Klíšťová encefalitida

Přidat zkušenost

Klíšťovou encefalitidu léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis klíšťové encefalitidy

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. Virus klíšťové encefalitidy, patřící mezi tzv. flaviviry, je přenášen zejména klíšťaty, popřípadě komáry a nebo alimentární cestou (požítím nedostatečně tepelně zpracovaného kravského, kozího nebo ovčího mléka).

Rizikové faktory klíšťové encefalitidy

Mezi rizikové faktory tohoto onemocnění řadíme pobyt v přírodě bez patřičné ochrany kůže (dlouhé nohavice, dlouhý rukáv, vysoká obuv atd.) a použití repelentu.

Dalším rizikovým faktorem může být věk pacienta. U pacientů nad 60 let je průběh nemoci horší a komplikovanější, zvyšuje se riziko obrny končetin, v nejčerněších případech i ukončení této nemoci úmrtím.

Prevence klíšťové encefalitidy

Nejlepší a nejúčinnější ochranou před tímto zákeřným onemocněním je samozřejmě očkování. Můžete se nechat očkovat kdykoliv během roku, nejen před začátkem klíšťové sezony. Vakcína se podává buď po třech anebo po čtyřech dávkách. Je však třeba mít na paměti, že vakcína začíná působit až za dva týdny po aplikaci druhé dávky. Toto očkování nás spolehlivě chrání po dobu tří let.

Nákaze klíšťovou encefalitidou můžeme předejít tím, že zabráníme klíštěti, aby se zachytilo naší kůže a posléze se přisálo. A proto do přírody vyrážíme řádně vybaveni vysokou a pevnou obuví, dlouhými nohavicemi a rukávy.

Klíště se může zachytit jakékoliv části lidského těla, vyhledává zejména místa, kde je kůže nekryta ( např. mezera mezi koncem nohavic a obuví) a odtud dále putuje do teplých a vlhký ch krajin těla. Tito parazité jsou náchylní na suché prostředí, a proto, nedosáhnou-li brzy místa, které je vhodné k přisátí, pustí se svého hostitele nebo odumře. Dále je vhodné použít před pobytem v přírodě repelent.

Klíšťata se nalézají maximálně ve výšce 60 centimetrů od země, zvláště ve vysoké trávě. Možnost, že nás klíště napadne ze vzduchu, např. skokem či pádem ze stromu, je pouhým bludem.

Pokud se infikované klíště zakousne, možnost nákazy člověka stoupá s dobou, po kterou byl tento parazit přisátý.

Když už se klíště přisaje je nutné ho co nejdříve odstranit. Po celý proces se chráníme gumovými rukavicemi. Klíště zakápneme alkoholovou dezinfekcí ( použití mastných prostředků je nevhodné) a vyčkáme zhruba pět minut. Poté použijeme speciální kleštičky pro ostraňování klíšťat nebo pinzetu. Klíště zachytíme v místě, kde je v těsném kontaktu s kůží a kývavými pohyby jej odstraníme. Postižené místo opět potřeme dezinfekcí. Klíště zlikvidujeme zakápnutím dezinfekčním roztokem a vhozením do záchodové mísy. Nikdy jej nehty nerozmačkáváme, nezapalujeme ani nevyhazujeme do koše!

Rada od odborníka

Poradit se s odborníkem o prevenci a očkování je určitě na pořadu dne, obzvlášť v letních měsících, kdy je výskyt klíšťat nejvyšší a nejrizikovější. Rád s vámi bude konzultovat výhody i nevýhody očkování proti klíšťové encefalitidě.

Příznaky klíšťové encefalitidy

Poté, co virus klíšťové encefalitidy pronikne do našeho organismu, nastává inkubační doba, která však ještě nenese žádné známky onemocnění a probíhá celkem bez komplikací. Toto období trvá většinou týden až čtrnáct dní, avšak může se protáhnout až na celý měsíc.

Průběh tohoto onemocnění můžeme rozdělit na dvě fáze.

Po skončení inkubační doby nastupuje první fáze, která s sebou nese příznaky lehké chřipky. Nemocný trpí bolestmi kloubů a svalů, zvýšenou teplotou, nevolností, může se cítit slabý a malátný. Laboratorní testy zjistily, že v této době dochází ke snížení počtu bílých krvinek.

