Lupy léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komlikace

Popis lupů

Lupy jsou šupinky odumřelé kůže (jejíž vrchní vrstva se obměňuje všude po těle), kterých je však z nějaké příčiny více než je normální.

Nejedná se o vážné onemocnění. Často se díky hledání jeho příčiny podaří objevit nějaký jiný, závažnější problém organismu. Lupy jsou pro pacienta nepříjemné z estetického hlediska. Člověk, který má ramena posetá bílými šupinkami, vzbuzuje u některých lidí dojem špindíry, co o sebe nedbá, často k němu cítí odpor, nedůvěru..

Dnes však existuje mnoho kosmetických přípravků, které mohou pomoci tento problém řešit. Než však přistoupíme k odstraňování lupů, je vhodné snažit se najít příčinu.

Rizikové faktory lupů

Rizikové pro vznik lupů může být používání agresivních vlasových prostředků, špatné oplachování přípravků z vlasů, příliš časté mytí vlasů.

V zimních obdobích se často tvoří lupy proto, že je pokožka hlavy vystavována prudkým změnám teplot (venkovní mráz X přetopené místnosti).

Lupy nám mohou též signalizovat nedostatek nějakého minerálu či vitaminu (vitamin B, selen, zinek..)

Příčinou lupů může být i plísňové onemocnění či jiné celkové kožní onemocnění (lupenka, seborrhoická dermatitida..)

Lupy mohou být také následek psychické nepohody jedince (stres..) či projevem poruchy imunity.

Prevence lupů

Lupům lze předcházet používáním jemných, pokožkou hlavy tolerovaných, vlasových přípravků. V případě častého mytí vlasů používat k tomu určené šampony.

Při mytí vlasů je třeba nenabývat dojmu, že „vydrbu-li“ lupy z pokožky, už se neobjeví. Je to stejné jako s mastnotou hlavové pokožky, která na vlasy přechází, ty se pak stávají mastnými – drastické „vyšamponování“ mastnoty může vést k tomu, že vlasy budou chvilku naprosto odmaštěné.. avšak pokožka hlavy bude podrážděná a tak bude mít sklon se ještě více mastit. Proto u mastných vlasů platí – klidně je mýt každý den, ale šamponem určeným pro každodenní mytí – tedy jemným. A jemné má být také samotné mytí.

V zimě pomůže nošení čepice – dochází sice k rychlejšímu maštění vlasů, riziko vzniku lupů však snižuje.

Důležitou prevencí (i mnoha jiných nemocí) je zdravá strava bohatá na vitaminy a minerály (vysoký příjem ovoce a zeleniny) a posilování imunity organismu (Echinaceovy kapky, extrakt z jader grapefruitu, enzymové přípravky).

Příznaky a projevy lupů

Člověk trpící lupy projevy toho onemocnění těžko skrývá, neboť kožní šupinky jsou patrné na 3 místech zároveň.

Jednak je to pokožka hlavy. Ta bývá navíc problematická – buď vysušená nebo naopak příliš se mastící. Na pokožce hlavy se vyskytují místečka s odlupujícími se šupinkami. Místečka jsou často začervenalá, což přispívá k jejich výraznosti. Kůže hlavy obyčejně svědí, což vede k škrábání, drbání a rytí do pokožky při kartáčování. Tyto postupy však stav pokožky hlavy ještě více zhoršují a přispívají ke zvýšené tvorbě lupů.

Dále jsou lupy patrné ve vlasech. Kdekoliv v celé jejich délce se mohou lupy uchytit. To také není zrovna estetické, mít vlasy zasněžené kousky mrtvé kůže..

Třetí místo výskytu lupů jsou ramena – obzvláště na tmavém oblečení bývají patrné z hlavy opadané šupinky. Někdy může okolí pozorovat, jak se lupy snáší z pacientovy hlavy.

Léčba lupů

Prvním krokem při objevení lupů bývá zakoupení speciálního šamponu proti lupům (v drogerii lze takových najít mnoho).

Přečtěte si článek: Lupy, zbavte se jich nadobro

Zároveň je vhodné zamyslet se nad možnými příčinami tvorby lupů a snažit se je redukovat (jsme-li ve stresu, snažit se dopřát více relaxace, posilovat imunitu, zařadit více ovoce a zeleniny do jídelníčku, hodně pít, vyzkoušet užívat potravinové doplňky s obsahem látek, jejichž chybění může mít za následek lupy – zejména se v souvislosti s problémy s vlasy a pokožkou hovořívá o vitaminu B, z prvků o selenu a zinku.. ).

Nezaberou-li na lupy šampony z drogerie a nechce-li se vám ještě ke kožnímu, je na čase navštívit lékárnu – přepážku výdej bez předpisu – a nechat si doporučit nějaký jiný prostředek proti lupům. Pokud se ani po pečlivém používání takového přípravku stav pokožky hlavy nezlepší, je načase navštívit dermatologa.
Ten jednak může odhalit závažnější kožní onemocnění, jehož projevem mohou lupy být, jednak má možnost předepsat účinný přípravek pro naši konkrétní situaci, který by snad již měl zabrat.

