Opar léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis oparu

Herpes patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce. Je to nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolané virem jménem Herpes simplex virus. Patří do skupiny lidských herpetických virů (čeleď herpesviridae) s osmi zástupci vyvolávajícími různá onemocnění.

Herpes simplex virus (HSV) má dva typy, 1a 2. Typ HSV 1 je prvotně odpovědný za vznik oparů v oblasti tváře, nejčastěji na rtech. Přenáší se hlavně slinami při líbání, zatímco HSV 2 je původcem genitálních oparů. Patří mezi sexuálně přenosné infekce. Avšak v některých případech může HSV 1 vyvolat herpes na genitálu a HSV 2 opar na rtech.

Do skupiny lidských herpetických virů patří také tzv. Varicella-zoster virus. Způsobuje pásový opar (herpes zoster).

Herpetické infekce probíhají ve dvou fázích. Při prvotním průniku viru do organizmu se může nebo nemusí rozvinout tzv. primoinfekce připomínající chřipkové onemocnění, někdy s výsevem puchýřků nebo jiných útvarů. U HSV 1 k ní dochází již v batolecím věku, u HSV 2 v době začátku sexuální aktivity tj. mezi 14. a 29. rokem. Při výskytu HSV 2 u dětí je třeba dát pozor na možnost sexuálního zneužívání.

Po vyléčení primoinfekce mizí sice příznaky, ale virus tělo neopouští. Má vysokou náklonnost k nervovému systému a přetrvává v tzv. gangliích periferních nervů, což jsou vlastně shluky nervových buněk. Nijak se neprojevuje. Je v tzv. latentní fázi a v případě, že dojde k oslabení organizmu nějakou nemocí, velkým stresem atd., se může znovu aktivovat a ukázat již v podobě dobře známého puchýřku.

Rizikové faktory oparu

Onemocnění se přenáší kontaktem. Nebezpečný z hlediska nákazy je proto jakýkoliv kontakt s nemocným, který oparem trpí (přímo líbáním, pohlavním stykem, nepřímo společným používáním osušek, ručníků, příboru).

Velice infekční je herpes v době mezi objevením se a vznikem krusty. Po jeho vysušení již riziko nákazy klesá, ale může se v ojedinělých případech stát, že stále obsahuje nějaké množství virů.

Rizikovým faktorem je dále jakékoliv oslabení obranyschopnosti jedince. Může vzniknout při velké zátěži fyzickým nebo psychickým stresem, při vysokých teplotách, slunění, jiném onemocnění, v období menstruace.

Prevence oparu

Je velice těžké zabránit vzniku primoinfekce. Prevence se proto opírá především o zabránění vzniku oparů jako sekundárních infekcí, o zabránění jejímu přenosu na jiné části těla, nebo přenesení na jiné lidi.

Patří sem vyhýbání se přímému kontaktu s člověkem s oparem, společné používání ručníků, příboru, balzámů na rty. Měli byste mít stále čisté ruce, pokud zrovna oparem trpíte a dotýkáte se jiných osob, nebo jiných částí svého těla.

V neposlední řadě, pokud to ovšem jde, vyhýbat se stresorům, které by mohly infekci vyvolat. Sem patří používání opalovacích krému a nevystavování se přímému slunci, zabránění vzniku různých onemocnění povzbuzováním svého imunitního systému zdravou životosprávou (zdravá strava zahrnující hodně zeleniny, vitaminů a stopových prvků, dostatek tekutin, vyhýbání se alkoholickým nápojům. Také nekouřit, otužovat se, pravidelně cvičit, a mít denně dostatek spánku).

Velmi důležitá je prevence vzniku oparu u osob s atopickým ekzémem a vůbec atopiků, také u nemocných s poruchami imunity následkem nádorových onemocnění, u nemocných čekajících na transplantaci, atd.

Protože je nákaza virem HSV2 sexuálně přenosná infekce, prevencí nákazy je v některých případech používání bariérové antikoncepce- kondomu. Když však se opar nachází mimo oblast krytou kondomem, prevence selže.

Může dojít i k přenosu infekce na dítě od infikované matky při porodu. V takovém případě se preventivně provádí porod císařským řezem.

Příznaky a projevy oparu

Primární infekce Herpes simplex virem 1


Vyskytuje se u malých dětí a batolat, vzácně později. Příznaky velice často nebývají vůbec vyjádřeny, a pokud ano, vysvětlují se jako jiné onemocnění (díky nespecifickým příznakům). Začínají zvýšenými teplotami a bolestmi v krku, později se v oblasti krku objevuje zarudnutí a za několik dnů se objevují v ústní dutině na sliznici bolestivé bílé flíčky podobné aftám.

Bývá přítomné také zduření krčních uzlin. Potíže obvykle ustávají do dvou týdnů.

Onemocnění se může projevit i zánětem spojivek. Bývá doprovázen zduřením uzlin. Oko je velmi citlivé na světlo, slzí a víčka jsou rudá a nateklá.

Primoinfekce u Herpes simplex viru 2


Objevuje se v pozdějším věku. Zpravidla v období začátku sexuální aktivity. Projeví se výsevem puchýřků na pohlavních orgánech. Puchýřky jsou velice bolestivé a bývají provázené celkovými příznaky. Je zvýšená teplota, únava, nechutenství a zduřené lymfatické uzliny.

Sekundární infekce u HSV1


Projeví se nejčastěji na rtu (herpes labialis), někdy na nosu (h. nasalis), vzácně na bradě či prstech. Může vzniknout také na oku, na rohovce.

