Příušnice

Přidat zkušenost

Příušnice léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis příušnic

Příušnice jsou infekční virové onemocnění (viry z rodu paramyxovirů), postihující slinné žlázy, a to zejména příušní.

Onemocnět mohou jak děti (většinou od 2. roku věku), tak dospělí jedinci. Přenos se uskutečňuje vzdušnou cestou, a to při dlouhodobém blízkém kontaktu s nakaženou osobou, např. při pobytu ve stejné místnosti (hovoříme o kapénkové infekci).

Udává se, že přenos prostřednictvím čerstvě kontaminovaných předmětů infikovanými slinami je výjimečný. Vzhledem k tomu, že inkubační doba činí 14 až 23 dní, není možné se nákaze nijak vyhnout. Po prodělané nákaze zůstává celoživotní imunita.

V současné době jsou postiženi převážně dospělí jedinci, a to z toho důvodu, že od roku 1987 probíhá povinné očkování proti parotitidě, od roku 1995 pak ve společné vakcíně ještě proti zarděnkám (rubeola) a spalničkám (morbillí) v 15. měsíci věku dítěte a přeočkování se provádí mezi 21.-25. měsícem věku (tedy 6-10 měsíců po prvním očkování).

Nakazí se převážně lidé, kteří nebyli očkováni, nicméně i očkovaní jedinci mohou ve výjimečných případech onemocnět. Onemocnění má sezónní výskyt, a to hlavně na v zimních měsících a na jaře.

Rizikové faktory příušnic

Bezesporu nejvyšším rizikovým faktorem je oslabený imunitní systém a styk s nakaženou osobou (i osobou, u které se nemoc neprojevuje), neočkovanost, pobyt ve školních zařízeních, v kolektivech.

Prevence příušnic

Nejúčinnější prevencí je samozřejmě očkování. Jak již bylo zmíněno výše, první očkování se provádí společně s očkováním proti zarděnkám a spalničkám v tzv. triple vakcíně v 15. měsíci, přeočkovává se 21.-25. měsíc, tedy 6 – 10 měsíců po první vakcíně. Imunita zůstává celoživotní.

Očkováním proti příušnicím


Jaké jsou nejnovější poznatky o očkování proti příušnicím? Jsou příušnice již vymýcené, nebo nás stále mohou ohrozit? Zeptejte se lékařek v Poradně o očkování.

Příznaky a projevy příušnic

Nemoc začíná horečkou s 38 - 40 °C a zduřením příušní žlázy (hmatatelný otok v místě před a pod ušním lalůčkem). Otok je bez zarudnutí a může být bolestivý (nemusí být!) a může se rozšířit jak na druhou příušní žlázu, tak může postihnout i další velké slinné žlázy, tedy žlázu podčelistní (submandibulární) a podjazykovou (sublinguální).

Obvykle otok začíná jednostranně a po 2-3 dnech postihne i druhou žlázu, případně na jedné straně může otok ustoupit a objevit se na straně druhé. Podle závažnosti onemocnění trvají příušnice 5 – 14 dnů, poté horečka i další příznaky ustupují.

V některých závažnějších případech se může přidružit zánět mozkových blan (meningititida) s vysokou horečkou, zvracením a bolestmi hlavy, u části nemocných tento stav může zanechat jednostranné postižení sluchu až hluchotu.

Další komplikující záležitostí je zánět slinivky břišní (pankreatitida). Ta se projeví nechutenstvím, bolestmi břicha, nevolností a zvracením. Většinou tato pankreatitida nezanechá následky, nicméně jsou zaznamenány i případy, kdy pankreatitida při příušnicích vedla k poškození slinivky (poškození Langerhansových ostrůvků, které obsahují buňky tvořící insulin) a tedy ke vzniku cukrovky (diabetes mellitus).

Častou komplikací u dospělých mužů je zánět varlat (orchitida). Zánět může postihnout buď jen jedno z varlat nebo obě. varle je výrazně zvětšené, bolestivé, kůže nad ním je zarudlá. Jedná se o stav, který pokud není léčen, může vést k neplodnosti (sterilitě).

Nemocný je infekční zhruba 3 - 14 dní před propuknutím onemocnění (maximální infekčnost se uvádí 48 h před objevením se prvních příznaků) a dále přibližně týden až 14 dní po vyléčení. Měl by proto být po tuto dobu izolován od zdravých jedinců.

Léčba příušnic

Léčba obvykle zahrnuje klidový režim na lůžku, podávání léků snižujících teplotu a bolest (antipyretika, analgetika), podávání obkladů.

Žádný lék, který by byl určen proti viru parotitidy, není k dispozici. V případě zánětu slinivky břišní (pankreatitidy) je nutné dodržovat dietu (obvykle dieta shodná s tzv. žlučníkovou dietou - s omezením tuků).

