Premenstruační syndrom

Přidat zkušenost

Premenstruační syndrom léčí Gynekologie a patří mezi Onemocnění ženského pohlavního ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak si mohu pomoci sama, Komplikace

Popis premenstruačního syndromu  

Jak již název vypovídá, tento syndrom se vyskytuje u žen v období krátce před menstruací. Menstruace je období, které trvá asi týden je je jednou z fází menstruačního cyklu. Tento cyklus začíná v životě ženy asi 13.-15. rokem, končí zhruba kolem 45.-50. roku a popisuje cyklické změny na sliznici dělohy. Po 45.-50. roce už žena nemůže otěhotnět, protože současně s ukončením menstručního cyklu končí i cyklus ovariární, ale může být dále sexuálně aktivní. Ovariární cyklus popisuje změny na vaječnících, které souvisejí s vývojem vajíčka, jeho následným uvolněním a hormonálními změnami.

Fáze menstruačního cyklu jsou tři.

První fází menstruačního cyklu je proliferační fáze. Během tohoto období roste endometrium (nejvrchnější vrstva sliznice dělohy) ve kterém se během růstu tvoří žlázky. Tato fáze trvá zhruba 10 – 12 dní.

Druhou fází menstručního cyklu je sekreční fáze. Při ní jsou žlázky endometria stimulovány hormonem pregesteronem, který je produkován ve vaječníkách takzvaným žlutým tělískem (corpus luteum), k produkci glykoproteinů. Ty mají zajistit správnou výživu pro vajíčko. Tato fáze trvá asi 12 - 15 dní.

Třetí fází menstruačního cyklu je menstruční fáze. Ta může mít dvě varianty. Buď došlo k oplození vajíčka a to se usazuje v endometriu dělohy (tento proces se označuje jako nidace). Děložní sliznice je zachována. Pokud k oplodnění uvolněného vajíčka nedošlo, děložní sliznice je odloučena, cévy, které ji zásobovaly, odumírají, a dochází k menstručnímu krvácení. Tato fáze trvá obvykle 3 – 5 dní.

Pro lepší výpočet se počítá s tím, že mentruační cyklus trvá 28 dní. Tento cyklus nejprve začne menstruací, kdy je odplavena sliznice dělohy spolu s menstruační krví, a probíhá od 1. do 4. dne cyklu. Od 4. dne roste sliznice v proliferační fázi, která je 14. den vystřídána sekreční fází. Po ní pak zase nastane menstruace (pokud není vajíčko oplodněno) a takto se cyklus pravidelně opakuje.

Protože každá fáze mentruačního cyklu je ovlivňována jinou hladinou žesnských pohlavních hormonů (estrogeny a gestageny), může mezi jednotlivými fázemi dojít k různě velké hormonální dysbalanci. A právě ta je často uváděna jako příčina syndromu premenstruální tenze. Tímto syndromem trpí nejčastěji dívky, které teprve začínají menstruovat. Hlavně díky kvalitnější stravě a lepším sociálním podmínkám dochází u dívek k první menstuaci již mezi 12.-15. rokem. V dospělosti se tento syndrom ale také vyskytuje. Výzkumy dokazují, že jím v různé míře trpí až 40% žen naší populace. Může působit nejrůznější fyzické problémy, má dopad na emoce i na celkový psychický stav.

Hlavní příznaky syndromu premenstruačního stresu se objevují asi dva týdny před vlastní menstruací, tedy v době přechodu z proliferační fáze do fáze sekreční. Při tomto přechodu klesá hladina estrogenů a vzrůstá hladina progesteronu, a proto může chvíli trvat, než se koncentrace hormonů v krvi ustálí.

Rizikové faktory premenstruačního syndromu  

Rizikovým faktorem může být nedostatečný výživa, zejména s malým zastoupením železa. Nebezpečí představují také poruchy srážení krve. Protože syndrom premenstruální tenze má vliv na emoce a psychický stav, může být rizikem i psychické nebo psychiatrické onemocnění, deprese, stavy úzkosti a další podobné problémy.

