Metabolický syndrom

Přidat zkušenost

Metabolický syndrom léčí Interna - Endokrinologie a metabolismus a patří mezi Metabolická onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis metabolického syndromu

Metabolický syndrom je velmi časté onemocnění, postihující kolem 30% evropské a severoamerické populace. Jedná se o závažnou chorobu, která podporuje a urychluje aterosklerózu (kornatění cév) a může vyústit v srdečně-cévní (kardiovaskulární) problémy, mimo jiné v srdeční infarkt (infarkt myokardu) či cévní mozkovou příhodu.

Zjednodušeně řečeno metabolický syndrom zahrnuje několik složek, mezi nimiž dominuje cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2. typu), jejímž podkladem je inzulinorezistence (necitlivost tkání na působení hormonu insulínu, jehož funkce je snižování krevní hladiny cukru), dále vyšší krevní tlak (hypertenze) a obezita.

Teprve však od 80. let 20.st. je na společný výskyt těchto základních tří složek pohlíženo jako na stav mající společnou příčinu. Pravděpodobně je nutná určitá genetická predispozice, nicméně v současné době převažují vlivy prostředí, a proto toto onemocnění také zahrnujeme mezi tzv. civilizační onemocnění.

Metabolický syndrom je diagnostikován na základě klinického vyšetření včetně vyšetření krve. Parametry zahrnují obvod pasu u žen vyšší než 88 cm, u mužů více než 102 cm, krevní tlak vyšší než 130/85 (mm Hg), glykémie vyšší než 6,0 mmol/ l (hladina cukru v krvi), triacylglyceroly vyšší než 1, 7 mmol/l, HDL-cholesterol u žen nižší než 1,25 mmol/l, u mužů nižší než 1,0 mmol/l (hladiny specifických forem tuku v krvi).

Rizikové faktory metabolického syndromu

Rizikovými faktory jsou genetické vlohy, výskyt cukrovky druhého typu (jak u nemocného, tak v rodině), vysoký krevní tlak, obezita, nízká fyzická aktivita, nezdravý životní styl (sedavá práce, nadměrný příjem potravy či nevhodné složení stravy), nadměrné pití alkoholu a v neposlední řadě i kouření.

Prevence metabolického syndromu

Jedná se o závažné onemocnění, jemuž nemůžeme v plné míře předcházet, nicméně můžeme ovlivnit řadu faktorů, které zdravotní stav zhoršují.

Zdravý životní styl, zdravá výživa a přiměřená pohybová aktivita by měly být základem. Odhalení pacientů se sklonem k vývoji metabolického syndromu by měla být založena na pátrání v rodinném výskytu cukrovky (diabetes mellitus), zvýšeném krevním tlaku (hypertenze, tzv. primární či esenciální, kdy nevíme příčinu), záchytu hraničních či vyšších koncentrací triacylglycerolů a cholesterolu (tukové látky) v krvi, zvyšování obvodu pasu či obezita (závažnější je tzv. androidní typ obezity, kdy tuk je soustředěn zejména v oblasti břicha a břišních orgánů), na nepravidelnosti menstruačního cyklu a projevech hirsutismu (zvýšené ochlupení). Všechny tyto stavy by měly být prošetřeny a následně vhodně léčeny.

Příznaky a projevy metabolického syndromu

Metabolický syndrom není nemoc, která by postihovala pouze jeden systém či jeden orgán a taktéž není nemocí, která by bolela.

Jedná se o komplexní onemocnění, kde jedna složka zvyšuje pravděpodobnost výskytu jiné složky, tím pádem můžeme za určitých okolností hovořit o začarovaném kruhu.

Sám nemocný si samozřejmě na sobě nevšimne toho, že trpí nějakým syndromem, jelikož, jak již bylo zmíněno, metabolický syndrom sám o sobě nebolí. V daném případě není tedy pravdou, že co oči nevidí, to srdce nebolí.

U syndromu X se objevují problémy se srdcem a cévami (angina pectoris, srdeční infarkt, ischemická choroba dolních končetin - špatné prokrvení končetin), obezita a s ní spojené komplikace (např. poškození kloubů, srdeční nedostatečnost a mnoho dalších), bolesti hlavy atd. Pro lékaře jsou zejména důležité laboratorní hodnoty v krvi (hladiny tuků a cukru), které se společně s obvodem pasu a krevním tlakem použijí ke stanovení diagnózy. Nicméně, obezita viditelná je a řešitelná taktéž!

Léčba metabolického syndromu

Léčba metabolického syndromu je v prvé řadě založena na změně životního stylu, a to především redukce hmotnosti dosažená kombinací fyzické aktivity, psychoterapie a změny stravy (dieta s ovocem, zeleninou, celozrnným pečivem, snížení solí a tuků v potravě…). Významnou roli hraje zanechání kouření a nadměrného pití alkoholu.

V druhé linii pak nastupuje terapie pomocí léků (farmakologická léčba). Ta je většinou nasazována až ve chvíli, kdy snížení váhy, změna diety a zvýšená tělesná aktivita nepomáhají. Existuje celá řada léčiv, která ovlivňují jednotlivé složky metabolického syndromu, nicméně je vhodné užívat léky, které působí současně na více složek metabolického syndromu, tedy takových, které působí komplexně. Kombinace léčiv pak závisí na stavu konkrétního pacienta a rozvaze ošetřujícího lékaře.

