Lymfedém

Přidat zkušenost

Lymfedém léčí Chirurgie a patří mezi Onemocnění lymfatického systému

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis lymfedému

Lymfedém je vleklé onemocnění projevující se otokem. Vzniká jako následek špatné funkce lymfatického (neboli mízního) systému, při které dochází ke hromadění tekutiny (lymfy, mízy) ve tkáních.

Lymfatický systém


Každý ví, že nám v těle koluje krev. Že ji (okysličenou) vede směrem do tkání (třeba do prstu) jeden druh cév (arterie), které se ztenčují, a když jsou úplně nejtenčí, napojuje se na ně druhý druh cév (žíly), a ten vede krev zpátky přes srdce do plic.. V místě vzájemného napojení jsou stěny těchto cév tak tenké, že skrz ně může protékat tekutina.. ta vzhledem k přetlaku v cévě (hydrostatický gradient) před spojením z cév vytéká. Naopak po spojení díky onkotickému gradientu (v cévě je více bílkovin, tekutina z okolí má tendenci bílkoviny v cévě zředit) je tekutina nasávána do cévy. V tkáni tedy dochází k vylévání a sbírání tekutiny.. Tyto dva děje však nejsou v rovnováze.. Zhruba 10 % tekutiny v prostoru kolem spoje cév (tedy ve tkáni) zůstává.

A právě o odvod tohoto zbytku se stará soustava, o které mnoho lidí neví, a sice lymfatický systém. Jeho cévy začínají slepě ve tkáních, kde tekutinu (lymfu) nasávají. Spojují se v lymfatických uzlinách a vedou k srdci. Kousek před ním lymfu vylévají do žílami přivedené krve.

Princip lymfedému je tedy ten, že nefunguje-li správně odvod vznikajícího nadbytku tekutiny ve tkáni lymfatickým systémem, lymfa se ve tkáni hromadí a dané místo otéká.

Rozlišujeme primární a sekundární lymfedém:

Primární lymfedém


Primární lymfedém je nemoc vrozená (rozlišujeme dědičnou a nedědičnou formu). Obvykle se rozvíjí v období puberty (může však nastat i pozdější projev – po 35. roce).

Porušená funkce lymfatického systému je u primárního lymfedému zapříčiněná špatně vyvinutým lymfatickým systémem. Spouštěcím mechanismem může být úraz, infekce, přílišná zátěž, dlouhé sezení či stání.. často se manifestuje spontánně.

Otok se vyskytuje na končetinách, především na noze – na periferii (oblast prstů, kotníků..). Někdy bývá otok asymetrický, tedy na druhé končetině zcela chybí (odtud alternativní název sloní noha). Šíření primárního lymfedému probíhá proximálně (tzn. ke středu těla – na noze směrem ke kyčli, na ruce k rameni) – označuje se jako ascendentní forma.

Sekundární lymfedém


Sekundární lymfedém se může objevit v kterémkoli věku coby následek poranění lymfatického systému. Pachatelem tohoto poranění jsou nejčastěji nádory (jejich prorůstání do mízních cév, metastázy v lymfatických uzlinách), úrazy, operace při kterých se vyjímají uzliny (obvykle u operací nádorů).. Vysoké riziko rozvoje sekundárního lymfedému je u ochrnutých končetin.

Sekundární lymfedém se vyskytuje v descendentní formě, neboť maximální otok vzniká těsně pod překážkou bránící v odtoku lymfě, a šíří se distálně (na okraje končetin - prsty).