Po několika dnech tato fáze ustoupí a nastává období klidu, bez jakýchkoli příznaků nemoci, trvající zhruba dva týdny. Vybraní jedinci, kteří onemocněli touto chorobou, nemusí příznaky této první fáze vůbec pozorovat a nemoc jim propukne rovnou druhou fází. U některých pacientů může nemoc dokonce touto fází skončit a je možné, že dojde k úplnému uzdravení.

Pakliže někdo takové štěstí nemá, nastupuje druhá fáze, kterou můžeme charakterizovat vysokými horečkami, prudkými bolestmi hlavy, světloplachostí, nevolností, zvracením, ztuhnutím svalů na šíji, svalovým třesem, obrnou, poruchami spánku, paměti a koncentrace a celkovou dezorientací.

Tyto velice závažné příznaky jsou způsobené zasáhnutím nervové soustavy (mozkových blan, mozkové kůry, prodloužené míchy, předních rohů míšních atd.) tímto virem. Reakcí imunitního systému, který je v zápalu boje proti této chorobě, dochází ke zvýšení počtu bílých krvinek i ke zvýšení množství proteinů v mozkomišním moku, kde se jinak nevyskytují.

V případě, že se toto infekční onemocnění včas podchytí a zahájí se odborná léčba, může dojít k úplnému uzdravení. Pakliže se s léčbou otálí nebo je průběh nemoci komplikovaný, může tento virus na pacientovi zanechat i trvalé následky, např. chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a koncentrace, obrnu horních končetin, sníženou výkonost, deprese.

Ve výjimečných případech může pacient následkům tohoto onemocnění dokonce i podlehnout a to v případě, kdy dojde k zánětlivému napadení centra pro činnost srdce a centra dýchacího v prodloužené míše.

Léčba klíšťové encefalitidy

Navštíví-li člověk svého lékaře s podezřením na toto onemocnění, bude mu proveden krevní odběr. Pakliže krevní nález prokáže přítomnost protilátek na tento vir, je pacientovi diagnostikována klíšťová encefalitida. Avšak protilátky se v krvi mohou objevit i po nedávném očkování proti klíšťové encefalitidě nebo po nakažení jiným příbuzným virem.

Je nezbytně nutné, aby byl nemocný člověk neprodleně hospitalizován v nemocnici a svěřil se do péče odborníků.

Krátce po přijetí v nemocnici je pacientovi zavedena infuze. Jednak přináší alespoň částečnou úlevu od bolesti a jednak, protože je jeho organismus častým zvracením dehydratovaný a potřebuje zavodnit. Nemocnému je opět odebrána krev, aby se zjistili, jaké látky člověku chybí a jaké naopak přebývají.

Dále přichází oční lékař, aby vyšetřil oční pozadí. Po těchto procesech následuje odběr mozkomišního moku. Mozkomišní mok je nejoptimálnějším zdrojem informací o průběhu této choroby a díky jeho vyšetření může být zahájena vhodná léčba. Odběr se provádí tzv. lumbální punkcí (vpich do oblasti bederní páteře).

Je nutné, aby pacient dodržoval nezbytný klid na lůžku, omezil veškeré fyzické aktivity a vyvaroval se psychické námaze. Nedodržení tohoto režimu může zapříčinit zhoršení zdravotního stavu a prodloužení pobytu v nemocnici.

U některých pacientů může dojít k samovolnému uzdravení, avšak, zvláště při závažném a komplikovaném průběhu onemocnění, může pacient trpět trvalými následky a v těch nejhorších případech i zemřít. Proto je důležité toto onemocnění včas podchytit a podstoupit odbornou léčbu.

Jak si mohu pomoci sám

V případě, kdy člověk onemocnění touto infekční chorobou, není radno zahrávat si se všelijakými prostředky alternativní medicíny nebo praktikami léčitelů. Tato nemoc je obzvláště závažná a komplikovaná a při nevhodné léčbě po sobě může zanechat trvalé následky, v horším případě může být příčinou smrti pacienta. Proto se neprodleně svěřte do rukou odborníků, kteří nejlépe vědí, jak při léčbě klíšťové encefalitidy postupovat.

