DISKUSE, Puchýř, Mozol, Kuří oko
Příznaky puchýře, mozolu, kuřího oka
Puchýř
Jinak také tlakový puchýř, traumatická bula, epidermolysis bullosa traumatica
Příčiny vzniku puchýře Příznaky a projevy puchýře Léčba puchýře
Puchýř, přesněji řečeno tlakový puchýř, je velmi časté onemocnění, které v různé intenzitě postihuje prakticky celou populaci. Dermatologie klasifikuje tlakový puchýř jako dermatózu ze zevních příčin. Příčina vzniku puchýře je charakteru mechanického působení. Puchýř vzniká na podkladě nezánětlivé spodiny.
Příčiny vzniku puchýře
Tlakový puchýř vzniká, jak už název napovídá, intenzivním tlakem a třením, které působí relativně krátkou dobu.
Příznaky a projevy puchýře
Puchýře vznikají na rukou a nohou. Ruce jsou postiženy puchýři při manuální činnosti, nohy pak při nošení nové obuvi. Dále pak při dlouhé chůzi nebo při ortopedických vadách chodidel.
Puchýř může být jednoduchý, nebo může být vícečetný. Má pevnou krytbu a je velký několik milimetrů až centimetrů. Obsah může mít formu od čiré až po krvavou tekutinu. Okolní kůže má normální vzhled a barvu.
Léčba puchýře
Léčba puchýřů není většinou nutná. Bohatě stačí potření puchýře desinfekčním prostředkem, propíchnutí puchýře, evakuace tekutiny a přelepení. Hojení probíhá bez problémů.
Mozol
Jinak také tyloma, callus, callositas
Příčiny vzniku mozolu Příznaky a projevy mozolu Léčba mozolu
Definice mozolu nám říká, že mozol neboli tyloma či callus je ložisková hyperkeratóza ( zmožení počtu keratocytů – buněk kůže), která vzniká jako reakce na mechanické působení.
Příčiny vzniku mozolu
Mozol vzniká při opakovaném tření a tlakem na kůži. Jedná se o adaptaci kůže ( či obrannou reakci kůže) na mechanickou zátěž.
Příznaky a projevy mozolu
Mozoly nejčastěji nalezneme na rukou a nohou. Mozol má podobu neostře ohraničeného a tuhého ložiska, které má barvu okolní kůže. Povrch kůže je drsný, často se odlupuje. Jindy může mít povrch hladký, potom v něm vznikají bolestivé trhliny. Mozoly vznikají také jako profesionální stigmata, např. mozoly na bříškách prstů u houslistů apod.
Léčba mozolu
Mozoly se léčí aplikací mastí, které obsahují kyselinu salicylovou. Dbá se o odstranění mechanického působení.
Kuří oko
Jinak také clavus
Příčiny vzniku kuřího oka Příznaky a projevy kuřího oka Léčba kuřího oka Jak si mohu pomoci sám
Kuří oko je bolestivá ložisková hyperkeratóza, která na rozdíl od mozolů, vzniká nad kloubními či kostními vyvýšeninami. Tento nález vídáme velice často, a to především u lidí, kteří mají ortopedické vady.
Příčiny vzniku kuřího oka
Kuří oko vzniká tehdy, pokud působí na kůži soustředný tlak, který působí proti pevnému podkladu. V kůži pak vzniká rohový kuželovitý čep, který může zasahovat až k periostu ( vazivový obal kosti, ve kterém se do kosti dostávají cévy a nervy). Traumatizace periostu je pak důvodem bolesti.
Příznaky a projevy kuřího oka
Kuří oka se tvoří na nohou jako kruhovité a nažloutlé ložiska, která jsou lehce vyvýšená a v průměru do 1 cm velká. Při chůzi značně bolestivé.
Léčba kuřího oka
Terapie je někdy velmi obtížná. Je nutné se nejprve pokusit řešit ortopedickou vadu nebo přenést tlak na nepostižené místo užitím vhodné obuvi či vložkami. Na kuří oko se pak aplikují masti.
Jak si mohu pomoci sám
Důležitá je celková péče o pokožku, pracovat v ochranných rukavicích, nosit vhodnou obuv. Po práci je vhodné pokožku umýt, osušit a aplikovat ochranné krémy.
Diskuse
Další názvy: bula, tyloma, clavus, tlakový puchýř, traumatická bula, bulla, epidermolysis bullosa traumatica, vezikula, vesicula, tyloma, callus, callositas
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.