Rizikové faktory lymfedému

Rizikovým faktorem pro primární lymfedém je dědičnost.
Pro sekundární lymfedém je rizikovým faktorem nádor, radiační léčba (obojí může poškodit lymfatický systém). Dalším hlavním rizikem jsou operace s extrakcí lymfatických uzlin (typický problém žen po operaci nádoru prsu, při které se odstraňují podpažní uzliny – tyto pacientky mohou mít potíže s odtokem lymfy z paže)

Prevence lymfedému

Prevence se týká pouze sekundárního lymfedému. A to zejména u již zmíněných operací nádorů (vyjímají se přilehlé uzliny kvůli riziku, že by v nich mohly být naplavené nádorové buňky – vyjmutí lymfatických uzlin však zhoršuje činnost lymfatického systému, proto se klade důraz po těchto operacích na prevenci lymfedému pomocí vhodných masáží a cvičení)

Příznaky lymfedému, jak se lymfedém projevuje

Lymfedém se může objevit na všech místech, kde se tvoří lymfa, a může tedy dojít k porušení jejího odvodu. Nejčastější lokalitou však bývají končetiny.

První známkou lymfedému není otok, nýbrž tlak, neurčitá bolest, někdy zvýšená únava, zhoršování funkce dané končetiny.

Nepříliš časté, ale pro úspěšnost léčby velmi přínosné je odhalení nemoci v této (tzv. latentní) fázi. Ke správné diagnóze by měly lékaři přispět informace o proběhlých či aktuálních nádorových onemocněních pacienta, o operacích s odstraněním uzlin..

Běžneji je lymfedém diagnostikován až v další fázi, kdy už je přítomný otok (bledý, chladný, nebolestivý, vznikající obvykle večer, do rána mizící..) . V této fázi je úspěšnost léčení lymfedému nižší.

Často se na základě hledání příčin lymfedému objeví u pacienta nádor, který tak může být dříve a úspěšněji léčen. Toto je tedy jediná výhoda lymfedému.

Třetí stadium lymfedému se projevuje tuhým, bledým otokem, který již omezuje pacientovu hybnost v postižené oblasti. Kůže v místě otoku je ztluštělá.

Nejtěžší stadium lymfedému je označováno jako elefantiáza (končetině postižené lymfedémem se říká také sloní noha). Kůže je v tomto stádiu ztuhlá (v důsledku fibrotizace podkoží), hybnost kloubů v postižené oblasti je zcela omezena.

Léčba lymfedému

Léčba lymfedému je složitá a nevede k celkovému uzdravení pacienta. Zbrzďuje však zvětšování otoku a s tím spojené negativní fyzické i psychické pocity pacienta.

Léčba spočívá jednak v režimových opatřeních. K nim patří hlídání váhy pacienta, hygiena (péče o kůži a nehty), kosmetická péče (promašťování pokožky), nošení volného prádla, vyhýbání se dlouhému sedění či stání. Je vhodné alespoň minimálně provozovat jakýkoliv sport (pohyb je důležitý pro „rozproudění“ odvodu mízy), vyhýbat se vysokým teplotám (o tom, že teplo lymfedém zhoršuje svědčí fakt, že většinou se lymfedém manifestuje právě v létě), vyhýbat se infekcím (z nich je velmi nebezpečný erysipel - růže).. Jakékoliv podráždění či poranění kůže také není žádoucí.

Další součástí léčba jsou masáže, přístrojová lymfodrenáž a kompresivní léčba.

Masáž – provádí se velmi jemně, jedná se spíše o jakési hlazení stimulující aktivitu lymfatických cév (lymfa je však posunována periferně – směrem k okraji – se snahou, aby našla alternativní cestu k srdci)

Přístrojová lymfodrenáž – pacientovi se na postižené místo nasadí návlek s mnoha komorami, které se postupně směrem ke středu těla plní vzduchem. Tyto tlakové vlny posouvají lymfu. Existuje zde však nebezpečí nahromadění posunuté lymfy pouze v jiném místě než doposud (u drenáže z ruky to může být rameno, z nohy genitální oblast). Proto se přístrojová drenáž používá v kombinaci s ruční masáží, aby co nejvíce lymfy odteklo náhradní cestou.