Prevence premenstruačního syndromu  

Protože menstruační cyklus je řízen citlivými hormonálními mechanismy, je těžké ho preventivně přímo ovlivnit. Je ale možné podpořit menstruaci dostatečným příjmem tekutin a správným stravováním. Při každé menstruaci je ztraceno asi 50 – 90 ml krve. Je tedy vhodné doplnit její ztráty příjmem železa například z listové zeleniny (špenát, kapusta) nebo z červeného masa. Každá žena ale ví nejlépe sama, jaké obtíže při menstruaci má, a proto by se měla snažit si toto období co nejvíce zpříjemnit tak, aby byly problémy co nejnižší. Tím také zmírní stres, který může také napomáhat rozvoji premenstruačního syndromu.

V době, kdy se premenstruační tenze neprojevuje je dobré cvičit a také posilovat svaly pánevního dna. Žena tím nejenom sníží riziko vzniku tohoto onemocnění, ale zároveň zlepší i svou fyzickou a částečně i psychickou kondici.

Příznaky premenstruačního syndromu  

U tohoto syndromu jsou příznaky poměrně rozmanité a velice závislé na dané ženě. Některé popisují pouze mírné obtíže, jiné by toto období strávily nejraději doma v posteli. Obecně jsou ale mezi příznaky nejčastěji zahrnovány obtíže jako únava, tlak v podbřišku a křeče a bolesti hlavy. Syndrom může mít vliv i na psychickou pohodu, proto se postupně mohou dostavit i lehké deprese, podrážděnost a změna sexuální touhy. Některé ženy mají také otoky dolních končetin nebo křeče svalů. Tyto příznaky se mohou také vyskytovat i při samotné menstruaci, ke které ale dochází až po ukončení premenstruální tenze.

Léčba premenstruačního syndromu  

Protože nejsou přesně známy příčiny onemocnění (často je uváděna právě hormonální dysbalance nebo stres), není možné tento syndrom efektivně léčit. Obvykle je proto doporučován klid. Pokud jsou ale obtíže příliš nepříjemné, je většinou léčen vedoucí příznak. Mnoho žen, které tímto syndromem trpěly, dosáhly zmírnění obtíží užíváním hormonální antikoncepce. Její hlavní funkcí je ochrana před neplánovaným otěhotněním. Při tomto řešení přijímá žena každý den během cyklu tabletku s určitým množstvím hormonů. Jejich koncentrace v jednotlivých tabletkách se podle období menstruačního a a ovariálního cyklu liší. V době menstruace je antikoncepce vysazena. Je třeba mít ale na paměti, že léčba premenstruálního syndromu hormonální antikoncepcí není vhodná v době, kdy žena plánuje otěhotnět.

Jak si mohu pomoci sama  

Každá žena nejlépe ví, co jí během tohoto období nejlépe pomůže. Některé klid, jiné naopak fyzická aktivita. Obecně je vhodně doplňovat tekutiny a zmenšit příjem alkoholu a cigaret. Zmírnění obtíží je také možné lehkým cvičením, které je zaměřeno hlavně na uvolnění a protažení. Doporučuje se také lehké pohupování na relaxačních míčích nebo cvičení jógy. Ztuhlá záda bederní oblasti je možné rozmasírovat různými druhy masáží. Je také možné aplikovat hřejivé nebo chladivé krémy.

Komplikace premenstruačního syndromu  

Toto onemocnění obvykle po několika dnech samo vymizí. Žádné závažnější komplikace u něho nejsou obvyklé. Pokud je ale pacientka léčena s psychickým nebo psychiatrickým onemocněním, může někdy docházet ke zhoršení stavu právě dva týdny před menstruací. Jedná se ale spíše o výjimečné případy.

Diskuse o premenstruačním syndromu  

Další názvy: Syndrom premenstruální tenze, Premenstruační stres, PMS

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Premenstruačním syndromem

Máte zkušenost s Premenstruačním syndromem?

PMS a bylinky dumpty (30.07.18)

Na PMS (u mě konkrétně průjem a deprese) výborně zabírá bylina drmek + vitamín E.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.