Puchýř, mozol, kuří oko

Přidat zkušenost

Puchýř, mozol, kuří oko léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Puchýř, Mozol, Kuří oko

Příznaky puchýře, mozolu, kuřího oka

Puchýř

Jinak také tlakový puchýř, traumatická bula, epidermolysis bullosa traumatica

Příčiny vzniku puchýře Příznaky a projevy puchýře Léčba puchýře

Puchýř, přesněji řečeno tlakový puchýř, je velmi časté onemocnění, které v různé intenzitě postihuje prakticky celou populaci. Dermatologie klasifikuje tlakový puchýř jako dermatózu ze zevních příčin. Příčina vzniku puchýře je charakteru mechanického působení. Puchýř vzniká na podkladě nezánětlivé spodiny.

Příčiny vzniku puchýře

Tlakový puchýř vzniká, jak už název napovídá, intenzivním tlakem a třením, které působí relativně krátkou dobu.

Příznaky a projevy puchýře

Puchýře vznikají na rukou a nohou. Ruce jsou postiženy puchýři při manuální činnosti, nohy pak při nošení nové obuvi. Dále pak při dlouhé chůzi nebo při ortopedických vadách chodidel.

Puchýř může být jednoduchý, nebo může být vícečetný. Má pevnou krytbu a je velký několik milimetrů až centimetrů. Obsah může mít formu od čiré až po krvavou tekutinu. Okolní kůže má normální vzhled a barvu.

Léčba puchýře

Léčba puchýřů není většinou nutná. Bohatě stačí potření puchýře desinfekčním prostředkem, propíchnutí puchýře, evakuace tekutiny a přelepení. Hojení probíhá bez problémů.

Mozol

Jinak také tyloma, callus, callositas

Příčiny vzniku mozolu Příznaky a projevy mozolu Léčba mozolu

Definice mozolu nám říká, že mozol neboli tyloma či callus je ložisková hyperkeratóza ( zmožení počtu keratocytů – buněk kůže), která vzniká jako reakce na mechanické působení.

Příčiny vzniku mozolu

Mozol vzniká při opakovaném tření a tlakem na kůži. Jedná se o adaptaci kůže ( či obrannou reakci kůže) na mechanickou zátěž.

Příznaky a projevy mozolu

Mozoly nejčastěji nalezneme na rukou a nohou. Mozol má podobu neostře ohraničeného a tuhého ložiska, které má barvu okolní kůže. Povrch kůže je drsný, často se odlupuje. Jindy může mít povrch hladký, potom v něm vznikají bolestivé trhliny. Mozoly vznikají také jako profesionální stigmata, např. mozoly na bříškách prstů u houslistů apod.

Léčba mozolu

Mozoly se léčí aplikací mastí, které obsahují kyselinu salicylovou. Dbá se o odstranění mechanického působení.

Kuří oko

Jinak také clavus

Příčiny vzniku kuřího oka Příznaky a projevy kuřího oka Léčba kuřího oka Jak si mohu pomoci sám

Kuří oko je bolestivá ložisková hyperkeratóza, která na rozdíl od mozolů, vzniká nad kloubními či kostními vyvýšeninami. Tento nález vídáme velice často, a to především u lidí, kteří mají ortopedické vady.

Příčiny vzniku kuřího oka

Kuří oko vzniká tehdy, pokud působí na kůži soustředný tlak, který působí proti pevnému podkladu. V kůži pak vzniká rohový kuželovitý čep, který může zasahovat až k periostu ( vazivový obal kosti, ve kterém se do kosti dostávají cévy a nervy). Traumatizace periostu je pak důvodem bolesti.

Příznaky a projevy kuřího oka

Kuří oka se tvoří na nohou jako kruhovité a nažloutlé ložiska, která jsou lehce vyvýšená a v průměru do 1 cm velká. Při chůzi značně bolestivé.

Léčba kuřího oka

Terapie je někdy velmi obtížná. Je nutné se nejprve pokusit řešit ortopedickou vadu nebo přenést tlak na nepostižené místo užitím vhodné obuvi či vložkami. Na kuří oko se pak aplikují masti.

Jak si mohu pomoci sám

Důležitá je celková péče o pokožku, pracovat v ochranných rukavicích, nosit vhodnou obuv. Po práci je vhodné pokožku umýt, osušit a aplikovat ochranné krémy.

Diskuse

Další názvy: bula, tyloma, clavus, tlakový puchýř, traumatická bula, bulla, epidermolysis bullosa traumatica, vezikula, vesicula, tyloma, callus, callositas

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Máte zkušenost s puchýřem, mozolem, kuřím okem?

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.