Ještě před jeho výsevem se objevují nepříjemné pocity svědění či dráždění. Cítíme už zduření, ale ještě není nic vidět.

Pak většinou do jednoho dne od těchto tzv. prodromů se na rtu objeví malý, průhlednou tekutinou naplněný puchýřek. Většinou svědí, pálí a bolí. Po několika dnech se jeho obsah zakalí, puchýřek praskne. Postupně začne vysychat a vznikne na něm stroupek, který časem odpadne. Trvá to 7 až 10 dnů.

Herpes genitalis- vypadá a projevuje se stejně jako opar na rtu. Může být přítomná bolestivost a pálení při močení. U mužů se objevuje na žaludu, u žen nejčastěji na vulvě, ve vagíně a na děložním čípku. Při provozování análního sexu se puchýřky objevují v oblasti análního otvoru.

Léčba oparu

Nekomplikovaný opar se zahojí do deseti dnů. Pro urychlení léčby oparu a zmírnění bolestí lze užít antivirové přípravky- acyclovir. Jsou podávané ve formě tablet, infuzí,… dle závažnosti postižení. Je zapotřebí ale s léčbou začít včas.

U oparu rtu se doporučuje použití volně prodejných acyclovirů v mastičce (Herpesin, Zovirax). Mastička se ale musí aplikovat na začátku (v prodromální fázi), kdy cítíme nepříjemné pocity na rtu, nejlépe ještě před vznikem puchýřku. Pokud opar praskl, doba léčby se už neurychlí.

Když opar nezmizí ani přes léčbu (domácí) po dvou týdnech, je potřebné navštívit lékaře.

Také u genitálního oparu by se měl navštívit dermatovenerolog. Hlavně proto, aby se potvrdilo, zda jde o herpes, nebo jinou sexuálně přenosnou infekci.

Když jsou bolesti velké, je možno použít prášky proti bolesti (např. Ibuprofen).

Jak si mohu pomoci sám

Je důležité, aby se opar hojil v klidu, to znamená, že se nesmí rozškrábat či utrhnout. Hrozí pak riziko, že se roznese na větší plochu. Můžete vyzkoušet přikládat teplé nebo studené obklady.

Doporučuje se potírat si opar propolisovou tinkturou, vyplachovat ústa heřmánkem nebo šalvějí.

Komplikace oparu

Velmi komplikovaný průběh se závažným stavem může mít opar u nemocných se sníženou imunitou, například u onkologicky nemocných, u nemocných s HIV/AIDS, nebo u pacientů s transplantovanými orgány. Také opar u jedinců s atopickým ekzémem představuje závažnou komplikaci.

Komplikací oparu oka je vznik zánětu se zjizvením rohovky i spojivky vedoucí až ke slepotě.

Málo častou, ale velice závažnou komplikací je herpetická meningoencefalitida. Je to zánět mozku a mozkových blan. Projevuje se horečkou, světloplachostí, někdy zvracením a různými neurologickými příznaky dle postiženého laloku.
Dochází např. ke změnám osobnosti, halucinacím, poruchám schopnosti rozumět řeči nebo mluvit. Může dojít k poruchám hybnosti či výpadkům ve zrakovém poli. V nejtěžších případech může dojít ke komatu až smrti.

U genitálního oparu se infekce může rozšířit z genitálu na další místa pohlavního ústrojí se vznikem například zánětu pochvy (vulvovaginitida).

Když dojde k nákaze dítěte před nebo během porodu, mohou se rozvinout různé formy infekce, přes meningoencefalitidu až k velmi nebezpečné, život ohrožující novorozenecké sepsi. Je to závažný stav daný celotělovou odpovědí organizmu na přítomnost virů v krvi. Proto, když má matka při porodu genitální opar, porod se provádí císařským řezem. Herpes viry jsou nebezpečné i pro plod v časných fázích gravidity. Může dojít k potratům a různým vrozeným vadám.

Diskuse

Další názvy: herpes, herpes simplex, herpes labialis, herpes nasalis, herpes genitalis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s oparem

Máte zkušenost s oparem?

Jméno 1 (16.01.22)

Máte na to ho pana léčitele prosím kontakt … Diba sagba ?

borishalaand004@gmail.com halaand (14.05.21)

Šel na test do nemocnice a byl mi diagnostikován genitální herpes, o kterém říkají, že je smrtelná nemoc a nemá známou léčbu. Řekl jsem to svému příteli, který mě později představil africkému bylinkáři Dr Dibovi Sagbovi. Okamžitě jsem ho kontaktoval, připravil bylinný lék a poslal mi ho. dal mi recept na pití, což jsem dělal 26 dní. Než bylinkový nápoj hotový, viděl jsem na mých soukromých partiích sucho a změny. Poté, co jsem dopil, šel jsem do nemocnice na test k mému největšímu překvapení, stav byl NEGATIVNÍ. Musím o tom říct celému světu, pokud stále máte podobný problém, doporučuji vám neprodleně kontaktovat doktora Diba Sagba. Je testovaný a důvěryhodný, mohu za něj vsadit svůj život.

