Lymská borelióza

Přidat zkušenost

Lymsku boreliózu léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis lymské boreliózy

Lymská borrelióza je onemocnění postihující více systémů (polysystémové onemocnění), především kůži, nervovou soustavu, klouby a srdce.

Původcem onemocnění je bakterie Borrelia burgdorferi. Je to spirálovitě stočená pohyblivá bakterie patřící do skupiny spirochet (spolu s původcem onemocnění Syfilis). Borrelie se v přírodě vyskytují u malých savců a lesní zvěře. Přenášečem na člověka je klíště obecné (Ixodes ricinus). K nákaze dojde buď přisátím infikovaného klíštěte, nebo vškrabáním jeho výkalů či kousků rozdrceného těla.

V ČR je nakažených přibližně 5-10 % klíšťat, na některých místech až 30 %. Při přisátí infikovaného klíštěte dojde k nákaze u 30 % lidí, z toho se asi u 5-10 % z nich rozvinou příznaky.

Onemocnění je poměrně zdlouhavé, může trvat několik týdnů až několik let. Každoročně se objeví několik tisíc onemocnění.

Rizikové faktory lymské boreliózy

K rizikovým faktorům patří pobyt v přírodě (v zalesněných travnatých terénech) v letních měsících, hlavně v klíšťaty promořených oblastech.

Dále sem můžeme zahrnout nedodržení obecně platných zásad ochrany před klíšťaty v přírodě, tj. nepoužití vhodného ochranného oděvu - dlouhé kalhoty, plné vysoké boty a nepoužití repelentu.

Po návratu z přírody nepovšimnutí si klíštěte a jeho pozdní nebo nešetrné odstranění.

Prevence lymské boreliózy

Co se týká prevence, je docela nespecifická. Nejúčinnější by bylo očkování, jaké je třeba u klíšťovky (středoevropská klíšťová meningoencefalitida), což je onemocnění přenášené též klíštětem. Tato možnost ale bohužel v současnosti pro boreliózu u nás ještě neexistuje (v USA je na trhu vakcína, ale ta je specifická pro tamní druh bakterie, na naši stoprocentně nezabírá).

Proto je třeba zvýšit opatrnost při pobytu v přírodě. Klíšťata většinou pobývají v zarostlých loukách na stéblech vysoké trávy. Proto je dobré se takovému terénu raději vyhnout.

Před návštěvou lesa používat repelenty a nosit vhodné, lépe světlé (klíšťata jsou na něm lépe vidět) oblečení zahrnující klobouk, dlouhé rukávy, rukavice, dlouhé nohavice, vyšší boty.

Po návratu domů je důležité ihned pořádně tězkontrolovat celélo. Čím déle je klíště přisáté, tím více se zvyšuje riziko infikování. Protože klíšťata nesnáší sucho, je dobré dát oblečení, v kterém jste v lese byli do sušičky.

V případě nalezení klíštěte je potřebné ho okamžitě odstranit. Odstraňujte ho pinzetou, vyhýbejte se doteku holýma rukama. Místo s přisátým klíštětem desinfikujte Jodisolem. Po zaschnutí desinfekce uchopte klíště pinzetou co nejblíže k pokožce, abyste ho chytli blíž k hlavičce a jemným kývavým a pomalým pohybem se ho snažte vytáhnout tak, aby se hlavička neutrhla. Poté ranku opět vydesinfikujte. Pokud hlavička zůstane v pokožce, nalijte na ni ještě kousek desinfekce. Měla by uschnout a sama odpadnout, není potřeba panikařit. Nanejvýš se místo může zanítit a hlavička pak vyhnisá. Borrelie sídlí v trávicím traktu (břiše) klíštěte. Poté, co jste ho již odstranili, z hlavičky už nehrozí větší riziko nákazy.

Příznaky a projevy lymské boreliózy

Příznaky mohou být vyjádřeny různě. Přibližně u 5-10 % lidí nakažených infikovaným klíštětem se projevy ani neukážou nebo jsou tak mírné, že se jim nepřikládá větší důraz. Nemoc se dělí do tří stádií. Ne každý pacient ale prodělá všechna stadia, je to velice individuální.

