Legionářská nemoc

Přidat zkušenost

Legionářskou nemoc léčí Interna - Pneumologie a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Jak napomoci léčbě legionářské nemoci, Komplikace

Popis legionářské nemoci  

Roku 1976 se ve Spojených Státech Amerických ve městě Philadelphia konala konference válečných veteránů – legionářů. Po nějaké době konání sjezdu značná část účastníků onemocněla těžkým zápalem plic, kterému někteří dokonce podlehli. Protože byl tak četný a náhlý výskyt těžkého zápalu plic podezřelý – onemocnělo mnoho lidí najednou (ti, kteří pobývali ve stejných prostorách), začala se hledat příčina. V klimatizačním zařízení hotelu, kde byli legionáři ubytováni, byla nakonec objevena do té doby ještě nepopsaná bakterie, která byla nazvána Legionella pneumophila a těžká forma zápalu plic, kterou způsobila legionářskou nemoc.

Původci nemoci - Legionelly se v přírodě kolem nás normálně vyskytují. Jejich přirozeným prostředím jsou hlavně přírodní vodní zdroje jako řeky, jezera a další možné rezervoáry vody, která často slouží jako zdroj pitné vody. Odtud se tedy legionely dostávají do lidských obydlí (což ale neznamená, že pokaždé, když si natočíme vodu z kohoutku, dostaneme legionářskou nemoc. Protože se o této možné cestě nákazy ví, jsou při úpravě pitné vody dodržovány přísná pravidla, která mají tomuto zabránit)

Legionela je bakterie, která pro svůj růst vyžaduje určitý komfort. Je to zejména teplota vody – ta musí být v rozmezích 20 – 45°C. Jestliže je teplota vody vyšší, legionela hyne, jestliže je nižší, nemnoží se, ale může „ usnout“ a probudit se v momentě, kdy teplota vody zase stoupne. Dále má ráda dostatek živin a zejména přítomnost určitých kovů jako železo, měď a zinek. Proto se jí tak dobře daří právě v klimatizačních zařízeních a vodovodním potrubí.

Do lidského organismu se legionela dostává jednak požitím kontaminované vody nebo vdechnutím infekčního aerosolu, který se tvoří v klimatizačních zařízeních. Čím menší jsou kapénky aerosolu, tím hlouběji do dýchacích cest se legionela dostane a tím nebezpečnější formu onemocnění může způsobit.

Kromě nejtěžší formy onemocnění – legionářské nemoci – což je vlastně zápal plic, je popsána ještě druhá forma a to tzv. pontiacká horečka (podle měste Pontiacu, kde se vyskytla epidemie této choroby). Je to onemocnění charakteru chřipky, které nemá tak těžký průběh jako legionářská nemoc. Dále je také možné, že, ačkoliv se legionelou nakazíte, onemocnění u vás vůbec nevznikne – díky dostatečně silnému imunitnímu systému, který nemoci včas zabrání.

Existuje řada odlišných druhů legionel, ne všechny ale mohou způsobit onemocnění u člověka. Také není prokázáno, že by se mohl nakazit člověk od člověka.

Rizikové faktory legionářské nemoci  

Jako u všech dalších onemocnění hraje významnou roli stav imunitního systému - proto jsou legionelózou ohroženi lidé vyššího věku, jejichž imunitní systém je slabší, lidé trpící nějakým chronickým onemocněním, které jejich imunitní systém vyčerpává, a lidé, jejichž imunita je třeba i léčebně oslabována, jak je tomu v případě po transplantaci orgánů.

Dalším velmi významným rizikovým faktorem je kouření. To je zřejmě také důvod, proč jsou více ohroženi muži než ženy. Mužů – kuřáků je totiž více než žen – kuřaček, ačkoliv v posledních letech žen kuřaček značně přibývá.

Prevence legionářské nemoci  

Jak z rizikových faktorů vyplývá, prevence spočívá v udržování dobrého stavu imunitního systému – tedy příjmu dostatečně vyvážené stravy, která obsahuje vitamíny a stopové prvky, dostatku spánku a vyhýbání se stresu.

A samozřejmě udržování tělesné kondice.

Pro ochranu vodovodních systému je vypracována technická směrnice, která popisuje postupy vedoucí ke kontrole a prevenci výskytu legionely ve vodních systémech.

Příznaky legionářské nemoci  

Existují dvě formy onemocnění, které vyvolává legionela:

Legionářské nemoc

Po inkubační době 2 – 10 dní (doba od průniku bakterie do těla po rozvoj příznaků onemocnění) se rozvíjí obraz akutního zápalu plic. Nemocný je malátný, má zvýšenou teplotu a bolestí hlavy (cefalea), je zchvácený, kašle. Kašel je zpočátku suchý bez vykašlávání hlenu. Objevují se bolesti na hrudi. Může dojít ke změně stavu vědomí, nemocný je zmatený, má halucinace. Často se přidávají bolesti břicha, zvracení a průjem. Jak onemocnění postupuje, může postihnout i další orgány – játra, ledviny, centrální nervový systém (mozek a mícha), trávící soustava. Vzácně se může vyskytnout i zánět osrdečníku (perikarditida) a srdečního svalu (myokarditida).

