Mimoděložní těhotenství

Přidat zkušenost

Mimoděložní těhotenství léčí Gynekologie a patří mezi Onemocnění ženského pohlavního ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace

Popis mimoděložního těhotenství 

Mimoděložní těhotenství, správněji ektopická gravidita znamená uložení plodu mimo fyziologickou nidaci (uhnízdění). Protože jedině v děloze přesněji v děložním těle, má embryo splněny všechny požadavky pro svůj správný vývoj, mimo tuto lokalitu zpravidla zaniká. Ojediněle jsou popsány případy donošení zdravého mimoděložního plodu, ale to je rarita a z hlediska všech možných komplikací by se toto nemělo riskovat. Výskyt ektopických gravidit se pořád zvyšuje. Je to hlavně díky zvyšujícímu se počtu nakažených bakterií chlamydii trachomatis (viz dále) a počtu těhotenství z umělého oplodnění. Prasklé ektopické těhotenství je nejčastější náhlá příhoda v gynekologii. Z celkového počtu těhotenství zaujímá asi 0,5%. Nejčastější lokalizace ektopické gravidity je ampulla vejcovodu (rozšířená část vejcovodu, kde zpravidla dochází k oplodnění).

Rizikové faktory mimoděložního těhotenství 

Za hlavní rizikový faktor se dnes pokládá hluboký pánevní zánět. Nejčastějším bakteriálním agens, který ho způsobuje u dospělých žen je chlamydia trachomatis. Tato sexuálně přenosná bakterie vzestupnou cestou z pochvy vniká do dělohy a skrz ni může vyvolat zánět vejcovodů a vaječníků. U mladých dívek však nejčastěji vzniká zánět vejcovodů přestoupením bakterií ze zánětu červovitého výběžku. Při bakteriologickém vyšetření by se našli nejčastěji střevní bakterie jako například Escherichia coli a další bakterie způsobující zanícení červovitého výběžku. Zánět se navenek nemusí vždy projevit. Pokud není léčen, může způsobit velkou paseku. Ve vejcovodech se tvoří vazivo, to pak způsobí jejich neprůchodnost. Jinými rizikovými faktory pro vznik ektopické gravidity jsou metody asistované reprodukce. Po embryotransferu (přenos oplodněného vejce do dělohy) může dojít k přeputování vejce do vaječníku. Je popsán i případ, kdy vejce přeputovalo z jednoho vejcovodu do druhého. Dalšími, vzácnějšími faktory jsou vrozené vývojové vady vejcovodu či dělohy.

Prevence mimoděložního těhotenství 

Prevence spočívá ve vyvarování se zánětu adnex, který je nejčastějším faktorem vzniku ektopické gravidity. To souvisí s opatrným sexuálním chováním. Tzn. vyvarovat se promiskuitě, „rizikovým partnerům“, časnému zahájení sexuální aktivity. Dále je nutné léčit všechny záněty pohlavního ústrojí v akutním (časném) stádiu antibiotiky. U mladých děvčat po apendicitidě je doporučené dostavit se za čtyři týdny po operaci na gynekologickou kontrolu, popřípadě poslat slečnu do lázní na doléčení.

Příznaky mimoděložního těhotenství 

Při ektopickém těhotenství jsou na ženě vidět známky těhotenství jako na zdravé těhotné. To že je těhotná zpravidla zjistí podle toho, že se nedostaví menstruace. Těhotenský test bude pozitivní. Může mít ranní nevolnosti, změny nálad, poruchy zažívání a podobné známky vyskytující se při normálním těhotenství. Ektopická gravidita se může projevit krutou bolestí při ruptuře vejcovodu, kdy vejce usídlené ve vejcovodu ho tak roztáhne až praskne. Taková žena je pak v šokovém stavu, jelikož silně krvácí. Je bledá, může upadnout do komatu. Vejce může projít vejcovodem do dělohy a způsobit tak kolikovité bolesti vyznačující se záchvatovitým průběhem, chvíle klidu se střídají s krutými bolestmi. Když plod roste a jeho části „nahlodávají“ vejcovod, může se to projevit chronickým krvácením. Mimoděložní těhotenství však vůbec nemusí působit žádné potíže. Zpravidla na něj gynekolog přijde když objeví těhotenské známky, ale žádný plod v děloze.