První stadium je charakterizováno vznikem tzv. erythema chronicum migrans. Po inkubační době (doba od infikování klíštětem do objevení se prvního příznaku), která může trvat od 14 do 23 dnů, se objeví červený okrouhlý flíček v místě, kde bylo přisáté klíště.

Může dosahovat i víc než 5 cm v průměru, v centru je vybledlý, může šupinatět. Je nebolestivý. Během týdnů zmizí a pak se může (i ve větším počtu) do několika dnů znovu objevit, ale už na jiném místě a většinou menší.

Tyto změny mohou do týdne zmizet, nebo mohou přetrvávat několik měsíců, vzácně rok. Současně s objevením se prvního fleku mohou být přítomny i jiné příznaky připomínající chřipku, nejčastěji zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy, bolesti svalů a zad, nevolnost a zduření lymfatických uzlin.

Někteří pacienti v dalších stadiích vznik erythema migrans ani neuvádejí.

Druhé stadium se projevuje neurologickým a srdečním postižením. V ČR je velice častá postižení centrálního nervového systému – neuroborrelioza.

Vyskytuje se při něm hlavně u dětí nehnisavý zánět mozkových blan (serózní meningitida) projevující se bolestí hlavy, zvracením, světloplachostí, nervozitou, brněním v rukou, nohou a tzv. objektivními meningeálními příznaky- např. nemožnost předklonit hlavu a dotknout se bradou hrudě, zánět nervových kořenů (meningoradikulitida)- parézy hlavových nervů, rozličné poruchy hybnosti končetin, hlavně periférií končetin a také změny citlivosti.

Případná paréza (obrna) lícního nervu se projevuje poklesem ústního koutku a spodního víčka na jedné straně tváře.

Všeobecně může být přítomna intenzivní bolest v zádech, mezi lopatkami, změny kožní citlivosti, pocity mravenčení v končetině nebo pálení a záškuby svalů.

V druhém stadiu bývá někdy postiženo i srdce. Může dojít k poruchám rytmu srdeční činnosti, které se projevují pocity bušení srdce.

Kromě neurologických a kardiologických projevů se pozorují ještě i další kožní projevy. Například zarudlé zduření na ušním lalůčku, prsní bradavce či na šourku (borreliový lymfocytom).

Po dlouhé době (měsících až letech) ještě může onemocnění přejít do tzv. třetího stadia, jehož projevy nejsou dány jenom přítomnosti bakterií, ale též se na nich podílejí imunitní mechanizmy obrany proti borreliím, které vedou k přemrštěným až nevhodným imunitním reakcím (imunopatologie).

Vznikají změny na různých orgánech. Nejčastěji na kůži a kloubech. Tzv. Acrodermatitis atrophicans je kožním projevem u chronické borreliozy hlavně u žen. Může vzniknout i po 10 letech od nakažení. Postihuje zejména plosky nohou a dlaně rukou, někdy i obličej. Postižené okrsky kůže jsou velice tenké, mající charakter cigaretového papírku s prosvítajícími cévami.

Co se kloubů týká, postiženy bývají hlavně velké klouby (koleno, rameno, loket). Projevují se bolestmi a otoky kloubů.

Léčba lymské boreliózy

Protože jde o bakteriální onemocnění, lékem volby jsou antibiotika (doxycyklin, amoxycilin,erytromycin, ceftriaxon). S léčbou by se mělo začít co nejdřív, aby se zabránilo postupu onemocnění do dalších stadií. Z počátku léčba probíhá doma, kde berete antibiotika přibližně tři týdny ve formě tablet.

V případě, že to nezabere, nebo přijde pacient, který první stadium nepozoroval a má už vyvinutou např. neuroborreliozu, je potřebné podávat antibiotika ve větších dávkách ve formě infuzí, a to už musí být dotyčný hospitalizován po dobu dvou týdnů až jednoho měsíce. Kromě antibiotik se podávají i léky pomáhající ulevit od příznaků. Jsou předepsány léky proti bolesti, proti zánětu, otokům.

To, zdali dojde k úplnému vyléčení, se nedá říci dopředu. Je to silně individuální, někdo se může vyléčit úplně, u někoho se mohou projevit následky i po několika letech po infekci. Většinou formou kloubních nebo kožních potíží. A i když už člověk jednou boreliózu prodělal, neznamená to, že se nemůže nakazit opět.

