Paradentóza

Přidat zkušenost

Paradentózu léčí Stomatologie a patří mezi Onemocnění zubů a dutiny ústní

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis paradentózy

Abychom správně pochopili, proč má parodontóza takové důsledky, jaké má, je třeba na úvod zabrousit trochu do anatomie. Zub je uložený v kostní „jamce“, latinsky alveolu. Tam je relativně pevně ukotven, ale na jeho pevném držení v daném místě má větší podíl závěsný aparát zubu. Jsou to vazivová vlákénka, která zub kotví a spojují povrch zubu s kostí v oblasti kořene zubu a s dásní v oblasti krčku zubu. Souhrnně se tato vlákna nazývají parodont, odtud odvozen název parodontóza, parodontitida.

Tato vlákénka mají také na svědomí onu bolest při trhání (extrakci) zubu, protože je jimi zub kotven k okolí opravdu velmi pevně. Zároveň to, jak pevně drží zub v kosti a dáseň u zubu, má pozitivní účinek v tom, že k povrchu zubu nemají šanci proniknout bakterie, zbytky jídla a další patologické materiály, které by citlivý povrch zubu, jež není po povrchem krytý sklovinou, jako obrannou bariérou, mohly rozrušit. V tom právě tkví princip parodontózy.

Parodontóza a parodontitis jsou dva pojmy, které mají některé společné vlastnosti, ale přes to se od sebe liší. Oba pojmy lze označit společným pojmem parodontopatie, což si lze přeložit jako obecně onemocnění, patologie závěsného aparátu zubu.

Parodontitida (zánět závěsného aparátu) je zánět, který má své umístění v oblasti dásně, těsně přiléhající k zubu a má tendenci se šířit směrem ke kořeni zubu.

Příčina proč se takový zánět vyvine, spočívá převážně ve špatné ústní hygieně, přítomnosti zubního kamene, ve vadách skusu a dráždění vystouplými (nebo zčásti odlomenými) zubními výplněmi, plombami.

Následkem vzniklého zánětu dojde k tomu, že se vazivová vlákénka poruší, uvolní se uzávěr, který až do této doby bránil vstupu patologických organismů nebo zbytků jídla a ty sem mají najednou volný přístup. Vzniká tak zvaný patologický chobot dásně. Lze si ho představit jako podlouhlý rukáv, který vede při okraji zubu, mnohdy relativně do hloubky.

Dochází v něm k zadržování potravy, k dalšímu ukládání zubního kamene a hlavně k množení bakterií, které tak mají příležitost udržovat hnisavý zánět závěsného aparátu a dásně. Závěsný aparát je postupně úplně zničen, zčásti ubývá i kost, dochází k obnažování zubních krčků, později dojde i k uvolnění zubu. Ten se může začít buď velmi „kývat“, v nejhorším případě může i vypadnout. Pokud je zhoršený odtok hnisu z místa zánětu, vzniká hnisavý absces (ohraničené ložisko zánětu, větších rozměrů, které je plné hnisu).

Parodontóza nebo též juvenilní parodontitida je onemocnění, u něhož je původ neznámý. Nelze tedy s přesností říci, co ji způsobuje. Začíná jako onemocnění závěsného aparátu, při němž stejně jako v prvním případě dochází k jeho rozrušování (degeneraci). Na rozdíl ale od předchozího případu se zde neuplatňují zánětlivé vlivy.

Následky jsou ale úplně stejné, vyvíjí se chobot v dásni a komplikace, které byly popsány v předchozím bodě, jsou stejné. Parodontóza je většinou přítomna u mladších jedinců, častěji se vyskytuje u žen. Vyskytuje se i u lidí s vysokou úrovní hygieny!

V rozvinutém stádiu jak parodontóza, tak parodontitida vypadají stejně a prakticky je od sebe nelze odlišit. Největší komplikací rozvinutého stádia je to, že dochází ke vstřebávání (resorpci) kosti, ve které je zub ukotven. K resorpci dochází vlivem zánětlivého procesu.

Mnoho lidí také parodontitidu nebo parodontózu chybně zaměňuje v případě, že jim při čistění zubů krvácejí dásně. Tento jev není způsobený jen onemocněním tak závažným, jako je parodontitida. Na krvácení se podílí například špatný výběr zubního kartáčku, který je příliš tvrdý, jeho vlákna jsou příliš ostrá nebo se člověk domnívá, že čím víc bude tlačit na kartáček, tím lépe si zuby vyčistí. Opak je pravdou. Spousta lidí má i špatné hygienické návyky, čistí si zuby příliš krátkou dobu, takže plak většinou není odstraněn a zůstává zachycen v mezizubních prostorách, kde při větším nahromadění může způsobovat záněty – například přilehlých dásní. Zdroj krvácení je pak možné hledat i zde.