Léčba mimoděložního těhotenství 

Mimoděložní těhotenství se musí vždy ukončit, i když nemá žádné patologické známky. Je to život ohrožující stav a plod je prakticky vždy postižen. Základem je najít plod. Ne vždy je to jednoduché. Nejdříve se použije ultrazvuk. Plod se většinou najde laparoskopicky. Pokud je usídlen ve vejcovodu, vejcovod se chirurgicky odstraní. Pokud je lokalizace například rudimentární děložní roh (vrozená vývojová vada), také se musí odstranit. Při komplikacích jako je krvácení, nebo infekce se léčí i komplikace. Dále se musí udělat tzv. revize dutiny děložní, která je deciduálně změněna. Znamená to, že je zbytnělá, jelikož se připravovala na výživu plodu. Pokud by se revize neudělala mohla by žena vykrvácet.

Komplikace mimoděložního těhotenství 

Většina komplikací již byla řečena. Je to hlavně krvácení a z toho rozvíjející se šokový stav. Dále infekce plodového vejce, která se může rozvinout do obrazu sepse.

mimoděložním těhotenství najdete informace i na eMimino.cz

Diskuse  

Další názvy: Ektopická gravidita

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s mimoděložním těhotenstvím

Máte zkušenost s mimoděložním těhotenstvím?

Strach z mimoděložního těhotenství Miri84 (05.02.18)

Dobrý den, chtěla bych se podělit o svou zkušenost s mimoděložním těhotenstvím. Bylo to hned ze začátku 4tt - začala jsem špinit a měla jsem strašné bolesti, jako kdyby se mi svírála děloha, tak jsem šla do nemocnice, kde mi vzali krev a hCG mělo malinko 40. Doktorka mi řekla, že asi potracím, nešla jsem na revizi dělohy nic, poté jsem šla na odběr ke své gynekoložce a ta mi na druhý den sdělila, že to stoupá na 46, tak mě poslala do nemocnice. Tam jsem chodila asi dva týdny a poté mě poslali na revizi dělohy, ale zbytečně - hCG mělo 110. Doktor už nevěděl, co se mnou ,protože to opravdu pomalu stoupá a při takových hodnotách neví, kde se vejce mohlo uhnízdit, tak mi doporučil laparoskopii. Opět jsem šla, a také zbytečně, nic nenašli, jen obyčejnou cystu, která mě na životě neohrožuje, tak mi ji vytáhli. Při té laparoskopii mi udělali průchodnost vejcovodu s nějakou tekutinou, průchodnost je v pořádku, tak zvolili čekací formu. Čekám, jestli se hCG zvedne na 200 jednotek, tak mi píchnou Metotraxan, se kterým už mám zkušenosti. Píchli mi ho už loni - měla jsem stejný problém, vejcovody zatím mám, ale už se bojím dalšího těhotenství. Vše začalo 3.12.2018 a dnes je 5.2.2018 a ještě není konec.Ti, kdo si zažili tu bezmoc, tak přeji aby už to nezažili.

Hlavně mít dostatek informací Rebi000716 (17.05.15)

Vlastně jsem byla bezpříznaková, jen slabounké tmavé špinění. Ale to jsem zažila i při zdravém těhotenství. V 5+2 těhotenském týdnu mi zjistili hodnotu hCG 5000, ale v děloze nic. Zato na pravém vejcovodu ultrazvuk odhalil krasné embryo i se žloutkovým vakem. Následovala hned laparoskopie, při které byl odstraněn celý pravý vejcovod. Nekrvácela jsem a zatím ani nekrvácím, tak jsem zvědavá, co se stane s tou sliznicí připravenou na miminko. Revizi dělohy mi nedělali, prý má sliznice odejít sama. No, tak čekám, kdy a jak. Ležela jsem na G3 v Podolí, personál - sestřičky i lékaři tam byli fakt báječní.

Co mi pomohlo

Informace a zase jen informace, to že se mnou lékaři a sestry mluvili o tom, co se děje, co čekat, jaké jsou varianty. Že poslouchali mé otázky a zodpovídali je.