Jak si mohu pomoci sám

Základ vyléčení představuje odstranění bakterií z těla. To zabezpečují antibiotika.

Na celkovou podporu organizmu během léčení nebo na případnou pomocnou léčbu následků existuje několik domácích rad. Kromě zdravé životosprávy zahrnující změnu stravovacích návyků a dopřávání si pravidelného sportovního vyžití se doporučuje konzumovat dostatek česneku, vitaminy B-komplexu, zelené čaje, včelí pyl. Pomáhají regenerovat poškozené tkáně a podporují imunitní systém.

Komplikace lymské boreliózy

V případě, že nemoc nebyla léčena včas, může přejít do stadií s rozvinutím dlouhodobých následků. Mezi nejčastější patří chronický zánět kolenního kloubu, poruchy periferních nervů a lícního nervu.

Dochází k poruchám rytmu srdeční činnosti a následkům z postižení centrálního nervového systému projevující se zejména poruchami paměti, nebo až jejími výpadky, zmenšením schopnosti koncentrace a udržení pozornosti, změnami nálad a v neposlední řadě také změnami spánku.

Diskuse

Další názvy: borelióza, lymeská borrelióza, lymeská nemoc, lymská nemoc, neuroborrelióza

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s lymskou boreliózou

Máte zkušenost s lymskou boreliózou?

Eterické oleje na boreliózu Likaa (07.12.16)

Příznaky: pulzující bolest hlavy, únava, migrující bolesti, výpadky paměti, kolísavá nálada, stahování ramen, menstruační potíže, výpadky písmen při psaní.

Léčba

Léčba ATB je úleva na nějakou dobu. A pak nanovo. Zachránili me éterické oleje.

Necitlivost, mravenčení, píchání Aira1 (02.09.15)

Dobrý den,

píši za přítele, nechci ho zbytečně nervovat. Letos měl přítel tři klíšťata, vše jsme hlídali a do kalendáře zaevidovali. Poslední klíště bylo cca. před třemi měsíci.
Přelom července a srpna jsme byli na dovolené, tam si začal stěžovat na mravenčení a necitlivost horní části stehna (cca 10×15 cm). V tomto místě nosívá velký svazek klíčů, tak si myslel, že by to mohlo být právě od nich. Odkazovala jsem ho k doktorce, ale marně.

Pak si začal stěžovat, že ho mravenčení budí, a že prý ho v tom i píchá. Dodala bych, že si mi nestěžoval na bolest kloubů či zad. Unavený sice je, ale má směnný provoz (manuální práce), a tak mi nepřijde, že by únava byla abnormální. O bolesti hlavy mluvil tento týden (v minulosti ne), ale byl na festivalu, kde toho moc nesnědl, samozřejmě pil alkohol a byl dlouho na sluníčku, moc toho taky nenaspal. Tak aby ho ta hlava nebolela, že jo…

Omlouvám se, že jsem moc podrobná, ale někdy i prkotina, kterou bych běžně přešla, může být důležitým faktem. :)

Až tento týden si k doktorovi zašel. Doktorka mu pohledem porovnala obě stehna a řekla, že má v místě necitlivosti prý „boreliózní otok“, přičemž, žádný červený flek s bílým krajem jsme neviděli. Vlastně jsme neviděli vůbec žádný flek, natož nějaký otok. Možná, že když se z dálky podívám, tak možná to místo je bělejší, ale nic červeného. Ale to bych spíše přiřkla mé bujné fantasii. A ani to nebylo v místě kousnutí klíštěte. Doktorka mu předepsala DoxHexal na dvacet dnů.