Rizikové faktory paradentózy

Největší riziko pro vznik parodontitidy představuje špatná ústní hygiena. Nestačí si zuby čistit jednou denně, případně i dvakrát denně, ale krátkou dobu, Opravdu se chce ústní hygieně věnovat alespoň tři minuty při každém čistění. U parodontózy jako takové je příčina neznámá, tudíž nadefinovat její rizikové faktory je nemožné.

Prevence paradentózy

Předcházet parodontóze lze velice jednoduše a to tak, že člověk bude dbát na ústní hygienu a bude pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře. Zubní lékař tak může včas zasáhnout a doporučit svému pacientovi návštěvu odborníka, případně upozornit včas na to, že je třeba hygienu ještě posílit, jinak by k rozvoji parodontitidy mohlo v brzké době dojít.

Je také dobré měnit zubní kartáček zhruba každé tři měsíce, protože po třech měsících jsou vlákna kartáčku natolik promořena bakteriemi, že při každém čistění zubů se ústní dutina spíše bakteriemi ještě zaplní, než by se jich zbavila. Také je dobré používat kartáčky, které příliš nepoškodí dáseň, to znamená měkká vlákna a čím větší počet vláken, tím lépe.

U kvalitních kartáčků, které můžete koupit v lékárnách nebo u svého zubního lékaře, je i počet vláken přímo napsaný. Dalším pozitivem u volby zubního kartáčku je malá čistící ploška, protože jedině takovým kartáčkem se dostanete v ústní dutině opravdu do všech koutů.

Dalšími dobrými pomocníky v prevenci zánětů v ústní dutině jsou například mezizubní kartáčky a mezizubní nitě, které spolehlivě odstraní zbytky jídel a zubního plaku, které se zachytily v prostorech mezi dásní a zubem. Jako tečka za dobrou ústní hygienou poslouží kvalitní ústní voda.

Příznaky a projevy paradentózy

Jsou pestré. Lidé obvykle vyhledají lékaře, až když je pozdě. Přicházejí často až v koncovém stavu, kdy závěsný aparát zubu je rozrušen a zuby se „viklají“.

Jiné příznaky mohou být, že si lidé stěžují na zadržování stravy v mezizubních prostorech, kde by při normálně fungujícím uzávěru měly být zadržené zbytky minimální nebo nulové.

U některých jedinců se může objevit krvácení během čistění zubů – ale ne z důvodu špatného výběru zubního kartáčku a následného poškození dásní. Krvácení při parodontóze je mnohem silnější.

Léčba paradentózy

Čistit, čistit, čistit. Snaha o maximální možnou hygienu v dutině ústní, aby nedocházelo k usazování nových bakterií v chobotech, aby se zánět pokud možno minimalizoval. Protože když bakterie nebudou mít živnou půdu a dostatek živin, jejich ničivé chování nebude tak velké. Dále vám budou doporučeny různá kloktadla na průplach, například na bázi chlorhexidinu a podobně.

Vyléčit parodontózu úplně je bohužel nemožné. Ale při dodržování pokynů lékařů je možné podstatně oddálit špatný konec i o několik let. Špatným koncem je myšlena ztráta zubů, jejichž závěsný aparát se rozruší natolik, že zub již v lůžku nebude držet a sám vypadne.

V dnešní době je navíc dostupná řada preparátů na hygienu při parodontitidě nebo parodontóze, které jsou volně prodejné v lékárnách i některých drogeriích – ať už speciální zubní pasty, ústní vody, krémy. Je dobré se při výběru některých z nich poradit s odborníky, jistě Vám doporučí pro Vás nejvhodnější preparát.

Jak si pomoci sám

V případě, že už se parodontitida vyvinula, je třeba dbát pokynů odborníků, ať z řad lékařů nebo dentálních hygienistek a ve zvýšené míře dbát o ústní hygienu. Tím je myšleno pravidelné čistění zubů, alespoň dvakrát denně po dobu minimálně třech minut při každém čistění, dbát o hygienu mezizubních prostor. Je dobré si opatřit mezizubní kartáčky nebo nitě, kterými si bezpečně vyčistíte prostory mezi zuby, aniž by došlo k poranění dásní.

Nejlepší je snažit se parodontitidě předcházet hlavně tím, že jí nedovolím propuknout a ústní hygienu budu dbát automaticky a samozřejmě, ne v závislosti na onemocnění, které může ze zanedbané hygieny vzniknout.

Komplikace paradentózy

Onemocnění závěsného aparátu zubu je nepříjemné samo o sobě. Krvácení při čistění zubů, možná bolest nebo zápach z úst jsou ale jen zlomkem toho, co při parodontitidě nebo parodontóze hrozí.

Nejvážnější komplikací, které se obávají jak lékaři, tak pacienti je ztráta zubů. Ztrátu zubů působí jednak rozvolnění vazivového aparátu zubu a jednak vstřebávání kostního lůžka zubu vlivem zánětu. Bohužel, jak již zde bylo psáno, pokud onemocnění propukne, je jen otázkou času, kdy k němu dojde. Ale snahou ze strany pacienta se tento nepříznivý konec opravdu o několik let může oddálit.

