevence klíšťové encefalitidy
Nejlepší a nejúčinnější ochranou před tímto zákeřným onemocněním je samozřejmě očkování. Můžete se nechat očkovat kdykoliv během roku, nejen před začátkem klíšťové sezony. Vakcína se podává buď po třech anebo po čtyřech dávkách. Je však třeba mít na paměti, že vakcína začíná působit až za dva týdny po aplikaci druhé dávky. Toto očkování nás spolehlivě chrání po dobu tří let.
Nákaze klíšťovou encefalitidou můžeme předejít tím, že zabráníme klíštěti, aby se zachytilo naší kůže a posléze se přisálo. A proto do přírody vyrážíme řádně vybaveni vysokou a pevnou obuví, dlouhými nohavicemi a rukávy.
Klíště se může zachytit jakékoliv části lidského těla, vyhledává zejména místa, kde je kůže nekryta ( např. mezera mezi koncem nohavic a obuví) a odtud dále putuje do teplých a vlhký ch krajin těla. Tito parazité jsou náchylní na suché prostředí, a proto, nedosáhnou-li brzy místa, které je vhodné k přisátí, pustí se svého hostitele nebo odumře. Dále je vhodné použít před pobytem v přírodě repelent.
Klíšťata se nalézají maximálně ve výšce 60 centimetrů od země, zvláště ve vysoké trávě. Možnost, že nás klíště napadne ze vzduchu, např. skokem či pádem ze stromu, je pouhým bludem.
Pokud se infikované klíště zakousne, možnost nákazy člověka stoupá s dobou, po kterou byl tento parazit přisátý.
Když už se klíště přisaje je nutné ho co nejdříve odstranit. Po celý proces se chráníme gumovými rukavicemi. Klíště zakápneme alkoholovou dezinfekcí ( použití mastných prostředků je nevhodné) a vyčkáme zhruba pět minut. Poté použijeme speciální kleštičky pro ostraňování klíšťat nebo pinzetu. Klíště zachytíme v místě, kde je v těsném kontaktu s kůží a kývavými pohyby jej odstraníme. Postižené místo opět potřeme dezinfekcí. Klíště zlikvidujeme zakápnutím dezinfekčním roztokem a vhozením do záchodové mísy. Nikdy jej nehty nerozmačkáváme, nezapalujeme ani nevyhazujeme do koše!
Rada od odborníka
Poradit se s odborníkem o prevenci a očkování je určitě na pořadu dne, obzvlášť v letních měsících, kdy je výskyt klíšťat nejvyšší a nejrizikovější. Rád s vámi bude konzultovat výhody i nevýhody očkování proti klíšťové encefalitidě.
Příznaky klíšťové encefalitidy
Poté, co virus klíšťové encefalitidy pronikne do našeho organismu, nastává inkubační doba, která však ještě nenese žádné známky onemocnění a probíhá celkem bez komplikací. Toto období trvá většinou týden až čtrnáct dní, avšak může se protáhnout až na celý měsíc.
Průběh tohoto onemocnění můžeme rozdělit na dvě fáze.
Po skončení inkubační doby nastupuje první fáze, která s sebou nese příznaky lehké chřipky. Nemocný trpí bolestmi kloubů a svalů, zvýšenou teplotou, nevolností, může se cítit slabý a malátný. Laboratorní testy zjistily, že v této době dochází ke snížení počtu bílých krvinek.
Po několika dnech tato fáze ustoupí a nastává období klidu, bez jakýchkoli příznaků nemoci, trvající zhruba dva týdny. Vybraní jedinci, kteří onemocněli touto chorobou, nemusí příznaky této první fáze vůbec pozorovat a nemoc jim propukne rovnou druhou fází. U některých pacientů může nemoc dokonce touto fází skončit a je možné, že dojde k úplnému uzdravení.
Pakliže někdo takové štěstí nemá, nastupuje druhá fáze, kterou můžeme charakterizovat vysokými horečkami, prudkými bolestmi hlavy, světloplachostí, nevolností, zvracením, ztuhnutím svalů na šíji, svalovým třesem, obrnou, poruchami spánku, paměti a koncentrace a celkovou dezorientací.