Kvůli mimoděložnímu těhotenství jsem přišla o vejc Elaviel (16.04.15)

Dobrý dem, chtěla bych se také podělit o svoji zkušenost s mimoděložním těhotenstvím. Těhotenství jsme s manželem plánovali a když vyšel pozitivní těhotenský test, měli jsme oba velkou radost. Okamžitě jsem zavolala na gynekologii, abych se objednala, a sestřička mi zarezervovala termín zhruba za 14 dní. Když si ale všechno zpětně přehrávám, uvědomuju si, že ještě před tím, než jsem si udělala těhotenský test, jsem v průběhu asi dvou týdnů vždycky jeden dva dny lehce špinila, pak to na nějakou dobu přestalo a pak znovu. Taky mě dost bolela prsa, ale to jsem přikládala tomu, že se má dostavit menstruace. Ta ale nikdy nepřišla. Po pozitivním výsledku jsem na všechny problémy zapomněla a ignorovala jsem i tupou bolest v podbříšku,která působila jako když ´to mám dostat´.

Přibližne 10 dní od zjištění těhotenství jsem se jednoho rána probudila a na kalhotkách jsem objevila krev. Vyděsilo mě to, ale bohužel ne natolik, abych okamžitě běžela k doktorovi. Napadlo mě, že je zle, ale byla jsem přesvědčená, že jde ´jen´ o potrat. „Skočím ještě na pár hodin do práce a pak poběžím k doktorovi“, řekla jsem si. Po 4 hodinách se mi najednou udělalo strašně zle. Zatmělo se mi před očima a já věděla, že tohle sama nedám. Požádala jsem kolegyně, ať ´něco udělají´. Holky zavolaly záchranku a jelo se do nemocnice. Strašně mě bolelo břicho, bylo mi na zvracení a měla jsem mžitky před očima.

Na gynekologii provedli vyšetření a zjistili, že se jedná o mimoděložní těhotenství, a vyslali mě okamžitě na sál. V tom deliriu jsem se ani nestihla bát a bylo mi jedno, co se se mnou děje. Na sále proběhlo nějaké to seznámení se s doktory, pak mi dali ´čichnout´a od té doby si pamatuju jen krásné sny, co se mi zdály. Po dvou hodinách jsem se postupně probudila na pokoji na JIPce a bylo mi sděleno, že mi museli odebrat vejcovod, ale že se nemusím bát, protože otěhotnět budu moct znovu přirozenou cestou.

Léčba

V nemocnici jsem zůstala ještě další dva dny. Ze začátku mě břicho docela bolelo, ale byla to bolest, která se dá snést - nejhorší byla asi první cesta na záchod po operaci. Taky jsem nesměla celý den nic jíst, první jídlo jsem dostala až druhý den ráno a byla to opravdu nejlepší bílá káva a piškoty, co jsem kdy jedla. Operace proběhla laparoskopicky, takže hojení a rekonvalescence proběhly poměrně rychle.

Co mi pomohlo

Dva týdny po operaci jsem ještě zůstala doma, cpala se Wobenzymem a koukala na Sama doma. ;)

Gynekolog mi řekl, že máme počkat 6 měsíců, ale když jsem se ho zeptala, jestli jsou 3 měsíce dostatečně dlouhý čas, protože si připadám stará, úplně se nebránil, takže to po 3 měsících zkusíme zase!

Mé mimoděložní těhotenství NikiDi (10.08.13)

Nikča s Lukym zrovna koukali na večerníček. Udělala jsem si v koupelně těhotenský test a po večerníčku jsem jim ho ukázala. Nikolka: „Ukaž mami, co to je?“
Luky: „To znamená, že budeme mít miminko“.
Nikolka: „Paráda“.

A tak to všechno začalo. Druhý den jsem měla bolesti v podbřišku, říkala jsem si, že je to normální, že jsem to měla přeci dostat a tak je to ta první menstruace, která se někdy ještě objeví a někdy ne.

Třetí den - začala jsem trochu špinit. Pořád jsem to přikládala k menstruaci. Zavolala jsem na gynekologii, řekla jsem o testu a popsala mé příznaky. Sestřička mě objednala na úterý. Víkend před námi. Jeli jsme s Nikčou na chalupu na Sázavu. A opravdu jsme si to užily. Spaly jsme ve stanu, byly jsme na Konopišti, jely vláčkem, jen břicho pobolívalo.