Diskuse

Další názvy: parodontóza, parodontopatie, parodontosis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s paradentózou

Máte zkušenost s paradentózou?

Paradentóza Zdena144 (20.07.21)

Já osobně bral antibiotika a měl jsem teda celkem i štěstí v tom, že jsem si vybral dobrého stomatologa a řešil to včas. Jinak mi pomohl i článek: https://all-on-4-implantaty.eu/znicene-zuby/ kde jsem se dozvěděl ještě něco o té prevenci.

Mident danddyssscz (05.07.21)

Pomohl mi hodně zubní kartáček mident od té doby Parodontoza zmizela. Snad pomůže i vám.

Paradentózu nevyřeší jen čištění zubů Lads (08.03.20)

Z mých zkušeností vás připraví o zuby zubař. V Čechách jsou neprofesionálové, kteří tvrdí, že je to čištěním zubů. Nevěřte jim, jsou to břídilové! Dle zkušeností z ciziny je to infekce způsobená bakteriemi a léčí se kombinací antibiotik, které pronikají do měkké i tvrdé tkáně. Kdybych poslouchal českého doktora, tak bych přišel o zuby. Samozřejmě čištění zubů je nápomocno, ale nevyléčí. To jsou lži českých lékařů.

Léčba paradentózy IvaIva5 (27.10.16)

Na paradentózu mi hodně zabral tekutý vápník, je přírodní australský od firmy Australian remedy. Ani tolik kazů už nemám.

Léčba paradentózy Lucrezie (14.08.15)

Začaly se mi odhalovat čtyřky, nad nimi se mi začala v dásni tvořit díra, která mokvala a moc bolelo, když se mi o to odíraly rty, dírky se postupně zvětšovaly.

Léčba

Domácí příprava tinktury z hřebíčku, pravidelné výplachy, žvýkání hřebíčku, přestat si čistit zuby obyčejnou pastou. Pouze žvýkat bylinky. Mechanické čištění zubů, změna jídelníčku, žádné sladké, pouze sladit medem.

Co mi pomohlo

Na vše mi pomohl hřebíček a změna jídelníčku.

Paradentóza a její léčba lesov (05.07.10)

Dobrý den,

měl jsem časté záněty dásní a to vždy u zubů moudrosti. Vytvořil se „chobot“ a na následný zánět vždy stačil obstřik něčím, co připomínalo koncentrovaný heřmánek a zavedení drenu. Bolest takřka vždy ihned ustoupila a druhý den jsem si dren vyndal sám nebo se sám uvolnil.

Tak jsem žil spokojeně asi 20 let než se záněty začaly zhoršovat. Bolela mě pak už celá dáseň a stěhovalo se to z jedné strany na druhou. Bolest i čelistního kloubu a spánkové části hlavy a časté angíny nebo spíš bolesti v krku.

Zubní kámen bych mohl prodávat a na žádost o jeho odstranění, vždy přišla odpověď, že příště. Moje chyba byla, že když mě nic nebolelo, nikam jsem nešel a na zubním mě tenkrát za minulého režimu neobjednali, to se nedělalo.

Léčba

S léčením jsem začal loni na podzim (2009), kdy jsem přešel k jinému zubaři a dozvěděl se, že existuje obor ústní hygiena. Ještě než jsem začal docházet na ústní hygienu, začala mě bolet přední část horního patra a asi 3 dny jsem pociťoval tlak v oblasti horních jedniček, které se po několika dnech rozestoupily a vznikla mezera.

Na ústní hygieně mi oznámili, že mi zubní kámen poškodil zuby a musím mít antibiotika, bude se řezat a šít a kdovíco ještě. Aby se mohlo začít s léčbou antibiotiky, bylo třeba zlepšit krvácivost a to trvalo pár měsíců. Zubní kámen byl odstraněn, předtím už i jedna ze zmiňovaných osmiček a celkově se mi ulevilo. Jenomže parodontóza už byla na postupu, odhalené krčky a „choboty“ a takřka permanentní bolest.

Poslední měsíc si musím vzít 2× denně 2Apo-Ibuprofeny a Wobenzym beru jako lentilky, také to tak chutná. A to jsem si myslel, že po léčbě antibiotiky (provedeny stěry) se to zlepší.

Několikrát denně si dělám sám výplachy pomocí injekční stříkačky a peroxidu vodíku nebo ústní vody Tantum Verde. Samozřejmě používám zubní pastu Parodontax a další jako Meridol, zelený Elmex a Corsodyl 0,2%, Herbadent atd.

Nicméně po několika měsících snažení, kdy vše vypadalo nadějně, jsem přeci jen o ty horní jedničky přišel. V prosinci ještě bylo vše dobré a v únoru šly ven a jako po másle.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o paradentóze