Tyto velice závažné příznaky jsou způsobené zasáhnutím nervové soustavy (mozkových blan, mozkové kůry, prodloužené míchy, předních rohů míšních atd.) tímto virem. Reakcí imunitního systému, který je v zápalu boje proti této chorobě, dochází ke zvýšení počtu bílých krvinek i ke zvýšení množství proteinů v mozkomišním moku, kde se jinak nevyskytují.
V případě, že se toto infekční onemocnění včas podchytí a zahájí se odborná léčba, může dojít k úplnému uzdravení. Pakliže se s léčbou otálí nebo je průběh nemoci komplikovaný, může tento virus na pacientovi zanechat i trvalé následky, např. chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a koncentrace, obrnu horních končetin, sníženou výkonost, deprese.
Ve výjimečných případech může pacient následkům tohoto onemocnění dokonce i podlehnout a to v případě, kdy dojde k zánětlivému napadení centra pro činnost srdce a centra dýchacího v prodloužené míše.
Léčba klíšťové encefalitidy
Navštíví-li člověk svého lékaře s podezřením na toto onemocnění, bude mu proveden krevní odběr. Pakliže krevní nález prokáže přítomnost protilátek na tento vir, je pacientovi diagnostikována klíšťová encefalitida. Avšak protilátky se v krvi mohou objevit i po nedávném očkování proti klíšťové encefalitidě nebo po nakažení jiným příbuzným virem.
Je nezbytně nutné, aby byl nemocný člověk neprodleně hospitalizován v nemocnici a svěřil se do péče odborníků.
Krátce po přijetí v nemocnici je pacientovi zavedena infuze. Jednak přináší alespoň částečnou úlevu od bolesti a jednak, protože je jeho organismus častým zvracením dehydratovaný a potřebuje zavodnit. Nemocnému je opět odebrána krev, aby se zjistili, jaké látky člověku chybí a jaké naopak přebývají.
Dále přichází oční lékař, aby vyšetřil oční pozadí. Po těchto procesech následuje odběr mozkomišního moku. Mozkomišní mok je nejoptimálnějším zdrojem informací o průběhu této choroby a díky jeho vyšetření může být zahájena vhodná léčba. Odběr se provádí tzv. lumbální punkcí (vpich do oblasti bederní páteře).
Je nutné, aby pacient dodržoval nezbytný klid na lůžku, omezil veškeré fyzické aktivity a vyvaroval se psychické námaze. Nedodržení tohoto režimu může zapříčinit zhoršení zdravotního stavu a prodloužení pobytu v nemocnici.
U některých pacientů může dojít k samovolnému uzdravení, avšak, zvláště při závažném a komplikovaném průběhu onemocnění, může pacient trpět trvalými následky a v těch nejhorších případech i zemřít. Proto je důležité toto onemocnění včas podchytit a podstoupit odbornou léčbu.
Jak si mohu pomoci sám
V případě, kdy člověk onemocnění touto infekční chorobou, není radno zahrávat si se všelijakými prostředky alternativní medicíny nebo praktikami léčitelů. Tato nemoc je obzvláště závažná a komplikovaná a při nevhodné léčbě po sobě může zanechat trvalé následky, v horším případě může být příčinou smrti pacienta. Proto se neprodleně svěřte do rukou odborníků, kteří nejlépe vědí, jak při léčbě klíšťové encefalitidy postupovat.
Komplikace klíšťové encefalitidy
Má-li toto infekční onemocnění komplikovaný průběh, nezahájila-li se léčba včas nebo nebyl-li dodržován klidový režim, může pacient trpět trvalými následky, např. chronickými bolestmi hlavy, poruchami spánku a koncentrace, obrnou horních končetin atd. Těmito následky trpí přibližně jedna čtvrtina pacientů.
Diskuse
Další názvy: klíšťovka, klíšťový zánět mozku
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.