Po lymfodrenáži je vždy nutné přiložit kompresivní bandáž (elastické návleky, punčochy..), která způsobí menší průtok krve danou oblastí, tedy tvoření menšího množství lymfy

Jak si mohu pomoci sám

Dodržováním změněného režimu, pohybem, častým důkladným prováděním masáží s následnou kompresí (viz léčba)

Komplikace lymfedému

Nejčastější komplikací je u lymfedému infekce. Častá jsou plísňová onemocnění, z bakteriálních infekcí je třeba zmínit erysipel (růži) a také viry mohou zaútočit na lymfedémem postižené místo (bradavice).

Další nepříjemnou komplikací, která navíc zvyšuje riziko infekce jsou píštěle.

Diskuse

Další názvy: mízní otok, sloní noha, selhání mízního systému, selhání lymfatického systému, primární lymfedém, sekundární lymfedém

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s lymfedémem

Máte zkušenost s lymfedémem?

po operaci jana sarkoidoza (02.03.21)

dd, když čtu vaše zkušenosti tak trošku nevím, jestli je na místě psát vlastní. Jako 12 letému dítěti mi odstranili mízní uzlinu v břiše při druhé operaci srůstů po operaci slepého střeva. Byla jsem s lymfou docela v pohodě ale nyní, po prodělaném Covidu mám otok na břiše i nohách. pokud někdo máte nějakou zkušenost, moc ráda si ji přečtu. jana

Lymfedém - obě nohy Alfi1101 (15.12.20)

No, co k tomu říct, je to nemoc na p*ču. Diagnostikovali mi ji před 3lety díky mé zlaté praktičce, která se mi zadívala na nohy a začala jednat. Následovalo důkladné samostudium ze všech možných zdrojů, ono obecně je pro veřejnost i pacienty málo informací, a návštěva lymfologie. Na FB je skupina založená dlouhodobou pacientkou, tam se dá sehnat spousta praktických tipů.
Musela jsem skončit s oblíbenými sporty, protože nevydržím v lyžácích ani v bruslích.

Léčba

Po diagnóze na lymfoscintigrafii jsem byla přijata na místní lymfologii, docházím na lymfodrenáže (ruční i přístrojové), vířivky s lymfatickým programem.

Co mi pomohlo

Platím si lymfosestru, která se „udělala pro sebe“ a stará se o mě zbytek roku - od pojišťovny je nárok pouze dvakrát ročně. Pravidelná nonstop péče je znát asi nejvíc.
Kromě velmi horkého počasí nosím kompresní punčochy (přispívá pojišťovna) nebo kompresní legíny. Kompletně jsem změnila šatník - volnější spodní prádlo, dlouhé šaty mi pomáhají, abych se během dne moc nepozorovala, člověk z toho snadno začne blbnout. Trochu je problém v zimě s botami, chce to šněrovací, ale zatím se dokážu obout. Kompresní punčochy se dají pořídit i s krajkou a má to docela úspěch ;-) V zimě jsem se inspirovala moudrostí našich babiček a nosím spodničky a dlouhé kabáty. Je mi teplo a ještě jsem za dámu :-)
První rok jsem se prolévala lymfatickými čaji, až jsem si přivodila pálení žáhy, takže jsem je vyřadila, pouze čas od času detoxikace těla dietou a čajem. Polotovary a uzeniny jsem nejedla nikdy, takže nezatěžuju tělo sajrajty.
Je třeba se hýbat - jezdím na koni, ale ne tak aktivně „na krev“ jako dříve, snažím se poslouchat tělo a nedojít do fáze únavy a vyčerpání. To samé cyklistika. Výborně zabírá plavání a vířivky. Doporučuji moře a ráchat se v něm od rána do večera.
Mě nedostanou!

Má zkušenost s lymfedémem Zkušenost Radová (21.10.17)

Nevím, do jakého období datovat první příznaky. Občas se mi stalo, že mi noha natekla, ale vždy dokázala opět oplasknout. Nepřikládala jsem tomu žádnou váhu, říkala jsem si, že v období horka je to prostě běžné. Za nějaký čas jsem zjistila, že otok neoplaskává, to byl pouze v oblasti nártu, kotníku a nad ním.