Herpes na obličeji Terinks (17.02.19)

Taky bojuji jednou za čas s opary. Ale před 5 lety jsme byli na vodě se školou a na přímém slunci asi 3 dny, na konci pobytu jsem měla horečky a pár dní na to jsem měla rty plné oparů a nepomáhaly ani mastičky, ani antivirotika, takže mě hospitalizovali. V nemocnici jsem byla na kapačkách a zjistili, že mám zánět mozkových blan způsobený herpesem a k tomu zvýšené hodnoty na boreliozu. Po zánětu mozkových blan jsem měla dlouho problém s rovnováhou a od té doby mám pokaždé opar v dost agresivní formě, které jsem dřív neměla. Kdykoliv se mi objeví opar, vždy hodně namokvá, neteče, mám teploty a bolesti hlavy a jsem hodně slabá. Zrovna v tuto chvíli se s tím potýkám a minule mi zabraly jen antivirotika. Docela mě to děsí, protože nikde nemůžu najít podobný případ jako ten můj, jediné takové příznaky jsem objevila u komplikací s herpesem, kdy právě varují před zánětem mozkových blan.

Léčba

Používám včelí propolis, který opary vysušuje, někdy masticku herpesin, nemám zkušenosti se Zoviraxem. Masticky mi moc nepomáhají postupem času, takže používám antivirotika od mé lékařky, které opravdu jediné jsou pro mě nejúčinnější. Při nejhorším případě herpesin v podobě kapaček, takže tím pádem hospitalizace v nemocnici, když nezabírá již vůbec nic.

Na opar ideálně mastičku dr prasek (16.01.19)

dávejte na to speciální mastičku, kterou Vám dají v lékárně

Genitální oparová léčba jonah11 (12.12.18)

Nikdy jsem nevěřil, že by mohl být lék na genital herpes, jak říkají angličtí lékaři. Čekal jsem tak dlouho od roku 2013 v bolestech a vyrážkách, abych věděla, jestli je lék, udržoval se na internetu, až jsem se setkal s tímto silným bylinným doktorem, doktor Sagbo, který mi řekl, že má lék, nečekal jsem, takže jsem si objednal jeho bylinný lék a jak jsem řekl, tady jsem tři měsíce až dosud žádné známky vyrážky a bolesti a byl jsem testován na herpes negativní.

Zaručená pomoc PumpkinQueenJack (09.05.17)

Od mala na ně hodně trpím, kolikrát jsem je měla po celých ústech, stačí mi opravdu málo.
Pak jsem začala brát doplněk stravy L-Lysine a funguje to, opravdu jediné, co mi pomohlo jim předcházet.

Je obsažen i třeba v zeleném čaji, ale ne v takovém množství. Když už Vás nějaký postihne, tak doporučuji si na kosmetickou vatu nastrouhat trochu česneku a po chvilkách přikládat, sice to hodně pálí, ale pomůže to puchýřky vysušit.

Úmorné opary Simandlíci (30.03.17)

Trpím na opary již několik let. Jejich průběh se sice postupem let zlepšuje (ret tolik nenatéká a plocha oparu je menší), přesto se stále opakují i po přeléčení herpesinem. Bohužel na ně trpí i můj pětiletý syn, kterému se puchýře vysévají skoro každý měsíc. Žádná léčba nepomohla. Smířila jsem s tím a hledala jsem pouze cestu, jak výrazně obtíže zmírnit, průběh ulehčit a zkrátit. A byla jsem velmi mile překvapena, protože jsem našla řešení.

Co mi pomohlo

Ověřila jsme na sobě i synovi, že pomáhá alunit. Přírodní krystal vulkanického původu, který má antibakteriální a hojivé účinky. Zmírňuje zánět i podráždění. Nevěřila jsem tomu, nicméně po 3 dnech je z nepříjemného oparu pouze stroupek. Myslím, že pro toho, kdo opravdu na opary trpí, stojí za zkoušku. Je levný a pokud si ho svojí neopatrností nerozbijete, vydrží Vám velmi dlouhou dobu (rok určitě :))
Můžete ho pořídit například tady: http://tiande.ru/~tFY1l
Nebojte se toho, namočte pod vodou a několikrát za den potřete, budete překvapeni - tak jako já.

Ne vše, lze léčit homeopatiky lohat (25.09.16)

S léčbou oparů mám letité zkušenosti, zatím, bohužel, bez úspěchu. Nyní léčím pod vedením homeopatky - lékařky pomocí homeopatik, která sice trochu pomáhají, protože vzniklé opary jsou malé a bez bolesti,ale stejně se mi tvoří mnohokrát do měsíce tak, jako předtím.

Je to běh na velmi dlouhou trať, protože virostatika pomohla jen při užívání a navíc jsem po nich měla zdravotní problémy - je to chemie. U některých si tělo již zvyklo a opary se tvořily i při braní virostatik, samozřejmě užívám přípravky na podporu imunity, ale to vše je opravdu boj s virem oparů, kterým se u mne moc dobře daří. Za tento problém mohu „poděkovat“ homeopatům, u kterých jsem se léčila dříve a kteří mi dávali příliš vysoké potence homeopatik a navíc ta, která pro mne nebyla vhodná, naopak-výskyt oparů mnohem zhoršila.

Dát stav aspoň trochu do pořádku a zvrátit ho do doby, než jsem se dala na léčbu, to nevím, kdy se podaří. Osobně jen varuji před homeopaty, kteří dávají přípravky od oka, bez měření, co je pro daného pacienta vhodné. Tím člověku jen ublíží. Následky žádné nenesou, problém má je jen pacient.

Trpká zkušenost s oparem Antonín Knížek (21.09.16)

Před 3 roky ve čtvrtek večer u televize mně začalo silně svědit čelo. Pochopitelně jsem se škrábal. Po televizi jsem se šel osprchovat a spát.

Ráno jsem měl na čele (na pravé části hlavy) krvavý terč o průměru cca 4 cm a byl jsem dosti malátný. Šel jsem k praktickému lékaři s domněnkou, že se jedná o pásový opar s tím, že mám strach o oči - jsem po 6 operacích očí. Praktický lékař mi sdělil, že obraz pásového oparu je zcela jiný. Dal mi mastičku a pokud by se to nelepšilo, mám se ukázat.