Před chvílí jsem si četla příznaky borelie rozdělené do tří skupin, dle závažnosti. Tyto příznaky (necitlivost, mravenčení, píchání) jsou ve skupině druhé, ale jsou doprovázeny flekem, či fleky. Doktorka příteli nebrala krev, že si má dojít na odběr po týdnu braní antibiotik…

Zdraví takhle nevypadá Iveta Dvořáková (15.05.15)

V roce 1993 mě něco štíplo do pravého stehna. Udělala se mi červená boule, přišly horečky, bylo to uzavřeno jako viróza. Pracovala jsem jako zdravotní sestra na chirurgii. Oslovila jsem chirurga, aby bulku řízl. Ale nekonalo se, nebyl tam absces. Pak následoval předčasný porod. V roce 1996 jsem měla zakalený zrak. Obvodní lékař mě poslal na neurologii, ale na nic se nepřišlo. Pak následovaly střídavé povrchní bolesti, nevím, proč. V roce 2000 jsem měla zánět zrakového nervu. Léčena infuzemi. Oko se zlepšilo. Následovala MR, bez nálezu.
Pak přišel pásový opar na hlavě. Pak obrna lícního nervu a následoval zánět trojklanného nervu. V roce 2004 byl další zánět zrakového nervu, tady už MR ukázala nějaké změny. Začala jsem si píchat lék Rebif, po kterém jsem zhubla 15 kg a nebylo mi dobře. Teď nikam nechodím, ale jsem dost unavená. Stále hledám nějaké řešení, třeba i antibiotika.

Borelioza Peeetr (07.09.14)

Před rokem jsem byl aktivní sportovec. Postupně šlo všechno dolů. Ze začátku jsem pocitoval nenápadnou únavu, která se postupně zhoršovala. Bylo čím dál těžší chodit do práce, do školy, na tréninky. Postupně se přidala bolest kolen. Až do takové míry, že jsem skončil na dobro se sportem. Později i s obyčejným dobíháním autobusu. Byl jsem pořád unavený a i když jsem téměř nic nejedl, tloustnul jsem. Rychle se přidaly i stavy deprese a úzkosti, nesoustředěnost. Okolí nijak nepomohlo, naopak mi dávalo vyžrat, že jsem flákač. Moje imunita byla tak slabá, že jsem byl pořád nemocný, hlavně angíny. Obvodák řešil jen dílčí následky a posílal mě na nesmyslná vyšetření. Ani krevní testy nepomohly, protože borelioza se v těle skrývá a i nemocný může být podle testů zdravý.

Co mi pomohlo

Zoufalost mě vedla hledání alternativního řešení. Skutečně nejsem zastáncem žádných šamanistických pošuků, ale… Měl jsem dobré reference na metodu řízené detoxikace (Controlled Inner Cleansing). Sice absolutně nechápu, jak to funguje, ale skutečnost je taková, že do 6 týdnů mě kompletně vyléčila jak boreliozu, tak i imunitu. Výrazné zlepšení jsem cítil už první den. Teď chodím opět do práce, do školy a po večerech trénuji, protože kolena nebolí. Snad jsem pomohl.

Borelióza Lucy Aldenová (28.03.14)

Tenhle rok mi je jedenáct. Koncem června 2013 se mi na noze udělala velká červená skvrna. Mamka mi jí mazala mastičkou, ale pak to uviděla jedna moje rehabilitační sestřička. Urychleně nás poslala k doktorovi, ale protože byla zrovna sobota, musely jsme na ambulanci do nemocnice. Odchytly jsme zrovna takovou blbou doktorku, která řekla, že to nic není a ať si to dál mažu tou mastičkou, že to brzy zmizí. Tak jsme to mazaly mastičkou, ale pořád to nemizelo, spíš to bylo víc červené, a tak jsme šly za tři týdny potom k jiné doktorce. Ta mi okamžitě dala antibiotika. Dala mi jen slabší antibiotika, protože mi to zjistily v čas.
Tyto antibiotika jsem měla dva týdny, pak mě ale příšerně bolívala hlava, a tak jsem na další dva týdny dostala další antibiotika, které to moc nezlepšily. Potom mi udělali testy Wester blood, nebo jak se tomu říká. Vše bylo v pořádku. Neustálé bolesti hlavy, hlavně při fyzické či psychické námaze nás ale donutily znovu navštívit lékaře. To už bylo měsíc po dobrání antibiotik. Byly jsme poslány do poboreliózní poradny, kde nás poslali na neurologii a na další test „Westwr blood“. Z testu vyšlo, že mám ještě boreliózu, takže mi udělaly lumbální punkci. Tam ale zjistili, že už boreliózu nemám, a tak jsme šly na neurologii. Tam nás poslaly také na rehabilitace, kvůli zablokované páteře. Problémy s páteří mám už od mala, protože jsem to zdědila po babičce. Mám křivé záda, tedy skoliózu EEG v pořádku, jsme posláni na oční a na CT vyšetření. Na očním zjištěno riziko zeleného zákalu, jinak dioptrie žádné. Na CT akutní chronický zánět dutin, který jsem nejspíš měla už od doby, kdy jsem měla antibiotika, protože se mi antibiotiky oslabila imunita
To už byl únor roku 2014 a dostala jsem další antibiotika. Ty sinusitidu vyléčily a později mi byly zjištěny ještě migrény, takže bolesti hlavy jsem se stejně nezbavila. Jen jsem navíc dostala prášky proti migréně, které byly moc velké, a tak jsem si vytvořila ještě fobii z polykání. Ale s prášky už jsou bolesti hlavy mírnější.

