Periorální dermatitida

Přidat zkušenost

Periorální dermatitidu léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Příčiny, Příznaky, Léčba

Příznaky periorální dermatitidy

Popis periorální dermatitidy

Periorální dermatida neboli dermatitis rosaceiformis je chronické onemocnění kůže, které postihuje především mladé ženy. Poprvé bylo zpozorováno asi před 30-ti lety, a to u letušek, u kterých se nemoc hojně vyskytuje. Onemocnění je podobné růžovce – rosacei, kterou svým klinickým vzhledem připomíná. Onemocnění je pro ženu velice nepříjemné, neboť značně poškozuje (nikoliv trvale) vzhled kůže a také tím, že se má tendence vracet.

Příčiny a rizikové faktory periorální dermatitidy

Příčiny vzniku se prozatím nepodařilo odhalit, i když dílčí vědomosti o rozvoji onemocnění máme. Periorální dermatitida se objevuje po použití mastí a přípravků, které obsahují kortikoidy – dohromady kortikoidní externa. Jimi lze řešit celou řadu onemocnění kůže, ale jejich užívání musí být krátkodobé.

Používání těchto extern by mělo být striktně řízeno dermatologem, který určí správný přípravek co do účinnosti látky a její množství. V opačném případě mají lidé tendenci k aplikaci nadměrných dávek přípravku, či jejich dlouhodobé používání. Kortikoidy mají totiž protizánětlivý účinek, ovšem také snižují imunitu- v tomto případě snižují přirozenou obranyschopnost kůže, rovněž se rezidentní mikroflóra ( přirozená bakteriální flóra na kůži) mění, přibývají jiné bakterie, což vede ke vzplanutí onemocnění.

Další důvod výskytu spočívá v dlouhodobé aplikaci velkého množství kosmetických přípravků, proto nemoc častá u letušek (a obecně mladých žen), které se často líčí, používají krémy, make-upy atd.

Třetí skupina rizikových faktorů je UV-záření, tedy nadměrné slunění bez použití ochranných krémů ( rovněž doména žen), používání hormonální antikoncepce, silice, výpary z citrusů, vousy partnera apod. Neustálé šahání na projevy nemoc také zhoršuje.

Příznaky a projevy periorální dermatitidy

Prvním projevem nemoci je vznik drobných růžových pupínků ( lékaři označují pupínky jako papuly). Pupínky mají okolo 1-2 mm v průměru, v okolí se může kůže jemně šupit. Pupínky mohou být zkalené, vznikat na zarudlé spodině. Někdy projevy splývají do velkých zarudlých ploch pokrývajících obličej.

Pro tuto nemoc je typické, že výsev projevů zpravidla vynechává úzký lem okolo úst- perilabiální prostor. Nejčastěji je postižena brada a okolí úst ( mimo zmiňovaný lem), v těžších případech tváře, okolí nosu a někdy i oční víčka. Projevy mohou pálit, svědět či nemusí vyvolávat žádný vjem.

Léčba periorální dermatitidy

Terapie této nemoci je velmi svízelná. Nutné je okamžité vysazení kortikoidních extern i za cenu, že se projevy na kůži přechodně zhorší. Vhodné je vyřadit veškeré kosmetické prostředky na obličej – mýdla, krémy, mléka apod. Ošetřit kůži lze odvary z bylin apod. V každém případě je nutné navštívit dermatologii, právě pokusy o samoléčbu vedou ke zhoršení nemoci.

Diskuse

Další názvy: dermatitis perioralis, dermatitis rosaceiformis, rosacea like dermatitis, nemoc letušek

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s periorální dermatitidou

Máte zkušenost s periorální dermatitidou?