V úterý jsem šla na gynekologické vyšetření. Trochu jsem krvácela. Doktorka říkala, že se to může stát a že to ještě nic neznamená. Jenže na vnitřním ultrazvuku nic nenašla a to ve mě rýpala pěkně. Taky to nepříjemně bolelo. Tak se rozhodla pro test hodnoty HCG (Choriogonadotropin je glykoproteinový hormon, který vzniká po oplození vajíčka a je vytvářen vyvíjejícím se embryem - zdroj wikipedia). Odpoledne jsem si měla zavolat o výsledky. Čekání do jedné hodiny bylo nesnesitelné. Volám doktorce, která mi sdělila: „Hodnota je poměrně vysoká 870, je tu šance, že se ti zpozdila ovulace a já ještě nic nevidím, přijď ve čtvrtek nalačno. Uděláme znovu testy a uvidíme, co dál.“

Čtvrtek - odběr krve a potom znovu ultrazvuk. Bohužel na něm zase nic. Doktorka: „To pořád nic neznamená. Počkáme na rozbor krve.“ Volám v jednu hodinu. „Hodnoty se opět zvedly. Počkáme do pondělí a uvidíme, ale varianty jsou tři: 1) plod ještě není viditelný, kvůli pozdější ovulaci, 2) plod se nevyvíjí a tudíž ho v děloze není vidět, 3) mimoděložní těhotenství, ale tahle možnost je málo pravděpodobná.“

Víkend - ani nekrvácím, ani nemám bolesti. Začínám věřit, že vše bude v pořádku a v pondělí se miminko na ultrazvuku konečně ukáže.

Pondělí - odběr krve a ultrazvuk. Doktorka se netváří. „Bohužel, tam nic nevidím. Už nemůžeme čekat, dali jsme tomu šanci, ale už to opravdu nevypadá. Předepíši ti žádanku o revizi a objednám tě. Horší je to v tom, že se možná jedná o mimoděložní těhotenství. Tady na pravé straně (ultrazvuk pěkně dloubnul) je vejcovod a u něho to vypadá jako gestační váček. Nechci tě nijak strašit. Uvidíme, třeba ti hodnota HCG klesla. Zavolej si odpoledne.“

Poledne - volá mi sestřička, že se mám dostavit ještě jednou na ultrazvuk. Pokládám telefon a brečím. Poprvé to říkám i mamce, nechtěla jsem nikoho kolem sebe stresovat, stačí, že to bylo vypětí pro nás. Vyšetření - doktorka: „Co mi to děláš, tobě ty hodnoty hrozně vylítly, vyskoč na ultrazvuk, třeba to miminko najdeme.“ Dloubala do mě ultrazvukem dost dlouho, ale nenašla nic. Takže instrukce na druhý den: „Jez raději jen kašovitou stravu, jogurty, polévky, pokud je to mimoděložní těhotenství a praskne to, tak aby nebyly komplikace při hospitalizaci.“ Výborně, už mám slzy na krajíčku. Přestávám se bát o miminko, které už stejně nemá šanci a začínám se bát o sebe. Chci zůstat na živu! Opravdu mám strach. Doktorka: „Neboj se, na to se hned neumírá. Od půlnoci nejez a nepij! Ráno v sedm hodin jdi na gynekologickou ambulanci do nemocnice, jsi objednaná a přijmou tě.“

Léčba

Noc - v noci mi začaly hrozné bolesti do zad, jako když jsem poprvé rodila Nikču. Lekla jsem se, že to možná prasklo. Když bolesti neustaly ani po hodině, tak jsem se oblékla a vyrazila do nemocnice. Doktor na příjmu byl moc hodný, vyšetřil mě, hned řekl, že nic neprasklo, trochu mě to uklidnilo. Nicméně bolesti do zad neustávaly. Dostala jsem léky na bolest, kapačku, abych nebyla dehydratovaná a už si mě tam nechali. Stejně jsem měla jít ráno na zákrok.