Jak si mohu pomoci sám

Při objevení lupů mohu nejprve vyzkoušet volně prodejné přípravky proti lupům.
Babskou radou je nanesení citronové šťávy či březové vody na pokožku hlavy. Při podezření na plísňovou příčinu lze aplikovat např. extrakt z grepových semen či místa potírat Tee Tree Oil.

Je také potřeba odolat drbání při svědění hlavové pokožky, neboť pokožka se drbáním ještě více podráždí a tvorba lupů se jen zvýší. Vhodná je masáž hlavy – tu provádíme jemně konečky prstů. Důkladnější masáž provádíme zejména u mastných vlasů – před mytím hlavy. Masáží stimulujeme mazové žlázy, které tak uvolní svůj obsah.

Pro zvýšení vitaminu B v těle je vhodné užívání pivovarských kvasnic – Pangamin - známé svými pozitivními účinky na vlasy i pleť.

Pro získání zinku a selenu se doporučuje konzumace paraořechů či hlívy ústřičné.

Komplikace lupů

Komplikací nemoci může být zjištění celkového kožního onemocnění – seborrhoické dermatitidy či psoriázy.

Diskuse

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s lupy

Máte zkušenost s lupy?

Danica2 (27.01.22)

Mně pomáhá takovej bio kopřivovej šampon, jedinej ze všech co jsem zkoušela u kterýho fakt vidím změnu k lepšímu.

HadekTana (01.12.21)

Mně pomohl až šampon z lékárny, ty běžný z drogérie vůbec neřeší tu příčinu

Micha-ella1 (31.10.21)

Taky jsem tohle řešila a nakonec jsem zašla za odborníkama na Clinical Hair & Health moc mi pomohli.

Lupy Micha-Ela77 (12.07.21)

Jojo já si ho kupuju v lékárně

Klára1564 (30.06.21)

Já používám tenhle šampon https://www.care4you.cz/…eou-a-500-ml a mám konečně pokoj

lupy Micha-Ela77 (31.05.21)

V lékárně, ale určitě se dá koupit i přes internet.

Lupy Micha-Ela77 (29.05.21)

Jojo já si ho kupuju v lékárně, nebo koukni na online lékárny.

přípravky na lupy Betusskkaa (20.04.21)

A to se dá sehnat kde? V lékárně?

šampón s ureou Micha-Ela77 (15.04.21)

Já taky zkoušela všechno možný a pomohl mi až šampón s ureou (močovinou)

šampon JajaJajka (11.04.21)

Já začala pravidelně používat šampon seni s ureou a od té doby mám konečně pokoj. Všechny ostatní šampony na lupy, buď nepomohly vůbec nebo jenom dočasně, ale teď už mám skoro rok pokoj.

Lupy Jolula (05.07.17)

Já na lupy trpěla celoročně, ať jsem používala jakýkoliv přípravek na lupy, tak všechno bez efektu. Pomohli mi až na trichologickém vyšetření.

Problémy s lupy Majkl1701 (06.10.16)

S lupy a se svěděním pokožky hlavy bojuji každý rok, počínaje podzimem a konče přibližně začátkem léta.

Za tu dobu jsem vypozoroval, že blahodárný vliv na mizení lupů má u mě určitě sluníčko a nejvíc ze všeho slané moře. V tu dobu moje hlava nepotřebuje ani žádný šampon. Vzhledem k tomu, že mé problémy jsou jen „sezonního“ rázu, vyloučil jsem nějakou plíseň a podobně.

Občas zabere nějaký ten šampon proti lupům, ale je to stejně je dočasná výhra na pár dní, jelikož problému se mi nepodařilo dodnes zbavit úplně.

Docela mi také pomáhá obyčejná lopuchová voda z drogerie za 30 kč. Ale ráno a večer si tím půl roku natírat hlavu, není asi řešení.

Iveťour (10.02.15)

Od dětství jsem trpěla lupy a to dost silně. Měla jsem v hlavě úplné boláky od škrábání a celé slepené chuchvalce lupů, se kterými odpadávaly i trsy vlasů. V zimě se nemoc vždy zhoršovala a v létě se kůže alespoň trochu zklidnila. Stejně tak se lupy vždy zhoršily, když jsem nechala vlhkou hlavu a pořádně ji nevysušila.

Léčba

Na lupy jsem zkoušela snad vše od různých šampónů, včetně těch, co smrdí jako ropa, přes různé zábaly a kúry, ale nepomohlo nic.

Co mi pomohlo

Nakonec se nejlepším lékem ukázala obyčejná Henna. Když jsem se začala barvit a postupně přešla na přírodní způsob barvení a vyzkoušela hennu. Už asi po dvou nabarveních se lupy úplně ztratily. Henna vlasy sice může mírně vysušovat, což se dá zlepšit olejem, ale rozhodně mám vlasy bez lupů.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na lupy