Obecně jsou předepisována antidiabetika (léky na cukrovku), antihypertenzíva (léky na vysoký krevní tlak), antiobezitika (léčiva proti obezitě, snižující krevní tuky, cukry a často též tlak), případně další léčiva dle stavu a potřeb nemocného.

Jak si mohu pomoci sám

Důležitá je spolupráce s lékařem, bez které nelze onemocnění předcházet. Jen při dobré spolupráci lze docílit příznivých výsledků.

Pokud víte, že někdo z vašich blízkých se léčí či léčil na vysoký krevní tlak, cukrovku, či má problémy s nadváhou, měli byste i vy být na pozoru a taktéž váš rodinný lékař.

Přestože genetickým faktorům nikdo z nás neunikne, významnou ne-li významnější roli v dnešní době sehrává náš životní styl. Jsou lidé, kteří celý život kouří, přejídají se, pijí alkohol ve zvýšené míře, nemají přiměřený pohyb a dožijí se poměrně vysokého věku. Ale ruku na srdce, takových je skutečně málo. Podstatné proto je si uvědomit, že možnosti farmakologické léčby (tedy prostřednictvím léků) jsou omezené a že nevyřeší onemocnění jako takové a rozhodně nepomohou tolik jako úprava váhy a životního stylu. Nutné je skutečně zhubnout na váhu, kterou vám doporučí váš ošetřující lékař, trvale změnit svůj jídelníček, přestat kouřit a začít s nějakou pravidelnou a přiměřenou fyzickou aktivitou.

Vaše ideální váha by se měla pohybovat v rozmezí BMI (body mass index) 20-25. Tento index si můžete vypočítat pomocí vzorce: hmotnost v kilogramech děleno vaše výška v metrech na druhou (BMI = m(kg)/l2 (m)).

Příklad: vážíte-li 100 kg a měříte 175 cm, tak 100 kg vydělíte vaší výškou v metrech 1,75 na druhou, tedy 100/ 1,752 = 32,65. Hodnoty BMI nad 25 jsou považovány jako nadváha, nad 30 již jako obezita. Jak bylo zmíněno, optimální je mít BMI hodnoty mezi 20-25.

Komplikace metabolického syndromu

Syndrom X má celou řadu komplikací. Mezi nejzávažnější z nich patří vývoj aterosklerózy a z něj rezultující řada dalších problémů - srdeční infarkt (infarkt myokardu), angina pectoris, cévní mozková příhoda, ischemická choroba dolních končetin (nedokrevnost).

Tyto komplikace jsou sice ovlivnitelné léky, ale nikoli vyřešitelné. Základní podstata onemocnění je nevyléčitelná. Komplikace choroby se řadí v podstatě do klinického obrazu onemocnění, tedy do problematiky, s kterou pacient přichází k lékaři. Kupříkladu pacient může přijít s tím, že má bolesti na hrudi či dokonce prodělat srdeční infarkt, může mít problémy s dýcháním, zadýchává se, je unavený, může mít bolesti či únavu končetin závislé na fyzické aktivitě (klaudikační bolesti) a mnohé další, což může být kombinováno s jiným celkovým onemocněním pacienta.

Další názvy: Reavenův syndrom, syndrom X, plirimetabolický syndrom, syndrom inzulínové rezistence, dysmetabolický syndrom

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s metabolickým syndromem

Máte zkušenost s metabolickým syndromem?

Metabolický syndrom vladkamatka (06.02.16)

Zdravím. Že mám toto onemocnění, jsem se dozvěděla zcela nedávno. Po mém slídění na netu jsem zjistila, že tuto nemoc mám už od roku 2008 a možná ještě dříve, protože si nechávám dělat kopie. Ale k mému úžasu mi toto nikdo z lékařů neřekl (latinsky neumím), až když nyní letos přišly potíže.

Vysoký cukr 7,8 dále cholesterol až až 7 a kyselina močová od 400 do 800. Ta je však ovlivnitelná jídlem - nejvíce salámy a košťálovinami. Nejíst živočišné tuky, ideální je krůtí maso a ryby (ale nejsem milionářka).

Cukr nevím, z čeho mám, na sladký moc nejsem, občas si dám pivo. Něco jsem také podědila a celý život jsem seděla v práci na zadku. Tak to je ono. Kdybych se nepídila sama, tak nevím nic. Jenom mi pořád říkali, že jsem obézní, že mám shodit, a to bylo vše. Tak mi připadá, že u starých už je to fuk.

Léčba, dieta a co mi pomůže na léčbu, se teprve dovím.

Proč? Vlasta Václavíková (22.12.14)

Tak jsem se dozvěděla, že trpím metabolickým syndromem. Přečetla jsem si, že se to stalo nevhodným životním stylem. Nechápu, protože: netrpím nadváhou, pravidelně sportuji (kolo, lyže, běžky, plavání, chůze), jím velmi zdravě, jen občas si dám víno a trochu kouřím (šlukuji minimálně). Mám zvýšené hodnoty: kyselina močová, celkový cholesterol, triglyceridy. Je mi 70 let a cítím se velmi zdravě. Tak proč?

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.