Asi rok jsem běhala po doktorech, než mi našli pravou příčinu. V té době byl ještě lymfatický systém vyhodnocen jako systém se zachovalým odtokem. Postupně mi otekla celá noha, tlak ve stehně a podbříšku. Větší problémy mám hlavně s pravou částí těla. V období menstruace je bolest intenzivnější. Na dolní končetině se mi objevilo pár nepatrných bradavic.
Poslední lymfoscintigrafický nález ukázal na slepé větve mízního systému.

Na lymfedém mi zatím nepomohlo nic, lymfodrenáže mi pomáhají udržovat otok alespoň měkký. Jsem smířená s tím, že otok nezmizí zcela, ale pořád doufám, že ho aspoň z 95 % přeperu.

Trpím primárním lymfedémem jedné dolní končetiny, oproti druhé je v některých částech baculatější více než o 10 cm. V této fázi už se s ním trápím čtyři roky, to znamená, že i když jsem mladá a štíhlá, nenosím šaty, sukně, kraťasy, žádné hezké otevřené boty. Nechodím plavat, ani tančit. Ještě nedávno mi to u bazénu téměř nevadilo, ale poslední dobou mi ty zvídavé a obávané pohledy, vadí dost, stydím se.

Mám problémy vybrat si vhodné kalhoty, protože ve všech nohavicích je rozdíl na první pohled vidět. Někdy si říkám, zda lidé poznají, která noha je ta postižená. Jednu nohavici mám totiž nacpanou k prasknutí a druhá mi zas plandá, jako kdybych měla protézu. Omlouvám se všem za černý humor… Samozřejmě jsem šťastná za to, že chodím, a vím, že můj handicap vůbec není srovnatelný s jinými nevyléčitelnými chorobami. Jsem tedy šťastná, jen mě občas zamrzí, že stále musím nosit botasky a dlouhé kalhoty (vše laděné do černé barvy – i v létě, aby nebylo tak nápadné, jak obrovský mám otok, když se mi náhodou při posazení se povytáhne nohavice), mrzí mě, že se nemůžu vystrojit jako ostatní ženy. Zimní boty musím vybírat spíše se zapínáním na zip i s tkaničkami přes nárt. Zepředu totiž povoluji tkaničky, aby bota byla dost široká, a zip nechávám otevřený, protože jej prostě nezapnu. Nepříjemné je, když musím projít sněhem, protože si prostě do boty naberu. Pochopitelně vybírám boty podle té postižené nohy, pak vyvstává další problém, že na druhou nohu je mi bota velká.

Dle poslední lymfoscintigrafie (tj. speciální rentgen) mám větve mízních cév slepé, otok se vždy pouze přetlačí do jiné části končetiny, bohužel cítím i občasný otok genitálií, otok v oblasti břicha atd. Dávám si pozor, abych nejedla moc čokoládu. Mám vyzkoušeno, že i po malém množství té laciné čokolády mi otéká krk a obličej.

Na otok mi vadí horko, ale i sebemenší chladno, delší stání – tekutina se hromadí v lýtkách a prstech, delší sezení – přeštípnutí odtokových cest v zákolenní jamce a tříslech, hromadění tekutiny v břiše a v oblasti bederní páteře.

Než mi lékaři zjistili příčinu otoku – nedostatečná funkce lymfatických cév – trvalo to také nějakou dobu a vyslechla jsem si mnoho rozličných diagnóz, někteří lékaři byli empatičtí, od mnoha jsem si vyslechla posměch a hrubé urážky, s čím tam vlastně jdu, že citlivější pochva v období menstruace je přece normální, kvůli takovým simulovaným případům lékaři z nemocnice odcházejí, atd.

Dnes snad zavádějí nové řešení léčby, chirurgický zákrok, kdy se mízní céva napojí na žilní systém. Odpadní tekutina se tak nehromadí v podkoží, je přímo vyvedena do žíly, odtud pak transportována dál.

