Leukoplakie

Přidat zkušenost

Leukoplakii léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak napomoci léčbě, Komplikace

Popis leukoplakie  

Leukoplakie je onemocnění, při kterém se objevují bílé povlaky na povrchu těla, nejčastěji na sliznicích. Má ale několik dalších charakteristik.

Každý povrch jak na těle tak i uvnitř něj je kryt jednou nebo více vrstvami buněk, kterým se říká epitelové buňky. Mají ochrannou funkci, někdy jsou mezi ně vklíněné sekreční buňky, které produkují třeba hlen. Ten také pomáhá ochraňovat epitel. Příkladem může být hlen produkovaný slinnými žlázami. Jedním z jeho funkcí je obalovat potravu a promíchávat se s ní a tím zajišťovat hladký průchod sousta trávicí trubicí. Pokud by hlen chyběl, potrava by epitel drhla a tím by ho poškozovala. Podle tvaru rozlišujeme epitel dlaždicový, u kterého jsou buňky nejvíce zploštělé, epitel kubický s buňkami krychlického tvaru a epitel cylindrický, kdy jsou buňky vysoké. Pokud se buňky nacházejí ve více vrstvách, může u nich docházet k rohovatění. Je to děj, při kterém mají buňky umístěné v nejnižší vrstvě největší výšku (jsou tedy až cylindrické) a směrem k povrchu jsou vrstvy buněk více ploché. Nejvíce na povrchu jsou potom už jen šupiny mrtvých buněk, které jsou úplně oploštělé. Rohovatění je typické pro epitel kůže a je charakteristické pro místa, která jsou vystavena mechanickému působení. Vyskytuje se v největší míře hlavně na patách nohou. Většina sliznic je kryta dlaždicovým epitelem, který nerohovatí. Pokud je ale přítomna leukoplakie dochází k rohovatění dlaždicového epitelu na neobvyklých místech.

Leukoplakie je onemocnění patřící mezi metaplazie. Ty jsou charakteristické přeměnou patologicky změněných tkání zpět na tkáně fyziologického stavu. Obvykle se ale přemění ve tkáň jiného typu.

Jako leukoplakie jsou nejčastěji označovány bílé plochy na sliznicích. Mohou se vyskytovat v dutině ústní, na sliznici močového měchýře, na sliznici zevního ženského genitálu, ale i jinde. Aby mohly vzniknout, musí být na místě ztluštělá pokožka (akantóza), která nadměrně rohovatí (keratóza). U některých leukoplakií může dojít k maligním změnám, kdy jsou tata ohraničená místa přeměněna na zhoubný nádor – dlaždicobuněčný karcinom.

Zvláštním typem je vlasatá leukoplakie. Postihuje pacienty, kteří trpí HIV infekcí nebo virem Epsteina – Barrové (EBV). U této leukoplaikie je změněna sliznice hran jazyka. Stejně jako u ostatních leukoplakií je i zde možné vidět dobře ohraničené bělavé okrsky na sliznici, které se ale vyskytují pouze v předních dvou třetinách jazyka. Současně se ale tyto okrsky mohou vyskytovat po celé dutině ústní – na sliznici tváří, patra, dolní čelisti.

Sliznice dutiny ústní je při leukoplakii postižena asi nejvíce i při nepřítomnosti HIV infekce nebo viru EBV. Toto postižení je nazýváno jako orální leukoplakie, a protože mnoho z nich je způsobeno kouřením, rozdělujeme je podle způsobu vzniku na kuřácké leukoplakie a nekuřácké leukoplakie. Nejvíce postiženi jsou muži – kuřáci. U nich onemocnění manifestuje ve středním a vyšším věku. Ženy kuřačky mají zastoupení nemocných šestkrát menší, ale příznaky se u nich projevují o něco dříve než u mužů.

Nejčastější maligní transformace probíhá paradoxně u orálních leukoplakií patřících do skupiny nekuřáckých, přestože kuřáci mají riziko rakoviny daleko vyšší.

Leukoplakie mají několik příčin vzniku, o dalších se zatím pouze spekuluje. Jak již bylo zmiňováno u orálních leukoplakií, významnou roli zde hraje kouření. Dalšími faktory může být alkohol (hlavně destiláty), chronické dráždění sliznice (například chybně vytvarovanou kovovou výplní zubů, která systematicky dráždí sliznici) nebo třeba chronické infekce dutiny ústní vyvolané kvasinkami (Candida albicans).

Rizikové faktory leukoplakie  

Hlavním rizikovým faktorem je v případě leukoplakie kouření a alkohol. Dalším rizikem je virus Epsteina – Barrové, který je v naší populaci také rozšířen. Protože kvasinková infekce se může poměrně dobře přenášet mezi jednotlivými osobami a dostat se mimo jiné i do dutiny ústní, je i ona poměrně riziková.

Prevence leukoplakie  

Preventivním opatřením je vyvarovat se kouření a nadměrného pití destilátů. Pokud cítíme, že se nám v ústech pravidelně něco otírá o sliznici nebo víme o uvolněné zubní výplni, která nás dráždí, je vhodné vyhledat zubního lékaře. A to je nejen kvůli leukoplakii, ale i kvůli ochraně zubu. To samé platí, pokud na leukoplakii máme podezření. Nejedná se sice o akutní onemocnění, přesto je konzultace s odborným lékařem na místě. Při zjištěné kvasinkové infekci bychom si měli kontrolovat sliznice dutiny ústní a dalších míst a při zjištění bílých povlaků na ně upozornit lékaře. Protože tato infekce se může v našem těle poměrně dobře rozvinout, měl by být lékař při těchto problémech vždy vyhledán.

Příznaky leukoplakie  

Nemoc se projevuje bělavými, ostře ohraničeným povlaky na sliznicích. Mohou být postiženy sliznice dutiny ústní, zevního genitálu, ale i sliznice uvnitř našeho těla, jako je třeba sliznice močového měchýře. Dalším příznakem je také nadměrné rohovatění kůže nebo její zesilování.

Léčba leukoplakie  

Leukoplakie obvykle vymizí po podání antimykotik nebo v průběhu antivirové terapie. Je možné léčit leukoplakii i kryoterapií (léčbou ve velmi chladném prostředí) nebo chirurgicky – plastikou postiženého místa. Při této variantě léčby je postižené místo odtraněno a nahrazeno zdravou tkání.

Jak napomoci léčbě leukoplakie  

Léčbě můžeme napomoci zejména pozorováním zabírání léčby. Doporučuje se také zamezit možnosti přenosu kvasinkové infekce, která by rekonvalescenci mohla pouze prodloužit nebo její příznaky leukoplakie ještě více zhoršit. Je ale hlavně vhodné dodržovat preventivní opatření a při podezření na toto onemocnění vyhledat lékaře.

Komplikace leukoplakie  

Komplikace mohou nastat zejména po chirurgickém řešení. Jedná se zejména o pooperační dobu, kdy se mohou na operovaném místě vyskytnout infekce, zvýšená citlivost nebo zánět.

Další názvy: Bílé slizniční léze, Bílé skvrny

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Máte zkušenost s Leukoplakií?

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.