Léčba

2 týdny slabé antibiotika, dva týdny silnější

Co mi pomohlo

vitaminy, klid na lůžku

borelioza tnt01 (24.03.14)

únava
průjmy
cysty

Léčba

různá antibiotika

Co mi pomohlo

citrovital

16 let boje s nemocí avoksorp (11.09.13)

V srpnu r. 1997 mě štípl komár: nevěnovala jsem tomu pozornost. V listopadu jsem zacala byt unavena,bolest kloubu, svalu, ale hlavně mi fakt nebylo dobře. Myslela jsem, že mam chřipku. Dr. nic nenašla, doporučila mi být v teple, pít čaj a jíst vitaminy atd. Mé problémy se zhoršovaly a 7.1 jsem necítila celou půlku těla. Po zavolání pohotovosti přijela doktorka a vyšetřovala mě asi z metrové vzdálenosti, ale nechala mě odvézt do nemocnice na neuroloigii, kde mi udělali všechny testy a vše vyšlo negativní. Pak přišel doktor a zeptal se mě, zda jsem náhodou neměla klíště, řekla jsem že ne, ale že mě v létěš štípl komár. Udělali mi Western bloott a baf: Borzelioza v akutním stadiu.

Přitom všichni neustále tvrdili, že mi nic není, a že se jedná o psychiku a já si vše vymýšlím.

Léčba

Dostala jsem ATB Duomox na 14 dni a dost. Nikdo kdo to nezažil si nedovede představit tu bolest při otáčení se v posteli. Veškeré kosti v těle mě bolely, nejvíce ta pánevní, lebeční a klíční kosti. Ani po dobrání ATB na 14 dní nepřišla žádná úleva. Dali mi prášky na bolesti, ale žádná další ATB už jsem nedostala. Takto to šlo až do května. Postupně bolesti ustupovaly, stále jsem byla unavená a bolesti hlavy přetrvávaly.

Co mi pomohlo

V létě jsem dostala infekt a nasadili mi Augmentin na týden. Po dobrání ATB bylo lépe, i bolesti byly menší.....Tak to jde celkem doteď. Stále jsem přeléčována ATB na týden na nějaký ifekt, ale nikdo mi nikdy neřekl, že se Borelioza musí přeléčit min. 4-6 týdnů!

Teď mám opět dost intenzivní bolesti hlavy, kloubů a svalů. Trpím bušením srdce, ačkoli testy jsou negativní a já jsem po skoro 16 letech opět na začátku. Doktorka řekla, že mi nic není. Už nevím, kam se mám obrátit, takto živořit mě už nebaví.

Neuroborelioza Megie1 (20.11.12)

V létě mě štípl komár, udělal se mi flek. Asi za měsíc se začaly objevovat neurologické příznaky - bolesti hlavy jako od krční páteře. V září se přidaly nevolnosti, poruchy vidění, brnění, mravenčení, píchání na kůži. Prostě příznaky neuroboreliozy.

Co mi pomohlo

Po neúčinné léčbě se mi podařilo dostat se ke specialistce na lymskou boreliozu. Nyní mám plán 6 měsíců léčby, kdy po dvou měsících budeme měnit antibiotika. K tomu podpůrnou léčbu probiotiky, vitamíny a antimykotiky (fungují jako rozbíječi cyst, které borelie tvoří).