Jak jsem výše uvedla, poslední lymfoscintigrafický nález ukázal na slepé větve mízního systému, proto nejspíš budu muset podstoupit operaci, dokud ještě lze najít alespoň slepou větev, která půjde napojit na žilní systém. Do té doby ale zkusím zabojovat, protože jsem vyčetla, že pravidelnou masáží, kterou již léta pravidelně ač bez úspěchu podstupuji, si lymfa může prorazit i novou cestu.

Držím vám všem, kteří trpíte jakoukoli nemocí, pěsti, po dalších zkušenostech vás zkusím informovat, jaké jsou v tomto směru třeba další možnosti.

Nepodceňujte, prosím, problém. Existují jistě horší věci, ale jděte si za zdravím i za přirozenou krásou včas. Nenechte se odradit ani lékaři, kteří na vás možná budou občas koukat jako na simulanty. Jděte si za svým, na vás záleží!

Léčba

Detralex (na něj hned po prvním užití nepříznivá reakce – dočasné zhoršení vidění), léčitelka – ta jen vyzvídala co doktoři, dle toho vždy předepsala nějaké bylinky, které ale nepomohly), kompresní punčochy, kompresní punčochové kalhoty, bandáže (jsou viditelnější než kompresivní punčochy, ale rozhodně jsou pro mě příjemnější. V kompresivních punčochách se mi buď noha paří, nebo mě studí a za celý den si ji nezahřeju, navíc mám zvýšenou kožní citlivost v oblasti bérce. Materiál pro bandáž je měkký, musí se ale zavázat rozumně. Několikrát se mi stalo, že mi sestřička nohu zabandážovala tak pevně, že mě noha strašně bolela a bylo mi z toho hrozně špatně.), lymfatické masáže manuální a přístrojové (určitě doporučuji), lymfatické čaje (nic jsem po nich nezaznamenávala), Wobenzym (první týden užívání jsem chodila na záchod po 1 až 1,5 hodinách, doufala jsem, že zabere, ale výsledek žádný. U mě je jistě problém těch slepých lymfatických cév. O tomto léku si ale myslím, že je jistě účinný a doporučuji všem, kteří mají ještě šanci se otoku zbavit, poraďte se se svým lékařem o jeho užívání.).

Co mi pomohlo

Na základě postupné léčby lymfedému doporučuji zdravý pohyb (tj. ne těžkou práci, ale rekreační sport, ze kterého máte radost), bandáže ze strečových obinatel, kompresivní punčochy či kompresivní punčochové kalhoty na míru (po poradě s lékařem hradí pojišťovna), dostatek tekutin, tablety Wobenzym (je sice drahý, ale vyplatí se) a také celkovou pohodu, žádné stresy, dokázat vymanit tělo z napětí a křeče.

Pozor, na otok mi vadí horko, ale i sebemenší chladno, delší stání – tekutina se hromadí v lýtkách a prstech, delší sezení – přeštípnutí odtokových cest v zákolenní jamce a tříslech, hromadění tekutiny v břiše a v oblasti bederní páteře, vadí mi i čokoláda.

Lymfedém a vyšetření Peťula 73 (16.12.16)

Ve 39letech mě z ničeho nic začala strašně bolet levá noha od prstů až do poloviny stehna. Léky na bolesti neúčinkovaly. Bolest byla 24hodin denně.

Od podezření na trombózu jsem skončila na chirurgii jako zánět šlach, léčba prý patří na ortopedii. Po měsíci celodenních bolestí (bolela mne jen ponožka na noze jako kdyby to byl šutr, v té době jsem zjistila mírný otok 2cm a větší pod kolenem) tím únavy z nevyspání jsem se dostala na ortopedii, kde lékař konstatoval, že to patří k mým bolestem zad.

Podotýkám, že se na nohu ani nepodíval, ani na ni nesáhl,ani neudělal rentgen. Nenechala jsem to tak a začala běhat (pokulhávat) po doktorech sama (někdy jsem to už chtěla vzdát, ale mám 4 děti a to mne donutilo zjistit co mi je).