Komplikace klíšťové encefalitidy

Má-li toto infekční onemocnění komplikovaný průběh, nezahájila-li se léčba včas nebo nebyl-li dodržován klidový režim, může pacient trpět trvalými následky, např. chronickými bolestmi hlavy, poruchami spánku a koncentrace, obrnou horních končetin atd. Těmito následky trpí přibližně jedna čtvrtina pacientů.

Diskuse

Další názvy: klíšťovka, klíšťový zánět mozku

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s klíšťovou encefalitidou

Máte zkušenost s klíšťovou encefalitidou?

Klíšťovka má stále následky jjh (04.06.16)

Klíště jsem na sobě našel, ale nevím, jestli to bylo ono, nebylo ještě úplně přisáté. Následovala první fáze, podobná chřipce, u mne přešla hned v druhou fázi - začal jsem se motat, narážet do věcí. O den později jsem nemohl na nohy, sice nebolely, ale byly jako pytel hadrů, nešlo udělat ani krok. Nakonec musel jeden ze saniťáků prolézt na mou žádost oknem, abych se vůbec dostal do sanitky. Co bylo pak, si nepamatuji. Buďto jsem omdlel, nebo je to výpadek paměti. Pamatuji si jen pobyt na JIP v Hradci Králové, pak jen nějaké transporty. Skončil jsem na infekčním oddělení a ležel a ležel, na víc jsem neměl ani pomyšlení. Byl jsem měsíc v nemocnici a teď mne konečně pustili domů. Mám následky (doufejme, že ne trvalé) - blbě mluvím a levá strana těla je méně koordinovaná.

Léčba

Co se léčby týká, dostával jsem kapačky, později v tabletách lék Geratam. Teď jsem doma, ale každou chvílí spím. Léky nemám zatím žádné.

klíšťová encefalitida ve 14 letech winny (15.09.13)

Prodělala jsem ji před 6 lety, bylo mi 14. Nepamatuju si předtím přisátí klíštěte, ale určitě to prošlo nepovšimnuto, protože jsem často chodila do lesa a i kolem baráku byl neudržovaný pozemek s vysokou trávou. Na riziko nemoci jsem nemyslela a neprohlížela se.

Tehdy jsem měla problém na základce s prospěchem, vyhýbala jsem se docházce a simulovala různé nemoci, abych mohla zůstat doma. Přivítala jsem, když mi začalo být opravdu nějak divně, jako počáteční chřipka! Jenže v tu dobu už mamce došla trpělivost a navíc se přišlo na jeden dřívější průser, takže jsem byla bez milosti nahnaná do školy a domácích prací.

Ani jsem neměla tu asymptomatickou pauzu, jak se tu píše, bylo mi pořád trochu špatně a slabo. Pak mi den ze dne najednou začlo být ještě hůř - bolest kloubů, hlavy, vadilo mi světlo a hluk. Chtěla jsem jen někam zalézt do ticha a tmy, což s rodiči, 3 sourozenci a prarodiči v domě nešlo, pořád někdo procházel kolem a všude se nesl strašný randál, mikdy dřív mi to nepřišlo. Opět mě matka vyhnala z pokoje, ať se neválím jak prase. Měla jsem už zjevně horečku a ona se chovala takhle hnusně a nařkla mě zase ze simulace a že jsem velká hérečka, pořád to mámě nemůžu úplně odpustit.

Nakonec to byla babička, kdo mě vzal na pohotovost, protože mi už nešlo rovně chodit, narážela jsem do věcí. Hlava mě bolela, že bych si ji nejradši utrhla a odhodila co nejdál. V čekárně na pohotovosti mi už začlo asi hrabat z horečky, myslela jsem si chvílema, že jsem doma nebo na chalupě a prý jsem povídala z cesty.
Když jsem přišla na řadu, doktor mě po krátkým vyšetření hned poslal do nemocnice.

Léčba

V nemocnici klid na lůžku a kapačky s léky, já si nepamatuju a nevím tedy přesně, co to všechno bylo. Nicméně mi ulevily hned první den a už jsem si pak jen užívala roli nemocné a pozornosti okolí.

Bohužel mi zůstaly následky ve formě únavy a špatné soustředěnosti, s čímž jsem měla problémy už předtím. Následkem toho teprve tento školní rok končím střední a skládám maturitu (doufejme).

Co mi pomohlo

Babička a pak doktoři. Dodnes mám následky.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.