Svědí mě celé tělo - reakce na mast? tetete1 (30.06.19)

Bohužel mi paní kožní lékařka diagnostikovala svrab. Byla jsem po léčbě na kontrole a už jsem prý v pořádku. Jako doléčení mi paní doktorka naordinovala mast s kortikoidy na předpis. Nejprve došlo k omylu a mazala jsem si celé tělo ráno i večer. Pak jsem si všimla, že se mám mazat pouze večer. Po asi pěti dnech tohoto mazání mě svědí celé tělo. Objevují se mi rudé fleky s malými pupínky a hrozně to svědí. Např. za hodinu či za dvě to zmizí a objeví se někde jinde.
Může to být reakce na mast s kortikoidy? Už nepoznám zda jsem paranoidní z prodělané nemoci, nebo jde znovu o svrab (i když to tak podle mě moc nevypadá), a nebo jde o podráždění kůže z důvodu prodělaného svrabu a zároveň užívání kortikoidů?
Na kontrolu mám přijít až 24.7.2019, což mi přijde dost divné. Je to až za měsíc po kontrole. Když mi diagnostikovala svrab, byla jsem objednaná až za týden. Asi půjdu příští týden na kontrole ještě k jiné kožařce, jedeme s přítelem na dovolenou a potřebuji vědět, zda už jsem v pořádku.

Přeji krásný den!

Periorální dermatitida kolem nosu apanka27 (19.03.18)

Nemoc letušek neboli Periorální dermatitidu mám již rok, můj lékař to moc neřeší, ale mě to obtěžuje. Objevuje se kolem nosu, převážně vedle do stran od nosních dírek, někdy i bezprostředně pod nimi. Malinké, zarudlé pupínky, s tendencí k loupání a suchosti, nebo také k „hroší kůži“ kdy se vrstvy kůže nahromadí a tvoří silnější nezdravou pokožku.

Léčba

Když neznáme příčinu, neznáme řešení. Také je pravda, že kůže je zrcadlo duševního zdraví. Ale i tak - dvakrát jsem užila kortikoidovou mast, pupínky okamžitě zmizely - to bylo úžasné. A za tři dny se to vrátilo - takže mastička k ničemu, spíše ještě na škodu.

Co mi pomohlo

Přestala jsem na obličej používat vodu z kohoutku. V lékárně jsem koupila Jarišův roztok/Jarišova voda (asi 70,–) a tím jemně tamponkem místo vody omývám obličej každý den. O víkendu trošku přitlačím, abych odstranila starou kůži, která tam dělá neplechu. Krém - neužívám žádný, a to i když mám extrémně suchou pokožku, Jariška stačí-také to nechápu! Sice se mi vyrážka čas od času vrátí, ale pak zase zmizí a to aniž bych sáhla po kortikoidech. Tak pryč s nimi. Hodně štěstí :)

Dermatitida - doba léčby Adines (11.02.17)

Zarudnuté nosorytní rýhy, mírně svědivé šupinky.

Léčba

Původní léčba silnými antibiotiky, nyní skladbou jídla.

Co mi pomohlo

Před cca 5 lety se mi objevila dermatitida na pravé straně nosorytní rýhy a rozšířila se do mapy velké asi jako otisk palce. Tehdy léčba trvala zhruba půl roku… Po vynechání veškeré kosmetiky a silnými antibiotiky od kožní lékařky. Před nedávnem se mi objevila znovu na druhé straně tváře… Tentokrát pod dohledem odbornice na výživu se dermatitida zahojila za měsíc. Bez kosmetiky, omývání jaryš. vodou, bez lepku a mléčných výrobků. Nic jiného nebylo potřeba…žádné silné léky ani masti.

Periorální dermatitida Martina Šikolová (13.12.16)

Je mi 17 a dermatitida se mi objevila na konci září. Začala tak, že se mi u sebe všude u sebe okolo pusy a trochu na čele udělaly miniaturní pupínky. Všimla jsem si jich při odličování micelární vodou, kdy mě při přejíždění tamponkem strašně svědily. Vůbec jsem netušila, co to je a dál jsem se malovala.