Cévní podezření na baker. cystu - vyloučeno, neurologie- protivný lékař, který mi řekl, že mám jít k lékaři v místě bydliště, scintigrafie kostí, imunologie, lymfologie - všechna vyšetření a výsledky trvala přesně 379 dní než jsem se dozvěděla diagnozu lymfedém a začala s léčbou.

Mám to potvrzené i lymfoscintigrafií.

Dostala jsem se k super lékařce. Nevzdávejte se a jděte za tím zjistit co Vám je idyž Vám ostatní nevěří. Je to Vaše zdraví, Vaše tělo a vy ho znáte nejlépe.

Léčba

Detralex, kopresivní punčochy, lymfodrenáže, držet si váhu, hodně pít, promazávat nohu, chránit ji před poraněním, před teplem., večer si dávám dle doporučení nohu 1,5hod. do zvýšené polohy, střídat sezení a stání, pohyb,chůze, plavání a jízda na kole super- stačí trochu žádný sportovec nejsem.

Co mi pomohlo

Vše beru a dodržuji. Kompresivní punčochy mi moc pomáhají, nejvíce jsem to pocítila v létě kdy jsem je občas nebrala a bolest se vrátila idyž na štěstí né v původním stavu.
Při nemoci (při delším ležení,bez pohybu) mne bolí, ale pomáhá mi si zajet 20-30minut v klidu na rotopedu a je to ok.

Lymfedém simca12345 (09.07.16)

Je mi necelých 15 let a trpím lymfedémem dolních končetin. Od malá dost sportují. Od 10 let jsem v nohách cítila tlak. Když mi bylo 12, začala mi otékat pravá noha, ale nevěnovali jsme tomu pozornost, protože jsme si mysleli, že je to z každodenní námahy. Po půl roce mi začala otékat i levá noha. Obě nohy otékaly od prstů až ke kolenům. I přes měsíční klid pořád otékaly.

Došli jsme s tím k lékaři. Bylo mi řečeno, že je to například růstového původu, příliš velkou námahou a spoustu dalších věcí. Ležela jsem s tím 2× v nemocnici. Poprvé na nic nepřišli. Podruhé mi bylo řečeno, že si já i moji rodiče vymýšlíme.

Jsou dny, kdy mám nohy oteklé, ale nebolí a jsou dny, kdy nohy jsou oteklé a naopak bolí. Každá holka ráda nosí sukně a podobně, ale já si raději vždy vzala kalhoty, protože mi bylo a je nepříjemné, když někdo upřeně zírá na moje oteklé nohy v punčochách.

Léčba

Mám za sebou 10× přístrojovou lymfodrenáž a nosím bandáže a punčochy. Přemýšlím, že bych si nohy nechala zatejpovat v nemocnici.

Co mi pomohlo

Velmi mi pomáhají kompresivní punčochy. Taky dostatek pití. Udržovat si přibližně stejnou váhu. A pomáhá mi, když si můžu sednout a dát nohy nahoru.

Mám lymfedém PETRA-NKA (19.05.14)

Je mi 42 let a od 17 let mám oteklé obě nohy od prstů ke kotníkům. Nohy mi otekly zničeho nic, nevěděla jsem tehdy, co se mi stalo. Úraz jsem neměla. První levá noha, za půlroku pravá. Vzpomínám si, že jsem navštívila lékaře a bylo mi sděleno, že mě píchla vosa. Jiný lékař mě léčil na trombozu. Chodila jsem od lékaře k lékaři, nikdo nevěděl, že je to primární lymfedém. Byla jsem mladá a chtěla se líbít, nosit sukýnku, ale „ejhle“. Styděla jem se jít na koupaliště. Musím říct, že když otok přetrvával rok, lékaři už mě označili za obtížnou pacientku. Já to vzdala a pomalu se smířovala s osudem sloních nohou. Trápilo mě to dlouho, žádné kompresivní punčochy, které jsou dnes, nebyly, jen obinadlo. Nohy bolí dodnes, je to otok a ten bolí stále. Nejhůře v létě, kdy se tělo více zahřívá.