Při zánětu varlat (orchitidě) se dávají chladné obklady a ordinují se glukokortikoidy (léky tlumící zánětlivou reakci). Léčba trvá obvykle 5 -14 dní.

Jak si mohu pomoci sám

Nemocný by měl v každém případě navštívit lékaře, a to zejména z důvodu výskytu možných komplikací onemocnění (viz dále). Nutné je dodržovat klidový režim na lůžku. Úlevu poskytují nejen léky (proti bolesti a zánětu), ale také obklady (na příušní žlázu, na varlata).

Komplikace příušnic

Komplikace nemoci jsou často součástí klinického obrazu u nemocného. Výše byly v příznacích příušnic zmíněny: zánět mozkových blan (meningitida), postižení sluchového nervu a tedy postižení sluchu až ohluchnutí, zánět slinivky břišní (pankreatitida), vývoj cukrovky (diabetes mellitus), zánět varlete (orchitida), neplodnost (sterilita).

Obvykle příušnice probíhají bez těchto doprovodných stavů, nicméně při výskytu takovýchto příznaků bez zduření příušních žláz, by mělo být pomýšleno na možnost nákazy virem parotitidy a pacient by měl být testován buď na protilátky v krvi či moči, případně by měl být u něj virus přímo prokázán jinými metodami.

Zánět mozkových blan (meningitida) je stav, kdy nemocného bolí hlava, je mu nevolno, je unavený, má horečku. Lékař u takového pacienta prokazuje pozitivní meningeální příznaky, což znamená průkaz dráždění mozkových blan (mening). Typická je nemožnost přiložení brady na hruď (říkáme, že vázne šíje např. na dva prsty), posazení s narovnanými končetinami na lůžku, aniž by se pacient opíral o ruce za zády (Amosův příznak trojnožky), bolestivé zvednutí narovnaných nohou vleže, nemožnost je zvednout do pravého úhlu pro bolest a mnoho dalších testů (tzv. klinické zkoušky meningeálních příznaků horních, středních a dolních).

Zánět slinivky břišní (pankreatitida) nemá u příušnic obvykle následky. Jedná se o vratné postižení tkáně žlázy, se kterým se organismus dokáže dobře vypořádat - navzdory poměrně závažně vyhlížejícímu obrazu na nemocném, kterému je nevolno, zvrací, bolí ho břicho, trpí nechutenstvím. Obtíže se nedají srovnávat s potížemi, které mívají pacienti s klasickou akutní pankreatitidou vznikající na jiném podkladě, než jsou příušnice. Přesto je důležité pamatovat na to, že slinivka břišní (pankreas) je životně důležitý orgán a je nutné jej chránit alespoň dietou, kterou nemocný během zánětu dodržuje. To znamená, že nejí mastná jídla, vyhýbá se přepáleným tukům a jí lehce stravitelné potraviny.

Co se týče zánětu varlat (orchitidy), je nutné podávat obklady a protizánětlivě působící léky (předepisuje je lékař, jedná se o glukokortikoidy), jinak zánět skutečně může poškodit tkáň varlete natolik, že se spermiotvorná tkáň a její vývodné cesty změní ve vazivo a již nikdy více není možné tento stav napravit.

Diskuse

Další názvy: parotitida, zánět příušní žlázy, parotitis, epidemická parotitida, parotitis epidemica

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s příušnicemi

Máte zkušenost s příušnicemi?

Moje zkušenost s příušnicemi Marusia1 (24.05.17)

Průběh této nemoci u mě začal, když jsem měla 20 let. Cítila jsem bolest za uchem a nijak jsem to neřešila. Na druhý den mi otekla strana bolavého ucha a bylo to velice bolestivé lehnout si na tuto stranu.

Doktorka mi předepsala Priessnitz na žíly a cucat tamtumverde a často pít (více než obvykle)

Tohle vše mi pomohlo a zůstala mi bolavá pouze jedna strana a dal se nemoc nerozšířila.

Můj typ - Zavažte si krk šátkem a dovnitř si dejte mokrý kapesník aby se vám krk zapařil.

Dávejte si pozor ať nenakazíte ostatní.

Příušnice - doživotní imunita Batoch (23.02.17)

Dobrý den, musím se tedy podělit i já ohledně doživotní imunity.

Přiušnice jsem prodělal v 5 letech věku. Dnes je mi 39 let a jsou tu. Původně jsem šel k lékaři s horečkami 38-39. Při kašlání jsem měl bolest na prsou a pálilo mě na nich. Dostal jsem antibiotika, šlo o silná antibiotika o 3 prášcích. Začal jsem užívat 1 tabletu denně, včera jsem je dopoledne dobral. Večer jsem začal pociťovat, že mě bolí pod jazykem a trochu tvrdne levá mandle, ve 2,30 ráno jsem měl už nateklou celou levou stranu. Navštívil jsem proto lékaře znovu a skončil jsem na infekčním oddělení, kdy jsem dostal aplikovánu kapačku. Varle a nic podobného mě nebolelo, snad to ani už nepřijde.