Legionářská choroba je závažné onemocnění, které může skončit i smrtí nemocného, zvláště pokud patří do rizikových skupin.

Pontiacká horečka

Má kratší inkubační dobu, onemocnění se rozvíjí do 48 hodin od infekce legionelou. V podstatě má stejné příznaky jako chřipka. Objevuje se teplota, třesavka, zimnice, bolest hlavy a svalů, nemocný je malátný. Nemoc nepostihuje plíce a do několika dní se po příhodné léčbě upraví.

Léčba legionářské nemoci  

Spočívá jednak v podávání antibiotik, která představují tzv. kauzální léčbu (léčí samotnou příčinu onemocnění – hubí legionelu). V lehčích případech se podává erytromycin nebo tetracyklin, u pacientů s oslabeným imunitním systémem a u hospitalizovaných pak azitromycin a levofloxacin.

Dále se užívají léky na zmírnění obtíží, které onemocnění doprovází - analgetika (proti bolesti), antipyretika (proti teplotě), expaktorancia (na vykašlávání), mykolytika (ředí hlen)

V případě, že je stav nemocného závažný a jsou ohroženy základní životní funkce, je potřeba nasadit intenzivní terapii a často nemocného přeložit na jednotku intenzivní péče, kde jsou přítomny všechny přístroje a speciální léky sloužící k úpravě selhávájících funkcí postižených orgánových soustav.

Jak napomoci léčbě legionářské nemoci  

Jednak udržovat se v dobrém tělesném stavu – zdravě a pravidelně jíst, provozovat tělesnou aktivitu, dostatečně spát, vyhýbat se stresu.

Jestliže kouříte, přestaňte. Pokud holdujete alkoholu, omezte jeho spotřebu na minimum.

Při známkách zápalu plic vám nejlépe pomůže vhodně naordinovaná terapie antibiotiky – navštivte proto svého lékaře. K této terapii nezbytně patří také režimová opatření jako klid na lůžku, dostatek odpočinku, aby se tělo mohlo snadno rychleji uzdravit.

Komplikace legionářské nemoci  

Legionářská nemoc se nejčastěji projevuje jako zápal plic, a tak má mimo specifické komplikace nákazy Legionelou i stejné komplikace.

Jedná se o pleuritidu – zánět pohrudnice, který se projevuje bolestí při dýchacích pohybech, proto nemocný plytce dýchá tak, aby hrudník moc nerozpínal a většinou vyhledává polohu na postižené straně, tak to totiž méně bolí.

Další komplikace se zánětem pohrudnice úzce souvisí – je to přítomnost hnisu v pohrudniční dutině – neboli empyém. Základem léčby empyému je podání antibiotik a vypuštění hnisu drénem.

V plicní tkáni se též může vytvořit ohraničená dutina vyplněná hnisem – absces. Jestliže se v plicích následkem jejich zánětu vyvine absces, dojde k zhoršení už tak závažného stavu, jsou přítomny bolesti na hrudníku, dušnost, vykašlávání hnisu, v kterém může být obsažena krev, typický je silný zápach z úst. Nemocný má vysoké horečky, je schvácený, má třesavku a zimnici. Absces se může provalit přes plíce do pohrudniční dutiny a způsobit tak empyém.

Léčba spočívá v podávání silných antibiotik, pokud absces stále přetrvává, přistupuje se k jeho drénování (vypouštění). Pod CT kontrolou se absces napíchne a vypustí. Jestliže je uložen hluboko v plicích , je možné jej vypustit pod endoskopickou kontrolou (zasunutím optického zařízení - endoskopu, které umožní zobrazeni vnitřku průdušek).

Mimoplicní příznaky jsou velmi různé a záleží na tom, který orgánový systém je posižen. Často se jedná o játra a ledviny, což se projeví jejich selháváním – tyto příznaky se prokazují hlavně laboratorně – zvyšuje se kocentrace bilirubinu, kreatininu a močoviny v krvi. Takto komplikovaná legionářská nemoc může končit i smrtí.

Diskuse o Legionářské nemoci

  • „Legionella v těhotenství“https://www.emimino.cz/diskuse/legionella-v-tehotenstvi-127055/

Další názvy: Pontiacká horečka, Zápal plic způsobený bakterií Legionella pneumophila

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Legionářskou nemocí

Máte zkušenost s Legionářskou nemocí?

Pontiacká horečka achmed (12.12.10)

Teploty chvilkami 38°C, častěji 37°C až 37,5°C, zimnice, horkost, malátnost, nesoustředěnost, únava.

Léčba

ATB na 10 dni - neúčinné, po 3 měsících ATB na 20 dní - momentálně žádná změna.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.