Léčba

Neproběhla žádná, jen mi dali dlahu a mysleli si, že se vše spraví.

Co mi pomohlo

Důležité je držet nízkou váhu, sportovat, neustále mít nohy v pohybu. Doma zase dávat nohy výše než tělo. Nejíst maso, nepít alkohol, nekouřit. Mít práci, kde se pohybujete a můžete si i sednout a dát chvilku nohy na stůl.

Lymfedém diagnostikovaný na lymfologii DablikLucka (16.08.12)

Ve dvaceti letech mi natekl levý nárt. V té době jsem zrovna hodně jezdila na kole, takže jsem tomu nevěnovala pozornot a myslela jsem si, že je to z únavy. Otok mě ale vůbec nebolel, jako třeba bolívají unavené svaly. Když mi ani po měsíci klidového režimu nezmizel, zašla jsem za lékařem.

A tady začalo kolečko po lékařích, kdy si mě přehazovali jako horký brambor. Po doktorech jsem s přestávkami běhala 5 let. Absolvovala jsem různé vyšetření:vyšetření srdce, ledvin, nespočet rentgenů, ultrazvuk žil, radiologické vyšetření kostí, ortopedické vložky. Dostávala jsem spoustu diagnoz: ploché nohy, špatné kosti. Více jak rok jsem nosila ortopedické vložky. Další lékař mi naordinoval sádru. Otok ale nikdy nezmizel, ani se nezmenšil. Po pěti letech jsem to vzdala a už jsem za žádným lékařem nešla.

Náhodou jsem se ale o té noze zmínila své gynekoložce a ta mě odeslala na vyšetření na lymfologii. Tam jsem ještě nebyla, takže jsem se uvolila a na vyšetření zašla.

Na vyšetření se ukázalo, že mám velmi malý počet uzlin v levém třísle, a proto se mi městná otok v nártu. Takže jsem konečně po 6 letech věděla, co mi je. A mohla začít léčba..

Léčba

Po diagnoze primární lymfedém jsem se stala pacientkou kožního oddělení. Dvakrát do roka chodím do lymfologické poradny, kde mi nohu přeměří a napíší nový pár punčoch.

V lymfologické poradně mi také dvakrát do roka napíší 10× rehabilitaci. Chodí se 10 pracovních dní. Rehabilitace se skládá z ruční lymfatické masáže a přístrojové masáže.

Celý den také musím nosit stahovací punčochu. Nejhorší je si na punčochu zvyknout. V zimě pod kalhotama není vidět, ale v létě je to horší. Než jsem si na punčochu zvykla, měla jsem pocit, že mi na ni každý čučí. Ale postupem času jsem to přestala řešit. Všude se na léčbu lymfedému propaguje Wobenzym. V poradně se o něm p. doktorka zmínila, ale když to není nezbytně nutné, nezatěžuju tělo lékama.

Co mi pomohlo

Náhodou jsem se dostala k lékařce, která se věnuje přírodní a čínské medicíně.
Primární lymfedém je neléčitelné onemocnění. Přesto se může udržovat v mírných projevech.

Z přírodní léčby beru léky na vyčištění a podporu lymfatických cest. Nejdříve jsem tomu moc nevěřila, ale když mi po půl roce v poradně nohu měřili a najednou se objevil úbytek 1 cm, tak jsem začala věřit.
Tyto léky beru dál a noha se nezvětšuje.

Taky je důležité hodně pít, nosit punčochu, vyhýbat se teplu, opalování, horké vodě.

Ale všechno tohle doporučení se dá čas od času porušit. Když jsem v aquaparku, ráda zajdu do horké výřivky, když je velmi horké počasí, tak punčochu sundávám.
Jen to nesmí být časté!

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.