Pátek, sobotu a neděli jsem čelo mazal. Jenže v pondělí ráno jsem začal otékat, zasažena již byla 1/4 hlavy a silně mně bolela. Opět jsem šel k obvodnímu lékaři a ten mě okamžitě poslal do nemocnice, kde mi také sdělili, že pásový opar má zcela jiný klinický obraz.

Začalo vyšetřování, ihned mi nasadili kapačky (po 4 hodinách) a byl jsem umístěn na infekčním oddělení. Následovaly různé odběry a vše pokračovalo v laboratořích. Po 4 dnech pobytu za mnou přišla paní primářka a sdělila mi, že se jedná o Herpes Zoster, a že můj pobyt zde bude delší. V té době jsem již měl zasaženou větší polovinu hlavy a oteklý jsem byl tak, že mně manželka při návštěvě vůbec nepoznala. Měkké části v obličeji byly tak oteklé, že jsem přes ně vůbec neviděl a bolesti hlavy byly tak značné, že jsem vážně uvažoval o skončení života.

Postupně ale choroba ustupovala a při propouštění mi paní primářka sdělila, že bolesti hlavy někomu pominou po měsíci, někomu po roce a někomu nikdy. Asi jsem ten 3.případ, po 3.létech musím stále užívat prášky proti ničivé bolesti hlavy a přeji si jen, aby se mi Herpes Zoster nevrátil.

Léčba

Pobytem v nemocnici na infekčním oddělení + kapačky + prášky + maximální starostlivost všech lékařů a sester ve dne i v noci

Co mi pomohlo

Nemohu hodnotit, co mi pomohlo. Nejsem lékař. Ale pobyt v nemocnici, kapačky a jiné léky spolu s perfektní starostlivostí všech lékařů a sester jsou určitě tím, co mi pomohlo. A jím také děkuji.

Homeopatika na opary rekamyron (18.09.16)

Přispívám svou zkušeností v boji s opary. Trpím na genitální opar 13 let, každoměsíční výskyt, antivirotika pomohla jen po dobu braní.

Proto jsem se dala na homeopatii a měla léčbu u 2 homeopatů postupně. Bylo to k ničemu, jen se mi opary velmi zhoršily, dávali mi homeopatika vysoké potence a navíc i taková, která pro můj problém nebyla dobrá. Výskyt oparů byl takřka neustále po dobu 14 měsíců této léčby, proto jsem tam skončila a opět nasazeny antivirotika. I léčba imunity gamaglobulinem, ale bez efektu.

Šla jsem na poradu do TČM, kde jsem dostala přípravek z houby, který opary malinko zkrotil, poté už opět efekt žádný, tudíž jsem si našla další homeopatku-lékařku, která dává homeopatika ne podle oka, ale dle změření speciálním přístrojem, který ukáže, jaké homeopatikum je pro mne vhodné.

Co beru určitá homeopatika, nižší potence, opary se mi sice tvoří, ale jsou malé a nebolestivé. Vím, že to je běh na dlouhou trat, aby se konečně ukázal úspěch. Ale přece jen vidím jistý pokrok, i když zatím malý. Ona homeopatika pomáhají,ale je třeba mít taková, která jsou pro daného jedince vhodná, pak se úspěch dostavuje.

Mast na opary Zdeňka Lexová (05.09.16)

Opar je též původu nervového: trpěla jsem neurozou i opary.

Mast jsem měla švýcarskou Páte hima-pasta.

Spolehlivý ač nepříjemný společník pavča69 (31.08.16)

Poprvé se mi opar udělal, když měla moje malá dcera pásový opar po neštovicích před 25 lety. Já sama jsem pásový opar neměla, ale ve spodní části zad spíš blíže ke kostrči se mi vysely pupínky - opar. Provázela ho bolest a pálení v oblasti nohy a samozřejmě se udělala uzlina v oblasti třísla. Od té doby rok co rok můj nezvaný přítel přichází, a to na jaře a na podzim. Většinou je to opravdu po nějaké fyzické a psychické zátěži, v období menstruace apod. Zkoušela a vyzkoušela vše, ale mohu říct že zatím jsem nenašla nic, co by bylo účinné, a tak si vždy koupím vitamíny a nadopuji se jimi a opar nechám vysít a pak až mažu mastí z konopí.

Neustálý boj HanVacl (11.07.16)

Opary na rtu se mi tvoří snad 20 let a doposud jsem nepřišla na nic, co by skutečně pomáhalo.

Někdy pomůže Zovirax, pokud ho stihnete natřít dříve, než se vůbec začne něco dít. Pasta je k ničemu, náplasti opar jen rozmočí a nedovolí mu se zahojit (i když jako jediné pomáhají na bolest). Dokonce jsem jedla tablety Herpesinu v několikanásobně zvýšené dávce, ale 3 týdny po dobrání se mi objevil další opar.

Co doporučuji, je puchýřky popraskat a důkladně vyčistit. Solí jsem ještě nezkoušela, ale má zkušenost je líh. Trochu pálí, ale pomáhá.

Většinou mám na puse minimálně dva, někdy i 4 velké opary. Vypadá to hrozně, bolí to hrozně.

Momentálně se mi poprvé v životě udělal i vaginální opar. Opar na rtech je ve
srovnání s tímto nic. Svědění a bolest 24 hodin denně už 4 dny. A také nic
nepomáhá. Momentálně se chystám nasadit Riboflavin B2. Jestli ale pomůže? Pochybuji, už nevěřím ničemu.