Ale jen jsem se chtěl podělit, že tato nemoc má recidívu a to jak je vidno i po 34 letech.

Léčba

dostal jsem v nemocnici kapačku a krém, kdy si musím 2× denně mazat postižené místo.

Co mi pomohlo

pomohla mi snad víra a klidový režim, samozřejmě asi včasný záchyt nemoci a okamžitá léčba.

Příušnice - příznaky a léčba Radek666 (23.04.16)

Ahoj, bojoval jsem poměrně s komplikovanými příušnicemi, a to po dobu jednoho měsíce, kdy trvalo odeznění větších otoků pod bradou a pod ušima. Odeznění větších otoku trvá cca 14 dní a 3 týdny do navrácení do původního stavu před nemocí. Po těch 14 dnech se mi udělal zánět levého varlete. Varle se zvětší i na velikost jablka v prvních dnech a cca po 3 dnech zánět odchází a do cca 7 dní se vrátí velikost varle do normálu. Do nemocnice se s tímto už nechodí, antibiotika a steroid se už taky neaplikuje z důvodů, že doktorské studie prokázaly naopak při aplikaci steroidů podporu možné sterility. Takže na varle dávat po dobu prvních 4 dnů studené obklady, a pokud nebudou horečky nad 38 stupňů,tak doporučují i obklad na hlavu vždy před spaním alespoň v prvních 3 dnech.

Dále pokud nemocný člověk bude skutečně odpočívat na lůžku a dodržovat pitný režim a alespoň v těch prvních dnech od příznaků chladit nateklá místa a vstávat, jen když musí na toaletu a nebo jídlo, tak se žádné komplikace ani sterilita neobjeví. Byl jsem i na infekčním oddělení a tam jsem byl uklidněný, že je úplně minimální šance sterility, proto nečtěte internet. Samozřejmě je možné, že se napadené varle nepatrně může zmenšit, ale mužů vás uklidnit, že není chlap, co by měl dle vědeckých výzkumů stejnou velikost obou varlat.

Závěrem, držte se a nedělejte z toho zbytečně paniku a ležte a dodržujte pitný režim a při horečce nebo bolestech max. 3× denně ibalgin.

Mýty o příušnicích makli (02.08.14)

Syn je očkován proti příušnicím, přesto je ve dvanácti letech dostal. Nyní, po dvou letech a čtyřech měsících, je dostal znovu! Není tudíž pravda zažitá informace, že očkování nebo prodělání nemoci člověka ochrání, natož doživotně. Obě nákazy máme doložené lékařský. Onemocnění proběhlo v roce 2012 a 2014.

Co mi pomáhá na příušnice? Cielo (07.11.11)

Před pěti dny mě začalo bolet pod pravým uchem, myslela jsem, že se jedná o zduřené uzliny, spojovala jsem si to s příznaky, které se u mě objevily před vypuknutím nemoci - několik večerů za sebou teplota, bolest v krku, rýma. Nějaká antipyretika - léky na snižování teploty mi do druhého dne zabraly. Druhý den ráno jsem se však vzbudila s otokem v oblasti pod pravým ušním lalůčkem. Nemohla jsem dost dobře otvírat ústa, najíst se byl problém. Mé podezření na příušnice (v dětství jsem je neprodělala) mi potvrdila má obvodní lékařka.

Zhruba za tři dny mě pravá strana do jisté míry bolet přestala, ovšem otok a bolest se objevil na straně druhé. Naštěstí bolest není konstantní, občas během dne cítím, že mám zvýšenou teplotu, jsem velmi unavená. Obecně je to dost vyčerpávající.

Co mi pomohlo

Mně osobně pomáhá mít hlavu zabalenou do šátku. Když cítím, že mě bolí hlava z teploty, je mi zima - běžně dostupné léky na chřipku. Paní doktorka mi doporučila natírat otoky gelem - UL: Diclofenac - nesteroidní antirevmatikum- pokud mě dané místo bolí opravdu hodně, namažu si tvář a opravdu se mi uleví. Chce to hlavně klid na lůžku a po 4. dni mi přijde, že i hodně trpělivosti.

Samozřejmě se informovat, zda partner, rodina, známí, kteří by snad chtěli přijít na návštěvu prodělali v dětství příušnice. Pokud ne, je zde vysoká pravděpodobnost nákazy - nepouštět návštěvy.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na příušnice

Diskuze o příušnicích