Jeden týden stačil a z malých pupínků byly o dost větší a načervenalý. Tak jsem se rozhodla, že nejdřív zajdu k mé dětské lékařce a ta mi řekla, že vzhledem k rychlému zhoršení to vypadá na alergii na nějaký kosmetický přípravek a napsala mi na to zineryt. To je malý zázrak. Potírala jsem to tím ráno a večer a za týden bylo vše pryč, jenže jsem si já hloupá hned po tom týdnu dala makeup a za pár hodin to bylo vše zpátky, tak jsem začala znovu.

Nemaluji se od půlky října, kromě obočí a řas, přesto se mi to zase objevilo ale okolo očních víček a vždy, když se to objevilo, jsem se vzbudila s nateklýma očima. Paní doktorka mi poradila, abych používala nějaký krém na obličej od A-Dermy, protože po tom zinerytu jsem měla strašně vysušenou a popraskanou pleť a abych si obličej umývala pouze převařenou vodou, aby v ní nebyl chlor.

Koupila jsem si A-Derma Derbalibour+ reparační krém, kterým si mažu celý obličej včetně očí. Používám ho už měsíc, 3 týdny nic, pak se mi u pusy udělaly zase ty malé pupínky, ale druhý den byly proč a od té doby už nic. Opravdu je lepší nulová terapie, kdy si na to nedáváte opravdu nic, pokud nemáte těžkou formu, že to nemáte rudý pouze poseto trochu většími pupínky.

Periorální dermatitida a její dlouhá léčba B84 (14.02.16)

S PD jsem se setkala poprvé ve 31 letech, do té doby nic. Nevím, jaká byla příčina, ani kožní mi to nebyla schopna říct. Určitě jsem nezačala používat žádný nový krém, ani zubní pastu, ani kortikoidy. Prostě nevím. Nejvíc viditelná byla PD v rýze u nosu - jen na jedné straně a pak na bradě. Každopádně mi vyléčení trvalo skoro tři měsíce a stejně i teď je pokožka trochu červená.

Léčba

Při první návštěvě na kožní mi doktorka nechala namíchat zinkovou mast a Jarischův roztok. Pak se měsíc nedělo nic - žádné zlepšení, ani zhoršení. Přestala jsem používat kosmetiku, nedávala jsem si na obličej ani vodu z vodovodu, koupila jsem si bio zubní pastu, ale stejně to nemizelo.

Při druhé návštěvě jsem dostala antibiotika Enzizol /na jeden měsíc/, antibiotickou mast namíchanou z lékarny a opět Jarische - tentoktrát bez parabenů.

Co mi pomohlo

Věřím, že nejvíc mi pomohl právě Entizol.

Účinná léčba periorální dermatitidy Anettazit (17.06.13)

Periorální dermatitida se u mě objevila díky používání kortikoidní masti Elocom. Takže pokud všem můžu poradit - kortikoidní masti VŮBEC nepoužívejte. V tom nejhorším stádiu, kdy jsem měla periorální dermatitidu (tedy kolem úst, nosu i očí) jsem byla opravdu až psychicky na dně, protože pleť vypadala hrozně, nemohla jsem pomalu ani vycházet z domu. No prostě hrůza. Potom jsem si na internetu přečetla různé rady, co by mi mohlo pomoci a tak jsem vyzkoušela téměř vše, co se vyzkoušet dalo. A hurá, výsledek stál opravdu za to!) Už po 14 dnech se u mě objevilo výrazné zlepšení.

A co jsem používala? Byl to Jarishův roztok - kterým jsem si umývala obličej, pasta Vitella ictamo - kterou jsem si mazala obličej 3× denně a krém Perioderm - kterým jsem si mazala postižená místa 2× denně. Začala jsem i užívat vitamín B a zinek. Takže pokud můžu doporučit, určitě tyto věci vyzkoušejte a brzy uvidíte výsledky, já jsem 100% spokojená.

Co mi pomohlo

Vitella ichtamo, Jarishův roztok, Perioderm, vitamín B, zinek

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o periorální dermatitidě