Léčba

Zubní pasta, náplasti Compeed, Zovirax, Herpesin, med a už ani nevím co vše dalšího. Chystám se zkusit Riboflavin, kvalitní léky na posílení imunity, koloidní stříbro a Cannaderm.

Co mi pomohlo

Ze začátku hodně pomáhal Zovirax. Ale stačilo pár měsíců a pár oparů a už jsem vůči němu imunní.

Puchýřky propíchnout, tekutinu vysušit a přiložit tampónek s lihem, aspoň trošku pomáhá zmírnit bolest v prvotní fázi, jelikož pak kůže tolik netáhne. Celkovou dobu léčby může zkrátit o 1-2 dny.

Co pomáhá na opar? leporel (01.05.16)

Na opary pomáhají acikloviry. Tablety, které ale předepíše jen odborný lékař. Někdo má to štěstí, že má pak pokoj,jiný má potíže i po léčbě, vše totiž závisí na síle imunity, protože viry oparů přežívají v nervech a nelze je vypudit. Já totiž tímto trpím po mnoho let, co virostatik jsem využívala, ale vše marné. Nepomohla mi ani homeopatie, protože jsem měla vysoké potence homeopatik, které mi problém jen velmi zhoršily, začal výskyt oparů mnohokrát do měsíce, hrůza, opět jsem musela nasadit virostatika.

Nyní beru injekce gamaglobulinu, které zvyšují imunitu, zatím úspěch není. Užívám i produkty doporučené tradiční čínskou medicínou, vše je otázka dlouhého času, protože kolik let problém trvá, tolik měsíců se léčí. Třeba někdo, kdo toto čte, bude mít víc štěstí i na dobrého homeopata, který mu od problému pomůže, vím o případu, kdy po homeopatické léčbě paní neměla opar 5 let! To je přece úspěch. Já jsem stále v procesu léčby, vlastně ve hledání toho, co mi konečně zabere, poslední 3 roky mám opary téměř nepřetržitě, i přes léčbu.

Můj opar je spolehlivý Majda V. (01.03.16)

Poprvé se mi objevil pásový opar před 10 lety v období velkého psychického vypětí a stresu, navíc pouhé 4 měsíce předtím, než mně byl diagnostikován maligní melanom.
A od té doby je se mnou téměř pravidelně… Při každé viroze, stresu, větší fyzické i psychické zátěži, po každé operaci i po císařském řezu, jeden čas i vždy před menses. Je spolehlivý…

Začíná typickou bolestí v oblasti beder na levé straně, velkou citlivostí pokožky a schvácením organismu jako při chřipce. Druhý den bolest postupuje směrem dolů přes bok, do třísla, kde vždy naběhne a bolí uzlina, pálení stehna a cca 3. den dojde k výsevu puchýřků na vnitřní straně levého stehna u kolene. To už pak bolí a pálí celá končetina i tříslo.

Pouze poprvé byl průběh jiný v tom, že kolem puchýřků bylo navíc ohraničení temně fialové barvy větší než dlaň, v první chvíli mě napadlo, že jde o otravu. Jednou se mi pupínky vyrazily také za uchem a částečně na krku a s nimi se tenkrát velmi zvětšily na krku i uzliny, ale víckrát se to už neopakovalo. Zato nad kolenem se mnou žije stále, v posledních 2 měsících dokonce dvakrát a další opar se mi chystá v nose. Ten mě také řádně potrápí, už to znám.

Léčba

Onemocnění jsem nejdříve zkoušela řešit u kožní lékařky, ta mi podala Herpesin, efekt nic moc. Později přechod na imunologii, podán Valtrex a intervaly mezi výskytem se prodloužily, také průběh je při této medikaci snesitelnější.

Co mi pomohlo

Jednoznačně život pokud možno bez stresů a zbytečného vyčerpávání organismu, což je i opakovaná rada onkoložky, no bohužel, těžko lze v dnešní době dodržet, a proto s tímto virem asi budu bojovat stále..

lék Valtrex

Antivirotika pomohla na genitální opar Peppp (11.12.15)

Genitální opar jsem chytila, když mi bylo asi 20 let od přítele, když ho měl na rtu, ale už zahojený. První výsev byl příšerný, bolelo to asi dva týdny a od gynekoložky jsem dostala antivirotika na 10 dní. Od té doby se to vyskytovalo cca 3-5× za rok, někdy to bylo dost bolestivé, postupem času to „jen“ dost svědilo.

Když mi bylo 24, tak jsme se přestěhovali do UK, kde jsem šla na kliniku po nějaké době a antivirotika mi dali na celý rok. Zatím jsou to 2 měsíce, co jsem to doužívala a hned jak jsem skončila, tak jsem byla upozorněna, že se hned opar vyskytne, ale pak už by neměl tak často. Že samozřejmě virus zůstává, ale je oslaben.

Co jsem tak vypozorovala, tak s tím úplně nemají moc zkušenosti, ale mne to za tu zkoušku stálo. Zatím jsem ho tedy měla jen jednou, a když jsem si toho všimla, tak to byly jen takové 3 malé ranky (puchýřky se musely vytvořit i prasknout přes noc, protože jsem si všimla až těch ranek maličkých), které trošku svědily a byly za pár dní pryč.

Bohužel české zdravotnictví nemá dostatek peněz dotovat každému s genitálním oparem roční léčbu antivirotiky (já jsem tady v UK dostala Aciclovir 2× denně 400 mg). Teď jsem zvědavá, jak to bude s výskytem do budoucna, ale pokud to bude tak jak ten minulý, tak jsem ráda, že jsem na tu kliniku šla.