Dlouhá diagnostika lymské boreliózy Sklipkan (07.11.12)

Asi před rokem (koncem srpna) mě na zádech pokousal komár. Měla jsem asi 3 velké, červené fleky které bolely a svědily. Vůbec mě tenkrát nenapadlo že bych mohla chytit boreliózu od komára. Fleky nemizely asi 3 týdny ale já je nijak neřešila a jela jsem v životě dál. Přibližně po půl roce začínaly první problémy. Byla jsem strašně unavená, usínala jsem v práci a ve škole aniž bych to jakkoliv dokázala ovládat. Přičítala jsem to hektickému životnímu stylu.

Následovaly silné bolesti hlavy které často přecházely do migrény. Nemohla jsem chodit do práce ani do školy a tak jsem vyhledala obvodního lékaře. Poslal mě na neurologii, kde mi řekli že to mám od krční páteře a nastoupila jsem na rehabilitace. Jako další následovala kožní vyrážka. Navštívila jsem znovu obvodního lékaře a ten mi řekl, že to je mykóza a napsal mi mast.

Přibližně v únoru začalo největší peklo co jsem za svůj život zažila. Přišly těžké deprese, pocit bezmoci, celková vyčerpanost, zhroucení. Opakovaly se mi neustále nemoci dokola, někdy i 3 najednou. Prodělala jsem několik angín, zánětů průdušek, zánětů močového měchýře, děložního čípku atd. Byla jsem nemocná i měsíc v kuse s pauzou několik dní než jsem dostala další ATB na něco jiného. Mému obvodnímu lékaři nepřišlo nic divné. Neustále mě léčil ATB jen na to co jsem aktuálně měla po posledním zánětu průdušek, kdy jsem v noci spala jenom hodinu, protože jsem se neustále dusila, měla jsem horečku jsem už na něj začala křičet, že už se skutečně bojím, že se mnou něco je, že mám rakovinu, AIDS nebo něco podobného.

Řekl tedy, že mi udělá krevní testy, testy mi skutečně udělal, ale byla to sedimentace a to bylo všechno. V červnu jsem si zařídila u známých v nemocnici celkové krevní rozbory, aby se přišlo na to co to je. Výsledek borelioza v pokročilém stádiu, plicní chlamydie, mykoplazmata na plicích, streptokok v krku a moč. měchýři. V té době se můj psychický stav dostal do takové fáze, že jsem se rozhodla vyhledat odbornou pomoc.

Celé léto jsem navštěvovala denní stacionář kam jsem docházela na skupinovou terapii a další psycho léčebné techniky. Kvůli všem svým nemocem jsem prodělala 6 týdenní léčbu ATB, v současné době užívám imunostimulanty a opakovaně mám problémy s močovým měchýřem. Nejsem z toho venku, bohužel má imunita dostala na frak ale věřím v lepší zítřky.

Občas bývám hodně unavená ale jinak hlavně po psychické stránce je mi dobře, během nemoci jsem zhubla přes 7 kilo a v červnu jsem vážila pouze 49 kilo. Borelióza je strašná nemoc která ničí tělo ale hlavně i ducha. Buďte silní a zvládnete to. Pokud ale máte podezření že máte boreliózu nechte se otestovat dříve než to dojde tak daleko jako u mě.

Borelióza a necitlivost těla sharpay (26.03.12)

Onemocněla jsem ve svých 17 letech boreliózou. Nejdřív se to projevovalo únavou, depresemi - a poruchy spánku. Nijak by mě nenapadlo, že zrovna bych byla nakažena - nevnímala jsem to. Pak jsem zničeho nic přestala cítit krk a hruď. Poprvé, když se mi to stalo jsem byla hrozně vylekaná, ale když se mi to pak stávalo častěji - zvykla jsem si a k doktorce vůbec nešla. Jenomže později jsem měla stavy, že jsem přestala cítit i chuť jídla a necitlivost při záchvatech jsem měla do celého těla. To mě přinutilo dojít k doktorce. Udělali mi testy a zjistili, že mám boreliózu a ještě jako dárek chlamydie.