Den zákroku - po sedmé hodině dorazily další dvě paní na stejnou operaci. Probíhá pod narkózou a trvá 15 minut. Mně dělali ještě jednou rozbor krve. Na výsledky jsme čekali dlouho. Já od večera nepila, ještěže mi dali tu kapačku. Holčiny, co byly se mnou na pokoji to už měly za sebou a mohly se napít. Za chvíli byly obě dvě v pořádku. Já pořád nic. Přišla doktorka, že se na mě ještě jednou podívá, protože mi HCG opět vzrostlo a že je dost vysoké. Tak aby mi náhodou nevysáli zdravé miminko. HCG v pondělí 3100 a v úterý 3348. Miminko nikde, tak jsem se šla připravit na zákrok. Doktorka myslela, že se mi rovnou pod narkózou koukne i laparoskopicky, zda to není mimoděložní těhotenství, ale pan primář asi nechtěl, abych měla jizvy, tak říkal, že se udělá pouze revize a uvidíme. Na revizi je potřeba jen podepsat souhlas, od půlnoci nejíst a nepít, sundat si náušnice, piercingy, vyčůrat se, připravit si do stolečku kalhotky s vložkou, lehnout na postel a hurá na sál.

V předsálí mi nasadili zelenou čepičku, převlékli košilku a už se mě ujala anestezioložka. Dostala jsem panáka do žíli na uklidněnou a za chvíli jsem nevěděla o světě. Ještě na sále vás probudí a pak jste už na pokoji vzhůru, pokud teda nechcete dál spát. Já spala. Po půl hodině se můžete trochu napít a po dvou jít v doprovodu někoho blízkého domů. Ten den odpočívat. Já odpočívala i druhý. Ve čtvrtek jsem měla jít na kontrolní odběr. Pro jistotu nalačno.

Středa - nic moc. Břicho i záda bolí. Ležím. Čtvrtek - ráno odběr krve. Pak jsem jela domů. Vzala Nikču a pro jistotu ji odvezla ke švagrové na hlídání. Po hodině a půl jsem se měla vrátit do nemocnice. Jela se mnou mamka. Hodnota vzrostla o 1500, takže akutní příjem. Zamluvení sálu. Rychlé vysvětlení pojmu mimoděložní těhotenství a šlo se na to. Všichni v nemocnici na mě byli moc hodní. Na cokoliv trpělivě odpovídali. Laparoskopicky pod narkózou museli plod odebrat i s vejcovodem. „Máte ještě druhý, jste mladá a perspektivní.“ Pan doktor mi tím opravdu pomohl. Zákrok trvá delší dobu cca 40 minut. A nemůže se po dvou hodinách domů. Jak já byla ráda, když jsem se po narkóze probudila. Břicho bolelo. Odpočívala jsem v nemocnici až do soboty. Nikče jsem ani nechyběla. Užila si to u tety a pak se na mě s taťkou přijela podívat.

Co mi pomohlo

Propuštění - mám se šetřit, což s malým dítětem moc nejde. Niki už je ale rozumná a pomáhala mi celá rodina a holky. Jsem v šestinedělí. Zatím nebrečím. Jizvy pnou - někdy si až myslím, že stehy prasknou. Pro jistotu mažu kůži kolem stehů bepanthenem, ať není tak napnutá.

Týden po zákroku - dnes mi vyndali stehy. Mám si je chvíli nechat a poté začít jizvy mazat. Ptala jsem se pana doktora, jestli mu nevadí, že na to budu dávat bepanthen Plus. Říkal, že je to ideální. Tak uvidíme.

Pro mě bylo velkou útěchou to, že mám doma zdravou krásnou holčičku. Nedovedu si představit, že by se mi stejná situace stala hned na poprvé. Ale i takové případy se přihodí a naštěstí většinou končí velmi dobře - brzkým otěhotněním s hladkým průběhem.

Ležíme s Nikolkou v posteli, chce ukázat ty stehy a říká:
„A maminko, tam bylo to miminko? A to sem byla já?“
„Ne, Nikolko, to bylo jiný miminko, ale nebylo na správném místě, tak ho musel pan doktor vyndat“
„Hm, to je smůla, viď mami?“
A za chvíli:
„Ale mami, neboj, příště už tě bude pan doktor jenom poslouchat a já budu mít brášku.“

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.