Trápení s opary JendaD (08.06.15)

Trpím opary cca 3-4 do roka, někdy častěji, někdy méně. Většinou se mi utvoří opar přes značnou část spodního ret a koutek úst - ale není to pravidlem. Spouštěcím impulsem je zvýšená teplota, třeba při nachlazení, nebo stres a nedostatek spánku.

Co mi pomohlo

Používám buď krém Herpesin, ihned, když cítím, že se mi opar tvoří. Pokud to stihnu včas, opar se zahojí do cca 5 dnů. Současně s Herpesinem užívám buď směs vitamínů B (B-komplex), anebo pouze vitamín B2 - tedy riboflavin. V počátku výskytu oparu překračuji doporučenou denní dávku klidně i pětkrát - tedy pět tablet riboflavinu první den. (Vitamíny B skupiny jsou rozpustné ve vodě, tělo nadbytečnou dávku bez problémů vyloučí). Vyzkoušel jsem, že vyšší přísun riboflavinu významně urychluje hojení puchýřů po oparu.

Důvěřuj, ale ne slepě llpp (20.04.15)

V poslední době se u mě podstatně zvýšil výskyt pásového oparu na zadku asi 5 až 10 cm pod pasem. Vysledovaná příčina byla většinou zpocení při fyzické námaze, velké horko, odložení části oděvu (stačila v zimě čepice). Druhý den únava, další den počátek intenzivní bolesti, do týdne výsev pupínků. Je mi 65 let, po návštěvě u svého obvodního lékaře jsem objevil zdravotními pojišťovnami nabízenou vakcínu za 4000 korun.

Po dohodě s lékařkou jsem vakcínu zakoupil a nechal si ji svou lékařkou aplikovat. Asi po 1 až 2 týdnech nastaly komplikace. Rozvinul se výskyt pásového oparu takřka trvale, i když jen v malých plochách do velikosti 2 cm. Je pravda, že bolest byla méně intenzivní, nebo jsem si na ni začal zvykat. Byla ovšem trvalá. Po návštěvě lékařky jsem se dozvěděl, že dodavatel vakcíny pozdě informoval, že se může podat nejdříve rok po tom, co byl poslední výskyt pásového oparu. Byl mi proveden odběr krve a kontrola imunity, v krvi byl nalezen virus pásového oparu.

Co mi pomohlo

Nasazen Herpesin 400, 5× denně po dobu 10 dní (dvoje balení).

V současnosti není výskyt ani intenzivní bolest. Občas přetrvává slabé svědění v oblasti minulého výskytu. Lékařka mi doporučila nitrožilní aplikaci vitamínu C ve 4 dávkách. Cena jedné dávky 900 korun.

Nemáte někdo osobní zkušenost? Nerad bych se zase dodatečně dozvěděl, že se to v tomto případě nehodí.

Moje zkušenost s nejrychlejším odstraněním pupínků: rozmáčet v horké vodě, namazat včelím propolisem vylouhovaném v lékařském lihu. Podotýkám, že nemám zatím zjištěné žádné alergie na pyly, nejsem odborník a žádný lékař mi tento způsob nedoporučil. Je to jenom moje zkušenost. Zaschnutí pupínků je skoro druhý den. Oproti lékařskému doporučení takřka třetina času.

Sůl nad zlato Sayoni (06.04.15)

Já jsem si svůj poslední opar ani nepamatovala. Poté, co jsem nasadila HA a ještě jsem pořádně nevěděla, která mi padne, hormony se mnou dělaly divy. Do toho jsem byla ve stresu ze školy, sem tam se o mě pokusila nějaká ta nemoc, a bylo to. Ret mi brněl, poté se objevil jeden puchýřek, druhý, třetí, až jsem měla celou levou stranu dolního rtu posetou. Byl to nechutný pohled. Ihned jsem běžela do lékárny pro nějakou mastičku. Byl mi doporučen Herpesin, který je ale bílý, a tak byl můj ohromný opar ještě viditelnější. Ret jsem si mazala šetrně, abych si to neroznesla. Neustále mi v tom škubalo, svědilo mě to a pálilo. Po několika dnech se mi tam objevila bílá krusta (bílá, neboť jsem to měla neustále namazané Herpesinem). To jsem si myslela, že mám pomalu vyhráno, ale jak puchýřky postupně praskaly a tekutina vytékala, krusta byla čím dál silnější a opar mi značně poškozoval vizáž. A ještě k tomu to škubání a tlak, no fuj. Takto to šlo dál, uběhl týden od vzniku puchýřků, krusta pomalinku odpadávala a nepatrně se to zmenšovalo. Druhý týden jsem byla naštvaná, že to trvá takovou dobu, tak jsem tomu začala pomáhat a postupně si to strhávat tam, kde už to bylo skoro zahojené. Pusu už jsem měla úplně popraskanou, ale ta „potvora“ držela dál. Když už mi zbyla jen ta nejvíc postižená část, byla jsem ráda, že to mám za sebou. Ale ona tam držela další polovinu týdne, nešla vůbec odloupnout. Až jednoho dne byl můj mladší bráška neopatrný, skočil na mě a něčím mi omylem ten strup strhl. Bolest to byla hrozná. Opar nebyl zcela zahojený, nechala jsem ho tedy zhojit se samovolně.