Teď to jsou tři roky a aby to nebylo málo, před asi skoro třičtvrtě rokem jsem chytla šest klíšťat na jednu nohu. Nevím, čím jsem si to zase zasloužila, ale projevy jsem necítila až do nedávna - opět problémy se spánkem, srdeční arytmie, necitlivost těla, necítím chuť jídla a teď jsem dostala další pozornost a to, že jsem předevčírem nemohla poznat svého přítele a nevěděla, kde jsem. Ležela jsem vedle přítele v naší ložnici a říkala si to je Mira a mozek mi dělal jako že ho vidím poprvé. Ano, stává se mi, že často jsem zmatená nad věcmi které znám a zapomenu je, ale tohle, co se mi stalo v ložnici - nebylo nic příjemné.

Nechala jsem se proto znovu otestovat a výsledky se dozvím tento týden. Myslím, že to mám zpět, ale o to horší, než jsem to měla. Borelióza umí pěkně zničit člověka - proto přeji všem, kteří se nakazily brzké uzdravení a těm kteří mají podezření na Boreliózu - jdete se nechat včas otestovat - není nad to, když je člověk v pohodě a netrápí ho takové problémy.

Klíšťata v trávě a lymská borelióza Mancava (24.05.11)

Lymskou boreliózu jsem prodělala loni. Je mi 64 let a průběh nemoci byl takový jakoby se opakovaly všechny nemoci, které jsem za svůj život prodělala. Akutní zánět ledvin - s tím jsem šla na pohotovost, ale lékař nic nezjistil. Pak následoval akutní zánět slinivky, bolesti v zádech. S tím jsem už šla ke své lékařce. Problém byl v tom, že jsem klíště měla jen v předchozím roce na podzim, takže to lékařku zmátlo. Ale prohlédla mě nahou od hlavy k patě a uviděla na zádech obrovský červený flek, který nebolel ani nesvědil. Zavolala kožní lékařku, ať se na to přijde podívat a ta řekla, že jasná borelioza. Nasadila antibiotika a bolesti přestaly jako kouzelným proutkem.

Po jejich doúžívání ale začal problém nanovo. Už to nebyly bolesti ledvin, zad a slinivky, ale bolest přešla do kloubů na nohách, do rukou, ale jen v klidu. Takže jakmile jsem ulehla do postele, vypuklo to tak, že jsem nemohla usnout. Celé noci jsem prochodila a usínala jsem jen po Ibalginu, ale ten zabíral tak tři hodiny a pak zase nanovo - chodit a chodit. Zhubla jsem o deset kilo. Nová antibiotika mi doktorka nechtěla už předepsat, ale pak to přešlo samo.

Letos už jsem chytla dalších 5 klíšťat, skoro každý den jedno. Jsou na zahrádce v trávě, která je každý týden sekaná. Minulé roky se ale sekání zanedbávalo, proto je to asi stále zamořené. Nevím, co s tím, zahrádku prodat? Trávník v letošních vedrech zalévám každý den a chodit tam plejt a sázet v holínkách, dlouhých kalhotách a dlouhých rukávech každý den je úmorné. Podotýkám, že za letošek už jsem spotřebovala 2 repelenty, jdu koupit další.

Lymská borelióza a svědění kůže japepicek (25.02.11)

Mohu napsat moje problémy s boreliózou. Několikrát během asi pěti let mě bolelo zápěstí levé ruky, pak to přešlo buď do lokte nebo ramene, ze začátku to po několika dnech odeznělo samo, pak jsem si koupil Ibalgin - léky a mast, také to přešlo.

Asi před půl rokem mě začal bolet nesnesitelně loket druhé ruky - znovu mastičky a léky. Měl jsem i zvláštní pocit svědění pokožky po celých zádech, na kožním mi řekli, že to nic není. Zdá se mi, že si více potím než je běžné, možná jsem i nervóznější, ale třeba už je to jen sugesce. Když to nějak přestalo bolet, tak stejně jsem měl takovou zvláštní bolest - ani ne bolest spíše brnění v kloubech lokty a zápěstí. Teprve tento týden jsem navštívil lékařku, udělala odběry krve a po 14 dnech jsem šel na výsledky - borelióza.

Nyní mám antibiotika na 3 týdny Deoxymykoin, tak jsem zvědavý, co bude dál. Josef

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.