DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace
Popis mimoděložního těhotenství
Mimoděložní těhotenství, správněji ektopická gravidita znamená uložení plodu mimo fyziologickou nidaci (uhnízdění). Protože jedině v děloze přesněji v děložním těle, má embryo splněny všechny požadavky pro svůj správný vývoj, mimo tuto lokalitu zpravidla zaniká. Ojediněle jsou popsány případy donošení zdravého mimoděložního plodu, ale to je rarita a z hlediska všech možných komplikací by se toto nemělo riskovat. Výskyt ektopických gravidit se pořád zvyšuje. Je to hlavně díky zvyšujícímu se počtu nakažených bakterií chlamydii trachomatis (viz dále) a počtu těhotenství z umělého oplodnění. Prasklé ektopické těhotenství je nejčastější náhlá příhoda v gynekologii. Z celkového počtu těhotenství zaujímá asi 0,5%. Nejčastější lokalizace ektopické gravidity je ampulla vejcovodu (rozšířená část vejcovodu, kde zpravidla dochází k oplodnění).
Rizikové faktory mimoděložního těhotenství
Za hlavní rizikový faktor se dnes pokládá hluboký pánevní zánět. Nejčastějším bakteriálním agens, který ho způsobuje u dospělých žen je chlamydia trachomatis. Tato sexuálně přenosná bakterie vzestupnou cestou z pochvy vniká do dělohy a skrz ni může vyvolat zánět vejcovodů a vaječníků. U mladých dívek však nejčastěji vzniká zánět vejcovodů přestoupením bakterií ze zánětu červovitého výběžku. Při bakteriologickém vyšetření by se našli nejčastěji střevní bakterie jako například Escherichia coli a další bakterie způsobující zanícení červovitého výběžku. Zánět se navenek nemusí vždy projevit. Pokud není léčen, může způsobit velkou paseku. Ve vejcovodech se tvoří vazivo, to pak způsobí jejich neprůchodnost. Jinými rizikovými faktory pro vznik ektopické gravidity jsou metody asistované reprodukce. Po embryotransferu (přenos oplodněného vejce do dělohy) může dojít k přeputování vejce do vaječníku. Je popsán i případ, kdy vejce přeputovalo z jednoho vejcovodu do druhého. Dalšími, vzácnějšími faktory jsou vrozené vývojové vady vejcovodu či dělohy.
Prevence mimoděložního těhotenství
Prevence spočívá ve vyvarování se zánětu adnex, který je nejčastějším faktorem vzniku ektopické gravidity. To souvisí s opatrným sexuálním chováním. Tzn. vyvarovat se promiskuitě, „rizikovým partnerům“, časnému zahájení sexuální aktivity. Dále je nutné léčit všechny záněty pohlavního ústrojí v akutním (časném) stádiu antibiotiky. U mladých děvčat po apendicitidě je doporučené dostavit se za čtyři týdny po operaci na gynekologickou kontrolu, popřípadě poslat slečnu do lázní na doléčení.
Příznaky mimoděložního těhotenství
Při ektopickém těhotenství jsou na ženě vidět známky těhotenství jako na zdravé těhotné. To že je těhotná zpravidla zjistí podle toho, že se nedostaví menstruace. Těhotenský test bude pozitivní. Může mít ranní nevolnosti, změny nálad, poruchy zažívání a podobné známky vyskytující se při normálním těhotenství. Ektopická gravidita se může projevit krutou bolestí při ruptuře vejcovodu, kdy vejce usídlené ve vejcovodu ho tak roztáhne až praskne. Taková žena je pak v šokovém stavu, jelikož silně krvácí. Je bledá, může upadnout do komatu. Vejce může projít vejcovodem do dělohy a způsobit tak kolikovité bolesti vyznačující se záchvatovitým průběhem, chvíle klidu se střídají s krutými bolestmi. Když plod roste a jeho části „nahlodávají“ vejcovod, může se to projevit chronickým krvácením. Mimoděložní těhotenství však vůbec nemusí působit žádné potíže. Zpravidla na něj gynekolog přijde když objeví těhotenské známky, ale žádný plod v děloze.
Léčba mimoděložního těhotenství
Mimoděložní těhotenství se musí vždy ukončit, i když nemá žádné patologické známky. Je to život ohrožující stav a plod je prakticky vždy postižen. Základem je najít plod. Ne vždy je to jednoduché. Nejdříve se použije ultrazvuk. Plod se většinou najde laparoskopicky. Pokud je usídlen ve vejcovodu, vejcovod se chirurgicky odstraní. Pokud je lokalizace například rudimentární děložní roh (vrozená vývojová vada), také se musí odstranit. Při komplikacích jako je krvácení, nebo infekce se léčí i komplikace. Dále se musí udělat tzv. revize dutiny děložní, která je deciduálně změněna. Znamená to, že je zbytnělá, jelikož se připravovala na výživu plodu. Pokud by se revize neudělala mohla by žena vykrvácet.
Komplikace mimoděložního těhotenství
Většina komplikací již byla řečena. Je to hlavně krvácení a z toho rozvíjející se šokový stav. Dále infekce plodového vejce, která se může rozvinout do obrazu sepse.
O mimoděložním těhotenství najdete informace i na eMimino.cz
Diskuse
Další názvy: Ektopická gravidita
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.