Léčba

Podruhé jsem dostala opar, když mě přítel omylem kousl a já se potom dostala do stresu. Ihned po vytvoření prvního puchýřku jsem nanesla mastičku (opět Herpesin), ale bylo pozdě a opar se rozšířil. Už ne v takové míře, naštěstí. Mastičce jsem už ale moc nevěřila, a tak jsem hledala rady. Až tady jsem našla naději. Komentář ze dne 17. 7. 2014, kde si slečna/ paní chválí radu se solným roztokem. Zkusila jsem ji. Puchýřky jsem nechala „nabobtnat“, a poté, co jsem je měla opravdu velké, jsem je vymáčkla a přiložila na ně kapesník namočený v silném roztoku soli. Ale nějak moc mě to nepálilo. Ale rozhodně jsem to chtěla urychlit. Proto mě napadlo na ně přilepit samotnou sůl. Krystalky se přichytily díky té tekutině, která z toho vytékala. Můžu říct, že to pálilo fakt slušně a dost dlouho. Poté, co pálení polevilo, jsem se podívala do zrcadla. Krystalky soli se scvrkly (zploštily) a opar už byl téměř placatý a vysušený. Poté jsem strhávala stroupky, které se na něm tvořily, a opět nanášela sůl.

Byla to opravdu cenná rada, protože už nemusím používat žádné drahé mastičky a opar vyléčím rychle.

Pásový opar mám taky Vojta123 (04.01.15)

Pásový opar mám taky a to je mi teprve 16 let.

Začalo to jako normální malý opar, vypadalo to nevinně, a tak jsem to mazal mastí Zovirax a pak se to začalo zhoršovat. Začala okolo toho červenat kůže, pak se na tom udělal strup a po pár dnech, když jsem to pořád mazal mastí na opary (Zovirax), to pořád nepomáhalo. Strup začal sám od sebe opadávat a začalo se to rozlézat furt v kruhu, začalo to mít průměr cca 2 cm a pak se mi to udělalo na bradě, což mi připadalo hodně divné, tak jsem zašel za doktorkou, protože to bylo jakoby v pásu pod sebou. Doktorku zastupovala nějaká jiná, která na toto neměla specializaci, tak mi dala recept na prášky (Herpesin) a nějaký B-Komplex. Bral jsem to asi 5 dní podle toho, co mi řekla, tak jsem udělal, jenže se to furt rozlézalo a nic nepomáhalo a teď to mám už i kolem oka. Četl jsem, že to může narušit nervy v oku a může dojít k oslepnutí a toho se fakt bojím. Budu muset teď v pondělí za svou doktorkou, protože to mám na puse v koutku na bradě a u oka v pásu pod sebou. Na bradě to má průměr 3 cm, u pusy v koutku pusy asi cca 2,5 cm a u oka zatím jen 1 cm.

Léčba

Používám Herpesin a B-komplex a Zovirax.

Co mi pomohlo

Nic mi nepomáhá a spíše se to zhoršuje. Je to velmi bolestivé.

Pásový opar na obličeji yanscha (02.01.15)

Ze začátku to svědilo, jakoby se měl klubat jebak, pak se přidala bolest hlavy, nevěnovala jsem ji pozornost, hlava mě občas bolívá, pak se začlo něco klubat a přes noc se mi u kořene nosu a u pravého obočí udělaly dvě bolestivá ložiska, bolest hlavy se přestěhovala k pravému obočí a oku, neustálý pocit cizího předmětu, škrábání, bolest bulvy při dívání, mrkání…nyní mají ložiska jakoby menší tečky s vodičkou, ale nejde to zatím moc vidět, nicméně jsem pro jistotu jela k praktické lékařce, ta mě hned odeslala na oční, aby se vyloučilo zasažení rohovky, očař zasažení vyloučil s tím, že to na pásový opar skutečně vypadá, nicméně, že mě na kožní posílat zatím nebude. Dostala jsem zatím Virgan do oka a pokud se to nezlepší, mám za týden přijít znovu. Opar vypadá docela ošklivě, zarazilo mě však, že ani jeden z doktorů, ačkoliv si oba myslí, že jde o pásový opar, neposlal na kožní a že mi na samotný opar nic nedali. No, snad vědí, co dělají, ale pro jistotu si zajdu do lékárny pro něco volně prodejného

Léčba

Od očního lékaře jsem dostala Virgan 4× denně do oka…jinak nic…

Co mi pomohlo

Zatím nic…

zkušenost s oparem anicka.km (17.11.14)

Ahoj, já jsem trpěla na hrozně opary na puse, herpes simplex dle mého názoru. Spouštělo se to vždy stresem. Nemohla už jsem ani spát ani jíst. Jedině sedět u okna, kde mrzlo, a chladit.

Co mi pomohlo

Změna prostředí, práce, školy, být daleko od stresoru. Dále při prvních příznacích mast Herpesin a průběžně mazat krémem Protopan, to je promastovací krém. Vyživí, ale nezanechává mastný ani vodový film, který mě vždy neskutečně bolel. V akutní fázi rozhodně nedoporučují žádné mastné mastičky jako kalciovku, infladolan apod. A pokud to jde, tak pusu chladit. Přechodně to umrtvuje bolest.

Opar Myron (14.08.14)

Trpím na opary hodně let.

Léčba

Podstupuji homeopatickou léčbu už 8 měsíců, zatím výsledky nejsou, jen to stojí hodně peněz.

Co mi pomohlo

Pokud beru Acyklovir tablety, mám klid. Jakmile přestanu užívat, je za 14 dní opar. Na opar je dobrá náplast či ho potírat průhledným gelem na opary.

