DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komlikace
Příznaky lupů
Popis lupů
Lupy jsou šupinky odumřelé kůže (jejíž vrchní vrstva se obměňuje všude po těle), kterých je však z nějaké příčiny více než je normální.
Nejedná se o vážné onemocnění. Často se díky hledání jeho příčiny podaří objevit nějaký jiný, závažnější problém organismu. Lupy jsou pro pacienta nepříjemné z estetického hlediska. Člověk, který má ramena posetá bílými šupinkami, vzbuzuje u některých lidí dojem špindíry, co o sebe nedbá, často k němu cítí odpor, nedůvěru..
Dnes však existuje mnoho kosmetických přípravků, které mohou pomoci tento problém řešit. Než však přistoupíme k odstraňování lupů, je vhodné snažit se najít příčinu.
Rizikové faktory lupů
Rizikové pro vznik lupů může být používání agresivních vlasových prostředků, špatné oplachování přípravků z vlasů, příliš časté mytí vlasů.
V zimních obdobích se často tvoří lupy proto, že je pokožka hlavy vystavována prudkým změnám teplot (venkovní mráz X přetopené místnosti).
Lupy nám mohou též signalizovat nedostatek nějakého minerálu či vitaminu (vitamin B, selen, zinek..)
Příčinou lupů může být i plísňové onemocnění či jiné celkové kožní onemocnění (lupenka, seborrhoická dermatitida..)
Lupy mohou být také následek psychické nepohody jedince (stres..) či projevem poruchy imunity.
Prevence lupů
Lupům lze předcházet používáním jemných, pokožkou hlavy tolerovaných, vlasových přípravků. V případě častého mytí vlasů používat k tomu určené šampony.
Při mytí vlasů je třeba nenabývat dojmu, že „vydrbu-li“ lupy z pokožky, už se neobjeví. Je to stejné jako s mastnotou hlavové pokožky, která na vlasy přechází, ty se pak stávají mastnými – drastické „vyšamponování“ mastnoty může vést k tomu, že vlasy budou chvilku naprosto odmaštěné.. avšak pokožka hlavy bude podrážděná a tak bude mít sklon se ještě více mastit. Proto u mastných vlasů platí – klidně je mýt každý den, ale šamponem určeným pro každodenní mytí – tedy jemným. A jemné má být také samotné mytí.
V zimě pomůže nošení čepice – dochází sice k rychlejšímu maštění vlasů, riziko vzniku lupů však snižuje.
Důležitou prevencí (i mnoha jiných nemocí) je zdravá strava bohatá na vitaminy a minerály (vysoký příjem ovoce a zeleniny) a posilování imunity organismu (Echinaceovy kapky, extrakt z jader grapefruitu, enzymové přípravky).
Příznaky a projevy lupů
Člověk trpící lupy projevy toho onemocnění těžko skrývá, neboť kožní šupinky jsou patrné na 3 místech zároveň.
Jednak je to pokožka hlavy. Ta bývá navíc problematická – buď vysušená nebo naopak příliš se mastící. Na pokožce hlavy se vyskytují místečka s odlupujícími se šupinkami. Místečka jsou často začervenalá, což přispívá k jejich výraznosti. Kůže hlavy obyčejně svědí, což vede k škrábání, drbání a rytí do pokožky při kartáčování. Tyto postupy však stav pokožky hlavy ještě více zhoršují a přispívají ke zvýšené tvorbě lupů.
Dále jsou lupy patrné ve vlasech. Kdekoliv v celé jejich délce se mohou lupy uchytit. To také není zrovna estetické, mít vlasy zasněžené kousky mrtvé kůže..
Třetí místo výskytu lupů jsou ramena – obzvláště na tmavém oblečení bývají patrné z hlavy opadané šupinky. Někdy může okolí pozorovat, jak se lupy snáší z pacientovy hlavy.
Léčba lupů
Prvním krokem při objevení lupů bývá zakoupení speciálního šamponu proti lupům (v drogerii lze takových najít mnoho).
Přečtěte si článek: Lupy, zbavte se jich nadobro
Zároveň je vhodné zamyslet se nad možnými příčinami tvorby lupů a snažit se je redukovat (jsme-li ve stresu, snažit se dopřát více relaxace, posilovat imunitu, zařadit více ovoce a zeleniny do jídelníčku, hodně pít, vyzkoušet užívat potravinové doplňky s obsahem látek, jejichž chybění může mít za následek lupy – zejména se v souvislosti s problémy s vlasy a pokožkou hovořívá o vitaminu B, z prvků o selenu a zinku.. ).
Nezaberou-li na lupy šampony z drogerie a nechce-li se vám ještě ke
kožnímu, je na čase navštívit lékárnu – přepážku
výdej bez předpisu – a nechat si doporučit nějaký jiný prostředek
proti lupům. Pokud se ani po pečlivém používání takového přípravku
stav pokožky hlavy nezlepší, je načase navštívit
dermatologa.
Ten jednak může odhalit závažnější kožní onemocnění, jehož projevem
mohou lupy být, jednak má možnost předepsat účinný přípravek pro naši
konkrétní situaci, který by snad již měl zabrat.
Jak si mohu pomoci sám
Při objevení lupů mohu nejprve vyzkoušet volně prodejné přípravky
proti lupům.
Babskou radou je nanesení citronové šťávy či
březové vody na pokožku hlavy. Při podezření na
plísňovou příčinu lze aplikovat např. extrakt z grepových
semen či místa potírat Tee Tree Oil.
Je také potřeba odolat drbání při svědění hlavové pokožky, neboť pokožka se drbáním ještě více podráždí a tvorba lupů se jen zvýší. Vhodná je masáž hlavy – tu provádíme jemně konečky prstů. Důkladnější masáž provádíme zejména u mastných vlasů – před mytím hlavy. Masáží stimulujeme mazové žlázy, které tak uvolní svůj obsah.
Pro zvýšení vitaminu B v těle je vhodné užívání pivovarských kvasnic – Pangamin - známé svými pozitivními účinky na vlasy i pleť.
Pro získání zinku a selenu se doporučuje konzumace paraořechů či hlívy ústřičné.
Komplikace lupů
Komplikací nemoci může být zjištění celkového kožního onemocnění – seborrhoické dermatitidy či psoriázy.
Diskuse
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.