Opar healer (17.07.14)

Opar se u mě vyskytuje už od puberty, vždy na rtech. Zpočátku mi radili zubní pastu, která ale celý stav zhoršila. Na rtech jsem měla rozleptanou, hnisavou díru, která se zahojila tak po 10 dnech. Nejednou se mi vytvořil druhý opar. Četnost výskytu bývala zhruba jednou za tři měsíce. Čím jsem starší, tím se ta četnost snižuje. Nevím, jestli je to věkem nebo spíš změnou způsobu léčby (od propolisu až k soli), nebo tím, že jsem psychicky víc v pohodě. ;)

Léčba

Od pasty jsem potom přešla k propolisové masti. Nebo k pomádám, co obsahovaly alespoň částečně včelí vosk. Nevím, jestli to přímo léčí opar, ale rozhodně urychlí hojení rtu.

Co mi pomohlo

Jednou jsem na internetu našla velmi cennou radu, jak se oparu zbavit celkem rychle. Pomocí silného roztoku soli. Není to sice zrovna příjemné, ale celkem účinné. Pokud se na už rtu vytvoří ty maličké pupínky naplněné bezbarvou tekutinou, nachystejte si k zrcadlu hodně silný roztok soli a namočte v něm kapesník. Začnetě vymačkávat pupínky. Na každý pupínek zvlášť, ihned po vymáčknutí přiložte kapesník namočený v solném roztoku. Sůl zničí strukturu virů, které jsou obsaženy v oné průhledné tekutině. Jednoduše celý pupínek vysuší. Pravda, trochu tím vysušíte i okolí oparu. První den budete mít na rtech ránu (asi jako při neléčeném oparu), ale ta se bude postupně zmenšovat. Obzvlášť pomůžete-li rtům pomádou s propolisem nebo placentou. Někdy stačí i jelení lůj (rty jsou vyschlé a jakákoli pomáda pomůže regeneraci). Takhle se mi opar vyléčil do pěti dnů (když to počítám od vzniku oparu). ;)

Nákaza herpesem po spolubydlení s pacientkou Sim.KR. (01.11.12)

Dobrý den,

taky trpím na opary. Projevilo se mi to asi před 10 lety v lázních, kdy spolubydlící trpěla častými opary a já po měsíčním pobytu na jednom pokoji s ní jsem jimi začala trpět taky. Opary mívám někdy každý měsíc, jindy mám třeba 2-3 měsíce klid. Někdy mám jen 1 pupínek a někdy se mi bohužel osype celá pusa, i třeba pod nosem a to je potom docela problematické i chození do práce.

Léčba

Vyzkoušela jsem už kde co. Brala jsem i prášky Herpesin i Zovirax - dosti dlouhodobě,ale bez valného výsledku. Používám Tea Tree, různé mastičky od těch nejdražších až po ty nejlevnější, i nějaké tinktury. Taky už rok beru Omega3 i Hlívu ústřičnou,ale rovněž výsledky žádné, opary se stále vrací ve stejné míře.

Herpes na rohovce Ketrin_b (19.06.12)

Před několika lety po prodělané chřipce a zápalu plic jsem si všimla, že nějak špatně vidím na levé oko. Doma se mi smáli, jako že budu mít brýle atd. Šla jsem s mamkou na oční a tam bohužel nedokázali určit co že mi je, jelikož levé oko mi nemohli změřit ani na dioprie ani na tlak. Rozkapali mi to, čočka se mi rozšířila a již se nechtěla stáhnout. Po dlouhých dnech mě poslali do Prahy. Po několika týdnech mě odtamtuď poslali jinam a nakonec sem skončila na uveální klinice. Po té co jsem si připadala jak cvičená opice, na kterou se chodí koukat jeden doktor za druhým sem zjistila, že to co mi je herpes.

Následná léčba byla hodně zdlouhavá včetně pomalu týdeních návštěv na klinice. Herpes se stáhnul a mě zůstali jen jizvičky, přes které jsem bohužel už plně neviděla, vidím rozostřeně. Po dalších 2 letech co oko bylo v klidu, mě opět začalo v něm řezat a pálit a měla sem ho pernamentně červené. Jedinou možností bylo jít rovnou opět na kliniku s chmurným pocitem, že se mi to zase vrátilo. Bohužel kéž by, paní doktorka, mi řekla, že to už patří o patro výše a to na rohovkou ambulanci. Tam pan primář zjistil, že na rohovce mám tři díry. Nikdo nezná u obou případů původce ani proč či od čeho jsem chytla vir herpesu.

Následná léčba byla opět zdlouhavá. Došlo do fáze stagnace. Oko mám jen pernamentně začervenalé, žádné oční kapky mi nepomáhají a dle lékaře mi na vylepšení zraku maximálně pomůže transplantace rohovky. Nyní když mám chřipku nebo jsem oslabená mám herpes povětšinou u úst, někdy na nosní slznci či na nose. Je to nepříjemné, ale bohužel si na to budu muset zvyknout.

Léčba

Léčba přes několik druhů očních kapek,po mastiček do oka, přes Herpesin 400 a Zovirax

Co mi pomohlo

Těžko říci co mi pomohlo, Herpesin a Zovirax mi to ustálilo a zastavilo rozšiřování, ale následky zůstali. Nehledě na to, že po těchto prášcích mám zníčené vlasy a zuby.

Compeed na opary Brunichilda (10.04.12)

Už od mala trpím na opary na rtech, vyzkoušela jsem různé přípravky, ale vždycky byla léčba oparu nepříjemná. Pak jsem zkusila náplast na opary Compeed a i když je to dražší, tak bez toho už opar neléčím. Prostě to zalepíte a celý den o oparu skoro nevíte, nebolí to atd. Určitě doporučuji.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na opar